خرید ارز دیجیتال ریپل | فروش Ripple | قیمت XRP

تابه‌حال، ارزهای دیجیتال گوناگونی به بازار کریپتو معرفی شده‌اند. برخی از این ارزها اعتبار زیادی دارند و در صدر اخبار بازار قرار گرفته‌اند. دراین‌بین، ریپل (Ripple) با نشان اختصاری XRP، یکی از ارزهای بسیار سرشناس است و جزء 5 ارز دیجیتال بزرگ دنیا از نظر حجم بازار محسوب می‌شود. این مسئله باعث شده است که بسیاری از سرمایه‌گذاران، ریپل را در سبد سرمایه‌ی خود قرار دهند و خرید و فروش XRP برای آن‌ها بسیار جذاب باشد. به‌خاطر همین، در این مقاله به‌سراغ این ارز دیجیتال مشهور رفته‌ایم تا با ارزش ریپل بیشتر آشنا شوید و بتوانید برای خرید ریپل تصمیم مناسبی بگیرید.


قیمت ارز دیجیتال ریپل XRP

قیمت ارز دیجیتال ریپل XRP

با نگاهی به تاریخچه‌ی قیمت ارز دیجیتال ریپل، اولین قیمت XRP در آگوست 2013، برابر با 0.005 دلار مشاهده می‌شود. قیمت Ripple تا سال 2017 در همین محدوده باقی می‌ماند؛ اما در دسامبر این سال، با یک جهش صعودی شدید، به 1.99 دلار می‌رسد که اوج قیمت ریپل است. سپس، در عرض دو ماه تا 0.5 دلار کاهش پیدا کرده و تا فوریه‌ی 2021، در همین محدوده نوساناتی را نشان می‌دهد. بااین‌حال، در این ماه دوباره شاهد رشد قیمت ارز دیجیتال XRP هستیم و این ارز موفق می‌شود که به 1.6 دلار برسد. تا سال 2022، روند نزولی این ارز بسیار آرام بوده و با نوساناتی همراه است و تا 0.33 دلار کاهش پیدا می‌کند. پس از آن، روند صعودی آرامی شروع می‌شود و در آگوست 2023، شاهد 0.64 دلار هستیم.


خرید و فروش ارز دیجیتال ریپل (XRP) در ایران

ریپل (Ripple) یکی از 5 ارز دیجیتال برتر دنیا از نظر حجم بازار است و به‌خاطر همین، امکان خرید و فروش XRP در بسیاری از صرافی‌های معتبر دنیا، مانند Bitstamp، Kraken، Huobi Global و Coinbase فراهم شده است. بااین‌حال، اغلب صرافی‌های خارجی، ایران را در لیست تحریم‌های خود قرار داده و به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی‌کنند. از طرفی، امکان خرید و فروش ریالی XRP در هیچ‌کدام از این صرافی‌ها فراهم نیست.


در نتیجه، برای خرید و فروش ارز دیجیتال ریپل، به یک صرافی معتبر ایرانی نیاز دارید. در همین راستا، صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو امکان خرید و فروش XRP و سایر رمزارزها را با بهترین قیمت و کمترین کارمزد برای شما فراهم کرده است. یکی دیگر از مزایای خرید و فروش ریپل در صرافی اکسبیتو، امکان استفاده از بازارهای ریالی و تتری است؛ بنابراین، شما می‌توانید با 3 روش «خرید و فروش محدود»، «خرید و فروش فوری» و «سواپ» ارز دیجیتال Ripple را در صرافی اکسبیتو معامله کنید.


ریپل (Ripple) چیست؟

ریپل (Ripple) چیست؟

ریپل لبز (Ripple Labs) یک شرکت خصوصی است که در سال 2012 در کالیفرنیا تأسیس شد. این شرکت با هدف ایجاد یک سیستم تسویه‌ی پرداخت و شبکه‌ی تبادل ارز در سطح جهان، ریپل (Ripple) را راه‌اندازی کرد. در واقع، ریپل یک پروتکل منبع‌باز است که شامل دفترکل توزیع‌شده‌ی "XRP" و "RippleNet" می‌شود و مجموعه‌ای از راه‌حل‌های پرداخت سازمانی را برای بانک‌ها، مؤسسات غیرمالی و مبادلات ارزهای دیجیتال ارائه می‌کند.


بنیان‌گذاران ریپل معتقدند که این ارز دیجیتال می‌تواند جایگزینی برای «سوییفت» (Swift) که یک شبکه‌ی پیشروی انتقال پول است، باشد. همچنین، می‌تواند به‌عنوان لایه‌ی تسویه حساب میان موسسات گوناگون عمل کند. در نتیجه، ریپل به‌صورت یک لایه‌ی پرداخت قابل‌اعتماد میان موسسات قرار می‌گیرد؛ چونکه می‌تواند با سرعت بسیار بالایی صحت تراکنش‌ها را تأیید کند. علاوه‌بر آن، ریپل تبادل میان ارزهای فیات و رمزارزها را ساده می‌کند.


⚠️در ابتدا، این شرکت «اوپن کوین» (OpenCoin) نام داشت و سپس در سال 2015، به ریپل تغییر نام داد. از طرفی، باید به این نکته توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاری روی XRP به‌معنای سرمایه‌گذاری در شرکت Ripple نیست؛ بلکه به این معنا است که شما روی محصول این شرکت سرمایه‌گذاری کرده‌اید.

تفاوت Ripple و XRP چیست؟

تفاوت Ripple و XRP چیست؟

اگرچه XRP اغلب به‌عنوان Ripple شناخته می‌شود؛ اما در واقع XRP یک دارایی دیجیتال منبع‌باز است که توسط شرکت فناوری ریپل ارائه می‌شود. به‌این‌ترتیب، ایکس‌آر‌پی مستقل از ریپل است و راه‌حل‌های خود را برای فناوری بلاک ‌چین ارائه می‌کند. XRP روی بلاک چین منبع‌باز و غیرمتمرکز خود که با نام XRPL یا XRP شناخته می‌شود، کار می‌کند. از این طریق، تراکنش‌های ریپل (RTXP) به‌سرعت و با امنیت بالایی پردازش می‌شوند. ایده‌ی راه‌اندازی XRP بسیار ساده و کاربردی بوده و با هدف ایجاد یک شبکه‌ی همتا‌به‌همتا راه‌اندازی شده است. در نتیجه، می‌تواند از XRP به‌عنوان یک دارایی سریع، ارزان و کم‌مصرف یاد کرد که تراکنش‌ها را در کمتر از چند ثانیه پردازش می‌کند و نسبت به ارزهای دیجیتال رقیب، انرژی کمتری را هدر می‌دهد.


ریپل (XRP) چگونه کار می‌کند؟

پیش از اینکه به‌سراغ آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال ریپل (Ripple) برویم، باید ببینیم که XRP چگونه کار می‌کند. در واقع، XRP از فناوری دفترکل توزیع‌شده (به‌جای فناوری بلاک چین) برای انتقال توکن‌ها استفاده می‌کند. این توکن‌ها می‌توانند نماینده‌ی ارزهای فیات، ارزهای دیجیتال و یا دارایی‌های دیگر باشند.


از آنجایی که ایکس‌آر‌پی کاملاً منبع‌باز است، هر کسی، بدون نیاز به تأیید، می‌تواند از طریق «ریپل لبز» (Ripple Labs) به اطلاعات این شبکه دسترسی داشته باشد. از این طریق، بانک‌ها و مؤسسات غیرمالی می‌توانند XRP را به‌عنوان یک لایه در سیستم مالی خود در نظر بگیرند.


دفترکل XRP توسط کاربران مختلف شبکه (جامعه‌ی XRP) در سراسر جهان اداره می‌شود. این افراد به گره‌هایی (Nodes) تبدیل می‌شوند که باید تراکنش‌های شبکه را تأیید کنند. از این طریق، گره‌ها درباره‌ی صحت تراکنش‌ها به اجماع می‌رسند و بابت شرکت در اعتبارسنجی پاداش دریافت می‌کنند.


به‌طور میانگین، سرعت تأیید تراکنش‌ها در این شبکه، 3 تا 5 ثانیه است. همه‌ی کاربران می‌توانند در این اعتبارسنجی مشارکت داشته باشند و حتی امروزه دانشگاه‌ها، صرافی‌ها و مؤسسات مالی نیز بخشی از اعتبارسنجی شبکه‌ی XRP شده‌اند. در حالت کلی، 16 مجموعه گره وجود دارد که 6 گره را خود «ریپل لبز» اجرا می‌کند.


بنیان‌گذاران ریپل (Ripple) چه افرادی هستند؟

شناخت بنیان‌گذاران این پروژه به شما کمک می‌کنند که ارزش ارز دیجیتال ریپل را بهتر درک کنید و برای سرمایه گذاری روی XRP تصمیم درستی بگیرید. اولین مراحل اجرای این پروژه در سال 2004، سال‌ها قبل از ایجاد بیت کوین، ایجاد شد. این مرحله شباهت چندانی به ارزهای دیجیتال امروزی نداشت.


بااین‌حال، آغاز فعالیت اصلی این پروژه، در سال 2013 بود، زمانی که «جید مک کالب» (Jed McCaleb)، مؤسس شبکه‌ی «ای دانکی» (eDonkey)، از سرمایه‌گذاران برتر جهان برای راه‌اندازی ریپل (Ripple) دعوت به همکاری کرد. سپس، «ریپل لبز» (Ripple Labs) توسط او و «کریس لارسن» (Chris Larsen) پایه‌گذاری شد. کریس لارسن یکی از مدیران تجاری سرشناس در حوزه‌ی فناوری‌های حریم خصوصی و یکی از ثروتمندترین افراد در دنیای کریپتو است. از سوی دیگر، مک کالب برنامه‌نویس و کارآفرین معروفی محسوب می‌شود و در پایه‌گذاری چندین پروژه‌ی بزرگ کریپتو، مانند ریپل، استلار، ای دانکی و صرافی‌های معتبر نقش داشته است.


چه چیزی ریپل (XRP) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

چه چیزی ریپل (XRP) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

ویژگی‌های منحصربه‌فرد ریپل این پروژه را از سایر رقبا متمایز می‌کنند و می‌‌توانند روی قیمت ارز دیجیتال XRP تأثیر بگذارند. در اصل، XRP طوری طراحی شده است که تراکنش‌هایی سریع‌تر و ارزان‌تر را نسبت به سایر ارزهای دیجیتال ارائه کند. بااین‌حال، این شبکه کمتر برای مبادله استفاده می‌شود و کاربرد اصلی آن در زمینه‌ی امور مالی سازمانی است. همچنین، یکی از ویژگی‌های اصلی ایکس‌آرپی توانایی آن در مبادله‌ی توکن‌هایی با ارزش‌های متفاوت (مثلاً هم‌قیمت طلا)، با کمترین کارمزد، محسوب می‌شود.


ارز دیجیتال ریپل (XRP) چیست؟

همان‌طور که گفتیم، نام اصلی این شبکه XRP است و اغلب به اشتباه به‌عنوان Ripple معرفی می‌شود. در واقع، XRP یکی از محصولات اصلی شرکت «ریپل لبز» (Ripple Labs) محسوب شده و نشان اختصاری ارز دیجیتال آن نیز XRP است. عرضه‌ی نهایی کل واحد‌های XRP برابر با 100 میلیارد توکن بوده که همه‌ی آن از پیش استخراج شده‌اند.


هر زمانی که کاربران این شبکه تراکنشی را انجام می‌دهند، مقداری XRP به‌عنوان کارمزد تراکنش، از حساب آن‌ها کسر می‌شود. یکی از اعضای هیئت‌مدیره‌ی ریپل اعلام کرده است که کارمزد استاندارد تراکنش‌های این شبکه،XRP 0.00001 است. همچنین، کاربرانی که در اعتبارسنجی تراکنش‌های این شبکه مشارکت داشته باشند، پاداشی را با توکن XRP دریافت خواهند کرد.


عوامل مختلفی مانند سرعت و کارمزدها می‌توانند روی ارزش ارز دیجیتال XRP تأثیر بگذارند؛ اما ارزش اصلی این ارز به‌خاطر توانایی آن در ارائه‌ی راه‌حل‌های پرداخت سازمانی است.


توکنومیک ارز دیجیتال ریپل XRP

همان‌طور که گفتیم تعداد کل واحد‌های XRP برابر با 100 میلیارد توکن است. در ابتدا، 80 میلیارد توکن از کل عرضه به شرکت اصلی اختصاص یافت. سپس، برای اطمینان از عرضه‌ی پایدار، 55 میلیارد توکن در یک حساب سپرده قفل شد. 20 میلیارد واحد باقی‌مانده هم به مدیران و بنیان‌گذاران ریپل تعلق گرفت. از این طریق، هر ماه 1 میلیارد واحد آن عرضه می‌شود که در نهایت، 55 ماه طول خواهد کشید.


مزایا و معایب ریپل (XRP) چیست؟

همه‌ی پروژه‌های کریپتو در کنار مزایایشان، معایبی نیز دارند. اطلاع از مزایا و معایب XRP نیز به شما کمک می‌کند که درمورد خرید ارز دیجیتال Ripple تصمیم بهتری بگیرید.


مزایا و معایب ریپل (XRP) چیست؟

ارز دیجیتال ریپل (XRP) را کجا ذخیره کنیم؟

برای سرمایه گذاری روی ریپل، پس از خرید XRP، به کیف پولی نیاز دارید تا ارز دیجیتال خود را در آن نگهداری کنید. در انتخاب کیف پول مناسب برای XRP باید به مواردی مانند امنیت، شبکه‌ی انتقال و کارمزدها توجه داشته باشید. به‌خاطر همین، در این بخش، بهترین کیف پول‌های ریپل را به شما معرفی می‌کنیم:


  • Trust Wallet

  • Trezor

  • Coinomi

  • Ledger Nano

  • XRP Paper Wallet

علاوه‌بر آن، پس از خرید ارز دیجیتال Ripple می‌توانید XRP را در کیف پول اختصاصی خود در صرافی اکسبیتو نگهداری کنید. کیف پول اکسبیتو امنیت بسیار بالایی دارد و به شما کمک می‌کند که هزینه‌ی انتقال XRP را کاهش دهید.


خرید ارز دیجیتال ریپل (XRP) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال ریپل (XRP) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال ریپل (XRP) در صرافی اکسبیتو بسیار ساده است و با سرعت بالایی انجام می‌شود. برای خرید XRP در صرافی اکسبیتو، تنها باید مراحل زیر را انجام دهید:


1_ ثبت‌نام در صرافی اکسبیتو و ایجاد حساب کاربری


2_ ورود به حساب کاربری خود در اکسبیتو و تکمیل مراحل احراز هویت (احراز هویت در اکسبیتو با سرعت بالایی انجام می‌شود و دو مرحله دارد. مرحله‌ی اول که تنها 1 دقیقه طول می‌کشد، به شما امکان خرید و فروش ریپل و سایر رمزارزها را می‌دهد. مرحله‌ی دوم نیز برای دسترسی به امکانات پیشرفته‌تر صرافی اکسبیتو است. در ضمن، برای اطلاع از این مراحل، می‌توانید به بخش احراز هویت اکسبیتو مراجعه کنید.)


3_ ارائه‌ی اطلاعات حساب یا کارت بانکی برای واریز پول (واریز پول توسط اکسبیتو به‌صورت نامحدود انجام می‌شود.)


4_ برای خرید ریالی XRP باید مبلغ موردنظر را به اکسبیتو واریز کنید و برای خرید تتری Ripple باید مقدار تتر مد نظرتان را به کیف پول خود در اکسبیتو انتقال دهید.


5_ پس از ثبت سفارش و خرید ارز دیجیتال ریپل، مقدار XRP موردنظر، به کیف پول شما در صرافی اکسبیتو منتقل می‌شود.


فروش ارز دیجیتال ریپل (XRP) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال ریپل (XRP) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال ریپل (XRP) در صرافی اکسبیتو با بهترین قیمت فروش و به‌سرعت انجام می‌شود. پس از فروش Ripple معادل ریالی و یا تتری آن به کیف پول شما در اکسبیتو منتقل شده و شما به‌سرعت می‌توانید وجه خود را برداشت کنید. برای فروش ریپل در صرافی اکسبیتو، مراحل زیر را دنبال کنید:


1_ ثبت‌نام و ایجاد حساب کاربری در صرافی اکسبیتو


2_ ورود به حساب کاربری خود و تکمیل مراحل احراز هویت


3_ ارائه‌ی اطلاعات حساب یا کارت بانکی برای واریز پول


4_ انتقال ریپل (XRP) به کیف پول خود در صرافی اکسبیتو (اگر ریپل را در کیف پول اکسبیتو نگهداری می‌کنید، نیازی به انجام این مرحله ندارید.)


5_ ثبت سفارش فروش XRP در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو


6_ پس از فروش ارز دیجیتال Ripple، معادل ریالی و یا تتری آن به کیف پول شما در اکسبیتو منتقل می‌شود و شما می‌توانید با تسویه حساب آنی، وجه خود را به‌سرعت برداشت کنید.


تسویه حساب آنی ریپل (XRP) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

تسویه حساب ریالی ریپل، پس از فروش XRP، در صرافی اکسبیتو، به‌صورت تسویه حساب آنی یا واریز آنی پول به حساب بانکی انجام می‌شود. صرافی اکسبیتو تسویه حساب آنی ریپل و سایر رمزارزها را تا سقف 50 میلیون تومان و توسط 14 بانک معتبر کشور انجام می‌دهد. در ضمن، تسویه حساب آنی اکسبیتو به‌صورت شبانه‌روزی انجام شده و فقط بین 3 ثانیه تا 1 دقیقه طول می‌کشد.


درصورتی‌که در مراحل خرید و فروش ریپل (XRP) و سایر رمزارزها با مشکلی مواجه شدید، می‌توانید به بخش سوالات متداول اکسبیتو مراجعه کنید. در ضمن، همکاران ما در تیم پشتیبانی اکسبیتو، به‌صورت 24 ساعته و در تمام روزهای هفته، پاسخ‌گوی سوالات شما هستند.