خرید ارز دیجیتال کاردانو | فروش Cardano | قیمت ADA

از زمان پیدایش ارزهای دیجیتال، بلاک چین‌های مختلفی به کاربران معرفی شده‌اند. دراین‌بین، 3 چالش اساسی همه‌ی بلاک چین‌ها تمرکززدایی، امنیت و مقیاس‌پذیری هستند. ارائه‌‌ی هم‌زمان راه‌حل‌هایی برای همه‌ی این موارد، کار دشواری است. این مسئله باعث شد که اغلب شبکه‌ها تمرکز خود را روی برخی از این چالش‌ها بگذارند و در موارد دیگر با مشکل مواجه شوند. در همین راستا، پروژه‌های جدیدی به بازار آمدند تا با حل همه‌ی این موارد، بلاک چین را به یک سیستم گسترده‌ی جهانی تبدیل کنند. یکی از مهم‌ترین بلاک چین‌هایی که در این زمینه معرفی شده، کاردانو (Cardano) است. به‌خاطر همین، در این مقاله به‌سراغ این شبکه رفته‌ایم تا ببینیم که کاردانو چیست و نحوه خرید و فروش ADA در صرافی اکسبیتو چگونه است.قیمت ارز دیجیتال کاردانو ADA

با نگاهی به تاریخچه‌ی قیمت ارز دیجیتال کاردانو، قیمت ADA در بین سال‌های 2018 تا 2020 در محدوده‌ی 0.03 تا 0.3 دلار نوسان می‌کند. در ژانویه‌ی 2021، روند صعودی قیمت آدا آغاز می‌شود و در آگوست آن سال به اوج قیمتی خود یعنی 2.76 دلار می‌رسد. پس از آن، روند نزولی ملایمی شروع می‌شود و تا ژانویه‌ی 2022، دوباره به محدوده‌ی 0.5 دلار بازمی‌گردد. در نهایت، تا آگوست 2023، قیمت ارز دیجیتال ADA در همان محدوده نوسان می‌کند و شاهد 0.26 دلار هستیم.


قیمت ADA

خرید و فروش ارز دیجیتال کاردانو (ADA) در ایران

کاردانو (Cardano) یکی از معتبرترین پروژه‌های دنیای کریپتو است و به‌خاطر همین، امکان خرید و فروش ADA در اغلب صرافی‌های معتبر دنیا، مانند Binance، Huobi Global، Coinbase Pro و... ، فراهم شده است. بااین‌حال، به‌خاطر تحریم‌های جهانی علیه ایران، اغلب این صرافی‌ها به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی‌دهد. از طرفی، امکان خرید ریالی کاردانو نیز در این صرافی‌ها فراهم نشده است.


در نتیجه، برای خرید و فروش ارز دیجیتال کاردانو به یک صرافی معتبر ایرانی نیاز دارید. در همین راستا، صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو امکان خرید و فروش ADA و سایر رمزارزها را با بهترین قیمت و کمترین کارمزد برای شما فراهم کرده است. یکی دیگر از مزایای خرید آدا در صرافی اکسبیتو، امکان استفاده از بازارهای ریالی و تتری است؛ بنابراین، شما با 3 روش «خرید و فروش محدود»، «خرید و فروش فوری» و «سواپ» می‌توانید ارز دیجیتال ADA را در صرافی اکسبیتو معامله کنید.


کاردانو (Cardano) چیست؟

کاردانو (Cardano) یک بلاک چین عمومی است که با الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) کار می‌کند. ازآنجایی‌که نسل دوم بلاک چین‌ها، مانند اتریوم، با مشکلات مقیاس‌پذیری و هزینه‌ی بالای تراکنش (گس فی) مواجه بودند، شبکه‌ی کاردانو، به‌عنوان نسل سوم بلاک چین، با هدف رفع این مشکلات، در سال 2017 پایه‌گذاری شد.


کاردانو از دانشمندان حوزه‌ی بلاک چین و تحقیقات دانشگاهی گسترده‌ای استفاده کرد تا به‌ نوعی از پروتکل اثبات سهام، با عنوان «اوروبوروس» (Ouroboros)، دست پیدا کند. این پروتکل بر اساس اصول علمی و الگوهای ریاضی ایجاد شده تا کارایی و امنیت این پلتفرم را بالاتر ببرد. همچنین، در تحقیقات این پروژه، پیش‌بینی‌هایی برای به‌روزرسانی‌های آینده در نظر گرفته شده است.


در واقع، اوروبوروس طوری طراحی شده که مصرف انرژی موردنیاز را برای ایجاد بلوک‌های جدید کاهش می‌دهد. علاوه‌بر آن، این پروتکل دارای یک مکانیزم فوق‌العاده مقیاس‌پذیر است که سرعت تراکنش‌ها را بسیار بالا برده و انرژی مصرفی را به‌شدت کاهش می‌دهد.


کاردانو (Cardano) چگونه کار می‌کند؟

کاردانو (Cardano) چگونه کار می‌کند؟

پیش از آنکه به‌سراغ نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال کاردانو برویم، باید ببینیم که این پلتفرم چگونه کار می‌کند و چه عواملی روی ارزش ADA اثر می‌گذارند. کاردانو از دو لایه‌ی اصلی تشکیل شده است که عملکرد این پلتفرم را شکل می‌دهند. به‌خاطر همین، در این بخش، لایه‌های کاردانو را توضیح می‌دهیم.


لایه تسویه کاردانو (Cardano Settlement Layer)

لایه تسویه کاردانو (Cardano Settlement Layer) یا CSL، وظیفه‌ی حسابداری این پلتفرم را بر عهده دارد. با استفاده از این لایه، کاربران می‌توانند تراکنش‌های مبتنی ADA را به‌سرعت و با هزینه‌ای اندک انجام دهند. در واقع، لایه‌ی تسویه انتقال دارایی‌‌ها را میان فرستنده و گیرنده مدیریت می‌کند. از این طریق، ارتباط بین بخش‌های مختلف اکوسیستم فراهم می‌شود. لایه تسویه از دو زبان برنامه‌نویسی اختصاصی «پلوتوس» (Plutus) و «مارلو» (Marlowe) برای انتقال ارزش و پشتیبانی از پروتکل‌ها استفاده می‌کند.


لایه محاسباتی کاردانو (Cardano Computation Layer)

لایه محاسباتی کاردانو (Cardano Computation Layer) یا CCL، شامل پروتکل اجماع «اوروبوروس» (Ouroboros) است و موارد زیر را مدیریت می‌کند:


 • اجرای قراردادهای هوشمند

 • اطمینان از امنیت و انطباق

 • سایر عملکردهای پیشرفته‌

پروتکل اوروبوروس از محاسبات دقیق ریاضی استفاده می‌کند تا پلتفرمی ایمن و مقیاس‌پذیر ایجاد شود. همچنین، این پروتکل باعث شده است که مبادلات ارز دیجیتال ADA ایمن و سریع باشد. علاوه‌بر آن، اوروبوروس به کاربرانی که در اعتبارسنجی تراکنش‌های کاردانو شرکت می‌کنند، پاداش می‌دهد.


نقشه راه کاردانو (Cardano) چگونه است؟

نقشه راه کاردانو (Cardano) چگونه است؟

پروژه‌ی تحقیقاتی کاردانو (Cardano) 5 مرحله را برای توسعه‌ی این پلتفرم در نظر گرفته است. در هرکدام از این مرحله‌ها فرایندهای جدیدی فعال می‌شوند که در ادامه‌ی عملکرد مراحل قبلی هستند. ازآنجایی‌که یکی از عوامل نشان‌دهنده‌ی ارزش کاردانو، مراحل پیشرفت آن است، باید این مراحل را معرفی کنیم تا برای سرمایه گذاری روی ADA تصمیم بهتری بگیرید.


عصر بایرون (Byron)

فاز اول کاردانو با عنوان عصر «بایرون» (Byron) شناخته می‌شود. در این دوره که دو سال (2015-2017) طول کشید، اولین نسخه‌ی بلاک چین کاردانو راه‌اندازی شد و ارز دیجیتال ADA آغاز به کار کرد. در این مرحله، توکن اختصاصی کاردانو، به‌خاطر «آدا لاولیس» (Ada Lovelace)، ریاضی‌دان و یکی از اولین برنامه‌نویسان کامپیوتر، ADA نام گرفت.


علاوه‌بر آن، بنیان‌گذاران این پروژه کیف پول‌های اختصاصی کاردانو را با نام‌های «ددالوس» (Daedalus) و «یورویی» (Yoroi) معرفی کردند. عصر بایرون جامعه‌ی اولیه‌ی این پلتفرم را تشکیل داد و به ادامه‌ی حرکت پروژه کمک کرد.


عصر شلی (Shelly)

فاز دوم با نام عصر «شلی» (Shelly) شهرت دارد و روی رشد و توسعه‌ی این پلتفرم تمرکز کرده است. اگرچه در عصر بایرون، کاردانو به‌صورت شبکه‌ای غیرمتمرکز راه‌اندازی شد؛ اما در دوران شلی، گره‌های (Nodes) اصلی به شبکه اضافه شدند تا تمرکززدایی کامل صورت بگیرد. از این طریق، کاربران بیشتری در اعتبارسنجی شبکه مشارکت کردند و امنیت کاردانو بالاتر رفت.


عصر گوگن (Gouen)

فاز سوم کاردانو که عصر «گوگن» (Gouen) نام دارد، مخصوص ایجاد قراردادهای هوشمند و نرم‌افزارهای غیرمتمرکز (dApps) است. این عصر هم‌زمان با دوران شلی اجرا می‌شود و از زبان برنامه‌نویسی اختصاصی «پلوتوس» (Plutus) برای توسعه‌ی قراردادهای هوشمند و گسترش پلتفرم استفاده می‌کند.


پلوتوس به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند که بدون نیاز به دانش برنامه‌نویسی، قراردادهای هوشمند و نرم‌افزارهای غیرمتمرکز را در پلتفرم کاردانو ایجاد کنند. علاوه‌بر آن، در این دوره، زبان «مارلو» (Marlowe) نیز معرفی شد که به قراردادهای مالی مبتنی بر پلوتوس اختصاص دارد. همچنین، در عصر گوگن، دفتر کلی به پلتفرم اضافه می‌شود که از ارزهای دیجیتال مختلفی پشتیبانی می‌کند. از این طریق، امکان ایجاد توکن‌های جدید و توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFTs) در بلاک چین کاردانو فراهم می‌شود.


عصر باشو (Basho)

فاز چهارم کاردانو با عنوان «باشو» (Basho) شناخته شده و روی مقیاس‌پذیری، بهینه‌سازی و بهبود عملکرد کلی اکوسیستم تمرکز دارد. در این مرحله با افزودن زنجیره‌ی جانبی به بلاک چین کاردانو، قابلیت‌های کاردانو گسترش پیدا می‌کند. از این طریق، ترافیک شبکه به زنجیره‌های جانبی منتقل شده و با تقسیم کار، ظرفیت کاردانو افزایش می‌یابد. علاوه‌بر آن، این زنجیره‌ها اجازه‌ی انجام آزمایش‌های جدید را بدون آسیب به زنجیره‌ی اصلی، فراهم می‌کنند.


عصر ولتر (Voltaire)

فاز پنجم کاردانو عصر «ولتر» (Voltaire) است. در این مرحله، سیستم حاکمیتی این پلتفرم بر اساس نظرسنجی‌های کاربران راه‌اندازی می‌شود. از این طریق، کاربرانی که ارز ADA را در اختیار داشته باشند، می‌توانند درباره‌ی عملکرد شبکه و توسعه‌ی آینده‌ی آن تصمیم‌گیری کنند. در واقع، عصر ولتر باعث می‌شود که مدیریت پروژه به کاربران واگذار شده و کاردانو به یک اکوسیستم کاملاً غیرمتمرکز تبدیل شود.


بنیان‌گذاران کاردانو (Cardano) چه افرادی هستند؟

بنیان‌گذاران کاردانو (Cardano) چه افرادی هستند؟

شناخت بنیان‌گذاران این پروژه به شما کمک می‌کند که با ارزش ارز دیجیتال Cardano بیشتر آشنا شوید و در مورد خرید آدا (ADA) تصمیم مناسبی بگیرید. پروژه‌ی کاردانو توسط «چارلز هاسکینسون» (Charles Hoskinson)، یکی از بنیان‌گذاران شبکه‌ی اتریوم، پایه‌گذاری شد. هاسکینسون مدیرعامل شرکت "LOHK" است که توسعه‌دهنده‌ی پلتفرم کاردانو نیز محسوب می‌شود.


در ابتدا، در سال 2011، هاسکینسون با ارزهای دیجیتال آشنا شد. در سال 2013، او یک دوره‌ی آموزشی برای بیت کوین برگزار کرد که حدود 80 هزار دانشجو در آن شرکت داشتند. پس از اینکه هاسکینسون در پایه‌گذاری اتریوم مشارکت کرد، به‌دنبال نظریات خود درباره‌ی نسل سوم بلاک چین رفت. در نتیجه، بعد از تحقیقات گسترده و شناخت چالش‌های فناوری بلاک چین، شبکه‌ی کاردانو به‌عنوان نسل جدید بلاک چین‌ها راه‌اندازی شد.


چه چیزی کاردانو (Cardano) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

ویژگی‌های کاردانو، این پلتفرم را نسبت به سایر رقبا متمایز می‌کنند و می‌توانند روزی ارزش و قیمت ADA نیز تأثیر بگذارند. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:


 • ارائه‌ی یک سیستم اجماع بسیار مقیاس‌پذیر، ایمن و کم‌مصرف

 • پروژه‌ای کاملاً مهندسی و بر اساس تحقیقات دانشگاهی

 • انعطاف‌پذیری و سرعت بالا

 • پیش‌بینی چالش‌های آینده

 • امکان به‌روزرسانی شبکه

ارز دیجیتال کاردانو (ADA) چیست؟

ارز دیجیتال کاردانو (ADA) چیست؟

نشان اختصاری توکن بومی شبکه‌ی کاردانو، ADA است. این توکن در لایه‌ تسویه کاردانو (Cardano Settlement Layer) قرار دارد. عرضه کل توکن‌های ADA برابر با 45 میلیارد واحد است که به‌مرور، به‌وسیله‌ی ضرب‌کردن، به بازار ارائه می‌شوند. در حالت کلی، تعیین سقف عرضه‌ی نهایی، خاصیت ضد تورمی دارد و می‌تواند روی ارزش ADA تأثیر بگذارید. همچنین، احتمالاً خود پروژه نیز برنامه‌هایی را برای مهار تورم از سال 2030 آغاز کند.


توکنومیک ارز دیجیتال کاردانو ADA

همان‌طور که گفتیم، تعداد کل واحدهای آدا (ADA) برابر با 45 میلیارد است. این تعداد توکن به‌صورت زیر تخصیص داده می‌شوند:


 • 57.6 درصد به عرضه‌ی اولیه (ICO)

 • 59.5 درصد به تیم اصلی

 • 61.9 درصد به پاداش استیکینگ

چه چیزی به ارز دیجیتال کاردانو (ADA) ارزش می‌دهد؟

چه چیزی به ارز دیجیتال کاردانو (ADA) ارزش می‌دهد؟

ارزش ارز دیجیتال آدا (ADA) از کاربردهای گسترده‌ی آن ناشی می‌شود:


 • ارز دیجیتالی برای خرید، فروش و نگهداری

 • ابزاری برای انتقال ارزش در شبکه‌ی کاردانو

 • انتقال سهمی از ارزش پروژه به دارندگان این توکن

 • امکان استیکینگ در استخرهای نقدینگی و کسب پاداش آن

 • مشارکت دارندگان ADA در تصمیمات حاکمیتی پلتفرم کاردانو

مزایا و معایب کاردانو (Cardano) چیست؟

همه‌ی پروژه‌های ارز دیجیتال در کنار مزایایشان، معایبی نیز دارند. اطلاع از این موارد، به شما کمک می‌کند با ارزش ADA بیشتر آشنا شوید و برای خرید ارز دیجیتال کاردانو تصمیم درستی بگیرید.


مزایا و معایب کاردانو (Cardano) چیست؟

ارز دیجیتال کاردانو (ADA) را کجا ذخیره کنیم؟

برای سرمایه گذاری روی کاردانو، پس از خرید آدا (ADA) به کیف پولی برای نگهداری ارزهایتان نیاز دارید. در انتخاب کیف پول مناسب برای ADA، باید به نکاتی مانند کارمزد، شبکه‌ی انتقال، امنیت و... توجه داشته باشید. به‌خاطر همین، در این بخش، بهترین کیف پول‌های کاردانو را به شما معرفی می‌کنیم:


 • Daedalus Wallet

 • Typhon Wallet

 • Ledger

 • Yoroi Wallet

 • Trezor

 • Nami Wallet

 • Atomic Wallet

 • Trust Wallet

کیف پول اختصاصی صرافی اکسبیتو

در ضمن، برای نگهداری از کاردانو، می‌توانید از کیف پول اختصاصی خود در صرافی اکسبیتو استفاده کنید. این کیف پول کاربردی امنیت بالایی دارد و به شما کمک می‌کند که هزینه‌ی انتقال ADA را کاهش دهید.


خرید ارز دیجیتال کاردانو (ADA) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال کاردانو (ADA) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال کاردانو (ADA) در صرافی اکسبیتو بسیار ساده است و با کمترین قیمت و به‌سرعت انجام می‌شود. برای خرید ADA در صرافی اکسبیتو، مراحل زیر را انجام دهید:


1ـ ثبت‌نام در صرافی اکسبیتو و ایجاد حساب کاربری


2ـ ورود به حساب کاربری‌تان در اکسبیتو و تکمیل مراحل احراز هویت (احراز هویت اکسبیتو سرعت بالایی دارد و در دو مرحله انجام می‌شود. مرحله‌ی اول که تنها 1 دقیقه طول می‌کشد، به شما امکان خرید و فروش ADA و سایر ارزهای دیجیتال را می‌دهد. مرحله‌ی دوم نیز برای دسترسی به امکانات پیشرفته‌تر است که برای اطلاع از آن، می‌توانید به بخش احراز هویت اکسبیتو مراجعه کنید.)


3ـ ارائه‌ی اطلاعات حساب یا کارت بانکی برای واریز پول (واریز پول توسط اکسبیتو به‌صورت نامحدود انجام می‌شود.)


4ـ برای خرید ریالی کاردانو باید مبلغ موردنظر را به صرافی اکسبیتو واریز کنید و برای خرید تتری ADA باید میزان تتر مدنظرتان را به کیف پول خود در اکسبیتو انتقال دهید.


5ـ پس از ثبت سفارش و خرید ارز دیجیتال کاردانو، مقدار ADA موردنظر به کیف پول شما در صرافی اکسبیتو منتقل می‌شود.


فروش ارز دیجیتال کاردانو (ADA) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال کاردانو (ADA) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال کاردانو (ADA) در صرافی اکسبیتو با بهترین قیمت فروش و به‌سرعت انجام می‌شود. پس از فروش کاردانو، معادل ریالی و یا تتری آن به‌سرعت به کیف پول شما منتقل می‌شود و شما می‌توانید با تسویه حساب آنی، وجه خود را برداشت کنید. برای فروش ADA در صرافی اکسبیتو، مراحل زیر را دنبال کنید:


1ـ ثبت‌نام و ایجاد حساب کاربری در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو


2ـ ورود به حساب کاربری و تکمیل مراحل احراز هویت


3ـ ارائه‌ی اطلاعات حساب یا کارت بانکی برای واریز پول


4ـ انتقال ارز دیجیتال کاردانو به کیف پول اختصاصی‌تان در اکسبیتو (درصورتی‌که ADA را در کیف پول اکسبیتو نگهداری می‌کنید، نیازی به انجام این مرحله ندارید.)


5ـ ثبت سفارش فروش کاردانو در صرافی اکسبیتو


6ـ پس از فروش ADA، معادل ریالی و یا تتری آن به کیف پول شما در اکسبیتو منتقل می‌شود. حالا به‌راحتی و با سرعت زیادی می‌توانید تسویه حساب آنی را انجام داده و وجه خود را از اکسبیتو برداشت کنید.


تسویه حساب آنی کاردانو (ADA) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

تسویه حساب کاردانو، پس از خرید ADA در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو، به‌صورت تسویه حساب آنی یا واریز آنی پول به حساب بانکی انجام می‌شود. صرافی اکسبیتو تسویه حساب آنی را توسط 14 بانک معتبر کشور و تا سقف 50 میلیون تومان انجام می‌دهد. همچنین، امکان تسویه حساب آنی در صرافی اکسبیتو به‌صورت 24 ساعته و در تمام روزهای هفته فراهم شده است.


در صورتی که در مراحل خرید و فروش ارز دیجیتال کاردانو (ADA) و سایر رمزارزها با مشکلی مواجه شدید، می‌توانید به بخش سوالات متداول اکسبیتو مراجعه کنید. در ضمن، همکاران ما در تیم پشتیبانی اکسبیتو به‌صورت 24 ساعته و تمام روزهای هفته پاسخ‌گوی سوالات شما هستند.