خرید ارز دیجیتال آیوتا | فروش IOTA | قیمت IOTA

اغلب ارزهای دیجیتال بر بستر فناوری بلاک چین ایجاد می‌شوند و به حیات خود ادامه می‌دهند. در واقع، وقتی در مورد زیرساخت‌های رمز ارزها صحبت می‌کنیم، مجبوریم که به این فناوری نیز بپردازیم. بااین‌حال، آیا می‌دانستید که ارز دیجیتال آیوتا (IOTA) به بلاک چین وابسته نیست؟ آیوتا یک دفترکل توزیع‌شده است که با تمرکز بر «اینترنت همه‌چیز» (Internet of Everything) پایه‌گذاری شد. اینترنت همه‌چیز شبکه‌ای است که قصد دارد بین انسان‌ها و رایانه‌ها ارتباط برقرار کند. به همین منظور، آیوتا برخلاف اغلب پروژه‌ها، به بلاک چین متکی نیست و از گره‌های اختصاصی خود برای پیشبرد اهدافش بهره می‌برد. ازاین‌رو، در این مقاله، ضمن معرفی این پروژه، عوامل موثر بر قیمت آیوتا را بررسی می‌کنیم. همچنین، نحوه خرید و فروش آیوتا در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو را توضیح خواهیم داد.


قیمت ارز دیجیتال آیوتا IOTA

قیمت ارز دیجیتال آیوتا IOTA

با مراجعه به تاریخچه قیمت ارز دیجیتال آیوتا (IOTA)، اولین نرخ این رمز ارز را در مه 2018، برابر با 1.75 دلار مشاهده می‌کنیم. قیمت آیوتا بلافاصله روند نزولی شدیدی را در پیش می‌گیرد و تا ماه نوامبر به 0.28 دلار پایین می‌آید. از آن تاریخ تا انتهای سال 2020، قیمت IOTA بین 0.14 تا 0.5 دلار نوسان کرده و رشد چندانی را نشان نمی‌دهد. سال 2021، برای آیوتا نیز مانند اغلب ارزهای دیجیتال، اوضاع بر وفق مراد است و این رمز ارز موفق می‌شود که تا ماه آوریل به اوج تاریخی خود در 2.15 دلار برسد. بااین‌حال، این سطح قیمت آیوتا دوام نمی‌آورد و این رمز ارز تا ماه ژوئن، به 0.86 دلار بازمی‌گردد. اگرچه قیمت آیوتا تا ماه اکتبر دوباره جان می‌گیرد و به 1.47 دلار می‌رسد، اما دوباره سقوط کرده و سال 2022 را در 0.83 دلار آغاز می‌کند. این روند نزولی با کاهش ارزش کل بازار کریپتو همراه است. سال 2022 برای IOTA در 0.16 دلار به پایان می‌رسد.


این وضعیت در سال 2023 هم ادامه پیدا می‌کند و فقط در آغاز سال 2024، قیمت آیوتا را برابر با 0.31 دلار می‌بینیم.


خرید و فروش ارز دیجیتال آیوتا (IOTA) در ایران

آیوتا (IOTA) نوع جدیدی از فناوری بلاک چین است که قدرت و کارایی اینترنت اشیا را افزایش می‌دهد؛ به همین خاطر، امکان خرید و فروش IOTA در بسیاری از صرافی‌های سرشناس دنیا، مانند بایننس، بیت فینکس، او کی ایکس و... فراهم شده است. بااین‌حال، اغلب این صرافی‌ها، ایران را در لیست تحریم‌های خود قرار داده‌ و به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی‌کنند. حتی اگر شما با استفاده از ابزار تغییر آی‌پی هم به این صرافی‌ها متصل شوید، با افشای هویتتان، امکان دارد که کل دارایی‌هایتان را از دست بدهید. از سوی دیگر، امکان خرید و فروش آیوتا با ریال نیز در هیچ‌کدام از این صرافی‌ها فراهم نیست.


در نتیجه، برای خرید و فروش آیوتا به یک صرافی معتبر ایرانی نیاز دارید. در همین راستا، صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو امکان خرید و فروش آیوتا و سایر رمز ارزها را با بهترین قیمت و کمترین کارمزد برای شما فراهم کرده است. یکی دیگر از مزایای خرید و فروش IOTA در صرافی اکسبیتو، امکان استفاده از بازارهای ریالی و تتری محسوب می‌شود؛ بنابراین، شما می‌توانید به 3 روش «خرید و فروش محدود»، «خرید و فروش فوری» و «سواپ» ارز دیجیتال آیوتا را در صرافی اکسبیتو معامله کنید.


آیوتا (IOTA) چیست؟

آیوتا (IOTA) چیست؟

آیوتا (IOTA) یک دفترکل توزیع‌شده منبع‌باز و مقیاس‌پذیر است. این شبکه برای یکپارچه‌سازی تعامل میان انسان‌ها و ماشین‌ها پایه‌گذاری شد. در واقع، آیوتا به نسل بعدی انقلاب دیجیتال، یعنی «اینترنت همه‌چیز» (Internet of Everything) تعلق دارد. از ویژگی‌های آیوتا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


 • تراکنش‌های بی‌احساس (Feeless Transactions)

 • داده‌های ضددستکاری (Tamper-proof Data)

 • تقاضای کم منابع (Low Resource Demand)

شبکه آیوتا می‌تواند، بدون نیاز به انجام سرمایه‌گذاری‌های سنگین، اینترنت اشیا (IoT) را تأمین سازد. این پروژه قصد دارد تا نقشی مهم را در انقلاب صنعتی بعدی ایفا کرده و روابط مالی بین انسان‌ها و ماشین‌ها را مدیریت کند.


آیوتا (IOTA) چگونه کار می‌کند؟

آیوتا (IOTA) چگونه کار می‌کند؟

پیش از اینکه به‌سراغ نحوه خرید آیوتا (IOTA) برویم، باید چگونگی عملکرد این پروژه را بررسی کنیم تا با عوامل موثر بر قیمت آیوتا آشنا شویم. از نظر تئوری، آیوتا شبکه بسیار ساده‌ای است و به‌صورت پلی بین ماشین‌های «اینترنت همه‌چیز» (IoT) عمل می‌کند. در واقع، آیوتا انتقال اطلاعات بین این ماشین‌ها را فراهم می‌سازد. همچنین، این شبکه می‌تواند قراردادهای هوشمند پیچیده و چنددستگاهی (Multi-device) را اجرا کند. برای این کار، آیوتا به یک فناوری جدید به نام «تنگل» (Tangle) متکی است. ازاین‌رو، در ادامه این بخش، جنبه‌های مختلف آیوتا را شرح خواهیم داد.


تنگل (Tangle)

تنگل (Tangle) مکانیزم اجماع آیوتا (IOTA) است. این پروتکل به‌عنوان یک «گراف جهت‌دار غیرمدور» (Directed Acyclic Graph) یا DAG عمل می‌کند که انعطاف‌پذیری بالایی را به آیوتا می‌بخشد. در یک شبکه مبتنی بر تنگل، ماینرها توسط یک «هماهنگ‌کننده مرکزی» (Central Coordinator) تعیین می‌شوند. این هماهنگ‌کننده داده‌ها را از سیستم گره‌ها جمع‌آوری کرده و از آن‌ها برای تأیید اعتبار تراکنش‌ها استفاده می‌کند. این عملکرد، راز آیوتا در تبدیل شدن به یکی از سریع‌ترین و گسترده‌ترین دفترکل‌های توزیع‌شده است.


بازار داده‌ها (Data Marketplace)

بازار داده‌ها (Data Marketplace)

در هسته مرکزی اکوسیستم آیوتا، بازار داده‌ها (Data Marketplace) قرار دارد. در این بازار، توسعه‌دهندگان سنسورهای اطلاعاتی می‌توانند به‌طور ایمن به «جریان‌های داده فعال» (Active Data Streams) دسترسی پیدا کنند و یا اینکه آن‌ها را به فروش برسانند. این جریان‌های داده فعال که با عنوان «پیام‌های معتبر پوشانده‌شده» (Masked Authenticated Messaging) یا MAM شناخته می‌شوند، به‌صورت رمزنگاری در شبکه حضور دارند. همچنین، این پیام‌ها به‌صورت بی‌درنگ (Real-time) جمع‌آوری شده و مورد معامله قرار می‌گیرند؛ ازاین‌رو، به برنامه‌نویسان کمک خواهند کرد که برنامه‌های کارآمدتری را طراحی کنند. به‌این‌ترتیب، یک سیستم سنسور گسترده پدید می‌آید که نسبت به سنسورهای متمرکز بسیار کارایی بالاتری دارد و آینده صنایع مختلف را دگرگون می‌کند.


پیام‌های معتبر پوشانده‌شده (Masked Authenticated Messaging)

MAMها بخش کلیدی عملکردی آیوتا را تشکیل می‌دهند. این مجموعه‌ی داده‌ها یک سیستم بدون نیاز به اعتماد را در اختیار کاربران می‌گذارد تا اطلاعات و ارزش‌ها به‌صورت یکسان توزیع شوند. همچنین، آیوتا امنیت بسیار بالایی دارد و MAMها از طریق کانال‌های رمزنگاری‌ مورد مبادله قرار می‌گیرند. علاوه‌بر آن؛ هویت منبع هر MAM خصوصی است و کاربران می‌توانند به آن‌ها اعتماد کامل داشته باشند.


بوش اکس دی کی (Bosch XDK)

بوش اکس دی کی (Bosch XDK)

کد منبع‌باز بوش اکس دی کی (Bosch XDK) پروتکلی است که MAMها و بازار داده‌ها را به یکدیگر پیوند می‌دهد. این سیستم که یک کیت توسعه دامنه متقابل (Cross Domain Development Kit) به حساب می‌آید، به‌صورت یک سیستم یکپارچه بوده و به توسعه‌دهندگان اجازه خواهد داد که به ساخت سنسورهای قابل برنامه‌ریزی اقدام کرده و ازاین‌طریق، بین داده‌های گوناگون ارتباط برقرار کنند. به‌این‌ترتیب، آیوتا به هدف خود در زمینه نمونه‌سازی اینترنت همه‌چیز نزدیک می‌شود.


علاوه‌بر آن، آیوتا از برنامه‌نویسیِ تکنولوژی سنسور ممز (MEMS sensor technology)، وای‌فای (WiFi)، بلوتوث کم انرژی (BLE)، اسلات کارت حافظه (SD Card Slot) و بسته‌های نرم‌افزار آماده برای استفاده (Ready-to-use Software Packages) پشتیبانی کرده است. از طرفی، آیوتا به یک راه‌حل گره حسگر (Sensor Node Solution) تبدیل می‌شود که داده‌ها را به‌صورت بی‌درنگ جمع‌آوری کرده و آن‌ها را در بازار به فروش می‌رساند.


بنیان‌گذاران آیوتا (IOTA) چه افرادی هستند؟

شناخت بنیان‌گذاران IOTA به شما کمک می‌کند تا با این پروژه بیشتر آشنا شوید و با آگاهی کامل به خرید آیوتا اقدام کنید. آیوتا در سال 2015، توسط «دیوید سونستبو» (David Sonstebo)، «دومینیک شینر» (Dominik Schiener)، «دکتر سرگئی پوپوف» (Dr. Serguei Popov) و «سرژ ایوانچگلو» (Serge Ivancheglo) پایه‌گذاری شد. آن‌ها آیوتا را به‌عنوان یک دفترکل توزیع‌شده‌ی همتابه‌همتا ایجاد کردند تا به اینترنت اشیا (IoT) قدرت ببخشند.


در سال 2017، سرمایه‌گذاران اولیه آیوتا، 5 درصد از توکن‌های IOTA را در خریداری کردند که باعث ادامه توسعه این پروژه در آینده شد. ازاین‌طریق، بنیاد آیوتا در سال 2018 پدید آمد که به‌دنبال کمک به تحقیق و توسعه، آموزش و استانداردسازی فناوری آیوتا بود. بااین‌حال، در پی اختلاف بین بنیان‌گذاران آیوتا، دیوید سونستبو و سرگئی ایوانچگلو در سال 2019 از هیئت‌مدیره این پروژه استعفا دادند.


چه چیزی آیوتا (IOTA) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

چه چیزی آیوتا (IOTA) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

ویژگی‌های منحصربه‌فرد IOTA این پروژه را از سایر رقبا متمایز می‌کنند و بر روی قیمت آیوتا نیز تأثیر می‌گذارند. به همین خاطر، در این بخش، به ویژگی‌های آیوتا خواهیم پرداخت.


آیوتا تجاری نیست

برخلاف اغلب پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین که به‌دنبال اهداف تجاری هستند، آیوتا همیشه ماهیت غیرانتفاعی خود را حفظ کرده است. در واقع، بنیاد آیوتا بر تعهد خود مبنی بر گسترش فناوری بلاک چین، بدون درگیر شدن با حواشی موجود در سایر پروژه‌ها، پافشاری دارد. در عوض، آن‌ها سعی کرده‌اند تا با سایر شبکه‌ها تعاملی مسالمت‌آمیز داشته باشند. همچنین، این بنیاد قصد دارد که محیط سودآوری را برای کاربران خود فراهم کند.


چه چیزی آیوتا (IOTA) را منحصربه‌فرد می‌کند؟ (2)

گراف جهت‌دار غیرمدور (DAG)

سیستم DAG رویکردی جدید را برای فناوری بلاک چین معرفی می‌کند. گراف جهت‌دار غیرمدور نه‌تنها مقیاس‌پذیری را بهبود می‌بخشد، بلکه ردپای انرژی در اعتبارسنجی و هزینه تراکنش‌ها را نیز کاهش می‌دهد. این مسئله آیوتا را به یک «بلاک چینِ بدون زنجیره بلوکی» (Blockchain-less Blockchain) تبدیل کرده و فرصت‌های متعددی را برای کاربران فراهم می‌کند.


موارد استفاده چندگانه

علاوه‌بر ارائه تعریف جدیدی از بلاک چین، آیوتا موارد استفاده گوناگونی را در اختیار صنایع و کاربران معمولی می‌گذارد. یکی از راه‌حل‌های مفید این پروژه، «دوقلوهای دیجیتال» (Digital Twins) است که بخش‌های مختلفی از دنیای فیزیکی را توکنیزه می‌کند. ازاین‌طریق، می‌توان ماشین‌ها، محصولات و فرایندها را به بلاک چین انتقال داد و برای آن‌ها نسخه دیجیتالی ایجاد کرد.


فناوری دوقلوهای دیجیتال در چشم‌انداز صنعتی کاربرد فراوانی دارد؛ چراکه به‌وسیله‌ی آن می‌توان اطلاعات محصولات را بلافاصله بر روی زنجیره یافت. یکی دیگر از کاربردهای آیوتا، خدمات گمرکی و مدیریت مرزی است. این پروژه به شرکت‌ها کمک می‌کند که انتقال ارزش را بین نقاط جغرافیایی مختلف ردیابی کنند. علاوه‌بر آن، با استفاده از سیستم DAG، کاربران قادر هستند که هویت دیجیتالی منحصربه‌فردی را ساخته و از آن در پلتفرم‌های مختلف بهره ببرند.


ارز دیجیتال آیوتا (IOTA) چیست؟

ارز دیجیتال آیوتا (IOTA) چیست؟

توکن بومی پروژه آیوتا با نماد اختصاری IOTA به بازار عرضه شده است. این توکن به آیوتا کمک می‌کند تا بتواند تراکنش‌هایی کم‌حجم و تغییرناپذیر را به کاربران ارائه دهد. کاربردهای ارز آیوتا عبارت‌اند از:


 • ابزار پرداخت: هزینه تراکنش‌های پروتکل آیوتا با توکن IOTA پرداخت می‌شود. علاوه‌بر آن، توسعه‌دهندگان برای ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند این شبکه باید از ارز آیوتا استفاده کنند.

 • استیکینگ: شبکه آیوتا، به‌عنوان نسل جدیدی از بلاک چین، ایمنی خود را از یک مدل استیکینگ (Staking) به دست می‌آورد. کاربرانی که ارز دیجیتال آیوتا را در این شبکه سهام‌گذاری می‌کنند، به جلوگیری از حملات مخرب کمک خواهند کرد. آن‌ها بابت این کار، توکن IOTA را به‌صورت بازدهی سالانه به دست می‌آورند.

توکنومیک ارز دیجیتال آیوتا IOTA

توکنومیک ارز دیجیتال آیوتا IOTA

عرضه کل توکن‌های آیوتا (IOTA) برابر با 4.6 میلیارد واحد است که درحال‌حاضر (ژانویه 2024)، حدود 3.09 میلیارد واحد از آن، در گردش بازار کریپتو قرار دارند. همچنین، ارزش بازار این رمز ارز در حدود 677 میلیون دلار بوده و حجم معاملات روزانه آن به 9.8 میلیون دلار می‌رسد.


علاوه‌بر آن، کل واحدهای آیوتا به‌صورت زیر تخصیص داده می‌شوند:


 • 20 درصد به بنیاد آیوتا

 • 20 درصد به استیک‌کنندگان

 • 40 درصد به جامعه دائو

 • 10 درصد به شرکای اولیه

 • 10 درصد به اکوسیستم

ارزش آیوتا (IOTA) از کجا ناشی می‌شود؟

ارزش آیوتا (IOTA) از کجا ناشی می‌شود؟

آیوتا (IOTA) از خدمات و امکاناتی که به کاربرانش ارائه کرده، ارزش می‌گیرد و این مسئله بر روی قیمت آیوتا نیز تأثیر می‌گذارد. برخی از این خدمات عبارت‌اند از:


 • تراکنش‌های بی‌احساس

 • تأیید فوری تراکنش‌ها

 • پتانسیل مقیاس‌پذیری نامحدود

 • مصرف انرژی کمتر نسبت به سایر ارزهای دیجیتال

مزایا و معایب آیوتا (IOTA) چیست؟

تا اینجای مقاله، در مورد ویژگی‌های آیوتا صحبت کردیم، اما برای اینکه با این پروژه بیشتر آشنا شوید، باید از مزایا و معایب آن به‌طور هم‌زمان مطلع باشید.


مزایا و معایب آیوتا (IOTA) چیست؟

ارز دیجیتال آیوتا (IOTA) را کجا ذخیره کنیم؟

برای سرمایه‌گذاری بر روی ارز IOTA، پس از خرید آیوتا، به کیف پولی برای نگهداری از توکن‌های خود نیاز دارید. در انتخاب کیف پول مناسب برای آیوتا، باید به مواردی مانند امنیت، سرعت و شبکه‌های انتقال، توجه داشته باشید. به‌خاطر همین، در این بخش، بهترین کیف پول‌های IOTA را به شما معرفی می‌کنیم:


 • گواردا (Guarda)

 • لجر نانو اس (Ledger Nano S)

 • نوستالژیا (Nostalgia)

 • بیت کرون (Bitcron)

 • ترینیتی بتا (Trinity Beta)

 • آیوتا گویی لایت (IOTA Gui Light)

 • کیف پول اختصاصی اکسبیتو

علاوه‌بر این موارد، پس از خرید آیوتا، می‌توانید توکن‌های خود را در کیف پول اختصاصی‌تان در صرافی اکسبیتو نگهداری کنید. کیف پول اکسبیتو امنیت بسیار بالایی دارد و به شما کمک می‌کند که هزینه‌ی انتقال IOTA را کاهش دهید.


خرید ارز دیجیتال آیوتا (IOTA) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال آیوتا (IOTA) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید آیوتا (IOTA) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو با کمترین قیمت و به‌سرعت انجام می‌شود. برای خرید آیوتا در صرافی اکسبیتو، کافی است که مراحل زیر را دنبال کنید:


1_ در صرافی اکسبیتو ثبت‌نام کرده و حساب کاربری خود را ایجاد کنید.


2_ به حساب کاربری‌ خود وارد شده و مراحل احراز هویت را تکمیل کنید. (احراز هویت اکسبیتو به‌راحتی و با سرعت زیادی انجام می‌شود. احراز هویت اکسبیتو دارای دو مرحله است. مرحله اول که تنها 1 دقیقه طول می‌کشد، امکان خرید و فروش آیوتا و سایر رمز ارزها را برای شما فراهم می‌کند. مرحله دوم احراز هویت اکسبیتو نیز برای دسترسی به امکانات پیشرفته‌تر این صرافی است. در ضمن، برای اطلاع از این مراحل، می‌توانید به بخش احراز هویت اکسبیتو مراجعه کنید.)


3_ اطلاعات کارت یا حساب بانکی خود را برای واریز نقدی ارائه دهید. (واریز پول توسط اکسبیتو به‌صورت نامحدود انجام می‌شود.)


4_ برای خرید آیوتا با ریال، مبلغ مورد نظر را به حساب خود در اکسبیتو واریز کرده و برای خرید IOTA با تتر، مقدار USDT مد نظرتان را به کیف پول اختصاصی خود در اکسبیتو انتقال دهید.


5_ پس از ثبت سفارش و تکمیل مراحل خرید آیوتا، مقدار IOTA مورد نظر به کیف پول شما در در صرافی اکسبیتو منتقل می‌شود. حالا می‌توانید به‌راحتی توکن‌های خود را به آدرس دیگری منتقل کرده و یا از آن‌ها در کیف پول اکسبیتو نگهداری کنید.


فروش ارز دیجیتال آیوتا (IOTA) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال آیوتا (IOTA) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش آیوتا (IOTA) در صرافی اکسبیتو با بهترین قیمت فروش و به‌سرعت انجام می‌شود. پس از فروش آیوتا، معادل ریالی و یا تتری آن، به کیف پول اختصاصی‌‌تان در صرافی اکسبیتو منتقل شده و شما با سرعت زیادی می‌توانید وجه خود را برداشت کنید. برای فروش آیوتا در صرافی اکسبیتو، مراحل زیر را انجام دهید:


1_ در صرافی اکسبیتو ثبت‌نام کرده و حساب کاربری خود را ایجاد کنید.


2_ به حساب کاربری‌ خود وارد شده و مراحل احراز هویت را تکمیل کنید.


3_ اطلاعات کارت و یا حساب بانکی‌ خود را برای واریز نقدی ارائه دهید.


4_ ارز دیجیتال آیوتا را به صرافی اکسبیتو منتقل کنید. (درصورتی‌که ارز IOTA در کیف پول اختصاصی شما در صرافی اکسبیتو قرار دارد، نیازی به انجام این مرحله نخواهید داشت.)


5_ سفارش فروش آیوتا را در صرافی اکسبیتو ثبت کنید.


6_ پس از فروش آیوتا، معادل ریالی و یا تتری آن (به انتخاب شما) به کیف پول اختصاصی‌تان در اکسبیتو منتقل می‌شود. حالا می‌توانید با ثبت درخواست تسویه حساب آنی در صرافی اکسبیتو، وجه ریالی خود را با سرعت برداشت کنید و یا اینکه تترهایتان را به آدرس دیگری انتقال دهید.


تسویه حساب آنی آیوتا (IOTA) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

تسویه حساب آنی آیوتا (IOTA) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

تسویه حساب ریالی پس از فروش آیوتا (IOTA) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو، به‌صورت تسویه حساب آنی یا واریز آنی پول به حساب بانکی انجام می‌شود. تسویه حساب آنی IOTA و سایر رمز ارزها یکی از محبوب‌ترین خدمات صرافی اکسبیتو است که تنها 3 ثانیه تا 1 دقیقه طول می‌کشد. صرافی اکسبیتو برای تسویه حساب آنی از 14 بانک معتبر کشور استفاده می‌کند. به همین خاطر، شما می‌توانید به‌صورت 24 ساعته و در 7 روز هفته، درخواست تسویه حساب آنی را ثبت کرده و تا سقف 50 میلیون تومان در روز، وجه خود را از اکسبیتو برداشت نمایید.


درصورتی‌که در مراحل خرید و فروش ارز دیجیتال آیوتا (IOTA) و سایر رمز ارزها با مشکلی مواجه شدید، می‌توانید به بخش سوالات متداول اکسبیتو مراجعه کنید. همچنین، همکاران ما در تیم پشتیبانی اکسبیتو به‌صورت 24 ساعته و در تمام روزهای هفته پاسخگوی سوالات شما هستند.