خرید ارز دیجیتال اوما | فروش UMA |قیمت UMA

اوما یکی از کاربردی‌ترین پروتکل‌ها در دنیای دیفای است که نقش مهمی در پذیرش امور مالی غیرمتمرکز ایفا می‌کند. این پروتکل با هدف ایجاد دسترسی به بازار مالی غیرمتمرکز برای همه کاربران توسعه پیدا کرده است. با استفاده از اوما همه افراد می‌توانند دارایی‌های دیجیتالی مثل توکن‌های مصنوعی را بسازند، قراردادهای دیفای را توسعه دهند و ایده‌هایشان را به واقعیت تبدیل کنند. در این مقاله توضیح می‌دهیم پروتکل اوما (UMA) چیست و چطور کار می‌کند. همچنین توضیحاتی درباره قیمت ارز دیجیتال UMA و نحوه خرید و فروش UMA در بازار ایران ارائه می‌دهیم.


قیمت ارز دیجیتال اوما UMA

قیمت ارز دیجیتال اوما UMA

قیمت UMA در اولین روزهای عرضه (اواخر ماه مه ۲۰۲۰) حدود ۱.۳ دلار بود. شیب نمودار این ارز دیجیتال از همان ابتدا صعودی شد و در ۲ سپتامبر ۲۰۲۰ به نزدیکی ۲۵ دلار رسید. این اوج قیمت مقطعی UMA بود که بعد از آن هم با روند نزولی دنبال شد و قیمت تا کم‌تر از ۶ دلار پایین آمد. در سه ماهه پایانی ۲۰۲۰ قیمت UMA در سطح بین ۶ تا ۱۰ دلار نوسان داشت.


روند صعودی بعدی اوما از نیمه دوم ژانویه ۲۰۲۱ آغاز شد و تا زمان ثبت اوج قیمت تاریخی این ارز دیجیتال در ۳۳.۷۷ دلار ادامه پیدا کرد. اوج قیمت UMA در ۵ فوریه ۲۰۲۱ ثبت شد. نرخ این ارز دیجیتال تا ماه ۲۰۲۱ نوسان‌های مختلفی را تجربه کرد و بین ۱۹ تا ۲۸ دلار معامله شد. البته یکبار در ۱۹ آوریل، نرخ ۳۲.۸ دلاری را هم تجربه کرد که نزدیک به اوج قیمت تاریخی آن بود.


قیمت UMA از اواخر ماه مه، وارد روند نزولی شد و تا اواخر آگوست به ۸ دلار هم رسید. بعد از تجربه نوسان‌های مختلف، در نوامبر ۲۰۲۱ قیمت ۲۰.۶۳ دلار را هم تجربه کرد و این بالاترین نرخ اوما از آن زمان تاکنون است. اوما از سال ۲۰۲۲ وارد روند نزولی شد و قیمت آن تا فوریه به کم‌تر از ۵ دلار رسید. بعد از آن برای مدت کوتاهی اصلاح شد، اما باز هم کاهش پیدا کرد و در ماه مه ۲۰۲۲ تا ۲.۵ دلار پایین آمد.


اوما از نیمه دوم ۲۰۲۲ تا اکنون (۱۸ نوامبر ۲۰۲۳) در بازه قیمتی ۱ تا ۳ دلار خرید و فروش می‌شود. در زمان نگارش این مقاله قیمت لحظه‌ای UMA، حدود ۱.۸ دلار است.


خرید و فروش ارز دیجیتال اوما (UMA) در ایران

خرید و فروش ارز دیجیتال اوما (UMA) در ایران

UMA جزء ارزهای دیجیتال معتبر بازار است و در لیست معاملاتی صرافی‌های ارز دیجیتالی چون بایننس، کوکوین، کوین بیس، بیت‌ هامب، بیت استامپ، کراکن، یونی سواپ و سوشی سواپ قرار دارد. بعضی از این صرافی‌ها خدمات خرید و فروش UMA را به کاربران دارای آی‌پی ایران ارائه می‌دهند، اما بسیاری از آن‌ها از تحریم‌ها پیروی می‌کنند و کاربران ایرانی را از لیست دریافت‌کنندگان خدمات حذف کرده‌اند.


نداشتن امکان خرید UMA با ریال ایران، پیروی از تحریم‌ها، نیاز به احراز هویت با مدارک بین‌المللی و احتمال مسدود کردن ناگهانی حساب کاربری با تمام موجودی آن، چند مورد از معایب خرید و فروش UMA در صرافی‌های ارز دیجیتال بین‌المللی به شمار می‌آیند. در نتیجه، استفاده از یک صرافی معتبر ایرانی، بهترین راهکار برای خرید و فروش UMA در ایران است.


صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو خدمات خرید فروش UMA را به سه روش «خرید و فروش محدود»، «خرید و فروش فوری» و «سواپ» ارائه می‌دهد. در این صرافی ارز دیجیتال، شما می‌توانید UMA را با ریال ایران و تتر خرید و فروش کنید. در ضمن، در اکسبیتو، تراکنش‌ها به‌راحتی و با سرعت بالا پردازش و تکمیل می‌شوند.


اوما (UMA) چیست؟

اوما (UMA) چیست؟

اوما (UMA) مخفف عبارت Universal Market Access به معنی «دسترسی به بازار جهانی» است. این پروتکل روی بلاک چین اتریوم کار می‌کند و قصد دارد استفاده از دیفای و توسعه پلتفرم‌های دیفای را برای کاربران مختلف ساده‌سازی کند. کاربران با استفاده از اوما می‌توانند قراردادهای مالی و دارایی‌های دیجیتال مختلف را توسعه دهند و از آن‌ها برای انجام امور مختلف و کسب درآمد استفاده کنند.


کاربران زمانی بازار ارزهای دیجیتال را می‌پذیرند که بتوانند از آن برای کاربردهای روزمره و امور مالی خود بهره ببرند و اوما در تلاش است تا این نیاز کاربران را در دیفای تأمین کند. صنعت دیفای با توسعه پروتکل‌ها و پلتفرم‌های مختلف، برای انجام بسیاری از امور مالی کاربردی شده است و به همین خاطر، تعداد کاربران آن روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کند.


در اوما کاربران می‌توانند انواع قراردادهای مالی، مانند قرارداد معاملات آتی، معاملات CFD و معاملات دارایی‌های رمزنگاری‌شده و سایر مشتقات آن‌ها را اجرا کنند. قراردادهای اوما به‌صورت خودکار آماده و اجرا می‌شوند و کاربران فقط باید درخواست ایجاد یک قرارداد را روی بلاک چین اتریوم ثبت کنند.


اوما همچنین امکان ایجاد دارایی‌های مصنوعی (Synthetic asset) را برای کاربران فراهم کرده است. دارایی‌های مصنوعی، دسته خاصی از دارایی‌های دیجیتال هستند که ارزش آن‌ها به ارزش دارایی دیگری وابسته است. به‌عنوان مثال، شما می‌توانید با یک دارایی‌ مصنوعی که ارزش آن‌ به بیت کوین وابسته است، روی BTC سرمایه‌گذاری کنید، بدون اینکه بیت کوین واقعی خریده باشید.


اوما (UMA) چطور کار می کند؟‌

اوما (UMA) چطور کار می کند؟‌

اوما کار با دیفای را برای کاربران ساده‌سازی کرده است، اما خود پروتکل معماری پیچیده‌ای دارد که از دو بخش اصلی تشکیل می‌شود:


 • قراردادهای مالی طراحی‌شده بدون نیاز به مجوز

 • سرویس اوراکل‌های غیرمتمرکز

قراردادهای مالی بدون نیاز به مجوز نوعی قرارداد هوشمند هستند که مطابق با معماری پروتکل اوما کدنویسی شده‌اند و برای توسعه دارایی‌های مصنوعی به کار می‌روند.


سیستم اوراکل‌های اوما خود دو بخش اصلی دارد:


 • سرویس اوراکل خوش‌بینانه

 • مکانیزم تأیید داده‌ها (DVM)

سرویس اوراکل خوش‌بینانه همه تراکنش‌ها و قراردادها را درست می‌پندارد، مگر اینکه DVM خلاف آن را ثبت کند. DVM برای زمانی که در معاملات اوما اختلافی ایجاد می‌شود یا لیکوییدیشن رخ می‌دهد،‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد.


در اوراکل‌های اوما سه نقش اصلی وجود دارند که عبارت‌اند از:


 • اسپانسرها (Sponsor): این نقش وظیفه ایجاد توکن‌های مصنوعی را بر عهده دارد.

 • لیکوییدکننده‌ها (Liquidator): این نقش می‌تواند معاملات را لیکویید کند.

 • انحلال‌گرها (Disputer): این نقش امکان مخالفت با تصمیم لیکوییدکننده را دارد و می‌تواند درخواست بازبینی بدهد.

گاهی قراردادهای هوشمندی که بر اساس شاخص یک دارایی مصنوعی ساخته شده‌اند، به‌درستی وثیقه نمی‌شوند؛ ازاین‌رو، در چنین مواقعی، لیکوییدکننده‌ها قابلیت لیکویید کردن این پوزیشن‌ها را دارند. لیکوییدکننده‌ها بعد از لغو هر پوزیشن باید یک قرارداد لیکوییدیشن روی آن ثبت کنند و انحلال‌گرها می‌توانند این قرارداد را زیر سوال ببرند. در صورت مخالفت انحلال‌گر با لیکوییدکننده، رأی‌گیری آغاز می‌شود و دارندگان توکن UMA می‌توانند در این رأی‌گیری مشارکت داشته باشند و انتخاب کنند که پوزیشن مورد بحث لیکویید شود یا باقی بماند. در نهایت پیشنهادی که بیشترین رأی را داشته باشد، به تصویب می‌رسد.


بنیان‌گذاران اوما (UMA) چه کسانی هستند؟

پروتکل Universal Market Access در سال ۲۰۱۸ توسط هارت لامبور (Hart Lambur) و آلیسون لو (Allison Lu) راه‌اندازی شد. لامبور یک دانشمند علوم کامپیوتر و بنیان‌گذار شرکت Risk Labs است که این شرکت، توسعه‌دهنده اوما محسوب می‌شود.


آلیسون لو به‌عنوان معاون شرکت گلدمن ساکس (Goldman Sachs) کار کرده است و مدرک مدیریت و اقتصاد از دانشگاه MIT دارد. تا پیش از شروع فعالیت اوما، آلیسون لو به‌عنوان مشاور در One Daijo کار می‌کرد. One Daijo یک پروتکل وام‌دهی مبتنی بر بلاک چین‌ اتریوم است.


چه چیزی اوما (UMA) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

چه چیزی اوما (UMA) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

اوما دیفای و بلاک چین را به یک بستر دموکراتیک تبدیل کرده است و تمام افراد از سراسر جهان بدون هیچ محدودیتی می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. مهم‌ترین وجه تمایز اوما نسبت به سایر پروتکل‌های دیفای این است که مسیر اقتصادهای درحال توسعه را برای ورود به دیفای و بازارهای مالی غیرمتمرکز هموار می‌کند. در این صورت، کاربران کشورهای درحال توسعه و کشورهای توسعه‌یافته در راه‌اندازی قراردادهای مالی و ایجاد دارایی‌های مصنوعی شانس برابر دارند.


ارز دیجیتال اوما (UMA) چیست؟

UMA توکن بومی پروژه اوماست که علاوه‌بر تراکنش‌های داخلی پروتکل، برای کاربردهای دیگری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. UMA یک توکن حاکمیتی است؛ بنابراین، دارندگان UMA می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های مربوط به تغییرات و به‌روزرسانی‌های پروتکل اوما مشارکت داشته باشند و به پیشنهادات مختلف رأی مثبت و منفی بدهند.


کاربرد دیگر توکن UMA این است که در هنگام بروز اختلاف بین لیکوییدکننده‌ها و انحلال‌گرها، رأی‌گیری به دارندگان UMA واگذار می‌شود و آن‌ها می‌توانند درباره لیکویید شدن یا ادامه پیدا کردن یک پوزیشن تصمیم بگیرند. در هر دو سیستم رأی‌گیری، هر کاربری که توکن‌های بیشتری داشته باشد، حق رأی او قدرت بالاتری خواهد داشت.


شیوه استخراج ارز دیجیتال UMA با روش‌های سنتی مانند اثبات کار متفاوت است. اوما برای استخراج ارز دیجیتال بومی خود، از مکانیزم «ماشین توسعه‌دهنده» استفاده می‌کند. در این مکانیزم، توسعه‌دهندگان قراردادهای مالی مختلفی را کدنویسی می‌کنند و در اختیار کاربران قرار می‌دهند. به میزانی که کاربران از این قراردادها استفاده کنند، به توسعه‌دهنده قرارداد توکن UMA پاداش داده می‌شود.


توکنومیک ارز دیجیتال اوما UMA

توکنومیک ارز دیجیتال اوما UMA

تعداد کل توکن‌های UMA به ۱۱۵ میلیون و ۹۴۹ هزار و ۸۲۵ عدد می‌رسد. در زمان نگارش این مقاله (۱۸ نوامبر ۲۰۲۳) حدود ۷۵ میلیون و ۵۶ هزار توکن استخراج شده‌اند. توکنومیک ارز دیجیتال UMA نیز به‌شیوه‌ای که در ادامه توضیح می‌دهیم، انجام شده است:


 • در عرضه اولیه، ۱۰۰ میلیون توکن UMA عرضه شد. تعدادی از این توکن‌ها به‌صورت رسمی در صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز یونی سواپ به فروش رسیدند.

 • سازمان Risk Labs دو میلیون توکن UMA را به‌همراه کوین‌های اتر به ارزش حدودی ۵۳۵ هزار دلار را در یک استخر نقدینگی واریز کرد تا کاربران بتوانند این دو ارز دیجیتال را با یکدیگر مبادله کنند.

 • نیمی از توکن‌های UMA (حدود ۴۸.۵ میلیون توکن) به بنیان‌گذاران UMA و سرمایه‌گذاران Risk Labs اختصاص یافت.

 • ۳۵ میلیون توکن UMA بین کاربران و توسعه‌دهندگان فعال در پروتکل اوما تقسیم شد.

 • ۱۴.۵ میلیون توکن UMA برای فروش‌ در آینده اختصاص پیدا کرد.

مزایا و معایب اوما (UMA) چیست؟

اوما مزایای بسیاری را به کاربران ارائه می‌دهد، اما خالی از ایراد هم نیست. برای سرمایه‌گذاری و خرید و فروش UMA یا حتی فعالیت در پروتکل اوما به‌عنوان توسعه‌دهنده یا سازنده دارایی‌های مصنوعی، باید نقاط ضعف و قوت این پروژه را بشناسید. در ادامه می‌توانید پررنگ‌ترین ضعف‌ها و قوت‌های این پروتکل را بخوانید.


مزایا و معایب اوما (UMA) چیست؟

ارز دیجیتال اوما (UMA) را کجا ذخیره کنیم؟

UMA یک ارز دیجیتال مبتنی بر اتریوم است و امکان ذخیره آن روی اکثر کیف پول‌های دیجیتال وجود دارد. در ادامه لیست بهترین والت‌های ارز دیجیتال برای ذخیره UMA را ارائه می‌دهیم.


 • تراست والت

 • مای اتر والت

 • متامسک

 • اکسودوس

 • ترزور

 • لجر

 • کیف پول اختصاصی اکسبیتو

کیف پول‌های دیجیتال خارجی، به‌خصوص والت‌هایی که توسط صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز پشتیبانی می‌شوند، کاربران ایرانی را محدود کرده‌اند. بهترین محل ذخیره UMA برای تریدرها و سرمایه‌گذاران ایرانی، کیف پول ارز دیجیتال اکسبیتو است. این کیف پول از پیشرفته‌ترین پروتکل‌های امنیتی در سطح بین‌المللی استفاده می‌کند، انواع خدمات مورد نیاز کاربران را به آن‌ها ارائه می‌دهد، امکان ذخیره بسیاری از ارزهای دیجیتال موجود در بازار را دارد و به‌خاطر اتصال مستقیم به صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو امکان خرید و فروش UMA در کوتاه‌ترین زمان ممکن را فراهم می‌کند. با ذخیره UMA در اکسبیتو می‌توانید در هر زمانی، دارایی‌هایتان را به سایر کیف پول‌های سرد و گرم هم انتقال دهید.


خرید ارز دیجیتال اوما (UMA) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال اوما (UMA) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو خدمات خرید UMA را با بهترین قیمت ارائه می‌دهد. در این صرافی امکان خرید UMA با ریال ایران و تتر وجود دارد و تراکنش خرید با سرعت بالایی پردازش و تکمیل می‌شود. این ویژگی‌ها، اکسبیتو را به بهترین روش برای خرید UMA در ایران تبدیل کرد‌اند.


برای خرید UMA از صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو، گام‌های زیر را طی کنید:


1_ اپلیکیشن اکسبیتو را نصب کنید یا وارد سایت شوید و روی گزینه ثبت‌نام کلیک کنید.


2_ در اکسبیتو حساب کاربری بسازید. فرایند ثبت‌نام و ساخت حساب کاربری مرحله‌به‌مرحله انجام می‌شود و در هر مرحله مشخص است که چه اطلاعاتی را باید وارد کنید.


3_ برای خرید و فروش ارز دیجیتال UMA باید مرحله اول احراز هویت را انجام دهید. مرحله اول احراز هویت اکسبیتو ساده است و تنها 1 دقیقه طول می‌کشد. (مرحله دوم احراز هویت برای دسترسی به امکانات پیشرفته‌تر اکسبیتو نیاز است.)


4_ اطلاعات کارت یا حساب بانکی خود را برای واریز نقدی ارائه دهید. (واریز پول توسط اکسبیتو به‌صورت نامحدود انجام می‌شود.)


5_ اگر قصد دارید با ریال UMA بخرید، باید حسابتان را در اکسبیتو، به‌اندازه مبلغ مورد نیاز برای خرید ارز دیجیتال اوما شارژ کنید. اگر هم می‌خواهید با تتر خرید کنید، مقدار تتر مد نظر را به کیف پول خود در اکسبیتو انتقال دهید.


6_ سفارش خرید UMA را ثبت کنید و منتظر بمانید. بعد از پردازش و تأیید سفارش، موجودی ریالی یا تتری شما از حساب کاربری‌تان کسر می‌شود و تعداد توکن‌هایی که سفارش داده بودید، به کیف پولتان اضافه خواهند شد.


فروش ارز دیجیتال اوما (UMA) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال اوما (UMA) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

در اکسبیتو امکان فروش UMA در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با بهترین قیمت وجود دارد. شما می‌توانید در ازای فروش ارز دیجیتال UMA، ریال یا تتر دریافت کنید. در صورت فروش ریالی، موجودی حسابتان به‌محض تکمیل تراکنش، قابل برداشت خواهد بود. در صورت دریافت تتر نیز امکان ذخیره تترها در کیف پول ارز دیجیتال اکسبیتو یا انتقال آن‌ها به سایر والت‌های دیجیتال وجود دارد. سرعت و ساده بودن فرایند فروش UMA در اکسبیتو از دیگر مزیت‌های استفاده از این صرافی ارز دیجیتال است.


در ادامه آموزش گام‌به‌گام فروش UMA را ارائه می‌دهیم:


1_ در سایت یا اپلیکیشن صرافی اکسبیتو حساب کاربری بسازید. برای ساخت حساب کاربری روی گزینه «ثبت‌نام» کلیک کرده و در هر مرحله اطلاعات و مدارک مورد نیاز را وارد کنید.


2_ مرحله اول احراز هویت را انجام دهید. این مرحله یک دقیقه زمان می‌برد و برای فروش UMA ضروری است. (مرحله دوم احراز هویت در اکسبیتو برای خدمات پیشرفته‌تر صرافی کاربرد دارد. در بخش احراز هویت اکسبیتو می‌توانید اطلاعات کاملی را درباره هر دو مرحله به دست آورید.)


3_ اگر در فرایند ثبت‌نام، شماره حساب و کارت بانکی خود را وارد نکرده‌اید، این کار را انجام دهید.


4_ درصورتی‌که توکن‌هایتان را در جایی به‌جز کیف پول اکسبیتو نگهداری می‌کنید، آن‌ها را به کیف پولتان در صرافی اکسبیتو انتقال دهید.


5_ درخواست فروش ارز دیجیتال UMA را ثبت کنید و منتظر بمانید.


بعد از پردازش و تأیید سفارش، مطابق با انتخاب شما، معادل ریالی یا تتری ارزهای دیجیتال فروخته‌شده به کیف پولتان در اکسبیتو اضافه می‌شود و امکان ثبت درخواست تسویه حساب آنی نیز وجود دارد.


تسویه حساب آنی اوما (UMA) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

اکسبیتو با ۱۴ بانک ایرانی همکاری می‌کند تا خدمات تسویه حساب آنی را به کاربران خود ارائه دهد. وقتی شما درخواست برداشت موجودی حسابتان را ثبت می‌کنید، مبلغ درخواستی طی ۳۰ ثانیه الی ۱ دقیقه بعد به حسابتان واریز می‌شود. زمان ارائه خدمات تسویه حساب آنی اکسبیتو، ۲۴ ساعت شبانه‌روز و ۷ روز هفته است و محدودیتی ندارد. شما می‌توانید در هر شبانه‌روز تا سقف ۵۰ میلیون تومان را به صورت آنی تسویه حساب کنید.


در این مقاله اطلاعاتی کاربردی درباره پروژه اوما، خرید UMA و فروش آن ارائه دادیم. اگر درباره نحوه خرید و فروش UMA در اکسبیتو یا تسویه حساب آنی سوالی دارید، بخش سوالات متداول اکسبیتو را بخوانید. در این بخش توضیحات کاملی درباره پرسش‌های پرتکرار کاربران ارائه شده‌اند. اگر با وجود مطالعه این بخش، به پاسخ خود نرسیدید یا به راهنمایی بیشتری نیاز داشتید، با بخش پشتیبانی تماس بگیرید. کارشناسان اکسبیتو راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه می‌دهند و پاسخگوی سوالاتتان هستند.