خرید میکر و فروش MAKER | قیمت میکر

میکر توکنی بر بستر ERC-20 و پروتکل Maker است، یک پروژه مالی غیرمتمرکز (DeFi) که به عنوان سیستمی مشابه دای با چند وثیقه (MCD) نیز شناخته می‌شود زیرا به کاربران اجازه می‌دهد تا از دارایی‌ها برای تولید Dai استفاده کنند. میکر در واقع اجتماعی است که مدیریت ارز دیجیتال غیرمتمرکز که قیمت دلار را ردیابی می کند. Maker به عنوان یک نشانه حاکمیتی عمل می کند. افرادی که قصد خرید و فروش ارز دیجیتال maker میکر را دارید با اکسبیتو همراه شوید.


ارز دیجیتال میکر چیست؟

یکی از بزرگترین برنامه های غیرمتمرکز (dApps) در بلاک چین اتریوم، پروتکل Maker توسط گروهی متفاوت از توسعه دهندگان طراحی شده و توسط MakerDAO اداره می شود. MakerDAO یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) است که تماماً از دارندگان MKR از سراسر جهان ساخته شده است. این دارندگان MKR می‌توانند توکن‌های MKR خود را به اشتراک بگذارند تا در مورد تغییرات پیشنهادی در پروتکل Maker رأی دهند - و همچنین از کارایی، شفافیت و پایداری Dai اطمینان حاصل کنند.

میکر چیست؟

با وجود تمام تفاوت‌های گسترده‌اش، نگهداری MKR تا حدودی شبیه به مالکیت سهام در یک شرکت سنتی است، به این معنا که سهامداران در تعیین نحوه عملکرد شرکت نظر دارند. اکوسیستم Maker یکی از اولین پروژه‌های DeFi بود که به موفقیت چشمگیری دست یافت - گواهی بر اثربخشی حاکمیت غیرمتمرکز.


تولد Maker

تاریخچه اکوسیستم میکر مراحل مختلفی را طی کرد که اولین آن MakerDAO بود. این در سال 2014 توسط Rune Christensen، یک کارآفرین دانمارکی و فارغ التحصیل از دانشگاه کپنهاگ ایجاد شد. کریستنسن پس از مطالعه در زمینه تجارت بین‌المللی و بیوشیمی، شرکت استخدامی Try China را تأسیس کرد و سپس وارد بلاک چین شد.


دای در سال 2017 به طور رسمی در شبکه اتریوم راه‌اندازی شد و سال بعد با تشکیل بنیاد میکر، سازمانی که هدف آن تقویت رشد اکوسیستم است و تلاش‌ها را برای تمرکززدایی توسعه پیش می‌برد، راه‌اندازی شد. کریستنسن به عنوان مدیرعامل این بنیاد فعالیت می کند، در حالی که سایر اعضای هیئت مدیره شامل رئیس و مدیر عامل شرکت استیون بکر، که قبلا Cubit Capital را تأسیس کرده بود، و اقتصاددان شفالی روی هستند.


در ابتدا، اتریوم تنها دارایی بود که می‌توانست از طریق پروتکل میکر وثیقه شود، و دای تولید شده به عنوان Single-Collateral Dai یا Sai شناخته می‌شد. در سال 2019، سیستم MCD پیاده سازی شد، بنابراین امروزه، هر نوع دارایی مبتنی بر اتریوم که توسط جامعه دارندگان MKR تایید شده باشد، قابل واریز است.


عملکرد اکوسیستم میکر

پروتکل Maker Dai جدید را از طریق قراردادهای هوشمند به نام Maker Vaults تولید می کند. این قراردادها را می توان از طریق واسط های وب و برنامه های مختلف ایجاد کرد که اساساً به عنوان پورتال برای دسترسی به شبکه از طریق (مانند Oasis Borrow یا Instadapp) عمل می کنند. زمانی که کاربر می خواهد رمزنگاری وثیقه شده خود را از قرارداد هوشمند بازیابی کند، ابتدا باید دای تولید شده خود را به همراه هزینه پایداری بازپرداخت کند.

عملکرد میکر

توکن MKR همچنین می تواند برای کنترل پروتکل Maker استفاده شود. پیشنهادهایی که به آنها رأی داده می شود به شکل یک قرارداد هوشمند است و می تواند توسط هر آدرس اتریوم مستقر شود. سپس جامعه دارندگان MKR می‌توانند در مورد پیشنهادی که می‌خواهند تصویب کنند، رأی دهند، و آدرس اتریوم که رأی‌های تأیید بیشتری را در قالب MKR دریافت می‌کند، برای ایجاد تغییر پیشنهادی در پروتکل ساز، دسترسی اداری اعطا می‌شود.


Maker تلاش می کند تا مسائل متعددی را که در بخش مالی سنتی با آن مواجه می شود، اصلاح کند. این پلتفرم مجموعه ای منحصر به فرد از فناوری های اختصاصی را برای انجام این کار ترکیب می کند. امروزه Maker به عنوان بخش مهمی از جامعه DeFi عمل می کند. DeFi به بخش در حال رشد موسسات مالی غیرمتمرکز اشاره دارد. هدف DeFi ارائه راه حل های مناسب برای خدمات مالی متمرکز فعلی در دسترس عموم است.


ویژگی متمایز میکر

Maker به جامعه دارندگان MKR خود فرصت منحصر به فردی را برای مشارکت مستقیم در اداره دای - یکی از محبوب‌ترین استیبل کوین‌های موجود در بازار - ارائه می‌دهد. آنها می توانند از توکن های MKR خود برای رای دادن به پیشنهادات زیر استفاده کنند.


ویژگی میکر

  • کدام ارزهای دیجیتال جدید را به عنوان دارایی وثیقه اضافه کنید تا دای بیشتری تولید شود.
  • تغییر پارامترهای ریسک آن ارزهای دیجیتال
  • ایجاد تغییرات در نرخ پس انداز دای
  • انتخاب اوراکل‌ها
  • ارتقاء سیستم
  • قدرت رای هر کاربر به اندازه سهام MKR آنها بستگی دارد.

مزایای میکر

Maker یکی از اولین پروژه های DeFi است و هنوز هم در حال حاضر دارای یکی از بالاترین ارزش کل "قفل" (TVL) در یک برنامه DeFi با 11 میلیارد دلار است. DAI پیشروترین استیبل کوین غیرمتمرکز، بدون مجوز و بدون اعتماد است که با حدود 8 میلیارد دلار گردش، نقش مهمی در اکوسیستم DeFi اتریوم ایفا می کند. برای هر کسی که به دنبال تراکنش در یک استیبل کوین بدون شخص ثالث قابل اعتماد است، این یک انتخاب برتر است.

مزایای میکر

اکنون بیش از 400 اپلیکیشن و صرافی از DAI استفاده می‌کنند و به سه جفت تجاری برتر در اکوسیستم اتریوم دی‌فای تبدیل می‌شوند. Maker به تعهد خود نسبت به تمرکززدایی کامل MakerDAO با بازگرداندن 84000 توکن MKR از صندوق توسعه خود به ماژول حاکمیت MakerDAO در سه ماهه دوم 2021 ادامه می دهد.


معایب میکر

سقوط تاریخی قیمت اتر در مارس 2020 و ازدحام شبکه متعاقب آن ثابت شد که در آن زمان یک خطر سیستماتیک طولانی برای Maker بود. این سیستم اساساً آنطور که در نظر گرفته شده بود عمل نکرد و به برخی از کاربران اجازه داد تمام وثیقه خود را از دست بدهند. صدور MKR جدید پس از سقوط مارس 2020 و سالهای گذشته اقلام تعهدی ارزش MKR و همچنین امکان رقیق شدن دارنده MKR در آینده را نشان داد.


شفافیت مقرراتی در مورد توکن MKR وجود ندارد، اما می‌توان یک مورد قوی برای آن ایجاد کرد که تحت آزمایش Howey ایالات متحده به عنوان یک امنیت در نظر گرفته شود. در اقدامی برای کاهش وابستگی صرفاً به اتر، میکر اکنون چندین دارایی را به عنوان وثیقه می پذیرد، از جمله استیبل کوین ها و دارایی های متمرکز. معرفی وثیقه متمرکز ممکن است نوسان قیمت را کاهش دهد اما بردارهای حمله سانسور جدیدی را باز می کند.


از آنجایی که ثبات DAI مبتنی بر وثیقه‌سازی بیش از حد و مکانیسم‌های تشویقی در سیستم میکر است، این سیستم نوسانات بیشتری را نسبت به همتایان خود با پشتوانه فیات نشان می‌دهد و به ندرت دقیقاً با 1 دلار معامله می‌شود، در حالی که به دلیل الزامات وثیقه‌گذاری بیش از حد، کارایی سرمایه کمتری دارد.


سکه در گردش میکر

MakerDAO در ابتدا با عرضه 1 میلیون توکن MKR راه اندازی شد. در حال حاضر عرضه در گردش حدود 902000 MKR با ارزش بازار بیش از 2.1 میلیارد دلار وجود دارد. با این حال، کل عرضه توکن های Maker و در نتیجه ارزش آنها بسته به قیمت ها و شرایط بازار متفاوت است.

سکه در گردش میکر

اگر ارزهای رمزنگاری شده ذخیره شده در قرارداد هوشمند Maker Vault ناگهان قیمت خود را کاهش دهند، ممکن است دیگر ارزش کافی برای وثیقه کردن استیبل کوین تولید شده را نداشته باشند و منجر به انحلال شود.


در صورتی که دای جمع آوری شده در مزایده برای پوشش تعهدات خزانه کافی نباشد، توکن های جدید MKR ضرب خواهند شد. از طرف دیگر، اگر بیش از حد لازم دای تولید شود، برای بازخرید توکن‌های Maker و سوزاندن آنها استفاده می‌شود. عرضه کل MKR به صورت پویا تغییر می کند و در نتیجه بر قیمت آن تأثیر می گذارد - در حالی که دای روی 1 دلار ثابت می ماند.


اکوسیستم میکر

اکوسیستم میکر شامل دو ارز دیجیتال است. اولین مورد که دای نام دارد، یک ارز دیجیتال با پشتوانه رمزنگاری و محصول شاخص اکوسیستم میکر است. Maker یک سازمان مستقل توزیع شده (DAO) در بلاک چین اتریوم با پلتفرمی است که برای به حداقل رساندن نوسانات قیمت در استیبل کوین خود، Dai، در برابر دلار آمریکا طراحی شده است. این ترکیب پایه یک سیستم بانکداری رمزنگاری ساده است که بر اساس فناوری بلاک چین ساخته شده است که امکان پرداخت های بین المللی ساده تر و نقل و انتقالات همتا به همتا را فراهم می کند.


Maker (و Ethereum) با قفل کردن اتر در یک قرارداد هوشمند به عنوان وثیقه و سپس ضرب سکه پایدار، Dai، یک پلتفرم وام غیرمتمرکز و همتا به قرارداد ایجاد می‌کنند. ثبات دای از طریق یک سیستم پویا از موقعیت‌های بدهی وثیقه‌ای، مکانیسم‌های بازخورد مستقل و مشوق‌هایی برای بازیگران خارجی به دست می‌آید. پس از تولید، دای می تواند آزادانه برای دیگران ارسال شود، به عنوان پرداخت برای کالاها و خدمات استفاده شود، یا به عنوان پس انداز طولانی مدت نگهداری شود.


به عنوان مثال، فرض کنید یک کاربر DeFi 10 ETH به ارزش 30000 دلار را به عنوان وثیقه در صندوق Maker قرار داده است. سپس کاربر می‌تواند دای را با حداکثر نسبت وثیقه 150% بر اساس پارامترهای خزانه ضرب کند. کاربر می تواند حداکثر 20690 دای را بدون نیاز به فروش آن اتریوم قرض کند. با این حال، باید کاملاً روشن شود که وام گرفتن حداکثر مقدار، کاربر را به شدت مستعد انحلال می‌کند (در ادامه بیشتر به آن پرداخته می‌شود).


به جای برش حداکثری، کاربر محافظه کارتر است و 10000 دای ضرب می کند. اکنون نسبت وثیقه 300 درصد است، مطمئناً بالای 145 درصد است. اگر ناگهان قیمت دای پای خود را از دست داد و به 0.99 دلار در بازار کاهش یافت، Maker Vault بی‌تأثیر باقی می‌ماند. همچنان همان وام معوق 10000 دای را با همان نسبت وثیقه 300 درصدی دارد. با این حال، زمانی که دای 0.99 دلار یا کمتر باشد، این فرصتی را برای کاربر فراهم می‌کند تا دای ارزانی بخرد و وام را بازپرداخت کند. زمانی که دای پایین تر از میخ باشد، وام گیرندگان دای برای خرید دای ارزان و بازپرداخت وام تشویق می شوند. وقتی وام بازپرداخت می شود، دای استفاده شده سوزانده می شود.


خرید میکر از صرافی آنلاین

ارز دیجیتال میکر، با توجه به پشتوانه ای که دارد، آینده بسیار خوبی دارد و به همین دلیل است که بسیاری از تریدرها و سرمایه گذاران این ارز دیجیتال را خریداری کنند. در نتیجه، ما در اکسبیتو این ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار داده‌ایم. این ارز دیجیتال به عنوان یکی از پروتکل‌های مهم در شبکه اتریوم فعال است و می‌توان آینده مالی خوب را برای آن متصور شد. اگر شما نیز قصد خرید میکر از صرافی آنلاین را دارید، با اکسبیتو همراه باشید.