خرید ارز دیجیتال YFI | فروش yearn finance | قیمت YFI

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که برای کسب درآمد از بازار ارزهای دیجیتال، باید ترید یاد گرفت یا اینکه کوین‌های ارزشمندی چون بیت کوین و اتر را خرید و منتظر ماند تا قیمتشان افزایش پیدا کند. این‌ها تنها دو مورد از روش‌های کسب درآمد از بازار ارزهای دیجیتال هستند؛ این روش‌ها با توسعه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) پیشرفته‌تر و متنوع‌تر شده و افراد به شیوه‌های مختلف می‌توانند از بازار ارزهای دیجیتال درآمد فعال و غیرفعال داشته باشند. yearn finance با توکن بومی YFI، یکی از پروتکل‌هایی محسوب می‌شود که کسب درآمد غیرفعال از ارزهای دیجیتال را ساده کرده است. سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال دارایی‌هایشان را در این پلتفرم قفل می‌کنند و در ازای این کار، پاداش می‌گیرند؛ این روش معمولا به عنوان کشت سود شناخته می‌شود. ممکن است در میان جستجوهای خود برای به دست آوردن سود از بازار ارزهای دیجیتال به yearn finance برخورده باشید. اگر هنوز نمی‌دانید این پروژه چیست و آیا برای کسب سود کاربرد دارد یا خیر، تا انتهای این مقاله از صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو با ما همراه باشید. در این مقاله یرن فایننس را زیر ذره‌بین قرار می‌دهیم و آن را با جزئیات بررسی می‌کنیم.‌


قیمت ارز دیجیتال یرن فایننس YFI

قیمت ارز دیجیتال یرن فایننس YFI

YFI برای اولین‌بار با قیمت ۳۲ دلار، در تاریخ ۱۷ جولای ۲۰۲۰، عرضه شد. این ارز دیجیتال رشد قیمت بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد و در کمتر از یک ماه، به قیمت ۶ هزار دلار رسید. روند صعودی YFI تا ۱۳ سپتامبر ۲۰۲۰ هم ادامه داشت و قیمت این ارز دیجیتال به اوج قیمت مقطعی ۴۳ هزار دلار رسید. بعد از آن، YFI وارد روند نزولی شد و تا نیمه نوامبر هم این روند ادامه داشت و قیمت به ۸ هزار و ۵۴۶ دلار رسید. این کف قیمت مقطعی YFI بود. یرن فایننس از ماه آخر ۲۰۲۰ وارد روند صعودی شد؛ این صعود با نوسان همراه بود و در بعضی روزها، کاهش قیمت را تجربه می‌کرد. روند صعودی تا ۱۵ ماه مه ادامه داشت و اوج قیمت تاریخی YFI در ۷۷ هزار و ۶۱۱ دلار ثبت شد. البته این قیمت تاریخی چندان ماندگار نبود و بلافاصله نرخ توکن YFI تا ۳۸ هزار دلار پایین آمد. از ژوئن ۲۰۲۱ تا اوایل سال ۲۰۲۲، قیمت YFI در بازه ۲۰ تا ۴۰ هزار دلار در نوسان بود. روند نزولی این ارز دیجیتال از ۲۰ ژانویه ۲۰۲۲ آغاز شد و نرخ آن تا ۱۸ هزار و ۵۰۰ دلار پایین آمد؛ البته در مارس ۲۰۲۲ قیمت کمی اصلاح شد و دوباره به نزدیکی ۲۳ هزار و ۵۰۰ دلار رسید، اما این اصلاح قیمت پایدار نبود و بلافاصله بعد از آن، موج نزولی جدیدی برای YFI آغاز شد.


از اوایل ماه مه روند نزولی YFI شروع شد و نرخ این توکن، در ۱۲ ژوئن به کمتر از ۴ هزار و ۴۰۰ دلار هم رسید. نوسان‌های صعودی و نزولی ادامه داشت و قیمت YFI در آگوست ۲۰۲۲ دوباره به سطح بالاتر از ۱۰ هزار دلار رسید و ­قیمت نزدیک به ۱۳ هزار دلار را هم تجربه کرد؛ اما از آن زمان تا زمان نگارش این مقاله در ۲ سپتامبر ۲۰۲۳، قیمت YFI از ۱۰ هزار دلار بیشتر نشده است. درحال‌حاضر، هر توکن YFI با نرخ ۵۴۰۰ دلار خرید و فروش می‌شود.


خرید و فروش ارز دیجیتال یرن فایننس (YFI) در ایران

خرید و فروش ارز دیجیتال یرن فایننس (YFI) در ایران

توکن yearn finance یکی از ارزهای دیجیتال معتبر بازار محسوب می‌شود که در لیست معاملاتی صرافی‌های بسیاری ارائه شده است. کوکوین، بایننس، بیت‌هامب، بیت‌فینکس، کراکن و صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ از ارائه‌دهندگان YFI هستند. بعضی از صرافی‌های ارائه‌دهنده YFI، به کاربران ایرانی خدمات می‌دهند و بعضی دیگر آی‌پی ایران را محدود کرده‌اند و باید از VPN و VPS برای استفاده از خدماتشان استفاده کرد. تغییر آی‌پی، تمام دارایی‌هایتان را در معرض ریسک قرار می‌دهد؛ زیرا اگر صرافی متوجه شود تقلب کرده‌اید، احتمالا حسابتان را با تمام موجودی مسدود می‌کند.


حتی اگر حساب کاربری مسدود نشود، باز هم استفاده از صرافی‌های خارجی برای خرید و فروش YFI مقرون‌به‌صرفه نیست؛ زیرا کاربران ایرانی باید تراکنش اضافه‌ای برای تبدیل دلار یا تتر به ریال یا برعکس انجام دهند و کارمزد تراکنش‌ها را نیز به دلار بپردازند.


بهترین روش برای خرید YFI در ایران، استفاده از یک صرافی معتبر ایرانی است. شما با استفاده از صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو می‌توانید با ریال ایران یا تتر، YFI بخرید یا توکن‌هایتان را بفروشید و در ازای آن ریال یا تتر دریافت کنید. اکسبیتو خدمات خرید و فروش YFI را به سه روش «خرید و فروش محدود»، «خرید و فروش فوری» و «سواپ» ارائه می‌دهد. در قسمت‌های بعدی فرایند فروش و خرید YFI در اکسبیتو را آموزش می‌دهیم.


یرن فایننس (yearn finance) چیست؟

یرن فایننس (yearn finance) چیست؟

yearn finance یک پلتفرم کشت سود است که روی بلاک چین اتریوم کار می‌کند. کاربران با استفاده از این پلتفرم می‌توانند با استفاده از وام‌دهی یا مشارکت در استخرهای نقدینگی سود به دست آورند. یرن فایننس یکی از ابزارهای دیفای است که به کاربران کمک می‌کند درآمد غیرفعال داشته باشند، سود حاصل از بازار ارزهای دیجیتال را به شیوه‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنند و سود مرکب به دست آورند.


هدف اصلی yearn finance ساده‌سازی فرایند کشت سود برای عموم مردم است. افراد مختلف می‌توانند با قفل کردن دارایی‌هایشان در این پلتفرم، از آن‌ها سود به دست آورند و درآمد غیرفعال داشته باشند. یرن فایننس توسط توسعه‌دهندگانی مستقل توسعه پیدا کرده و مدیریت می‌شود؛ این مجموعه هیچ نهاد مرکزی‌ای برای نظارت و مدیریت ندارد و فرایندها را نیز با استفاده از کدگذاری و قراردادهای هوشمند پیش می‌برد. در ادامه عملکرد این پلتفرم را به صورت دقیق‌تر بررسی می‌کنیم.


یرن فایننس (yearn finance) چطور کار می کند؟‌

یرن فایننس (yearn finance) چطور کار می کند؟‌

درحال‌حاضر، یرن فایننس خدمات گوناگونی را به کاربران ارائه می‌دهد که هرکدام از آن‌ها عملکرد مخصوص به خودشان را دارند. عملکرد کلی این پروتکل، بر کشت سود تمرکز دارد و پاداش‌های کاربران با استفاده از توکن YFI ارائه می‌شوند. میزان پاداش دریافتی بستگی به این دارد که از کدام محصولات yearn finance استفاده می‌کنید، چه مقدار دارایی در این پلتفرم سرمایه‌گذاری کرده‌اید و مقدار سودی که پروتکل وام‌دهی ارائه می‌دهد، چقدر است.


مهم‌ترین خدمات ارائه شده در yearn finance عبارت است از:


Vaults

نوعی استخر استیکینگ است که بر اساس فرصت‌های موجود در بازار، بازدهی به دست می‌آورد. در این استخرها، کارمزدها به‌صورت جمعی پرداخت می‌شوند، فرایند ایجاد سود خودکار است و فرایندها به‌صورت مداوم در حال بهینه‌سازی هستند؛ در نتیجه کاربران بیشترین سود ممکن را به دست می‌آورند.


Earn

این اولین خدماتی بود که توسط yearn finance ارائه شد. Earn دارایی‌های کاربران را در سه پلتفرم وام‌دهی dYdX، AAVE و Compound جابه‌جا می‌کند؛ زیرا نرخ سودی که هرکدام از این پروتکل‌ها به وام‌دهندگان ارائه می‌دهند، در بازه‌های زمانی مختلف باهم متفاوت است. با استفاده از خدمات Earn، کاربران یرن فایننس همیشه بیشترین سود را از وام‌دهی دارایی‌هایشان به دست می‌آورند.


یرن فایننس (yearn finance) چطور کار می کند؟‌

Zap

کاربران با استفاده از این ابزار می‌توانند با ۵ استیبل کوین مختلف در استخرهای نقدینگی پلتفرم کرو فایننس (Curve.Finance) مشارکت داشته باشند. این ۵ استیبل کوین عبارتند از:


 • BUSD

 • DAI

 • USDC

 • USDT

 • TUSD

 • Cover

این مورد از خدمات yearn finance، نوعی بیمه برای دارایی‌های کاربران محسوب می‌شود. پلتفرم Cover، ضررهایی را که بخاطر قراردادها و پروتکل‌های هوشمند مختلف در سراسر بلاک چین اتریوم بر کاربران وارد شده، جبران می‌کند و معادل دارایی‌های ازدست‌رفته را به آن‌ها برمی‌گرداند.


APY

APY جدولی محسوب می‌شود که در آن نرخ بهره انواع پروتکل‌های وام‌دهی مشخص شده است. در نتیجه، کاربران می‌توانند پلتفرمی را برای وام‌دهی انتخاب کنند که بیشترین سود را به آن‌ها ارائه می‌دهد.


بنیان‌گذاران یرن فایننس (yearn finance) چه کسانی هستند؟

بنیان‌گذاران یرن فایننس (yearn finance) چه کسانی هستند؟

آندره کرونیه (Andre Cronje) توسعه‌دهنده اصلی و بنیان‌گذار yearn finance است. او یکی از کارآفرین‌های منحصربه‌فرد در بازار ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود؛ زیرا برای راه‌اندازی پروژه خود هیچ بودجه خصوصی یا دولتی دریافت نکرده است. او همچنین هیچ توکنی برای خودش برنداشت. کرونیه یکی از بزرگ‌ترین کارآفرین‌ها در حوزه دیفای محسوب می‌شود و پروتکل‌های مختلفی را در این زمینه راه‌اندازی کرده است.


کرونیه یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار است که در حوزه وب ۳.۰ نیز تخصص دارد. با وجود اینکه کرونیه تأثیر بسزایی بر اکوسیستم دیفای گذاشت و موفقیت‌های مختلفی در این زمینه به دست آورد؛ اما در سال ۲۰۲۲ از دنیای دیفای خداحافظی کرد و به کدنویسی، به دور از شهرت، مشغول شد. او حتی حساب توییتری خود را هم غیرفعال کرد. درحال‌حاضر، مدیریت yearn finance و سایر پروژه‌های دیفای که کرونیه راه‌اندازی کرده، بر عهده تیم‌های متشکل از توسعه‌دهندگان مستقل قرار دارد.


چه چیزی یرن فایننس (yearn finance) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

چه چیزی یرن فایننس (yearn finance) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

⚠️مهم‌ترین وجه تمایز yearn finance این است که سرمایه‌گذاری در دیفای و کشت سود را برای افرادی که تخصص چندانی در این زمینه ندارند، ساده می‌کند. البته دقت داشته باشید که حتی برای کار با یرن فایننس هم به دانش اولیه در زمینه دیفای و ارزهای دیجیتال نیاز خواهید داشت. yearn finance ابزاری است که کار شما را برای به‌دست‌آوردن بیشترین بازدهی از دیفای آسان می‌کند.

یرن فایننس با ابزارهای سفارشی‌سازی‌شده، مجموعه پروتکل‌های دیفای مانند Curve، Compound و Aave را در کنار هم، در اختیار کاربران قرار می‌دهد. با این ابزارها، سرمایه‌گذاران دارایی‌های دیجیتال می‌توانند سرمایه‌شان را در پروتکل‌هایی که بیشترین سود را به آن‌ها ارائه می‌دهند، سرمایه‌گذاری کنند.


ارز دیجیتال یرن فایننس (YFI) چیست؟

YFI یک توکن ERC-20 است که در پروتکل yearn finance، نقش توکن حاکمیتی را دارد و برای پاداش‌دهی به سرمایه‌گذاران هم به کار می‌رود. ازاین‌طریق، دارندگان توکن YFI، درباره‌ی تصمیمات حاکمیتی این پروژه تصمیم‌گیری می‌کنند. آن‌ها می‌توانند به پیشنهادهای ارائه‌شده برای به‌روزرسانی‌ها و تغییرات پروتکل رأی دهند؛ اگر پیشنهادی بیش از ۵۰ درصد آرای دارندگان YFI را دریافت کند، پذیرفته و اعمال می‌شود. ارائه پیشنهاد درباره به‌روزرسانی پروتکل، برای عموم آزاد است؛ یعنی حتی افرادی که YFI ندارند هم می‌توانند پیشنهادات خود را ارائه دهند؛ اما برای رأی‌گیری و تصویب یک پیشنهاد، تنها آرای دارندگان YFI در نظر گرفته می‌شوند.


علاوه‌بر آن، کاربران yearn finance می‌توانند سودی را که این پروتکل به دست می‌آورد، در قالب کارمزد دریافت کنند. یرن فایننس به کاربران سرویس Vault، پنج درصد سود سالانه و به کاربران سرویس Earn، نیم درصد سود ارائه می‌دهد. همچنین سرمایه‌گذارانی که توکن‌های YFI را نگه می‌دارند، پاداش‌های سخاوتمندانه‌ای از پروتکل می‌گیرند.


دارندگان YFI همچنین با تأمین نقدینگی در yearn finance، مشارکت در حاکمیت اکوسیستم و رأی‌دهی به پیشنهادات ارائه‌شده برای به‌روزرسانی پروتکل، پاداش بیشتری می‌گیرند.


توکنومیک ارز دیجیتال یرن فایننس YFI

توکنومیک ارز دیجیتال یرن فایننس YFI

در ابتدای راه‌اندازی و عرضه یرن فایننس، ۳۰ هزار توکن به‌صورت هم‌زمان وارد بازار شد؛ بعدها دارندگان YFI به افزایش عرضه توکن‌ها رأی دادند و درحال‌حاضر، حداکثر عرضه YFI در بازار ۳۶ هزار و ۶۶۶ در نظر گرفته شده است. حجم توکن‌های در گردش این ارز دیجیتال، در زمان نگارش این مقاله (۳ اکتبر ۲۰۲۳)، ۳۶ هزار و ۶۴۷ توکن است.


سرعت رشد پروتکل yearn finance در میان پلتفرم‌های دیفای مثال‌زدنی است؛ زیرا ارزش YFIهای قفل‌شده در این پروتکل در همان ماه اول راه‌اندازی، به ۸۰۰ میلیون دلار رسید. در زمان نگارش این مقاله، ارزش بازار یرن فایننس، ۱۷۵ میلیون و ۹۷۲ هزار و ۹۵۱ دلار است و حجم معاملات روزانه این ارز دیجیتال به بیش از ۳۲ میلیون و ۴۹۲ هزار دلار می‌رسد.


مزایا و معایب یرن فایننس (yearn finance) چیست؟

yearn finance هم مانند سایر پروتکل‌های دیفای موافقان و منتقدان بسیاری دارد. با وجود اینکه هنوز دیفای به‌صورت گسترده مورد پذیرش قرار نگرفته؛ اما افراد بسیاری از این پلتفرم بهره می‌برند و بخش مهمی از درآمد غیرفعالشان را از این طریق تأمین می‌کنند. در ادامه مزایا و معایب yearn finance را بررسی می‌کنیم تا تصمیم‌گیری درباره سرمایه‌گذاری در این پروتکل‌ برایتان ساده‌تر باشد.


مزایا و معایب یرن فایننس (yearn finance) چیست؟

ارز دیجیتال یرن فایننس (YFI) را کجا ذخیره کنیم؟

YFI یک توکن ERC-20 است و امکان ذخیره روی تمام والت‌های اتریومی را دارد. برای انتخاب بهترین کیف پول باید به کاربرد مورد نظر و مقدار YFIهای خود توجه داشته باشید. اگر روی YFI سرمایه‌گذاری کرده‌اید و حجم زیادی از این توکن‌ها را در اختیار دارید، بهتر است آن‌ها را در والت‌های سردی چون کیف پول‌های سخت‌افزاری ترزور یا لجر نگهداری کنید. اگر توکن‌های YFI را به صورت روزانه مبادله می‌کنید، باید آن‌ها را روی یک والت نرم‌افزاری یا آنلاین ذخیره کنید تا تبادلشان راحت باشد.


در ادامه به بهترین کیف پول‌های دیجیتال آنلاین برای نگهداری YFI اشاره می‌کنیم:


 • Trust Wallet

 • MetaMask

 • Ledger

 • imToken

 • Torus

 • Coinbase

 • TokenPocket

 • iToken Wallet

اگر از ایران ترید می‌کنید، علاوه‌بر والت‌های بالا، می‌توانید از کیف پول اختصاصی صرافی اکسبیتو هم برای ذخیره و خرید و فروش YFI بهره ببرید. این کیف پول به پیشرفته‌ترین پروتکل‌های امنیتی مجهز است و با اتصال به صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو امکان فروش و خرید YFI را در کوتاه‌ترین زمان ممکن، برای شما فراهم می‌کند.


خرید ارز دیجیتال یرن فایننس (YFI) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال یرن فایننس (YFI) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو یکی از بهترین صرافی‌های ایرانی برای خرید YFI است؛ زیرا هم در کوتاه‌ترین زمان ممکن سفارش را پردازش می‌کند و توکن‌های خریداری‌شده را به حسابتان می‌افزاید و هم امکان خرید YFI با ریال و تتر را به شما ارائه می دهد.


برای خرید YFI از اکسبیتو، گام‌های زیر را دنبال کنید:


1- اپلیکیشن اکسبیتو را نصب کنید یا وارد سایت اکسبیتو شوید و روی گزینه «ثبت نام» کلیک کنید.


2_ مراحل ثبت نام را پیش بروید؛ در هر مرحله مشخص است که چه اطلاعاتی را باید وارد کرده و یا چه مدارکی را باید بارگذاری کنید. بعد از پایان مراحل، شما در صرافی اکسبیتو یک حساب کاربری خواهید داشت.


3_ اکنون مرحله اول احراز هویت را انجام دهید. این مرحله تنها ۱ دقیقه طول می‌کشد و برای خرید YFI ضروری است. (مرحله دوم احراز هویت برای خدمات پیشرفته‌تر در اکسبیتو بوده و در بخش احراز هویت اکسبیتو توضیحات لازم درباره هر دو مرحله ارائه شده است.)


4_ اطلاعات کارت و حساب بانکی‌ای را که به نام خودتان است، وارد کنید. (واریزهای اکسبیتو بدون محدودیت زمانی و مقدار پول انجام می‌شوند.)


5_ اگر قصد دارید YFI را با ریال بخرید، باید از طریق درگاه‌های پرداخت، حساب اکسبیتو را شارژ کنید. اگر هم قصد دارید خرید YFI را با تتر انجام دهید و تترهایتان در کیف پول دیگری ذخیره شده، آن‌ها را به کیف پول اکسبیتو منتقل کنید.


6_ درخواست خرید YFI را ثبت کنید. بعد از پردازش و تکمیل سفارش، توکن‌ها به حساب اکسبیتو شما اضافه می‌شوند. اکنون هم می‌توانید آن‌ها را در والت اکسبیتو نگهداری کنید و هم به سایر والت‌های سرد و گرم انتقال دهید.


فروش ارز دیجیتال یرن فایننس (YFI) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال یرن فایننس (YFI) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

افرادی که به دنبال فروش YFI با بهترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن هستند، از اکسبیتو استفاده می‌کنند. فرایند فروش YFI در این صرافی ارز دیجیتال مشابه فرایند خرید آن است. در ادامه آموزش گام‌به‌گام فروش YFI در اکسبیتو را ارائه می‌دهیم:


1_ اپلیکیشن موبایلی اکسبیتو را نصب کنید یا وارد سایت صرافی شوید.


2_ با کلیک روی گزینه «ثبت نام» وارد فرایند ساخت حساب کاربری خواهید شد. این فرایند را تا انتها ادامه دهید و اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید.


3_ برای فروش هم مانند خرید، به مرحله اول احراز هویت در اکسبیتو نیاز خواهید داشت. احراز هویت اولیه اکسبیتو ۱ دقیقه طول می‌کشد و برای کارهای ساده‌ای مثل خرید و فروش YFI یا سایر ارزهای دیجیتال کفایت می‌کند. مرحله دوم احراز هویت برای استفاده از خدمات پیشرفته‌تر اکسبیتو نیاز است.


4_ شماره حساب و کارت بانکی را که به نام خودتان است، ثبت کنید.


5_ اگر توکن‌های YFI شما در سایر والت‌ها ذخیره شده‌اند، آن‌ها را به والت اکسبیتو انتقال دهید.


6_ دستور فروش را ثبت کنید.


7_ بعد از پردازش سفارش و فروش توکن‌ها، حساب شما به اندازه معادل ریالی و یا تتری توکن‌های فروخته‌شده شارژ می‌شود. حالا می‌توانید وجه خود را به‌سرعت از اکسبیتو برداشت کنید.


تسویه حساب آنی YFI در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

تسویه حساب آنی YFI در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید و فروش YFI در اکسبیتو مزیت‌های بسیاری دارد که یکی از آن‌ها خدمات تسویه حساب آنی است. این صرافی ارز دیجیتال با ۱۴ بانک در سراسر کشور همکاری دارد؛ به همین دلیل، وقتی مشتریان دستور برداشت موجودی حسابشان را ثبت می‌کنند، می‌تواند ظرف ۳۰ ثانیه تا ۱ دقیقه بعد، مبلغ مورد نظر را به حسابشان واریز کند. خدمات تسویه حساب آنی هیچ محدودیت زمانی ندارد و حتی در روزهای تعطیل یا نیمه‌های شب هم به شما ارائه می‌شود. همچنین سقفی برای مبلغ واریزی وجود ندارد؛ شما می‌توانید موجودی حساب اکسبیتوی خود را هرچقدر که باشد، به صورت کامل به حساب بانکی خود انتقال دهید.


اگر هنگام خرید و فروش YFI یا تسویه حساب آنی با مشکلی مواجه شدید، به بخش سوالات متداول اکسبیتو مراجعه کنید. در این بخش راهنمای کاملی درباره سوالات کاربران نوشته شده است. اگر مشکل شما بین سوالات نیست یا به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، با پشتیبانی اکسبیتو تماس بگیرید. کارشناسان پشتیبانی مجموعه به‌صورت ۲۴ ساعته و حتی در روزهای تعطیل در دسترس هستند و به سوالات شما پاسخ می‌دهند.