خرید و فروش ارز دیجیتال کامپاند (COMP) و نگهداری کامپاند در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای، راه‌حل‌های زیادی را برای استفاده از ارزهای دیجیتال پیش روی سرمایه‌گذاران گذاشته است. یکی از سرویس‌های مالی سنتی که به کمک دیفای وارد ارزهای دیجیتال شده، سرویس وام‌دهی ارزهای دیجیتال است. پروتکل‌های وام‌دهی و استقراض در اکوسیستم ارزهای دیجیتال در حال رشد و گسترش هستند و روز به روز به کاربران آنها افزوده می‌شود. یکی از این پلتفرم‌ها که محبوبیت زیادی پیدا کرده‌است، پلتفرم ارز دیجیتال کامپاند فایننس (Compound Finance) است. اینجا با ارز دیجیتال کامپاند آشنا می‌شویم و نحوه خرید و فروش آن را در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو یاد خواهیم گرفت.


ارز دیجیتال کامپاند چیست؟.png

ارز دیجیتال کامپاند چیست؟

کامپاند (Compound) یک پروتکل غیرمتمرکز است که روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود. کامپاند یک نسخه غیرمتمرکز از سرویس‌های مالی ‌وام‌دهی و استقراض سنتی است. توکن بومی شبکه کامپاند، توکن COMP نام دارد که یک توکن با استاندارد ERC-20 اتریوم است. این توکن برای تشویق کاربران و سرمایه‌گذاران در شبکه به کار می‌رود.


سرمایه‌گذاران می‌توانند با وثیقه گذاشتن ارزهای دیجیتال مختلف در پلتفرم کامپاند، از سرویس‌های مالی استفاده کنند. این سرویس‌های مالی به صورت کاملا غیرمتمرکز و ناشناس و به کمک تکنولوژی بلاک چین و قراردادهای هوشمند ارائه می‌شوند.


استخرهای نقدینگی در پلتفرم‌های غیرمتمرکز نقش مهمی را بازی می‌کنند. وام‌دهنده‌ها ارزهای دیجیتال خود را در این استخرها سپرده‌گذاری می‌کنند و افراد دیگر با گذاشتن وثیقه از این استخرها وام می‌گیرند. با پرداخت کارمزد و بهره وام، وام‌دهنده‌ها سود می‌کنند و قسمتی از بهره وام به ارزهای دیجیتالشان اضافه می‌شود. درواقع با سپرده‌گذاری ارزهای دیجیتال برای وام‌دهی، پلتفرم کامپاند به سپرده‌گذاران سود پرداخت می‌کند. این سود به صورت توکن‌های جدیدی پرداخت می‌شود که c tokens یا ‘سی توکن’ نام دارند. برای مثال cETH، cDAI و cBAT همه ‘سی توکن’ محسوب می‌شوند و برای پاداش دادن در پلتفرم کامپاند (Compound) به کار می‌روند.


کاربران می‌توانند به راحتی و بدون هیچ محدودیتی ‘سی توکن’ ها خود را با هم معامله کنند، اما اگر بخواهند این توکن‌ها را به دیگر ارزهای دیجیتال تبدیل کنند، تنها ارزهایی قابل دسترسی‌اند که در استخرهای نقدینگی وجود دارند. پلتفرم کامپاند همه این معاملات را توسط قراردادهای هوشمند انجام می‌دهد، در نتیجه امکان تبدیل ارزها و معاملات آنها همیشه و بدون محدودیت زمانی وجود دارد. کاربران می‌توانند به صورت ناشناس و در هر زمانی از شبانه‌روز توکن‌های خود را از شبکه بیرون بکشند و به کیف پول خود وارد کنند.


طرز کار پلتفرم وام‌دهی کامپاند (Compound) چگونه است؟.png

طرز کار پلتفرم وام‌دهی کامپاند (Compound) چگونه است؟

پلتفرم کامپاند (COMP) برای ایجاد ارتباط میان وام‌دهنده‌ها و وام‌گیرندگان به وجود آمده‌است. این پلتفرم از قراردادهای هوشمندی قدرتمند روی شبکه اتریوم استفاده می‌کند تا این سرویس‌های مالی غیرمتمرکز را ارائه کند.‌ بر این اساس ما دو نوع کاربر در پلتفرم کامپاند داریم:


1_ وام‌گیرنده‌ها: وام‌گیرنده‌ها کسانی هستند که می‌خواهند بر‌‌اساس وثیقه‌ای که در پلتفرم کامپاند گذاشته‌اند، ارز دیجیتال وام بگیرند. پلتفرم کامپاند بر‌‌اساس میزان ارز دیجیتال وثیقه گذاشته شده، میزان وام آنها را مشخص می‌کند. کامپاند با کمک قرارداد هوشمند، قرارداد وام، نرخ بهره و میزان قسط‌های وام را به صورتی کاملا اتوماتیک و روی بلاک چین می‌بندند. نکته‌ای که باید به آن توجه شود احتمال نقد شدن وثیقه‌ها در صورت نوسان زیاد قیمت‌ها است. اگر قیمت ارز وام‌گرفته شده به صورت ناگهانی بالا رود و بیشتر از درصد مطمئن برای وثیقه شود، قراردادهای هوشمند به صورت اتوماتیک، وثیقه را نقد می‌کنند. این کار از ضرر کردن سرمایه‌گذاران و از بین رفتن تعادل میان ارزهای درون استخر جلوگیری می‌کند.


2_ وام‌دهنده‌ها: وام‌دهنده‌ها کسانی هستند که استخرهای نقدینگی را پر می‌کنند. آنها ارزهای دیجیتال خود را در استخر سپرده‌گذاری کرده و درصدی از نرخ بهره وام را پاداش می‌گیرند. درصدی دیگر از سود وام هم به پلتفرم کامپاند و برای کارمزد وام اختصاص می‌یابد.


وام‌دهنده‌ها هم می‌توانند در کامپاند و از ارزهایی که در این پلتفرم وجود دارند وام بگیرند. پاداش وام‌دهنده‌ها کاملا با توکن‌های استاندارد ERC-20 اتریوم و با توجه به ۲ عامل مهم پرداخت می‌شوند:


۱_ تعداد ‘سی توکن‌’ هایی که در کیف پولشان دارند.


۲_ نرخ بهره که بر‌اساس نقدینگی ارز دیجیتال مورد نظر تعیین می‌شود. یعنی هرچه ارز دیجیتال سپرده‌گذاری شده، عرضه بیشتری در استخر‌های نقدینگی داشته باشد، نرخ بهره کمتری نیز به آن اختصاص می‌یابد و برعکس. اگر یک ارز دیجیتال در استخرها کم باشد، نرخ بهره وام آن افزایش می‌یابد و در نتیجه سپرده‌گذاران سود بیشتری را برای سپرده دیجیتالی خود دریافت می‌کنند.


چگونه از پلتفرم کامپاند استفاده کنیم؟.png

چگونه از پلتفرم کامپاند استفاده کنیم؟

با ورود به سایت compound.finance می‌توان از پلتفرم غیرمتمرکز کامپاند استفاده کرد. کاربران می‌توانند یا از مرورگر اپلیکیشن غیرمتمرکز کامپاند استفاده کنند یا از هر مرورگر دیگری که با کیف پول متامسک و دیگر کیف پول‌های مناسب این پلتفرم کار می‌کنند. با اتصال به این پلتفرم، کاربران امکان گرفتن وام یا کسب سود برای سپرده‌گذاری ارزهای دیجیتال خود را دارند.


کامپاند یک اپلیکیشن غیرمتمرکز است که روی بلاک چین اتریم ایجاد شده و در نتیجه با اتریوم و اکوسیستم دیجیتالی آن سازگار است. قراردادهای هوشمند کامپاند (Compound) که توسط بلاک چین اتریوم تقویت می‌شوند، تمام فعالیت‌های شبکه کامپاند را مدیریت می‌کنند و به کاربران امکان تراکنش‌های ناشناس را می‌دهند. بر‌اساس برنا‌مه‌های توسعه کامپاند در آینده، توکن بومی آن یعنی توکن COMP هم حاکمیت و امنیت سیستم را برقرار خواهد کرد.


توکنومیک ارز دیجیتال کامپاند

چند توکن COMP در چرخه وجود دارد؟

توکن COMP که توکن بومی پلتفرم کامپاند است، مانند بیت کوین سقف عرضه دارد. بیت کوین که بزرگترین و باارزش‌ترین ارز دیجیتال به شمار می‌آید، دارای سقف عرضه ۲۱ میلیون کوینی است. این مساله باعث کمیاب بودن و باارزش‌تر شدن آن مانند طلا می‌شود و به همین دلیل به آن طلای دیجیتال می‌گویند. ارز دیجیتال کامپاند هم تنها به میزان ۱۰ میلیون عدد وارد بازار خواهد شد. داشتن سقف عرضه می‌تواند باعث باارزش‌تر شدن توکن COMP شود.


توزیع این توکن به شکل زیر است:


1_ ۴.۲ میلیون توکن کامپاند COMP از طریق پروتکل کامپاند و در طی ۴ سال به کاربران داده می‌شود.


2_ حدود ۲.۴ میلیون توکن COMP به سهامداران شرکت کامپاند لبز Compound Labs اختصاص می‌یابد.


3_۲.۲ میلیون توکن هم به سرمایه‌گذاری در پلتفرم کامپاند و تیم توسعه دهنده آن در ۴ سال داده می‌شود.


4_ در پایان ۷۷۵ هزار توکن COMP ذخیره شده تا برای تشویق کامیونیتی پلتفرم کامپاند برای فعالیت و مشارکت بیشتر در پلتفرم کامپاند استفاده شود.


5_ نرخ توزیع ارز دیجیتال کامپاند در طول زمان تغییر پیدا می‌کند و توسط هولدرهای آن تعیین می‌شود.


سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال.png

سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال کامپاند COMP

آیا کامپاند بخریم؟

یکی از مهم‌ترین دلایلی که برای سرمایه‌گذاری در یک توکن یا ارز دیجیتال در نظر گرفته شود، موارد استفاده و کاربردهای آن در دنیای واقعی است. توکن بومی شبکه کامپاند COMP علاوه بر مزایای زیادی که در پلتفرم وام‌دهی دارد، به عنوان یک توکن حاکمیتی نقش مهمی را در تصمیمات و آینده پلتفرم ایفا می‌کند. کاربران با مشارکت در پلتفرم کامپاند، توکن COMP پاداش می‌گیرند و می‌توانند میزان نرخ بهره وام‌ها و دیگر عوامل مهمی که روی درآمدشان تاثیرگذار است را تعیین کنند. این مسائل و کاربردها باعث تشویق آنها برای هولد کردن توکن‌های COMP می‌شود.

یک هولدر کامپاند علاوه بر تصمیم‌گیری و تاثیرگذاری به صورت مستقیم، می‌تواند قدرت رای دهی خود را به دیگران هم بدهد. با این کار کسانی که بیرون از اکوسیستم کامپاند هستند و این توکن را هولد نمی‌کنند هم می‌توانند در تصمیم‌گیری‌ها تاثیرگذار باشند. به عنوان مثال متخصصان مالی یا عوامل قانونی امکان رای دهی به جای هولدرهای COMP را دارند.


به طور کلی پروتکل کامپاند از ۵ عامل مهم برای حاکمیت غیرمتمرکز در اکوسیستم خود استفاده می‌کند که باعث باارزش‌تر شدن آن و توکن بومی آن می‌شود، این پنج عامل عبارت اند از:


1_ توکن COMP : توکن کامپاند یک توکن با استاندارد ERC-20 است که قدرت رای دهی را در شبکه مشخص می‌کند. هرچه یک کاربر توکن COMP بیشتری در کیف پول خود داشته باشد، خود یا نماینده‌اش قدرت بیشتری در شبکه خواهند داشت.


2_ نمایندگی: هولدرهای توکن COMP تنها با دادن قدرت رای دهی خود به یک آدرس می‌توانند رای دهند یا طرح پیشنهادی برای پیشبرد اهداف شبکه ایجاد کنند. حال این آدرس می‌تواند مربوط به خود هولدر باشد یا مربوط به کس دیگری که به عنوان نماینده در شبکه فعالیت می‌کند.


3_ طرح‌های پیشنهادی: طرح‌های پیشنهادی یا پرو پوزال‌ها، برای بهبود شبکه و توسعه آن به رای گذاشته می‌شوند. برای اینکه یک هولدر بتواند یک پروپوزال را به رای بگذارد و ارائه کند، باید حداقل یک درصد از کل توکن‌های COMP را در اختیار داشته باشد. کل توکن‌های COMP دارای یک سقف عرضه ۱۰ میلیون عددی است و در نتیجه حداقل ۱۰۰ هزار توکن برای این کار نیاز است.


4_ رای دهی: با دادن قدرت رای دهی به یک آدرس، کاربران می‌توانند به یک طرح پیشنهادی رای مثبت یا منفی بدهند. مدت زمان ممکن برای رای دهی یک پروپوزال حداکثر سه روز است.اگر بیشتر افراد به یک پروپوزال رای دهند، این طرح پیشنهادی برای پلتفرم کامپاند در لیست توسعه قرار می‌گیرد.


5_ قفل زمانی: تمام فعالیت‌های حاکمیتی و اداری باید حداقل به مدت ۲ روز در قفل زمانی قرار گیرند تا بتوانند بعد از این مدت اجرا شوند.


خرید و فروش ارز دیجیتال کامپاند COMP در ایران.png

خرید و فروش ارز دیجیتال کامپاند COMP در ایران

ارز دیجیتال کامپاند که با نماد COMP معامله می‌شود، در صرافی‌های زیادی در سراسر دنیا قابل معامله و خرید و فروش است. صرافی‌های مهمی مانند کوین بیس، بایننس و هوبی گلوبال ارز دیجیتال کامپاند را برای خرید و فروش ارائه می‌کنند و در دسترس معامله‌گران قرار داده‌اند. با این حال در ایران به دلیل محدودیت‌های خرید و فروش برای سرمایه‌گذاران ایرانی، بهترین انتخاب صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی است. با خرید و فروش ارز دیجیتال کامپاند در صرافی ارز دیجیتال ایرانی می‌توانید از معاملاتی امن و بدون دغدغه بهره ببرید و از پشتیبانی ۲۴ ساعته بهره‌مند شوید.


صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو‌، امکان معامله ارز دیجیتال کامپاند COMP را با بهترین قیمت و کمترین کارمزد در اختیار شما قرار می‌دهد. در اکسبیتو می‌توانید در بازارهای ریالی و جهانی، خرید و فروش ارز دیجیتال کامپاند را با سرعت و در دو حالت خرید و فروش محدود و خرید و فروش فوری انجام دهید. معامله ارزهای دیجیتال در صرافی اکسبیتو، هم با تتر و هم با ریال انجام می‌شود، علاوه برآن می‌توانید ارز خود را در کیف پول امن اکسبیتو نگهداری کنید.


با نگهداری ارز دیجیتال خود در کیف پول اکسبیتو، هم کارمزد کمتری خواهید پرداخت و هم جابه جایی و خرید و فروش ارزهای شما با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. درواقع معاملات ارزهای دیجیتال با استفاده از کیف پول اکسبیتو و در درون صرافی، با کارایی و سرعت بیشتری انجام می‌شود و شما نیازی به پلتفرم‌های گوناگون و پرداخت کارمزد بیشتر برای معاملات خود نخواهید داشت. کارمزدها در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو بر اساس سطوح کاربری معامله‌گران محاسبه می‌شود. هرچه کاربران معاملات بیشتری داشته باشند، کارمزد کمتری نیز خواهد پرداخت.


خرید ارز دیجیتال کامپاند COMP در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو.png

خرید ارز دیجیتال کامپاند COMP در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو بسیار راحت و با سرعت انجام می‌شود. برای خرید ارز دیجیتال کامپاند COMP طی کردن مراحل زیر نیاز است:


1_ ثبت نام در سایت اکسبیتو و ساخت حساب کاربری


2_ ورود به حساب کاربری و تکمیل فرایند احراز هویت (احراز هویت در صرافی اکسبیتو بسیار سریع و در دو سطح انجام می‌گیرد. در سطح اول احراز هویت سریع است و در سطح دوم، دسترسی به امکانات بیشتری برای شما فراهم می‌شود. برای اطلاع بیشتر از این فرایند، به بخش احراز هویت اکسبیتو مراجعه کنید.)


3_ وارد کردن اطلاعات کارت یا حساب بانکی برای واریز پول


4_ برای خرید ارز دیجیتال کامپاند (COMP)، می‌توانید هم از بازارهای ریالی و هم از بازارهای تتری استفاده کنید. برای خرید به ریال، لازم است که مبلغ مورد نظر را به صرافی اکسبیتو واریز کنید. برای خرید تتری ارز دیجیتال کامپاند نیز، مقدار تتر مورد نیاز را به کیف پول صرافی اکسبیتو انتقال دهید.


5_پس از تکمیل مراحل خرید و ثبت سفارش، مقدار ارز کامپاند (COMP) مورد نظر به کیف پول شما منتقل خواهد شد. صرافی اکسبیتو دارای کیف پول اختصاصی نیز هست و می‌توانید ارز کامپاند خود را به صورت امن در کیف پول صرافی نگهداری کنید.


فروش ارز دیجیتال کامپاند (COMP) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو.png

فروش ارز دیجیتال کامپاند (COMP) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز کامپاند با بهترین قیمت فروش و بالاترین سرعت در صرافی اکسبیتو انجام می‌شود و معادل ریالی یا تتری آن با سرعت به کیف پول شما واریز خواهد شد. برای فروش ارز کامپاند (COMP) خود در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو طی کردن مراحل زیر الزامی است :


1_ ثبت نام در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو و ساخت حساب کاربری


2_ ورود به حساب کاربری خود و تکمیل مراحل احراز هویت


3_وارد کردن اطلاعات حساب بانکی یا کارت بانکی


4_انتقال ارز دیجیتال کامپاند به آدرس صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو در صورتی که ارز شما در کیف پول صرافی اکسبیتو نگهداری نمی‌شود.(با نگهداری ارز خود در کیف پول صرافی، می‌توانید با سرعت بیشتر و کارمزد کمتر خرید و فروش کنید.)


5_ثبت سفارش فروش ارز دیجیتال کامپاند و واریز وجه حاصل از فروش به کیف پول شما به صورت تتر یا ریال


در صورت داشتن هرگونه سوال یا مشکلی در فرایند خرید و فروش، می‌توانید به بخش سوالات متداول خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی اکسبیتو یا پشتیبانی ۲۴ ساعته صرافی اکسبیتو مراجعه کنید. همکاران ما به صورت ۲۴ ساعته و در هفت روز هفته همراه شما خواهند بود.