شبکه اتریوم برای انجام تراکنش‌ها هزینه‌ای دریافت می‌کند. این هزینه ثابت نیست و بر اساس پارامترهای مختلفی تغییر می‌کند. این مقاله ابتدا فی شبکه را برای شما توضیح می‌دهد و بعد از آن، عوامل موثر در مقدار این کارمزد را بررسی می‌کند. این نه تنها درک بهتری از نوع فعالیت بلاکچین به شما می‌دهد، بلکه کمک می‌کند در بهترین زمان تراکنش‌های خود را انجام دهید.

رابطه قیمت اتریوم و فی شبکه

شاید ندانید؛ اما کارمزد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم؛ به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از اصلی‌ترین آن‌ها، قیمت خود ارز دیجیتال اتریوم است. البته این تنها عامل موثر نیست و بر پایه فاکتورهای مختلفی؛ ممکن است گس شبکه افزایش یافته یا کاهشی را تجربه کند.

در ادامه با مجله اکسبیتو همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانیم.

فی یا کارمزد شبکه چیست؟

کارمزد شبکه اتریوم که آن را همان گس یا Gas می‌شناسیم؛ به عنوان مبلغی است که باید بابت هر تراکنش از سوی کاربر، از حساب وی کسر شده یا به هر شکل پرداخت گردد. البته از آن جایی که ارز دیجیتال اتریوم دارای کاربردی بسیار بزرگتر و وسیع‌تر از یک وسیله پرداخت و معاملات بوده و از آن در اجرای اپلیکیشن‌های مختلف و همین طور راه اندازی برنامه‌ها، قراردادهای هوشمند و ... استفاده می‌شود؛ مفهوم گس کاربرد بزرگتری در مقایسه با کارمزد در دیگر شبکه ارزهای دیجیتال پیدا خواهد کرد. به واقع به هر شکلی معاملات و تراکنش‌هایی که در شبکه اتریوم شکل می‌گیرد؛ هزینه‌ای خواهد داشت که آن را Gas می‌نامند.

البته در نظر داشته باشید که این کارمزد بر مبنای اتر پرداخت می‌شود و گس، تنها یک واحد اندازه گیری به حساب می‌آید.

تاثیر قیمت اتریوم بر گس فی شبکه

پارامترهای تاثیرگذار بر فی تراکنش‌های اتریوم

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم؛ اندازه گیری فی تراکنش‌های اتریوم یا همان نرخ گس؛ به پارامترهای مختلفی بستگی دارد.

نوع تراکنش

نرخ گس بسته به این که چه نوع تراکنشی در شبکه اتریوم صورت گرفته باشد؛ مشخص خواهد شد. به طور مثال یک تراکنش ساده با اجرای یک برنامه؛ مقدار گس متفاوتی خواهد داشت. به همین ترتیب حتی اجرای دو برنامه مختلف نیز در نهایت فی یکسانی به لحاظ کارمزد نداشته و برای هر یک تعریف مشخصی وجود دارد.

ترافیک شبکه

به علاوه کارمزد و فی شبکه؛ در ارتباط مستقیم با خلوتی و شلوغی شبکه نیز قرار دارد. به طور مثال زمانی که شبکه اتریوم خلوت باشد، کارمزد و فی تراکنش‌های آن کمتر خواهد بود و زمانی که با شلوغی شبکه روبرو باشیم؛ قطعا کارمزد بیشتری نیز برای آن تعریف خواهد شد. از این روی شما این فرصت را خواهید داشت که برای تنظیم پرداخت نرخ گس کمتر؛ تراکنش‌های خود را برای زمانی تنظیم کنید که شلوغی شبکه کمتر باشد. در نمودارهای حاصله نیز چنین دیده می شود که با شلوغ شدن شبکه اتریوم، قیمت گس به اندازه قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

کامزد تراکنش  بلاکچین اتریوم

قیمت اتریوم

از سویی دیگر با افزایش قیمت اتریوم، کارمزد شبکه یا همان قیمت گس نیز افزایش را تجربه خواهد کرد. به این تناسب در صورتی که قیمت اتریوم کاهش پیدا کند، باید انتظار کاهش کارمزد و فی شبکه را نیز داشته باشیم. در حقیت این دو در یک راستا بوده و رابطه خطی با هم دارند. با این حساب برای معاملات و تراکنش‌های خود می‌توانید با توجه به عواملی که در بالا به آن‌ها اشاره شد؛ تخمین بهتری از بالا یا پایین بودن فی شبکه و نرخ تراکنش داشته باشید.

آیا کارمزد شبکه اتریوم در همه ارزها متفاوت است؟

کارمزد شبکه در خصوص ارزهای دیجیتال مختلف، متفاوت است. به طور مثال کارمزدی که بابت تراکنش در شبکه بیت کوش کش یا لایت کوین می‌پردازید؛ با کارمزد تراکنش‌های اتریوم متفاوت خواهد بود. هر شبکه المان‌های خود را داشته و معمولا بر اساس میزان شلوغ بودن شبکه بلاکچین، کارمزدها متفاوت بوده و کاربران این امکان را دارند که با شناسایی شرایط شبکه، کمترین میزان کارمزد را بابت تراکنش‌های خود پرداخت کنند.

ارتباط قیمت اتریوم با کارمزد شبکه

در نظر داشته باشید که اگر چه در شبکه اتریوم؛ می‌توان کارمزد را به هر میزانی انتخاب کرده یا حتی کارمزد بسیار پایینی در نظر گرفت. اما با توجه به این که انتخاب کارمزدهای پایین؛ هیچ گونه جذابیتی برای ماینرها نداشته و برای پردازش آن تراکنش اقدامی نخواهند کرد؛ عملا انتخاب کارمزدهای پایین سودی نداشته و نتیجه لازم را به همراه نخواهد داشت.

کارمزد تراکنش بلاکچین اتریوم

از سویی ارتباط قیمت اتریوم با کارمزد شبکه، به صورت کاملا مستقیم بوده و زمانی که شاهد افزایش قیمت این ارز دیجیتال باشیم؛ تقریبا به همان تناسب، افزایش کارمزد شبکه را نیز تجربه خواهیم کرد. البته با روی کار آمدن لایه دوم اتریوم؛ کاهش کارمزد تراکنش‌ها رقم خورده و این می‌تواند فرصتی برای کاربران دنیای ارزهای دیجیتال باشد تا تراکنش‌های مورد نظر خود را با فی شبکه کمتری به انجام برسانند.

حالا با داشتن درک بهتر از فرایند کم شدن کارمزد تراکنش و عوامل موثر بر قیمت آن، زمان یا میزان تراکنش‌های خود را از بلاک چین اتریوم تغییر خواهید داد؟

دانستن این اطلاعات چه تاثیری بر استفاده‌ی شما از شبکه اتریوم دارد؟

با ما به اشتراک بگذارید!