خرید ارز دیجیتال دای | فروش Dai | قیمت DAI

با رونق بازار ارزهای دیجیتال، در سال 2017، افراد زیادی به این حوزه‌ی جدید علاقه‌مند شدند. بسیاری از مردم بر این باورند که روزی رمز ارزها می‌توانند جای پول‌های سنتی را بگیرند و به‌عنوان ابزاری برای پرداخت و معامله به پذیرش عموم برسند. بااین‌حال، نوسانات بازار کریپتو یکی از اصلی‌ترین موانع در مسیر رسیدن به این هدف است. ارز دای (DAI) یکی از رمز ارزهایی بوده که به‌منظور رفع این چالش، با نگه داشتن قیمت خود در محدوده نرخ 1 دلار آمریکا، به بازار عرضه شد. ثبات قیمت دای باعث ایجاد حس اعتماد در کاربران می‌شود و به پذیرش بیشتر کریپتوکارنسی‌ها کمک می‌کند. این مسئله باعث شده تا بسیاری از سرمایه‌گذاران به خرید دای علاقه‌مند شوند. به همین خاطر، در این مقاله، ضمن معرفی کامل ارز دای، جنبه‌های مختلف این پروژه را بررسی می‌کنیم. همچنین، نحوه خرید و فروش دای در صرافی اکسبیتو را برای شما توضیح می‌دهیم.


قیمت ارز دیجیتال دای DAI

قیمت ارز دیجیتال دای DAI

اگرچه اغلب کاربران گمان می‌کنند که قیمت دای همیشه برابر با 1 دلار است؛ اما استیبل کوین‌ها با مفهومی به نام «وابستگی» (Pegging) مواجه هستند. یعنی این ارزهای باثبات در تلاش‌اند تا قیمت خود را به‌طور مداوم به 1 دلار نزدیک کنند. ازاین‌رو، قیمت دای نیز در اطراف 1 دلار به نوسان می‌پردازد.


درصورتی‌که به تاریخچه قیمت دای نگاهی بیندازیم، عموماً نرخ این رمز ارز را بین 0.993 تا 1.0009 دلار مشاهده می‌کنیم. بااین‌حال، در سال‌ 2023 و ژانویه 2024، انحراف بیشتری را نسبت به دلار، از ارز دای می‌بینیم؛ به‌طوری که در ژوئن 2023، قیمت دای تا 0.978 دلار نیز کاهش می‌یابد. اگرچه دو ماه بعد قیمت دای دوباره به بازه‌ی همیشگی بازمی‌گردد، اما دوباره در سپتامبر تا 0.988 دلار افت می‌کند. این وضعیت مجدداً در دسامبر 2023 نیز رخ می‌دهد و قیمت دای تا 0.980 دلار پایین می‌آید و تا ژانویه 2024 نیز در همین سطح باقی می‌ماند.


خرید و فروش ارز دیجیتال دای (DAI) در ایران

خرید و فروش ارز دیجیتال دای (DAI) در ایران

ارز دای (DAI) اولین استیبل کوین غیرمتمرکزی است که با پشتوانه کریپتو صادر می‌شود. همچنین، این رمز ارز نقشی حیاتی را در امور مالی غیرمتمرکز (Defi) ایفا می‌کند؛ به‌همین خاطر، خرید و فروش دای در بسیاری از صرافی‌های معتبر بین‌المللی، مانند بایننس، کوین بیس، کوکوین، کراکن، کوینکس و... فراهم شده است. بااین‌حال، اغلب پلتفرم‌های معاملاتی خارجی، ایران را در لیست تحریم‌های خود قرار داده‌اند و به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی‌دهند. علاوه‌بر آن، امکان خرید دای با ریال نیز در هیچ‌یک از صرافی‌های خارجی فراهم نشده است.


به همین دلیل، برای خرید و فروش دای به یک صرافی معتبر ایرانی نیاز دارید. در همین راستا، صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو، امکان خرید و فروش DAI را با بهترین قیمت دای و پایین‌ترین کارمزد برای شما فراهم کرده است. یکی دیگر از مزایای خرید و فروش دای در صرافی اکسبیتو، امکان پرداخت ریالی و تتری محسوب می‌شود؛ بنابراین، شما می‌توانید به 3 روش «خرید و فروش محدود»، «خرید و فروش فوری» و «سواپ» ارز دای را در صرافی اکسبیتو معامله کنید.


دای (DAI) چیست؟

دای (DAI) چیست؟

ارز دای (DAI) استیبل کوینی است که توسط یک پروژه وام‌دهی امور مالی غیرمتمرکز (Defi)، با نام «میکر دائو» (MakerDAO)، صادر می‌شود. میکر دائو که در سال 2014، توسط بنیاد «میکر» (Maker) راه‌اندازی شد، قصد دارد تا یک پروتکل پیشتاز در حوزه دیفای باشد. «میکر پروتکل» (Maker Protocol) نیز مانند اغلب پروتکل‌های این حوزه، توسط قراردادهای هوشمند اداره می‌شود تا به‌صورت مستقل از منابع مالی سنتی، مانند بانک‌ها و موسسات، عمل کند.


میکر (Maker) به‌عنوان یک پروتکل وام‌دهی، نیاز به ارزی پایدار و باثبات را احساس کرد و تصمیم گرفت تا پولی دیجیتالی را بنا گذارد که مانند ارزهای دیجیتال رایج، نوسان قیمتی زیادی را نشان نمی‌دهد. به‌این‌ترتیب، ارز دای (DAI) در سال 2017 خلق شد تا وثیقه قابل اعتمادی برای وام‌های غیرمتمرکز باشد. این رمز ارز که اولین استیبل کوین با پشتوانه کریپتو (Crypto-backed) به حساب می‌آید، بر بستر بلاک چین اتریوم و با استاندارد ERC-20 ایجاد شده و همیشه قیمتی برابر با 1 دلار آمریکا دارد.


برخلاف اغلب استیبل کوین‌ها که توسط یک نهاد مرکزی صادر و مدیریت می‌شوند، ارز دای به میکر پروتکل و قراردادهای هوشمند وابسته است؛ ازاین‌رو، اولین استیبل کوین غیرمتمرکز بازار نیز به حساب می‌آید. ازاین‌طریق، فرصت برابری برای همه مردم دنیا فراهم می‌شود تا وام‌های کریپتویی را با نرخ بهره‌ای کمتر نسبت به بانک‌ها، دریافت کنند.


دای (DAI) چگونه کار می‌کند؟

دای (DAI) چگونه کار می‌کند؟

پیش از اینکه به‌سراغ نحوه خرید و فروش دای (DAI) برویم، باید ببینیم که میکر پروتکل چگونه کار می‌کند و چه عواملی باعث ثبات قیمت دای می‌شوند. ازاین‌طریق، با امنیت این پروژه آشنا خواهید شد و با دید کامل‌تری به خرید دای اقدام می‌کنید.


ارز دای به‌عنوان یک عنصر کلیدی در مفهوم «موقعیت‌های بدهی وثیقه» (Collateralized Debt Positions) یا به‌اصطلاح CDPs ایفای نقش می‌کند. CDPها قراردادهای هوشمندی هستند که پروتکل‌هایی را می‌سازند تا کاربران بتوانند از طریق آن‌ها، با قفل کردن انواع ارزهای دیجیتال، مانند ETH ،BAT و... ، ارز دای را تولید نمایند. در واقع، موقعیت‌های بدهی وثیقه مانند خزانه‌هایی هستند که شما دارایی خود را به آن‌ها می‌سپارید و به‌جای این دارایی‌ها، پول نقد تحویل می‌گیرید.


ازآنجایی‌که ارزهای دیجیتال ثبات قیمتی ندارند، کاربران برای دریافت ارز دای، باید وثیقه مضاعفی را پرداخت کنند. ازاین‌طریق، وثیقه بیش‌ازحد باعث خواهد شد که در صورت کاهش ارزش ارزهای سپرده‌گذاری‌شده، قرارداد دریافت وام، منحل نشود.


برای مثال، اگر شما بخواهید مقداری ارز دای را به ارزش 100 دلار وام بگیرید، باید تعدادی اتریوم را به ارزش 200 دلار در میکر پروتکل قفل کنید. به‌این‌ترتیب، درصورتی‌که ارزش وثیقه 25 درصد کاهش یابد، 100 دلار ارز دای شما همچنان توسط 150 دلار اتریوم باقی‌مانده پشتیبانی می‌شود.


برای خاتمه دادن به قرارداد وام نیز کاربران باید ارز دای دریافت‌شده را با بهره‌ی آن، به میکر پروتکل بازپرداخت کرده و وثیقه خود را پس بگیرند.


بنیان‌گذاران دای (DAI) چه افرادی هستند؟

بنیان‌گذاران دای (DAI) چه افرادی هستند؟

شناخت بنیان‌گذاری میکر دائو به شما کمک خواهد کرد که این پروژه را بهتر بشناسید و با آگاهی کامل به خرید دای اقدام کنید. بنیاد میکر (The Maker Foundation) در سال 2014، توسط یک توسعه‌دهنده با نام «رون کریستنسن» (Rune Christensen) پایه‌گذاری شد. متعاقباً در سال 2017، ارز دای (DAI) توسط همین بنیاد به بازار آمد؛ بنابراین، کریستنسن توسعه‌دهنده DAI نیز محسوب می‌شود.


بااین‌حال، ارز دای حاصل تلاش جامعه‌ای است که بنیاد میکر را اداره می‌کنند. ازآنجایی‌که پروتکل میکر به‌صورت یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) بنا شده، اداره آن نیز در اختیار خود اعضا و کاربران قرار گرفته است. در نتیجه، ارز دای ماهیت غیرمتمرکز خود را حفظ کرده و برخلاف اغلب استیبل کوین‌ها، به یک نهاد متمرکز وابسته نیست.


چه چیزی دای (DAI) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

چه چیزی دای (DAI) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

ویژگی‌های منحصربه‌فرد ارز دای (DAI) این پروژه را نسبت به سایر استیبل کوین‌ها متمایز می‌کنند؛ بنابراین، پیش از خرید دای، شما باید از این موارد اطلاع داشته باشید. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:


 • ارز دای نسل جدیدی از استیبل کوین‌ها را به بازار کریپتو معرفی کرده است.

 • ارزش استیبل کوین‌هایی، مانند ارز دای (DAI)، از توانایی آن‌ها در اتصال به قیمت یک دارایی دیگر ناشی می‌شود.

 • برخلاف سایر استیبل کوین‌ها که شرکت‌هایی بزرگ وظیفه حفظ ارزش آن‌ها را بر عهده دارند، ارز دای توسط قراردادهای هوشمند میکر پروتکل به قیمت دلار متصل می‌ماند.

 • میکر دائو به‌طور کامل توسط کاربران اداره می‌شود تا یک استیبل کوین غیرمتمرکز را به بازار ارائه دهد. ارز دای توسط توسط وثیقه‌ای حداکثری پشتیبانی خواهد شد تا همیشه ارزش خود را حفظ کند.

ارز دیجیتال دای (DAI) چیست؟

ارز دیجیتال دای (DAI) چیست؟

ارز دای (DAI) یک توکن ERC-20 است که بر بستر بلاک چین اتریوم صادر می‌شود. کاربردهای این ارز پایدار شامل موارد زیر هستند:


 • بسیاری از بانک‌ها برای پرداخت وام به کاربران، حداقل موجودی مورد نیاز را اعلام می‌کنند؛ اما ارز دای هیچ محدودیتی ندارد و شما به مقدار مد نظرتان می‌توانید از میکر پروتکل وام دریافت نمایند.

 • قیمت دای به نرخ دلار آمریکا متصل شده است و این رمز ارز ابزار بسیار خوبی برای حفظ ارزش سرمایه به حساب می‌آید. برای مثال، در کشور ایران که با تورمی افسارگسیخته مواجه است، شما قادر هستید با خرید دای، جلوی کاهش ارزش سرمایه‌های خود بگیرید.

 • ازآنجایی‌که ارز دای غیرمتمرکز و بدون مجوز است، می‌تواند مانعی برای کنترل اقتصاد توسط افراد ثروتمند باشد. خصوصاً این مسئله برای ساکنان کشورهایی که دولت‌هایی تمامیت‌خواه دارند، بسیار مفید خواهد بود.

 • ارز دای بر روی بلاک چین اتریوم حضور دارد؛ بنابراین، از مکانیزم اجماع اختصاصی خود برخوردار نیست و کاربران نمی‌توانند DAI را سهام‌گذاری کنند. بااین‌حال، پروتکل میکر به کاربران اجازه داده تا با قفل کردن ارز دای در «سیستم نرخ پس‌انداز دای» (DAI Savings Rate system)، درآمد غیرفعال داشته باشند. این سیستم درآمدزایی هیچ حداقلی را برای سپرده‌گذاری در نظر نگرفته و امکان برداشت نیز همیشه برای کاربران وجود دارد.

 • برخلاف پول‌های سنتی، انتقال ارز دای به نقاط مختلف دنیا در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود و کارمزدهای بسیار اندکی را نیز برای کاربران به‌همراه خواهد داشت. در نتیجه، همه افراد می‌توانند با خرید دای، این ارز باثبات را به‌جای دلار، در عرض چند ثانیه برای دوستان و آشنایان خود ارسال کنند.

 • اصولاً بانک‌ها و موسسات مالی با تعطیلی، قطعی و خاموشی مواجه می‌شوند؛ اما میکر پروتکل هیچ‌گاه از فعالیت بازنمی‌ایستد و کاربران در تمام اوقات شبانه‌روز می‌توانند با ارز دای، امور مالی مورد نظر خود را انجام دهند.

توکنومیک ارز دیجیتال دای DAI

توکنومیک ارز دیجیتال دای DAI

ارز دای (DAI) با قفل کردن دارایی‌ها در قراردادهای هوشمند میکر پروتکل صادر می‌شود؛ بنابراین، سقف عرضه ندارد و کاربران به هر مقداری که تمایل داشته باشند، با ارائه وثیقه، می‌توانند DAI به دست آورند. کل عرضه این رمز ارز به فرایند وام‌دهی تعلق گرفته و به‌شکل دیگری وارد بازار نمی‌شود.


درحال‌حاضر (ژانویه 2024)، حدود 5.3 میلیارد واحد ارز دای در گردش بازار کریپتو قرار دارند. ازآنجایی‌که ارزش بازار یک رمز ارز از حاصلضرب تعداد توکن‌هایش در قیمت آن به دست می‌آید و قیمت دای نیز برابر با 1 دلار آمریکا است، نتیجه می‌گیریم که ارزش بازار DAI نیز باید در حدود 5.3 میلیارد دلار باشد. همچنین، حجم معاملات روزانه این ارز دیجیتال به 201 میلیون دلار می‌رسد.


ارزش دای (DAI) از کجا ناشی می‌شود؟

ارزش دای (DAI) از کجا ناشی می‌شود؟ هر کاربری که تمایل داشته باشد، می‌تواند با قفل کردن اتریوم و سایر توکن‌های ERC-20 پشتیبانی‌شده توسط میکر دائو، وام کریپتویی دریافت کند. تمام این وام‌ها با ارز دای ارائه می‌شوند. ازاین‌طریق، سیستمی غیرمتمرکز و دموکراتیک برای وام‌های بین‌المللی پدید می‌آید. این ویژگی اصلی‌ترین عنصری است که ارزش ارز دای را تعیین می‌کند.


علاوه‌بر آن، ارائه اولین استیبل کوین غیرمتمرکز با پشتوانه کریپتو و وثیقه بیش‌ازحد این ارز پایدار، موارد دیگری هستند که به ارزش ذاتی DAI می‌افزایند.


مزایا و معایب دای (DAI) چیست؟

تا اینجا، در مورد ویژگی‌های ارز دای (DAI) صحبت کردیم؛ بااین‌حال، برای شناخت بهتر این پروژه، باید مزایا و معایب آن را به‌صورت هم‌زمان بشناسید. این مسئله به شما کمک می‌کند که با دید کاملی به خرید دای اقدام کنید. به همین خاطر، در جدول زیر، مزایا و معایب DAI را به‌طور کامل شرح خواهیم داد.


مزایا و معایب دای (DAI) چیست؟

دای (DAI) چگونه ایمن می‌شود؟

ارز دای (DAI) یک توکن ERC-20 است و ایمنی خود را از الگوریتم رمزنگاری بلاک چین اتریوم، با نام Ethash دریافت می‌کند. از سوی دیگر، میکر دائو به‌صورت مداوم توسط نهادهای نظارتی ممیزی می‌شود تا عملکردی قانونی داشته باشد. همچنین، اعضای سازمان مستقل غیرمتمرکز میکر بر عملکرد این پروژه نظارت کاملی دارند.


ارز دیجیتال دای (DAI) را کجا ذخیره کنیم؟

ارز دیجیتال دای (DAI) را کجا ذخیره کنیم؟

برای سرمایه‌گذاری بر روی DAI، پس از خرید دای، به کیف پولی برای محافظت از استیبل کوین‌های خود نیاز خواهید داشت. ازآنجایی‌که ارز دای یک توکن ERC-20 است، تمام ولت‌های اتریومی از این رمز ارز پشتیبانی می‌کنند. در انتخاب کیف پول مناسب برای DAI، باید به مواردی مانند رابط کاربری، امنیت و ادغام با نرم‌افزارهای کاربردی و... توجه داشته باشید. ازاین‌رو، در این بخش، بهترین کیف پول‌هایی را که پس از خرید دای می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید، معرفی می‌کنیم:


 • مای اتر ولت (MyEtherWallet)

 • اتمیک ولت (Atomic Wallet)

 • متامسک (MetaMask)

 • تراست ولت (Trust Wallet)

 • اکسودوس (Exodus)

 • کیف پول اختصاصی اکسبیتو

ولت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری گوناگونی از ارز دای پشتیبانی کرده‌اند؛ بااین‌حال، استفاده از یک کیف پول ایرانی مطمئن، برای هم‌وطنان ما می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. به همین منظور، کیف پول اکسبیتو با استفاده از بهترین پروتکل‌های امنیتی، به‌خوبی از توکن‌های DAI شما محافظت می‌کند. همچنین، ولت اکسبیتو با یک پلتفرم معاملاتی جامع ادغام شده و شما به‌راحتی قادر هستید که خرید و فروش دای را از داخل کیف پول خود انجام دهید. ازاین‌طریق، نیازی به جابه‌جای DAI ندارید و هزینه‌های جاری شما به‌طور چشمگیری کاهش می‌یابند.


خرید ارز دیجیتال دای (DAI) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال دای (DAI) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید دای (DAI) در صرافی اکسبیتو، با کمترین قیمت و به‌سرعت قابل انجام است. برای خرید دای در صرافی اکسبیتو، فقط باید مراحل زیر را دنبال کنید:


1_ در صرافی اکسبیتو ثبت‌نام کرده و حساب کاربری خود را ایجاد کنید.


2_ به حساب کاربری‌تان وارد شوید و مراحل احراز هویت را تکمیل کنید. (احراز هویت در صرافی اکسبیتو سرعت بسیار بالایی دارد و به‌سادگی صورت می‌گیرد. احراز هویت صرافی اکسبیتو دارای دو مرحله است که مرحله‌ی اول آن، فقط 1 دقیقه طول می‌کشد و امکان خرید و فروش دای و سایر رمز ارزها را را برای شما فراهم می‌کند. مرحله‌ی دوم نیز برای دسترسی به امکانات پیشرفته‌تر اکسبیتو است و برای اطلاع از آن، می‌توانید به بخش احراز هویت این صرافی مراجعه کنید.)


3_ اطلاعات کارت یا حساب بانکی خود را برای واریز نقدی ارائه دهید. (واریز پول توسط اکسبیتو به‌صورت نامحدود انجام می‌شود.)


4_ برای خرید دای با ریال، مبلغ مورد نظر را به حساب خود در اکسبیتو واریز کنید و برای خرید DAI با تتر، مقدار USDT مد نظرتان را به کیف پول اختصاصی‌‌تان در اکسبیتو انتقال دهید.


5_ پس از ثبت سفارش و تکمیل فرایند خرید دای، مقدار DAI مورد نظر به کیف پول شما در صرافی اکسبیتو منتقل خواهد شد.


فروش ارز دیجیتال دای (DAI) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال دای (DAI) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش دای (DAI) در صرافی اکسبیتو با بهترین قیمت فروش و در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌شود. پس از فروش دای، معادل ریالی و یا تتری آن (به انتخاب خودتان)، به کیف پول اختصاصی‌ شما در اکسبیتو منتقل شده و سپس، شما می‌توانید با سرعت زیادی وجه خود را از این صرافی برداشت کنید. برای فروش دای در صرافی اکسبیتو، مراحل زیر را پشت‌سر بگذارید:


1_ در صرافی اکسبیتو ثبت‌نام کرده و حساب کاربری خود را ایجاد کنید


2_ به حساب کاربری‌ خود وارد شده و مراحل احراز هویت را تکمیل کنید.


3_ اطلاعات کارت و یا حساب بانکی‌ خود را برای واریز پول ارائه دهید.


4_ ارز دای را به صرافی اکسبیتو منتقل کنید. (درصورتی‌که توکن‌های DAI شما در کیف پول اختصاصی‌تان در اکسبیتو قرار دارند، نیازی به انجام این مرحله نخواهید داشت


5_ سفارش فروش دای را در صرافی اکسبیتو ثبت کنید.


6_ پس از فروش دای، معادل ریالی و یا تتری آن (به انتخاب خودتان) به کیف پول اختصاصی شما در اکسبیتو منتقل خواهد شد. سپس، با ثبت درخواست برداشت آنی ارز دای، می‌توانید وجه ریالی خود را به‌سرعت برداشت کرده و یا اینکه تترهایتان را به آدرسی دیگر انتقال دهید.


تسویه آنی ارز دیجیتال DAI در صرافی اکسبیتو

تسویه حساب آنی دای (DAI) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

تسویه حساب ریالی، پس از فروش دای (DAI)، در صرافی اکسبیتو به‌صورت تسویه حساب آنی یا واریز آنی پول به حساب بانکی انجام می‌شود. صرافی اکسبیتو از 14 بانک معتبر کشور برای واریز آنی پول استفاده می‌کند. تسویه حساب آنی ارز دای در اکسبیتو فقط 3 ثانیه تا 1 دقیقه زمان می‌برد و تا سقف 50 میلیون تومان در روز قابل انجام است. ازاین‌طریق، شما به‌صورت 24 ساعته و در تمام روزهای هفته، می‌توانید تسویه حساب آنی ارز دای (DAI) را در اکسبیتو انجام داده و وجه خود را به‌سرعت از این صرافی برداشت کنید.


درصورتی‌که در مراحل خرید و فروش دای (DAI) و سایر رمز ارزها با مشکلی مواجه شدید، می‌توانید به بخش سوالات متداول اکسبیتو مراجعه فرمایید. در ضمن، همکاران ما در تیم پشتیبانی اکسبیتو، به‌صورت 24 ساعته و در تمام روزهای هفته‌ پاسخگوی سوالات شما هستند.