خرید ارز دیجیتال کرو دائو | فروش Curve DAO | قیمت CRV

یکی از هیجان‌انگیزترین دستاوردهای فناوری بلاک چین، امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (Defi) است. پروژه‌های رمزارزی بسیاری ایجاد شده‌اند که در این زمینه فعالیت می‌کنند. یکی از این پروژه‌ها، کرو دائو است. این پروژه با ایجاد استخرهای نقدینگی، امکان انجام خودکار دادوستد دارایی‌های دیجیتال را فراهم می‌کند. ممکن است شما نیز در مورد این پروژه و ارزش توکن آن در بازار کریپتو شنیده باشید. در ادامه، به بررسی این پروژه از زوایای مختلف می‌پردازیم. بنابراین، با دریافت اطلاعات بیشتر درباره کرو دائو، می‌توانید درباره خرید و فروش کرو دائو و سرمایه‌گذاری روی این پروژه تصمیم‌گیری کنید.


قیمت ارز دیجیتال کرو دائو Curve DAO

قیمت ارز دیجیتال کرو دائو Curve DAO

ارز دیجیتال کرو دائو در ابتدا با قیمت 3.97 دلار در آگوست 2020 ارائه شد و قیمت آن بلافاصله به بالاترین حد خود یعنی 6.93 دلار رسید؛ اما پس از آن، تا اکتبر 2020 به 0.33 دلار نزول پیدا کرد. در سال 2021، قیمت کرو دائو به روند صعودی خود بازگشت و توانست در ابتدای سال 2021 به نرخ 4.04 دلار برسد. پس از آن، در ماه جولای 2021 به 1.28 دلار نزول کرد؛ اما دوباره بالا رفت و در نوامبر 2021 به 5.80 دلار رسید. هم‌اینک (سپتامبر 2023) ارز دیجیتال کرو دائو با نرخ 0.4145 دلار معامله می‌شود.


خرید و فروش ارز دیجیتال کرو دائو (Curve DAO) در ایران

خوشبختانه خرید و فروش ارز دیجیتال کرو دائو، مانند دیگر ارزهای دیجیتال، از داخل ایران امکان‌پذیر است. اگرچه تریدرها می‌توانند از هر صرافی بین‌المللی برای خرید Curve DAO اقدام کنند؛ اما به دلیل تحریم‌هایی که علیه کشورمان وجود دارند، فعالیت کاربران ایرانی در بیشتر صرافی‌های بین‌المللی با محدودیت همراه است. به همین خاطر، بهترین راه برای خرید ارز دیجیتال کرو دائو و سرمایه‌گذاری روی آن برای ایرانیان، خرید این ارز از صرافی‌های مشهور داخلی محسوب می‌شود. ارز دیجیتال کرو دائو در صرافی اکسبیتو نیز لیست شده است. بنابراین، به‌راحتی می‌توان برای خرید کرو دائو به سه روش «خرید و فروش محدود»، «خرید و فروش فوری»، و «سوآپ» در صرافی اکسبیتو اقدام کرد. لازم به ذکر است که خرید ارز دیجیتال در اکسبیتو به دو روش ریالی و تتری نیز می‌تواند انجام شود.


کرو دائو (Curve DAO) چیست؟

کرو دائو (Curve DAO) چیست؟

کرو دائو (Curve DAO) یکی از پرکاربردترین پلتفرم‌های دیفای است که از یک بازارساز خودکار (AMM) برای مدیریت نقدینگی استفاده می‌کند. منظور از بازارساز خودکار، پروتکلی است که از استخرهای نقدینگی استفاده کرده و امکان دادوستد دارایی‌های دیجیتال را به‌صورت خودکار فراهم کرده است. استخر نقدینگی یکی از فناوری‌های اصلی موجود در حوزه‌ی دیفای محسوب می‌شود. استخرهای نقدینگی بخش مهمی از پروتکل‌های مختلف را همچون بازارسازهای خودکار، بازی‌های مبتنی بر بلاک چین، پروتکل‌های قرض‌گیری کریپتو و… تشکیل می‌دهند. برای توضیح بیشتر ماهیت پروژه کرو دائو می‌توان گفت:


1_ کرو دائو همان‌طور که از نام آن هم پیداست، متعلق به یک دائو «DAO» بوده و دائو نیز مخفف «Decentralized autonomous organization» به‌معنی «سازمان خودگردان غیرمتمرکز» است. بنابراین، کرو دائو یک سازمان مستقل برای انجام امور مالی غیرمتمرکز محسوب می‌شود که از بازارساز خودکار استفاده می‌کند.


2_ کرو دائو یک پروژه دیفای مبتنی بر بازارساز خودکار است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.


3_ کرو دائو تحت پروژه اصلی خود، یعنی کرو فایننس «Curve.Finance» فعالیت می‌کند که در ادامه به بررسی آن نیز می‌پردازیم.


4_ کرو دائو به مبادله استیبل کوین‌ها «Stablecoins» با هزینه تراکنش کمتر کمک می‌کند.


5_ کرو دائو یک مجموعه است که ارز دیجیتال بومی آن، با نماد اختصاری «CRV» به بازار کریپتو ارائه شده و قابلیت خرید و فروش دارد.


6_ پروتکل Curve روند تبادل توکن‌های مختلف «ERC-20» را که توکن‌های شبکه اتریوم هستند، تسهیل می‌کند. همچنین، از توکن‌های بیت کوین مبتنی بر اتریوم و استیبل کوین‌هایی مانند دای «DAI» نیز پشتیبانی کرده است.


با توجه به آنچه که گفته شد، مشخص است که کرو دائو یک پروژه مدرن و گسترده است که می‌تواند مزایای بسیاری برای کاربران کریپتو داشته باشد.


با توجه به اینکه کرو دائو، یک پروژه دیفای است؛ بنابراین، با عناوینی همچون کرو دیفای «Curve DeFi»، کرو فای «Curve.fi» و کرو دکس «Curve DEX» نیز شناخته می‌شود.


کرو دائو (Curve DAO) چگونه کار می‌کند؟

کرو دائو (Curve DAO) چگونه کار می‌کند؟

در بیان چگونگی کارکرد سیستم کرو دائو، باید با مفاهیم بازارساز خودکار و استخر نقدینگی بیشتر آشنا شوید. همچنین، برای شناخت بهتر کرو دائو، باید از ساختار کرو فایننس آگاهی داشته باشید. قبل از پرداختن به این مفاهیم، در بیان چگونگی کارکرد کرو دائو می‌توان گفت که ارز دیجیتال «Curve DAO» به پلتفرم مالی کرو فای «Curve.fi» که به‌عنوان یک بازارساز خودکار عمل می‌کند، وابسته است. بازارسازهای خودکار یا «AMM»ها مدل متفاوتی از تجارت را فعال می‌کنند که در آن، دارایی‌ها می‌توانند بدون مجوز (به روشی خودکار) مبادله شوند. یعنی به‌جای تکیه بر دفترهای سفارش، معاملات به‌صورت خودکار از طریق استخرهای نقدینگی انجام می‌شوند. در ادامه این مفاهیم را بیشتر توضیح می‌دهیم.


کرو فایننس (Curve.Finance)

کرو فایننس «Curve.Finance» یک صرافی غیرمتمرکز یا دکس «Dex» است که مانند دیگر صرافی‌هایی چون یونی سوآپ «Uniswap» و بالانسر «Balancer» مبتنی بر بازارسازهای خودکار عمل می‌کند؛ اما وجه تمایز کرو فایننس با دیگر صرافی‌های غیرمتمرکز، حمایت از ثبات استیبل کوین‌ها است. به‌طوری‌که نوسانات زیاد ارزهای دیجیتال را با گره‌زدن قیمت توکن به دارایی دیگر (معمولاً دلار آمریکا) کاهش می‌دهد. این به معنای ثبات بیشتر و کارمزد کمتر برای کاربران کرو فایننس نسبت به سایر بازارسازهای خودکار است. ارز دیجیتال کرو دائو «Curve DAO» توکن اصلی و اساسی کرو فایننس محسوب می‌شود. کرو فایننس بر روی شبکه بلاک چین اتریوم توسعه پیدا کرده و با ۱۴.۲۶ میلیارد دلار ارزش قفل‌‌شده، یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز جهان در حوزه دیفای لقب گرفته است.


بازارسازهای خودکار (AMM)

بازارساز خودکار (AMM) مخفف «Automated Market Makers» بوده که مکانیزمی برای تأمین نقدینگی در پلتفرم‌های دیفای است. «AMM»ها نوع منحصربه‌فردی از معاملات را ارائه می‌دهند که امکان تبادل بدون مجوز و خودکار دارایی‌ها را فراهم می‌کند. «AMM»ها به‌جای وابستگی به دفترهای سفارش در صرافی‌های متمرکز سنتی، می‌توانند به پروتکل‌های دیفای کمک کنند تا معاملات را به‌صورت خودکار، از طریق استخرهای نقدینگی مختلف انجام دهند. این کار از طریق فرمول‌ها و قواعد ریاضی انجام می‌شود.


کرو دائو (Curve DAO) چگونه کار می‌کند؟

استخرهای نقدینگی (Liquidity pool)

گفتیم که پلتفرم کرو دائو و کرو فایننس که متعلق به یک پروژه واحد هستند، از سیستم بازارسازهای خودکار (AMM) استفاده می‌کنند. بازارسازهای خودکار نیز مبتنی بر استخرهای نقدینگی هستند. استخرهای نقدینگی نقش بزرگی در ایجاد یک سیستم مالی غیرمتمرکز یا دیفای دارند. استخر نقدینگی یک مخزن ارز دیجیتال محسوب می‌شود که در یک قرارداد هوشمند قفل شده‌ است. این مخزن به ایجاد نقدینگی برای معاملات سریع‌تر در دکس‌ها کمک می‌کند. بدون استخر نقدینگی، پلتفرم‌های دیفای و صرافی‌های غیرمتمرکز نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند؛ چراکه در صرافی‌های متمرکز و سنتی، نقدینگی توسط خریداران و فروشندگان یک دارایی تأمین می‌شود؛ اما صرافی‌های غیرمتمرکز، برای تأمین نقدینگی به استخرهای نقدینگی وابسته هستند.


این استخرها از توکن‌های نقدینگی پشتیبانی می‌کنند و می‌توانند ارائه‌دهندگان نقدینگی را به سپرده‌گذاری توکن‌ها تشویق کنند.


لازم به ذکر است که نقدینگی می‌تواند به حفظ سطح مطلوب قیمت‌ها برای هزینه معاملات کمک کند. در عین حال، تأمین‌کنندگان نقدینگی برای سپرده‌گذاری دارایی‌های خود در استخرهای نقدینگی، پاداش‌های لازم را دریافت می‌کنند.


ارتباط استخرهای نقدینگی با بازارسازهای خودکار

در بیان ارتباط به‌هم‌پیوسته بین استخرهای نقدینگی و بازارسازهای خودکار، می‌توان گفت که یکی از اجزای اصلی یک استخر نقدینگی، بازارسازان خودکار (AMM) هستند. «AMM» پروتکلی است که از استخرهای نقدینگی استفاده می‌کند تا امکان دادوستد دارایی‌های دیجیتال را به روشی خودکار (به جای بازار سنتی) برای خریداران و فروشندگان فراهم کند. به عبارت دیگر، کاربران یک پلتفرم «AMM»، مانند کرو فایننس، استخر نقدینگی را با توکن تأمین می‌کنند و قیمت توکن‌های موجود در استخر، با فرمول ریاضی خود سیستم بازارساز خودکار تعیین می‌شود. استخر نقدینگی با هدف ازبین‌بردن مشکلات بازارهای غیرنقدشونده، از طریق ایجاد انگیزه برای کاربران خود و تأمین نقدینگی با سهمی از کارمزد معاملاتی، توانسته است با استقبال خوبی روبه‌رو شود. بازارسازان خودکار با توسعه پلتفرم‌های نقدینگی، تأثیر قابل توجهی بر چشم‌انداز کلی ارزهای دیجیتال داشته‌اند.


با توجه به آنچه که گفته شد، مشخص است که کرو فایننس به‌عنوان یک پلتفرم دیفای، مانند سیستم‌های سنتی به یک واسطه متکی نیست؛ بلکه به نرم‌افزارها وابسته است. کرو فایننس اساساً به‌عنوان یک صرافی غیرمتمرکز عمل می‌کند که واسطه‌های عادی را از فرآیند مبادله ارزهای دیجیتال (از طریق استفاده از یک سیستم بازارساز خودکار «AMM») حذف کرده است.


بنیان گذاران کرو دائو (Curve DAO) چه افرادی هستند؟

مغز متفکر پروژه کرو دائو، یک دانشمند کریپتوی روسی، به‌ نام مایکل ایگوروف (Michael Egorov)، بوده است. ایگوروف پروتکل کرو را در آگوست سال 2020، راه‌اندازی کرد. هم‌اینک این پروتکل به یکی از دارایی‌های محبوب برای مبادله بیت‌ کوین، استیبل کوین و همچنین توکن‌های مبتنی بر استاندارد «ERC-20» تبدیل شده است.


مایکل ایگوروف قبل از راه‌اندازی کرو دائو، تجربه کار با شرکت‌های بلاک چینی و ارزهای دیجیتال دیگری را در کارنامه خود دارد؛ به طوری‌که وی پروتکل حریم خصوصی «NuCypher» را تأسیس و به‌عنوان مدیر ارشد فناوری آن خدمت کرد. هم‌اینک کرو دائو یک پروژه دیفای با کاربرانی از سراسر جهان است.


چه چیزی کرو دائو (Curve DAO) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

چه چیزی کرو دائو (Curve DAO) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

طبیعتاً پروژه کرو دائو ویژگی‌هایی نسبت به رقبایش دارد، به همین خاطر، به‌عنوان یک پروژه ارزشمند دیفای شناخته می‌شود. ازجمله موارد برتری این پلتفرم، می‌توان گزینه‌های زیر را بیان کرد:


 • کرو دائو به‌جای تکیه بر دفترهای سفارش، استخرهای نقدینگی را بر اساس قراردادهای هوشمند تشکیل می‌دهد که به‌عنوان یک بازارساز خودکار عمل می‌کنند.

 • کاربران در پروژه Curve با بهترین مسیرها برای مبادلات خود در ارتباط هستند. این پروژه به لطف فناوری و ظرفیت خود برای مبادله توکن‌ها و استیبل کوین‌ها با بهترین نرخ‌ها، محبوبیت زیادی در بین کاربران دارد.

 • پروژه Curve به کاربران امکان ریسک کم و کارمزدهای پایین را برای مبادله استیبل کوین‌ها و توکن‌هایی با استاندارد «ERC-20» فراهم می‌کند.

اگرچه دیگر پلتفرم‌های مبتنی بر دیفای نیز از بازارسازهای خودکار و استخرهای نقدینگی استفاده می‌کنند؛ اما کرو دائو تلاش کرده است که با کاهش ریسک و کارمزدهای پایین، نسبت دیگر پلتفرم‌های دیفای برتری پیدا کند.


ارز دیجیتال کرو دائو (CRV) چیست؟

ارز دیجیتال کرو دائو با نماد «CRV» در بازار کریپتو عرضه شده است. این توکن می‌تواند به ایجاد انگیزه برای ارائه‌دهندگان نقدینگی کمک کند. با توجه به اینکه «CRV» یک توکن حاکمیتی است، دارندگان توکن «CRV» می‌توانند از آن برای مشارکت در حاکمیت شبکه استفاده کنند. این توکن همچنین، ابزار مهمی برای تبادل استیبل کوین‌ها در کنار سایر توکن‌های اتریومی مبتنی بر استاندارد «ERC-20» است. توکن «CRV» به‌عنوان سوخت برای پروتکل جامع کرو دیفای (Curve DeFi) عمل می‌کند. مالکیت توکن‌های «CRV» به دارندگان این توکن‌ها حق رأی می‌دهد تا در مورد تصمیمات مربوط به پروتکل «Curve DEX» حق رأی داشته باشند. کاربرانی که توکن‌های «CRV» خود را قفل می‌کنند، می‌توانند در توافق با سایر اعضای این شبکه، بر روی عملیات این پروژه تأثیر بگذارند. برای مثال، آن‌ها می‌توانند ساختار هزینه‌ها را اصلاح کرده و یا از رأی‌دادن برای آوردن استخرهای محصول جدید اطمینان حاصل کنند.


توکنومیک ارز دیجیتال کرو دائو CRV

توکنومیک ارز دیجیتال کرو دائو CRV

توکن «CRV» نیز مانند بیت کوین، عرضه محدودی دارد. این توکن در مجموع دارای عرضه 3.3 میلیارد توکن بوده و توکنومیک آن به‌صورت زیر است:


 • 62 درصد برای ارائه‌دهندگان نقدینگی

 • 30 درصد برای تیم Curve.Finance و سرمایه‌گذاران

 • 3 درصد برای کارمندان

 • 5 درصد برای ذخیره‌های اجتماعی

از تعداد کل توکن‌های کرو دائو، حدود 878 میلیون واحد آن تا آگوست 2023 در گردش است.


مزایا و معایب کرو دائو (Curve DAO) چیست؟

کرو دائو نیز مانند تمام پروژه‌های کریپتو، مزایا و معایب خاص خود را دارد. اطلاع از این مزایا و معایب به شما کمک می‌کند که درباره خرید CRV بتوانید تصمیم درستی بگیرید.


مزایا و معایب کرو دائو (Curve DAO) چیست؟

امنیت شبکه ارائه دهنده کرو دائو چگونه تأمین می‌شود؟

امنیت شبکه ارز دیجیتال کرو دائو از طریق سیستم منظم قراردادهای هوشمند که برای ایجاد استخرهای نقدینگی استفاده می‌شود، تأمین شده است. قراردادهای هوشمند درحالی‌که توسط پروتکل Curve.fi اداره می‌شوند، در شبکه اتریوم میزبانی شده‌اند. بنابراین، بسیاری از ویژگی‌های امنیتی اتریوم، شامل حال کرو دائو نیز خواهد شد.


سایر اطلاعات فنی کرو دائو

برخی از اطلاعات تکمیلی مربوط به پروژه Curve به قرار زیر هستند:


کرو دائو یا کرو فایننس از استخرهای نقدینگی تشکیل شده است که با قراردادهای هوشمند میزبانی‌شده در اتریوم ایجاد می‌شوند. بسیاری از استخرهای نقدینگی در پروتکل Curve.fi توسط پروتکل‌های نقدینگی دیگر مانند کامپاند (Compound) عرضه شده‌اند. به همین دلیل است که ارائه دهندگان نقدینگی ممکن است علاوه بر کارمزد معاملاتی که به شبکه Curve.fi پرداخت می‌شود، سود بیشتری هم دریافت کنند.


تریدرها علاوه‌بر اتریوم، می‌توانند از Curve در شبکه‌های فانتوم (Fantom) و پالیگان (Polygon) نیز استفاده کنند.


«CRV3» نام توکن ارائه‌دهنده نقدینگی برای استخر «3Pool» یا «TriPool» است. هزینه‌های معاملاتی در پلتفرم کرو، در 3CRV توزیع می‌شوند.


از دیجیتال کرو دائو (CRV) را کجا ذخیره کنیم؟

ارز دیجیتال کرو دائو (CRV) را کجا ذخیره کنیم؟

وقتی شما ارز دیجیتال «CRV» را از بازار کریپتو خریداری می‌کنید، در صورتی که قصد هولد (نگهداری) آن را داشته باشید، می‌توانید این ارز را به یکی از کیف‌ پول‌های زیر انتقال دهید:


 • لجر «Ledger»

 • ترزور «Trezor»

 • لومی «Lumi»

 • متامسک «MetaMask»

 • فورتماتیک «Fortmatic»

 • پورتیس «Portis»

 • کیف پول اختصاصی صرافی اکسبیتو

اگر شما از طریق صرافی اکسبیتو توکن «CRV» را خریداری کنید، این توکن در کیف پول اختصاصی حساب کاربری شما در اکسبیتو قرار می‌گیرد. بنابراین در صورت تمایل می‌توانید آن را در اکسبیتو هم نگهداری کنید.


خرید ارز دیجیتال کرو دائو (CRV) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

امکان خرید ارز دیجیتال «CRV» در صرافی اکسبیتو برای کاربران ایرانی فراهم است. برای خرید توکن کرو دائو یا هر ارز دیجیتال دیگری از اکسبیتو، باید طبق مراحل زیر عمل کنید:


1_ ثبت‌نام در صرافی اکسبیتو و ایجاد حساب کاربری در آن


2_ ورود به حساب کاربری‌ در اکسبیتو و تکمیل مراحل احراز هویت


(احراز هویت در صرافی اکسبیتو دارای دو مرحله است. مرحله‌ی اول که تنها با یک دقیقه زمان می‌توانید آن را طی کنید، امکان خرید و فروش کرو دائو و سایر ارزهای دیجیتال را به شما می‌دهد. درحالی‌که مرحله‌ی دوم برای دسترسی به امکانات پیشرفته‌تر صرافی اکسبیتو در نظر گرفته شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این مراحل می‌توانید به بخش احراز هویت اکسبیتو مراجعه کنید.)


3_ ثبت اطلاعات کارت و حساب بانکی برای واریز وجه (وایز پول توسط اکسبیتو به‌صورت نامحدود انجام می‌شود.)


4_ برای خرید کرو دائو با ریال، باید وجه موردنظر خود را به حساب صرافی اکسبیتو واریز کنید. همچنین، برای خرید کرو دائو با تتر، باید مقدار تتر مدنظرتان را به کیف پول خود در صرافی اکسبیتو انتقال دهید.


5_ پس از ثبت سفارش و خرید ارز دیجیتال کرو دائو، مقدار توکن موردنظر، به کیف پول شما در صرافی اکسبیتو منتقل شده و در داشبورد حساب شما قابل مشاهده خواهد بود.


فروش ارز دیجیتال کرو دائو Curve DAO در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال کرو دائو Curve DAO در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

اکسبیتو فقط پلتفرمی برای خرید ارز دیجیتال نیست، بلکه به کمک آن می‌توان برای فروش ارزهای دیجیتال نیز اقدام کرد. درصورتی‌که بخواهید ارز دیجیتال «CRV» را از طریق اکسبیتو به فروش برسانید، باید مراحل زیر را طی کنید:


1_ ثبت‌نام در صرافی اکسبیتو و طی‌کردن مرحله اول احراز هویت در آن


2_ ثبت اطلاعات کارت بانکی برای واریز پول


3_ انتقال کرو دائو (CRV) به کیف پول داخلی صرافی اکسبیتو (البته درصورتی‌که کرو دائو را قبلاً از طریق اکسبیتو خریداری کرده‌اید و آن را روی کیف پول اکسبیتو نگهداری می‌کنید، نیازی به انتقال آن ندارید.)


4_ ثبت‌کردن دستور فروش کرو دائو در اکسبیتو


5_ پس از فروش کرو دائو در اکسبیتو می‌توانید معادل ریالی یا تتری آن را به‌صورت آنی برداشت کنید.


تسویه حساب آنی کرو دائو Curve DAO در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

یکی از امتیازات ویژه صرافی اکسبیتو، امکان تسویه حساب آنی است. به طوری‌که اگر شما پس از فروش ارزهای دیجیتال خود بخواهید دریافت وجه داشته باشید، پس از ثبت درخواست وجه، تنها 3 ثانیه تا 1 دقیقه بعد، مبلغ درخواستی شما به کارت بانکی‌ای که ثبت کرده‌اید، واریز خواهد شد. تسویه حساب آنی اکسبیتو از طریق 14 بانک معتبر کشور و تا سقف روزانه 50 میلیون تومان انجام می‌شود.


در صورتی که در مراحل خرید و فروش کرو دائو با مشکلی مواجه شدید، به بخش سؤالات متداول اکسبیتو مراجعه کنید. همچنین، تیم پشتیبانی آنلاین ما نیز در تمام روزهای هفته و به‌صورت شبانه‌روزی، پاسخ‌گوی سؤالات و ابهامات شما هستند.