خرید ارز دیجیتال جاست | فروش Just | قیمت JST

پروژه‌های دیفای (DeFi) روزبه‌روز درحال افزایش هستند. حوزه دیفای به امور مالی غیرمتمرکز اختصاص دارد. صرافی‌های غیرمتمرکز یا دکس‌ها (Dex) و سیستم‌های وام‌‌دهی ارز دیجیتال، بارزترین محصولات این حوزه هستند. یکی از سیستم‌های وام‌‌دهی مبتنی بر دیفای، پلتفرم ارز دیجیتال جاست (JST) است. ارز دیجیتال جاست در سال 2020 عرضه شده و توانسته موفقیت‌های خوبی را به‌ دست آورد. ممکن است شما نیز نام جاست را شنیده باشید و بخواهید برای سرمایه‌گذاری روی آن تحقیق کنید. در ادامه قصد داریم به بررسی این پروژه از جنبه‌های مختلف بپردازیم. آ‌ن‌گاه با اطمینان بیشتری می‌توانید در رابطه با سرمایه‌گذاری روی آن تصمیم‌گیری کنید.


قیمت ارز دیجیتال جاست JST

قیمت ارز دیجیتال جاست JST

از دیجیتال جاست (JST) برای اولین‌بار در تاریخ 7 مه 2020 با قیمت 0.0098 دلار در بازار کریپتو عرضه شد. این ارز دیجیتال تا چند ماه اولیه عرضه خود در حدود همین قیمت نوسان داشت. جاست (JST) در آگوست 2020 در صرافی بایننس (Binance) لیست شد که اعتبار زیادی به آن بخشید. ارز دیجیتال جاست (JST) در تاریخ 5 آوریل 2021 توانست بالاترین قیمت خود تا به امروز را در نرخ 0.2083 ثبت کند؛ اما پس از آن، جاست وارد روند نزولی شد. پس از نوسان‌های پی‌در‌پی، هم‌اینک (اکتبر 2023) رمزارز «JST» با قیمت 0.02202 دلار در بازار کریپتو معامله می‌شود. قیمت گذشته این پروژه رمزارزی نمی‌تواند ملاک قضاوت درباره آن قرار بگیرد؛ اما آگاهی از سابقه قیمت یک رمزارز برای شناخت بیشتر آن ضروری است.


خرید و فروش ارز دیجیتال جاست (JST) در ایران

برحسب داده‌های موجود در کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)، ارز دیجیتال جاست (JST) در بهترین صرافی‌های جهان معامله می‌شود. ازجمله این صرافی‌ها می‌توان بایننس (Binance)، بیت هامب (Bithumb)، بیت فینکس (Bitfinex) و کوکوین (Kucoin) را نام برد. البته به‌خاطر وجود تحریم‌های جهانی علیه ایران، اغلب صرافی‌های نامبرده، خدمات خود را به کاربران ایرانی ارائه نمی‌دهند؛ همچنین امکان خرید ریالی رمزارز در صرافی‌های خارجی وجود ندارد. به همین خاطر، کاربران ایرانی برای خرید ارزهای دیجیتال از طریق صرافی‌های داخلی اقدام می‌کنند. در همین راستا، صرافی اکسبیتو امکان خرید و فروش «JST» و سایر رمزارزها را با بهترین قیمت و کمترین کارمزد برای شما فراهم کرده است. شما با 3 روش «خرید و فروش محدود»، «خرید و فروش فوری» و «سواپ» می‌توانید ارز دیجیتال JST را در صرافی اکسبیتو معامله کنید. یکی دیگر از مزایای خرید جاست در صرافی اکسبیتو، امکان استفاده از بازارهای ریالی و تتری است.


جاست (Just) چیست؟

جاست (Just) به‌عنوان یک پلتفرم مالی غیرمتمرکز (DeFi) شناخته می‌شود که بر روی شبکه بلاک چین ترون (Tron) توسعه یافته است. جاست استیبل (JustStable) اصلی‌ترین محصول از مجموعه محصولات پلتفرم جاست محسوب می‌شود؛ این بخش به‌عنوان یک پلتفرم غیر متمرکز وام‌دهی استیبل کوین فعالیت می‌کند که سبب تقویت عملکرد جاست می‌شود. در وصف بیشتر ماهیت این پروژه می‌توان گفت:


1_ جاست (Just) یک بسته قوی از محصولات مالی تخصصی مبتنی بر قرارداد هوشمند است.


2_ پلتفرم جاست برای ارائه یک مرکز منصفانه و بدون حاشیه از محصولات دیفای طراحی شده که هر کاربر ترون می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد.


3_ پلتفرم JUST از الگوریتم اجماع اثبات سهام واگذار شده (DPoS) – (Delegated Proof of Stake) - استفاده می‌کند.


4_ ارز دیجیتال بومی و اختصاصی پلتفرم جاست با نماد «JST» در بازار کریپتو معامله می‌شود.


با توجه به آنچه گفته شد، می‌توان فهمید که جاست یک پلتفرم دیفای با محصولات متنوع است. راه‌اندازی این پروژه روی شبکه ترون بوده و باعث تقویت و رشد آن می‌شود. در ادامه با بررسی محصولات جاست، به چگونگی کارکرد آن پی خواهیم برد.


جاست (Just) چگونه کار می‌کند؟

جاست (Just) چگونه کار می‌کند؟

جاست یک پلتفرم دیفای پویا است که طیف وسیعی از راه‌حل‌های مالی غیرمتمرکز را ارائه می‌دهد. بنابراین برای درک کارکرد این پروژه، باید از بخش‌های مختلف آن آگاهی پیدا کنیم.


جاست استیبل (JustStable)

جاست استیبل یک پروتکل استقراض غیرمتمرکز است. این پروتکل به وام‌گیرندگان اجازه می‌دهد تا در مقابل سپرده‌های ترون (TRX) خود وام بگیرند؛ این وام‌ها با استیبل کوین «USDJ» پرداخت می‌شوند. قیمت استیبل کوین «USDJ» با قیمت دلار آمریکا برابری می‌کند (پشتوانه آن دلار آمریکا است).


جاست لند (JustLend)

جاست لند اولین پلتفرم رسمی وام‌دهی در ترون است. کاربران در این پروتکل می‌توانند وام بگیرند، وام دهند، دارایی‌ها خود را سپرده‌گذاری کرده و سود کسب کنند. به عبارت دیگر، جاست لند یک پلتفرم بازار پول محسوب می‌شود که توسط قرارداد هوشمند ترون طراحی شده است؛ کاربران در این بازار می‌توانند نقدینگی را به استخرهای نقدینگی اضافه کنند تا وام‌هایی با نرخ بهره پایین بگیرند.


جاست سواپ (JustSwap)

جاست سواپ، یک صرافی غیرمتمرکز است که در شبکه ترون برای تبادل توکن‌هایی با استاندارد «TRC20» مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این سیستم، توکن‌ها سریع و با کارمزد پایین در برابر هم معامله می‌شوند. همچنین تمام کارمزدهای معاملاتی جمع‌آوری‌‌شده مستقیماً به تأمین‌کننده نقدینگی پروتکل داده می‌شود (نه خود پروتکل). جاست سواپ همچنین به کاربران اجازه می‌دهد تا با تبدیل شدن به یک ارائه‌دهنده نقدینگی (LP)، کارمزد تراکنش دریافت کنند؛ به‌علاوه کاربران از پرداخت کمیسیون آزاد هستند. جاست سواپ نقدینگی نامحدودی را برای هزاران معامله‌گر و صدها پلتفرم که در پروتکل جاست حضور دارند، فراهم می‌کند. معاملات این صرافی توسط قراردادهای هوشمند مدیریت می‌شوند. از صرافی جاست سواپ می‌توان علاوه‌بر مبادله توکن، برای مشاهده جفت‌های موجود استفاده کرده و همچنین تاریخچه تراکنش را نیز مشاهده کرد.


جاست لینک (JustLink)

جاست لینک، اولین اوراکل در شبکه ترون است. اوراکل‌ها (Oracle) پلی برای ارتباط بین داده‌های بلاک چین و خارج از آن هستند. اوراکل‌ها اطلاعات مورد نیاز را برای قراردادهای هوشمند فراهم می‌کنند. جاست لینک می‌تواند اطلاعاتی همچون قیمت‌های وام، نرخ لحظه‌ای ارزهای پایه، قیمت مشتقات و... را برای قراردادهای هوشمند شبکه ترون فراهم کند. جاست لینک از نظر توسعه‌دهندگان، گزینه ایمن‌تر و راحت‌تری برای استقرار طیف گسترده‌ای از برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) است.


توکن‌های زنجیره‌ای متقابل (Cross-chain tokens)

توکن‌های زنجیره‌ای متقابل، دارایی‌های سایر بلاک‌چین‌ها همچون بیت ‌کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، لایت‌ کوین (LTC) و... هستند که در شبکه ترون توکن‌سازی شده‌اند و می‌توانند در پلتفرم جاست مورد استفاده قرار بگیرند. پلتفرم جاست فقط محدود به یک پروتکل یا سیستم نیست؛ بلکه چندین پروتکل دیفای مختلف را در بر می‌گیرد. به همین خاطر است که جاست می‌تواند بیشتر نیازهای مالی غیرمتمرکز در شبکه بلاک چین ترون را برآورده کند. کاربرانی که در پلتفرم جاست با ارائه نقدینگی به تأیید تراکنش‌ها کمک می‌کنند، از طرف شبکه، ارز دیجیتال جاست (JST) را به‌عنوان پاداش دریافت خواهند کرد. در ضمن، این کاربران در اداره امور مربوط به ارز دیجیتال جاست و کارکرد آن نیز مشارکت دارند. هر چه افراد بیشتری از استیبل کوین جاست (USDJ) و شبکه این رمزارز استفاده کنند، توکن JUST ارزشمندتر خواهد شد.


بنیان‌گذاران جاست (Just) چه افرادی هستند؟

جاست در سال 2020 راه‌اندازی شد. این پلتفرم توسط بنیاد جاست (JUST Foundation) مدیریت می‌شود. این بنیاد از افراد برجسته‌ای تشکیل شده که سابقه همکاری با شرکت‌های بزرگ تکنولوژی همچون علی‌بابا (Alibaba)، آی‌بی‌ام (IBM)، تنسنت (Tencent) و… را دارند. اسامی برخی از برجسته‌ترین توسعه‌دهندگان جاست به قرار زیر است:


1_ ترنس اف (Terance F) کارشناس بلاک چین و کارمند سابق بارکلیز (ex-Barclays) و آی‌بی‌اِم


2_ الویس ژانگ (Elvis Zhang) توسعه‌دهنده ارشد و محقق باتجربه بلاک چین


3_ سی وو (C Wu) متخصص در زمینه کیف پول‌های دیجیتال و صرافی‌ها


4_ جی‌اِل کانگ (GL Kong) مهندس بلاک چین و پذیرنده اولیه کریپتو


نام کامل و مشخصات بیشتر اعضای تیم جاست مشخص نیست. بااین‌حال، به نظر می‌رسد که پروژه با تیم توسعه ترون همپوشانی دارد؛ چراکه این پلتفرم توسط مدیرعامل و بنیان‌گذار ترون، یعنی جاستین سان (Justin Sun) اعلام شد و پشتیبانی فنی و مالی از ترون دریافت کرد.


چه چیزی جاست (Just) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

چه چیزی جاست (Just) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

جاست برخلاف دیگر پلتفرم‌های دیفای، فقط منحصر به یک محصول خاص نیست؛ بلکه چندین محصول مختلف را در بر می‌گیرد. جاست به تنهایی توانسته است صرافی غیرمتمرکز، اوراکل، سیستم وام‌دهی مبتنی بر یک استیبل‌کوین اختصاصی و توکن‌های زنجیره‌ای متقابل را برای شبکه ترون فراهم کند. ترون به‌عنوان یک شبکه سریع و ارزان، بستر مناسبی برای برنامه‌های مختلف جاست محسوب می‌شود. وجه برتری جاست این است که می‌تواند پایه‌های یک سیستم کامل DeFi را در TRON تشکیل دهد. از ژانویه 2021، محصولات مختلف جاست همچون جاست لینک، جاست سواپ و دیگر محصولات آن شروع به کار کردند. همه این محصولات برای همکاری و ارائه ابزارهای اضافی به کاربران طراحی شده‌اند. بنابراین جاست یک پلتفرم عامه‌پسند، گسترده و جذاب است که می‌تواند بسیاری از نیازهای کاربران را در شبکه سریع و ارزان ترون پوشش دهد.


ارز دیجیتال جاست (JST) چیست؟

پلتفرم جاست یک پلتفرم دو توکنی است. محصول اصلی این پلتفرم، استیبل کوین «USDJ» است که قیمت آن با قیمت دلار آمریکا برابری می‌کند. توکن دوم این پلتفرم نیز به‌عنوان ارز دیجیتال «JST» شناخته می‌شود. در واقع «JST» ارز دیجیتال بومی و حاکمیتی جاست است. توکن «JST» یک توکن مبتنی بر استاندارد «TRC-20» بوده و چنین کاربردهایی دارد:


1_ حاکمیت

ارز «JST» توکن انحصاری پلتفرم جاست برای حاکمیت و اداره آن است. یعنی دارندگان این توکن می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های شبکه حق رأی داشته باشند. این افراد می‌توانند پیشنهادات خود را ارائه داده و بقیه جامعه آن‌ها را بررسی کنند؛ سپس همه اعضای پلتفرم تصمیم بگیرند که آیا پیشنهادات اجرا شوند یا خیر.


2_ پرداخت

برخی از پرداخت‌های کارمزدها در پلتفرم‌های مبتنی بر جاست، با توکن «JST» انجام می‌شوند؛ همچنین توکن «JST» به‌عنوان یک توکن تشویقی مورد استفاده قرار می‌گیرد و تأمین‌کنندگان استخرهای نقدینگی، آن را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند.


3_معامله

توکن «JST» را می‌توان خارج از پلتفرم جاست و شبکه ترون، در بازار کریپتو معامله کرد. خرید و فروش ارز دیجیتال جاست توسط تریدرها انجام می‌شود؛ یعنی تریدرها از نوسانات قیمت این توکن در بازار سود می‌گیرند.


برای خرید و فروش ارز دیجیتال جاست باید به صرافی‌های رمزارزی مراجعه کرد. خرید JST از طریق صرافی‌ ایرانی اکسبیتو نیز امکان‌پذیر است.


توکنومیک ارز دیجیتال جاست JST

توکنومیک ارز دیجیتال جاست JST

عرضه توکن‌های جاست (JST) حدود ۹.۹۰۰.۰۰۰.۰۰۰ واحد ارزیابی شده است که از این تعداد، حدود 2.26 واحد آن در گردش قرار دارند. نحوه توزیع توکن‌های «JST» به این صورت است:


 • حدود 30 درصد برای پلتفرم جاست

 • حدود 19 درصد برای تیم توسعه‌دهنده و بنیان‌گذاران جاست

 • حدود 25 درصد برای همکاری‌های استراتژیک جاست

 • حدود 10 درصد برای هولدرهای ترون در جریان ایردراپ جاست

 • حدود 11 درصد برای فروش در عرضه اولیه

مزایا و معایب جاست (Just) کدامند؟

تنها زمانی می‌توانیم نسبت به سرمایه‌گذاری روی یک پروژه به نتیجه قطعی برسیم که ضمن مزایا، از معایب آن نیز آگاهی داشته باشیم. در اینجا می‌توانید مزایا و معایب جاست را در کنار هم در جدول زیر مشاهده کنید:


مزایا و معایب جاست (Just) کدامند؟

ارز دیجیتال جاست (JST) را کجا ذخیره کنیم؟

برای سرمایه‌گذاری روی جاست، به یک کیف پول برای ذخیره آن نیاز دارید. از جمله کیف پول‌هایی که برای نگهداری «JST» می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، می‌توان موارد زیر را نام برد:


 • لجر (Ledger)

 • گواردو والت (Guarda Wallet)

 • ترون لینک (TronLink)

 • اکسودوس (Exodus)

 • تراست والت (Trust Wallet)

 • کیف پول اختصاصی صرافی اکسبیتو

شما می‌توانید پس از خرید جاست (JST) آن را به یکی از کیف‌ پول‌های فوق انتقال دهید. البته اگر جاست را از طریق صرافی اکسبیتو خریداری کنید، توکن‌های شما روی کیف پول اختصاصی صرافی اکسبیتو قرار می‌گیرند. بنابراین می‌توانید توکن‌های خود را در کیف پول اکسبیتو نگهدارید و در صورت نیاز آن را از طریق اکسبیتو بفروشید و یا با توکن دیگری معاوضه‌اش کنید.


خرید ارز دیجیتال جاست (JST) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال جاست (JST) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال جاست (JST) در صرافی اکسبیتو با کمترین قیمت و سرعت بالا امکان‌پذیر است. برای خرید JST در اکسبیتو، باید چنین مراحلی طی شوند:


1_ ثبت‌نام در صرافی اکسبیتو و ایجاد حساب کاربری در آن


2_ ورود به حساب کاربری‌ اکسبیتو و تکمیل مراحل احراز هویت (احراز هویت صرافی اکسبیتو دو مرحله دارد. طی کردن مرحله اول تنها یک دقیقه طول می‌کشد؛ این مرحله به شما امکان خرید و فروش JST و سایر ارزهای دیجیتال را می‌دهد. مرحله‌ی دوم برای دسترسی به امکانات پیشرفته‌تر صرافی اکسبیتو است. در صورت نیاز به امکانات بیشتر می‌توان این مرحله را نیز در فرصت مناسب طی کرد. برای اطلاع از مراحل نامبرده، می‌توانید به بخش احراز هویت اکسبیتو مراجعه نمایید.)


3_ ثبت اطلاعات حساب یا کارت بانکی برای واریز وجه (واریز وجه در صرافی اکسبیتو به‌صورت نامحدود انجام می‌شود.)


4_ برای خرید ریالی جاست باید مبلغ مورد نظر خود را به صرافی اکسبیتو واریز کنید؛ اما برای خرید تتری JST باید مقدار تتر مد نظر را به کیف پول خود در اکسبیتو انتقال دهید.


5_ پس از ثبت سفارش و خرید جاست، مقدار JST مورد نظر شما به کیف پول‌تان در صرافی اکسبیتو منتقل می‌شود. این ارزها در داشبورد حساب کاربری شما قابل مشاهده هستند.


فروش ارز دیجیتال جاست (JST) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال جاست (JST) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال جاست (JST) در صرافی اکسبیتو با بهترین قیمت و با سرعت بالایی انجام می‌شود. پس از فروش جاست، معادل ریالی یا تتری آن به کیف پول شما منتقل می‌شود. آن‌گاه شما می‌توانید با تسویه حساب آنی، پول خود را برداشت کنید. برای فروش JST در صرافی اکسبیتو، مراحل زیر را پشت‌سر بگذارید:


1_ ثبت‌نام در صرافی اکسبیتو و ایجاد حساب کاربری در آن


2_ ورود به حساب کاربری اکسبیتو و تکمیل احراز هویت


3_ ثبت اطلاعات حساب یا کارت بانکی برای برداشت ریالی پول


4_ انتقال ارز دیجیتال جاست به کیف پول اکسبیتو (درصورتی‌که JST را در کیف پول اکسبیتو نگهداری می‌کنید، نیازی به انتقال آن ندارید.)


5_ ثبت سفارش فروش جاست (JST) در صرافی اکسبیتو


6_ پس از فروش ارز دیجیتال جاست (JST)، معادل ریالی یا تتری آن به کیف پول شما در اکسبیتو منتقل می‌شود. در صورت نیاز می‌توانید بلافاصله وجه خود را برداشت کنید. واریز وجه از اکسبیتو به حساب شما تنها چند ثانیه طول می‌کشد.


تسویه حساب آنی جاست (JST) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

پس از خرید JST در صرافی رمزارزی اکسبیتو، امکان تسویه حساب آنی یا واریز آنی پول به حساب بانکی فراهم شده است. به‌طور‌ی‌ که:


 • صرافی اکسبیتو تسویه حساب آنی را توسط 14 بانک معتبر کشور انجام می‌دهد.

 • تسویه حساب آنی اکسبیتو تا سقف 50 میلیون تومان در روز قابل انجام است.

 • امکان تسویه حساب آنی در صرافی اکسبیتو به‌صورت 24 ساعته و در تمام روزهای هفته وجود دارد.

پس از فروش جاست یا هر ارز دیجیتال دیگر، بلافاصله می‌توانید درخواست برداشت وجه کنید. در این صورت، 3 ثانیه تا یک دقیقه بعد، وجه مورد نظر به حساب شما واریز خواهد شد.


درصورتی‌که در مراحل خرید و فروش ارز دیجیتال جاست (JST) یا هر ارز دیجیتال دیگر با مشکل مواجه شدید، به بخش سؤالات متداول اکسبیتو مراجعه کنید. همچنین همکاران ما در تیم پشتیبانی اکسبیتو در تمام روزهای هفته، به‌صورت 24 ساعته پاسخ‌گوی سؤالات شما هستند.