خرید ارز دیجیتال رزرو رایتس | فروش Reserve Rights | قیمت RSR

بسیاری از افراد بر این باورند که ارزهای دیجیتال آینده روشنی ندارند! علت این باور غلط، عدم پذیرش عمومی این دارایی‌هاست. بیش از 10 سال از معرفی ارزهای دیجیتال می‌گذرد؛ اما هنوز به‌صورت گسترده مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. ریشه این مسئله را می‌توان در نوسان شدید قیمت‌ ارزهای دیجیتال جستجو کرد. در‌حال‌حاضر، اکثر دارایی‌های دیجیتال در بازه‌های زمانی مختلف، نوسان‌های قیمتی شدیدی را تجربه می‌کنند. به همین دلیل، بازار ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک بازار مالی و سرمایه‌گذاری شناخته شده است و تنها افراد خاصی از آن استفاده می‌کنند. پروژه رزرو رایتس با هدف ایجاد ثبات قیمت راه‌اندازی شده است. در این مقاله، روش کار این پروژه را بررسی می‌کنیم، توضیحاتی درباره قیمت ارز دیجیتال رزرو رایتس (RSR) ارائه می‌دهیم و بهترین روش خرید و فروش RSR در ایران را به شما معرفی می‌کنیم.


قیمت ارز دیجیتال رزرو رایتس RSR

قیمت ارز دیجیتال رزرو رایتس RSR

قیمت رزرو رایتس (RSR) در اولین روزهای عرضه این ارز دیجیتال در تاریخ نوامبر ۲۰۱۹، ۰.۰۰۳۳ دلار بود. نرخ این توکن تا اواسط ۲۰۲۰ هم در همین محدوده قیمتی نوسان می‌کرد، اما از ۲۲ ژوئن ۲۰۲۰ وارد روند صعودی شد و تا آگوست ادامه پیدا کرد. این روند افزایشی، قیمت RSR را به ۰.۰۲۷ دلار که اوج قیمت مقطعی آن بود، رساند. البته این اوج قیمت ماندگار نبود و تا اکتبر ۲۰۲۰، نرخ RSR به ۰.۰۰۸ دلار بازگشت.


روند صعودی مجدد RSR از اواخر ۲۰۲۰ آغاز شد و بعد از مدتی، اوج قیمت تاریخی این ارز دیجیتال را ثبت کرد. شیب افزایشی که درباره آن صحبت می‌کنیم، با اندکی نوسان، تا ۱۸ آوریل ۲۰۲۱ ادامه داشت؛ در این تاریخ، اوج قیمت تاریخی RSR در ۰.۱ دلار ثبت شد. بلافاصله بعد از ثبت این قیمت، نمودار شیب نزولی گرفت و قیمت RSR تا ۰.۰۱۹ دلار پایین آمد. روند صعودی بعدی، قیمت را تا ۰.۰۵۴ دلار بالا برد.


روند قیمت رزرو رایتس (RSR) از اواخر سال ۲۰۲۱ نزولی شد و این روند تا امروز هم ادامه داشته است! قیمت RSR در سال ۲۰۲۲ از ۰.۰۲ به ۰.۰۰۲ دلار رسید و در سال ۲۰۲۳ هم به نوسان در همین محدوده قیمت ادامه داد. نرخ این ارز دیجیتال در زمان نگارش این مقاله (۶ نوامبر ۲۰۲۳) برابر با ۰.۰۰۲۶ دلار است.


خرید و فروش ارز دیجیتال رزرو رایتس (RSR) در ایران

معامله‌گران بین‌المللی امکان خرید و فروش رزرو رایتس (RSR) در صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال مانند کوکوین، بایننس، بیت‌هامب و بیترکس را دارند. این توکن همچنین در صرافی‌های غیرمتمرکزی چون یونی سواپ و کرو (Curve) لیست شده است. خریداران ایرانی RSR به‌خاطر تحریم‌ها و عدم پذیرش ریال ایران در صرافی‌های بین‌المللی هنگام خرید و فروش RSR با محدودیت مواجه می‌شوند. برای خرید و فروش ارز دیجیتال رزرو رایتس در ایران دو روش وجود دارد. روش اول این است که ریال خود را به دلار یا تتر تبدیل کنید. بعد از آن، یک IP تقلبی از کشورهای خارجی بخرید و با استفاده از آن در صرافی‌های بین‌المللی معامله کنید. این روش دو نقطه ضعف بزرگ دارد؛ اول پرداخت کارمزد اضافه برای تبدیل ریال به دلار و دوم، احتمال مسدود شدن حساب کاربری به‌خاطر استفاده از IP تقلبی.


روش دوم که بهترین و ساده‌ترین راه برای خرید و فروش RSR در ایران محسوب می‌شود، استفاده از یک صرافی معتبر داخلی است که این ارز دیجیتال را در لیست معاملاتی خود ارائه می‌دهد. صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو هم RSR را در لیست معاملاتی خود دارد و هم امکان خرید ارزهای دیجیتال به‌صورت مستقیم با ریال ایران یا تتر را فراهم کرده است. در این صرافی می‌توانید ارز دیجیتال رزرو رایتس را با سه روش «خرید و فروش فوری»، «خرید و فروش محدود» و «سواپ» معامله کنید. در قسمت‌های بعدی توضیحات بیشتری درباره روش خرید و فروش RSR در ایران به کمک اکسبیتو ارائه می‌دهیم.


رزرو رایتس (Reserve Rights) چیست؟

رزرو رایتس (Reserve Rights) چیست؟

رزرو رایتس یک پلتفرم استیبل کوین دو توکنی است که در سال ۲۰۱۹ با هدف افزایش ثبات در قیمت ارزهای دیجیتال و پذیرش این دارایی‌ها در سطح جهان راه‌اندازی شد. توسعه‌دهندگان این پروژه بر این باورند که نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال، محدودیت‌های بسیاری برای کاربرد آن‌ها در فضاهای مختلف ایجاد می‌کند، اما اگر ارز دیجیتالی با ارزش پایدار وجود داشته باشد، می‌تواند برای مبادلات و تراکنش‌های دریافت و پرداخت مورد استفاده قرار گیرد و به ذخیره ارزش کمک کند.


استیبل کوینی که در رزرو رایتس توسعه پیدا کرده است، با نام RSV‌ شناخته می‌شود و RSR هم توکن حاکمیتی این پروژه است. در قسمت‌های بعدی توضیحات بیشتری درباره کاربرد این دو ارز دیجیتال ارائه می‌دهیم. در این پروژه، توکن‌هایی هم برای وثیقه‌گذاری وجود دارند که در قراردادهای هوشمند رزرو رایتس ذخیره شده‌اند. این توکن‌های وثیقه برای حفظ ارزش استیبل کوین RSV کاربرد دارند. RSV ارزشی برابر با یک دلار آمریکا دارد. این استیبل کوین برای ایجاد بستری قابل اعتماد، مقیاس‌پذیر و ارزان ایجاد شده است و تلاش می‌کند تا مردم کشورهای درحال توسعه را به فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال و جایگزین کردن رمز ارزها با ارزهای سنتی متمرکز علاقه‌مند سازد.


رزرو رایتس (Reserve Rights) چطور کار می کند؟‌

رزرو رایتس بر بستر بلاک چین اتریوم کار می‌کند. همان‌طور که پیش از این گفتیم، ارزش استیبل کوین RSV برابر با یک دلار است. اگر در طول فعالیت این استیبل کوین، قیمت به‌خاطر عدم تعادل عرضه و تقاضا کم‌تر از یک دلار شود، پروتکل رزرو رایتس، استیبل‌کوین‌های RSV موجود در صرافی‌ها را خریداری می‌کند تا میزان تقاضا بیشتر شود و قیمت به یک دلار برگردد. همچنین اگر قیمت RSV از یک دلار بیشتر شود، پروتکل رزرو رایتس استیبل کوین جدید مینت می‌کند و با عرضه آن در بازار، تقاضای مشتریان را پاسخ می‌دهد تا قیمت دوباره به یک دلار برگردد.


در این میان، ارز دیجیتال RSR هم به‌عنوان تضمین‌کننده ارزش RSV فعالیت می‌کند. درصورتی‌که پروتکل رزرو رایتس، سرمایه کافی را برای خرید RSV‌های موجود در بازار نداشته باشد، توکن‌های RSR برای تأمین بودجه مورد نیاز به کار می‌روند.


بنیان‌گذاران رزرو رایتس (Reserve Rights) چه کسانی هستند؟

نوین فریمن (Nevin Freeman) بنیان‌گذار اصلی پروژه رزرو رایتس است. هم‌بنیان‌گذاری در پروژه‌هایی چون MetaMed، RIABiz و Paradigm Academy در سوابق فریمن دیده می‌شود. از دیگر اعضای تیم رزرو رایتس، مت الدر (Matt Elder) است که سابقه فعالیت در گوگل، پایگاه استاندارد لینوکس و کوییکسی (یک اپلیکیشن موتور جستجو) را دارد.


رزرو رایتس در سال ۲۰۱۹ سرمایه‌ مورد نیاز خود را با عرضه اولیه صرافی (IEO) در هیوبی پرایم به دست آورد. بعد از آن تیم خود را توسعه داد و درحال‌حاضر مجموعه‌ای از برنامه‌نویسان، کارشناسان حقوقی و مهندسان در این مجموعه کار می‌کنند. این پلتفرم توجه سرمایه‌گذاران مطرحی چون سام آلتمن (Sam Altman) بنیانگذار شتاب‌دهنده Y Combinator و پیتر تیل (Peter Thiel)، یکی از هم‌بنیانگذاران پی‌پال را به خود جلب کرده است. Coinbase Ventures نیز از دیگر سرمایه‌گذاران پروژه رزرو رایتس محسوب می‌شود.


چه چیزی رزرو رایتس (Reserve Rights) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

چه چیزی رزرو رایتس (Reserve Rights) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

عملکرد رزرو رایتس با دو ارز دیجیتال مختلف مهم‌ترین وجه تمایز این پروژه نسبت به سایر استیبل کوین‌های موجود در بازار به حساب می‌آید. به‌طور کلی، استیبل کوین‌ها ارزهای دیجیتالی پشتوانه‌دار هستند. بسیاری از این استیبل کوین‌ها، توسط ارزهای فیات یا دارایی‌های سنتی پشتیبانی می‌شوند؛ مثلا در ازای هر تتر، یک واحد دلار آمریکا وجود دارد. استیبل‌ کوین رزرو رایتس، به پشتوانه دارایی‌های دیجیتال راه‌اندازی شده است؛ یعنی ارزش این ارز دیجیتال با دلار برابر است، اما هیچ دلاری برای پشتیبانی از این استیبل کوین ذخیره نمی‌شود.


رزرو رایتس درحال‌حاضر از ارزهای دیجیتالی چون ETH، USDC، TUSD و PAX برای پشتیبانی از استیبل کوین خود استفاده می‌کند. این ارزهای دیجیتال به‌عنوان توکن‌های وثیقه در قراردادهای هوشمند رزرو رایتس ذخیره می‌شوند و برای پشتیبانی از ارزش یک دلاری استیبل کوین‌های پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنیان‌گذاران رایتس اعلام کرده‌اند که احتمال دارد در آینده دارایی‌های متنوع‌تری چون اوراق بهادار و ارزهای فیات هم به‌عنوان پشتوانه RSV مورد استفاده قرار گیرند. تنوع پشتوانه‌های این استیبل کوین، آن را از تورم حفظ می‌کند و همچنین به‌عنوان محافظ در برابر قوانینی است که دولت‌های مختلف برای مقابله با ارزهای دیجیتال وضع می‌کنند. ویژگی منحصربه‌فرد دیگر رزرو رایتس این است که ارز دیجیتال حاکمیتی آن (RSR) برای تنظیم قیمت استیبل کوین RSV مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پروژه یک سیستم آربیتراژ دارد تا با ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا برای RSV، قیمت آن را روی یک دلار نگه دارد.


ارز دیجیتال رزرو رایتس (RSR) چیست؟

ارز دیجیتال رزرو رایتس (RSR) چیست؟

تا این بخش از مقاله احتمالا متوجه شده‌اید که ارز دیجیتال RSR چیست و چه کاربردی در پروتکل رزرو رایتس دارد. این ارز دیجیتال هم برای تنظیم قیمت استیبل کوین RSV به کار می‌رود و هم نقش حاکمیتی در پروژه دارد. توجه داشته باشید که RSR یک ارز دیجیتال معمولی با تجربه نوسان قیمت در بازار است.


ارز دیجیتال RSR توکن حاکمیتی پروژه رزرو رایتس نیز محسوب می‌شود. دارندگان این ارز دیجیتال می‌توانند پیشنهادهایی را که برای به‌روزرسانی پروژه دارند، ارائه کنند یا به پیشنهادات دیگران، رأی موافق یا مخالف دهند.


دارندگان RSR همچنین می‌توانند این ارزهای دیجیتال را به‌شیوه منحصربه‌فرد رزرو رایتس، وثیقه‌گذاری کنند و از این طریق درآمد غیرفعال داشته باشند. دارندگان RSR می‌توانند دارایی‌هایشان را برای تنظیم قیمت RSV، وثیقه‌گذاری کنند و از این طریق سود بگیرند.


توکنومیک ارز دیجیتال رزرو رایتس RSR

توکنومیک ارز دیجیتال رزرو رایتس RSR

ارز RSR حداکثر عرضه‌ای برابر با ۱۰۰ میلیارد توکن داشته و درحال‌حاضر (۶ نوامبر ۲۰۲۳) ۵۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون توکن RSR در گردش بازار وجود دارند و ارزش بازار آن بیش از ۱۳۴ میلیون و ۳۲۲ هزار دلار است. در ابتدای راه‌اندازی پروژه رزرو رایتس، ۶ میلیارد و ۸۵۰ میلیون توکن وارد گردش بازار شد. شیوه توزیع ابتدایی این ۶.۸۵ میلیارد توکن، به شکل زیر بود:


  • ۳ میلیارد توکن به مشارکت‌کنندگان در عرضه اولیه صرافی (IEO) اختصاص پیدا کرد.

  • ۲ میلیارد و ۸۵۰ میلیون توکن به‌عنوان ارز دیجیتال پروژه رزرو رایتس وارد گردش بازار شد.

  • ۱ میلیارد ارز دیجیتال RSR بین سرمایه‌گذاران خصوصی پروژه توزیع شد.

مزایا و معایب رزرو رایتس (Reserve Rights) چیست؟

رزرو رایتس یک استیبل کوین منحصر به فرد است. تفاوت‌های این پروژه نسبت به سایر پروژه‌های استیبل کوین، مزایا و معایبی ایجاد می‌کند که در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. با ارزیابی این مزایا و معایب، راحت‌تر می‌توانید درباره خرید و فروش RSR و سرمایه‌گذاری روی آن تصمیم بگیرید.


مزایا و معایب رزرو رایتس (Reserve Rights) چیست؟

ارز دیجیتال رزرو رایتس (RSR) را کجا ذخیره کنیم؟

همان‌طور که پیش از این اشاره کردیم، پروژه رزرو رایتس بر بستر بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شده است. بنابراین ارزهای دیجیتال RSR و RSV را می‌توان در تمام کیف پول‌های اتریومی ذخیره کرد. لیست تعدادی از کیف پول‌های مناسب برای ذخیره RSR عبارت‌اند از:


  • متامسک

  • مای اتر والت

  • تراست والت

  • لجر نانو

  • ترزور

  • کوین بیس

  • کیف پول اختصاصی اکسبیتو

ذخیره توکن‌های پروژه رزرو رایتس در کیف پول دیجیتال اکسبیتو، بهترین پیشنهادی است که برای کاربران ایرانی وجود دارد. این کیف پول به صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو متصل است، در نتیجه امکان خرید و فروش RSR در کوتاه‌ترین زمان ممکن را برای شما فراهم می‌کند. والت اکسبیتو، یک کیف پول دیجیتال ایرانی است که از پیشرفته‌ترین پروتکل‌های امنیتی استفاده می‌کند. کاربران ایرانی با استفاده از این کیف پول هم می‌توانند دارایی‌های مورد نظرشان را با ریال و تتر مبادله کنند و هم خاطرشان از بابت امنیت دارایی‌ها و مسدود نشدن حساب کاربری‌شان آسوده است.


خرید ارز دیجیتال رزرو رایتس (RSR) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال رزرو رایتس (RSR) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید RSR در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو بهترین روش برای کاربران ایرانی محسوب می‌شود. زیرا در اکسبیتو می‌توانید با ریال یا تتر خرید RSR را انجام دهید و ارزهای دیجیتال مورد نظرتان را با بهترین قیمت و به‌سرعت خریداری کنید.


گام‌های خرید RSR در صرافی اکسبیتو عبارت‌اند از:


1_ روی گزینه ثبت‌نام کلیک کنید و یک حساب کاربری در اکسبیتو بسازید. ساخت حساب کاربری مرحله‌به‌مرحله انجام می‌شود و به‌صورت کامل مشخص است که در هر بخش باید چه اطلاعاتی را وارد کنید.


2_ برای خرید و فروش ارز دیجیتال RSR باید مرحله اول احراز هویت را انجام دهید. (مرحله اول احراز هویت اکسبیتو بسیار ساده است و تنها 1 دقیقه طول می‌کشد. مرحله دوم نیز برای دسترسی به امکانات پیشرفته‌تر اکسبیتو است.)


3_ اگر قصد دارید با ریال RSR بخرید، باید حسابتان را در اکسبیتو، به‌اندازه مبلغ مورد نیاز برای خرید رزرو رایتس شارژ کنید. اگر هم می‌خواهید با تتر خرید کنید، مقدار تتر مدنظر را به کیف پول خود در اکسبیتو انتقال دهید.


4_ سفارش خرید RSR را ثبت کنید و منتظر بمانید. بعد از پردازش و تأیید سفارش، موجودی ریالی یا تتری شما از حساب کاربری‌تان کسر می‌شود و مقدار توکن رزرو رایتس که سفارش داده بودید، به کیف پولتان اضافه خواهد شد.


فروش ارز دیجیتال رزرو رایتس (RSR) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال رزرو رایتس (RSR) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو یک انتخاب مناسب برای افرادی است که به‌دنبال فروش RSR در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با بهترین قیمت هستند. در این صرافی می‌توانید هر مقدار توکن که می‌خواهید را بفروشید و در ازای آن ریال یا تتر دریافت کنید. در ادامه مراحل فروش RSR در اکسبیتو را توضیح می‌دهیم:


1_ در صرافی اکسبیتو حساب کاربری بسازید و مرحله اول احراز هویت را نیز انجام دهید.


2_ اگر هنوز شماره حساب و کارت بانکی خود را وارد نکرده‌اید، این کار را انجام دهید.


3_ درصورتی‌که توکن‌های RSR را در جایی به‌جز کیف پول اکسبیتو نگهداری می‌کنید، آن‌ها را به کیف پولتان در صرافی اکسبیتو انتقال دهید.


4_ درخواست فروش ارز دیجیتال رزرو رایتس را ثبت کنید و منتظر بمانید.


5_ بعد از پردازش و تأیید سفارش، مطابق با انتخاب شما، معادل ریالی یا تتری توکن‌های فروخته‌شده به کیف پول شما در اکسبیتو اضافه می‌شود و امکان ثبت درخواست تسویه حساب آنی نیز وجود دارد.


تسویه حساب آنی رزرو رایتس (RSR) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

تسویه حساب آنی اکسبیتو به این معنی است که وقتی درخواست برداشت وجه را ثبت می‌کنید، وجه مورد نظر، بین ۳۰ تا ۶۰ ثانیه بعد به حساب بانکی شما می‌نشیند. اکسبیتو با ۱۴ بانک کشور همکاری دارد و به همین دلیل، این خدمات را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. تسویه حساب آنی در اکسبیتو محدودیتی در مبلغ یا زمان ثبت درخواست برداشت ندارد و در هر ساعتی از شبانه‌روز و حتی در روزهای تعطیل، شما می‌توانید درخواست تسویه حساب آنی را تا سقف 50 میلیون تومان در روز ثبت کنید.


در این مقاله اطلاعات مورد نیاز درباره رزرو رایتس را ارائه دادیم. اگر سوالی درباره فرایند خرید و فروش RSR در اکسبیتو یا تسویه حساب آنی دارید، بخش سوالات متداول سایت را بخوانید و از راهنمایی‌های ارائه‌شده در این بخش استفاده کنید. همچنین می‌توانید با بخش پشتیبانی اکسبیتو تماس بگیرید. کارشناسان ما در تیم پشتیبانی به‌صورت ۲۴ ساعته در دسترس هستند و راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه می‌دهند.