خرید ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک| فروش اتریوم کلاسیک | قیمت ETC

در دنیای بلاک چین، تنها پروژه ارزهای دیجیتالی باقی می‌مانند که واقعا امن و کاربردی هستند. این مسئله برای برنامه‌های غیرمتمرکز و ارزهایی که بر قرارداد هوشمند بنا شده‌اند بیشتر صدق می‌کند. اتریوم پلتفرمی است که با هدف ایجاد راهی برای اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز در فضای بلاک چین به وجود آمد. بعد از آن با ترکیب تکنولوژی اتریوم و فلسفه بیت کوین، اتریوم کلاسیک به عنوان لایه اصلی قراردادهای هوشمند به دنیا معرفی شد. این پلتفرم برخلاف پلتفرم‌های دیگر نمی‌تواند مورد استفاده گروه‌‌های خاص و منافع شخصی قرار بگیرد.


اتریوم کلاسیک به عنوان پلتفرمی متن باز، به خوبی توانست در کنار برادر خود اتریوم، به توسعه دهندگان امکان ساخت و اجرای قراردادهای هوشمند را بدهد. قراردادهای هوشمند در سال‌های گذشته توانستند دنیای بلاک چین را متحول و آن را هرچه بیشتر به غیرمتمرکز شدن نزدیک کنند. این قراردادهای توقف ناپذیر، زمانی به اجرا در می‌آیند که شرایط از پیش تعیین شده آن‌ها برآورده شده باشند. در این مقاله قرار است به معرفی اتریوم کلاسیک (ETC) و نحوه خرید و فروش آن در ایران بپردازیم.


قیمت ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک (ETC)

قیمت ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک (ETC)

با توجه به اطلاعات ارائه شده Coinmarketcap و Coinbase قیمت اتریوم کلاسیک در سال 2016 که آغاز راه این پروژه به حساب می‌آید 0.45 دلار بود. با رشد و توسعه این پلتفرم تا سال 2021، این ارز توانست سقف قیمتی خود یعنی 176.16 دلار را ببیند. این اوج قیمتی همزمان با رشد تمام بازار ارزهای دیجیتال بود که بعد از آن با اصلاح و ریزش بازار همراه شد. بعد از این اصلاح قیمت اتریوم کلاسیک هم با ریزش روبرو شده و اکنون با قیمت نزدیک به 20 دلار در صرافی‌های معتبر معامله می‌شود. مارکت کپ این ارز در حال حاضر 3 میلیارد دلار و تعداد کلی این ارز 210 میلیون و 700 هزار ETC است که از میان آن ها 141,786,381 ETC در بازار معامله می‌شود.


خرید و فروش ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک (ETC) در ایران

کارایی و محبوبیت بالای اتریوم کلاسیک بسیاری از صرافی‌های معتبر دنیا را مجاب کرده که آن را در لیست خرید و فروش خود قرار دهند. برای خرید این ارز دیجیتال در ایران دو راه اصلی وجود دارد. اول این که یکی از ارزهای قابل معامله با آن را از صرافی‌های ایرانی خریداری کنید و آن را به صرافی متمرکز یا غیرمتمرکز خارجی انتقال دهید، سپس اتریوم کلاسیک را با آن ارز خریداری کنید. معمولا برای انجام این روش از ارز تتر استفاده می‌شود ولی برخی صرافی‌ها قابلیت خریداری اتریوم کلاسیک را با ETH، BTC، BUSD و... نیز فراهم کرده‌اند. برای انتقال هر کدام از این ارزها به صرافی مورد نظر و سپس خرید ETC باید کارمزد انتقال نیز بپردازید.


روش دیگر این است که اتریوم کلاسیک را مستقیما از صرافی ایرانی خریداری کنید. برای این کار می‌توانید اکانت خود را در صرافی اکسبیتو احراز هویت کرده و به خرید یا فروش ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک بپردازید. صرافی اکسبیتو دارای یک کیف پول اختصاصی داخلی نیز هست که اگر اتریوم کلاسیک خود را در آن ذخیره کنید لازم نیست کارمزدی برای انتقال این ارز به کیف پول‌های دیگر بپردازید و فقط کارمزد شبکه را پرداخت خواهید کرد.


می‌توانید به آسانی با یکی از دو روش «خرید و فروش محدود» و «خرید و فروش فوری» در اکسبیتو به رمز ارز اتریوم کلاسیک (ETC) را معامله کنید. به این نکته هم باید اشاره کنیم که علاوه بر خرید و فروش ریالی اتریوم کلاسیک، می‌توانید با استفاده از تتر USDT نیز این ارز دیجیتال را در صرافی اکسبیتو معامله کنید. با توجه به کارمزد پایین، این نوع خرید و فروش نسبت به روش اول برای سرمایه‌گذار به صرفه‌تر است.


ارز اتریوم کلاسیک (ETC) چیست؟

ارز اتریوم کلاسیک (ETC) چیست؟

اتریوم کلاسیک، پلتفرم غیرمتمرکز و متن‌بازی بر پایه بلاک چین است که قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند را فراهم کرد. این قراردادهای هوشمند بعد از اجرا شدن، تغییر و توقف ناپذیر هستند. پیوستن به اتریوم کلاسیک و انجام تراکنش‌ها در این پلتفرم نیاز به مجوز ندارد و برای این کارها تنها به یک کیف پول ارز دیجیتال نیاز است.


اتریوم کلاسیک در سال 2016 و در نتیجه اختلافات فنی و ایدئولوژیکی در جامعه اتریوم ایجاد شد که به خاطر حمله DAO به وجود آمده بودند. در سال 2016 استارتاپی آلمانی به نام Slock.it یک پروژه دائو با نام The DAO بر روی شبکه اتریوم راه‌اندازی کرد که این پروژه توانست در تامین مالی جمعی 150 میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کند. بعد از این بود که هکرها با پیدا کردن حفره‌ای امنیتی در قرارداد هوشمند آن توانستند 50 میلیون دلار از دارایی‌ها را به سرقت ببرند. برای بازیابی سرمایه از دست رفته، کاربران از جمله ویتالیک بوترین و گوین وود از یک تغییر اساسی در پروتکل بلاک چین (Hard Fork) حمایت کردند.


با این حال گروهی از کاربران و جامعه اتریوم کلاسیک با این تغییرات مخالف بودند و بر همان زنجیره قدیمی باقی ماندند. این گروه معتقد بودند که تغییرات فورک خلاف عقیده اصلی جامعه اتریوم یعنی Code is Law است. «قانون کد است» عقیده‌ای بود که به توقف ناپذیر بودن، اجرای بدون خرابی، سانسور و نبود تاثیرات عوامل خارج از شبکه تاکید داشت.


نهایتا این گروه با عقیده به این که بلاک چین نباید تحت تاثیر احساسات انسانی قرار بگیرد، بر زنجیره سابق باقی مانده و نام آن را به اتریوم کلاسیک تغییر دادند. برخی معتقدند اتریوم کلاسیک در واقع اتریوم اصلی است چرا که همان کدی را حفظ کرده که اتریوم پیش از حمله DAO داشت.


بنیانگذار اتریوم کلاسیک چه کسی است؟

در پانزدهم جولای 2016 یک رای‌گیری کوتاه‌مدت درباره انجام یا عدم انجام هارد فورک انجام شد. در این رای‌گیری، 5.5 درصد از تمام اتریوم‌های موجود شرکت کردند که 87 درصد این افراد موافق هارد فورک بودند. از طرف دیگر 13 درصد نیز رای به عدم انجام هارد فورک دادند. علی رغم این که گروهی از جامعه اتریوم این را‌ی‌گیری را عجولانه می‌دانستند، اتریوم از بلاک 1.920.000 رسما از اتریوم کلاسیک جدا شد و شبکه فعلی خود را شکل داد. بنابراین توضیحات اتریوم کلاسیک توسط یک شخص خاص به وجود نیامده و حاصل رای‌گیری میان جامعه اتریوم است.


علت نامگذاری اتریوم کلاسیک چیست؟

علت نامگذاری اتریوم کلاسیک چیست؟

ممکن است برخی گمان کنند که اتریوم کلاسیک با این نامگذاری سعی داشته تا اعتبار موفقیت‌های اتریوم را نیز به نام خود ثبت کند. با این حال در سایت اصلی این پروژه آمده است که اتریوم کلاسیک در واقع ادامه اتریوم اصلی است که در سال 2015 راه‌اندازی شده بود. طبق گفته این سایت، اتریوم کلاسیک طولانی‌ترین و قابل اعتمادترین پلتفرم اجرای قرارداد هوشمند است، زیرا قراردادهای هوشمند در آن یک سال بیشتر از اتریوم فعلی به اجرا درآمده‌اند. با این حساب استفاده از لفظ کلاسیک به این خاطر است که جامعه این ارز خود را اتریوم اصلی و دنباله رو زنجیره کلاسیک و قدیمی اتریوم می‌دانند.


اتریوم (ETH) و اتریوم کلاسیک (ETC) چه تفاوتی دارند؟

⚠️اتریوم و اتریوم کلاسیک از نظر عملکردهای اساسی بسیار به یکدیگر شبیه هستند و بسیاری از ویژگی‌های اصلی آن‌ها مشترک است. با این حال تفاوت‌های مهمی نیز میانشان وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها، ناسازگاری اتریوم کلاسیک با بروزرسانی‌های بلاک چین اتریوم است. این ناسازگاری باعث شد اتریوم کلاسیک بعد از تکمیل بروزرسانی بلاک چین اتریوم به الگوریتم اثبات سهام، همچنان بر الگوریتم اثبات کار باقی بماند. ماندن بر الگوریتم اثبات کار به این معناست که شبکه اتریوم کلاسیک همچنان برای تایید تراکنش‌هایش به استخراج کنندگان نیاز دارد. طرفداران اتریوم کلاسیک معتقدند مکانیزم اجماع اثبات کار نسبت به مکانیزم اجماع اثبات سهام، ایمن‌تر و غیر متمرکز‌تر است.

شاید این سوال برایتان مطرح شود که با وجود اتریوم اصلی و درک این موضوع که اتریوم کلاسیک به بروزرسانی‌های شبکه اتریوم اصلی دسترسی ندارد، چه نیازی به وجود این شبکه است؟ در جواب باید گفت جامعه ارز اتریوم کلاسیک، بیش از هرچیزی به ایدئولوژی‌های خود پایبند هستند که اصلی‌ترین آن‌ها نبود تغییر و تحریف در کدهای اصلی اتریوم است. با این حساب اتریوم کلاسیک یک نمونه تاریخی بدون تغییر و ارزشمند از شبکه اتریوم است.


اتریوم کلاسیک (ETC) چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

بعد از این که اتریوم از اتریوم کلاسیک جدا شد، در این شبکه نیز ارتقاهای زیادی صورت گرفت که هدف آن‌ها تبدیل کردن اتریوم کلاسیک به شبکه پرداخت جهانی غیرمتمرکز با استفاده از قراردادهای هوشمند بود. اتریوم کلاسیک هم مانند دیگر ارزهای دیجیتال، تلاش می‌کند قابل ذخیره و مبادله باقی بماند. رسیدن به این هدف در گرو نقدپذیری بالاست تا اتریوم کلاسیک بتواند مانند پول مورد استفاده قرار بگیرد.


چه نگرانی‌هایی درباره اتریوم کلاسیک (ETC) وجود دارد؟

چه نگرانی‌هایی درباره اتریوم کلاسیک (ETC) وجود دارد؟

یکی از بزرگترین نگرانی‌ها درباره اتریوم کلاسیک، مقیاس پذیری پایین آن برای انجام تراکنش‌هاست. در حال حاضر این شبکه می‌تواند تنها 15 تراکنش در هر ثانیه تایید کند که نسبت به رقبای بلاک چینی نظیر سولانا و رقبای غیر بلاک چینی مانند ویزا، رقم بسیار پایینی است. با این حساب مقیاس‌پذیری پایین یکی از بزرگترین چالش‌هایی است که پیش روی اتریوم کلاسیک قرار دارد.


امنیت، نگرانی مهم دیگری است که درباره اتریوم کلاسیک وجود دارد. اتریوم کلاسیک پیش از این یک هک بزرگ را تجربه کرده و این موضوع باعث می‌شود، قراردادهای هوشمند راه‌اندازی شده بر این شبکه، با احتیاط زیادی از سوی نهادهای مالی بزرگ مورد استفاده قرار بگیرند.


از آنجایی که اتریوم کلاسیک غیرمتمرکز است و به غیرمتمرکز ماندن تاکید دارد، احتمال دارد هیچگاه به عنوان یک اوراق بهادار از طرف SEC به رسمیت شناخته نشود. در نتیجه این موضوع، فرصت‌هایی نظیر قرار گرفتن در صندوق‌های اوراق بهادار، سهام و اوراق قرضه را از دست خواهد داد. این ابهامات نظارتی نهایتا می‌تواند بر محبوبیت بلاک چین اتریوم تاثیر منفی بگذارد.


نگرانی دیگر درباره اتریوم کلاسیک مصرف بالای برق ماینرها است. در حال حاضر موضوع مصرف بالای انرژی از سوی استخراج کنندگان ارز دیجیتال در محافل محیط زیستی مطرح است و در این میان خطر بیشتری ارزهای دیجیتالی که به استخراج وابسته هستند را تهدید می‌کند.


مهاجرت ماینرها به اتریوم کلاسیک بعد از ادغام اتریوم

بعد از این که ادغام اتریوم صورت گرفت، ماینرها برای بقای خود به اتریوم کلاسیک مهاجرت کردند و با این کار پروژه‌های کوچک کریپتویی فرصت رشد یافتند. افزایش 280 درصدی هش ریت اتریوم کلاسیک نشان می‌دهد که این مهاجرت تا چه حد گسترده بود. به دنبال تغییر بلاک چین اتریوم به الگوریتم اثبات سهام، شرکت‌های متمرکز شروع به راه‌اندازی استخرهای استیک کردند. این موضوع عامل اصلی جهش در هش ریت اتریوم بود. یکی از نگرانی‌ها درباره الگوریتم اثبات سهام اتریوم، تحریم شدن تورنادو کش از سوی وزارت خزانه داری آمریکا است. تورنادو کش به پنهان کردن مبدا و مقصد تراکنش‌ها کمک می‌کند و به نظر مقامات خزانه داری، این کار باعث تسهیل پولشویی خواهد شد.


این موضوع تفاوت ایدئولوژیکی میان اتریوم کلاسیک و اتریوم را به خوبی برجسته می‌کند. چرا که ارزهای دیجیتال از جمله اتریوم کلاسیک به دنبال داشتن پلتفرم‌های آزاد، مقاوم در برابر سانسور و غیر‌متمرکز هستند. در حالی که برخی افراد مصلحت نگر معتقدند اتریوم باید نسبت به اینگونه مسائل انعطاف نشان دهد.


آینده اتریوم کلاسیک.png

آینده اتریوم کلاسیک

اگرچه نگرانی‌های قانونی و امنیتی درباره اتریوم کلاسیک وجود دارد ولی این شبکه تاکنون توانسته با پشت سر گذاشتن مشکلات در بازار باقی بماند. با توسعه قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم کلاسیک این شبکه هم در آینده با پیشرفت‌هایی مواجه خواهد شد. در حال حاضر مصرف بالای برق برای عملیات استخراج این ارز و مسئله مقیاس‌پذیری پایین، مشکلاتی هستند که اتریوم کلاسیک با آن‌ها سر و کار دارد.


رمز ارز بومی اتریوم کلاسیک ETC

توکن بومی اتریوم کلاسیک Ether نام دارد که در صرافی‌ها با نام اختصاری ETC لیست شده است. از نظر کاربرد، ETC و ETH با یکدیگر تفاوتی ندارند و درست مثل ETH، ارز اتریوم کلاسیک نیز برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کل کارهایی که با ارزهای دیگر می‌توان انجام داد با ETC نیز قابل انجام است.


کیف پول مورد نیاز برای ذخیره اتریوم کلاسیک

اتریوم کلاسیک را می‌توان هم با استفاده از کیف پول‌های سخت افزاری و هم کیف پول‌های نرم‌افزاری ذخیره‌سازی کرد. دسترسی به کیف پول‌های نرم‌افزاری آسان‌تر است به همین خاطر اگر قصد دارید اتریوم کلاسیک را هر چند وقت یک بار معامله کنید، این کیف پول‌ها گزینه بهتری هستند. اتریوم کلاسیک را همچنین می‌توانید در کیف پول صرافی اکسبیتو نگهداری و هر زمان که دوست داشتید نسبت به انتقال یا معامله آن اقدام کنید.


آیا سرمایه‌گذاری در اتریوم کلاسیک به صرفه است؟

مسائلی مانند مقیاس‌پذیری و مصرف بالای انرژی همچنان گریبان‌گیر اتریوم کلاسیک هستند. با این حال، این ارز نماد عدم تمرکز و حق رای‌ کاربران در دنیای کریپتوکارنسی است. اتریوم کلاسیک تقریبا مهم‌ترین ارز دیجیتالی بود که با استفاده از فرایند رای‌گیری به وجود آمد.


پایبندی اتریوم کلاسیک به اصول اولیه اتریوم یکی از دلایل محبوبیت بالای این ارز است. باید دید که اصرار اتریوم کلاسیک به پایبندی به کدهای اصلی، باعث کاهش کاربردی بودن آن در عرصه جهانی می‌شود یا خیر.


خرید ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک (ETC) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک (ETC) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

برای خرید ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک (ETC) از صرافی اکسبیتو کار سختی در پیش ندارید، تنها کافی است که چند مرحله ساده را برای انجام این کار پشت سر بگذارید. در ادامه این مراحل را ذکر خواهیم کرد:


1_ ورود به سایت اکسبیتو و ساخت حساب کاربری


2_ بعد از ساخت حساب کاربری، نوبت به احراز هویت می‌رسد. احراز هویت در این صرافی در دو سطح انجام می‌شود که سطح اول تنها چند دقیقه به طول می‌انجامد. این سطح امکان خرید و فروش ارزها را برای شما فراهم می‌کند. با احراز هویت سطح دوم نیز به امکانات بیشتری از صرافی اکسبیتو دسترسی خواهید داشت.


3_ ارائه اطلاعات کارت یا حساب بانکی برای واریز و برداشت پول (در حال حاضر امکان واریز نامحدود پول به صرافی اکسبیتو وجود دارد)


4_ حال که پولتان را وارد صرافی کردید، می‌توانید اقدام به خرید ارز ETC با ریال کنید. همچنین اگر می‌خواهید این ارز را با استفاده از تتر بخرید، باید ابتدا تتر را به کیف پولتان در صرافی انتقال دهید و سپس نسبت به خرید ETC اقدام کنید.


5_ بعد از خریداری ارز ETC این ارز به کیف پولتان در اکسبیتو منتقل می‌شود و می‌توانید آن را به کیف پول شخصیتان انتقال دهید یا در همان کیف پول صرافی نگهداری کنید.


فروش ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک (ETC) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک (ETC) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

مراحل فروش ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک (ETC) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو نیز مانند خرید آن آسان هستند و پیچیدگی خاصی ندارد. فروش ارز ETC در این صرافی با بهترین قیمت برای فروشنده انجام می‌شود. در ادامه مراحل فروش اتریوم کلاسیک در اکسبیتو را ذکر خواهیم کرد:


1_ ثبت نام و ساخت حساب کاربری در سایت اکسبیتو


2_ ورود به حساب کاربری و انجام احراز هویت


3_ ارائه اطلاعات کارت و حساب بانکی


4_ انتقال ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک (ETC) به کیف پولتان در صرافی اکسبیتو (در صورتی که ارز از قبل در کیف پول صرافی هست نیاز به انجام این مرحله ندارید)


5_ ثبت سفارش فروش ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک در اکسبیتو


6_ بعد از فروش رفتن ارز ETC، معادل ریالی و تتری آن به کیف پولتان در اکسبیتو منتقل می‌شود و می‌توانید آن را به صورت آنی برداشت کنید.


اگر اتریوم کلاسیک (ETC) را به صورت ریالی فروختید، برای انتقال سرمایه به حساب بانکی، می‌توانید از قابلیت پرداخت آنی اکسبیتو که در حال حاضر برای 12 بانک فعال شده است، استفاده کنید. با استفاده از این روش پول شما تا سقف 50 میلیون تومان از 3 ثانیه تا حداکثر 1 دقیقه به حسابتان واریز شده و قابل برداشت خواهد بود.


اگر در خرید یا فروش ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک (ETC) با مشکل مواجه شدید یا سوالی در این زمینه داشتید، می‌توانید با مراجعه به بخش سوالات متداول خرید و فروش، مشکل را برطرف کنید و اگر همچنان مشکل باقی ماند با ارسال پیام به پشتیبانی 24 ساعته سایت، از همکاران ما در اکسبیتو کمک بگیرید.