خرید ارز دیجیتال زی کش | فروش Zcash | قیمت ZEC

بیت کوین و فناوری بلاک چین ویژگی‌های زیادی دارند؛ اما گاهی برخی از این ویژگی‌ها، برای کاربران، به چالش تبدیل می‌شوند. شفافیت بالای اطلاعات ثبت‌شده بر روی زنجیره‌ی بلوکی، یکی از همین چالش‌ها است. اگرچه کاربران بیت کوین تراکنش‌های خود را با نام‌های مستعار انجام می‌دهند، اما بسیاری از اطلاعات تاریخی تراکنش‌های آن‌ها بر روی بلاک چین ثبت می‌شوند. ازاین‌رو، پروژه زی کش (Zcash) با هدف پاسخگویی به همین نیاز فعالان حوزه‌ی کریپتو پایه‌گذاری شد. از طرفی، مزایای گسترده‌ی زی کش، سرمایه‌گذاران را به خرید ZEC، یعنی توکن بومی آن، ترغیب کرده است. به همین خاطر، در این مقاله از اکسبیتو، قصد داریم که تمام جنبه‌های مختلف این پروژه را بررسی کرده و عوامل موثر بر قیمت ارز ZEC را برای شما توضیح دهیم. همچنین، در ادامه، نحوه خرید و فروش زی کش در اکسبیتو را به‌طور کامل شرح خواهیم داد.


قیمت ارز دیجیتال زی کش ZEC

قیمت ارز دیجیتال زی کش ZEC

با نگاهی به تاریخچه قیمت زی کش، اولین قیمت ZEC را در نوامبر 2017، برابر با 302.44 دلار مشاهده می‌کنیم. یک ماه بعد، قیمت زی کش به 481.34 دلار می‌رسد که اوج تاریخی این رمز ارز است. قیمت ارز ZEC سال 2018 را در 396.03 دلار آغاز کرده و در عرض یک ماه، به 184.30 دلار سقوط می‌کند. بااینکه قیمت زی کش تا ماه آوریل، می‌تواند خود را به 283.82 دلار برساند، اما تا پایان سال روندی نزولی را در پیش می‌گیرد.


به‌این‌ترتیب، در آغاز سال 2019، قیمت لحظه ای زی کش را در 48.46 دلار مشاهده می‌کنیم. قیمت زی کش تا ژوئن همان سال، کمی جان می‌گیرد و تا 102.64 دلار بالا می‌رود؛ اما دوباره کاهش یافته و سال را در 27.42 دلار به پایان می‌رساند. البته سال 2020، وضعیت بهتری را برای قیمت ارز ZEC رقم می‌زند. اگرچه در ابتدای سال کمی روند نزولی می‌شود، اما پس از آن با شیب ملایمی اوج می‌گیرد و سال را در 79.03 دلار به پایان می‌رساند.


سال 2021، برای قیمت ارز زی کش با یک روند صعودی شدید آغاز می‌شود و این رمز ارز می‌تواند تا ماه آوریل، به 245.71 دلار برسد. ارز Zcash در این سال نوسانات زیادی را پشت‌سر می‌گذارد و یکبار دیگر موفق می‌شود که در ماه نوامبر تا 220 دلار هم بالا بیاید؛ اما قادر به حفظ این قیمت نبوده و دوباره سقوط می‌کند. در نهایت، قیمت زی کش در مارس 2022، همراه با ریزش کلی بازار کریپتو، کاهش یافته و تا ماه ژوئن به محدوده 54 دلار می‌رسد. از آن به بعد، دیگر شاهد قیمت شاخصی در این ارز دیجیتال نبوده‌ایم و هم‌اکنون (12 نوامبر 2023)، قیمت ارز ZEC در محدوده 30 دلار مشاهده می‌شود.


نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال زی کش (ZEC) در ایران

ارز زی کش (ZEC) یکی از جالب‌ترین پروژه‌های کریپتو است که بر حفظ حریم خصوصی کاربران تمرکز دارد؛ به‎خاطر همین، خرید و فروش ZEC در صرافی‌های معتبر جهان، مانند بایننس، کوین بیس، هیوبی گلوبال، کراکن و... فراهم شده است. بااین‌حال، به‌علت تحریم‌های جهانی علیه ایران، کاربران ایرانی نمی‌توانند به‌راحتی از خدمات این صرافی‌ها استفاده کنند و حتی خطر ازدست‌رفتن دارایی‌هایشان نیز وجود دارد. علاوه‌بر آن، امکان خرید زی کش با ریال، در هیچ‌کدام از صرافی‌های جهانی فراهم نشده است.


در نتیجه، برای خرید و فروش ارز ZEC به یک صرافی معتبر ایرانی نیاز دارید. در همین راستا، صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو، امکان خرید و فروش زی کش و سایر ارزهای دیجیتال را با بهترین قیمت و کمترین کارمزد برای شما فراهم کرده است. یکی دیگر از مزایای خرید و فروش ZEC در صرافی اکسبیتو، امکان پرداخت ریالی و تتری محسوب می‌شود؛ بنابراین، شما می‌توانید به 3 روش «خرید و فروش محدود»، «خرید و فروش فوری» و «سواپ» ارز زی کش را در صرافی اکسبیتو معامله کنید.


زی کش (Zcash) چیست؟

زی کش (Zcash) چیست؟

زی کش (Zcash) با نماد اختصاری ZEC، در اکتبر 2016، توسط تیمی از دانشمندان بلاک چین راه‌اندازی شد. ازآنجایی‌که بنیان‌گذاران این پروژه، نیاز جامعه‌ی کریپتو به یک سیستم مالی باز با خصوصیات حریم خصوصی را شناسایی کردند، درصدد ایجاد زی کش برآمدند. در واقع، زی کش یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز و منبع‌باز است که ویژگی‌های حریم خصوصی و امنیت را به تاریخچه‌ی تراکنش‌های کاربران اضافه می‌کند.


رمز ارز ZEC بر اساس کدهای شبکه‌ی بیت کوین طراحی شده و به‌خاطر همین، بسیار کارآمد است. این ارز دیجیتال سرعت بسیار بالایی دارد و برخلاف بیت کوین و سایر ارزهای اولیه، اطلاعات شخصی کاربران را بر روی زنجیره‌ی بلوکی مخدوش می‌کند. ازاین‌طریق، هیچ شخصی نمی‌تواند از سابقه‌ی تراکنش‌های کاربران، استنباط قابل فهمی را داشته باشد.


⚠️البته باید به این نکته توجه داشت که ویژگی‌های حریم خصوصی زی کش، این رمز ارز را به گزینه‌ی خوبی برای پولشویی و فعالیت‌های تبهکارانه تبدیل می‌کند. طبیعتاً زی کش با چنین اهدافی راه‌اندازی نشده است؛ اما نمی‌توان جلوی استفاده‌ی سودجویانه از آن را گرفت.

زی کش (Zcash) چگونه کار می‌کند؟

زی کش (Zcash) چگونه کار می‌کند؟

پیش از اینکه به‌سراغ نحوه خرید زی کش (ZEC) برویم، باید ببینیم که این ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند و چه عواملی روی قیمت ZEC تأثیر دارند. زی کش رمز ارزی است که از ریاضیات پیچیده و علوم کامپیوتر برای محافظت از حریم خصوصی کاربران استفاده می‌کند. به‌این‌ترتیب، کاربران می‌توانند تراکنش‌هایی ایمن، سریع و کارآمد را از طریق این شبکه انجام دهند. همچنین، افرادی که به ایمنی بالاتری نیاز دارند، باید از «تراکنش‌های محافظت‌شده» (Shielded Transactions) استفاده کنند. این تراکنش‌ها اطلاعات شخصی کاربران را خصوصی نگه می‌دارند.


این پروژه با استفاده از ساختار منحصربه‌فرد خود، امکان انجام «تراکنش‌های خصوصی» (Private Transactions) را فراهم کرده است. ازاین‌رو، زی کش دو نوع آدرس را به کاربران ارائه می‌دهد:


 • آدرس‌های خصوصی زی (Private Z-addresses)

 • آدرس‌های عمومی تی (Public T-addresses)

ازاین‌طریق، میزان حریم خصوصی افراد، بستگی به نوع آدرسی دارد که از آن استفاده می‌کنند. یک تراکنش «زی به زی» (Z-to-Z) بر روی بلاک چین ثبت می‌شود و همه‌ی افراد می‌توانند پردازش این تراکنش و پرداخت هزینه‌هایش را مشاهده‌ کنند؛ بااین‌حال، آدرس‌ها، مبلغ تراکنش و فیلدهای یادداشت رمزنگاری شده‌اند و کسی از آن‌ها سر درنمی‌آورد. بنابراین، فقط مالک تراکنش می‌تواند با استفاده از کلیدهای مشاهده و افشای پرداخت، این اطلاعات را با یک شخص ثالث در میان بگذارد. تراکنش‌های زی به زی با استفاده از فناوری «اثبات دانش صفر» (Zk-SNARK) پردازش می‌شوند.


با استفاده از این فناوری، تراکنش‌ها در حین اینکه رمزنگاری می‌شوند، همچنان بر روی زنجیره قابل مشاهده هستند. همچنین، اثبات دانش صفر برای نهایی کردن یک تراکنش به اطلاعات زیادی نیاز ندارد و این مسئله سرعت زی کش را تا حد بسیار زیادی بهبود می‌بخشد.


از سوی دیگر، تراکنش‌های «تی به تی» (T to T) دقیقاً مشابه معاملات بیت کوین هستند. البته می‌توان هر دو نوع آدرس زی کش را به یکدیگر تبدیل کرد و از مزایای آن‌ها سود برد.


بنیان‌گذاران زی کش (Zcash) چه افرادی هستند؟

اطلاع از بنیان‌گذاران زی کش به شما کمک می‌کند که با این پروژه بیشتر آشنا شوید و برای خرید Zcash تصمیم بهتری بگیرید. در سال 2013، سه متخصص کامپیوتر و رمزنگاری با نام‌های «متیو گرین» (Matthew Green)، «ایان میرز» (Ian Miers) و «کریستینا گارمن» (Christina Garman) طرحی را بر مبنای یک ارز دیجیتال حریم خصوصی به دانشگاه جانز هاپکینز ارائه دادند. آن طرح که «زیرو کوین» (Zerocoin) نام داشت، با استقبال مواجه نشد. زیرو کوین یک برنامه‌ی افزودنی به بیت کوین به حساب می‌آمد و حریم خصوصی را برای این شبکه فراهم می‌کرد.


عدم استقبال از زیرو کوین، این ایده‌پردازان را بر آن داشت تا به‌سراغ ایجاد یک پروتکل مستقل بروند. در همین راستا، «زوکو ویلکاکس اوهرن» (Zooko Wilcox-O’Hearn) یک سایفرپانک سرشناس، متخصص امنیت کامپیوتر و کارآفرین وارد میدان شد و شرکت «الکترونیک کوین» (Electronic Coin) را در سال 2015، پایه‌گذاری کرد. این تیم در شرکت الکترونیک کوین گردهم آمدند و در سال 2016، ارز دیجیتال زی کش را بنا نهادند. همچنین، بنیاد زی کش نیز، در 2017، آغاز به کار کرد تا این رمز ارز را در مسیر توسعه یاری نماید.


با مراجعه به کارنامه‌ی حرفه‌ای زوکو ویلکاکس اوهرن، 25 سال سابقه‌ی کار در زمینه‌ی صنعت رمزنگاری و امنیت اطلاعات را مشاهده می‌کنیم. همچنین، او در پروژه پول الکترونیکی «دیجی کش» (DigiCash) نیز فعالیت داشته که امروزه این ارز به‌طور کامل منحل شده است. علاوه‌بر آن، کار بر روی نرم‌افزار ذخیره‌سازی اطلاعات «موجو نیشن» (Mojo Nation) و سیستم فروشگاهی «تاهو» (Tahoe) نیز بخشی از سوابق شغلی اوهرن هستند.


چه چیزی زی کش (Zcash) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

چه چیزی زی کش (Zcash) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

ویژگی‌های منحصربه‌فرد زی کش، این پروژه را از سایر رقبا متمایز می‌کنند و روی قیمت ZEC نیز تأثیر می‌گذارند. ویژگی اصلی زی کش در محرمانگی اختیاری آن است؛ یعنی کاربران، در صورت تمایل، می‌توانند از آدرس‌های Z استفاده کرده و اطلاعات شخصی خود را پنهان کنند.


برخلاف ادعای ارزهای دیجیتال اولیه، بیشتر آن‌ها در پنهان کردن هویت کاربران عاجز هستند؛ اما زی کش واقعاً رمز ارزی است که درجه‌ی بالایی از حریم خصوصی را برای افراد به ارمغان می‌آورد. در ضمن، استفاده از مکانیزم «اثبات دانش صفر» سرعت تراکنش‌های این ارز دیجیتال را بسیار افزایش می‌دهد.


علاوه‌بر آن، زی کش با یک هارفورک از بیت کوین ایجاد شده و تقریباً تمام ویژگی‌های این شبکه را در خود دارد. به همین منظور، هر زمانی که کاربران بخواهند، می‌توانند با استفاده از آدرس‌های T تراکنش‌هایی را مشابه بیت کوین انجام دهند.


ارز دیجیتال زی کش (ZEC) چیست؟

ارز ZEC آخرین کوینی است که پس تغییرات مختلف این پروژه، در اختیار کاربران قرار گرفت. زی کش نیز، مانند بیت کوین، از مکانیزم «اثبات کار» (PoW) برای تأیید تراکنش‌ها و ایجاد بلوک‌های جدید سود می‌برد. یعنی ماینرهایی که قدرت محاسباتی خود را در اختیار شبکه می‌گذارند، امنیت تراکنش‌ها را تأمین کرده و با ارز زی کش پاداش دریافت می‌کنند.


فرایند استخراج (Mining) این ارز دیجیتال نیز مشابه بیت کوین بوده و هر چهار سال یکبار دچار هاوینگ (Halving) می‌شود. ازاین‌طریق، پاداش ساخت بلوک زی کش نصف شده و جلوی تورم این کوین در بازار کریپتو گرفته خواهد شد.


توکنومیک ارز دیجیتال زی کش ZEC

ارز ZEC درست مثل بیت کوین، دارای 21 میلیون واحد است. از این تعداد، تا کنون (12 نوامبر 2023)، حدود 16.3 میلیون واحد استخراج شده‌اند و در گردش بازار کریپتو قرار دارند. همچنین، ارزش بازار این رمز ارز در حدود 497 میلیون دلار بوده و حجم معاملات روزانه‌اش برابر با 64 میلیون دلار است. علاوه‌بر آن، محدود شدن توکن‌های ZEC به 21 میلیون واحد، خاصیتی ضد تورمی دارد و می‌تواند به‌مرور زمان، باعث افزایش قیمت زی کش شود. این تعداد توکن، پس از استخراج، به‌صورت زیر تخصیص داده می‌شوند:


 • 80 درصد به ماینرها

 • 20 درصد به شرکت الکترونیک کوین، بنیاد زی کش، سهام‌داران و مشارکت‌کنندگان کلیدی

زی کش (Zcash) چگونه ایمن می‌شود؟

شبکه‌ی زی کش (Zcash) امنیت خود را از مکانیزم اجماع «اثبات کار» (PoW) به دست می‌آورد و هرگز به‌سراغ الگوریتم دیگری نخواهد رفت. به‌این‌ترتیب، ماینرهایی که با استفاده از سخت‌افزار کامپیوتری‌شان، تابع هش این شبکه را حل می‌کنند، امنیت آن را تأمین خواهند کرد. اگرچه انگیزه‌ی مالی باعث می‌شود که ماینرها برای اتصال بلوک جدید به بلندترین زنجیره تلاش کنند، اما گاهی اختلاف نظر بین ماینرهای این بلاک چین رخ داده و باعث ایجاد فورک‌هایی، مانند «وای کش» (Ycash)، شده است.


از طرفی، خود زی کش نیز با تمرکز بر امنیت و حریم خصوصی به بازار آمده و با استفاده از فناوری «اثبات دانش صفر» (Zk-SNARK) توانسته ایمنی بالایی را برای کاربران فراهم کند.


مزایا و معایب زی کش (Zcash) کدامند؟

زی کش نیز مانند اغلب پروژه‌های کریپتو، در کنار مزایایش، معایبی دارد. اطلاع از مزایا و معایب Zcash به شما کمک می‌کند که شناخت بهتری نسبت به این پروژه پیدا کنید و با آگاهی کامل دست به خرید زی کش بزند. به همین خاطر، در این بخش، مزایا و معایب این پروژه را برای شما شرح خواهیم داد.


مزایا و معایب زی کش (Zcash) کدامند؟

ارزش زی کش (Zcash) از کجا ناشی می‌شود؟

ارز ZEC تمام ویژگی‌های جذاب بیت کوین (BTC) را به ارث برده؛ درحالی‌که خاصیت محرمانگی و انعطاف‌پذیری بالا را نیز به آن افزوده است. همچنین، عرضه‌ی محدود و هاوینگ این رمز ارز باعث می‌شوند که این کوین نایاب باشد و بتواند قیمت خود را بالا نگه دارد. البته باید به این نکته توجه داشت که قیمت زی کش و سایر ارزهای دیجیتال به عوامل مختلفی، مانند اقتصاد جهانی، شرایط بازار کریپتو، نرخ بهره آمریکا و... نیز بستگی دارند.


ارز دیجیتال زی کش (ZEC) را کجا ذخیره کنیم؟

برای سرمایه‌گذاری روی زی کش، پس از خرید ارز ZEC، به کیف پولی برای ذخیره‌سازی توکن‌های خود نیاز دارید. در انتخاب کیف پول مناسب برای زی کش، باید به عوامل مختلفی مانند شبکه‌های انتقال، وضعیت کلیدهای خصوصی و قابلیت ادغام با نرم‌افزارهای کاربردی توجه داشته باشید. ازاین‌رو، در این بخش، بهترین کیف پول‌هایی را که پس از خرید زی کش، می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، معرفی خواهیم کرد:


 • تراست ولت (Trust Wallet)

 • متامسک (MetaMask)

 • توکن پاکت (TokenPocket)

 • سیف پل (SafePal)

 • کوین هاب (Coinhub)

 • او کی ایکس ولت (OKX Wallet)

 • سیمپل هولد ولت (SimpleHold Wallet)

 • کیف پول اختصاصی صرافی اکسبیتو

علاوه‌بر کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، شما می‌توانید از کیف پول اختصاصی‌تان در صرافی اکسبیتو هم برای نگهداری از ارز دیجیتال زی کش استفاده کنید. کیف پول اکسبیتو با استفاده از قدرتمندترین پروتکل‌های امنیتی ساخته شده و به شما کمک می‌کند که هزینه‌ی نقل‌و‌انتقال ارز ZEC را کاهش دهید.


خرید ارز دیجیتال زی کش (ZEC) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال زی کش (ZEC) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید زی کش (ZEC) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو بسیار ساده است و با سرعت بالایی انجام می‌شود. برای خرید ZEC در اکسبیتو، فقط باید مراحل زیر را دنبال کنید:


1_ در صرافی اکسبیتو ثبت‌نام کرده و حساب کاربری خود را ایجاد کنید.


2_ به حساب کاربری خود وارد شده و مراحل احراز هویت اکسبیتو را تکمیل کنید. (احراز هویت اکسبیتو بسیار ساده بوده و با سرعت بالایی انجام می‌شود. این احراز هویت دارای 2 مرحله است. مرحله‌ی اول که تنها 1 دقیقه طول می‌کشد، به شما امکان خرید و فروش زی کش و سایر رمز ارزها را می‌دهد. مرحله‌ی دوم نیز برای دسترسی به امکانات پیشرفته‌تر اکسبیتو است. همچنین، برای اطلاع از این مراحل، می‌توانید به بخش احراز هویت صرافی اکسبیتو مراجعه کنید.)


3_ اطلاعات حساب یا کارت بانکی خود را برای واریز نقدی ارائه دهید. (واریز پول توسط اکسبیتو به‌صورت نامحدود انجام می‌شود.)


4_ برای خرید ارز ZEC می‌توانید از بازارهای ریالی و تتری اکسبیتو استفاده کنید. برای خرید زی کش با ریال باید مبلغ مورد نظرتان را به صرافی اکسبیتو واریز کرده و برای خرید ZEC با تتر باید مقدار تتر مد نظرتان را به کیف پول اختصاصی خود در اکسبیتو انتقال دهید.


5_ پس از ثبت سفارش و خرید ارز دیجیتال زی کش، مقدار ZEC مورد نظرتان به کیف پول شما در اکسبیتو منتقل می‌شود. حالا می‌توانید این توکن‌ها را در کیف پول اکسبیتو نگهداری کنید و یا اینکه آن‌ها را به آدرس دیگری انتقال دهید.


فروش ارز دیجیتال زی کش (ZEC) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال زی کش (ZEC) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش زی کش (ZEC) در صرافی اکسبیتو با بهترین قیمت فروش و به‌سرعت انجام می‌شود. پس از فروش ارز ZEC، معادل ریالی و یا تتری آن (به انتخاب شما) به کیف پول اختصاصی‌تان در اکسبیتو منتقل شده و شما به‌سرعت می‌توانید وجه خود را از این صرافی برداشت کنید. برای فروش زی کش در صرافی اکسبیتو، مراحل زیر را پشت‌سر بگذارید:


1_ در صرافی اکسبیتو ثبت‌نام کرده و حساب کاربری خود را ایجاد کنید.


2_ به حساب کاربری‌ خود وارد شده و مراحل احراز هویت را تکمیل کنید.


3_ اطلاعات کارت و یا حساب بانکی‌ خود را برای واریز نقدی ارائه دهید.


4_ ارز دیجیتال زی کش را به صرافی اکسبیتو منتقل کنید. (درصورتی‌که ارز ZEC در کیف پول اختصاصی شما در اکسبیتو قرار دارد، نیازی به انجام این مرحله نخواهید داشت.)


5_ سفارش فروش زی کش را در صرافی اکسبیتو ثبت کنید.


6_ پس از فروش ارز ZEC، معادل ریالی و یا تتری آن به کیف پول اختصاصی شما در اکسبیتو منتقل می‌شود. حالا با ثبت درخواست برداشت ریالی می‌توانید وجه خود را به‌سرعت برداشت کنید و یا اینکه تترهای خود را به آدرس دیگری انتقال دهید.


تسویه حساب آنی زی کش (ZEC) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

تسویه حساب زی کش (ZEC) در صرافی اکسبیتو به‌صورت تسویه حساب آنی یا واریز آنی پول به حساب بانکی انجام می‌شود. صرافی اکسبیتو از 14 بانک معتبر کشور برای واریز آنی پول استفاده می‌کند. تسویه حساب آنی اکسبیتو تنها 3 ثانیه تا 1 دقیقه طول می‌کشد و تا سقف 50 میلیون تومان در روز قابل انجام است. در نتیجه، شما به‌صورت 24 ساعته و در تمام روزهای هفته می‌توانید درخواست تسویه حساب آنی اکسبیتو را ثبت کرده و وجه خود را با سرعت بسیار بالایی از این صرافی برداشت کنید.


درصورتی‌که در مراحل خرید و فروش زی کش (ZEC) و سایر ارزهای دیجیتال با مشکلی مواجه شدید، می‌توانید به بخش سوالات متداول اکسبیتو مراجعه کنید. همچنین، همکاران ما در تیم پشتیبانی اکسبیتو، به‌صورت 24 ساعته و در تمام روزهای هفته‌ پاسخگوی سوالات شما هستند.