خرید و فروش و نگهداری ارز دیجیتال زی کش (ZEC)


بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال به شفاف بودن معاملات و غیرمتمرکز بودن معروف‌اند. معاملات ارزهای دیجیتال روی بلاک‌چین خودشان ثبت می‌شود و می‌توان میزان معاملات و تاریخچه آنها را دنبال کرد. اما ممکن است افرادی بخواهند از حریم خصوصی خودشان در بلاک‌چین محافظت کنند و امکان دنبال شدن معاملاتشان را از بین ببرند. به همین دلیل ارزهای دیجیتالی به وجود آمدند که با استفاده از رمزنگاری، از داده‌های افراد روی بلاک‌چین محافظت می‌کنند و مانند سپری محکم، حریم خصوصی معامله‌گران روی بلاک‌چین را حفظ ‌می‌کنند. یکی از این ارزها زی کش (Zcash) نام دارد که در این زمینه بسیار معروف و محبوب است. به دلیل افزایش محبوبیت ارزهای محافظ حریم خصوصی، زی کش هم در این میان توجه‌ها را به خود جلب کرده‌است. زی کش از پیشرفت‌های تکنولوژیک زیادی بهره می‌برد که آن را از دیگر کوین‌ها متمایز کرده و منجر به شناخته‌تر شدن آن در بازار ارزهای دیجیتال شده‌است. در این مقاله ما شما را با این ارز دیجیتال بیشتر آشنا می‌کنیم و نحوه خرید و فروش و نگهداری آن را در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو به شما آموزش خواهیم داد.

ارز دیجیتال زی کش (Zcash) چیست؟.png


ارز دیجیتال زی کش (Zcash) چیست؟

ارز دیجیتال زی کش با نماد اختصاری ZEC یک ارز دیجیتال مربوط به حوزه حریم خصوصی است که بر پایه بیت کوین (BTC) اجرا شده و دارای بلاک‌چین مخصوص به خود است. پس از موفقیت بیت کوین، درها برای هزاران ارز دیجیتال دیگر باز شد و زی کش یکی از آنها بود. این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۶ توسط تیمی از دانشمندان پایه‌گذاری شد. آنها قصد داشتند به نیاز کاربران برای حفاظت از حریم خصوصیشان روی بلاک‌چین، پاسخ دهند.


ارز دیجیتال زی کش (Zcah) به عنوان یک کریپتوکارنسی غیرمتمرکز و منبع باز به وجود آمد که تاریخچه معاملات و تاریخچه مراودات مالی کاربران را به نمایش نمی‌گذارد و اطلاعات را روی بلاک‌چین محفوظ نگه می‌دارد. زی کش روی کدهای برنامه نویسی بیت کوین نوشته شده‌است و به همین دلیل، سرعت و امنیت بالایی در پردازش تراکنش‌ها دارد. تفاوت مهم ارز دیجیتال زی کش با ارزهای دیگر مانند بیت کوین، سپر محافظی است که در برابر تراکنش‌های کاربران قرار می‌دهد و کسی نمی‌تواند آنها را ببیند یا دنبال کند.


با اینکه ارز دیجیتال زی کش (Zcash) می‌خواهد از اطلاعات کاربران و حریم خصوصی آنها حفاظت کند، اما مورد انتقاداتی نیز قرار گرفته است. بعضی از فعالان صنعت ارزهای دیجیتال، زی کش را به این دلیل مورد انتقاد قرار داده‌اند که می‌تواند تراکنش‌های غیرقانونی و کلاهبرداری را نیز مخفی کند و مانند محل امنی برای خرابکاران و معاملات آنها باشد. اما بنیاد زی کش (zcash) اعلام کرده است که هدف آنها از ایجاد این ارز دیجیتال، حفاظت از حریم خصوصی کاربران، برای اهداف کاملا قانونی و غیرخرابکارانه بوده‌است.


ارز دیجیتال زی کش (Zcash) چگونه کار می‌کند؟.png

ارز دیجیتال زی کش (Zcash) چگونه کار می‌کند؟

زی کش با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده ریاضی و علوم کامپیوتر، سعی دارد تا امنیتی بالا را برای کاربران خود به ارمغان بیاورد. این ارز دیجیتال به کاربران خود امکان می‌دهد تا تراکنش‌هایی سریع، کارآمد و با هزینه کارمزد بسیار پایینی داشته باشند. کسانی که علاوه بر سرعت و کارایی بالا، نیاز به حریم خصوصی بیشتری دارند، می‌توانند از تراکنش‌های حفاظت شده زی کش استفاده کنند که اطلاعات شخصی کاربران را محفوظ نگه می‌دارد. در حالت کلی ما دو نوع آدرس در اکوسیستم ارز دیجیتال زی کش داریم:


۱ـ آدرس‌های شفاف: تراکنش‌هایی که با آدرس‌های شفاف انجام می‌شوند که به ‌‌آدرس‌های ‌‌t یا t-adresses معروف‌اند، می‌توانند روی بلاک‌چین دنبال شوند. این آدرس‌ها مانند آدرس‌های روی بلاک‌چین‌های دیگر مانند بیت‌کوین هستند.


۲ـ آدرس‌های حفاظت شده: آدرس‌های حفاظت‌ شده با نام z-adresses شناخته می‌شوند و رمزنگاری شده‌اند. این آدرس‌ها روی بلاک‌چین عمومی به نمایش درمی‌آیند و کاربران می‌توانند تشخیص دهند که تراکنش انجام شده و کارمزدها پرداخت شده‌است. اما ویژگی مهم این آدرس‌ها این است که کسی نمی‌تواند آنها را روی بلاک‌چین زی کش دنبال کند و مبلغ تراکنش‌ها کاملا پنهان شده‌است. مقدار دارایی این آدرس‌ها نیز روی بلاک‌چین مشخص نمی‌شود.


تراکنش‌های حفاظت شده یاz-adresses ، به کمک تکنولوژی 'روش اثبات دانش صفر' یا zero-knowledge Proofs امکان‌پذیر شده‌ است. این تکنولوژی به بلاک چین زی کش (ZEC) اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها را کاملا رمزنگاری و پنهان کند، با این حال تراکنش‌ها روی شبکه تایید شوند و قابل اثبات باشند. در طرف مقابل، تراکنش‌هایی که با آدرس‌های شفاف یا t-adresses انجام می‌شوند، دقیقا مانند آدرس‌های بیت کوین کار می‌کنند و همه جزییات مربوط به تراکنش‌ها شفاف و قابل دسترسی است.


آیا زی کش (ZEC) بهترین ارز دیجیتال حریم خصوصی است؟.png

آیا زی کش (ZEC) بهترین ارز دیجیتال حریم خصوصی است؟

در مقایسه با دیگر رزهای دیجیتالی که از داده‌ها و تراکنش‌های کاربران روی بلاک چین محافظت می‌کنند، ارز دیجیتال زی کش ‌(ZEC) یکی از بهترین ارزهای دیجیتال حریم خصوصی است که امکانات زیادی را به کاربران خود ارائه می‌کند. در این قسمت قصد داریم تا این ارز دیجیتال را با دیگر ارزهایی که در حوزه حریم خصوصی کار می‌کنند مقایسه کنیم:


زی کش (ZEC) در برابر مونرو (Monero)

ارز دیجیتال مونرو در سال ۲۰۱۴ و بر پایه بیت کوین ایجاد شد. مونرو یک ارز دیجیتال کاملا خصوصی است که حفاظت از حریم خصوصی در پروتکل آن جا داده شده و کاربران در این مورد اختیار و انتخابی ندارند. حریم خصوصی در ارز دیجیتال مونرو کاملا اتوماتیک است و به صورت پیش فرض اجرا می‌شود. در صورتی که زی کش به کاربران خود حق انتخاب میان شفافیت و حفظ حریم خصوصی را می‌دهد.


سایز بلاک‌های ارز دیجیتال مونرو متغیر است و به همین دلیل سرعت بالاتری را نسبت به زی کش ارائه می‌دهد. کامزد مربوط به تراکنش‌های ارز دیجیتال مونرو نیز وابسته به سایز تراکنش‌ها و اولویت کاربران است. به همین دلیل کارمزد تراکنش‌های ارز دیجیتال مونرو از زی کش که در حدود ۰.۰۰۰۱ ZEC است، بیشتر است.


زی کش (ZEC) در برابر ارز دیجیتال بیم (BEAM)

ارز دیجیتال بیم هم یکی از مهم‌ترین ارزهای دیجیتالی است که برای حفظ حریم خصوصی کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ارز از تکنولوژی دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز برای پنهان کردن اطلاعات کاربران استفاده می‌کند و از این طریق آدرس فرستنده، گیرنده و مقدار ارزی که جا به جا شده را از دید همگان محفوظ نگه می‌دارد. همه تراکنش‌های ارز دیجیتال بیم مانند ارز دیجیتال مونرو خصوصی است و هیچ کس‌ نمی‌تواند آنها را روی بلاک چین بخواند یا دنبال کند. تراکنش‌های ارز دیجیتال بیم BEAM نسبت به زی کش ارزان‌تر هستند اما به هیچ عنوان رقیبی برای زی کش به حساب نمی‌آید. مهم‌ترین ارزهای حریم خصوصی در حال حاضر، مونرو Monero و زی کش به حساب می‌آیند و بر اساس نظر کارشناسان، تا پنج سال آینده ارز دیگری جای آنها را در این حوزه نخواهد گرفت.

استخراج ارز دیجیتال زی کش ZEC.png

استخراج ارز دیجیتال زی کش ZEC

ارز دیجیتال زی کش مانند بیت کوین از مکانیزم اثبات کار (POW) استفاده می‌کند و نمی‌توان آن را استیک کرد. زی کش از الگوریتم ماینینگ یا استخراج دیگری نسبت به بیت کوین استفاده می‌کند که Equihash نام دارد. این الگوریتم تازه نیاز به ماینرهای طراحی شده خاصی از ASIC دارد که فرایند ماینینگ را بهبود می‌بخشد و باعث کارآیی بیشتر آن می‌شود. کاربران می‌توانند دستگاه‌های ماینینگ خود را برای استفاده از توان محاسباتی‌شان، به استخرهای ماینینگ اجاره دهند و بابت آن پاداش دریافت کنند. کاربران در صورتی که تعداد زیادی از دستگاه‌های ماینینگ ASIC داشته باشند، می‌توانند خودشان ارز دیجیتال زی کش (ZEC) را ماین کنند و سود کسب کنند.


میزان پاداش دریافتی توسط ماینرها به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. به کمک ماشین‌ حساب‌های ماینینگ کریپتو می‌توان درصد سود و پاداش را برای زی کش حساب کرد. فاکتورهایی مانند هش ریت، پایین آمدن درآمد به دلیل سختی شبکه و تغییر میزان پاداش هر بلاک، در سود ماینرها تاثیر به سزایی دارند. هزینه‌های مربوط به خرید و نگهداری دستگاه‌های ماینینگ نیز بر میزان سود تاثیرگذار است. استفاده از الکتریسیته ارزان قیمت یا انرژی‌های تجدیدپذیر و دستگاه‌های به روز و کارآمد، می‌تواند درصد سود ماینرها را بالا ببرد.


برای استخراج زی کش، استفاده از استخرهای استخراج یا ماینینگ پول‌ها به صرفه‌تر به نظر می‌رسد. استخر‌های استخراج درآمد پایدارتر و مشخص‌تری را نسبت به ماینینگ فردی ارائه می‌کنند که بستگی به هش ریت توزیع شده دارد. برای اینکه به یک استخر ماینینگ ملحق شوید، باید روش‌های پرداخت سود، منطقه جغرافیایی استخر ماینینگ، آمارهای گذشته، پشتیبانی مشتریان، کارمزد استخر، تجربه کاربری و دسترسی راحت به آن را در نظر بگیرید. استخرهایی که نرخ پرداخت پاداش بالاتری دارند و تجربه کاربری بهتری را برای کاربران خود ارائه می‌کنند، مناسب‌تر هستند و بهتر است که برای ماینینگ زی کش به آنها ملحق شوید.


سرمایه‌گذاری در زی کش.png

سرمایه‌گذاری در زی کش

آیا زی کش بخریم؟

در دنیای ارزهای دیجیتال هر چیزی امکان دارد و کارشناسان آینده ارز دیجیتال زی کش (ZEC) را بسیار روشن می‌بینند. بیت کوین که لیدر بازار و بزرگترین ارز دیجیتال است، تسلط زیادی بر بازار دارد، اما تریدرها و سرمایه‌گذاران زیادی ارز دیجیتال زی کش را یکی از ارزهای آینده‌دار در پنج سال پیش رو می‌دانند. زی کش طرح‌های توسعه‌ای زیادی دارد که در نقشه راه آن مشخص است و قصد دارد به لیدر ارزهای دیجیتالی تبدیل شود که در حوزه حریم خصوصی کار می‌کنند.


در نقشه راهی که برای ارز دیجیتال زی کش در سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵ طراحی شده‌، ایجاد یک کیف پول کریپتوکارنسی در اولویت قرار گرفته‌است.این تکنولوژی با گسترش پروتکل کنونی زی کش جلو می‌رود و امکانات جدیدی را برای حاکمیت در شبکه معرفی می‌کند. جامعه فعالان یا کامیونیتی زی کش نیز قصد دارند تا مکانیزم اجماع آن را مانند اتریوم به مکانیزم اجماع اثبات سهام یا POS انتقال دهند. با این انتقال، انرژی کمتری در شبکه مصرف خواهد شد و امکان استیکینگ یا سپرده‌گذاری ارز زی کش نیز به وجود خواهد آمد.


علاوه بر این، زی کش قصد دارد تا با اطلاع‌رسانی، دنیای ارزهای دیجیتال را به کاربران بیشتری معرفی کند و آنها را با استفاده از ارزهای دیجیتال درگیر کند. در سال‌های پیش رو، پلتفرم زی کش هدف و تمرکز خود را روی ارتقای بیشتر شبکه و بهبود امکانات و سرعت آن خواهد گذاشت و یکی از گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال به شمار می‌آید.


قیمت ارز دیجیتال زی کش ZEC

توکنومیک ارز دیجیتال زی کش مانند بیت کوین است و تنها ۲۱ میلیون توکن ZEC، قرار است ماین و وارد بازار شود. این یکی از مسائلی است که در قیمت آن تاثیرگذار خواهد بود و باعث کمیابی ارز زی کش می‌شود. بر اساس قانون عرضه و تقاضا، هرچه عرضه یک کوین پایین‌تر باشد، قیمت آن می‌تواند بیشتر شود و ارزش بیشتری داشته باشد.


ارز دیجیتال زی کش در پایان سال ۲۰۱۶ با قیمت ۲۰۱۴ دلاری وارد بازار شد. زی کش در ابتدا اصلا استقبال خوبی ندید و با ریزشی شارپ، به قیمت ۳۰ دلاری در ماه فوریه سال ۲۰۱۷ رسید. پس از ریزش دو سه ماهه و اولیه، زی کش توانست خود را اصلاح کند و در روندی صعودی قرار گرفت. در ابتدای سال ۲۰۱۸، زی کش بالاترین قیمت خود در ۷۰۴ دلار را لمس کرد. این قیمت بالاترین قیمتی بود که زی کش در طول عمر خود در بازار ارزهای دیجیتال به خود دیده است. کف قیمتی ارز دیجیتال زی کش در ماه مارس سال ۲۰۲۰ و در قیمت ۲۶ دلار رخ داد. زی کش سال ۲۰۲۱ را مانند دیگر ارزهای دیجیتال در روندی نسبتا صعودی گذراند.


خرید و فروش ارز دیجیتال زی کش در ایران.png

خرید و فروش ارز دیجیتال زی کش در ایران

برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌توانید از خدمات صرافی‌های ارز دیجیتال در سراسر دنیا استفاده کنید. ارز دیجیتال زی کش نیز مانند دیگر ارزهای دیجیتال مهم و محبوب‌، در صرافی‌های بزرگ جهانی ارائه می‌شود و می‌توان آن را به راحتی خرید و فروش و معامله کرد. صرافی‌های بزرگی مانند بایننس، هوبی گلوبال و ... این ارز دیجیتال مهم را لیست کرده‌اند. با این حال در ایران به دلیل محدودیت‌های خرید و فروش برای سرمایه‌گذاران ایرانی، بهترین انتخاب صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی است.


صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو‌، امکان معامله ارز دیجیتال زی کش (ZEC) را با بهترین قیمت و کمترین کارمزد در اختیار شما قرار می‌دهد. در اکسبیتو می‌توانید در بازارهای ریالی و جهانی، خرید و فروش ارز دیجیتال زی کش را با سرعت و در دو حالت خرید و فروش محدود و خرید و فروش فوری انجام دهید. معامله ارزهای دیجیتال در صرافی اکسبیتو، هم با تتر و هم با ریال انجام می‌شود، علاوه برآن می‌توانید ارز خود را در کیف پول امن اکسبیتو نگهداری کنید. با نگهداری ارز دیجیتال خود در کیف پول اکسبیتو، هم کارمزد کمتری خواهید پرداخت و هم جابه جایی و خرید و فروش ارزهای شما با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.


کارمزدها در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو بر اساس سطوح کاربری معامله‌گران محاسبه می‌شود. هرچه کاربران معاملات بیشتری داشته باشند، کارمزد کمتری نیز خواهد پرداخت.


خرید ارز دیجیتال زی کش (ZEC) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو بسیار راحت و با سرعت انجام می‌شود. برای خرید ارز دیجیتال زی کش (ZEC) طی کردن مراحل زیر نیاز است:


1_ ثبت نام در سایت اکسبیتو و ساخت حساب کاربری


2_ ورود به حساب کاربری و تکمیل فرایند احراز هویت (احراز هویت در صرافی اکسبیتو بسیار سریع و در دو سطح انجام می‌گیرد. برای اطلاع بیشتر از این فرایند، به بخش احراز هویت اکسبیتو مراجعه کنید.)


3_ وارد کردن اطلاعات کارت یا حساب بانکی برای واریز پول


4_ برای خرید ارز دیجیتال زی کش، می‌توانید هم از بازارهای ریالی و هم از بازارهای تتری استفاده کنید. برای خرید به ریال، لازم است که مبلغ مورد نظر را به صرافی اکسبیتو واریز کنید. برای خرید تتری ارز دیجیتال زی کش نیز، مقدار تتر مورد نیاز را به کیف پول صرافی اکسبیتو انتقال دهید.


5_ پس از تکمیل مراحل خرید و ثبت سفارش، مقدار ارز زی کش مورد نظر به کیف پول شما منتقل خواهد شد. صرافی اکسبیتو دارای کیف پول اختصاصی نیز هست و می‌توانید ارز خود را به صورت امن در کیف پول صرافی نگهداری کنید.


فروش ارزی دیجیتال زی کش در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز زی کش با بهترین قیمت فروش و بالاترین سرعت در صرافی اکسبیتو انجام می‌شود. برای فروش ارز خود طی کردن مراحل زیر الزامی است :


1_ ثبت نام در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو و ساخت حساب کاربری


2_ورود به حساب کاربری خود و تکمیل مراحل احراز هویت


3_ وارد کردن اطلاعات حساب بانکی یا کارت بانکی


4_انتقال ارز دیجیتال زی کش به آدرس صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو در صورتی که ارز شما در کیف پول صرافی اکسبیتو نگهداری نمی‌شود.


5_ثبت سفارش فروش ارز دیجیتال زی کش و واریز وجه حاصل از فروش به کیف پول شما به صورت تتر یا ریال


در صورت داشتن هرگونه سوال یا مشکلی در فرایند خرید و فروش، می‌توانید به بخش سوالات متداول خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی اکسبیتو یا پشتیبانی ۲۴ ساعته صرافی اکسبیتو مراجعه کنید.