خرید ارز دیجیتال گولم | فروش Golem | قیمت GLM

قدرت محاسبات بالا یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای فعالیت‌های پردازشی سنگینی مثل استخراج ارزهای دیجیتال است. سخت‌افزارهایی که قدرت محاسباتی مورد نیاز برای محاسبات پیچیده را تأمین می‌کنند، گران‌قیمت هستند. بالا بودن هزینه‌ها باعث می‌شود تنها گروه محدودی توانایی تأمین قدرت پردازش مورد نیاز برای محاسبات سنگین را داشته باشند و فعالیت‌هایی مانند استخراج ارز دیجیتال انحصاری شوند. پروژه گولم (Golem) با توکن بومی GLM برای حل این چالش ایجاد شده است. گولم یک پروژه غیرمتمرکز و همتابه‌همتاست که امکان خرید و فروش و اجاره قدرت محاسباتی را به کاربران می‌دهد. در این مقاله از صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو، به‌سراغ این پروژه منحصربه‌فرد در دیفای می‌رویم، روش کار آن را توضیح می‌دهیم و درباره قیمت و روش خرید و فروش توکن بومی آن صحبت می‌کنیم.


قیمت ارز دیجیتال گولم GLM

قیمت ارز دیجیتال گولم GLM

ارز دیجیتال GLM در ابتدای سال ۲۰۱۷ با قیمت ۰.۰۱ دلار به بازار عرضه شد. نرخ این ارز دیجیتال در نیمه اول ۲۰۱۷ صعودی بود و اولین اوج قیمت مقطعی آن در ۰.۶ دلار ثبت شد. در نیمه جولای ۲۰۱۷ قیمت ارز دیجیتال GLM سقوط کرد و تا ۰.۲ دلار پایین آمد. از نیمه نوامبر ۲۰۱۷ جهش بزرگی در قیمت اتفاق افتاد. قیمت توکن GLM برای اولین‌بار در ابتدای سال ۲۰۱۸ به یک دلار رسید و در ۳ ژانویه، اوج قیمت تاریخی خود در ۱.۰۸ دلار را تجربه کرد. سه‌ماهه ابتدایی ۲۰۱۸ برای این ارز دیجیتال نزولی بود و قیمت آن را دوباره به ۰.۲ دلار بازگرداند. روند صعودی بعدی بلافاصله بعد از رسیدن به این کف قیمت آغاز شد. نرخ GLM در هفته اول می ۲۰۱۸ به ۰.۷۸ دلار رسید. GLM سال ۲۰۱۸ را با قیمت به ۰.۰۷ دلار پشت‌سر گذاشت.


ارز دیجیتال GLM تا آگوست ۲۰۲۰ با قیمت کمتر از ۰.۱ دلار معامله می‌شد و نوسان‌های محدودی را تجربه می‌کرد. از نیمه دوم آگوست، روند قیمت گولم صعودی شد و تا ۳۱ مارچ که قیمت توکن به ۰.۶۹ دلار رسید، ادامه داشت.


روند قیمت ارز دیجیتال گولم در سه‌ماهه دوم ۲۰۲۱ نزولی بود و قیمت را به ۰.۲ دلار بازگرداند؛ اما با شروع نیمه دوم این سال، شیب صعودی جدیدی آغاز شد. قیمت GLM در ۲۹ نوامبر ۲۰۲۱ به نرخ ۰.۷۸ دلار رسید. از نیمه اول می ۲۰۲۲ تا زمان نگارش این مقاله (۲۶ اکتبر ۲۰۲۳) قیمت GLM در بازه ۰.۲ تا ۰.۳ دلار معامله می‌شود. البته در این دوره دو بار در ماه‌های ژانویه و جولای ۲۰۲۳، قیمت لحظه‌ای GLM تا ۰.۱۸ دلار هم رسید؛ اما دوباره افزایش پیدا کرد و به بالاتر از حد مقاومتی ۰.۲ دلار بازگشت. در ۲۶ اکتبر ۲۰۲۳، قیمت لحظه‌ای GLM ۰.۲ دلار بوده است.


خرید و فروش ارز دیجیتال گولم (GLM) در ایران

ارز دیجیتال GLM در بسیاری از صرافی‌های بین‌المللی عرضه شده است و جزء توکن‌های معتبر بازار شناخته می‌شود. ازاین‌رو، صرافی‌های متمرکز بایننس، کوکوین، بیت‌هامب و کوین بیس این توکن را در لیست معاملاتی خود ارائه داده‌اند. همچنین امکان خرید و فروش ارز دیجیتال گولم (GLM) در صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ هم وجود دارد.


بسیاری از صرافی‌های معتبر بین‌المللی مانند بایننس و کوین بیس به‌خاطر تعهد به قوانین ایالات متحده و تحریم‌ها، به کاربران ایرانی خدمات نمی‌دهند. کاربران ایرانی برای استفاده از این صرافی‌ها باید از IPهای تقلبی استفاده کنند و این مسئله، ریسک مسدود شدن حساب کاربری را بالا می‌برد.


صرافی‌هایی که ایران را تحریم نکرده‌اند نیز خدمات خرید و فروش ارزهای دیجیتال با ریال ایران را ارائه نمی‌دهند؛ یعنی ایرانی‌ها ابتدا باید ریال را به دلار یا تتر تبدیل کنند و سپس توکن مورد نظرشان را بخرند. این چالش‌ها باعث شده که تریدرهای حرفه‌ای بازار ارزهای دیجیتال به‌دنبال صرافی معتبر ایرانی برای خرید و فروش ارز دیجیتال گولم باشند.


صرافی ارز دیجیتال دانش‌بنیان اکسبیتو یک مرجع معتبر برای معاملات کریپتو در ایران است. در این صرافی می‌توانید انواع توکن‌ها از جمله GLM را با ریال ایران مبادله کنید. در اکسبیتو هیچ محدودیتی در ترید ارزهای دیجیتال نخواهید داشت و می‌توانید به سه روش «خرید و فروش محدود»، «خرید و فروش فوری» و «سواپ» ارز دیجیتال گولم را بخرید یا بفروشید. در قسمت‌های بعدی مراحل خرید و فروش ارز دیجیتال GLM در اکسبیتو را توضیح می‌دهیم.


گولم (Golem) چیست؟

گولم (Golem) چیست؟

گولم (Golem) یک نرم‌افزار مبتنی بر بلاک چین است. کاربران با استفاده از این نرم افزار می‌توانند قدرت محاسباتی را خرید و فروش کنند و از آن برای کارهایی که به قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارند، بهره ببرند. قدرت محاسباتی که گولم در اختیار کاربران قرار می‌دهد، برای اهدافی چون هوش مصنوعی،‌ استخراج ارزهای دیجیتال یا گرفتن رندر CGI استفاده می‌شود. تا پیش از گولم، سرویس‌دهنده‌های بسیاری به صورت متمرکز خدمات فروش قدرت پردازش را ارائه می‌دادند؛ اما اکنون گولم این خدمات را به صورت غیرمتمرکز، بدون نهاد مرکزی و بدون دخالت شخص ثالث ارائه می‌کند.


افرادی که سخت‌افزارهای پیشرفته دارند و می‌توانند قدرت پردازش مورد نیاز برای پروژه‌های مختلف را تأمین کنند، می‌توانند منابعشان را در گولم به صورت همتابه‌همتا در اختیار متقاضیان قرار دهند و در ازای این کار، درآمد داشته باشند. پرداخت‌های پروژه گولم با توکن GLM صورت می‌گیرند. قیمت پرداختی هم به میزان قدرت محاسباتی مورد معامله بستگی دارد.


گولم (Golem) چطور کار می کند؟‌

گولم (Golem) چطور کار می کند؟‌

در پروتکل گولم، خریداران با نام درخواست‌کننده شناخته می‌شوند؛ آن‌ها برای خرید قدرت محاسباتی باید در شبکه گولم درخواست ثبت کنند. درخواست خریداران در سیستم گولم پردازش و اعتبارسنجی می‌شود. بعد از آن، شبکه گولم بین درخواست‌کننده و تأمین‌کننده‌ای که توانایی تأمین قدرت محاسباتی مورد نیاز او را دارد، ارتباط برقرار می‌کند. این ارتباط به صورت غیرمتمرکز و همتابه‌همتاست.


گولم برای مقیاس‌پذیری بیشتر، امکان تقسیم درخواست‌ها را هم دارد؛ یعنی ممکن است قدرت پردازش مورد نیاز یک درخواست‌کننده از چند تأمین‌کننده مختلف تأمین شود و در اختیار او قرار گیرد. معاملات گولم با استفاده از قراردادهای هوشمند انجام می‌شوند. یعنی خریدار هزینه را می‌پردازد و وقتی کار او تکمیل شد، توکن‌های GLM به حساب تأمین‌کنندگان قدرت محاسباتی واریز می‌شوند.


درخواست‌کنندگان می‌توانند به جای خرید قدرت پردازش، انجام پروژه خود را به گولم بسپارند. به‌عنوان مثال، اگر تیمی قصد دارد از عناصر CGI رندر بگیرد، می‌تواند این کار را به‌صورت درخواست در گولم ثبت کند. تا پیش از این، تیم‌ها از ارائه‌دهندگان خدمات رایانش ابری متمرکز برای انجام این کارها استفاده می‌کردند. روش سنتی، هم هزینه بسیاری دارد و هم زمانبر است. گولم قدرت پردازش مورد نیاز را از چند تأمین‌کننده در اختیار درخواست‌کننده‌ها قرار می‌دهد؛ بنابراین می‌تواند به‌سرعت کار را به پایان برساند. همچنین به‌خاطر فعالیت غیرمتمرکز و بدون واسطه، هزینه کمتری نسبت به ارائه‌دهندگان سنتی خدمات، دریافت می‌کند.


در نرم‌افزار گولم، درخواست‌ها قالب مشخصی دارند. درخواست‌کننده‌ها هم می‌توانند از قالب‌های آماده گولم برای ثبت درخواست و خرید قدرت محاسباتی استفاده کنند و هم می‌توانند قالب سفارشی‌ خودشان را بسازند. قالب‌های آماده تاییدشده هستند؛ اما قالب‌های سفارشی جدید باید از نو توسط شبکه گولم پردازش و تایید شوند و بعد از تأیید، درخواست‌کننده را به تأمین‌کننده وصل می‌کنند.


بنیان‌گذاران گولم (Golem) چه کسانی هستند؟

گولم در کارخانه گولم (Golem factory) راه‌اندازی شده است. الکساندرا اسکرزیپچاک (Aleksandra Skrzypczak)، آندری رگولسکی (Andrzej Regulski)، جولیان زاویستوفسکی (Julian Zawistowski) و پیوتر ژانیوک (Piotr Janiuk) کارخانه گولم را در سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی کردند. شبکه گولم هم در سال ۲۰۱۸ فعالیت خود را آغاز کرد.


چه چیزی گولم (Golem) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

چه چیزی گولم (Golem) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

گولم مزیت‌‌های رقابتی بسیاری نسبت به سیستم‌های سنتی تأمین‌کننده قدرت محاسباتی ارائه می‌دهد. اولین مزیت این است که اگر درخواست‌کننده‌ای به قدرت پردازش زیادی نیاز داشته باشد، گولم آن را از چند تأمین‌کننده دریافت می‌کند؛ در نتیجه درخواست‌کننده در زمان کوتاه‌تری به هدفش می‌رسد. در حالت کلی، می‌توان گفت گولم نسبت به رقبای سنتی خود سریع‌تر و ارزان‌تر است.


همان‌طور که اشاره کردیم، در سیستم گولم، درخواست‌ها در قالب مشخص ثبت می‌شوند. سیستم این پلتفرم، درخواست‌ها را بر اساس قالب آن‌ها، به بهترین تأمین‌کننده متصل می‌کند. این ارتباط همتا‌به‌همتاست و تأمین‌کننده‌ها هزینه قدرت محاسباتی‌ای را که در اختیار درخواست‌کننده قرار داده‌اند، به‌صورت مستقیم می‌گیرند. این مسئله کاربرانی را که سخت‌افزارهای مناسب دارند، ترغیب می‌کند تا در گولم مشارکت داشته باشند و با اجاره قدرت محاسباتی درآمد کسب کنند.


ارز دیجیتال گولم (GLM) چیست؟

اولین توکن بومی پروژه گولم، ارز دیجیتال GNT بود که در سال ۲۰۱۶ عرضه شد. در آن زمان اتریوم هنوز یک بلاک چین تازه‌کار بود و کسی نمی‌دانست تا این اندازه پیشرفت می‌کند و میزبان بسیاری از پروژه‌های دیفای می‌شود؛ به همین دلیل GNT مبتنی بر بلاک چین اتریوم نبود.


پروژه گولم درحال‌حاضر از راهکارهای لایه دوم اتریوم برای پردازش تراکنش‌‌های خود استفاده می‌کند. با استفاده از راهکارهای لایه دوم اتریوم می‌توان تراکنش‌ها را سریع‌تر پردازش کرد و میزان کارمزد شبکه هم کمتر می‌شود. پروژه‌هایی که از راهکارهای لایه دوم استفاده می‌کنند، باید توکن مبتنی بر اتریوم داشته باشند. این نیاز باعث شد تا پروژه گولم توکن GLM را با استاندارد ERC-20 توسعه دهد و مهاجرت توکنی از GNT به GLM داشته باشد. مهاجرت از GNT به GLM از نوامبر ۲۰۲۰ آغاز شد. توسعه‌دهندگان گولم محدودیت زمانی برای تبدیل GNT به GLM تعیین نکرده‌اند و کاربران قدیمی این پلتفرم همیشه می‌توانند GNT را به GLM تبدیل کنند. خرید GLM برای کاربران شبکه گولم ضروری است؛ زیرا درخواست‌کننده‌ها تنها با استفاده از این توکن می‌توانند هزینه قدرت محاسباتی مورد نیازشان را بپردازند.


توکنومیک ارز دیجیتال گولم Golem

توکنومیک ارز دیجیتال گولم Golem

در زمان نگارش این مقاله (۲۶ اکتبر ۲۰۲۳) ارزش بازار گولم، ۲۱۳ میلیون و ۵۹ هزار و ۷۵۲ دلار است. ازآنجایی‌که هر توکن GLM با توکن GNT ارزش برابر دارد، توکنومیک این دو ارز دیجیتال یکسان است. GNT در سال ۲۰۱۶ با حداکثر عرضه ۱ میلیارد توکن وارد بازار شد. همه ۱ میلیارد توکن هم از همان ابتدای عرضه، وارد گردش بازار شدند و به‌شیوه‌ای که در ادامه بیان می‌کنیم، به گروه‌های مختلف تعلق گرفتند:


  • ۸۲ درصد از توکن‌ها را خریداران GNT خریداری کردند.

  • ۱۲ درصد از توکن‌ها به کارخانه گولم تعلق داشت.

  • ۶ درصد از توکن‌های GNT نیز به تیم توسعه‌دهنده تعلق گرفت.

مزایا و معایب گولم (Golem) چیست؟

تا این بخش از مقاله با پروژه گولم، ویژگی‌ها و خدمات آن آشنا شدید و راحت‌تر می‌توانید درباره خرید و فروش گولم (GLM) تصمیم بگیرید. بررسی مزایا و معایب پروژه‌های بلاک چینی یکی از مهم‌ترین بخش‌های ارزیابی فاندامنتال است که به شما در تصمیم‌گیری ساده‌تر درباره سرمایه‌گذاری در پروژه کمک می‌کند. در ادامه جدول مزایا و معایب گولم (Golem) را ارائه می‌دهیم.


مزایا و معایب گولم (Golem) چیست؟

ارز دیجیتال گولم (GLM) را کجا ذخیره کنیم؟

GLM یک توکن مبتنی بر اتریوم است و امکان ذخیره آن روی تمام ولت‌های اتریومی وجود دارد. اگر قصد دارید بعد از خرید ارز دیجیتال GLM، آن را برای مدت طولانی ذخیره کنید، بهتر است توکن‌هایتان را در ولت سخت‌افزاری نگه دارید؛ اما اگر قصد ترید و خرید و فروش GLM را دارید، کار با کیف پول‌های گرم برایتان ساده‌تر است.


لیست بهترین کیف پول‌ها برای ذخیره گولم عبارتند از:


  • متامسک

  • تراست ولت

  • اتمیک ولت

  • کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر

  • کیف پول‌های سخت‌افزاری ترزور

  • کیف پول اختصاصی صرافی اکسبیتو

از میان مواردی که در لیست بالا معرفی شد، کیف پول ارز دیجیتال اکسبیتو گزینه‌ی بسیار خوبی برای نگهداری ارز دیجیتال گولم توسط کاربران ایرانی است. این کیف پول مانند بزرگ‌ترین ولت‌های بین‌المللی از پروتکل‌های امنیتی پیشرفته استفاده می‌کند و قابلیت خرید و فروش GLM یا ذخیره آن را ارائه می‌دهد. با ذخیره ارزهای دیجیتال روی یک کیف پول ایرانی معتبر، از امنیت حسابتان اطمینان خواهید داشت و نیازی نیست بابت مسدودی احتمالی به‌خاطر تحریم‌ها نگران باشید. ولت اکسبیتو به‌صورت مستقیم به صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو متصل می‌شود و امکان خرید و فروش GLM با ریال ایران یا تتر را به شما می‌دهد.


خرید ارز دیجیتال گولم (GLM) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال گولم (GLM) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال GLM از صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو ساده‌ترین روش برای تریدرها و سرمایه‌گذاران ایرانی است؛ زیرا هم در مدت‌زمان کوتاهی می‌توانید توکن‌های مورد نظرتان را بخرید و هم امکان خرید با ریال ایران یا تتر را دارید. قیمت لحظه‌ای ارز دیجیتال GLM در اکسبیتو مطابق با بازار جهانی است و مشتریان توکن‌های مورد نیازشان را با بهترین قیمت خریداری می‌کنند.


برای خرید GLM از اکسبیتو، گام‌های زیر را انجام دهید:


1_ در سایت یا اپلیکیشن اکسبیتو، روی گزینه ثبت‌نام کلیک کنید و یک حساب کاربری بسازید. ساخت حساب کاربری مرحله‌به‌مرحله انجام می‌شود و در هر مرحله مشخص است که باید چه اطلاعاتی را وارد کنید. 2_ برای خرید و فروش ارز دیجیتال GLM باید مرحله اول احراز هویت را انجام دهید. (مرحله اول احراز هویت اکسبیتو بسیار ساده است و تنها 1 دقیقه طول می‌کشد. مرحله دوم برای دسترسی به امکانات پیشرفته‌تر اکسبیتو نیاز است.)


3_ اگر قصد دارید با ریال GLM بخرید، باید حسابتان را در اکسبیتو، به‌اندازه مبلغ مورد نیاز برای خرید گولم شارژ کنید. اگر هم می‌خواهید با تتر خرید داشته باشید و تترهایتان در کیف پول دیگری ذخیره شده است، آن‌ها را به کیف پول خود در اکسبیتو انتقال دهید.


4_ سفارش خرید GLM را ثبت کنید و منتظر بمانید. بعد از پردازش و تأیید سفارش، موجودی ریالی یا تتری شما از حساب کاربری‌تان کسر می‌شود و توکن‌های گولم خریداری شده، به کیف پولتان اضافه خواهند شد.


فروش ارز دیجیتال گولم (GLM) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال گولم (GLM) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو خدمات فروش GLM را نیز با بهترین قیمت ارائه می‌دهد. در این صرافی ارز دیجیتال، توکن‌های گولم با کمترین معطلی به فروش می‌رسند و معادل ریالی یا تتری آن‌ها به حساب شما واریز خواهد شد. قیمت لحظه‌ای GLM نیز در سایت درج شده است.


برای فروش GLM در اکسبیتو، گام‌های زیر را دنبال کنید:


1_ در صرافی اکسبیتو حساب کاربری بسازید و مرحله اول احراز هویت را نیز انجام دهید.


2_ اگر هنگام ثبت‌نام، شماره حساب و کارت بانکی خود را وارد نکرده بودید، اکنون این کار را انجام دهید.


3_ درصورتی‌که توکن‌هایتان را در جایی به‌جز کیف پول اکسبیتو نگهداری می‌کنید، آن‌ها را به آدرس کیف پول خود در اکسبیتو انتقال دهید.


4_ درخواست فروش ارز دیجیتال GLM را ثبت کنید و منتظر بمانید.


5_ بعد از پردازش و تأیید سفارش، مطابق با انتخاب شما، معادل ریالی یا تتری ارزهای دیجیتال فروخته‌شده به کیف پول شما در اکسبیتو اضافه می‌شود و امکان ثبت درخواست تسویه حساب آنی نیز وجود دارد.


تسویه حساب آنی گولم (GLM) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو در تلاش است که خرید و فروش GLM یا سایر ارزهای دیجیتال و ارتباط با بازار بین‌المللی ارزهای دیجیتال را تا حد امکان برای کاربران ساده کند. یکی از خدماتی که در این راستا ارائه می‌شود، تسویه حساب آنی است. اکسبیتو با ۱۴ بانک معتبر در سراسر کشور همکاری دارد و می‌تواند ۳۰ ثانیه تا ۱ دقیقه بعد از ثبت درخواست برداشت وجه از حساب کاربری، مبلغ مورد نظر را به حساب بانکی کاربران واریز کند. خدمات تسویه حساب آنی اکسبیتو بدون محدودیت زمانی در تمام ساعات شبانه‌روز و حتی روزهای تعطیل در دسترس است و تا سقف 50 میلیون تومان در روز انجام می‌شود.


اگر در فرایند خرید و فروش GLM با مشکلی مواجه شدید یا سوالی درباره روش کار با بخش‌های مختلف صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو دارید، ابتدا بخش سوالات متداول اکسبیتو را بخوانید. بسیاری از سوالات کاربران در این بخش پاسخ داده شده است. اگر سوال شما در بخش پرسش‌های متداول نبود یا توضیحات ارائه‌شده در این بخش مشکل را حل نکرد، می‌توانید با بخش پشتیبانی سایت ارتباط بگیرید. کارشناسان پشتیبانی اکسبیتو در تمام ۲۴ ساعت و ۷ روز هفته آماده پاسخ‌گویی به شما و حل چالش‌های احتمالی هستند.