خرید ارز دیجیتال نومرایر | فروش Numeraire | قیمت NMR

تکنولوژی‌های نوینی چون هوش مصنوعی و یادگیری ماشین جنبه‌های مختلف زندگی انسان را تغییر داده‌اند. فرایند ترید و سرمایه‌گذاری هم با ورود این تکنولوژی‌ها تغییرات بسیاری پیدا کرده است. درحال‌حاضر بسیاری از تریدرها و سرمایه‌گذاران از هوش مصنوعی به‌عنوان یک دستیار هوشمند استفاده می‌کنند. آن‌ها با ترید بر اساس پیشنهادهای هوش مصنوعی یا داده‌هایی که به آن‌ها ارائه می‌دهد، معاملات سودآوری انجام می‌دهند. نومرایر (Numeraire) یک پروژه دیفای مبتنی بر بلاک چین اتریوم است که این تکنولوژی‌ها را به بازار ارزهای دیجیتال پیوند می‌دهد. صندوق پوشش ریسک نومرایر تکنولوژی را با معامله‌گری ترکیب می‌کند و سبک خاصی از معاملات را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد. در این مقاله بررسی می‌کنیم نومرایر (Numeraire) چیست، توکن بومی آن چه ویژگی‌هایی دارد و خرید و فروش NMR در ایران چگونه انجام می‌شود.


قیمت ارز دیجیتال نومرایر NMR

قیمت ارز دیجیتال نومرایر NMR

قیمت ارز دیجیتال NMR مسیر پرفرازونشیبی را تا امروز طی کرده است. این ارز دیجیتال برای اولین‌بار در تاریخ ژوئن ۲۰۱۷ با قیمت نزدیک به ۵۲ دلار عرضه شد. قیمت NMR تا نوامبر ۲۰۱۷ به ۱۰ دلار هم رسید، اما از دسامبر روند صعودی پیدا کرد و در اولین هفته ژانویه ۲۰۱۸ تا ۴۴.۵ دلار بالا رفت. بعد از آن، نومرایر وارد زمستان قیمتی خود شد و نرخ آن تا ژانویه سال ۲۰۱۹ نزولی بود؛سپس، در ژانویه ۲۰۱۹ قیمت ارز دیجیتال NMR به کمتر از ۳ دلار هم رسید.


صعود مجدد قیمت NMR از اواسط مارس ۲۰۱۹ آغاز شد، اما از ابتدای ۲۰۲۰ شدت گرفت. در مه ۲۰۲۰، نرخ این ارز دیجیتال از ۳۴ دلار هم بیشتر شد و بعد از یک نزول کوتاه‌مدت، دوباره شیب صعودی گرفت و در ۲۸ آگوست ۲۰۲۰ به ۵۴ دلار رسید. در ادامه سال ۲۰۲۰ قیمت NMR دوباره شیب نزولی گرفت و تا ۲۳ دلار هم پایین آمد.


از ابتدای سال ۲۰۲۱ روند قیمت ارز دیجیتال NMR دوباره صعودی شد. این‌بار نرخ این ارز دیجیتال تا ۸۴.۶۹ دلار در ۲۰ آوریل ۲۰۲۱ بالا رفت تا اوج قیمت تاریخی نومرایر را ثبت کند. بعد از این رکورد، قیمت NMR تا اواخر ژوئن پایین آمد و به ۲۷ دلار رسید. در جولای و آگوست ۲۰۲۱، قیمت کمی اوج گرفت و دوباره تا ۴۷ دلار هم بالا رفت. این بالاترین قیمتی بود که نومرایر از آن زمان تا کنون تجربه کرده است. بعد از آن، تا اواخر ژوئن ۲۰۲۲، قیمت این ارز دیجیتال تا ۸.۵ دلار پایین آمد و پایین‌ترین رکورد خود را ثبت کرد.


از آن زمان، نومرایر نوسان‌های مختلفی را تجربه کرده است و در بازه قیمتی ۱۱ تا ۲۴ دلار خرید و فروش می‌شود. در زمان نگارش این مقاله، در ۲۶ نوامبر ۲۰۲۳، هر توکن NMR با قیمت ۱۶.۵ دلار مورد معامله قرار می‌گیرد.


خرید و فروش ارز دیجیتال نومرایر (NMR) در ایران

خرید و فروش نومرایر در بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز و غیرمتمرکز جهان انجام می‌شود. صرافی‌هایی چون بایننس، کوکوین، کوین بیس، یونی سواپ، کراکن و بیت هامب این ارز دیجیتال را در لیست معاملاتی خود ارائه داده‌اند.


خرید و فروش نومرایر در صرافی‌های بین‌المللی خارجی برای ایرانی‌ها ساده نیست. بسیاری از صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال جهانی، به احراز هویت نیاز دارند و مدارک هویتی ایرانی را معتبر نمی‌دانند؛ در نتیجه، کاربران ایرانی نمی‌توانند احراز هویت انجام دهند. بعضی از صرافی‌های بین‌المللی نیز با پیروی از تحریم‌ها، به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی‌دهند. بنابراین کاربران ایرانی برای ورود به صرافی‌ها یا احراز هویت، باید از آی‌پی و مدارک هویتی جعلی استفاده کنند. درصورتی‌که صرافی متوجه این تقلب شود، حساب کاربری را با تمام موجودی آن مسدود خواهد کرد. از تمام این موارد که بگذریم، در صرافی‌های بین‌المللی امکان خرید و فروش NMR با ریال ایران وجود ندارد؛ بنابراین ابتدا باید ریال را به تتر تبدیل کرد و سپس خرید نومرایر را انجام داد.


ساده‌ترین روش برای خرید و فروش ارز دیجیتال Numeraire در ایران، استفاده از صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو است. در این صرافی امکان خرید و فروش NMR با ریال ایران و تتر وجود دارد و تراکنش‌های خرید و فروش خیلی سریع پردازش و تکمیل می‌شوند. در اکسبیتو می‌توانید نومرایر را به سه روش «خرید و فروش فوری»، «خرید و فروش محدود» و «سواپ» معامله کنید.


نومرایر (Numeraire) چیست؟

نومرایر (Numeraire) چیست؟

نومرایر یک صندوق پوشش ریسک (hedge fund) بر بستر بلاک چین اتریوم است. سرمایه‌گذاران چنین صندوق‌هایی، سرمایه‌های خود را در اختیار تریدرهای حرفه‌ای قرار می‌دهند تا با سبدگردانی این افراد، بیشترین سود را به دست آورند. تفاوت Numeraire با صندوق‌های پوشش ریسک سنتی این است که به‌جای تریدرهای حرفه‌ای از ابزارهای مبتنی بر تکنولوژی مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، علم داده و رمزنگاری برای پیش‌بینی بازار و انجام معاملات سودآور استفاده می‌کند.


نومرایر با دو روش سرمایه‌گذاران را در به دست آوردن بیشترین سود ممکن راهنمایی خواهد کرد:


 • ارائه سیگنال: در این روش استراتژی‌های معاملات سهام ارائه می‌شوند و از یک سبک ترید خاص پیروی می‌کند.

 • برگزاری تورنمنت: تورنومنت‌ها به‌صورت هفتگی برگزار می‌شوند. در هر تورنومنت الگوریتم‌های بازار سهام بارگذاری می‌شوند و کاربران می‌توانند روی سهامی که احتمال می‌دهند بیشترین سود را به دست می‌آورد، سرمایه‌گذاری کنند.

نومرایر (Numeraire) چطور کار می کند؟‌

نومرایر (Numeraire) چطور کار می کند؟‌

نومرایر از یک مدل هوش مصنوعی جمع‌آوری‌کننده به نام «مدل متا» استفاده می‌کند. در این مدل، تمام پیش‌بینی‌های ارائه‌شده توسط کاربران ذخیره می‌شوند. بعد از آن، پلتفرم نومرایر بر اساس مدل متا و داده‌های آن، الگوریتمی برای خرید و فروش سهام در بازار ایجاد می‌کند و ترید انجام می‌دهد. نومرایر الگوریتم‌های خود را در اختیار کاربران پروتکل نیز قرار می‌دهد تا با استفاده از آن‌ها بتوانند در بازار معامله‌گری کنند و سود به دست آورند.


در ادامه توضیح می‌دهیم که هرکدام از بخش‌های Numeraire (تورنومنت و سیگنال) چطور کار می‌کنند.


تورنمنت نومرایر (Numeraire)

تورنومنت‌ها به‌صورت هفتگی برگزار می‌شوند تا داده‌های مربوط به پیش‌بینی‌های ارائه‌شده توسط کاربران را جمع‌آوری کنند. کاربران در ازای داده‌هایی که در اختیار این پروتکل قرار می‌دهند، توکن NMR پاداش می‌گیرند. در سیستم تورنومنت نومرایر، کاربران داده‌هایشان را مطابق با یک سیستم شرط‌بندی ارسال می‌کنند. یعنی شما به‌جای اینکه نتیجه تحلیل‌هایتان را به‌صورت مستقیم در جایی ثبت کنید، روی سهامی که احتمال می‌دهید بیشترین سودآوری را داشته باشد، سهام‌گذاری می‌کنید. سهام‌گذاری با توکن NMR انجام می‌شود.


سیستم نومرایر به داده‌های ارائه‌شده بر اساس دقت تحلیل و درستی نتایج به دست آمده، امتیاز می‌دهد. اگر کاربران پیش‌بینی درستی انجام داده باشند، توکن‌های NMR بیشتری پاداش می‌گیرند، اما اگر پیش‌بینی‌هایشان اشتباه از آب درآید، توکن‌های NMR را که سهام‌گذاری کرده بودند، از دست می‌دهند. پاداش‌ها از توکن‌های NMR تازه استخراج‌شده ارائه می‌شوند و توکن‌های باخته نیز وارد فرایند توکن‌سوزی خواهند شد.


تورنومنت‌های نومرایر هفتگی هستند، اما امتیازدهی به کاربران و ارائه پاداش‌ها هر چهار هفته یکبار انجام می‌شوند.


سینگال‌ نومرایر (Numeraire)

داده‌های مربوط به سیگنال نیز از طرف کاربران تأمین می‌شوند. در این روش، کاربران نومرایر تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌هایی را که درباره بازار دارند، در نومرایر آپلود می‌کنند تا در ازای آن توکن NMR پاداش بگیرند. نومرایر از ترید ۵ هزار سهام پشتیبانی می‌کند. کاربران می‌توانند سیگنال‌های خرید و فروش این سهام‌ها را که با استفاده از استراتژی‌های معاملاتی شخصی خودشان به دست آورده‌اند، در نومرایر به اشتراک بگذارند. نومرایر برای پاداش دادن به ارائه‌دهندگان سیگنال نیز از سیستم امتیازدهی استفاده می‌کند. هرچقدر استراتژی‌های معاملاتی پشت سیگنال حرفه‌ای‌تر باشد و تحلیل سهام‌ها با دقت بالاتری صورت گیرد، سیگنال‌های دقیق‌تری ارائه می‌شوند. در نتیجه کاربر امتیاز بالاتری به دست می‌آورد و میزان پاداشی که دریافت می‌کند، بیشتر خواهد بود.


بنیان‌گذاران نومرایر (Numeraire) چه کسانی هستند؟

شرکت اصلی توسعه‌دهنده نومرایر، «نومرای» (Numerai) نام دارد و در سال ۲۰۱۵ در سانفرانسیسکو راه‌اندازی شده است. پروژه Numeraire از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ چهار دوره جذب سرمایه برگزار کرد و در مجموع توانست ۲۱ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کند.


شرکت نومرای توسط ریچادر کریب (Richard Craib) راه‌اندازی شد. او مدارک تحصیلی خود را از دانشگاه‌های کیپ‌تاون، کرنل و برکلی دریافت کرده است. راه‌اندازی شرکت نومرای، ریچارد کریب را به اعتبار بالایی رساند و باعث شد نام او در میان ۳۰ شخص برتر زیر ۳۰ سال مجله فوربز قرار گیرد.


چه چیزی نومرایر (Numeraire) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

چه چیزی نومرایر (Numeraire) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

نومرایر یک ایده تازه به بازار ارزهای دیجیتال ارائه داده است و به‌طور کلی عملکرد منحصربه‌فردی دارد. مهم‌ترین ویژگی‌های منحصربه‌فرد این پروژه عبارت‌اند از:


 • این پلتفرم با پاداش دادن توکن NMR، کاربران و دانشمندان داده را به اشتراک‌گذاری سیگنال‌ها و مدل‌های پیش‌بینی در نومرایر تشویق می‌کند.

 • در نومرایر از تکنولوژی‌های هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و علم داده برای ترید و پیش‌بینی بازار استفاده می‌شود و نوع منحصربه‌فردی از صندوق پوشش ریسک است.

 • نومرایر یک مدل جدید کسب درآمد از بازار ارزهای دیجیتال را ایجاد کرده است که با استفاده از استراتژی‌های معاملاتی مبتنی بر داده‌های بازار کار می‌کند.

ارز دیجیتال نومرایر (NMR) چیست؟

ارز دیجیتال NMR، توکن بومی پروژه نومرایر و یک توکن مبتنی بر اتریوم است. این ارز دیجیتال برای کاربردهای مختلف داخل پلتفرم از جمله پاداش دادن به افرادی که سینگال‌ها و داده‌هایشان را در نومرایر آپلود می‌کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.


کاربرد دیگر NMR در سیستم تورنمنت نومرایر است. افرادی که می‌خواهند در سهام‌گذاری‌ها مشارکت داشته باشند، باید توکن‌های NMR را ارائه کنند. اگر برنده شوند، توکن‌های NMR بیشتری پاداش می‌گیرند و اگر ببازند، بخشی از توکن‌های خود را از دست می‌دهند.


کاربرانی که قصد دارند مدل‌های معاملاتی و داده‌هایشان را در نومرایر به اشتراک بگذارند، باید برای پیشگیری از فعالیت‌های مخرب و دستکاری داده‌ها، توکن NMR را به پلتفرم ارائه دهند. در نومرایر، مدل‌های معاملاتی مختلف برای ترید مورد استفاده قرار می‌گیرند و ۱۰۰ مدل برتری که بهترین عملکرد را ارائه می‌دهند، به‌عنوان پاداش بیت کوین می‌گیرند. ارائه‌دهندگان این ۱۰۰ مدل، همچنین می‌توانند توکن‌های NMR را که برای اثبات فعالیت سالم در شبکه به اشتراک گذاشته بودند، برداشت کنند.


توکنومیک ارز دیجیتال نومرایر NMR

توکنومیک ارز دیجیتال نومرایر NMR

اولین‌بار در سال ۲۰۱۷، یک میلیون توکن NMR در بازار عرضه شد. نومرایر این توکن‌ها را بین کاربرانی که قبلا در تورنمنت‌ها شرکت‌ کرده‌ بودند، تقسیم کرد. ارز دیجیتال NMR برای مقابله با تورم، عرضه محدودی دارد. نومرایر (Numeraire) در ابتدا اعلام کرد که حداکثر عرضه توکن NMR به ۲۱ میلیون واحد می‌رسد، اما در سال ۲۰۱۹ این تصمیم خود را تغییر داد. درحال‌حاضر قرار است که در نهایت، ۱۱ میلیون توکن NMR استخراج شوند.


در زمان نگارش این مقاله در ۲۶ نوامبر ۲۰۲۳، بیش از ۶ میلیون و ۲۶۴ هزار توکن NMR در گردش بازار وجود دارند و ارزش بازار این ارز دیجیتال ۹۷ میلیون و ۳۸۷ هزار دلار است.


مزایا و معایب نومرایر (Numeraire) چیست؟

نومرایر یک پروژه با ایده‌ای کاملا خلاقانه و نوین است. برای بررسی مزایا و معایب نومرایر باید بازدهی این روش نوین ترید را ببینیم و آن را با روش‌های سنتی مقایسه کنیم. درحال‌حاضر مزایا و معایبی کلی را که درباره نومرایر وجود دارند، در جدول زیر بررسی می‌کنیم.


مزایا و معایب نومرایر (Numeraire) چیست؟

ارز دیجیتال نومرایر (NMR) را کجا ذخیره کنیم؟

ارز دیجیتال NMR بر بستر بلاک چین اتریوم کار می‌کند و می‌توان آن را روی تمام والت‌های اتریومی ذخیره کرد. کیف پول‌های سخت‌افزاری و سرد برای ذخیره بلندمدت این ارز دیجیتال مناسب هستند و کیف پول‌های گرم ترید، واریز و برداشت توکن را ساده‌تر می‌کنند.


لیست بهترین کیف پول‌ها برای ذخیره نومرایر (NMR) عبارت است از:


 • متامسک

 • تراست والت

 • اکسودوس

 • کیف پول اکسبیتو

 • ترزور

 • لجر

 • مای اتر والت

ذخیره NMR در یک کیف پول ایرانی ایمن یکی از بهترین روش‌ها برای کاربران ایرانی است. کیف پول ارز دیجیتال اکسبیتو یک والت آنلاین به حساب می‌آید که به‌صورت مستقیم به صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو متصل می‌شود و از پیشرفته‌ترین پروتکل‌های امنیتی برای محافظت از دارایی‌های کاربران استفاده می‌کند. با استفاده از این کیف پول، دغدغه‌ای بابت مسدود شدن ناگهانی حسابتان نخواهید داشت. همچنین به راحتی می‌توانید توکن‌ها را از طریق صرافی بخرید و بفروشید یا آن‌ها را از طریق کیف پول به آدرس‌های مختلف انتقال دهید.


خرید ارز دیجیتال نومرایر (NMR) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال نومرایر (NMR) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو خدمات خرید ارز دیجیتال NMR را ارائه می‌دهد. شما می‌توانید خرید NMR را با ریال ایران یا تتر انجام دهید. نومرایر در اکسبیتو با بهترین قیمت عرضه می‌شود. بعد از درخواست خرید NMR نیز تراکنش شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن پردازش و تکمیل خواهد شد و می‌توانید توکن‌های خریداری‌شده را در موجودی کیف پول خود ببینید.


برای خرید ارز دیجیتال نومرایر از صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو گام‌های زیر را طی کنید:


1_ وارد سایت اکسبیتو شوید یا اپلیکیشن اکسبیتو را نصب کرده و روی گزینه «ثبت نام» کلیک کنید.


2_ در فرایند ثبت نام، اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید. برای خرید و فروش، باید مرحله اول احراز هویت را هم انجام دهید. این مرحله تنها یک دقیقه زمان نیاز دارد. (مرحله دوم احراز هویت برای دسترسی به امکانات پیشرفته‌تر اکسبیتو لازم است. در بخش احراز هویت اکسبیتو، توضیحات لازم درباره هر دو مرحله وجود دارند.)


3- اطلاعات حساب یا کارت بانکی‌تان را ثبت کنید.


4_ در اکسبیتو امکان خرید NMR با تتر و ریال فراهم شده است. اگر قصد خرید با ریال دارید، حسابتان را شارژ کنید. اگر می‌خواهید با تتر خرید کنید و تترهایتان در کیف پول دیگری ذخیره شده‌اند، مقدار USDT مورد نظر را به کیف پولتان در اکسبیتو انتقال دهید.


5_ درخواست خرید NMR را ثبت کنید و منتظر پردازش سفارش بمانید.


6_ بعد از تکمیل سفارش، توکن‌های NMR به حساب شما در اکسبیتو واریز می‌شوند و امکان انتقال آن‌ها به انواع کیف پول‌ ارز دیجیتال وجود دارد.


فروش ارز دیجیتال نومرایر (NMR) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال نومرایر (NMR) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

برای فروش توکن NMR هم می‌توانید از صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو استفاده کنید. اکسبیتو توکن‌های شما را با بهترین قیمت به فروش می‌رساند و در ازای آن‌ها، وابسته به انتخاب خودتان، به شما ریال یا تتر پرداخت می‌کند. تراکنش‌ فروش NMR در اکسبیتو در کوتاه‌ترین زمان ممکن پردازش و تکمیل می‌شود. بعد از فروش نیز امکان برداشت آنی موجودی ریالی حساب یا انتقال موجودی تتری به سایر والت‌ها وجود دارد.


برای فروش NMR در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو گام‌های زیر را انجام دهید:


1_ روی گزینه «ثبت نام» در سایت یا اپلیکیشن اکسبیتو کلیک کنید و یک حساب کاربری بسازید.


2_ در فرایند ثبت‌نام، اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید. برای خرید و فروش، باید مرحله اول احراز هویت را انجام دهید؛ این مرحله یک دقیقه طول می‌کشد. (مرحله دوم احراز هویت نیز برای دسترسی به امکانات پیشرفته‌تر اکسبیتو است.)


3_ اطلاعات حساب یا کارت بانکی‌تان را برای واریز پول ارائه دهید.


4_ درخواست فروش NMR را ثبت کنید و منتظر پردازش سفارش بمانید. شما می‌توانید در ازای فروش NMR، ریال ایران یا تتر دریافت کنید.


5_ بعد از تکمیل سفارش، معادل ریالی یا تتری توکن‌های NMR فروخته‌شده به حساب کاربری شما واریز می‌شود. موجودی ریالی را می‌توانید به‌صورت آنی برداشت کنید و تترها را نیز می‌توانید در کیف پول اکسبیتو ذخیره کرده یا به سایر کیف پول‌ها انتقال دهید.


تسویه حساب آنی نومرایر (NMR) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

با خدمات تسویه حساب آنی اکسبیتو، بعد از ثبت درخواست برداشت وجه در حساب کاربری، وجه درخواستی طی ۳۰ ثانیه الی ۱ دقیقه بعد، به حساب بانکی شما واریز می‌شود. اکسبیتو با ۱۴ بانک در سراسر کشور همکاری دارد و به همین خاطر خدمات تسویه حساب آنی را به کاربران خود ارائه می‌دهد. تسویه حساب آنی، محدودیت زمانی ندارد و حتی در روزهای تعطیل یا ساعت‌های غیر اداری هم امکان‌پذیر است. شما در هر ۲۴ ساعت می‌توانید تا مبلغ ۵۰ میلیون تومان درخواست تسویه حساب آنی داشته باشید.


تا اینجا توضیح دادیم نومرایر چیست و درباره قیمت NMR نیز صحبت کردیم. اگر درباره فرایند خرید و فروش ارز دیجیتال NMR سوالی دارید، بخش پرسش‌های متداول در اکسبیتو را بخوانید. در این بخش، راهنما و پاسخ کاملی به متداول‌ترین سوالات کاربران ارائه شده‌اند. اگر بعد از مطالعه این صفحه، همچنان به راهنمایی بیشتر نیاز دارید، با بخش پشتیبانی اکسبیتو تماس بگیرید. کارشناسان پشتیبانی اکسبیتو پاسخگوی سوالات شما هستند و چالش‌های احتمالی را با سرعت بالایی حل می‌کنند.