خرید ارز دیجیتال زیرو ایکس | فروش Zerox | قیمت ZRX

یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی تریدرهای ارز دیجیتال، کارمزدی است که برای معاملات می‌پردازند. گاهی اوقات یک تریدر در طول روز ده‌ها تراکنش انجام می‌دهد و مجبور می‌شود هزینه‌ زیادی به‌عنوان کارمزد تراکنش‌ها پرداخت کند. بعضی از پلتفرم‌های دیفای، برای کاهش کارمزد تراکنش‌ها توسعه پیدا کرده‌اند و پروژه زیرو ایکس که با نماد 0X هم شناخته می‌شود، یکی از آن‌هاست. در این مقاله توضیح می‌دهیم زیرو ایکس چیست، توکن بومی آن چقدر ارزش دارد و چه مزایایی را به کاربران بازار ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهد.


قیمت ارز دیجیتال زیرو ایکس ZRX

قیمت ارز دیجیتال زیرو ایکس ZRX

زد ایکس برای اولین‌بار در جولای ۲۰۱۷ با قیمت ۰.۴ دلار عرضه شد و برخلاف بسیاری از توکن‌ها که مدتی بعد از عرضه، رشد پیدا می‌کنند، دچار کاهش قیمت شد. البته این افت قیمت موقتی بود و حدود ۴ ماه بعد (در ژانویه ۲۰۱۸) اوج قیمت تاریخی ۲.۱ دلاری را تجربه کرد. نرخ زد ایکس بعد از دو ماه در مارس ۲۰۱۸ به ۰.۴ دلار هم رسید؛ البته در دو ماه بعدی، اوضاع این ارز دیجیتال بهتر شد و دوباره تا نزدیکی ۱.۹ دلار افزایش پیدا کرد.


قیمت زد ایکس از ژوئن تا اکتبر ۲۰۱۸ نوسان‌های مختلفی را تجربه کرد. نرخ این توکن در ژوئن به ۰.۶ دلار رسید و سپس تا نزدیکی ۱.۳ دلار بالا رفت. نرخ این ارز دیجیتال در سپتامبر تا ۰.۵ دلار پایین آمد؛ اما در اکتبر دوباره تا نزدیکی ۱ دلار بالا رفت. از اواخر ۲۰۱۸ تا ماه می ۲۰۲۰، نرخ زد ایکس در روند نزولی بود و کف قیمت ۰.۱۵ دلار را هم تجربه کرد.


صعود بعدی زد ایکس از اوایل ماه مه ۲۰۲۰ شروع شد. در آگوست ۲۰۲۰، بعد از حدود دو سال قیمت زد ایکس از نیم دلار بالاتر رفت و عدد ۰.۷۳ دلار را هم تجربه کرد. بعد از آن، قیمت دوباره کاهشی شد و تا ۰.۳۶ دلار هم پایین آمد. صعود دوباره زد ایکس از اوایل مارس ۲۰۲۱ آغاز شد و تا زمان ثبت اوج قیمت تاریخی ۲.۲ دلاری در آوریل ۲۰۲۱ ادامه داشت؛ این اوج قیمت تاریخی تنها ۰.۱ دلار بیشتر از اوج قیمت قبلی بود. بعد از این تجربه، قیمت زد ایکس دوباره تا نیم دلار پایین آمد.


نوسان‌های این ارز دیجیتال از جولای ۲۰۲۱ تا آوریل ۲۰۲۲ بین ۰.۵ تا ۱.۳ دلار بود؛ اما از آوریل ۲۰۲۲، روند نزولی جدیدی برای این توکن آغاز شد و تا سال ۲۰۲۳ هم ادامه داشت. در آوریل ۲۰۲۳، زد ایکس دوباره کف قیمت ۰.۱۵ دلاری را تجربه کرد. این ارز دیجیتال در زمان نگارش این مقاله (۹ اکتبر ۲۰۲۳)، ۰.۱۹ دلار ارزش دارد.


خرید و فروش ارز دیجیتال زیرو ایکس (ZRX) در ایران

توکن زد ایکس جزء ارزهای دیجیتال معتبر در بازار است که در بسیاری از صرافی‌های بین‌المللی عرضه می‌شود. لیست تعدادی از صرافی‌های ارائه‌دهنده این توکن عبارت است از:


 • بایننس

 • بیت‌هامب

 • کوین‌بیس

 • کراکن

 • بیت‌فینکس

بعضی از کاربران ایرانی با تغییر آی‌پی ایران از مرز تحریم‌ها عبور می‌کنند تا بتوانند از این صرافی‌ها برای خرید زد ایکس استفاده کنند. آن‌ها همچنین مجبور می‌شوند ریال‌هایشان را به دلار یا تتر تبدیل کنند تا امکان خرید توکن‌های مورد نظرشان را داشته باشند.


استفاده از یک صرافی معتبر و امن ایرانی نه نیازی به تغییر آی‌پی دارد و نه لازم است که ریال به تتر یا دلار تبدیل شود. صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو با ارائه خدمات خرید و فروش زد ایکس به سه روش «خرید و فروش محدود»، «خرید و فروش فوری» و «سواپ» تمام خدمات مورد نیاز کاربران ایرانی بازار ارزهای دیجیتال را به آن‌ها ارائه می‌دهد. در نتیجه کاربران به‌راحتی می‌توانند تراکنش‌هایشان را انجام دهند و دیگر نیازی ندارند برای خرید زد ایکس یا هر توکن دیگری، در صرافی‌های خارجی حساب باز کنند.


زیرو ایکس (Zerox) چیست؟

زیرو ایکس (Zerox) چیست؟

زیرو ایکس که احتمالا در فضای وب آن را با نماد 0X هم می‌بینید، یک صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز برای مبادله توکن‌های ERC-20 (مبتنی بر اتریوم) است. تراکنش‌های زیرو ایکس با استفاده از قراردادهای هوشمندی که روی یک زیرساخت مشترک توسعه پیدا کرده‌اند، مدیریت می‌شوند.


پروژه 0X در سال ۲۰۱۶ با هدف ایجاد یک روش استاندارد برای معامله توکن‌های مبتنی بر اتریوم راه‌اندازی شد. توسعه‌دهندگان این پروژه می‌خواستند هر دارایی در بلاک چین اتریوم به یک توکن تبدیل شود؛ از دارایی‌های مادی مثل طلا و ارزهای فیات گرفته تا دارایی‌های دیجیتالی مثل عناصر مختلف در بازی‌های کامپیوتری.


زیرو ایکس (Zerox) چطور کار می کند؟‌

زیرو ایکس با ترکیب دو استراتژی کانال‌های محلی (state channels) و بازارسازهای خودکار (AMM) کار می‌کند. کانال‌های محلی، تراکنش‌ها را خارج از بلاک چین اتریوم پردازش می‌کنند، در نتیجه کارمزد پردازش تراکنش بر بستر اتریوم، کمتر می‌شود. AMMها هم به‌عنوان واسطه بین خریدار و فروشنده عمل می‌کنند. یعنی وقتی خریداری پیدا می‌شود که حاضر است توکنی را با قیمت اعلام‌شده توسط یک فروشنده بخرد، AMM این خریدار و فروشنده را به یکدیگر متصل می‌کند. این دو نفر در واقع به صورت همتابه‌همتا معامله می‌کنند؛ اما هیچ‌کدام از آن‌ها متوجه نمی‌شوند که شخص حقیقی طرف مقابلشان چه کسی است و با AMM طرف هستند. توسعه‌دهندگان زیرو ایکس می‌گویند این پلتفرم یک ایستگاه پردازش تراکنش‌هاست که خارج از زنجیره قرار دارد؛ اما پرداخت‌ها را به‌صورت درون‌‌زنجیره‌ای انجام می‌دهد.


بنیا‌ن‌گذاران زیرو ایکس (Zerox) چه کسانی هستند؟

جالب است بدانید که در میان نام توسعه‌دهندگان و بنیانگذاران زیرو ایکس، نام یک هم‌وطن هم به چشم می‌خورد. امیر بنده‌علی به همراه ویل وارنر پروژه 0X را راه‌اندازی کرده‌اند. امیر بنده‌علی دانش‌آموخته رشته علوم امور مالی در دانشگاه ایلینوی در اوربانا شامپاین بوده و همکار او، ویل وارنر نیز در دانشگاه کالیفرنیا سان دیگو تحصیل کرده است. ویل وارنر لیسانس رشته مکانیک دارد؛ اما در مقطع دکترای مهندسی سازه ترک تحصیل کرده و مشغول راه‌اندازی پروژه 0X شده است. درحال‌حاضر ویل وارنر مدیرعامل اصلی پلتفرم و امیر بنده‌علی هم مدیر فناوری پروژه هستند و یک تیم ۳۰ نفره هم در این پروژه کار می‌کنند.


چه چیزی زیرو ایکس (Zerox) را منحصربفرد می‌کند؟

چه چیزی زیرو ایکس (Zerox) را منحصربفرد می‌کند؟

در مبادلات صرافی‌های ارز دیجیتال غیرمتمرکزی چون 0X، خریدار و فروشنده بدون واسطه و به‌صورت همتابه‌همتا با هم معامله می‌کنند و نیازی به پرداخت کارمزد به شخص ثالث نخواهند داشت. زیرو ایکس به‌خاطر پشتیبانی از توکن‌های غیرقابل تعویض (NFTs)، عملکردی منحصربه‌فرد دارد. پشتیبانی از توکن‌های ERC-20 و ERC-721 بدین معناست که برای مبادله طیف گسترده‌ای از دارایی‌ها می‌توان از صرافی غیرمتمرکز 0X استفاده کرد.


یکی دیگر از ویژگی‌های 0X این است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد از این پلتفرم در Dappها و پروژه‌های دیفای خود استفاده کنند و صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز اختصاصی خودشان را داشته باشند. درحال‌حاضر، پلتفرم‌های مختلفی چون Nuo ،Zerion ،DeFi Saver و Radar Relay با استفاده از 0X، صرافی غیرمتمرکز اختصاصی خود را راه‌اندازی کرده‌اند.


ارز دیجیتال زیرو ایکس (ZRX) چیست؟

ZRX توکن حاکمیتی پروژه زیرو ایکس است که برای پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای این پلتفرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. بازارسازهای پروژه 0X که با نام Relayer شناخته می‌شوند، با توکن ZRX پاداش می‌گیرند. این توکن همچنین حق حاکمیت پروتکل را در اختیار دارندگانش قرار می‌دهد؛ یعنی این افراد می‌توانند به تغییراتی که در 0X اعمال می‌شود، رأی دهند.


توکنومیک ارز دیجیتال زیرو ایکس ZRX

توکنومیک ارز دیجیتال زیرو ایکس ZRX

در عرضه اولیه این توکن، ۲۴ میلیون دلار سرمایه برای توسعه پروژه جمع‌آوری شد. یکی از علت‌های این عرضه اولیه موفق، حمایت شرکت‌های بزرگی چون Polychain Capital ،Pantera Capital و FBG Capital از پروژه زیرو ایکس بود.


عرضه کلی ZRX، یک میلیارد توکن خواهد بود. در زمان نگارش این مقاله (۹ اکتبر ۲0۲۳)، حدود سه‌چهارم از این توکن‌ها در گردش بازار قرار دارند. توسعه‌دهندگان 0X، توضیحات شفافی درباره نحوه استخراج یا عرضه توکن‌ها در بازار ارائه نداده‌اند؛ به همین دلیل، مشخص نیست که چه زمانی همه یک میلیارد توکن این پروژه، وارد گردش بازار می شوند.


مطابق با اطلاعات ارائه‌شده توسط ویل وارنر، توکنومیک ZRX به شکل زیر است:


 • نیمی از توکن‌ها در عرضه اولیه پروژه در ۲۰۱۷ فروخته شد.

 • ۱۵ درصد از توکن‌ها به سازمان توسعه‌دهنده اصلی و صندوق توسعه‌دهنده خارجی تعلق می‌گیرد.

 • ۱۰ درصد از توکن‌ها مربوط به تیم توسعه‌دهنده است که از سال ۲۰۱۷ طی یک برنامه ۴ ساله بین آن‌ها تقسیم شد.

 • ۱۰ درصد از توکن‌ها هم به مشاوران اولیه و حامیان پروژه تعلق می‌گیرد.

مزایا و معایب زیرو ایکس (Zerox) چیست؟

مزایای 0X باعث شده صرافی‌های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال یک گام مهم روبه‌جلو بردارند و خدمات کاربردی‌تری به کاربران بازار ارزهای دیجیتال ارائه دهند. همچنین، تیم توسعه‌دهنده درحال برطرف کردن نقاط ضعف پروژه زیرو ایکس هستند. آن‌ها در این زمینه پیشرفت کرده‌اند؛ اما هنوز هم جای کار بسیاری دارند. در ادامه مزایا و معایب زیرو ایکس (Zerox) را دقیق‌تر بررسی می‌کنیم.


مزایا و معایب زیرو ایکس (Zerox) چیست؟

ارز دیجیتال زیرو ایکس (ZRX) را کجا ذخیره کنیم؟

ZRX یک توکن مبتنی بر اتریوم با استاندارد ERC-20 است؛ بنابراین، امکان ذخیره این توکن روی تمام کیف پول‌هایی که از توکن‌های اتریومی پشتیبانی می‌کنند، وجود دارد. بهترین والت‌های پیشنهادی برای ذخیره این کیف پول عبارت‌اند از:


 • متامسک

 • اتمیک والت

 • مای اتر والت

 • تراست والت

 • فری‌والت

 • کیف پول‌های سخت افزاری لجر نانو X و S

 • کیف پول سخت‌افزاری ترزور

 • کیف پول اختصاصی صرافی اکسبیتو

علاوه‌بر کیف پول‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ذکرشده، شما می‌توانید از کیف پول اختصاصی‌تان در صرافی اکسبیتو، برای نگهداری از زیرو ایکس استفاده کنید. کیف پول اکسبیتو امنیت بسیار بالایی دارد و به شما کمک می‌کند که هزینه نقل‌و‌انتقال ZRX را کاهش دهید.


خرید ارز دیجیتال زیرو ایکس (ZRX) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال زیرو ایکس (ZRX) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو ساده‌ترین روش خرید ZRX را برای کاربران ایرانی بازار ارزهای دیجیتال فراهم کرده است. در این صرافی، سفارش خرید ZRX در کوتاه‌ترین زمان ممکن پردازش و تکمیل می‌شود و همچنین امکان خرید ZRX با تتر یا ریال ایران هم وجود دارد.


برای خرید ZRX از اکسبیتو، مراحل زیر را دنبال کنید:


1_ اپلیکیشن صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو را نصب کنید یا وارد سایت اکسبیتو شوید و روی گزینه «ثبت نام» کلیک کنید.


2_ فرایند ثبت نام را کامل کنید. دقت داشته باشید در هر مرحله از فرایند ثبت نام، باید اطلاعات درست و مدارک مورد نیاز بارگذاری شوند. بعد از تکمیل این فرایند، شما یک حساب کاربردی در اکسبیتو خواهید داشت.


3_ برای خرید ZRX باید مرحله اول احراز هویت را انجام دهید. احراز هویت اولیه فقط یک دقیقه طول می‌کشد و به شما اجازه خرید و فروش زیرو ایکس و سایر رمزارزها را می‌دهد. (مرحله دوم احراز هویت، برای خدمات پیشرفته‌تر اکسبیتو نیاز است. در بخش احراز هویت سایت، می‌توانید اطلاعات کافی درباره هر دو مرحله و کاربردهایشان را به دست آورید).


4_ اطلاعات حساب بانکی خود را برای واریز پول وارد کنید. (واریز پول توسط اکسبیتو به‌صورت نامحدود انجام می‌شود.)


5_ اگر قصد دارید با ریال، ZRX بخرید، حساب اکسبیتوی خود را از طریق درگاه‌های پرداخت شارژ کنید. اگر هم می‌خواهید خرید ZRX را با تتر انجام دهید و تترهایتان در کیف پول دیجیتال دیگری نگهداری می‌شوند، آن‌ها را به کیف پول اکسبیتو منتقل کنید.


6_ درخواست خرید ZRX را ثبت کنید. بعد از این کار، دستور پردازش و تکمیل سفارش شما صادر می‌شود و به محض پایان این فرایند، توکن‌های ZRX به حساب اکسبیتوی شما واریز خواهد شد. بعد از ورود توکن به این حساب، امکان انتقال آن به انواع والت‌های آنلاین و آفلاین وجود دارد.


فروش ارز دیجیتال زیرو ایکس (ZRX) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال زیرو ایکس (ZRX) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال زیرو ایکس در صرافی اکسبیتو با بهترین قیمت فروش و به‌سرعت انجام می‌شود. پس از فروش ZRX معادل ریالی و یا تتری آن به کیف پولتان منتقل شده و شما به‌راحتی می‌توانید وجه خود را از اکسبیتو برداشت کنید. برای فروش زیرو ایکس در اکسبیتو مراحل زیر را پشت‌سر بگذارید:


1_ اپلیکیشن اکسبیتو را نصب کنید یا وارد وب‌سایت اکسبیتو شوید. در هر دو روش، گزینه «ثبت نام» وجود دارد. روی آن کلیک کنید.


2_ فرایند ثبت نام مرحله به مرحله است. با وارد کردن اطلاعات معتبر و بارگذاری مدارک، مراحل را به پایان برسانید و حساب کاربری خود را در اکسبیتو بسازید.


3_ اکنون مرحله اول احراز هویت را انجام دهید تا اجازه فروش ZRX را داشته باشید. این مرحله یک دقیقه طول می‌کشد. کاربرانی که از خدمات پیشرفته اکسبیتو استفاده می‌کنند، باید احراز هویت مرحله دوم را هم انجام دهند.


4_ شماره حساب یا کارت بانکی‌تان را در پروفایل کاربری خود ثبت کنید تا وجوه به صورت آنی به حسابتان واریز شوند.


5_ اگر توکن‌های ZRX خود را در کیف پول دیگری ذخیره کرده‌اید، آن‌ها را به والت اکسبیتو منتقل کنید.


6_ دستور فروش را ثبت کنید. بعد از تکمیل سفارش، حساب کاربری شما به اندازه معادل ریالی یا تتری (بنا به درخواست خودتان) شارژ می‌شود. موجودی ریالی به صورت آنی قابل برداشت خواهد بود و موجودی تتری هم قابلیت انتقال به انواع کیف پول‌ها را دارد.


تسویه حساب آنی زیرو ایکس (ZRX) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

یکی از پرطرفدارترین مزیت‌های رقابتی صرافی ارز دیجیتال ایرانی اکسبیتو، خدمات تسویه حساب آنی است. اکسبیتو با ۱۴ بانک معتبر کشور همکاری دارد، به همین دلیل وقتی کاربران درخواست برداشت موجودی ریالی خود را ثبت می‌کنند، این موجودی ظرف 30 ثانیه الی 1 دقیقه به حسابشان واریز می‌شود. تسویه حساب آنی اکسبیتو تا سقف 50 میلیون تومان در روز انجام شده و شما می‌توانید در تمام ساعات شبانه‌روز و حتی در روزهای تعطیل هم درخواست تسویه حساب آنی را ثبت کنید.


کارشناسان پشتیبانی اکسبیتو در بخش سوالات متداول، چالش‌های رایجی را که کاربران با آن‌ها مواجه می‌شوند، بررسی کرده‌اند و راهکار هرکدام را ارائه داده‌اند. اگر در فرایند خرید و فروش ZRX یا تسویه حساب آنی، با مشکلی مواجه شدید، ابتدا این بخش را بخوانید. اگر با مطالعه آن، به پاسخ سوال خود نرسیدید، با بخش پشتیبانی اکسبیتو تماس بگیرید. پشتیبانی اکسبیتو به‌صورت ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته در دسترس شماست، سوالاتتان را پاسخ می‌دهد و مشکلات احتمالی در فرایند خرید و فروش و نگهداری ارزهای دیجیتال را حل می‌کند.