خرید فانتوم و فروش Fantom یا FTM | قیمت لحظه‌ای و تبدیل سریع ارز دیجیتال فانتوم

فانتوم یک ارز دیجیتال است که روی بستر بلاک‌چین فانتوم ایجاد شده است. این ارز دیجیتال ارزش بازاری حدود 500 میلیون دلار دارد و در میان صدها ارز دیجیتال رتبه 64 را در بازار دارد. دامیننس یا سهم بازار این ارز دیجیتال 0.06 درصد است و چارت قیمت فانتوم نیز در ماه‌های گذشته بالا و پایین‌های زیادی داشته است. اگر علاقه دارید برای خرید و فروش فانتوم اقدام کنید، بهتر است اول همه چیز را درباره آن بدانید.


فانتوم چیست؟ ارز FTM را بشناسید.

فانتوم یک بلاک‌چین لایه اول غیرمتمرکز و منبع‌باز است که برای برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) و دارایی‌های دیجیتال ساخته شده است. ارز دیجیتال فانتوم بر بستر بلاک‌چین فانتوم ساخته شده و هدف آن جایگزین کردن فانتوم با شبکه اتریوم است. شبکه اصلی بلاک‌چین فانتوم در دسامبر 2019 راه اندازی شد. هدف از ساخت این بلاک‌چین با ارائه تعادلی پایدار از مقیاس پذیری، امنیت و تمرکززدایی یک بلاک‌چین ایده‌آل ارائه دهد.

فانتوم چیست؟

مانند سایر جایگزین‌های اتریوم، فانتوم قصد دارد مقیاس‌پذیری بیشتر و هزینه‌های کمتری نسبت به پلتفرم قراردادهای هوشمند ارائه دهد. یک عنصر منحصر به فرد پلتفرم دیجیتال فانتوم این است که کاربران می‌توانند به جای تکیه بر لایه اصلی اجماع فانتوم، شبکه‌های مستقل خود را ایجاد و مستقر کنند. هر اپلیکیشن ساخته شده بر روی فانتوم بر روی بلاک‌چین منحصر به فرد خود عمل می‌کند. در حالی که بر روی بلاک‌چین خود کار می‌کند، هر فانتوم dApp از امنیت، سرعت و نهایی بودن بلاک‌چین اصلی فانتوم نیز برخوردار است. علاوه بر این، بلاک‌چین‌های مستقل ساختاری ماژولار دارند که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا آن‌ها را در مورد کاربرد پروژه خاص خود پیکربندی کنند.


شبکه فانتوم به بهترین وجه به عنوان یک شبکه والد متشکل از شبکه‌های فرزند مجزا که میزبان dAppهایی با هر شکل و اندازه است، عمل می‌کند. زیرساخت‌های فانتوم از طریق مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) به هم متصل شده اند تا کارایی عملیاتی کل شبکه را حفظ کنند. ساختار شبکه aBFT برای حفظ امنیت شبکه و در عین حال به حداکثر رساندن سرعت طراحی شده است.


تولد فانتوم (FTM)

بعد از ماه‌ها انجام تحقیقات و برنامه ریزی برای ساخت یک اکوسیستم، فانتوم به طور رسمی در ژانویه 2018 راه اندازی شد. بنیان‌گذاری فانتوم توسط تیمی به نام "موسسان فانتوم" انجام شد. بنیاد فانتوم به دنبال توسعه اکوسیستم برای آینده‌ای غیرمتمرکز، شفاف و حرفه‌ای است. این گروه متشکل از مهندسان، دانشمندان، محققان، طراحان و کارآفرینانی است که هدف مشترکی دارند.


بر اساس کاغذ سفید فانتوم، این شبکه بر پایه پروتکل اجماع Lachesis و یک نمودار غیرچرخه‌ای جهت‌دار (DAG) ایجاد شده است. این دو به شبکه کمک می‌کنند تا به یک ناهمزمان تحمل خطا بیزانسی (aBFT) دست یابد. شبکه فانتوم به طور مداوم در حال ساخت چندین لایه آشفته در Lachesis است. در دسامبر 2019، این پروژه اولین لایه خود، زنجیره اپرا (Opera Chain) را ساخت که شامل سازگاری با قرارداد هوشمند اتریوم است. در واقع این قدم برای در دسترس قرار دادن FTM به عنوان استاندارد توکن ERC-20 بود.


زنجیره اپرا یک لایه PoS وابسته است که برای تایید تراکنش‌ها و تولید بلوک‌های جدید در شبکه به Lachesis متکی است. این برنامه از Curve، CREAM و دیگر برنامه‌های مالی غیرمتمرکز محبوب (DeFi) پشتیبانی می‌کند. در سه ماهه دوم سال 2019، فانتوم با اعلام ادغام با زنجیره بایننس، جایگاه خاصی در قلب بسیاری ایجاد کرد. FTM در توکن‌های زنجیره بایننس به عنوان BEP-2 در دسترس است. این بدان معناست که زنجیره بایننس تراکنش‌های این شبکه را انجام می‌دهد. ادغام فانتوم در زنجیره اتریوم و بایننس فضایی را برای بهبود کلی اکوسیستم تعامل پذیر فراهم می‌کند.


فانتوم چگونه کار می‌کند؟

فانتوم در بالای یک مکانیسم توافقی PoS "بدون رهبر" به نام Lachesis عمل می‌کند که شبکه فانتوم را ایمن می‌کند و سرعت و امنیت تراکنش‌ها را تضمین می‌کند. Lachesis یک مکانیسم توافقی aBFT است، به این معنی که داده‌های شبکه را می‌توان در زمان‌های مختلف پردازش کرد و شبکه می‌تواند در برابر یک سوم جمعیتی که رفتار مخرب برای سیستم دارند، مقاومت کند.

فانتوم چگونه کار می‌کند؟

سرعت نهایی شدن یک تراکنش در Lachesis زیاد است. یعنی تراکنش‌ها تنها در عرض چند ثانیه تایید و نهایی می‌شوند، بدون اینکه نیازی به منتظر ماندن برای تأیید سخت‌گیرانه بلاک‌چین‌هایی با پروتکل اثبات کار باشید. با اجتناب از فرآیند تأیید بلوک نسبتاً طولانی، این سیستم aBFT بسیار سریعتر و مقیاس پذیرتر از بسیاری از بلاک‌چین‌های مشابه خود است.


با بررسی عمیق‌تر نحوه عملکرد Lachesis فانتوم، می‌بینیم که هر گره یا نود در شبکه بلاک‌چین فرایند تایید و اعتبارسنجی خود را دارد و در نهایت با رسیدن به یک اجماع کلی از طولانی شدن مدت زمان تراکنش جلوگیری می‌کند. هر یک از این اجماع‌ها در نهایت در یک نقطه جمع می‌شوند و به نقطه‌ای می‌رسند که دیگر نیازی به بررسی کلی توسط شبکه وجود نداشته باشد.


در حالی که گره‌های فانتوم مستقل گاهی درباره بعضی تراکنش‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، بلوک‌های نهایی یا وضعیت کلی شبکه را تایید نمی‌کنند. این معماری منجر به سیستمی می‌شود که تراکنش‌ها را به سرعت پردازش می‌کند و در عرض چند ثانیه نهایی می‌شود. فانتوم تاکید می‌کند که مکانیسم PoS آن بدون رهبر است، به این معنی که هیچ رهبر بلوکی وجود ندارد و هیچ شرکت کننده‌ای نقش ویژه‌ای در عملکرد آن ندارد. هرکسی می‌تواند در هر نقطه به شبکه گره بپیوندد یا از آن خارج شود و همه گره‌ها اهمیت یکسانی در پروتکل اجماع دارند.


زنجیره اپرای فانتوم چیست؟

Opera Chain یک شبکه اصلی فانتوم است که توسط اجماع Lachesis طراحی شده است و هدف آن دور زدن ازدحام ترافیک تراکنش است که به سرعت تراکنش و مقیاس پذیری بلاک‌چین‌های نسل اولیه ضربه می‌زند. زنجیره اپرا با هدف کمک به توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز با کارایی بالا (DApps)، از قراردادهای هوشمند ساخته شده در «Solidity» با کدگذاری اتریوم با وعده بدون مجوز و منبع باز استفاده می‌کند. همچنین فانتوم، زنجیره اپرا را به عنوان چارچوبی برای توسعه دهندگان ارائه می‌دهد تا یک قرارداد هوشمند را در پروژه‌های DApp خود مستقر کنند.

زنجیره اپرا فانتوم چیست؟

به طور خاص، FVM می‌تواند بیشتر با ماشین مجازی اتریوم (EVM) مورد استفاده قرار گیرد و به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد که خانه مبتنی بر پلتفرم خود را از اتریوم به فانتوم منتقل کنند یا پلتفرم‌های زنجیره‌ای متقابل را در دو زنجیره بدون محدودیت بسازند. به طور خلاصه، فانتوم یک چارچوب قرارداد هوشمند برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) است. پذیرش فانتوم از ماشین مجازی اتریوم (EVM) اکنون به توسعه دهندگان شیفته بلاک‌چین این امکان را می‌دهد تا یک برنامه کاربردی دنیای واقعی را در مکانیزم زنجیره ای متقابل بین زنجیره فانتوم و زنجیره اتریوم به روشی کاملاً بدون مجوز بسازند.


همچنین، به نظر می‌رسد روشی که از (PoS) از طریق اجماع Lechasis استفاده می‌کند، از نظر مقیاس پذیری مطلق و بازده زمانی تراکنش‌ها با کسری از هزینه، از Proof-of-Work (PoW) فراتر می‌رود. سرورهای اجماع Lachesis، پلتفرم استقرار شبکه اصلی فانتوم - Opera - را تامین می‌کند که میزبان برنامه‌های کاربردی فعال در شبکه است. Opera یک محیط بدون مجوز و منبع باز برای توسعه است. به دلیل پشتیبانی از زبان برنامه نویسی Solidity و ادغام با ماشین مجازی اتریوم (EVM) از طیف کاملی از قابلیت قرارداد هوشمند که اتریوم برخوردار است به خود می‌بالد. برنامه‌های ساخته شده بر روی فانتوم را می‌توان به گونه‌ای طراحی کرد که با پلتفرم‌های ساخته شده بر روی اتریوم سازگار باشد و در عین حال کارایی تراکنش‌های شبکه فانتوم را حفظ کند.


یک کیت توسعه نرم‌افزار اختصاصی (SDK) معروف به ماشین مجازی فانتوم در نهایت برای توسعه مبتنی بر فانتوم در کنار پشتیبانی مداوم از EVM منتشر می‌شود - استراتژی که هدف آن جلب توسعه‌دهندگان dApp مبتنی بر اتریوم برای انتقال آسان به ساخت برنامه‌های کاربردی است. فانتوم.


برای ارائه مقیاس پذیری به کل اکوسیستم و جلوگیری از تراکم شبکه، برنامه‌های کاربردی ساخته شده بر روی فانتوم به طور موثر از بلاک‌چین‌های مستقل خود استفاده می‌کنند. از آنجایی که هر dApp زنجیره بلاک خود را دارد، هر کدام را می‌توان برای رفع نیازهای خاص خود پیکربندی کرد. Tokenization، tokenomics، و حاکمیت، همه قطعات مدولار پازل هستند که می‌توانند توسط هر dApp در صورت نیاز بدون تأثیر بر ساختار زیربنایی لایه توافقی Lachesis فانتوم شخصی‌سازی شوند.


با این حال، هر بلاک‌چین dApp مستقل همچنان به پروتکل توافقی Lachesis PoS متصل است و بنابراین از سرعت و امنیت زیربنایی خود بهره می‌برد. با Lachesis به عنوان موضوع مشترکی که این بلاک‌چین‌های مستقل را به هم متصل می‌کند، همه dApp‌های فانتوم از قابلیت همکاری ذاتی بهره می‌برند و می‌توانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. با در نظر گرفتن این ویژگی‌ها، فانتوم در تلاش است تا دلیلی برای تغییر این تغییر از اتریوم به فانتوم توسط توسعه‌دهندگان dApp ایجاد کند.


امنیت شبکه فانتوم

فانتوم از مکانیزم اثبات سهام استفاده می‌کند و FTM به عنوان یک سکه برای محافظت از شبکه و تراکنش‌های غیرمتمرکز خود عمل می‌کند. بیش از 500000 توکن FTM برای تامین انرژی گره‌های اعتبارسنجی که مسئول قفل کردن توکن‌ها و تایید تراکنش‌ها هستند استفاده می‌شود. در واقع، قرار دادن توکن‌های FTM انگیزه‌های اقتصادی برای کاربران فانتوم فراهم می‌کند تا به امنیت شبکه و همچنین ابزاری برای افزایش سود کمک کنند.


ویژگی‌‌های مهم فانتوم

فانتوم به کاربران اجازه می‌دهد مدیریت زنجیره‌ای «بدون رهبر» را با مانیفست مکانیسم اثبات سهام، به‌اصطلاح «اجماع Lachesis» به کاربران ارائه دهد. به عنوان مکانیزم aBFT، Lachesis به گره‌های اعتبارسنجی فانتوم اجازه می‌دهد تا بر معضل بلاک‌چین قبلی از نظر بازده زمانی و حجم تراکنش غلبه کنند. آیا اجماع Lachesis تا این حد باورنکردنی است؟ چگونه فانتوم می‌تواند با Lachesis در صدر صنعت ارزهای دیجیتال قرار گیرد؟ در ادامه به پاسخ این پرسش خواهیم رسید.

ویژگی‌های فانتوم

حاکمیت روی زنجیره

فانتوم یک پلتفرم غیرمتمرکز بدون هیچ مرجع مرکزی است که شبکه را هدایت می‌کند و حقوق کاملی را به کاربران خود در سراسر اکوسیستم اعطا می‌کند. بنابراین، تابع On-Chain Governance یکی دیگر از ابزارهای کلیدی توکن FTM است که به دارندگان این امکان را می‌دهد تا پیشرفت‌های پلتفرم را پیشنهاد و رأی دهند.


مبلغ پرداختی درون پلتفرم فانتوم

توکن FTM یک ارز دیجیتال برای پرداخت‌های درون پلتفرمی است که نوید یک فرآیند تراکنش سریع، ارزان و قوی را می‌دهد. یکی از حقایقی که فانتوم با افتخار به آن می‌بالد، توان بالای شبکه است، زیرا می‌تواند با سرعت 1 ثانیه تراکنش داشته باشد و فقط 0.0000001 دلار هزینه دارد (بر اساس قیمت فعلی فانتوم).


هزینه‌های شبکه فانتوم

توکن FTM همچنین به عنوان هزینه شبکه در سناریوهای مختلف استفاده می‌شود. هزینه تراکنش، استقرار قرارداد هوشمند و کارمزد شروع یک پروژه جدید مبتنی بر فانتوم.


برای درک بهتر شما به سایر ویژگی‌های فانتوم نیز نگاهی خواهیم داشت:

  • فانتوم تراکنش‌ها را در 1 ثانیه تأیید می‌کند.
  • مکانیزم اجماع آن از مقیاس پذیری بالای بیش از صد گره در شبکه فانتوم پشتیبانی می‌کند.
  • مکانیزم اجماع Lachesis فانتوم را غیرمتمرکز و ایمن می‌کند. علاوه بر این هیچ نقش منحصر به فردی مانند مدیریت وب یا کنترل کننده مرکزی روی سیستم وجود ندارد.
  • قرارداد هوشمند فانتوم به زبان Solidity، زبان کدگذاری مبتنی بر اتریوم نوشته شده است و عملکرد آن با فانتوم و اتریوم به صورت زنجیره‌ای متقابل سازگار است.
  • فانتوم به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از ماشین مجازی اتریوم (EVM) و Cosmos SDK، دفتر لجر خصوصی یا عمومی ایجاد کنند.

خرید فانتوم از صرافی ایرانی

ارز دیجیتال فانتوم در میان علاقه‌مندان به بازار ارزهای دیجیتال جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است و افراد زیادی علاقه‌مند شده‌اند این ارز دیجیتال را خریداری کنند. در میان ایرانیان هم علاقه به خرید فانتوم بسیار زیاد است. اگر شما هم به عنوان یک کاربر ایرانی قصد دارید فانتوم بخرید؛ در نظر داشته باشید که با توجه به وضعیت صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی، بهتر است از یک صرافی ایرانی فانتوم بخرید. صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو به شما این امکان را می‌دهد تا با خیال راحت ارز دیجیتال فانتوم را بخرید و در کیف پول اکسبیتو خود آن را نگه دارید یا به کیف پول دیگری منتقل کنید.