خرید دوج کوین و فروش رمز ارز DOGE | قیمت لحظه‌ ای دوجکوین

اگر درباره رمز ارز دوج کوین، از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال سوال کنید، بدون شک از دوج کوین به عنوان یک شوخی چند ده هزار میلیارد دلاری یاد می‌کنند.


مطالعه داستان پیدایش دوج کوین نه تنها به شما در شناخت این رمز ارز و کسب توانایی اولیه برای ورود به بستر آن کمک شایانی می‌کند، بلکه ممکن است سبب پیدایش انگیزه و خلاقیتی در شما برای رسیدن به دستاوردهایی جدی در این عرصه باشد. چرا که این ارز با نگاهی جدی و هدفمند خلق نشد و در واقع سود چند ده میلیارد دلاری و شهرت اکنون دوج کوین حاصل یک شوخی شکل گرفته بین دو دوست بود. در این صفحه علاوه بر خرید دوج کوین می‌توانید داستان پیدایش دوجکوین و اطلاعاتی درباره ارز Doge به دست آورید.


در ادامه ضمن ارائه توضیحاتی درباره نگاه و نظرات برخی از این افراد مشهور نسبت به دوج کوین، نکاتی را درباره انتخاب یک صرافی معتبر، خرید دوج کوین و مشاهده قیمت دوج کوین بازگو خواهیم کرد و اگر قصد خرید Doge Coin با Tether را دارید میتوانید قیمت لحظه ای تتر را مشاهده و سپس اقدام به خرید نمایید.

دوج کوین چیست

دوج کوین (Dogecoin) چیست؟

به طور تکنیکی می‌توان گفت دوج کوین (DOGE) یک ارز دیجیتال همتا به همتا و منبع باز است که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند. بلاک چین Dogecoin با فناوری زیربنایی که از Litecoin مشتق شده، طراحی شده است. قیمت پایین، عرضه نامحدود و همینطور استفاده از الگوریتم رمزگذاری از ویژگی‌های قابل توجه این ارز دیجیتال است.


تاریخچه دوج کوین؛ یک شوخی دوستانه چند ده میلیارد دلاری

در سال ۲۰۱۳ بیلی مارکوس (Billy Marcus) برنامه‌نویس و جکسون پالمر (Jackson Palmer) مدیر محصول و تحلیلگر داده شرکت ادوبی، یک شوخی بر سر بیت‌ کوین که آن روزها حدود ۱۴ سال از فعالیتش می‌گذشت و اکنون دیگر بین مردم شهرت خاصی پیدا کرده بود را آغاز کردند.


در این شوخی مارکوس برای خود نام شیبتوشی ناکاموتو را که برگرفته از نام ساتوشی ناکاموتو-خالق بیت کوین بود، برگزید. بر همین اساس و صرفا به جهت شوخی، مارکوس و دوستش جکسون یک پلتفرم ساده را بدون آن‌که قصد انجام تبلیغات و بازاریابی خاصی داشته باشند، تاسیس کرده و شروع به فعالیت کردند. این پلتفرم دارای امکاناتی از جمله سیستم پرداخت آنلاین بود.


مارکوس و جکسون تصمیم گرفتند نام اکوسیستم جدیدی که طراحی کرده بودند را دوج بگذارند. پالمر از یک اشتباه مصطلح و رایج در آن زمان که سگ نژاد شیبا اینو را Doge صدا می‌کردند، برای نام‍گذاری این ارز استفاده کرد و نماد آن تصویر میم سگ شیبا در یک سکه بود.

بنیانگذاران دوج کوین

آن‌ها رمز ارز دوج کوین را یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین در نظر گرفتند اما برای این‌که مردم رمزارز دوج کوین را جدی نگیرند و نتوانند روی آن برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کنند، از ویژگی بلاک‌های تصادفی که در لاکی کوین هم از آن استفاده می‌شود، بهره جستند. بنیانگذاران این ارز معتقد بودند که بلاک‌های تصادفی موجب عدم وجود ثبات در ساختار پلتفرم می‌شود و به این ترتیب ماینرها سمت استخراج دوج کوین و نگاه جدی به این پلتفرم نمی‌روند.


در آخر باید گفت که دوج کوین سازوکار خود را پیدا کرد و بر اساس الگوهای رفتاری کاربران پیشرفت کرد و به یک ارز دیجیتال رسمی شناخته شده در سال ۲۰۲۱ تبدیل شد به طوری که پت وایت، مدیرعامل Bitwave گفت: «دوج واقعاً شروع به مسخره کردن بیت کوین کرد.» این شوخی ساده به قدری محبوب و موفق شد که دوج کوین را مورد توجه ثروتمندان، سرمایه‌گذاران و افراد مشهور جهان قرار داد. دوج کوین نیز مانند بیت‌ کوین بر اساس فناوری اثبات کار (POW) طراحی شد و می‌توان گفت بزرگترین تفاوت دوج کوین با بیت کوین در نامحدود بودن آن است.


در حالی که تنها ۲۱ میلیون واحد بیت کوین می‌تواند در جهان وجود داشته باشد، دوج کوین می‌تواند به تعداد نامحدود استخراج و تولید شود. اگرچه در هر سال تعداد محدودی دوج کوین قابل استخراج است، اما نامحدود بودن تعداد نهایی دوج کوین، باعث شده است عده‌ای از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال نسبت به خرید دوج کوین و سرمایه‌گذاری بر روی این رمزارز، نگاه مثبتی نداشته باشند و دوج کوین را در دسته ارزهای تورمی بدانند.


دوج کوین (Dogecoin) چگونه کار می‌کند؟

دوج کوین بر روی بلاک چین اختصاصی خود اجرا و دفتر کل توزیع شده این ارز دائما به روز‌رسانی می‌شود. همچنین شبکه دوج کوین به جهت افزایش امنیت کاربران از قابلیت رمزنگاری برای تمامی تراکنش‌ها استفاده می‌کند.


بلاک چین دوج کوین مشابه بیت کوین طراحی شده و از مکانیزم اثبات کار (Proof-Of-Work) بهره می‌برد. در این روش ماینر‌ها با حل کردن معادلات پیچیده ریاضی که به منظور پردازش تراکنش‌ها و ثبت آنها در بلاک چین است، دوج کوین پاداش می‌گیرند و می‌توانند به خرید و فروش آن در بازار بپردازند.


ارز دوج کوین به لحاظ طراحی در دسته ارزهای تورمی جای می‌گیرد، زیرا برخلاف بیت کوین هیچ سقفی برای عرضه آن وجود ندارد. به طور دقیق تر این شبکه روزانه میلیون‌ها دوج کوین به استخراج کنندگان پاداش می‌دهد که به مرور زمان قیمت دوج کوین را تحت تاثیر قرار می‌دهد.


دوج کوین (Dogecoin) یا بیت کوین (Bitcoin)؛ کدام ارز بهتری است؟

دوج کوین را نسخه سریع‌تر، سازگار‌تر و مصرف کننده‌تر بیت کوین می‌دانند ولی علی رغم تمامی شباهت‌های این دو ارز، تفاوت‌های اساسی بین دوج کوین و بیت کوین وجود دارد. فرایند استخراج برای دوج کوین سریع‌تر و آسان‌تر است و تصویب بلاک های جدید که در بلاک چین بیت کوین 10 دقیقه طول می‌کشد، در بلاک چین دوج کوین تنها در عرض یک دقیقه انجام می‌شود، از این رو می‌تواند برای پردازش پرداخت‌ها تا حدودی کارآمدتر باشد.


تفاوت عمده دیگر در تعداد کوین‌هایی است که این دو شبکه به کاربران خود پیشنهاد می‌دهند. همانطور که می‌دانید، عرضه نهایی بیت کوین تنها 21 میلیون واحد بوده که از نظر تعداد محدود است. سقف عرضه محدود فرایند استخراج را رقابتی و البته کُند‌تر می‌کند و ماینر‌ها مجبورند تا معادلات پیچیده‌تری را برای گرفتن پاداش حل کنند. این موضوع به حفظ و رشد ارزش بیت کوین در طول زمان کمک می‌کند. در حالی که دوج کوین در تعداد نامحدود عرضه می‌شود و این مساله حفظ ارزش را برای این کوین سخت تر می‌کند.


دوج؛ رمز ارز مورد علاقه ایلان ماسک!

ایلان ماسک که هر از چندگاهی با تصمیمات و رفتارهای منحصر به فرد خود، ساختارهای جدیدی برپا کرده و اخبار تازه‌ای را منتشر می‎‌کند، پس از کسب آگاهی درباره دوج کوین تصمیم به حمایت از آن گرفت.


ایلان ماسک تاکنون با بیان جملات و نظرات زیادی درباره دوج کوین، توانسته است تاثیرات زیادی بر نگاه عموم فعالان در حوزه ارزهای دیجیتال بگذارد و به خط فکری آن‌ها درباره این رمز ارز جهت دهد.

دوج؛ رمز ارز مورد علاقه ایلان ماسک چیست؟

به خوبی می‌دانیم که ارزش بسیاری از محصولات و تکنولوژی‌های جهان امروز پس از سخنرانی‌های ایلان ماسک یا انتشار مصاحبه‌هایی از او تغییر می‌کند. بنابراین بدیهی است که ابراز علاقه این شخص نسبت به دوج کوین تا چه حد می‌تواند بر روی ارزش این رمز ارز تاثیرگذار باشد.

نظر ایلان ماسک درباره خرید دوج کوین

برخی از جملات بحث‌برانگیز ایلان ماسک درباره ارزdoge به شرح زیر بود:

  • «دوج کوین بهتر از هر چیزی است که تاکنون دیدم.»

ایلان ماسک پیش از بیان این جمله در حال توضیح دادن فضای به وجود آمده توسط بیت کوین بود. او معتقد بود از آن‌جایی که بیت‌ کوین رمز ارزی محدود است و به زودی استخراج آن به پایان می‌رسد، پس مشخص است که ارزش آن رفته رفته افزایش می‌یابد. بدیهی است که همه افراد در پی هولد و نگهداری این رمزارز هستند. اما زمانی که دوج کوین با چنین محدودیتی مواجه نیست، دائما خرید و فروش شده و در چرخه معاملات باقی می‌ماند.

  • «سرعت تراکنش‌های بیت‌ کوین به طرز خنده‌داری پایین است.»

با توجه به طرز فکر ایلان ماسک درباره بیت‌ کوین، او معتقد است که در سال ۲۰۲۱ به دلیل این‌که افراد بیشتری تمایل به هولد کردن بیت‌ کوین دارند، سرعت تراکنش‌های انجام شده برای این رمز ارز بسیار پایین بوده‌است.

  • «نمی‌توانید از آن (بیت کوین) برای بسیاری از موارد به طور بهینه استفاده کنید»

ایلان ماسک این جمله را با توجه به کارمزدهای بالای تراکنش‌های بیت‌ کوین بیان کرد.

نظر ایلان ماسک درباره دوج کوین

رابطه دوج‌کوین و ایلان ماسک از کجا شروع شد؟

در سال ۲۰۱۴ یک تیم ۵ نفره متشکل از افراد توانا در عرصه برنامه نویسی، محصول و ارزهای دیجیتال، کنار یکدیگر جمع شدند و تصمیم گرفتند دوج کوین را کمی جدی‌تر هدایت و برنامه‌ریزی کنند. این ۵ نفر معتقد بودند که دوج کوین پتانسیل نگاه جدی و فعالیت رسمی در حوزه ارزهای دیجیتال را دارد. به این ترتیب هر کدام وظیفه‌ای را برعهده گرفتند و کار توسعه پلتفرم دوج کوین را آغاز کردند. میچی لومین و راس نیکول به عنوان توسعه‌دهندگان اصلی بلاک چین دوج کوین، در کنار گری لچنس، ینس ویچرز و تیموتی استبینگ به عنوان اعضای تیم توسعه، بنیاد دوج کوین را بنا کردند.


طولی نکشید که این بنیاد پس از تلاش‌های این ۵ نفر با شکست مواجه و منحل شد. دلیل این اتفاق عدم شناخت مردم نسبت به دوج کوین و انجام فعالیت انگیزشی جدی برای معرفی و توسعه این پلتفرم بود. این همان نیازی بود که در سال ۲۰۲۱ توسط ایلان ماسک و جمعی از افراد مشهور جهان برای دوج کوین برطرف‌سازی شد. در واقع دوج کوین نیاز داشت که حمایت یا نگاه افراد مشهور را از آن خود کند تا سایر مردم نیز به آن توجه کرده و به سمت سرمایه‌گذاری و فعالیت در آن سوق پیدا کنند.


برخلاف آن‌که افراد زیادی تصور می‌کنند این حرکت ایلان ماسک سبب پیدایش حباب در قیمت دوج کوین می‌شود اما اخبار منتشر شده از فعالیت‌های ایلان ماسک حاکی از تغییرات بنیادین و فاندامنتال در این اکوسیستم بود.


ایلان ماسک هرگز دلیل حمایت خود از دوج کوین را به طور صریح بیان نکرد و حتی در پاسخ به سوالاتی که در مصاحبه‌ها از او می‌پرسیدند نیز با شوخی اذعان می‌کرد: «دوج کوین هم سگ (اشاره به شیبا اینو) و هم میم (اشاره به meme وایرال شده) دارد، هیچ ارز دیجیتال دیگری نیست که این دو را داشته باشد.»

رابطه دوج و ایلان ماسک از کجا شروع شد؟

خرید Doge coin از صرافی‌های آنلاین

دوج کوین هم درست مثل بیت کوین امکان انجام معاملات و مراودات مالی را در یک پلتفرم غیرمتمرکز برای کاربران خود فراهم می‌کند. از سال ۲۰۱۴ و پس از معرفی رسمی دوج کوین، این رمز ارز توانست مبلغ ۶۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند و تا اواخر ۲۰۱۵ نیز آن را به ۱۰۰ میلیون دلار نیز برساند.


در حال حاضر نیز با توجه به حمایت‌های ایلان ماسک و البته ساختار OpenSource دوج کوین و همچنین ویژگی‌های مشابه آن با بیت کوین، می‌توان گفت که DOGE یک ارز مناسب و فعال برای سرمایه‌گذاری است.

خرید DOGE از صرافی‌های آنلاین

به این ترتیب بدیهی است که خرید دوج کوین یا کسب آگاهی از قیمت دوج کوین نیازمند آشنایی با یک صرافی معتبر است. صرافی آنلاین اکسبیتو، یکی از صرافی‌های معتبر و فعال در زمینه ارزهای دیجیتال است. اکسبیتو علاوه بر آن‌که در فهرست صرافی‌های دارای مارکت کپ بالا قرار دارد، دارای مشاوران و پشتیبانی آنلاین و تلفنی است.


به این ترتیب کاربرانی که قصد خرید دوج کوین را دارند به راحتی می‌توانند بعد از ایجاد یک حساب کاربری در این صرافی، از قیمت لحظه ای دوج کوین مطلع شده و نسبت به خرید آن اقدام کنند.

ارزان‌ترین قیمت دوج کوین در ایران

از آن‌جایی که قیمت ارزهای دیجیتال در ایران بسته به نوع صرافی منتخب کاربران ممکن است متغیر باشد، می‌توان گفت که ارزان‌ترین قیمت دوج کوین توسط صرافی‌هایی که کمترین میزان کارمزد را دارند اعلام می‌شود.


بنابراین در صورتی که قصد خرید دوج کوین به ارزان‌ترین قیمت ممکن را دارید، بهترین کار مشاهده قیمت دوج کوین به تومان از صرافی اکسبیتو و تصمیم به خرید آن در زمان مناسب است. زیرا اکسبیتو با دریافت کم‌ترین کارمزد از کاربران خود، امکان خرید دوج کوین را برای آن‌ها فراهم می‌کند.

ارزان‌ترین قیمت دوج DOGE در ایران

در صورتی که قصد خرید DOGE را دارید، می‌توانید طی بازه زمانی مشخصی آخرین قیمت دوج کوین را از اکسبیتو مشاهده کنید. سپس الگوی رفتاری این رمزارز را تا حدودی سنجیده و در زمان مناسب نسبت به خرید آن اقدام کنید.


به این ترتیب هم در زمانی که دوج کوین با افت نسبی قیمت مواجه بوده است خرید خود را انجام داده‌اید، هم به دلیل آن‌که این خرید را از اکسبیتو انجام داده‌اید کارمزد کمی پرداخت کرده‌اید.


فروش و خرید دوج کوین با ریال و تتر

در صورتی که در حال حاضر حسابتان با تتر شارژ شده و یا قصد خرید این ارز در ازای پرداخت تتر (USDT) را دارید، می‌توانید در صرافی اکسبیتو آن میزان تتری که قصد تبدیلش به ارزdoge را دارید وارد کرده و میزان دوج کوینی که معادل این تتر دریافت خواهید کرد را مشاهده کنید. سپس تصمیم بگیرید که آیا تمایلی به ثبت خرید و تبدیل تتر به دوج کوین دارید یا خیر.


به طور کلی در اکسبیتو می‌توانید این کار را در ازای پرداخت ریال یا سایر رمز ارزها نیز انجام دهید. کافی است پیش قیمت دوج کوین را در روزی که قصد خرید دارید مشاهده کنید و در صورت مناسب بودن آن، تتر یا ریال مدنظر خود را در سایت اکسبیتو وارد کرده و معادل آن Dogecoin دریافت کنید.

فروش و خرید DOGE با ریال و تتر

بدیهی است که پیش از اقدام به نهایی شدن خرید خود لازم است در اکسبیتو یک حساب کاربری ایجاد کرده و آدرس کیف‌پول یا کیف‌پول‌های خود را در آن وارد نمایید.


همچنین در نظر داشته باشید برای خرید دوج کوین باید حتما از کیف‌پول‌هایی استفاده کنید که امکان پشتیبانی و پذیرش این رمزارز را داشته باشند.

چرا دوج کوین بخریم؟

دوج کوین اگرچه با نگاهی جدی و ساختاری فکر شده و منحصر‌به‌فرد طراحی و تاسیس نشد اما از آن‌جایی که بیشتر ویژگی‌های آن با بیت کوین یکسان است، نمی‌تواند کاربران خود را نسبت به خرید، هولد و یا ترید نگران کند.


پلتفرم دوج کوین از آن‌جایی که یک سازوکار مبتنی بر بلاک چین است، ایمنی لازم برای فعالیت تریدرها یا سرمایه‌گذاران را دارد.

چرا دوج DOGE بخریم؟

اما به طور کلی به خاطر داشته باشید، این‌ها فقط بخشی از اطلاعات مهم است که توسط دنیای اطراف به شما منتقل می‌شود. پیش از اقدام نسبت به خرید DOGE حتما درباره آن تحقیقات عمیق‌تری را انجام دهید و حتی در صورت امکان با افرادی که به آن‌ها اعتماد دارید و می‌دانید که پیش از شما این ارز را خریدند مشورت کنید.


به علاوه آن‌که تمام یا بخش اعظم سرمایه خود را برای خرید دوج کوین اختصاص ندهید. این‌ها نکاتی هستند که به احتمال زیاد لازم است پیش از ورود به دنیای ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری بدانید تا یک خرید امن و سرمایه‌گذاری مطمئن داشته باشید.


پیش‌بینی قیمت دوج کوین (Dogecoin) در سال 2023

دوج کوین به عنوان یک شوخی اینترنتی متولد شد و نشان داد چگونه یک میم اینترنتی می‌تواند با حمایت جامعه کاربری، اعتبار خود را افزایش داده و به ارزش بازار ۸۸ میلیارد دلار برسد. طبق داده‌های موجود در بازار می‌توان آینده دوج کوین را مانند سایر رمز ارزها بررسی و تحلیل کرد اما مطالب گفته شده به منزله پیشنهاد مالی نیست زیرا برای سرمایه‌گذاری در این ارز نباید به یک منبع اعتماد کنید و تحلیل شخصی خودتان را داشته باشید. در ادامه به بررسی آینده قیمتی دوج کوین می‌پردازیم.


دوج کوین در سال 2013 به عنوان یک میم اینترنتی پا به عرصه ارزهای دیجیتال گذاشت و تا سال 2018 نتوانست موفقیت قابل توجهی کسب کند. زیرا بنیانگذاران آن نمی‌خواستند در این کوین سرمایه‌گذاری شود و حتی توصیه می‌کردند تا سرمایه‌گذاران ارزdoge نخرند.


در سال 2018 به دلیل بازار صعودی رمز ارزها و البته حمایت قوی طرفداران دوج کوین، قیمت این ارز از $0.0002115 به $0.01467 رسید که عددی باورنکردنی بود. پس از آن کل بازار رمز ارزها حالت کاهشی به خود گرفت و قیمت دوج کوین نیز تحت تاثیر همین موضوع ریزش سنگینی را تجربه کرد.


قیمت دوج کوین افت و خیزهایی را به خود دید و در محدوده 0.002 تا 0.003 دلار باقی ماند تا اینکه در فوریه سال 2021 ایلان ماسک در یک شوخی اینترنتی کلمه Dogue را به جای Vogue بر روی عکس مجله نوشت و همین موضوع باعث رشد 800 درصدی قیمت دوج طی 24 ساعت شد و به قیمت 0.07011 دلار رسید.


قیمت دوج کوین 5 ماه بعد با رشد 1000 درصدی سقف تاریخی خود را زد و $0.7376 را به طرفداران خود نشان داد. متاسفانه از آن تاریخ به بعد نمودار قیمتی این ارز بصورت تدریجی کاهش پیدا کرده است اما طبق تحلیل‌های انجام شده با در نظر گرفتن رویداد‌های پیش رو از جمله هاوینگ بیت کوین و به دنبال آن افزایش قیمت بیت کوین احتمالا شاهد افزایش قیمت دوج کوین باشیم.


اگر طبق این تحلیل‌ها بازار روند صعودی پیدا کند قیمت دوج کوین به 0.182 دلار خواهد رسید. از طرفی به دلیل اینکه دوج کوین نزدیک به 90% از بالاترین سقف خود ریزش داشته است، ادامه ریزش برای این ارز محتمل نیست. با در نظر گرفتن این تحلیل و رفتار حرکتی چارت دوج کوین، قیمت این ارز در سال 2023 احتمالا بین 0.10 تا 0.182 دلار باشد.


جمع‌بندی

به عنوان یک جمع‌بندی باید بگوییم که در حال حاضر و با توجه به آنچه گفته شد، رابطه مستقیمی بین ادامه حیات دوج کوین و تاثیرپذیری این ارز دیجیتال از حمایت‌های ایلان ماسک وجود دارد. از این رو هیچ‌کس نمی‌داند روزی که ایلان ماسک نظر خود را درباره دوج کوین عوض کند آینده این رمز ارز دستخوش چه تغییراتی می‌شود. از آن‌جایی که اتفاقات اخیر دنیای بیت کوین نشان داد که هیچ وضعیتی همیشگی نیست و هر ایده‌ای ممکن است روزی از ثبات فرضی خود خارج شود، باید به عنوان یک فعال حرفه‌ای در حوزه ارزهای دیجیتال، روزی را نیز در نظر داشته باشیم که ایلان ماسک در یکی از مصاحبه‌های خود ایده‌ای خلاف آن‌چه تا امروز درباره دوج کوین بیان می‌کرد را عنوان کند یا توییتی چند کلمه‌ای منتشر کند که مضمون آن بتواند تمام دنیای دوج کوین را زیرورو کند.