اتریوم و اتریوم کلاسیک، دو ارز دیجیتالی هستند که بیشتر وقت‌ها با هم اشتباه گرفته می‌شوند یا به جای یکدیگر به کار می‌روند. با شناخت تفاوت‌های این دو رمزارز، می‌توان آن‌ها را از هم تفکیک کرد و سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری داشت. پس برای آن‌که بدانید اتریوم چه فرقی با اتریوم کلاسیک دارد؟ این مقاله را از دست ندهید. همچنین برای خرید ارز دیجیتال اتریوم از یک صرافی معتبر و خرید و فروش سریع این رمزارز به روی لینک‌های داده شده کلیک کنید.

اتریوم چیست؟

اتریوم یک پلتفرم نرم‌افزاری عمومی و اوپن سورس (منبع باز) است که برای پشتیبانی از عملکرد قرارداد هوشمند ساخته شده است. این شبکه، برای پردازش تراکنش‌ها و ارائه قدرت محاسباتی به توسعه‌دهندگان، از اتر (ETH) به‌عنوان ارز اختصاصی خود استفاده می‌کند. شبکه اتریوم همچنین به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های کاربردی قرارداد هوشمند غیرمتمرکز را بر روی آن بسازند. به‌عنوان‌مثال، هر دو ارز دیجیتال Tether و Augur در شبکه اتریوم پیاده‌سازی می‌شوند.


مفهوم قرارداد هوشمند برای درک اتریوم (ETH) در مقابل اتریوم کلاسیک (ETC) حیاتی است. به زبان ساده، قرارداد هوشمند توافقی است بین دو طرف که به‌صورت کد نوشته شده است. این قرارداد شرایطی را تعیین می‌کند که هر یک از طرفین برای اجرای قرارداد باید رعایت کنند. پس از برآورده شدن شرایط، قرارداد توسط بلاکچین پردازش شده و بدون نیاز به تأیید شخص ثالث اجرا می‌شود.


همراه با تغییرناپذیری بلاکچین و طراحی آن به‌صورت اوپن سورس، قراردادهای هوشمند فرصت‌های زیادی را برای بسیاری از مشاغل ایجاد می‌کنند. درواقع، در سال 2019، فوربس بیش از 100 شرکت بزرگ آمریکایی را شناسایی کرد که به‌طور فعال در حال بررسی تکنولوژی بلاکچین بودند و بسیاری از آن‌ها هنوز هم از شبکه اتریوم استفاده می‌کنند.


اتریوم کلاسیک چیست؟

اتریوم کلاسیک یک پلتفرم محاسباتی توزیع‌شده مبتنی بر بلاکچین و منبع باز است که دارای عملکرد قرارداد هوشمند (اسکریپت نویسی) است. این برنامه از یک نسخه اصلاح‌شده اجماع Nakamoto از طریق انتقال وضعیت مبتنی بر تراکنش که بر روی یک ماشین مجازی عمومی اتریوم (EVM) اجرا می‌شود، پشتیبانی می‌کند.


اتریوم شبکه اصلی است و اتریوم کلاسیک از فورک شدن اتریوم اصلی به وجود آمده است. اتریوم کلاسیک تاریخچه اصلی شبکه اتریوم را حفظ می‌کند. شبکه اصلی پروژه اتریوم ابتدا از طریق Frontier در 30 ژوئیه 2015 منتشر شد. با این‌حال، به دلیل هک یک پروژه شخص ثالث، بنیاد اتریوم نسخه جدیدی از شبکه اصلی اتریوم را در 20 ژوئیه 2016 با تغییر وضعیت اجرا کرد که باعث از بین رفتن هک اتریوم شد. این پروژه جدید اتریوم کلاسیک نام گرفت.

ethereum classic

صرافی ایرانی اکسبیتو همواره در تلاش است تا امکانت بسیار زیادی را در سایت برای کاربران خود فراهم کند. از همین رو مقالاتی برای آگاهی شما در سایت قرار داده است که میتوانید در بخش بلاگ اکسبیتو مطالعه نمایید. صرافی اکسبیتو با فراهم سازی بازار ارزهای دیجیتال در تلاش است که رضایت کاربران را جلب کند. اکسبیتو پلتفرم امن معاملاتی است که برا شروع معاملات خود می توانید تنها با یک ثبت نام سریع معاملات خود را شروع کنید و برای واریز و برداشت کریپتوکارنسی می بایست احراز هویت تکمیلی انجام دهید.


تفاوت‌های اتریوم و اتریوم کلاسیک

اتریوم کلاسیک اسپین آف یا همان تقسیم اتریوم است. اتریوم کلاسیک درنتیجه هک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) از اتریوم ایجاد شد. DAO که در سال 2016 بر روی بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شد، پروژه‌ای بود که مانند یک صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر برای فضای کریپتو کار می‌کرد. مفهوم اصلی DAO این است که وجوه سرمایه‌گذاران را می‌توان با توکن‌های DAO مبتنی بر اتریوم جمع کرد و افراد می‌توانند به وسیله آن ایده‌های خود را به جامعه اتریوم ارائه کنند.


اگر یک پیشنهاد با حد نصاب 20 درصد از همه توکن‌ها تأیید شود، DAO به‌طور خودکار اتر را به قرارداد هوشمندی که پیشنهاد را نشان می‌دهد منتقل می‌کند. هر اتری که از پیشنهادات تأمین‌شده توسط DAO تولید می‌شود به‌عنوان پاداش به سرمایه‌گذاران شرکت‌کننده بازگردانده می‌شود. DAO در طی یک تلاش برای تأمین مالی جمعی 150 میلیون دلار اتریوم جمع‌آوری کرد. مدتی بعد، یک هکر 60 میلیون دلار ETH از DAO سرقت کرد. درنتیجه، جامعه اتریوم در مورد چگونگی حرکت به سمت جلو بعد از فاجعه ویرانگر امنیت سایبری دچار اختلاف شد.


در این زمان دو مکتب فکری مختلف شکل گرفت. یک گروه می‌خواستند که کل تراکنش‌ها برگردند، اما گروه دیگر می‌خواستند که این اتفاق نیفتد. آن‌ها دوست داشتند که اتریوم را به همان شکلی که هست حفظ کنند. درنتیجه یک فورک از اتریوم به نام اتریوم کلاسیک شکل گرفت. یکی از تفاوت¬های اتریوم و اتریوم کلاسیک قیمت آن‌ها است. تا لحظه نگارش این مقاله اتریوم از 4 هزار دلار عبور کرده است و اتریوم کلاسیک 122 دلار است. به‌این‌ترتیب، با افزایش محبوبیت اتریوم کلاسیک و قیمت کم آن بسیاری از افراد روی این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند.

ethereum classic

اگر شما هم قصد دارید ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک خریداری کنید می‌توانید از صرافی‌های مختلف مانند صرافی اکسبیتو استفاده کنید. علاقه‌ مندان به اتریوم کلاسیک به این دلیل به این ارز دیجیتال وفادار مانده‌اند که بلاکچین آن هرگز تغییر نمی‌کند. شبکه آن‌ها شامل بلاکچین اصلی است که هر تراکنش را به‌صورت کامل نشان می‌دهد، اما اتریوم زیاد تغییر می‌کند و در آینده هم ممکن است فورک¬های زیادی داشته باشد.


کارشناسان معتقدند که اتریوم کلاسیک خیلی امن نیست، اما اتریوم محبوب‌تر است و از حمایت تجاری Enterprise Ethereum Alliance برخوردار است که دارای بیش از 200 عضو ازجمله شرکت‌های بزرگ مالی مانند JPMorgan و Citigroup است. این شرکت در سال 2017 خانه انبوهی از ICO¬ها بود، عملاً توسط تمام صرافی‌های ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌شود، تیم توسعه بزرگ‌تری از طریق بنیاد اتریوم دارد و این نسخه از اتریوم اکنون در قلب تپنده امور مالی غیرمتمرکز قرار گرفته است. بنابراین اتریوم از اتریوم کلاسیک امنیت بیشتری دارد.


از سپتامبر 2021، ارزش بازار اتریوم کلاسیک در حدود 9.5 میلیارد دلار است که کسری از ارزش 460 میلیارد دلاری اتریوم است. این موضوع تا حدی به این بستگی دارد که چگونه اتریوم کلاسیک تصمیم گرفت با محدود کردن عرضه توکن در حدود 210 میلیون، راه بیت کوین را در پیش بگیرد.


تفاوت دیگر بین این دو این است که زنجیره اتریوم به زودی از مکانیسم اجماع اثبات کار(PoW) استفاده می‌کند تا الگوریتم اثبات سهام (PoS) را نسخه جدید به نام اتریوم 2.0 به‌روزرسانی کند. این بدان معناست که شبکه اتریوم سریع‌تر و کارآمدتر خواهد بود و می‌تواند تراکنش‌ها را به میزان قابل‌توجهی تنظیم کند. ازآنجایی‌که فورک به این معنی است که بلاکچین جدید با قبلی سازگار نیست، بسیاری از دارندگان اتریوم کلاسیک منتظرند ببینند آیا آن‌ها نیز در همین مسیر حرکت خواهند کرد یا خیر.

the difference between ethereum classic and ethereum

آینده اتریوم و اتریوم کلاسیک

در دسامبر 2020، بورس کالای شیکاگو (CME) بزرگ‌ترین پلتفرم مشتقات جهان به‌طور علنی اعلام کرد که قراردادهای آتی اتریوم را در فوریه 2021 راه‌اندازی خواهد کرد. اگر همه چیز توسط کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات‌متحده (CFTC) تأیید شود، آینده اتریوم کلاسیک احتمالاً تضمین خواهد شد. حتی برای اتریوم کلاسیک هم ممکن است این موضوع صدق کند. آینده اتریوم کلاسیک به اندازه اتریوم چندان روشن و امیدوارکننده نیست. پس از یک سری حملات 51 درصدی، بسیاری از توسعه‌دهندگان اعتماد خود را به این شبکه از دست دادند و تحلیلگران اعلام کردند که اتریوم کلاسیک برای جلوگیری از هک شدن در آینده باید به مکانیسم اجماع PoS تبدیل شود.


درنهایت اتریوم توانست داستان هک را به‌خوبی پشت سر بگذارد. اتریوم تنها یک ارز دیجیتال نیست، بلکه پلتفرمی است که کاربران می‌توانند با ایجاد پروژه‌های مختلف بر روی آن درآمد کسب کنند. اتریوم پلتفرم اصلی است و روزبه‌روز با قدرت بیشتری رشد می‌کند. بسیاری از متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که اتریوم نخستین ارز دیجیتالی خواهد بود که از زمان بیت کوین مرز هزار دلار را رد کرده است. متأسفانه نمی‌توان چنین چیزی را درمورد اتریوم کلاسیک بیان کرد، زیرا این ارز دیجیتال خیلی مورد اعتماد سرمایه‌گذاران نیست و اگر تقاضای آن کم باشد قیمت آن هم کاهش پیدا خواهد کرد.