این روز ها شاهد محبوبیت رمز ارزها و ارزهای دیجیتال هستیم و اگر کمی در این زمینه سررشته داشته باشید به راحتی متوجه می شوید که برای خرید و فروش ارزدیجیتال و انتقال رمز ارزها در صرافی‌های مختلف نیاز به احراز هویت دارید.

احراز هویت یا KYC، به فرآیندی اطلاق می‌شود که در آن فرد برای استفاده از خدمات یک مجموعه، اطلاعات هویتی را در اختیار ارائه‌دهنده خدمات قرار می‌دهد و به این واسطه کمپانی ارائه دهنده خدمات، از واقعی بودن کاربر اطمینان حاصل می‌کند.

در شرکت‌های ارائه خدمات مالی (Financial Services) به دلیل حساسیت بالای فعالیت، این احراز هویت نقش پررنگ‌تری پیدا می‌کند و افراد برای جابجایی پول، ارز فیات و ارزدیجیتال حتما باید اکانت کاربری خود را احراز هویت کنند چرا که مبادلات مالی افراد مختلف می‌تواند به صورت اثر مرکب، روی اقتصاد کل تاثیرگذار باشد.

نیاز به احراز هویت یا KYC در صرافی ارز دیجیتال

KYC مخفف کلمه Know Your Customer است و فرایندی است که تمامی پلتفرم‌های مالی از آن استفاده می‌کنند. این فرآیند از این جهت که سبب جلوگیری از بسیاری فعالیت‌های غیرقانونی و پولشویی می‌شود، اهمیت بسیار بالایی دارد. دلیل انجام احرازهویت در صرافی‌های آنلاین، جلوگیری از بروز جرم و افزایش امنیت معاملات کاربران است. در صرافی اکسبیتو برای اینکه بتوانید معاملات خود را شروع کنید، باید مراحل ثبت نام و احراز هویت خود را انجام دهید. می‌توانید برای آموزش دقیق‌تر انجام احراز هویت مقاله آموزش احراز هویت را مطالعه کنید.


مراحل انجام KYC در اکسبیتو


 • وارد کردن پست الکترونیک (ایمیل) و کلمه عبور
 • تایید ایمیل
 • وارد کردن تلفن همراه و کد ملی
 • تایید تلفن همراه و کارت ملی
 • وارد کردن اطلاعات هویتی (اطلاعات داخل شناسنامه مانند اسم، فامیل، نام پدر و...)
 • وارد کردن اطلاعات بانکی

important-authentication-in-digital-currency-exchanges

مراحل ذکر شده در سطر بالا شامل اطلاعاتی است که برای احراز هویت سریع نیاز دارید. با احراز هویت سریع امکان معامله در بازارهای ریالی و تتری، برداشت رمزارز به صورت محدود و برداشت ریالی برای شما فراهم است. در صورتیکه قصد دارید مبالغ بیشتری را به صورت رمزارزی برداشت کنید، نیاز است مراحل احراز هویت تکمیلی را انجام دهید. انجام موارد زیر برای تکمیل احراز هویت شما ضروری است:


 • وارد کردن اطلاعات محل سکونت
 • تایید شماره تلفن ثابت
 • ارسال مدارک هویتی (ارسال اطلاعات به صورت عکس مانند ارسال عکس واضح از کارت ملی و شناسنامه، ارسال عکس سلفی به همراه فرم تعهدنامه و ارسال عکس کارت بانکی)
 • ارسال فرم تعهد نامه

چرا صرافی‌ها باید کاربران خود را احراز هویت کنند؟

افراد زیادی در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند تا بتوانند سرمایه خود را افزایش دهند. به دلیل کاهش ارزش برخی ارزهای رایج این بازار، بستر مناسبی برای حفظ ارزش سرمایه‌ای افراد نیز هست. بازار ارزهای دیجیتال به طور مستقیم با سرمایه افراد در ارتباط است و ممکن است یک سهل انگاری امنیتی، سبب از بین رفتن سرمایه شما شود و یا جرایم و تخلفات زیادی برای شما رقم بخورد. همانطور که صرافی‌ها باید تمامی مراحل امنیتی را برای خرید و فروش و برداشت رمز ارز فراهم کنند، لازم است هر بستر مبادله مالی بداند که خدمات مالی خود را به چه فردی ارائه می‌دهد. این کار سبب جلوگیری از موارد زیر می‌شود:


 1. جلوگیری از پولشویی
 2. عدم پرداخت ارز دیجیتال
 3. سرقت و هک حساب بانکی افراد
 4. جلوگیری از سو استفاده هایی نظیر حساب های اجارهایی

دردسرهای عدم احرازهویت برای کاربران

افراد زیادی هستند که مبالغ زیادی را از راه های غیر قانونی به دست می آورند و از طریق خرید و فروش و معامله ارزهای دیجیتال، به سراغ پولشویی می روند و بدون آنکه کسی به آن ها شک کند بدون اینکه در رابطه با این حجم پول به کسی پاسخ بدهند. گاهی پیش می‌آید این افراد برای آنکه ردی از خود به جا نگذارند، حساب بانکی شخص دیگری را اجاره می‌کنند و با انجام انتقال های غیر قانونی از طریق حساب آن ها، باعث می‌شوند شخصی که حساب بانکی خود را اجاره داده است هم، فرد خاطی به حساب بیاید.


برخی از افراد با کلاهبرداری و شیوه‌های مختلف سرمایه افراد دیگر را به غارت می‌برند. اینطور که معامله ارزی انجام می‌دهند اما ارز دیجیتال را به حساب فرد واریز نمی‌کنند و یا برعکس خرید ارز انجام می‌دهند و واریز وجهی از طرف آن ها صورت نمی‌گیرد.


از طرف دیگر پرداخت مالیات همیشه معضلی برای سرمایه داران بوده است که باید بخشی از دارایی و سرمایه خود را چه ثابت باشد چه در گردش به عنوان مالیات پرداخت کنند. به همین دلیل برای فرار از مالیات‌های زیاد و ناشناس بودن تراکنش‌های ارز دیجیتال، سرمایه خود را تبدیل به رمز ارز می‌کنند. صرافی‌های ارز دیجیتال برای جلوگیری از این موضوع شرایط احراز هویت را برای انجام معاملات اجباری کرده تا بتوانند افراد را ردیابی کنند و از طریق آنها چنین مشکلاتی در جامعه پیش نیاید.

برخی افراد دیگر نیز از طریق هک حساب‌های بانکی دیگران برای خود خرید و فروش رمز ارز انجام می‌دهند. احراز هویت به این دلیل همگانی شده است که کاربر بتواند از طریق ثبت حساب های بانکی خود که به نام کاربر است و با کد ملی و اطلاعات هویتی آن هماهنگ است خرید و فروش انجام دهد.

important-authentication-in-digital-currency-exchanges