وام ارز دیجیتال یا lending چیست و چگونه وام رمزارزی بگیریم؟

وام ارز دیجیتال یا وام رمز ارز (Crypto Lending) در مواردی، مورد نیاز کاربران بازار رمزارزها است. گرفتن وام کریپتو کمک می‌کند تا شما سرمایه بیشتری برای دادوستد در دست داشته باشید. البته پیش از Lending یا گرفتن وام، بهتر است همه نکته‌های مربوط به وام‌های رمزارزی را بررسی کنید. وام‌های ارز دیجیتال باید در زمان مشخص خود تسویه شوند و اصل مبلغ به‌اضافه سود آن به وام‌دهنده پرداخت شود. در این میان کارمزد پلتفرم لندینگ را هم نباید نادیده گرفت.

برای آگاهی از چگونگی نحوه دریافت وام ارز دیجیتال و بررسی شرایط وام دهی کریپتو با ما همراه باشید.

وام ارز دیجیتال یا lending چیست و چگونه وام رمزارزی بگیریم؟.png

لندینگ یا وام ارز دیجیتال چیست؟

جالب است بدانید وام ارز دیجیتال لون یا Loan نامیده می‌شود که به‌معنای وام آنی و لحظه‌ای است. Lending در دنیای ارزهای دیجیتال به‌معنای قرض گرفتن از یک تریدر رمزارزها و پرداخت به تریدر دیگر است. شبکه‌های گوناگون با ارائه لندینگ یا وام رمزارزها، از شما کارمزد می‌گیرند.

Lending به این صورت پایه‌ریزی شده که سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال رمزارزهای خود را در استخر یک پلتفرم به اشتراک می‌گذارند. این کار امکان قرض گرفتن کاربران دیگر شبکه را فراهم می‌کند. قرار دادن رمزارزها در استخر ارزهای دیجیتال هر شبکه، سودی برای کاربر به همراه دارد. البته این سود در مقایسه با سود حاصل از خرید و فروش رمزارزها پایین است. اما کسانی که ترجیح می‌دهند دادوستدهای پرریسک انجام ندهند، از این روش برای دستیابی به سودی همیشگی و معقول استفاده می‌کنند.


لون یا وام گرفتن از استخر ارزهای دیجیتال در هر پلتفرم، دارای کارمزد متفاوتی است که پیش از اقدام به گرفتن وام، باید از آن آگاه باشید. توجه داشته باشید که فقط سرویس‌های دیفای به کاربران ارز دیجیتال وام می‌دهند. البته این سرویس‌ها امکان کسب درآمد را نیز در اختیار تریدرها می‌گذارند.

انواع وام های ارز دیجیتال (Crypto Lending)

لندینگ بدون وثیقه یا وام فلش


وام فلش (Flash Loan) در لندینگ نوعی وام بدون وثیقه است. گرفتن وام فلش نیازمند سرعت بالایی است و دریافت و بازپرداخت آن نیز با کمک یک بلاک اتفاق می‌افتد. در بازپرداخت Loan از نوع فلش، شما باید اصل وام را به‌اضافه سود آن پرداخت کنید. در لندینگ به شکل فلش، نیاز است شما با سرعت عمل وارد دادوستد شوید و تراکنش‌های اصلی و فرعی بین وام‌دهنده و شما باید با سرعت بالایی صورت گیرد.

در Lending با این روش، شما در زمان بازپرداخت وام، باید اصل وام و سود آن را بپردازید. البته پلتفرم مورد نظر نیز کارمزد خود را از شما می‌گیرد. توجه داشته باشید که وام ارز دیجیتال، به‌صورت فلش، را فقط می‌توانید در انتقال‌های تک‌زنجیره‌ای استفاده کنید. همه مراحل وام فلش با استفاده از قراردادهای هوشمند انجام می‌شود. در ادامه مقاله مراحل گرفتن وام فلش از ارزهای دیجیتال را توضیح خواهیم داد.

لندینگ دارای وثیقه

گرفتن Loan دارای وثیقه نیاز به زمان بیشتری دارد. این نوع لون مناسب افرادی است که نمی‌خواهند ریسک کنند. در این نوع لندینگ، اگر ارزش وثیقه کمتر از ارزش وام دریافتی باشد، مبلغ وام فروخته می‌شود یا به حساب وام‌دهنده بازمی‌گردد. این نوع وام‌ها به‌صورت کامل به‌وسیله قراردادهای هوشمند حمایت نمی‌شوند. در این نوع وام‌گیری، بخشی یا همه ارزهای دیجیتال شما به عنوان وثیقه در نظر گرفته می‌شود.


مزایای وام ارز دیجیتال برای وام‌گیرندگان.png

مزایای وام ارز دیجیتال برای وام‌گیرندگان

از برتری‌های Lending یا گرفتن وام کریپتو برای وام‌گیرندگان، باید به موارد مختلفی اشاره کنیم:

نرخ سود پایین:

وام کریپتو بهره پایینی دارد. یکی از برترین ویژگی‌‌های برخی از انواع Lending، بهره کم برخی از آنها است. شما ممکن است بتوانید در برخی از شبکه‌های دریافت و پرداخت لون، وامی با بهره پائین‌تر از 10 درصد بگیرید.

دریافت سریع وام، بدون درگیری‌های اداری:

دریافت وام در شبکه‌های کریپتو تنها چند ساعت پس از تایید وام، به کیف پول شما واریز می‌شود. تقریبا می‌شود گفت که وام کریپتو یک وام آنی است.

دریافت وام بدون بررسی اعتبار حساب شما:

بیشتر پروتکل‌های وام‌دهی برای Loan نیازی به بررسی اعتبار حساب شما نمی‌بینند. این نکته به نفع کسانی است که دارای اعتبار بالایی در شبکه نیستند.

معایب Lending یا وام ارز دیجیتال برای وام گیرندگان


Loan معایبی هم برای وام‌گیرندگان دارد:


دسترسی نداشتن به وثیقه در زمان لون یا وام‌گیری:

نخستین اشکال لون آن است که شما تا پیش از بازپرداخت کامل وام، به وثیقه خود دسترسی نخواهید داشت. به این ترتیب تا پایان پرداخت کامل وام، شما نمی‌توانید به خرید و فروش توکن‌های وثیقه بپردازید.

خطر کال مارجین (Call Margin) شدن وثیقه یا فراخوانی اعتبار:

یکی دیگر از معایب وام‌گیری، زمانی است که ارزش وثیقه شما کاهش پیدا کند. در این زمان، شبکه وام‌دهنده از شما درخواست می‌کند تا برای نگهداری وام خود، مبلغ وثیقه را افزایش دهید.

مزایای وام ارز دیجیتال برای وام دهندگان.png

مزایای وام ارز دیجیتال برای وام دهندگان


از برتری‌های Crypto Lending برای وام‌دهندگان باید به موارد مختلفی اشاره کنیم:

دستیابی به سود:

بسیاری از سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال با هدف نگهداری رمزارزها و دستیابی به سود در درازمدت، اقدام به خرید آنها می‌کنند. برای این گروه از دارندگان ارزهای دیجیتال، وام‌دهی از بهترین راه‌های رسیدن به سودی کم، اما همیشگی است.

کم‌ریسک بودن لون در سیستم وام‌دهی:

به‌دلیل نظارت سیستم بر روند دریافت و پرداخت Loan، این کار ریسک کمی به همراه دارد.

گسترگی شبکه Lending:

به دلیل گسترده بودن شبکه‌ ارزهای دیجیتال در سراسر دنیا، وام‌دهنده به کاربرانی در تمام دنیا دسترسی دارد که ممکن است نیاز به وام داشته باشند

گستردگی تعداد رمزارزها برای Lending:

وام‌دهنده می‌تواند از انواع رمزارزهای خود برای وام‌دهی استفاده کند.

توقیف وثیقه وام‌گیرنده در صورت پرداخت نکردن وام:

در صورتی که وام‌گیرنده نتواند وام خود را پرداخت کند، وثیقه او به وام‌دهنده می‌رسد.

معایب وام ارز دیجیتال برای وام دهندگان


 • Lending در دنیای کرپیتو ممکن است خطرهایی هم برای وام‌دهنده به همراه داشته باشد. در صورتی که وام‌گیرنده نتواند وام خود را بپردازد، وثیقه او در اختیار وام‌دهنده قرار می‌گیرد. در این شرایط، اگر از ارزش وثیقه وام‌گیرنده کاسته شده باشد، وام‌دهنده دچار ضرر می‌شود.


 • کارشناسان عقیده دارند، اگر در سیستم دریافت و پرداخت لون، اشکالی در قراردادهای هوشمند وجود داشته باشد، ممکن است باعث نابودی سرمایه شما شود.

  موارد مهمی که پیش از دریافت وام ارز دیجیتال باید بدانید.png

موارد مهمی که پیش از دریافت وام ارز دیجیتال باید بدانید


در روند دریافت وام رمز ارز سه عامل مختلف دخالت دارند:

 • وام دهنده:

نخستین شرط گرفتن وام ارز دیجیتال وجود وام‌دهندگانی است که دارائی‌های خود را در استخر پلتفرم‌های مختلف قرار می‌دهند. اشتراک‌گذاری ارزهای دیجیتال در این استخرها، برای وام‌دهندگان سودی کم، اما پیوسته به دنبال دارد. این دسته از کاربران ممکن است رمزارزهای خود را به امید سود آینده نگه داشته باشند و از این راه به سودی مداوم دست پیدا کنند.

 • وام گیرنده:

هر کاربر ارز دیجیتال ممکن است در یک پلتفرم دیفای، شخص وام‌گیرنده باشد.

 • پلتفرم دیفای:

شبکه دیفای واسطه‌ای است که وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان می‌توانند در بستر آن به فعالیت بپردازند. برای دریافت وام در پلتفرم دیفای، وام‌گیرنده باید وثیقه‌ای گرو بگذارد و کارمزدی پرداخت کند. وام‌هایی نیز وجود دارند که نیاز به وثیقه ندارند.

همان‌طور که اشاره شد، لندینگ بدون وثیقه فلش نام دارد. گاهی پلتفرم دیفای برای پرداخت یا دریافت وام از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. گاهی نیز روند وام‌دهی بدون استفاده از قرارداد هوشمند صورت می‌گیرد. در روند وام‌دهی، ارزهای دیجیتال کاربران که در استخر هر شبکه قفل‌شده، به حساب کاربر متقاضی وام واریز می‌شود.

چگونه می‌توانیم وام ارز دیجیتال بگیریم؟برای دریافت وام رمزارزها، باید مراحل زیر را بپیمایید:

1- وارد پلتفرم مورد نظر خود شوید که امکان Loan یا وام‌دهی را مهیا کرده است. این شبکه باید مورد اطمینان شما باشد و از پیش آن را بشناسید. البته کاربران ارزهای دیجیتال با راه‌های وارد شدن به شبکه‌های مختلف بلاک چین آشنایی دارند و می‌دانند در موارد بسیاری، باید با تغییر آی پی وارد شوند.


2- کیف پول خود را که قرار است ارزهای دیجیتال به آن واریز شود را انتخاب ‌کنید و نشانی آن را در پلتفرم مورد نظر خود بنویسید. شبکه به‌صورت خودکار به کیف پول شما متصل می‌شود.


3- در حساب کاربری خود، وارد کیف پول خود ‌شوید و روی Connect بزنید.


4- در این بخش از روند Loan، وارد بخش Deposit سایت مورد نظر شوید. اگر وام شما نیاز به وثیقه دارد، باید وثیقه را در آن پلتفرم بارگذاری کنید. وثیقه یک ارز دیجیتال است که از بین رمزارزهای مورد تایید شبکه تعیین می‌شود.


5- در ادامه روند گرفتن وام ارز دیجیتال، لیستی از ارزهای دیجیتال شما نشان داده می‌شود که انتخاب مقدار یکی از آن کیف پول ارز دیجیتال شما به نمایش درمی‌آید. هرچقدر مقدار وثیقه شما بیشتر باشد، گرفتن وام نیز برای شما به‌صرفه‌تر خواهد بود و مزایای آن برای شما بیشتر خواهد شد.


6- مقدار وثیقه را تعیین کنید و روی continue کلیک کنید. برای ادامه روند Lending، روی Deposit بزنید.


چگونه می‌توانیم وام ارز دیجیتال بگیریم؟.png

7- در مرحله بعد لون ، درخواستی به کیف پول شما فرستاده می‌شود و مقدار دارایی، مقدار وثیقه، مقدار کارمزد و اطلاعات دیگر را نشان می‌دهد. با دقت به بررسی داده‌های مورد نظر بپردازید و اگر همه موارد مورد تایید شما بود، روی گزینه تایید یا Confirm بزنید.


8- اکنون نیمی از روند لندینگ برای شما به پایان رسیده است. نوع و مقدار ارز دیجیتالی که می‌خواهید وام بگیرید را مشخص کنید. وارد قسمت Borrow که به‌معنای قرض گرفتن است شوید و وام ارز دیجیتال خود را از بین ارزهای برگزیده، انتخاب کنید.


9- در ادامه مراحل Loan، داده‌هایی برای شما به نمایش درمی‌آید که باید به دقت خوانده و بررسی شود. در این دسته از اطلاعات Lending، موارد مختلفی از جمله نرخ سود سالانه ارز مورد نظر شما نشان داده می‌شود. برخی شبکه‌ها سود کمتری در روند وام‌دهی درخواست می‌کنند و برخی نیز سود بیشتری می‌خواهند. طبیعی است هرچقدر مقدار سود لندینگ کمترباشد، به نفع شما است.


10- اکنون با توجه به وثیقه‌ای که مشخص کرده‌اید، بیشترین میزان Loan برایتان مشخص خواهد شد. مقدار ریسکی که ممکن است دارایی شما را درگیر کند نیز در این مرحله از روند Lending نشان داده می‌شود. توجه به این رقم بسیار مهم است و باعث می‌شود در آینده با مشکل بازپرداخت وام روبه‌رو نشوید.


11- بازپرداخت وام در روند لون هم نکته دیگری است که در این مرحله مشخص می‌شود. مشخص کردن نوع وام و ثابت یا متغیر بودن بازپرداخت آن، چگونگی بازپرداخت Loan را تعیین می‌کند. نوع بازپرداخت وام‌ها می‌تواند ثابت یا متغیر باشد. توجه داشته باشید که بازپرداخت ثابت لون ریسک کمتری دارد اما بازپرداخت متغیر لندینگ پرریسک‌تر است. در این نوع بازپرداخت، شما ممکن است ضرر بالایی کنید، یا شرایط به نفع شما تغییر پیدا کند.


12- در این مرحله از روند Loan، روی گزینه Next یا بعدی کلیک کنید. اکنون خلاصه‌ای از انتخاب‌های شما برایتان به نمایش درمی‌آید. در صورت موافقت، روی Borrow کلیک کنید. درخواست شما به کیف پولتان فرستاده می‌شود و باید آن را تایید کنید.


13- ثبت قرارداد هوشمند نیز خودبه‌خود انجام می‌شود و پس از این مرحله، وام ارز دیجیتال به کیف پول شما واریز می‌گردد.


پروژه‌های وام ارز دیجیتال کدامند؟.png

پروژه‌های وام ارز دیجیتال کدامند؟

بهتر است برخی پلتفرم‌ها برای Loan یا گرفتن وام رمزارزها را بشناسید، زیرا هر کدام از آن‌ها سیستم وام دهی کریپتو متفاوتی دارند:

کامپاند یکی از پلتفرم‌هایی است که امکان لون یا وام‌گیری را برای شما مهیا کرده است. توجه داشته باشید که سیستم وام دهی کریپتو در پلتفرم کامپاند کارمزد کمتری نسبت به بسیاری از پلتفرم‌ها از شما می‌گیرد.

پلتفرم بایننس را همه کاربران ارزهای دیجیتال می‌شناسند. این پلتفرم در زمینه‌های گوناگون فعالیت دارد که یکی از آنها Loan است.

آوه زیرمجموعه‌ پروتکل اتریوم است و ارزهای دیجیتال مختلفی را برای Lending عرضه می‌کند. عملکرد استخر نقدینگی در شبکه آوه مورد قبول است. گوناگونی ارزهای این پلتفرم در مقایسه با برخی دیگر از شبکه‌های لندینگ بیشتر است.

گفته می‌شود Nexo یکی از امن‌ترین شبکه‌ها برای گرفتن وام ارز دیجیتال و پرداخت وام است. این پلتفرم تعداد زیادی از رمزارزها را برای لندینگ می‌پذیرد.

 • Crypto.com :
  Crypto.comنیز توانسته اعتبار خوبی در بین کاربران Lending پیدا کند. این پلتفرم از 250 رمزارز پشتیبانی می‌کند. پلتفرم Crypto.com در زمان ورود به کاربران این شبکه، 25 دلار پاداش می‌دهد.


پروژه‌های وام ارز دیجیتال کدامند؟ (1).png

برخی از شبکه‌های دیگر فعال در لندینگ: • OKX
 • Aqru
 • Hodlnaut
 • Kucoin
 • Bybit


سخن پایانی:

کاربران باتجربه در دنیای ارزهای دیجیتال می‌دانند پیش از دریافت وام کریپتو یا قرار دادن نقدینگی خود در استخر یک پلتفرم، باید همه جوانب آن را در نظر بگیرند. هنگام دادن یا گرفتن وام ارز دیجیتالی باید یک پلتفرم وام دهی (مثلا پلتفرم وام دهی Aave) را با توجه به شرایط و عملکرد مدنظر خود انتخاب کنید. اگر وام ارز دیجیتال با آگاهی و در جای درست خود گرفته شود، می‌تواند سود خوبی به همراه داشته باشد. البته همان‌گونه که بازار رمزارزها ریسک‌پذیر است، لندینگ هم می‌تواند همراه با ضرر باشد. تریدرهای حرفه‌ای علاوه بر آگاهی نسبت به ریسک‌پذیر بودن بازار رمزارزها، به نکات دیگری توجه دارند و شبکه‌ای را برای گرفتن وام برمی‌گزینند که مطمئن و شناخته‌شده باشد.