اگر می‌خواهید در بازارهای مالی موفق شوید باید با استراتژی‌های مختلف این بازار و همچنین نحوه پیش‌بینی قیمت ارزها آشنا شوید. برای معامله در بازار ارزهای دیجیتال باید روش‌های تحلیل ارزهای دیجیتال را بلد باشید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با یکی از انواع تحلیل‌ها به نام تحلیل فاندامنتال یا همان تحلیل بنیادی آشنا کنیم. برای آشنایی با تحلیل فاندامنتال این مقاله را تا انتها بخوانید. برای مطالعه درباره تحلیل تکنیکال بر روی لینک کلیک نمایید.


معرفی تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال که به‌اختصار به آن FA هم میگویند، روشی برای اندازه‌گیری ارزش ذاتی ارزهای دیجیتال یا اوراق بهادار با بررسی عوامل اقتصادی و مالی مرتبط با آن‌ها است. تحلیلگران بنیادی هر چیزی را که می‌تواند بر ارزش اوراق بهادار تأثیر بگذارد، از عوامل کلان اقتصادی مانند وضعیت اقتصاد و شرایط صنعت گرفته تا عوامل اقتصاد خرد مانند اثربخشی مدیریت یک شرکت موردمطالعه قرار می‌دهند. هدف نهایی این کار رسیدن به عددی است که سرمایه‌گذار بتواند آن را با قیمت فعلی یک سهم مقایسه کند تا ببیند که آیا این سهم کمتر از ارزش واقعی قیمت دارد یا بیشتر از ارزش واقعی معامله می‌شود. این روش تحلیل سهام برخلاف تحلیل تکنیکال عمل می‌کند.


تحلیل تکنیکال بیشتر جهت قیمت‌ها را از طریق تحلیل داده‌های تاریخی بازار مانند قیمت و حجم پیش‌بینی می‌کند. تحلیل بنیادی از داده‌های عمومی برای ارزیابی ارزش سهام یا ارز دیجیتال استفاده می‌کند. به‌عنوان‌مثال، یک سرمایه‌گذار می‌تواند با بررسی عوامل اقتصادی مانند نرخ بهره و وضعیت کلی اقتصاد، تحلیل فاندامنتال را بر روی ارزش اوراق قرضه انجام دهد، سپس اطلاعات مربوط به صادرکننده اوراق مانند تغییرات احتمالی در رتبه اعتباری آن را مطالعه کند. برای سهام و ارزهای دیجیتال، تحلیل بنیادی از درآمدها، رشد آتی یک ارز، بازده حقوق صاحبان سهام، حاشیه سود و سایر داده‌ها استفاده می‌کند تا ارزش اساسی شرکت و پتانسیل رشد آتی آن را تعیین کند. همه این داده‌ها در صورت‌های مالی یک شرکت موجود هستند.


تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

تحلیل بنیادی ارزش ذاتی یک ارز دیجیتال را تعیین می‌کند، که به معنای معیاری عینی برای ارزش آن است. ارزیابی اطلاعات زیربنایی در مورد پروژه‌های ارز دیجیتال نشان می‌دهد که قیمت ارز دیجیتال بیشتر از ارزش واقعی خود قیمت‌گذاری شده یا کمتر از آن قیمت دارد. تحلیلگران از اطلاعات به‌دست‌آمده از تحلیل فاندامنتال برای ورود یا خروج استراتژیک استفاده کنند. بازارهای ارزهای دیجیتال بسیار بی‌ثبات هستند. حتی ارزهای معتبر مانند ارز بیت کوین و اتریوم ارز دیجیتال نیز در معرض نوسانات ناگهانی قرار دارند.

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال


سرمایه‌گذاری در ارزها و توکن‌های جدیدتر با ریسک قابل‌توجهی همراه است، مگر اینکه بدانید پول خود را در چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنید. انجام تحلیل فاندامنتال به سرمایه‌گذاران غیر فنی و معامله گران باتجربه این امکان را می‌دهد که با اطمینان از حرکات بازار معاملات خود را انجام دهند. با استفاده از تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال، معامله‌گران می‌توانند استراتژی‌های آگاهانه با شانس سودآوری بهتری پیدا کنند.


عوامل مؤثر در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

هدف اصلی تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و ارزیابی پتانسیل سود دارایی است. تحلیل بنیادی را می‌توان در سه دسته کلی به کار برد:


  1. معیارهای بلاکچین
  2. معیارهای مالی
  3. معیارهای پروژه

معیارهای بلاکچین

بلاکچین یک منبع ارزشمند است، اما استخراج اطلاعات به‌صورت دستی از داده‌های خام آن می‌تواند زمان‌بر و سخت باشد. خوشبختانه، طیف وسیعی از رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی (API) ابزارهایی را برای راحت‌تر کردن تصمیمات سرمایه‌گذاری ارائه می‌دهند. صرافی‌ معتبر آنلاین ارزهای دیجیتال ابزارهای اطلاعاتی را توسعه داده‌اند که اطلاعات عملی فراوانی مانند تعداد کاربران فعال، کل تراکنش‌ها و ارزش تراکنش‌ها را ارائه می‌دهند. سه معیار بلاکچین اساسی برای تجزیه‌وتحلیل فاندامنتال یک ارز دیجیتال عبارت‌اند از نرخ هش، وضعیت و آدرس‌های فعال و همچنین ارزش و کارمزد تراکنش‌ها.


معیارهای مالی

هدف تحلیل فاندامنتال تولید یک ارزش کمّی برای سرمایه‌گذار برای تجزیه‌وتحلیل آینده یک دارایی است. ارزیابی مالی یک ارز دیجیتال شامل درک شرایط معاملاتی آن ارز دیجیتال ازجمله نقدینگی، عوامل پیرامونی و واکنش بازار است.


همه این‌ها نشان می‌دهند که تجزیه‌وتحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال ارزش دارد، به‌ویژه هنگام ارزیابی قیمت ارز دیجیتال قبل از برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری. سه معیار مالی مهم برای تحلیل فاندامنتال یک ارز دیجیتال عبارت‌اند از ارزش بازار (MarketCap)، نقدینگی و حجم معاملات و عرضه در گردش یک ارز دیجیتال.


معیارهای پروژه

معیارهای پروژه یک رویکرد کیفی برای ارزیابی عملکرد یک ارز دیجیتال دارند. آن‌ها بر روی عوامل داخلی و خارجی مانند هدف ارز دیجیتال و نحوه عملکرد پروژه ارز دیجیتال تمرکز می‌کنند. پنج معیار پروژه اصلی برای تحلیل فاندامنتال یک ارز دیجیتال عبارت‌اند از تحلیل پیشینه، وایت پیپر ارز دیجیتال، مقایسه رقبا، نقشه راه محصول و توکنومیکس و مطلوبیت یک ارز دیجیتال.

عوامل مؤثر در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال


چه چیزهای دیگری برای تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال موردنیاز است؟

تجزیه‌وتحلیل کمّی برای ارائه یک دید کلی از معیارهای مالی به سرمایه‌گذاران با در نظر گرفتن عواملی که می‌توانند به‌صورت عددی اندازه‌گیری شوند بسیار کاربردی است، اما جنبه‌ها یا ریسک‌های غیرقابل‌اندازه‌گیری شرکت را در برنمی‌گیرد. بااین‌حال، سیاست اجتماعی و رفتار کاربر می‌تواند به‌شدت بر مبانی تجاری پیرامون یک ارز دیجیتال تأثیر بگذارد. در این‌جا تعدادی از عوامل مؤثر بر تحلیل بنیادی ارز دیجیتال را بیان می‌کنیم:


محیط اجتماعی و سیاسی

همه‌گیری بیماری کووید 19 به سرمایه‌گذاران طعم یک بحران واقعاً جهانی و تأثیر آن بر بازارهای مالی را چشانده است. با شیوع این بیماری همه‌گیر، مردم تمام دارایی‌ها ازجمله ارزهای دیجیتال را با سرعت فروختند، به دلیل اینکه می‌ترسیدند قیمت آن‌ها کاهش پیدا کند. بیت کوین بین 7 تا 13 مارس 2020 حدود 58 درصد سقوط کرد. این نگرش ریسک کردن، سرمایه‌گذاران را به سمت فرار از دارایی‌های دیجیتال خود سوق داد.


رفتار کاربر

تحلیل فاندامنتال قرار است دیدی کلی به سرمایه‌گذاران بدهد. رفتار کاربر یکی از دشوارترین عوامل ارزیابی برای تحلیل بنیادی است. رسانه‌های اجتماعی، جامعه ارزهای دیجیتال و بازاریابی همگی می‌توانند تأثیر عمده‌ای بر رفتار کاربران و شرکت‌کنندگان در بازار داشته باشند، اما پیش‌بینی اثرات آن دشوار است. به‌هرحال، چند توییت از ایلان ماسک می‌تواند به شکل‌گیری میم کوین‌ها کمک کند. به‌طورکلی، در نظر گرفتن فالوورها و تعامل در یک شبکه اجتماعی نشان‌دهنده میزان تعهد کاربران به پروژه است.


ابزارهای تحلیلی

با رشد معاملات ارزهای دیجیتال، محبوبیت تجزیه‌وتحلیل ازجمله تحلیل فاندامنتال افزایش یافته است.


آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

برای تحلیل یک ارز دیجیتال ازلحاظ فاندامنتال مراحل زیر را دنبال کنید:


1- وایت پیپر ارز دیجیتال را دقیق بررسی کنید.


وایت پیپر ارز دیجیتال جایی است که هدف تیم برای پروژه و موارد استفاده از ارز دیجیتال در آن بیان شده است. به‌این‌ترتیب، به شما کمک می‌کند بفهمید که آیا اهداف ارز دیجیتال موردنظر واقع‌بینانه هستند یا خیر.


2- تیم پشت پروژه را ارزیابی کنید.


پس از درک اهداف پروژه، مرحله بعدی ارزیابی تیم پشتیبان پروژه است. باید ببینید اعضای تیم پروژه چه افرادی هستند و آیا تخصص کافی در این زمینه دارند. هدف از این ارزیابی این است که مطمئن باشید روی ارز دیجیتالی سرمایه‌گذاری می‌کنید که توسط افراد متخصص راه‌اندازی شده و پشتیبانی می‌شوند.


3- پروژه را در شبکه‌های اجتماعی بررسی کنید.


یک راه مطمئن برای سرمایه‌گذاری در عرضه اولیه (ICO) این است که جامعه ارز دیجیتال موردنظر را در رسانه‌های اجتماعی زیر نظر داشته باشید. در اینجا متوجه خواهید شد که آیا این پروژه دارای جامعه بزرگی است که از آن حمایت می‌کنند یا خیر. فیسبوک، توییتر و اینستاگرام مکان‌های خوبی برای شروع خواهند بود.


4- مسائل قانونی مربوط به ارز دیجیتال را بررسی کنید.


ازآنجایی‌که بعضی از ارزهای دیجیتال در بعضی مناطق هنوز قابل‌قبول نیستند و هیچ نظارتی بر روی آن‌ها وجود ندارد، ممکن است به‌راحتی ناپدید شوند. بنابراین حتماً این موضوع را در نظر داشته باشید.


5- کاربرد پروژه ارز دیجیتال را بررسی کنید.


تأیید این مورد یکی دیگر از عوامل کلیدی است که نباید هنگام تجزیه‌وتحلیل ارز دیجیتالی که می‌خواهید روی آن سرمایه‌گذاری کنید فراموش کنید، زیرا این عامل می‌تواند ارزش بازار یک توکن را مشخص کند. بنابراین، به‌عنوان یک سرمایه‌گذار باهوش، یک سؤال که باید قبل از سرمایه‌گذاری در یک ارز دیجیتال به آن پاسخ دهید این است: این توکن قرار است کدام مشکل بزرگ را حل کند؟

آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال


به‌عنوان‌مثال، شرکت Vinchain را در نظر می‌گیریم. این شرکت در حال ایجاد یک پایگاه داده بلاکچین در سراسر جهان از اطلاعات وسایل نقلیه استفاده شده است که 100 درصد امن، شفاف و قابل‌دسترسی برای همه است. در عمل، پروژه‌های بلاکچین که به‌طور منحصربه‌فردی یک مشکل بزرگ را حل می‌کنند، تقاضای بیشتری خواهند داشت و درنتیجه ارزش توکن‌های قابل معامله آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.


کلام آخر

با افزایش تقاضای سازمانی برای ارزهای دیجیتال، روش‌های سنتی ارزش‌گذاری ارزهای دیجیتال، قیمت‌های معاملاتی آن‌ها را توجیه می‌کنند. درک تحلیل فاندامنتال در ارز دیجیتال کمی متفاوت از بازارهای سنتی است، اما منابع موجود برای این نوع تحلیل نیز در حال گسترش هستند. پلتفرم‌های مبادلات مایع، ربات‌های معاملاتی ارز دیجیتال و جوامع فعال، همگی به ایجاد یک اکوسیستم پویا کمک می‌کنند.


مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری، مهم است که دقت لازم را هنگام خرید ارزهای دیجیتال به خرج دهید. سرمایه‌گذارانی که تحقیقات و تحلیل‌های فاندامنتال دقیق انجام می‌دهند، می‌توانند سود زیادی در بازارهای ارزهای دیجیتال داشته باشند. اطلاعات و تحقیقات ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد. برای پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال حتماً از یک تحلیلگر کمک بگیرید.