تحلیل و بررسی جنبه‌های مختلف یک پروژه‌ی کریپتوکارنسی، برای سرمایه‌‌گذاری روی ارز دیجیتال اختصاصی آن پروژه، اهمیت زیادی دارد. در واقع، تحلیل بنیادی یا فاندامنتال یک ارز دیجیتال، به ما کمک می‌کند که با اهمیت و ارزش ذاتی آن بیشتر آشنا شویم و برای سرمایه‌گذاری روی آن، تصمیم درستی بگیریم. از طرفی، یکی از مهم‌ترین بخش‌های تحلیل بنیادین، مطالعه‌ی وایت پیپر (Whitepaper) یک ارز دیجیتال است. وایت پیپر، سپیدنامه یا برگه‌ی سفید متنی است که توسط بنیان‌گذاران یک پروژه‌ی کریپتو ارائه می‌شود و جنبه‌های مختلف آن را توضیح می‌دهد.


از سوی دیگر، یکی از ارزهای دیجیتالی که در سال‌های اخیر شهرت زیادی کسب کرده، پولکادات (Polkadot) با توکن اختصاصی DOT است. در واقع، پولکادات یکی از بلاک چین‌های موفق دنیای کریپتو محسوب می‌شود که با هدف بهبود زیرساخت‌های نرم‌افزارهای غیرمتمرکز (dApps) پایه‌گذاری شده است. به‌خاطر همین، در این مقاله به‌سراغ وایت پیپر پولکادات رفته‌ایم تا این ارز دیجیتال را بهتر بشناسید و برای سرمایه‌گذاری روی آن، تصمیم درستی بگیرید.


معرفی ارز دیجیتال پولکادات (Polkadot)

معرفی ارز دیجیتال پولکادات (Polkadot)

بسیاری از کارشناسان، پولکادات (Polkadot) را نسخه‌ی بهبودیافته‌ی اتریوم (Ethereum) معرفی می‌کنند.


پروژه‌ی پولکادات در ماه مه 2020، توسط گوین وود (Gavin Wood)، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، پایه‌گذاری شد. در حال ‌حاضر، این پلتفرم توسط دو شرکت W3F و Prity Technologies اداره می‌شود که هر دوی آن‌ها توسط گوین وود راه‌اندازی شده‌اند.


پولکادات به‌صورت بستری برای ایجاد پروژه‌های ارز دیجیتال طراحی شده است. به‌خاطر همین، به پولکادات بلاک چین لایه‌ی صفر گفته می‌شود؛ درحالی‌که بلاک چین‌های مشابهی مانند اتریوم، سولانا و کاردانو لایه‌ی یک هستند. گوین وود هدف از راه‌اندازی پولکادات را ایجاد امکان برقراری ارتباط میان بلاک چین‌های مختلف بیان کرده است. این شبکه از الگوریتم اثبات سهام (PoS) برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کند و توکن اختصاصی آن، DOT نام دارد.


مقدمه وایت پیپر ارز دیجیتال پولکادات

ساختارهای اغلب بلاک چین‌های امروزی مشکلات زیادی دارند که جلوی توسعه و مقیاس‌پذیری آن‌ها را می‌گیرند. اصولاً این مشکلات از دو عامل زیر در کنار یکدیگر ناشی می‌شوند:


 • اعتبار

 • متعارف‌بودن

یعنی اغلب بلاک چین‌ها می‌خواهند که این دو اصل را با هم برقرار کنند؛ اما ساختار پولکادات به‌صورتی است که با استفاده از چند زنجیره‌ی مختلف، این دو را از هم جدا می‌کند. در نتیجه، با جداکردن این دو عامل و تقسیم کار، مقیاس‌پذیری شبکه‌ی پولکادات فراهم می‌شود. از این طریق، شبکه‌های غیرمتمرکز می‌توانند بدون اعتماد به یکدیگر، همکاری داشته باشند.


علاوه‌بر آن، پولکادات از ابزارهای متعددی استفاده می‌کند تا امکان برقراری ارتباط با شبکه‌های قدیمی‌تر، مانند اتریوم، نیز فراهم شود. به‌این‌ترتیب، یک شبکه‌ی تجاری جهانی مقیاس‌پذیر ایجاد می‌شود که از حریم خصوصی کاربران نیز حفاظت می‌کند.


پیش‌گفتار وایت پیپر پولکادات

پیش‌گفتار وایت پیپر پولکادات

در وایت پیپر پولکادات (Polkadot) خلاصه‌ای را از ساختار کلی این شبکه ارائه می‌کنیم. همچنین، توضیح می‌دهیم که فناوری‌های نوین، چگونه امکان ایجاد پلتفرمی جامع و مقیاس‌پذیر را فراهم کرده‌اند. البته باید به این نکته توجه داشت که ساختار اولیه‌ی پولکادات آزمایشی است و با مشخص‌شدن مشکلات، به‌روزرسانی می‌شود.


مقدمه‌ای بر بلاک چین

تاکنون، بلاک چین‌ها کاربردهای زیادی پیدا کرده‌اند. آن‌ها در زمینه‌های مختلفی مانند اینترنت اشیا (IOT)، امور مالی، حق حاکمیت، مدیریت هویت، تمرکززدایی از اینترنت، ردیابی دارایی‌ها و... به کار رفته‌اند. این مسئله می‌تواند دلیلی برای سودمندی این شبکه‌ها باشد. بااین‌حال، هنوز به‌طور گسترده، در سطح جهان، از فناوری بلاک چین استفاده نمی‌شود. در واقع، 5 دلیل اصلی برای فراگیر‌نشدن بلاک چین‌ها وجود دارند:


 • مقیاس‌پذیری: ناتوانی بلاک چین‌ها در پردازش تعداد زیادی تراکنش در واحد زمان، یکی از دلایل اصلی عدم استقبال جهانی از آن‌ها است.

 • ایزوله‌بودن: اغلب بلاک چین‌ها امکان برقراری ارتباط را میان پلتفرم‌های مختلف ندارند.

 • حاکمیت: روش حاکمیت بلاک چین‌ها و امکان تطابق آن‌ها با نیازهای آینده، اهمیت بسیار زیادی دارند. نوع حاکمیت پلتفرم‌ها باید طوری باشد که علاوه‌بر غیرمتمرکز بودن، امکان به‌روزرسانی را فراهم کند.

 • کاربردها: بلاک چین‌ها باید روی نیازهای مهمی تمرکز داشته باشند و بتوانند شکاف میان فناوری و نیاز بشر را برطرف کنند.

با اینکه ما در وایت پیپر پولکادات به دو عنصر مهم مقیاس‌پذیری و ایزوله‌بودن می‌پردازیم؛ اما معتقدیم که ساختار این شبکه می‌تواند تمام مشکلات بالا را برطرف کند. در حال حاضر، اغلب بلاک چین‌ها فقط تا 30 تراکنش در ثانیه را پشتیبانی می‌کنند؛ اما ساختار پولکادات می‌تواند این تعداد را به 3000 تراکنش در ثانیه برساند.


در واقع، مشکل اصلی بلاک چین‌ها، تلاش برای استفاده از مکانیزم‌های اجماع متعارف است. از آنجایی که این مکانیزم‌ها دارای پروسه‌هایی طولانی برای تأیید تراکنش‌ها هستند، طبیعتاً نمی‌توانند بیش از 30 تراکنش را در ثانیه تأیید کنند. این مسئله برای الگوریتم اثبات کار (PoW) که در بیت کوین و اتریوم به کار رفته و همچنین، برای الگوریتم اثبات سهام (PoS) که در NXT و بیت‌شیرز استفاده شده، وجود دارد. یعنی هر دوی این الگوریتم‌ها آسیب‌پذیر هستند و مشکلاتی دارند.


پروتکل، پیاده‌سازی و شبکه پولکادات

پروتکل، پیاده‌سازی و شبکه پولکادات

پولکادات، مانند بیت کوین و اتریوم، دارای یک پروتکل است و همچنین، یک شبکه‌ی عمومی این پروتکل را اجرا می‌کند. اگرچه پولکادات یک پروژه‌ی مستقل است؛ اما همکاری پلتفرم‌های دیگر را نیز می‌پذیرد. علاوه‌بر آن، پولکادات دارای مجموعه‌ای از اسناد شبکه (RFCs) است که امکان ایجاد تغییرات در شبکه و ارتقای آن را فراهم می‌کند.


اجرای اولیه‌ی پلتفرم پولکادات به‌عنوان Parity Polkadot شناخته می‌شود و در نسخه‌های بعدی، الزامات «رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار کاربردی» (API) نیز به آن اضافه خواهد شد. در واقع، پولکادات طوری طراحی شده است که به‌جای ارائه‌ی خدماتی خاص، بستری برای ایجاد انواع پروژه‌های مختلف بلاک چین باشد.


چه اقداماتی از قبل انجام شده است؟

در ژوئن 2014، یک راه‌حل مقیاس‌پذیر به نام «فیبرهای زنجیره‌ای» (Chain Fibers) ارائه شد. در این مکانیزم، یک زنجیره‌ی اصلی و چند زنجیره‌ی جانبی قرار داشت که امکان اجرای شفاف میان‌زنجیره‌ای را فراهم می‌کردند. بااین‌حال، این مکانیزم باعث می‌شد که پردازش تراکنش‌ها خیلی طول بکشد. در واقع، یکی از ایده‌های اصلی پولکادات، نوع اصلاح‌شده‌ی فیبرهای زنجیره‌ای است.


علاوه‌بر آن، پلتفرم «فکتوم» (Factom) از سیستمی متعارف و بدون نیاز به اعتماد استفاده می‌کرد تا امکان ساده‌سازی اعتبارسنجی تراکنش‌ها را فراهم کند. از آنجایی که این سیستم، به‌صورت محدود پیاده‌سازی می‌شود، می‌تواند راه‌حلی مقیاس‌پذیر باشد. بااین‌حال، امکان پیاده‌سازی آن در ابعادی گسترده وجود ندارد. همچنین، بیت کوین از روش «خروجی تراکنش‌ خرج‌نشده» استفاده می‌کند. در این روش، هر خروجی به مقدار خرج‌نشده‌ای از تراکنش‌ها وابسته است. بیت کوین آدرس این خروجی‌ها را جمع‌آوری و اصلاح می‌کند. در نتیجه، آدرس جدیدی به دست می‌آید که به مجموعه‌ای از تراکنش‌ها اشاره دارد.


یکی از رویکردهای جدید در سیستم‌های اجماع، «تنگل» (Tangle) است. این رویکرد، به‌جای مرتب‌کردن تراکنش‌ها در بلوک‌ها و رسیدن به اجماع بر اساس فهرستی منظم، ایده‌ی نظم‌دهی ساختاریافته را کنار می‌گذارد. در واقع، تنگل از «گراف جهت‌دار غیرمدور» (Directed Acyclic Graph) یا DAG تراکنش‌های وابسته استفاده می‌کند. بااین‌حال، تنگل نیز به یک سیستم انتقال ارزش محدود شده است و عملاً به‌طور گسترده مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.


سیستم‌های زنجیره‌ای ناهمگن

زنجیره‌های ناهمگن جانبی (Heterogeneous Chain) پیشنهادی برای اصلاح پروتکل بیت کوین است. در این روش، امکان برقراری ارتباط بین زنجیره‌ی اصلی بیت کوین و زنجیره‌های جانبی فراهم می‌شود. در واقع، این زنجیره امکان انتقال ارزش بیت کوین را فراهم می‌کند و به‌جای مقیاس‌پذیری، روی توسعه‌پذیری این شبکه تمرکز کرده‌ است.


در این زنجیره‌ها گره‌های مستقلی وظیفه‌ی اعتبارسنجی و حفظ امنیت را بر عهده دارند و هیچ شرط دیگری برای امنیت بیت کوین‌های موجود در این زنجیره‌ها، وجود ندارد. از آنجایی که این گره‌ها مستقل هستند و باعث کاهش امنیت بیت کوین نمی‌شوند، این شبکه همچنان از روش‌های خود برای اعتبارسنجی استفاده می‌کند و دچار مشکل مقیاس‌پذیری خواهد بود. در این روش، امکان انتقال میان‌زنجیره‌ای اطلاعات وجود ندارد و صرفاً برای انتقال دارایی‌ها می‌توان از آن استفاده کرد.


مقایسه کسپر و پولکادات

هنوز مطالعه‌ی دقیقی برای مقایسه‌ی شبکه کسپر (Casper) با پولکادات انجام نشده است. بااین‌حال، می‌توان نگاهی کلی به این دو شبکه داشت. در شبکه‌ی کسپر، گره‌ها از طریق الگوریتم اثبات سهام (PoS) تصمیم می‌گیرند که کدام شاخه‌ی جانبی یا فورک معتبر شناسایی شود. این شبکه تمرکز خود را روی تأیید فورک‌هایی با طول‌های مختلف گذاشته و نسبت به اتریوم ساختاری مقیاس‌پذیرتر دارد. این مسئله باعث شده است که کسپر نسبت به اتریوم و پولکادات ساختار پیچیده‌تری داشته باشد.


با اینکه کسپر و پولکادات، هر دو پلتفرم‌های جدیدی هستند که با هدف بهبود مشکلات اتریوم پدید آمده‌اند؛ اما تفاوت‌هایی اساسی در اهداف نهایی و روش‌ پیاده‌سازی آن‌ها وجود دارند. در واقع، کسپر یک بلاک چین زیر نظر بنیاد اتریوم است که با هدف ایجاد تغییر در الگوریتم اثبات سهام ایجاد شده و به‌دنبال حل مشکل مقیاس‌پذیری نیست. همچنین، کسپر صرفاً به‌عنوان یک هاردفورک ایجاد شده است و نمی‌خواهد که به یک پلتفرم جامع تبدیل شود. در نتیجه، کسپر فقط به حفظ حریم خصوصی کاربران اتریوم کمک می‌کند.


پولکادات از چند جهت نسبت به کسپر متمایز می‌شود:


 • پولکادات با هدف توسعه و استقرار بلاک چینی تعاملی، توسعه‌پذیر و مقیاس‌پذیر راه‌اندازی شده است.

 • این پلتفرم به‌صورت ابزاری برای گسترش جهانی بلاک چین، بدون نیاز به هاردفورک و راه‌های پیچیده، ایجاد شد.

 • پولکادات امکان برقراری ارتباط را با پلتفرم‌های قدیمی‌تر، مانند اتریوم، بدون نیاز به تغییر در ساختار آن‌ها، فراهم می‌کند.

خلاصه‌ای از پلتفرم پولکادات (Polkadot)

پولکادات (Polkadot) یک زنجیره‌ی ناهمگن مقیاس‌پذیر است. یعنی اینکه برخلاف بلاک چین‌های قبلی، پولکادات عملکردها و برنامه‌ی کاری خاصی را ارائه نمی‌کند؛ در عوض، پولکادات بستری را برای ایجاد نرم‌افزارها و پلتفرم‌های غیرمتمرکز در سطح جهان فراهم کرده است. در واقع، این پلتفرم با استفاده از زنجیره‌های موازی یا پاراچین ساخته شده تا باعث پویایی و توسعه‌ی فناوری بلاک چین شود.


به عبارت دیگر، پولکادات مجموعه‌ای از زنجیره‌های مستقل است؛ با این تفاوت که دو خصوصیت زیر در این زنجیره‌ها فراهم شده:


 • امنیت یکپارچه

 • قابلیت‌ تراکنش‌های میان‌زنجیره‌ای غیرقابل‌اعتماد

این ویژگی‌ها، مقیاس‌پذیری پولکادات را بسیار بالا می‌برند. در نتیجه، بار شبکه‌ی پولکادات، با تقسیم کار بین زنجیره‌ها، بسیار سبک خواهد شد. از این طریق، با تقسیم هر‌کدام از وظایف موردنیاز، بین زنجیره‌های مختلف، پولکادات به یک شبکه‌ی مقیاس‌پذیر تبدیل می‌شود.


علاوه‌بر آن، پولکادات پیچیدگی موجود در پلتفرم‌های مختلف را برطرف می‌کند. از این طریق، توسعه‌پذیری پولکادات فراهم می‌شود و امکان به‌روزرسانی آن در آینده وجود خواهد داشت.


فلسفه‌ی پلتفرم پولکادات (Polkadot)

فلسفه‌ی پلتفرم پولکادات (Polkadot)

پولکادات (Polkadot) می‌خواهد بستری را برای راه‌اندازی پروژه‌های نوظهور غیرمتمرکز فراهم کند. این پلتفرم با ایجاد امنیت و مقیاس‌پذیری، به پروژه‌های جدید اجازه می‌دهد که نیازهای خود را برطرف کنند. در واقع، پولکادات روش‌هایی را آزمایش کرده است که مورداستفاده‌ی پروژه‌ی آتی کریپتو قرار می‌گیرند، مانند:


 • زنجیره‌هایی که امکان انجام تراکنش‌های رایگان را فراهم می‌کنند.

 • زنجیره‌هایی که تراکنش‌هایشان را می‌توان در خارج از زنجیره پردازش کرد.

 • ساختاری حاکمیتی که امنیت را بالا می‌برد و امکان به‌روزرسانی‌های جدید را فراهم می‌کند.

 • عدم وجود پیچیدگی در ساختار پولکادات که باعث افزایش مقیاس‌پذیری می‌شود.

 • ایجاد یک لایه‌ی اصلی و پایدار که امنیت و سرعت شبکه را تضمین می‌کند.

شرکت در اعتبارسنجی پولکادات

شرکت در اعتبارسنجی پولکادات

چهار نقش اساسی در ایجاد امنیت شبکه‌ی پولکادات (Polkadot) وجود دارند:


 • تجمیع‌کننده (Collator)

 • ماهیگیر (Fisherman)

 • گزیننده (Nominator)

 • اعتبارسنج (Validator)

اعتبارسنج‌ها (Validators)

گره‌های اعتبارسنج بالاترین پاداش را دریافت کرده و به ثبت اطلاعات در بلوک‌های پولکادات کمک می‌کنند. برای شرکت در اعتبارسنجی، کاربران باید حداقل وثیقه‌ی تعیین‌شده را در شبکه قفل کنند. میزان این وثیقه نسبت به سایر انواع گره، بالاتر است. از طرفی، چند کاربر می‌توانند با هم وثیقه را تأمین کنند و پاداش را به‌صورت مشترک بگیرند.


اعتبارسنج‌ها باید با در اختیار داشتن پهنای باند بالا، نرم‌افزار زنجیره‌ی اصلی پولکادات را اجرا کنند. از طرفی، هر بلوکی که می‌خواهد به زنجیره‌ای اضافه شود، باید تأیید گره‌های اعتبارسنجی را به دست بیاورد. این فرایند شامل دریافت اطلاعات، اعتبارسنجی و ثبت بلوک می‌شود. همچنین، انتظار می‌رود که گره‌ها بتوانند بلوک‌های جدید را برای اعتبارسنجی به گره‌های دیگر معرفی کنند تا بار شبکه تقسیم شود.


این اعتبارسنجی‌ها شامل موارد زیر هستند:


 • به‌روزرسانی وضعیت صف تراکنش‌ها

 • پردازش تراکنش‌های زنجیره‌ی اصلی

 • تأیید نهایی بلوک‌ها

گزیننده‌ها (Nominators)

تنها نقش گره‌های گزیننده، ارائه‌ی وثیقه و انتخاب گره‌ی اعتبارسنج است. در واقع، این گره‌ها نقش مستقیمی در اعتبارسنجی ندارند و فقط با سرمایه‌ی خود، عملکرد شبکه را بهبود می‌بخشند. از آنجایی که این کاربران بابت وثیقه‌ی خود پاداشی را دریافت می‌کنند، شباهت زیادی با استخراج ارز دیجیتال در الگوریتم اثبات کار (PoW) دارند.


تجمیع‌کننده (Collator)

تجمیع‌کننده‌ها گره‌هایی هستند که به اعتبارسنج‌ها در تأیید بلوک‌های جدید کمک می‌کنند. در واقع، تجمیع‌کننده‌ها اطلاعات کامل یک بلوک کامل را حفظ می‌کنند تا اعتبارسنج‌ها بتوانند آن را تأیید کنند. این روش بسیار شبیه عملکرد ماینرها در الگوریتم اثبات کار است. در حالت عادی، تجمیع‌کننده اطلاعات کامل یک بلوک جدید را جمع‌آوری کرده و سپس در اختیار چندین اعتبارسنج می‌گذارد.


البته ممکن است که رابطه‌ی میان اعتبارسنج‌ها، گزیننده‌ها و تجمیع‌کننده‌ها در آینده تغییر کند. بااین‌حال، در ابتدا، به‌خاطر کم‌بودن تراکنش‌ها، تجمیع‌کننده‌ها و اعتبارسنج‌ها رابطه‌ی بسیار نزدیکی با یکدیگر خواهند داشت؛ اما در آینده، با افزایش تعداد تراکنش‌ها، امکان تقسیم وظایف بین زیرگره‌های بیشتری وجود دارد.


در نهایت، انتظار می‌رود که استخرهای نقدینگی برای کسب بیشترین پاداش اعتبارسنجی، با یکدیگر رقابت کنند. در نتیجه، کاربران می‌توانند با قفل‌کردن سرمایه‌های خود در این استخرها، پاداش شبکه را به دست بیاورند.


ماهیگیران (Fishermans)

ماهیگیران گره‌هایی هستند که مستقیماً با فرایندهای اعتبارسنجی در ارتباط نیستند. در واقع، ماهیگیران به‌دنبال کسب پاداش‌های بزرگ هستند و از این طریق، جلوی رفتارهای مخرب را در شبکه می‌گیرند. این گره‌ها به وثیقه‌ی بالایی نیاز ندارند و با ارسال سریع سرمایه‌های خود، می‌توانند در فرایند اعتبارسنجی مشارکت داشته باشند.


نمای کلی طراحی شبکه پولکادات

در این بخش، نمای کلی و بخش‌های مختلف شبکه پولکادات را معرفی می‌کنیم تا به شناختی کلی از این شبکه برسید.


اجماع شبکه پولکادات

زنجیره‌ی اصلی یا رله (Relay Chain) پولکادات از یک الگوریتم «تحمل خطای بیزانسی» (BFT) برای تأیید تراکنش‌ها و ایجاد بلوک‌های جدید استفاده می‌کند. همچنین، این شبکه از یک الگوریتم «اثبات اعتبار» (PoA) نیز استفاده کرده است تا مدل حاکمیتی کاملاً غیرمتمرکز و سیستمی منبع‌باز را به کاربران ارائه کند.


الگوریتم اثبات سهام (PoA) پولکادات

پولکادات برای اندازه‌گیری سهم هر کاربر در اعتبارسنجی، از واحد «توکن» استفاده می‌کند. در همین راستا، اعتبارسنج‌ها با استفاده از الگوریتم «اثبات سهام نامزد‌شده» (NPoS) انتخاب می‌شوند. انتخاب هر اعتبارسنج نیز به میزان سهم او بستگی دارد. از این طریق، کاربران نیازی به مشوق ندارند و با هدف دریافت پاداش اعتبارسنجی، در این فرایند شرکت خواهند کرد. همچنین، پاداش‌ها باعث می‌شوند که میزان سهام‌گذاری در طول زمان بیشتر شود.


از طرفی، حتی پس از پایان دوره‌ی اعتبارسنجی، سهام کاربران در شبکه باقی می‌ماند و این دوره‌ی طولانی انحلال، جلوی رفتارهای مخرب را می‌گیرد. به این ترتیب، اگر کاربری مخرب شناخته شود، بخشی یا تمام سهام او به‌عنوان جریمه کسر خواهد شد.


پاراچین و تجمیع‌کننده‌های پولکادات

هر پاراچین (Parachain) امکاناتی امنیتی دارد که به ابزارهای امنیتی زنجیره‌ی اصلی شبیه است. اگرچه این مسئله شبیه ارتباط بیت کوین با زنجیره‌های جانبی‌اش است؛ اما پولکادات امکانات دیگری را نیز به زنجیره‌های جانبی اضافه می‌کند. در واقع، پولکادات مجموعه‌ای از اعتبارسنجی‌های رمزنگاری‌شده را به زنجیره‌های فرعی اضافه کرده است. با این حال، زمان تأیید تراکنش‌های این زنجیره‌ها، به همان اندازه‌ی تأیید بلوک‌های زنجیره‌ی اصلی طول خواهد کشید.

برای تأیید بلوک‌های پاراچین‌ها، به موارد زیر نیاز است:


 • اطلاعات ذاتاً معتبر باشند؛ یعنی داده‌ها به‌طور کامل و به‌درستی جمع‌آوری و انتقال داده شوند.

 • داده‌ها به‌اندازه‌ی کافی در دسترس باشند تا گره‌ها بتوانند آن‌ها را دانلود کنند.

از طرفی، زنجیره‌ی اصلی محاسبات خود را به زنجیره‌های فرعی تحمیل نمی‌کند و هرکدام پردازش‌های جداگانه‌ی خود را دارند. از این طریق، بار شبکه‌ی اصلی کاهش پیدا می‌کند و سرعت پردازش تراکنش‌ها بالاتر می‌رود. علاوه‌بر آن، برای اینکه تراکنش‌های خارج از زنجیره‌ی اصلی، در کل شبکه ثبت شوند، از یک «درخت مرکل» (Merkle Tree) برای نمایش تاریخچه‌ی تراکنش‌ها استفاده می‌شود.


ارتباط میان‌زنجیره‌ای پولکادات

یکی دیگر از عناصر مهم شبکه‌ی پولکادات (Polkadot) ارتباط میان‌زنجیره‌ای (Interchain Communication) است. از آنجایی که پاراچین‌ها با کانال‌های اطلاعاتی به یکدیگر مرتبط می‌شوند، می‌توان پولکادات را به‌صورت یک زنجیره‌ی چندگانه (Multi Chain) در نظر گرفت. ارتباط میان‌زنجیره‌ای پولکادات بسیار ساده است و می‌توانیم تراکنش‌ها را از یک پاراچین به پاراچین دیگر یا زنجیره‌ی رله انتقال دهیم.


پروتکل شبکه پولکادات (Polkadot)

پروتکل شبکه پولکادات (Polkadot)

پروتکل پولکادات را می‌توان به 3 بخش اصلی تقسیم کرد:


 • مکانیسم اجماع

 • رجیستری پاراچین

 • مسیریابی تراکنش‌های میان‌زنجیره‌ای

عملکرد زنجیره اصلی

بخش اصلی شبکه‌ی پولکادات را زنجیره‌ی اصلی یا زنجیره‌ی رله (Relay Chain) تشکیل می‌دهد. این زنجیره اجرای مکانیزم اجماع پولکادات را امکان‌پذیر کرده و تراکنش‌ها را پس از تأیید در بلوک‌ها ثبت می‌کند. از آنجایی که شرایط این زنجیره روی هزینه‌ی گس (Gas Fee) اثر می‌گذارد، برای انجام تراکنش‌های آن، کارمزد ثابتی تعیین شده است.


علاوه‌بر آن، این زنجیره می‌تواند به یک ماشین مجازی جدید و یا ماشین مجازی اتریوم (EVM) متصل شود و شرایط اجرای قراردادهای هوشمند و ایجاد نرم‌افزارهای غیرمتمرکز را فراهم کند.


قراردادهای استیکینگ

این قراردادها، فرایند استیکینگ (Staking) و مشارکت در اعتبارسنجی را به‌صورت زیر مدیریت می‌کنند:


 • تشخیص حساب‌هایی که در حال اعتبارسنجی هستند.

 • حساب‌هایی که در دسترس هستند.

 • حساب‌های جدیدی که می‌خواهند سهام‌گذاری کنند.

 • ثبت اطلاعات مربوط به هر حساب؛ شامل آدرس، میزان وثیقه، پرداخت‌ها و... .

نقدینگی فرایند استیکینگ

کاربرانی که توکن‌های خود را در اختیار شبکه می‌گذارند، می‌توانند در اعتبارسنجی تراکنش‌ها و تأیید بلوک‌های جدید مشارکت داشته باشند. پاداشی که به استیک‌کنندگان پرداخت می‌شود، می‌تواند افراد جدید را به استیک‌کردن توکن‌هایشان ترغیب کند. از طرفی، ممکن است که توکن‌های استیکینگ به‌طور مستقیم برای به‌روزرسانی امنیتی شبکه استفاده شود، چون‌که هدف اصلی از این فرایند، بالابردن امنیت شبکه است.


رجیستری پاراچین

منظور از رجیستری پاراچین (Parachain Registry) تعیین ساختار هر زنجیره‌ی فرعی است. در واقع، هر پاراچین ساختاری نسبتاً ساده دارد که شامل موارد زیر می‌شود:


 • پایگاه داده

 • اطلاعات پویا

 • اطلاعات استاتیک

 • پروتکل اعتبارسنجی

مسیریابی تراکنش‌های میان‌زنجیره‌ای

مسیریابی تراکنش‌های میان‌زنجیره‌ای یکی از عوامل تعیین‌کننده‌ی سلامت ارتباط میان پاراچین‌ها و زنجیره‌ی رله است. از آنجایی که ساختار پولکادات به‌صورت یک مولتی‌چین طراحی شده، همیشه باید ارتباط میان زنجیره‌ها برقرار باشد. برای این مسیریابی، نیازی به ارسال یک تراکنش کامل نیست؛ بلکه تنها انتقال کد آخرین بلوک به زنجیره‌ای دیگر، کافی است.


کاربردهای توکن DOT در شبکه Polkadot

کاربردهای توکن DOT در شبکه Polkadot

توکن DOT نسبت به ارزهایی مانند اتریوم و سولانا، کاربرد بیشتری در شبکه‌ی خود دارد. این کاربردهای عبارت‌اند از:


 • حاکمیت: دارندگان این توکن می‌توانند در نظرسنجی‌ها شرکت کنند و برای ابعاد مختلف شبکه تصمیم بگیرند.

 • باندینگ پاراچین: برای اضافه‌کردن پاراچین به شبکه‌ی پولکادات، باید مقدار ثابتی از توکن DOT قفل شود.

 • عملیات شبکه: همان‌طور که گفته شد، برای شرکت در انواع گره اعتبارسنجی، به توکن DOT نیاز است.

 • تشویق: کاربرانی که در اعتبارسنجی و افزایش امنیت شبکه مشارکت می‌کنند، پاداش‌هایی را با این توکن دریافت خواهند کرد.

سخن پایانی


همان‌طور که دیدید، پولکادات (Polkadot) یک بلاک چین لایه صفر است که با هدف ایجاد بستری مقیاس‌پذیر برای قراردادهای هوشمند و نرم‌افزارهای غیرمتمرکز راه‌اندازی شد. استفاده از فناوری میان‌زنجیره‌ای، یکی از مزایای اصلی پولکادات است که می‌تواند فناوری بلاک چین را در ابعاد جهانی گسترش دهد. ویژگی‌های مختلف پولکادات، این شبکه و ارز دیجیتال DOT را به یکی از پروژه‌های محبوب و سرشناس دنیای کریپتو تبدیل کرده است.