خرید ارز دیجیتال لایت کوین | فروش Litecoin | قیمت LTC

در بین سال‌های 2008 تا 2009 شاهد ظهور اولین نوع از ارزهای دیجیتال تحت عنوان بیت کوین «Bitcoin» بودیم. این ارز دیجیتال در ابتدا برای بیشتر افراد ناشناخته بود، اما با مورد توجه قرار گرفتن بیت کوین، خیلی زود ارزهای دیجیتال دیگری پا به عرضه وجود گذاشتند که بیشتر آن‌ها انشعابی از بیت کوین بودند. از دیجیتال لایت کوین، یکی از ابتدایی‌ترین ارزهای دیجیتالی است که پس از بیت کوین ایجاد شد و توانست طرفداران بسیاری پیدا کند. اکنون بیشتر از یک دهه از ظهور ارز دیجیتال لایت کوین می‌گذرد، اما این رمز ارز همچنان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال در بازار کریپتو است که در رده 20 ارز دیجیتال برتر این بازار جای دارد. در ادامه قصد داریم به بررسی ماهیت لایت کوین، قیمت ارز دیجیتال لایت کوین Litecoin، تیم سازنده و دیگر اطلاعات حول این پروژه بپردازیم.


قیمت ارز دیجیتال لایت کوین Litecoin.

قیمت ارز دیجیتال لایت کوین Litecoin

ارز دیجیتال لایت کوین در سال 2011 در چندین بازار کریپتو فهرست شد و قیمت آن به 0.30 دلار رسید. آنگاه لایت کوین از ماه نوامبر تا دسامبر سال 2013، روند صعودی گسترده‌ای را طی کرد و قیمت آن تا 44.73 دلار افزایش پیدا کرد. با این حال، با ورود به بازار خرسی، قیمت لایت‌کوین در سال 2014 با سقوط روبه‌رو شد؛ به طوری‌که قیمت آن برای چندین سال در محدوده 2 تا 4 دلار باقی ماند. سرانجام در ماه نوامبر و دسامبر سال 2017، قیمت لایت کوین با افزایش بیش از 500 درصدی خود توانست تا نرخ 358.34 دلار افزایش پیدا کند. در نهایت، قیمت ارز دیجیتال لایت کوین در ماه می سال 2021 به بالاترین حد خود رسید و توانست 9 می 2021 به بالای 400 دلار برسد. بازار خرسی در سال 2022 باز هم دامنگیر لایت کوین شد. هم‌اینک (آگوست 2023) این ارز دیجیتال در محدوده‌ی 64 دلار معامله می‌شود.


خرید و فروش ارز دیجیتال لایت کوین Litecoin در ایران

خرید و فروش ارز دیجیتال لایت کوین Litecoin در ایران به‌راحتی امکان‌پذیر است. ممکن است تصور کنید که برای معامله ارزهای دیجیتالی همچون لایت کوین باید به صرافی‌های خارجی مراجعه کنید، اما در حقیقت، الزامی برای این کار وجود ندارد. با توجه به اینکه فعالیت کاربران ایرانی به دلیل تحریم‌ها، در بسیاری از صرافی‌های بین‌المللی با چالش همراه است و همچنین امکان شارژ ریالی پنل صرافی‌های خارجی برای ایرانیان وجود ندارد، بیشتر کاربران ایرانی ترجیح می‌دهند تا از صرافی‌های داخلی برای این منظور استفاده کنند. تمام این موارد سبب شدند تا صرافی‌های داخلی بتوانند خود را با استاندارد‌های روز بازار معامله ارزهای دیجیتال وفق دهند و بستر مناسبی برای فعالیت کاربران ایرانی فراهم کنند. هم‌اینک می‌توان ارز دیجیتال لایت‌کوین یا هر نوع ارز دیجیتال دیگری را در عرضه چند دقیقه از طریق صرافی داخلی اکسبیتو معامله کرد.


لایت کوین Litecoin چیست؟

لایت کوین Litecoin چیست؟

لایت کوین «Litecoin» یک ارز دیجیتال است که با نماد «LTC» در بازار کریپتو شناخته می‌شود. لایت کوین در سال 2011، یعنی دو سال پس از انتشار بیت‌کوین، توسط یک مهندس سابق گوگل تأسیس شد. این ارز دیجیتال، ویژگی‌های مشابهی با بیت‌کوین دارد، اما الگوریتم آن متفاوت است. هدف لایت کوین، تبدیل شدن به یک روش پرداخت برای تراکنش‌های روزانه است. لایت کوین در مقایسه با بیت کوین، زمان پردازش تراکنش سریع‌تری دارد. در وصف بیشتر ارز دیجیتال لایت کوین می‌توان گفت:


1_ لایت کوین یک ارز دیجیتال است که برای ارائه پرداخت‌های سریع، ایمن و کم هزینه با استفاده از ویژگی‌های منحصربه‌فرد فناوری بلاک چین طراحی شده است.


2_ انتشار لایت کوین در سال 2011 که به‌صورت معمول به‌عنوان اولین آلت کوین «Altcoin» موفق در نظر گرفته می‌شود، الهام‌بخش توسعه دهندگان بی‌شماری شد تا با تغییر کد بیت‌کوین و استفاده از آن برای راه‌اندازی شبکه‌های مختلف، پایگاه کاربران کریپتو را گسترش دهند.


3_ لایت کوین از طریق یک کلاینت متن باز در گیت‌هاب «GitHub» در 7 اکتبر 2011 منتشر شد و شبکه بلاکچین لایت کوین، پنج روز بعد، یعنی در 13 اکتبر 2011 فعال شد. از آن زمان، استفاده و پذیرش آن در بین معامله‌گران همچنان افزایش یافته است.


4_ لایت کوین به جای اینکه به‌عنوان رقیب بیت کوین عمل کند، خود را به‌عنوان یک ارز دیجیتال دوستانه با اهداف کمی متفاوت معرفی کرده است.


5_ اگر بیت کوین را «طلای دیجیتال» در نظر بگیریم، لایت کوین «نقره دیجیتال» خواهد بود.


6_ لایت کوین به‌عنوان یک سیستم پرداخت ارز دیجیتال همتا‌به‌همتا «P2P» ایجاد شده است.


7_ زمان تایید تراکنش‌ها در شبکه لایت کوین 2.5 دقیقه است (در حالی‌که این زمان در شبکه بیت کوین حدود 10 دقیقه است)


8_ لایت‌کوین با استفاده از ماینرهای اسیک «ASIC» قابل استخراج است.


9_ لایت‌کوین یک فورک «Fork» یا انشعاب از بیت کوین محسوب می‌شود.


تا به اینجا متوجه شدیم که منظور از ارز دیجیتال لایت کوین چیست و این شبکه چه ویژگی‌هایی دارد. می‌توان گفت که شبکه لایت کوین برای پرداخت‌های خرد مناسب است. در ادامه به بررسی چگونگی کارکرد این شبکه خواهیم پرداخت.


لایت کوین Litecoin چگونه کار می‌کند؟

لایت کوین Litecoin چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفته شد، لایت کوین شباهت‌های بسیاری با بیت کوین دارد، اما دقیقاً مثل آن نیست. لایت کوین یک شبکه بلاک چین منبع باز «Open Source» است که از مکانیزم اجماع اثبات کار «PoW» استفاده می‌کند. یعنی به کاربرانش اجازه می‌دهد تا قدرت محاسباتی خود را اختصاص دهند و در ازای تأیید بلوک‌ها، ارز دیجیتال لایت کوین پاداش بگیرند. اگرچه مکانیسم اجماع بیت کوین و لایت کوین یکسان است، اما الگوریتم‌های مورد استفاده برای اعتبارسنجی بلوک‌ در آن‌ها کاملاً متفاوت هستند. در حالی‌که بیت کوین از الگوریتم هش امن «SHA-256» استفاده می‌کند، لایت‌کوین از یک الگوریتم اجماع به نام «Scrypt» استفاده می‌کند.


هاوینگ لایت کوین «Halving»

زمانی‌که یک ماینر، یک بلاک جدید را به شبکه بلاک چین لایت‌کوین اضافه می‌کند، از این شبکه پاداش دریافت می‌کند. مقدار این پاداش با هدف کنترل عرضه، در طی فرایندی به نام «هاوینگ» در طول زمان نصف می‌شود. اگر هاوینگ نباشد، تعداد کوین‌های «LTC» به‌صورت نامحدود افزایش پیدا می‌کند. در ابتدای ایجاد پروژه لایت‌کوین، پاداش ماینرها برای افزودن بلاک به این شبکه، حدود ۵۰ واحد «LTC» بود، با مرور زمان، این مقدار از طریق فرآیند هاوینگ، به حدود ۱۲.۵ واحد «LTC» کاهش پیدا کرد. این مقدار پس از سومین هاوینگ در لایت کوین، به ۶.۲۵ واحد «LTC» رسیده است. طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، ممکن است هاوینگ بعدی برای این کوین در سال ۲۰۲۷ اتفاق بیفتد و مقدار پاداش استخراج در این شبکه را کمتر کند.


سگویت در شبکه لایت کوین «SegWit»

سگویت یک راهکار مقیاس‌پذیری است که در شبکه‌های بیت کوین و لایت کوین پیاده‌سازی شده است. در واقع لایت‌کوین پس از بیت کوین، در سال ۲۰۱۷ سگویت را پیاده‌سازی کرد. سگویت از نوشتن داده‌های اضافه در بلاک‌ها جلوگیری می‌کند. بنابراین در استفاده از آن، بخشی از بلاک آزاد می‌شود و اطلاعات بیشتری از تراکنش‌ها را می‌توان در هر بلاک ذخیره کرد. بنابراین تعداد تراکنش‌ها در ثانیه افزایش پیدا می‌کند. سگویت سبب شده است تا تراکنش‌های بیت کوین از سه عدد به هفت عدد و تراکنش‌های لایت کوین نیز از ۲۸ به ۵۶ عدد در ثانیه افزایش پیدا کنند!


لایتنینگ در شبکه لایت کوین «Lightening»

لایتنینگ یک راه‌حل مقیاس‌پذیری دیگر در شبکه‌های بلاکچینی است. شیوه کار لایتینگ این است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا معاملات متعددی را خارج از بلاک چین اصلی انجام دهند و سپس آن‌ها را به‌عنوان یک معامله کلی درون بلاک چین اصلی ذخیره کنند. با استفاده از این روش می‌توان بار شبکه را کاهش داده و سبب افزایش سرعت آن شد. این راه‌حل هم در شبکه بیت کوین و هم در شبکه لایت کوین مورد استفاده قرار گرفته است.


میمبل ویمبل لایت کوین «Mimblewimble»

میمبل ویمبل یک فناوری حریم خصوصی است که از کدهای بیت‌کوین ساخته شده است و در شبکه لایت کوین نیز مورد استفاده قرار گرفته است. این فناوری آدرس کیف‌پول را فقط به افرادی که در معامله هستند، نشان می‌دهد. به طوری‌که فقط کل مبلغ مبادله شده در بلاک چین را قابل مشاهده می‌کند. میمبل ویمبل از تکنولوژی دیگری به‌نام دندلیون «Dandelion» برای پنهان کردن آدرس «IP» در تراکنش‌ها استفاده می‌کند. میمبل ویمبل دارای ویژگی‌های خاص رمزگذاری است که امکان ساخت بلاکچین‌های کوچک‌تر و خصوصی‌تر را فراهم می‌کند. این روش برای ارتقا حریم خصوصی برای کاربران شبکه لایت کوین نیز مورد استفاده قرار گرفته است.


برای دریافت اطلاعات جزئی در مورد عملکرد لایت‌کوین می‌توانید وایت‌پیپر لایت‌کوین را مطالعه کرده یا وارد وبسایت رسمی لایت‌کوین شوید.


تفاوت بیت کوین و لایت کوین در چیست؟

تفاوت بیت کوین و لایت کوین در چیست؟

گفتیم که لایت کوین شباهت‌های بسیاری با بیت کوین دارد؛ اما یک سری تفاوت‌ها سبب می‌شوند تا این دو پروژه کمی از هم فاصله بگیرند. از جمله وجوه تفاوت بین بیت کوین و لایت کوین می‌توان چنین مواردی را بیان کرد:


 • تفاوت در حداکثر عرضه

بیت‌کوین دارای سقف عرضه 21 میلیون واحدی است، در حالی‌که عرضه لایت کوین 84 میلیون واحد است.


 • تفاوت در سرعت تایید تراکنش

لایت‌کوین در عرض 2.5 دقیقه می‌تواند تراکنش‌های خود را تایید کند، در حالی‌که این زمان در شبکه بیت‌کوین حدود 10 دقیقه است.


 • تفاوت در پروتکل‌های استخراج

بیت کوین از الگوی SHA-256 استفاده می‌کند و لایت کوین برای تولید کوین به نسخه اصلاح شده Scrypt متکی است.


تفاوت در پروتکل‌های استخراج، تأثیر زیادی بر زمان پردازش تراکنش‌ها دارد. همین تفاوت سبب شده است تا لایت کوین در پردازش و تأیید تراکنش‌ها، چهار برابر سریع‌تر از بیت کوین باشد.


بنیان گذاران لایت کوین Litecoin چه کسانی هستند؟

ارز دیجیتال لایت کوین توسط شخصی به نام چارلی لی «Charlie Lee» که یکی از پذیرندگان اولیه ارزهای دیجیتال بود، تأسیس شد. چارلی لی که با نام مستعار چوکوبو «Chocobo» نیز شناخته می‌شود، یک دانشمند علوم کامپیوتر و یکی از استخراج کنندگان اولیه بیت‌کوین بوده است که سابقه مهندسی نرم‌افزار در شرکت گوگل «Google» را نیز در کارنامه خود دارد. چارلی لی بین سال‌های 2015 تا 2017 نقش مدیر مهندسی در صرافی کوین‌بیس «Coinbase» را برعهده داشت و سپس به سراغ سرمایه‌گذاری‌های دیگر رفت. در حال حاضر این شخص مدافع صریح ارزهای دیجیتال و مدیر عامل بنیاد لایت کوین «Litecoin Foundation» است. بنیاد لایت‌کوین یک سازمان غیرانتفاعی است که در کنار تیم توسعه هسته لایت کوین، در جهت پیشرفت این ارز دیجیتال فعالیت می‌کند. در بنیاد لایت کوین، علاوه بر چارلی لی، سه نفر دیگر نیز در هیئت مدیره این بنیاد حضور دارند که اسامی آن‌ها به قرار زیر است:


 • شین‌شی وانگ «Xinxi Wang»

 • آلن آستین «Alan Austin»

 • زینگ یانگ «Zing Yang»

لایت‌کوین توسط چنین تیمی به فعالیت خود ادامه می‌دهد. اگرچه صدها ارز دیجیتال دیگر به‌وجود آمده‌اند، اما لایت کوین هنوز هم توانسته است جایگاه خود را در رده‌های بالای کریپتو حفظ کند و این عملکرد خوب تیم سازنده این ارز دیجیتال را نشان می‌دهد.


چه چیزی لایت کوین Litecoin را منحصربه‌فرد می‌کند؟

چه چیزی لایت کوین Litecoin را منحصربه‌فرد می‌کند؟

لایت‌کوین یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال جهان است. این موفقیت را می‌توان تا حد زیادی به سادگی و مزایای کاربردی این رمزارز نسبت داد. لایت کوین از ماه ژانویه 2021، یکی از رایج‌ترین ارزهای دیجیتال در جهان بوده است؛ به طوری‌که هم‌اکنون بیش از 2000 تاجر و فروشگاه در سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند. مزیت اصلی این پروژه، سرعت و مقرون به صرفه بودن آن است. تراکنش‌های لایت کوین معمولاً در چند دقیقه تأیید می‌شوند و کارمزد تراکنش‌ها تقریباً ناچیز است. این امر آن را به یک جایگزین جذاب برای بیت کوین در کشورهای در حال توسعه تبدیل می‌کند؛ جایی‌که امکان دارد کارمزد تراکنش، عامل تعیین کننده‌ای برای پشتیبانی از ارز دیجیتال باشد.


در اواخر سال 2020، کاربران لایت کوین همچنین شاهد انتشار شبکه آزمایشی میمبل ویمبل «MimbleWimble» یا به اختصار «MW» بودند که برای آزمایش تراکنش‌های محرمانه در این شبکه استفاده می‌شود. با در دسترس قرار گرفتن این ویژگی، کاربران لایت کوین نیز از حفظ حریم خصوصی بهره‌مند شدند. لایت کوین به‌جای اینکه بخواهد رقیب بیت کوین باشد، به‌عنوان یک نسخه سریع‌تر و سبک‌تر از بیت کوین عمل می‌کند. علاوه بر این، لایت کوین یک تیم توسعه اختصاصی دارد که روی بهبود شبکه کار می‌کنند. تمام این ویژگی‌ها، لایت کوین را به یک ارز دیجیتال منحصربه‌فرد تبدیل کرده است.


ارز دیجیتال لایت کوین Litecoin چیست؟

لایت کوین یک ارز دیجیتال اختصاصی است که شبکه بلاک چین مستقل خود را دارد. بنابراین ارز دیجیتال بومی و اختصاصی شبکه لایت کوین، تحت نماد «LTC» ارائه شده است و به‌عنوان وسیله پرداخت در این شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین پاداش‌های استخراج در شبکه بلاکچین لایت کوین نیز به‌واسطه‌ی کوین‌های «LTC» پرداخت می‌شود. البته ارز دیجیتال لایت کوین را می‌توان خارج از بستر این پروژه، در صرافی‌های رمز ارزی مختلف مورد معامله قرار داد.


توکنومیک ارز دیجیتال Litecoin

توکنومیک ارز دیجیتال Litecoin

لایت‌کوین با 150 کوین از پیش استخراج شده عرضه شد. اما در مجموع 84 میلیون کوین «LTC» از این شبکه عرضه خواهد شد. شبکه بلاک چین این ارز دیجیتال هر 2.5 دقیقه یک بلاک جدید تولید می‌کند. عرضه لایت کوین به گونه‌ای طراحی شده است که در طول زمان کاهش یابد تا ارزش کوین آن حفظ شود. تا ژانویه 2021، حدود 66.245 میلیون کوین «LTC» از مجموع حداکثر عرضه 84 میلیون، استخراج شده بود؛ اما در آگوست 2023، کمتر از 10.5 میلیون لایت کوین برای استخراج باقی مانده است. بنیاد لایت کوین تخمین زده است که بیش از 100 سال طول می‌کشد تا لایت‌کوین به‌صورت کامل استخراج شود (حدود سال 2140)؛ چراکه تعداد کوین «LTC» استخراج شده در هر بلوک، هر چهار سال به‌عنوان بخشی از برنامه نصف کردن پاداش بلاک در جریان هاوینگ این شبکه، کاهش پیدا می‌کند.


چارلی لی و احتمالاً سایر توسعه دهندگان اولیه لایت کوین جزو اولین ماینرها بودند که کوین «LTC» را استخراج کردند. البته توسعه دهندگان لایت کوین یا چارلی لی، به‌عنوان یک دارایی نسبتاً توزیع شده، هیچ سود مستقیمی از عملیات لایت کوین دریافت نمی‌کنند، غیر از هر چیزی که ممکن است به‌عنوان بخشی از فرآیند استخراج منظم به دست آورند!


مزایا و معایب Litecoin چیست؟

با توجه به آن‌چه تا به اینجا در مورد ارز دیجیتال لایت کوین دریافت کردیم، این پروژه با ویژگی‌های بسیاری همراه است که اگر بخواهیم ویژگی‌های آن را در دو دسته‌بندی مزایا و معایب بگنجانیم، می‌توانیم به جدول زیر توجه کنیم:


مزایا و معایب Litecoin چیست؟

اگرچه لایت کوین یک پروژه محبوب است، اما باید در نظر داشته باشیم که هر روزه پروژه‌های قوی‌تری بر بستر شبه بلاک چین عرضه می‌شوند. بنابراین لایت کوین برای حفظ محبوبیت خود، باید بتواند کارایی خود را افزایش دهد.


از دیجیتال لایت کوین Litecoin را کجا ذخیره کنیم؟

برای ذخیره کوین‌های «LTC» باید آن‌ها را به کیف‌پول‌های رمز ارزی انتقال داد. از جمله بهترین کیف‌پول‌هایی که برای این منظور می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، می‌توان موارد زیر را نام برد:


 • کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر «Ledger»

 • کیف پول سخت‌افزاری ترزور «Trezor»

 • کیف ‌پول اینترنتی فری‌والت «Free Wallet»

 • کیف پول دسکتاپ اکسودوس «Exodus»

 • کیف پول آنلاین تراست‌والت «Trust Wallet»

 • کیف‌پول آنلاین اتمیک والت «Atomic Wallet»

 • کیف پول صرافی اکسبیتو

پس از خرید کوین‌های «LTC»، وقتی قصد نگهداری آن‌ها برای میان‌مدت یا طولانی‌مدت را داشتید، می‌توانید کوین‌های خود را از صرافی به یکی از کیف‌پول‌های نامبرده انتقال دهید.


خرید ارز دیجیتال لایت کوین Litecoin در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال لایت کوین Litecoin در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

همانطور که از قبل اشاره شد، خرید ارز دیجیتال لایت کوین «LTC» در صرافی‌های داخلی امکان‌پذیر است. در صرافی اکسبیتو، هم به واریز مستقیم ریالی و هم از طریق تتر می‌توانید، ارز دیجیتال لایت کوین را خریداری کنید. برای این منظور کافی‌ است مراحل کلی زیر را طی کنید:


1_ در صرافی اکسبیتو ثبت‌نام کنید


2_ مراحل احراز هویت صرافی اکسبیتو را طی کنید


3_ اطلاعات کارت بانکی خود را ثبت کنید (شماره کارت و شماره شبا)


4_ حساب صرافی خود را شارژ کنید


پس از واریز وجه به صرافی یا انتقال تتر به آن می‌توانید ارز دیجیتال لایت کوین یا هر نوع ارز دیجیتال دیگری را در اکسبیتو خریداری نمایید.


فروش ارز دیجیتال لایت کوین Litecoin در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

اگر در کیف‌پول خود مقداری لایت کوین دارید و می‌خواهید آن را از طریق صرافی اکسبیتو به فروش برسانید، می‌توانید ابتدا در صرافی اکسبیتو ثبت‌نام و احراز هویت کرده و سپس لایت کوین‌های خود را به کیف‌پول اکسبیتو خود انتقال دهید. در این صورت به‌راحتی می‌توانید لایت کوین‌های خود را از طریق صرافی اکسبیتو به فروش برسانید. وقتی کوین‌های شما فروخته شد، معادل ریالی یا تتری آن را می‌توانید در حساب کاربری خود مشاهده کرده و در صورت نیاز، آن را برداشت کنید. برای برداشت وجه از صرافی اکسبیتو، فقط کافیست درخواست برداشت خود را ثبت کنید تا در اسرع وقت، وجه مورد نظر به کارت بانکی که اطلاعات آن را ثبت کرده‌اید، واریز شود.


تسویه حساب آنی لایت کوین Litecoin در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

تسویه حساب آنی لایت کوین Litecoin در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

یکی از ویژگی‌های قابل توجه برای کاربران صرافی اکسبیتو این است که این صرافی تسویه‌های خود را به‌صورت آنی انجام می‌دهد. به طوری‌که:


1_ تسویه حساب آنی صرافی اکسبیتو توسط 14 بانک معتبر کشور قابل انجام است.


2_ سقف برداشت وجه در تسویه‌های آنی می‌تواند تا 50 میلیون تومان باشد.


3_ امکان برداشت وجه به‌صورت 24 ساعته در صرافی اکسبیتو امکان‌پذیر است.


4_ تسویه‌های آنی اکسبیتو بین 3 ثانیه تا یک دقیقه طول می‌کشد.


یکی از دغدغه‌های اصلی کاربران برای فعالیت در یک صرافی رمزارزی، تسویه‌های سریع است که خوشبختانه این امر در صرافی اکسبیتو به خوبی پوشش داده شده است. شما می‌توانید پس از فروش «LTC»های خود، وجه حاصل از فروش آن‌ها در صرافی اکسبیتو را بلافاصله برداشت کنید.