فروش و خرید فانتوم (FTM)

خرید ارز فانتوم مانند دیگر ارزهای دیجیتال، ارزشمند است، چون فانتوم یکی ازرمزارزهای جدید و مطرح درجهان ارزهای رمزنگاری شده است. از زمان راه‌اندازی‌ تاکنون رشد فراوانی داشته است. از آن‌جایی که فانتوم از قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز پشتیبانی می‌کند، گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری است. بالاترین قیمت ارز دیجیتال فانتوم در تمام زمان‌ها 3.48 دلار بوده و به‌طور کلی 3,175,000,000 از این رمزارز وجود دارد.


ارز فانتوم یا FTM چیست؟

فانتوم (Fantom) یک پلتفرم قرارداد هوشمند غیرمتمرکز، بدون مجوز و منبع باز برای برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) و همچنین ارزهای دیجیتال است. این پلتفرم، سرعت خود را از مکانیسم اجماع منحصربه‌فردی به نام لکسیس «Lachesis» می‌گیرد. این شبکه بلاکچین به‌عنوان جایگزینی برای اتریوم ساخته شده است. شبکه اصلی بلاکچین فانتوم در اواخر سال 2018 راه‌اندازی شد و معماری شبکه آن به شکلی است که با ارائه تعادلی پایدار از مقیاس‌پذیری، امنیت و تمرکززدایی، راه‌حل مناسبی برای بلاک‌چین تریلما «Trilemma Blockchain» ارائه می‌کند.


فانتوم هم مانند دیگر جایگزین‌های اتریوم، با هدف مقیاس‌پذیری بیشتر و هزینه‌های کمتر نسبت به پلتفرم قراردادهای هوشمند راه‌اندازی شده است. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد پلتفرم ارز دیجیتال Fantom این است که کاربران می‌توانند به‌جای تکیه‌ بر لایه اصلی اجماع فانتوم، شبکه‌های مستقل خود را ایجاد و در آن مستقر کنند. هر اپلیکیشنی که بر روی فانتوم ساخته می‌شود، بلاکچین منحصربه‌فرد خود را دارد، اما درنهایت هر dApp فانتوم، از امنیت و سرعت بلاکچین اصلی Fantom برخوردار خواهد بود.

ارز فانتوم یا FTM چیست؟


بنیان‌گذاران ftm ارز دیجیتال

بنیاد فانتوم که توسعه FTM ارز دیجیتال و پلتفرم فانتوم را بر عهده دارد، توسط دکتر آن بیانگ ایک (Ahn Byung Ik)، یک نخبه کامپیوتر اهل کره جنوبی تأسیس شد. مایکل کونگ مدیرعامل بنیاد فانتوم است. ماموریت فانتوم، ساخت یک پلتفرم مقیاس‌پذیر و قابل‌دسترسی برای کاربران بلاکچین است. از آن‌جایی که در سال‌های گذشته، کاستی‌هایی در مکانیسم‌های اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) دیده شده، بنیان‌گذاران ارز فانتوم به فکر استفاده از الگوریتمی متفاوت برای بهبود عملکردهای معاملاتی این رمزارز افتادند. سازندگان فانتوم با استفاده از الگوریتم تحمل خطای بیزانس، سعی دارند مسائلی چون مصرف بالای انرژی، معاملات کند، امنیت پایین و عدم تمرکز که در مکانیسم‌های اجماع وجود دارد را حل کنند.

بنیان‌گذاران ftm ارز دیجیتال

تاریخچه ارز FTM

ارز فانتوم یا FTM در سال 2018 راه‌اندازی شد. این ارز دیجیتال، پروژه‌ای تک لایه‌ای است که از یک لایه اجماع واحد برای پشتیبانی از ایجاد بلاکچین‌های متعدد استفاده می‌کند. FTM، ارز دیجیتال اختصاصی پلتفرم فانتوم است که از آن برای پرداخت‌ها، حاکمیت، و پاداش‌های بلوک استفاده می‌شود. این رمزارز هم مانند سایر ارزهای دیجیتال فراز و نشیب‌های خاص خود را طی کرده، اما قیمت ارز فانتوم این روزها صعودی است.


لایه اجماع مستقل شبکه لکسیس نام دارد. این پروژه دارای یک مکانیسم اجماع جدید است که توسط بنیاد فانتوم (Fantom) به نام پروتکل لکسیس (Lachesis Protocol) توسعه یافته است. لکسیس می‌تواند امنیت لایه‌های دیگر را تأمین کند که اولین آن‌ها زنجیره قراردادهای هوشمند سازگار با EVM Fantom به نام اپرا (Opera) است. هدف پروژه فانتوم، میزبانی اکوسیستمی از لایه‌های اجرایی است. از مزایای پروتکل اختصاصی فانتوم، تراکنش‌های سریع و مقرون‌به‌صرفه است.


رمز ارز فانتوم از چه الگوریتمی استفاده می‌کند؟

ارز دیجیتال فانتوم که با نماد FTM در بازار معامله می‌شود. این رمزارز از الگوریتم تحمل خطای بیزانس نامتقارن (Asynchronous Byzantine Fault Tolerant) که به آن aBFT نیز می‌گویند، استفاده می‌کند. همچنین پروتکل اجماع در ارز فانتوم، PoS یا اثبات سهام است. الگوریتم تحمل خطای بیزانس، یکی از بهترین الگوریتم‌های مصرفی در ارزهای دیجیتال است که باعث افزایش سرعت و امنیت تراکنش‌های رمزارزی می‌شود.

رمز ارز فانتوم از چه الگوریتمی استفاده می‌کند؟


مسئله مقیاس‌پذیری، با استفاده از الگوریتم تحمل خطای بیزانس نامتقارن برطرف می‌شود. هر چند که گفته می‌شود این الگوریتم قادر است به موضوعاتی چون «عدم تمرکز»، «امنیت» و «مقیاس‌پذیری» رسیدگی کند، اما فقط می‌تواند دو مورد از این سه گزینه را به طور همزمان کنترل کند. پروتکل تحمل خطای بیزانس نامتقارن که در ارز فانتوم پیاده‌سازی شده،ِ موجب تمرکززدایی، مقیاس‌پذیری بالا و امنیت حداکثری در سراسر شبکه می‌شود.


ارز FTM، برای استیکینگ، دائو و پرداخت‌ هزینه‌های شبکه استفاده می‌شود. درمجموع 3.175 میلیارد ارز FTM وجود دارد که 2.545 میلیارد از آن در بازار در حال گردش است. با توجه به داده‌های قیمتی ارز فانتوم، به نظر می‌رسد این رمزارز یکی از ارزهای آینده دار در بازار ارزهای دیجیتال خواهد بود. ارزش بازار ارز فانتوم، در حال حاضر حدود 2.7 میلیارد دلار است. این دارایی دیجیتال اکنون در رتبه 43 بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. رمز ارز فانتوم یک توکن ERC-20 در اکوسیستم اتریوم و یک توکن BEP-2 در اکوسیستم بایننس است.


نحوه استخراج ارز فانتوم

ارز دیجیتال فانتوم یا FTM را نمی‌توان استخراج کرد. سازوکار این رمزارز به‌گونه‌ای است که امکان استخراج آن به هیچ عنوان وجود ندارد، ولی مکانیسم اجماع فانتوم از استیکینگ پشتیبانی می‌کند. شما می‌توانید با کمک به تأیید تراکنش‌ها در این پلتفرم ارز فانتوم را به‌عنوان پاداش دریافت کنید.


آیا فانتوم یک ارز متاورسی است؟

تکنولوژی متاورس به‌سرعت در حال پیشرفت است. متاورس مالکیت دیجیتالی اشیا در دنیای مجازی را نشان می‌دهد. در عمل، این موضوع به معنای داشتن توانایی تجارت دارایی‌های دیجیتال، کنترل داده‌های شخصی و حتی حمل‌ونقل و استفاده از اقلام دیجیتال در فضاهای مجازی است. اینجاست که فانتوم با زیرساخت بلاکچین موردنیاز برای پشتیبانی از مدیریت کارآمد و شفاف پروفایل‌های کاربران و تراکنش‌های آن‌ها در متاورس وارد بازی می‌شود.


سرعت تراکنش و کارمزدهای پایین در فانتوم به نیازهای پر تقاضاترین دنیای مجازی یعنی متاورس که به تراکنش‌های سریع و ارزان متکی است پاسخ می‌دهد. جامعه و اکوسیستم فانتوم به همین دلیل برای متاورس مهم هستند، اما ارز دیجیتال FTM در متاورس کاربردی ندارد.

آیا فانتوم یک ارز متاورسی است؟


کاربردهای فانتوم

استیکینگ، حاکمیت، هزینه‌های شبکه و پرداخت از مزایای اصلی ارز دیجیتال فانتوم هستند.


استیکینگ

فانتوم برای استیکینگ از مدل اثبات سهام (POS) استفاده می‌کند. تراکنش‌ها توسط گره‌هایی که از توکن‌های فانتوم تشکیل شده‌اند تأیید می‌شوند. شما با قرار دادن رمز ارز فانتوم خود برای تأیید تراکنش‌ها به امنیت شبکه کمک می‌کنید و پاداش می‌گیرید.


حاکمیت (دائو)

ازآنجایی‌که پلتفرم فانتوم غیرمتمرکز است، دارندگان توکن FTM می‌توانند در مورد آینده این پلتفرم تصمیم بگیرند. با نگه‌داشتن و قرار دادن Fantom، می‌توانید تغییرات را پیشنهاد داده و به آن رأی دهید. با خرید ارز دیجیتال فانتوم می‌توانید در این رأی‌گیری‌ها شرکت کنید.

کاربردهای فانتوم

هزینه‌های شبکه

ارز Fantom، هزینه‌های شبکه فانتوم را می‌پردازد؛ این هزینه‌ها شامل هزینه‌های تراکنش‌، استقرار قراردادهای هوشمند و ایجاد شبکه‌های جدید می‌شوند.


پرداخت

پلتفرم فانتوم با انجام تراکنش‌های سریع و دریافت کارمزدهای پایین راهی مناسب برای انتقال وجه و ارز دیجیتال به دیگران است.


مزایا و معایب ارز دیجیتال FTM

هر شبکه بلاکچینی که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند مزایا و معایب خاص خود را دارد، فانتوم نیز از این قاعده مستثنی نیست. از مهم‌ترین مزایای ارز دیجیتال فانتوم، می‌توان به کارمزد کم و سرعت بالا در معاملات اشاره کرد.

مزایای ارز فانتوم

- معاملات سریع: در پلتفرم فانتوم تا 300 هزار تراکنش در ثانیه به لطف فناوری دگ (DAG) امکان‌پذیر است. تراکنش‌ها را می‌توان در این پلتفرم سریع‌تر هم انجام داد، زیرا گره در این پلتفرم به داده‌های تراکنش‌های قبلی نیاز ندارد.


- کاهش کارمزد تراکنش‌ها: کارمزد تراکنش‌ها در پلتفرم فانتوم بسیار کم و اغلب 0.00001 دلار است.

مزایا و معایب ارز دیجیتال FTM


- نهایی شدن تراکنش با سرعت بالا: تأیید و تکمیل عملیات در این پلتفرم بین یک تا دو ثانیه زمان می‌برد که اگر آن را با محبوب‌ترین شبکه‌ها مقایسه کنیم می‌بینیم که زمان بسیار کمی است. این زمان در بلاکچین بیت کوین 1 ساعت و در اتریوم 10 دقیقه طول می‌کشد!


- ارزهای پایدار در شبکه: این پلتفرم امکان مبادله ارزهای پایدار مانند دلار آمریکا (USD) را با نرخ مبادله 1 به 5 فراهم می‌کند.


- قابلیت همکاری: پلتفرم فانتوم با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است. با این امکان برنامه‌های محبوب در اتریوم می‌توانند به شبکه فانتوم نقل‌مکان کنند.


- سیستم تشویقی توسعه‌دهندگان برنامه: فانتوم به هرکسی که روی این پلتفرم برنامه‌های جدید ایجاد کند پاداش می‌دهد، به‌این‌ترتیب شبکه با پروژه‌های جدید رشد می‌کند.


- سیستم حاکمیت (دائو) عددی: در اکثر پلتفرم‌ها کاربران می‌توانند با بله و خیر در تصمیمات مربوط به پلتفرم شرکت کنند، درحالی‌که در فانتوم کاربران می‌توانند از شماره 1 تا 4 به پلتفرم رأی دهند.


معایب ارز فانتوم

- دسترسی محدود برای تأیید کننده‌های تراکنش‌ها: برای اینکه به یک گره تأییدکننده تبدیل شوید، یک‌میلیون از توکن FTM شما در پلتفرم مسدود می‌شود؛ این مبلغ با توجه به سرمایه‌گذاری در این ارز هزینه بالایی است. هرکسی می‌تواند با واگذاری دارایی‌های خود به یک اعتبارسنج مورد اعتماد، پاداش بگیرد. برای این کار به یک عدد ارز فانتوم نیاز است.

معایب ارز فانتوم


- امنیت پایین در مقایسه با سیستم بلاکچین: در بسیاری از شبکه‌هایی که از تکنولوژی بلاکچین استفاده می‌کنند با 51 درصد از مالکیت می‌توانید به سیستم اطلاعاتی بلاکچین راه پیدا کنید، اما در فانتوم فقط با داشتن یک‌سوم مالکیت می‌توان از این پلتفرم سوءاستفاده کرد. این موضوع نشان‌دهنده امنیت پایین این پلتفرم است.


- مدل تورمی: نرخ تورم اولیه در این پلتفرم سالیانه 5 درصد است. با پیوستن کاربران بیشتر به این شبکه، این میزان کاهش می‌یابد. 20 درصد از کل این تورم به گره‌ها و مشوق‌ها برای کاربران پلتفرم اختصاص می‌یابد که نرخ زیادی است.


قیمت فانتوم

قیمت در بازار ارزهای دیجیتال موضوع چالش‌برانگیزی است. قیمت ارز فانتوم هم مانند سایر ارزهای دیجیتال نوسان دارد و نمی‌توان آن را به‌صورت قطعی بیان کرد. شما قبل از خرید هر ارز دیجیتال از صرافی آنلاین اکسبیتو، می‌توانید قیمت آن را در صفحه مربوط به همین ارز مشاهده کنید. این قیمت‌ها همه به‌روز و به ریال هستند. البته با استفاده از دکمه کشویی بالای صفحه می‌توانید قیمت ارز را به تتر نیز مشاهده کنید.


روند رشد فانتوم به چه صورت است؟

فانتوم در سه ماه آخر سال 2021 شاهد رشد چشمگیری بوده و به‌عنوان یکی دیگر از رقبای اتریوم مطرح شده است. این پلتفرم اخیراً پیشرفت‌های قابل‌توجه خود را فاش کرده است:


فانتوم همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد!


  • 5.3 میلیارد دلار ارزش کل قفل‌شده
  • بیش از 1.4 میلیون آدرس منحصربه‌فرد
  • 700 هزار تراکنش روزانه
  • 354 هزار کاربر ماهانه منحصربه‌فرد
  • 8.6 میلیارد دلار حجم در MULTICHAINORG
  • 93 هزار قرارداد هوشمند

روند رشد فانتوم به چه صورت است؟

به گفته فانتوم، مجموع ارزش قفل‌شده این ارز دیجیتال اخیراً دو برابر شده و به بالاترین سطح خود رسیده است. ارزش کل قفل‌شده در شبکه Fantom از 5.3 میلیارد دلار عبور کرده است. این پلتفرم بلاکچین بسیار مقیاس‌پذیر همچنین فاش کرده که این شبکه بیش از 1.4 میلیون آدرس منحصربه‌فرد را به ثبت رسانده است.


جایگاه FTM در بازار ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی است. تراکنش‌های روزانه در شبکه فانتوم نیز با بیش از 78.9 هزار کاربر منحصربه‌فرد روزانه از مرز 700 هزار نفر عبور کرده است. به‌علاوه، علی‌رغم روند نزولی بازار ارزهای دیجیتال در چند هفته گذشته، ارز FTM سیر صعودی داشته است. توکن فانتوم، در دو هفته گذشته 77 درصد افزایش قیمت داشته و از رقبای نزدیک خود ازجمله سولانا (SOL) و آوالانچ (AVAX) بهتر عمل کرده است.

پیش‌بینی قیمت ارز فانتوم یا FTM

در حال حاضر، FTM در محدوده قیمتی 1.65 دلار است. اگر این روند صعودی ادامه پیدا کند، قیمت خرید ارز FTM می‌تواند به سطوح مقاومت 1.8443 و 3.4744 دلار برسد. اگر روند معکوس شود، ممکن است قیمت FTM تا سطح حمایت 0.9669 دلار سقوط کند. با پیشرفت‌ها و ارتقاءهای آتی این ارز دیجیتال، قیمت FTM در سال‌های آینده به نقطه بالایی خواهد رسید.


با نگاهی به رشد آینده فانتوم، این ارز دیجیتال یکی از خوب‌های بازار در نظر گرفته می‌شود. قیمت صعودی ارز فانتوم در سال 2023 به 8 دلار خواهد رسید. پیش‌بینی قیمت ارز فانتوم از سایت پیش‌بینی مبتنی بر الگوریتم Wallet Investor نشان می‌دهد که این ارز دیجیتال می‌تواند از بالاترین رکورد قبلی خود سبقت بگیرد و تا آوریل 2023 به 2.61 دلار برسد. این قیمت ممکن است بیشتر هم افزایش پیدا کند و تا آوریل 2027 به 8.8 دلار برسد.


آینده ارز دیجیتال فانتوم

ارز فانتوم آینده درخشانی در پیش دارد، زیرا همواره در حال توسعه و به‌روزرسانی است. با پیشرفت‌های مداوم در شبکه فانتوم، می‌توان گفت که سال 2022 سال خوبی برای این ارز دیجیتال خواهد بود. به همین دلیل، پیش‌بینی صعودی قیمت فانتوم در سال 2022 معادل 3.474 دلار است. از سوی دیگر، پیش‌بینی نزولی قیمت FTM برای سال 2022 هم 0.147 دلار است.

پیش‌بینی قیمت ارز فانتوم یا FTM -  آینده ارز دیجیتال فانتوم

علاوه بر این، با پیشرفت‌ها و به‌روزرسانی‌ها در اکوسیستم FTM، عملکرد این ارز دیجیتال کمک می‌کند تا خیلی زود به بالاترین حد فعلی یعنی 1.8 دلاری خود برسد، اما اگر سرمایه‌گذاران معتقد باشند که FTM سرمایه‌گذاری خوبی در سال 2022 است، ممکن است قیمت آن به 4 دلار نیز برسد. بنابراین به نظر می‌رسد که این ارز دیجیتال آینده خوبی دارد و برای سرمایه‌گذاری مناسب است.ارز فانتوم از چه بلاکچینی پشتیبانی می‌کند؟

شبکه اصلی بلاکچین فانتوم اپرا (Opera) نام دارد. اپرا، یک محیط بدون مجوز و منبع باز برای توسعه بلاکچین فانتوم است. شبکه اپرا به دلیل پشتیبانی از زبان برنامه‌نویسی Solidity و ادغام با ماشین مجازی اتریوم (EVM) از طیف کاملی از قابلیت قراردادهای هوشمند اتریوم برخوردار است. برنامه‌های ساخته‌شده بر روی فانتوم را می‌توان به‌گونه‌ای طراحی کرد که با پلتفرم‌های ساخته‌شده بر روی اتریوم قابل همکاری باشند و درعین‌حال کارایی تراکنش‌های شبکه فانتوم را نیز حفظ کنند. این پلتفرم با بایننس هم سازگار است.

ارز فانتوم از چه بلاکچینی پشتیبانی می‌کند؟

برای ارائه مقیاس‌پذیری به کل اکوسیستم و جلوگیری از تراکم شبکه، برنامه‌های کاربردی ساخته‌شده بر روی فانتوم به‌طور مؤثر از بلاکچین مستقل خود استفاده می‌کنند. ازآنجایی‌که هر dApp بلاکچین مخصوص به خود را دارد، هرکدام را می‌توان برای رفع نیازهای خاص خود پیکربندی کرد. Tokenization ،Tokenomics و حاکمیت، همه بخش‌هایی از یک بلاکچین هستند که می‌توانند توسط هر dApp در صورت نیاز بدون تأثیر بر ساختار زیربنایی لایه لکسیس فانتوم شخصی‌سازی شوند.


بااین‌حال، هر بلاکچین dApp مستقل همچنان به پروتکل اجماع Lachesis PoS متصل است و بنابراین از سرعت و امنیت زیربنایی فانتوم سود می‌برد. Lachesis موضوع مشترکی است که این بلاکچین‌های مستقل را به هم پیوند می‌دهد. با Lachesis همه dApps‌های فانتوم از قابلیت همکاری ذاتی بهره می‌برند و می‌توانند به‌راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. با در نظر گرفتن این ویژگی‌ها، فانتوم در تلاش است تا دلیلی را به توسعه‌دهندگان dApp برای انتقال از اتریوم به فانتوم ارائه دهد.


کیف پول‌های ارز FTM

فانتوم به‌طور کامل با کیف پول متامسک، لجر و کیف پول‌های موبایل دیگر مانند تراست ولت سازگار است. برای خرید، فروش، استیکینگ، وام گرفتن و ... با ارز فانتوم به یک کیف پول نیاز خواهید داشت. تراست ولت قابل‌اعتمادترین و امن‌ترین کیف پول ارز دیجیتال است که بیش از 10 میلیون نفر از آن استفاده می‌کنند. یکی دیگر از کیف پول‌هایی که از ارز فانتوم پشتیبانی می‌کند و برای کاربران ایرانی مناسب است، کیف پول اکسبیتو نام دارد. این کیف پول را می‌توانید از سایت صرافی اکسبیتو به‌راحتی دریافت کنید.

خرید ارز فانتوم


خرید ارز فانتوم

ارز دیجیتال FTM در صرافی‌های بین‌المللی زیادی موجود است، اما ازآنجایی‌که کاربران ایرانی به دلیل تحریم نمی‌توانند از این صرافی‌ها استفاده کنند و احتمال مسدود شدن دارایی‌هایشان وجود دارد، بهتر است از صرافی‌ معتبر ایرانی رمزارز بخرند.


صرافی ایرانی اکسبیتو برای ارز فانتوم گزینه مناسبی است. این صرافی با محیط امن و سرعت بالایی که دارد، تجربه خرید فوق‌العاده‌ای را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. همچنین کارمزد تراکنش کمی هم از سرمایه‌گذاران دریافت می‌کند.


فروش FTM ارز دیجیتال

برای فروش ارز فانتوم هم مانند دیگر ارزهای دیجیتال، باید از طریق یک صرافی ارز دیجیتال اقدام کنید. ما به شما صرافی اکسبیتو را توصیه می‌کنیم، زیرا بهترین قیمت فروش ارزهای دیجیتال را دارد. خرید ارز دیجیتال در صرافی اکسبیتو به‌صورت مستقیم انجام می‌شود. وقتی ارز دیجیتال موردنظر خود را به فروش رساندید، پول آن به‌طور مستقیم به حساب شما واریز می‌گردد. همان‌طور که گفتیم، فرآیند خرید و فروش ارز فانتوم در صرافی اکسبیتو با سرعت و ایمنی بالایی انجام می‌شود، پس خیالتان از بابت سرمایه‌تان راحت خواهد بود.

فروش FTM ارز دیجیتال