خرید ارز دیجیتال کایبر نتورک| فروش Kyber Network | قیمت KNC

غیرمتمرکز بودن یکی از مهم‌ترین اهداف پیدایش بلاک چین و ارزهای دیجیتال بود. توکن‌ها و کوین‌ها با این هدف توسعه پیدا کردند که مردم خودشان کنترل کامل دارایی‌هایشان را بر عهده بگیرند و هیچ نهاد و شخص ثالثی، توانایی دخل و تصرف در این دارایی‌ها را نداشته باشد. یکی از مهم‌ترین حوزه‌هایی که مانع تمرکززدایی ارزهای دیجیتال می‌شود، مربوط به صرافی‌های متمرکز است. آن‌ها تنها در صورت احراز هویت واقعی به کاربران خدمات می‌دهند و بر تمام تراکنش‌هایشان نیز نظارت دارند. پروژه‌های مختلفی برای از بین بردن انحصار صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال و تمرکززدایی مبادلات این دارایی‌ها توسعه پیدا کرده‌اند. کایبر نتورک (Kyber Network) یکی از این پروژه‌هاست که امکان مبادله غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال را فراهم کرده و با توکن اختصاصی KNC فعالیت می‌کند.


در این مقاله از صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو، بررسی می‌کنیم که کایبر نتورک چیست و چطور کار می‌کند. همچنین، روند قیمت و توکنومیک ارز دیجیتال KNC را نیز توضیح خواهیم داد.


قیمت ارز دیجیتال KNC

قیمت ارز دیجیتال KNC

توکن KNC برای اولین‌بار در ابتدای آگوست ۲۰۲۱ با قیمت ۱.۵ دلار عرضه شد و نوسان‌های مختلفی را تجربه کرد؛ اما تا اواخر فوریه ۲۰۲۲، از ۱.۵ دلار بالاتر نرفت. با شروع روند صعودی بازار در ابتدای ۲۰۲۲، KNC هم رشد شدیدی را تجربه کرد و اوج قیمت تاریخی این ارز دیجیتال در ۲۸ آوریل روی ۵.۵ دلار ثبت شد. البته این اوج قیمت چندان ماندگار نبود و طی دو هفته بعد، در ۱۳ مه، نرخ این توکن به کمتر از ۱.۳۰ دلار رسید. نوسانات شدید KNC همچنان ادامه داشت و 10 روز بعد در ۲۳ مه، هر توکن آن به قیمت ۲.۵ دلار خرید و فروش شد.


توکن KNC تا سپتامبر ۲۰۲۲ بین ۱ تا ۲ دلار در نوسان بود. در ماه‌های آخر ۲۰۲۲، سقوط قیمت این ارز دیجیتال آغاز شد و برای اولین‌بار نرخ نیم دلاری را تجربه کرد. از آن زمان تاکنون، قیمت کایبر نتورک بیشتر از 1 دلار نشده و در زمان نگارش این مقاله (۲۴ سپتامبر ۲۰۲۳) نیز با قیمت ۰.۷۲ دلار خرید و فروش می‌شود.


خرید و فروش ارز دیجیتال KNC در ایران

منبع اصلی خرید و فروش KNC، صرافی غیرمتمرکز کایبر نتورک است؛ اما این توکن در لیست معاملاتی صرافی‌های معتبر دیگری هم قرار دارد. بایننس، بیت‌هامب، کوین بیس، کراکن، کوکوین و بیت استمپ صرافی‌هایی هستند که KNC را در لیست معاملاتی‌شان ارائه می‌دهند.


بعضی از این صرافی‌ها از تحریم‌ها پیروی نمی‌کنند و امکان ایجاد حساب برای کاربران ایرانی را فراهم کرده‌اند؛ اما متاسفانه ایران در لیست تحریم معتبرترین صرافی‌های دنیا مانند کوین بیس و بایننس قرار دارد. مسئله دیگر خرید و فروش ارز دیجیتال KNC در ایران این است که کاربران ابتدا باید ریال را به دلار یا تتر تبدیل کنند و سپس کایبر نتورک بخرند. کاربران برای این تبدیل باید کارمزد بیشتری بپردازند و گاهی اوقات به‌خاطر زیاد بودن کارمزد، معامله برایشان صرفه اقتصادی ندارد.


ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش برای خرید و فروش ارز دیجیتال KNC در ایران، استفاده از یک صرافی معتبر ایرانی است. صرافی معتبر ایرانی هم کارمزد مناسبی دریافت می‌کند و هم خدمات خرید و فروش ارز دیجیتال با ریال را به کاربران ارائه می‌دهد. مجموعه اکسبیتو یکی از بهترین صرافی‌های ایرانی است که امکان خرید و فروش KNC را به سه روش «خرید و فروش فوری»، «سواپ» و «خرید و فروش محدود» فراهم می‌کند. همچنین، شما می‌توانید KNC را در بازارهای ریالی و تتری اکسبیتو معامله کنید. در قسمت‌های بعدی توضیحات بیشتری درباره فرایند خرید KNC و فروش این ارز دیجیتال در اکسبیتو ارائه می‌دهیم.


کایبر نتورک (Kyber Network) چیست؟

کایبر نتورک (Kyber Network) چیست؟

کایبر نتورک یک پلتفرم دیفای و صرافی غیرمتمرکز است که با هدف جایگزین شدن با صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال راه‌اندازی شده و خدمات خرید و فروش ارزهای دیجیتال را به‌صورت غیرمتمرکز به کاربران ارائه می‌دهد. در این پلتفرم، مبادلات مطابق با دستورات رمزنگاری‌شده کاربران که در پروتکل توزیع می‌شوند، صورت می‌گیرند و به دفتر سفارش (Order book) یا اپراتور نیازی نیست. کایبر نتورک بر بستر بلاک چین اتریوم فعالیت دارد.


کایبر نتورک توسط دارندگان توکن KNC مدیریت می‌شود؛ یعنی یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز یا DAO برای مدیریت این پروژه وجود دارد. دارندگان توکن KNC جزء اعضای KyberDAO محسوب می‌شوند و می‌توانند به تغییرات پروژه رأی بدهند و برای آن تصمیم‌گیری کنند.


کایبر نتورک (Kyber Network) چطور کار می‌کند؟‌

کایبر نتورک با استفاده از قراردادهای هوشمند کار می‌کند و در عمل، می‌تواند روی تمام بلاک چین‌‌های پشتیبانی‌کننده از قراردادهای هوشمند، فعالیت داشته باشد؛ اما این پلتفرم درحال‌حاضر بر بستر اتریوم فعالیت می‌کند.


کایبر نتورک نقدینگی مورد نیاز خود را از ذخایر نقدی، مانند هولدرهای ارزهای دیجیتال و بازارسازها، تأمین می‌کند و خدمات مبادله غیرمتمرکز توکن‌ها را به کاربران ارائه می‌دهد. جالب است بدانید که پلتفرم‌های دیگری چون والت‌های دیجیتال و dAppها هم می‌توانند از سیستم کایبر نتورک برای مبادلات ارزهای دیجیتال در پلتفرم خودشان استفاده کنند.


مبادلات در Kyber Network به دو روش انجام می‌شود. در ادامه با ذکر یک مثال هرکدام از این روش‌ها را توضیح می‌دهیم. تصور کنید که قصد دارید با ETH، توکن SHIB بخرید. وقتی درخواست خرید را ثبت می‌کنید، شبکه کایبر بهترین قیمت مبادله اتر با شیبا را پیدا می‌کند و به شما پیشنهاد می‌دهد. بعد از تکمیل تراکنش هم SHIBهای خریداری‌شده به حساب شما منتقل می‌شوند. فرض کنید که قصد دارید با SHIB، توکن DAI بخرید. وقتی درخواست خرید را ثبت می‌کنید، شبکه ابتدا بهترین قیمت مبادله SHIB با ETH را پیدا می‌کند و شیبا را به اتر تبدیل خواهد کرد. سپس بهترین قیمت مبادله ETH با DAI را پیدا می‌کند و در نهایت، DAIهای خریداری‌شده به حساب شما منتقل می‌شوند.


هر دو مثال بالا، طی یک تراکنش انجام می‌شوند، فقط تراکنش مثال دوم، مراحل بیشتری دارد.


بنیان‌گذاران Kyber Network چه کسانی هستند؟

بنیان‌گذاران Kyber Network چه کسانی هستند؟

بنیان‌گذار اصلی کایبر نتورک لویی لو (Loi Luu) است که در سال ۲۰۱۷ این صرافی غیرمتمرکز را راه‌اندازی کرد. او دکترای علوم کامپیوتر خود را از دانشگاه ملی سنگاپور گرفت. لویی لو به‌صورت تخصصی روی توسعه لایه‌های بنیادین فنی بلاک چین، مانند مقیاس‌پذیری، تمرکززدایی و امنیت برای زیرساخت عمومی بلاک چین کار می‌کند. او تاکنون در راه‌اندازی ده‌ها پروژه بلاک چینی در سراسر جهان نقش داشته که مجموع ارزش آن‌ها به بیش از ده‌ها میلیارد دلار می‌رسد. لویی لو یکی از اعضای لیست ۳۰ نفره جوانان آسیایی تأثیرگذار زیر ۳۰ سال در مجله فوربز است. او همچنین در بررسی‌های MIT مربوط به تکنولوژی، جزء ۱۰ مبتکر برتر زیر ۳۵ سال نیز شناخته می‌شود.


لویی لو برای راه‌اندازی پروژه کایبر نتورک با افراد دیگری چون ویکتور ترن (Victor Tran) و یارون ولنر (Yaron Velner) همکاری کرد. همچنین ویتالیک بوترین، خالق اتریوم،‌ نیز به‌عنوان مشاور در کنار تیم توسعه‌دهنده پروژه حضور داشت. مجموعه کایبر نتورک درحال‌حاضر بیش از ۵۰ کارمند در شعبه‌های مختلف سراسر جهان دارد.


چه چیزی کایبر نتورک (KNC) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

با وجود اینکه صرافی‌های غیرمتمرکز بسیاری راه‌اندازی شده‌اند؛ اما کایبر نتورک تفاوت‌هایی ایجاد کرده که در سایر DEXها وجود ندارند. در ادامه، وجه تمایز Kyber Network را نسبت به پروژه‌های مشابه بررسی می‌کنیم.


 • کاربران کایبر نتورک به بهترین قیمت‌ها از منابع مختلف دسترسی دارند و می‌توانند ارزهای دیجیتال را با بهترین قیمت خرید و فروش کنند و مناسب‌ترین کارمزد را برای تراکنش‌هایشان بپردازند.

 • KyberSwap در سال ۲۰۲۱، اولین بازارساز پویا را توسعه داد. بازارسازهای پویا با توجه به شرایط بازار فعالیت می‌کنند تا تأمین‌کنندگان نقدینگی سود بیشتری از سرمایه‌ در گردش خود به دست آورند.

 • در سال ۲۰۲۲، نسل بعدی بازارسازها به نام Elastic در کایبر سواپ توسعه پیدا کرد. این بازارساز به تأمین‌کنندگان نقدینگی کمک می‌کند تا بیشترین سود را از سرمایه خود به دست آورند و حتی امکان کشت سود هم داشته باشند. این بازارساز همچنین نرخ لغزش (Slippage) را برای خریداران کاهش می‌دهد.

 • کدهای کایبر سواپ، برنامه‌نویس‌پسند هستند! همان‌طور که گفتیم، توسعه‌دهندگان سایر پروژه‌های دیفای می‌توانند از سیستم کایبر برای مبادلات داخلی برنامه‌هایشان استفاده کنند؛ درحال‌حاضر نیز بیش از ۱۰۰ پروژه مختلف این کار را انجام داده‌اند.

 • قابلیت Discover با استفاده از هوش مصنوعی و شاخص‌های درون‌زنجیره‌ای، توکن‌هایی را که درحال‌حاضر نوسان دارند یا در آینده نوسان خواهند داشت، شناسایی می‌کند. تریدرها با این ابزار می‌توانند معاملات هوشمندانه‌تری انجام دهند.

 • جامعه اعضای KyberDAO بسیار بزرگ است و افرادی از اقشار مختلف در آن حضور دارند؛ از توسعه‌دهندگان گرفته تا سایر افراد فعال در حوزه ارزهای دیجیتال.

ارز دیجیتال KNC چیست؟

ارز دیجیتال KNC چیست؟

ارز دیجیتال KNC، توکن بومی پروژه کایبر نتورک محسوب می‌شود. دارندگان این توکن عضو KyberDAO هستند و می‌توانند درباره مواردی مثل نرخ کارمزد شبکه یا ذخایر نقدینگی آن نظردهی کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند در فرایند استیکینگ مشارکت داشته باشند و با اتر پاداش بگیرند.


KNC جزء توکن‌هایی است که برای مقابله با تورم، عرضه‌اش به‌مرور زمان کاهش پیدا می‌کند. در‌حال‌حاضر این توکن تنها روی بلاک چین اتریوم فعالیت دارد و مطابق با استاندارد ERC-20 کار می‌کند؛ اما توسعه‌دهندگان اعلام کرده‌اند که در آینده KNC روی سایر بلاک چین‌ها نیز در دسترس خواهد بود.


توکنومیک ارز دیجیتال KNC

توکنومیک ارز دیجیتال KNC

تا زمان نگارش این مقاله، در سپتامبر ۲۰۲۳، ۲۲۸ میلیون و ۵۸۲ هزار و ۵۱۰ توکن KNC استخراج شده است. حداکثر حجم توکن‌های استخراج‌شده نیز ۲۵۲ میلیون و ۳۰۱ هزار و ۵۵۰ عدد خواهد بود. در‌حال‌حاضر، از این میزان، ۱۷۰ میلیون و ۶۸۴ هزار و ۱۴۸ توکن KNC در گردش بازار وجود دارد.


میزان تخصیص توکن‌های KNC در عرضه اولیه به شرح زیر بود:


 • فروش عمومی: ۲۶.۷ درصد

 • عرضه خصوصی: ۳۳.۵ درصد

 • تیم مشاوران و سرمایه‌گذاران اولیه: ۱۹.۴۷ درصد

 • ذخایر نقدینگی: ۱۹.۴۷ درصد

 • ایردراپ: ۰.۸۶ درصد

مزایا و معایب Kyber Network چیست؟

تا این بخش از مقاله، درباره کایبر نتورک و توکن بومی آن توضیح دادیم و احتمالا با مزیت‌های آن آشنا شده‌اید. البته Kyber Network هم مانند سایر پروژه‌های بلاک چینی از نظر بعضی از کارشناسان نقطه‌‌ضعف‌هایی دارد که باید بیشتر روی آن‌ها کار شود. در ادامه مزایا و معایب این پروژه را بررسی می‌کنیم.


مزایا و معایب Kyber Network چیست؟

ارز دیجیتال KNC را کجا ذخیره کنیم؟

همان‌طور که پیش از این اشاره کردیم، KNC یک توکن مبتنی بر اتریوم است. بنابراین، می‌توان آن را در تمام والت‌هایی که از توکن‌های ERC-20 پشتیبانی می‌کنند، ذخیره کرد. لیست بهترین والت‌ها برای ذخیره KNC عبارت است از:


ارز دیجیتال KNC را کجا ذخیره کنیم؟

 • Trust wallet

-Atomic wallet


 • MyEtherWallet

 • Metamask

 • Ledger

 • کیف پول اختصاصی اکسبیتو

کاربران ایرانی، علاوه‌بر کیف پول‌های بالا، می‌توانند توکن‌های KNC خود را در کیف پول اختصاصی صرافی اکسبیتو ذخیره کنند. این والت به پیشرفته‌ترین پروتکل‌های امنیتی مجهز شده و امکان ذخیره انواع توکن‌ها را نیز دارد. کیف پول اکسبیتو به‌صورت مستقیم به حساب کاربری شما در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو متصل می‌شود و امکان خرید و فروش دارایی‌ها را برای شما فراهم می‌‌کند.


خرید ارز دیجیتال کایبر نتورک (KNC) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال کایبر نتورک (KNC) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال KNC در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو ساده‌ترین روشی است که برای کاربران ایرانی وجود دارد. برای خرید این توکن از اکسبیتو، گام‌های زیر را انجام دهید:


1_ وارد سایت اکسبیتو شوید و روی گزینه «ثبت نام» کلیک کنید. همچنین می‌توانید این کار را از طریق اپلیکیشن اکسبیتو انجام دهید.


2_ اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید. برای خرید و فروش، باید مرحله اول احراز هویت را انجام دهید؛ این مرحله تنها یک دقیقه زمان نیاز دارد. (مرحله دوم احراز هویت نیز برای دسترسی به امکانات پیشرفته‌تر اکسبیتو است که توضیحات کامل آن، در بخش احراز هویت اکسبیتو، در دسترس شما قرار دارد.)


3_ اطلاعات حساب یا کارت بانکی‌تان را برای واریز پول ارائه دهید. (واریز پول توسط اکسبیتو به‌صورت نامحدود انجام می‌شود.) در اکسبیتو امکان خرید KNC با تتر و ریال فراهم شده است. اگر قصد خرید با ریال دارید، حسابتان را شارژ کرده و اگر می‌خواهید با تتر خرید کنید، مقدار تتر مورد نظر را به کیف پولتان در اکسبیتو انتقال دهید.


4_ درخواست خرید KNC را ثبت کنید و منتظر پردازش سفارش بمانید.


5_ بعد از تکمیل سفارش، توکن‌های KNC به حساب شما در اکسبیتو واریز می‌شوند و امکان انتقال آن‌ها به انواع کیف پول‌ ارز دیجیتال وجود دارد.


فروش ارز دیجیتال کایبر نتورک (KNC) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیت

فروش ارز دیجیتال کایبر نتورک (KNC) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

اکسبیتو خدمات فروش ارز دیجیتال KNC را نیز با کمترین کارمزد به شما ارائه می‌دهد. برای فروش توکن‌ها باید گام‌های زیر را انجام دهید:


1_ از طریق سایت یا اپلیکیشن موبایلی اکسبیتو یک حساب کاربری بسازید. فرایند ثبت‌نام به‌صورت مرحله به مرحله است و با وارد کردن اطلاعات در هر بخش، به مرحله بعدی وارد خواهید شد.


2_ بعد از ثبت نام، باید مرحله اول احراز هویت را انجام دهید. احراز هویت اولیه در عرض یک دقیقه انجام می‌شود و برای کارهای ساده‌ای مثل خرید و فروش KNC کفایت می‌کند.


3_ اطلاعات حساب یا کارت بانکی‌تان را برای واریز پول وارد کنید.


4_ اگر توکن‌های KNC شما در کیف پول دیگری ذخیره شده، آن‌ها را به اکسبیتو انتقال دهید.


5_ درخواست فروش را ثبت کنید و منتظر پردازش سفارش بمانید.


6_ بعد از تکمیل تراکنش، مبلغ حاصل از فروش KNC به حساب شما در اکسبیتو واریز می‌شود و به‌سرعت قابل برداشت خواهد بود.


تسویه حساب آنی کایبر نتورک (KNC) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های خرید و فروش KNC و سایر ارزهای دیجیتال در اکسبیتو این است که برای تراکنش‌های بانکی منتظر نمی‌مانید. تسویه حساب ریالی اکسبیتو پس از فروش ارزهای دیجیتال، به‌صورت تسویه حساب آنی یا واریز آنی پول به حساب بانکی انجام می‌شود. برداشت از اکسبیتو و انتقال موجودی به حساب بانکی فقط ۳۰ ثانیه تا ۱ دقیقه طول می‌کشد. صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو با ۱۴ بانک معتبر کشور همکاری دارد؛ به همین دلیل، به‌محض ثبت درخواست تسویه‌ حساب، مبلغ مورد نظر به حساب بانکی شما واریز خواهد شد. خدمات تسویه حساب آنی اکسبیتو محدودیت زمانی ندارند و به‌صورت شبانه‌روزی در ۷ روز هفته ارائه می‌شوند.


اگر در فرایند ایجاد حساب کاربری، احراز هویت، خرید و فروش KNC یا تسویه حساب آنی با مشکلی مواجه شدید یا سوالی داشتید، می‌توانید با بخش پشتیبانی اکسبیتو تماس بگیرید. کارشناسان پشتیبانی در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ می‌دهند و چالش‌‌های احتمالی را حل می‌کنند. همچنین، در بخش سوالات متداول اکسبیتو، به بسیاری از سوالات رایج شما، پاسخ داده شده است.