خرید ارز دیجیتال آوالانچ | فروش Avalanche | قیمت AVAX

امور مالی غیرمتمرکز (Defi) با استفاده از فناوری بلاک چین، روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شود. ازآنجایی‌که نیاز به حفظ حریم خصوصی و استقلال مالی در جهان بیشتر شده است، حوزه‌ی دیفای نقش مهمی در آینده‌ی امور مالی جهان خواهد داشت. از این طریق، از امور مالی سنتی، مانند بانک‌ها و صندوق‌های سپرده‌گذاری، تمرکززدایی می‌شود و روش‌های جدیدی برای حفظ حریم خصوص در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. در همین راستا، پروژه‌های مختلفی در جهان کریپتو معرفی شده‌اند که باعث پیشرفت اهداف دیفای می‌شوند. یکی از مهم‌ترین پروژه‌ها در این حوزه، آوالانچ یا اوالانچ (Avalanche) با ارز دیجیتال اختصاصی آواکس (Avax) است. به‌خاطر همین، در این مقاله به‌سراغ این پروژه رفته‌ایم تا با ارزش ارز دیجیتال آوالانچ آشنا شوید و نحوه خرید و فروش AVAX را در صرافی اکسبیتو یاد بگیرید.


قیمت ارز دیجیتال آوالانچ AVAX

قیمت ارز دیجیتال آوالانچ AVAX

با نگاهی به تاریخچه‌ی قیمت ارز دیجیتال آوالانچ، اولین قیمتی که برای آواکس مشاهده می‌شود در ژوئیه‌ی 2020، برابر با 10.29 دلار است. قیمت آوالانچ تا اواخر آن سال روندی نزولی را پیش می‌گیرد و به 3.19 دلار می‌رسد. بااین‌حال، در سال 2021، روند صعودی ملایمی پیدا می‌کند و تا ماه آوریل به 32.84 دلار می‌رسد. سپس، با کاهش قیمت AVAX تا ماه ژوئیه، شاهد 13.55 دلار هستیم؛ اما پس از آن، روند صعودی شدیدی را آغاز می‌کند و تا نوامبر به اوج قیمت آواکس، یعنی 120.51 دلار می‌رسد. سپس، کمی نوسان می‌کند و قیمت ارز اوالانچ را در نوامبر 2022، برابر با 97.45 دلار می‌بینیم. در نهایت، با ریزش کل بازار کریپتو، قیمت ارز آواکس نیز کاهش پیدا می‌کند و در آگوست 2023، در محدوده‌ی 12 دلار باقی می‌ماند.


خرید و فروش ارز دیجیتال آوالانچ (AVAX) در ایران

آوالانچ (Avalanche) یکی از محبوب‌ترین پروژه‌های کریپتو است و امکان خرید و فروش AVAX در بسیاری از صرافی‌های معتبر دنیا، مانند Binance، KuCoin، Huobi و OKX فراهم شده است. بااین‌حال، اغلب این صرافی‌ها ایران را در لیست تحریم‌های خود قرار داده‌اند و به کاربران ایرانی خدمات نمی‌دهند. همچنین، امکان خرید و فروش ریالی آواکس در این صرافی‌ها فراهم نیست.


در نتیجه، برای خرید و فروش ارز اوالانچ به یک صرافی معتبر ایرانی نیاز دارید. در همین راستا، صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو امکان خرید و فروش Avalanche را با بهترین قیمت و کمترین کارمزد برای شما فراهم کرده است. یکی از مزایای خرید و فروش AVAX در صرافی اکسبیتو، امکان استفاده از بازار ریالی و تتری است؛ بنابراین، شما می‌توانید به 3 روش «خرید و فروش محدود»، «خرید و فروش فوری» و «سواپ» ارز دیجیتال آواکس را در صرافی اکسبیتو معامله کنید.


آوالانچ (Avalanche) چیست؟

آوالانچ یا اوالانچ (Avalanche) یک پلتفرم بلاک چین است که ابزارها و امکانات ویژه‌ای را برای ایجاد و توسعه‌ی نرم‌افزارهای غیرمتمرکز (dApps) و برنامه‌های دیفای ارائه می‌کند. علاوه‌بر آن، این پلتفرم مجموعه‌ای از ابزارها را ارائه‌ می‌دهد که به‌وسیله‌ی آن‌ها، توسعه‌دهندگان می‌توانند دارایی‌های مالی و راه‌حل‌های تجاری را در ابعاد سازمانی ایجاد کنند.اوالانچ پلتفرمی غیرمتمرکز و منبع‌باز است که به کمک قراردادهای هوشمند کار می‌کند. همچنین، کارشناسان معتقدند که آوالانچ اولین پلتفرم قراردادهای هوشمند است که تراکنش‌ها را در کمتر از یک ثانیه انجام داده و نهایی می‌کند. ازآنجایی‌که این پلتفرم از ابزارهای شبکه‌ی اتریوم (Ethereum) نیز کمک می‌گیرد و همین‌طور، گره‌های (Nodes) اختصاصی خود را دارد، پتانسیل پردازش را تا 4500 تراکنش در ثانیه بالا برده است.


از طرفی، با استفاده از ابزارهای این پلتفرم، توسعه‌دهندگان می‌توانند بلاک چین‌های خصوصی و عمومی را برای اهداف مختلف راه‌اندازی کنند. این بلاک چین‌ها می‌توانند سفارشی‌سازی شوند و از قوانین موردنظر توسعه‌دهندگان خود پیروی کنند. از سوی دیگر، اوالانچ امکان همکاری میان شبکه‌ها و نرم‌افزارهای مختلف را فراهم کرده و از این طریق، یک اکوسیستم تعاملی ایجاد شده است.


آوالانچ (Avalanche) چگونه کار می‌کند؟

پیش از اینکه به‌سراغ نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال آوالانچ (AVAX) برویم، باید ببینیم که این پلتفرم چگونه کار می‌کند و چه عواملی روی اعتبار و ارزش اوالانچ تأثیر می‌گذارند. در واقع، آوالانچ مبتنی بر قراردادهای هوشمند اجرا می‌شود و همچنین، از ابزارها و ماشین مجازی اتریوم (EVM) پشتیبانی می‌کند. از این طریق، توسعه‌دهندگان می‌توانند نرم‌افزارهای غیرمتمرکز (dApps) را بر بستر آوالانچ راه‌اندازی کنند. اگرچه این پلتفرم مقیاس‌پذیری را افزایش می‌دهد؛ اما باز هم قراردادهای این شبکه، قابلیت همکاری با ماشین مجازی اتریوم را دارند. اوالانچ برای رسیدن به این اهداف، از سه جنبه‌ی مختلف استفاده می‌کند که در این بخش به آن‌ها خواهیم پرداخت.


مکانیزم اجماع اولانچ

الگوریتم اجماع آوالانچ

برای تأیید و اعتبارسنجی تراکنش‌های یک شبکه، به پروتکلی نیاز است تا گره‌ها بتوانند به توافق و اجماع برسند. اغلب پلتفرم‌های بلاک چین از الگوریتم‌های اثبات کار (PoW) یا اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند. با این حال، اوالانچ از یک الگوریتم جدید استفاده می‌کند که بر اساس اثبات سهام (PoS) پایه‌گذاری شده است. در این الگوریتم، زمانی که تراکنشی توسط یک کاربر آغاز می‌شود، این تراکنش توسط یک گره دریافت می‌شود. همچنین، این گره از مجموعه‌ی تصادفی و کوچک اعتبارسنجی دیگری نیز نمونه‌برداری می‌کند. این نمونه‌برداری‌ها مدام توسط گره‌ها انجام می‌شوند. سپس، گره‌ها در مورد یک نمونه تبادل نظر می‌کنند. به این ترتیب، پیام اعتبارسنجی به گره‌های دیگر نیز می‌رسد و این نمونه‌برداری و اعتبارسنجی آن‌قدر ادامه پیدا می‌کنند تا کل سیستم درباره‌ی صحت یک تراکنش به توافق برسند. همان‌طوری که یک دانه‌ی برف می‌تواند به یک گلوله‌ی بزرگ تبدیل شود، یک تراکنش هم آن‌قدر بزرگ می‌شود که به شکل «بهمن» درمی‌آید و همان‌طور که می‌دانید، معنای "Avalanche" در فارسی «بهمن» است.


شبکه‌های فرعی آوالانچ

کاربران آوالانچ می‌توانند زنجیره‌های فرعی را با استفاده از این پلتفرم راه‌اندازی کنند. این زنجیره‌های فرعی سفارشی هستند و از قوانین توسعه‌دهندگانشان پیروی می‌کنند. اعتبارسنجی این زنجیره‌ها توسط زیرشبکه‌ها (Subnets) انجام می‌شود. هر زیر شبکه مجموعه‌ای از گره‌ها است که در اعتبارسنجی یک بلاک چین مشخص شرکت می‌کنند. از طرفی، تمام اعتبارسنجی زیرشبکه‌ها باید به تأیید شبکه‌ی اصلی برسند.


بلاک چین‌های داخلی آوالانچ

آوالانچ با استفاده از سه بلاک چین داخلی ساخته شده است تا بتواند مشکلات سه‌گانه‌ی امنیت، سرعت و مقیاس‌پذیری را حل کند. از طرفی، امکان جابه‌جایی ارزهای دیجیتال بین این سه بلاک چین وجود دارد. این سه زنجیره عبارت‌اند از:


 • X-Chain: زنجیره‌ی تبادل (Exchange Chain) زنجیره‌ی پیش‌فرض است که دارایی‌ها بر اساس آن ایجاد و مبادله می‌شوند. ارز دیجیتال آواکس (AVAX) نیز یکی از همین دارایی‌ها است.

 • C-Chain: زنجیره‌ی قرارداد (Contract Chain) امکان ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند. همچنین، ازآنجایی‌که این زنجیره از ماشین مجازی اتریوم (EVM) پشتیبانی می‌کند، همکاری متقابل زنجیره‌ای امکان‌پذیر می‌شود.

 • P-Chain: زنجیره‌ی پلتفرم (Platform chain) اعتبارسنجی‌ها را هماهنگ کرده و زیرشبکه‌ها را مدیریت می‌کند.

بنیان‌گذاران آوالانچ (Avalanche) چه افرادی هستند؟

بنیان‌گذاران آوالانچ (Avalanche) چه افرادی هستند؟

شناخت بنیان‌گذاران این پروژه‌ کریپتو به شما کمک می‌کند که با ارزش Avalanche بیشتری آشنا شوید و برای سرمایه گذاری روی AVAX تصمیم درستی بگیرید. این پلتفرم توسط مؤسسه‌ی «آوا لبز» (Ava Labs) راه‌اندازی شده است. بنیان‌گذاران آوا لبز عبارت‌اند از:


 • کوین سکنیکی (Kevin Sekniqi)

 • امین گون سیرر (Emin Gun Sirer)

 • تد یین (Ted Yin)

این تیم، سابقه‌ی گسترده‌ای در زمینه‌ی فناوری بلاک چین دارند و اوالانچ را با هدف ایجاد یک سیستم تجاری جهانی تأسیس کرده‌اند. همچنین، آن‌ها می‌خواهند که با ارائه‌ی راهکارهایی، مشکل مقیاس‌پذیری دیفای و قراردادهای هوشمند اتریوم را حل کنند.


شبکه‌ی اصلی آوالانچ در سال 2019 راه‌اندازی شد و شبکه‌ی اصلی آن در سال 2021 در اختیار عموم قرار گرفت. همچنین، تیم توسعه‌دهنده‌ی آوالانچ از یک الگوریتم اجماع جدید استفاده کرده است تا این پلتفرم بتواند با سیستم‌های غیرمتمرکز جهانی، مانند ویزا، رقابت کند و در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال، شهرتی مانند بیت کوین و اتریوم داشته باشد.


چه چیزی آوالانچ (Avalanche) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

چه چیزی آوالانچ (Avalanche) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

ویژگی‌های منحصربه‌فرد اوالانچ (Avalanche)، این پروژه را از سایر رقبا متمایز می‌کنند و می‌توانند روی قیمت آواکس (AVAX) نیز تأثیر بگذارند. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:


 • الگوریتم اجماع: روش اجماع آوالانچ منحصربه‌فرد است و به این پلتفرم کمک می‌کند که مشکلات سه‌گانه‌ی بلاک چین را حل کند.

 • تعداد تراکنش: آوالانچ می‌تواند تا 4500 تراکنش را در ثانیه پردازش کند.

 • نهایی‌شدن تراکنش: این پلتفرم یکی از شبکه‌هایی است که تراکنش‌ها را در کمتر از 1 ثانیه نهایی می‌کند. ماشین مجازی اتریوم: آوالانچ به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد که از قراردادهای هوشمند مطابق با ماشین مجازی اتریوم (EVM) استفاده کنند.

 • پتانسیل شبکه: ویژگی‌های آوالانچ این پلتفرم را به اکوسیستمی جامع، سریع، ایمن و انعطاف‌پذیر در ابعاد گسترده تبدیل کرده است.

ارز دیجیتال آوالانچ (AVAX) چیست؟

توکن بومی پلتفرم اوالانچ، آواکس (AVAX) نام دارد. عرضه‌ی کل این توکن برابر با 720 میلیون واحد است و کاربردهای زیر را در این پروژه دارد:


 • هزینه‌ی تراکنش: کاربران آوالانچ برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها به AVAX نیاز دارند. این مسئله شبیه پرداخت اتریوم (ETH) برای هزینه‌ی تراکنش‌های شبکه‌ی اتریوم است. در واقع، الگوریتم کارمزد آوالانچ بر اساس مدل کارمزد دینامیک اتریوم بوده و به نام "EIP-1559" شناخته می‌شود. البته بخشی از کارمزدهای اتریوم سوزانده شده و بخشی دیگر به ماینرها پرداخت می‌شوند؛ اما کل کارمزدهای آوالانچ سوزانده خواهند شد.

 • استیکینگ: کاربران آوالانچ می‌توانند مقداری AVAX را در شبکه استیک (Staking) کنند و بابت اعتبارسنجی تراکنش‌ها پاداش بگیرند. برای شرکت در استیکینگ آواکس به‌صورت یک گره مستقل، شما نیاز به 2000 AVAX دارید. بااین‌حال، با مبالغ کمتر نیز می‌توانید در استخرهای استیکینگ عضو شده و پاداش آن را دریافت کنید. کاربرد فنی: توکن آواکس به‌صورت یک حساب مالی میان زیرشبکه‌های آوالانچ عمل کرده و ارتباط میان آن‌ها را برقرار می‌کند.

توکنومیک ارز دیجیتال آوالانچ AVAX

توکنومیک ارز دیجیتال آوالانچ AVAX

همان‌طور که گفتیم، تعداد کل توکن‌های آواکس (AVAX) 720 میلیون واحد است. این توکن‌ها به‌صورت زیر تخصیص داده می‌شوند:


 • 50 درصد به پاداش استیکینگ

 • 10 درصد به تیم اصلی

 • 1 درصد به فروش عمومی A1

 • 8.3 درصد به فروش عمومی A2

 • 0.67 درصد به فروش عمومی B

 • 9.26 به بنیان‌گذاران

 • 7 درصد به توسعه و جمع‌آوری سرمایه

 • 5 درصد به شرکای استراتژیک

 • 3.5 درصد به فروش اختصاصی

 • 2.5 درصد به اولین فروش (Seed Sale)

 • 4.5 درصد به ایردراپ

 • 4.27 درصد به برنامه تشویقی تست‌نت (Testnet)

مزایا و معایب آوالانچ (Avalanche) چیست؟

همه‌ی پروژه‌های کریپتو در کنار مزایایشان، معایبی نیز دارند. اطلاع از مزایا و معایب آوالانچ (Avalanche) نیز به شما کمک می‌کند که درباره‌ی سرمایه‌گذاری روی آواکس (AVAX) تصمیم درستی بگیرید.


مزایا و معایب آوالانچ (Avalanche) چیست؟.

آوالانچ (AVAX) ارزش خود را از چه چیزی می‌گیرد؟

ظرفیت فنی، فناوری، کاربردها و انعطاف در حوزه‌ی دیفای ارزش آوالانچ (Avalanche) را بالا می‌برند. در واقع، ارزش ذاتی آوالانچ از پتانسیل فنی و ارائه‌ی قابلیت‌های جدید امور مالی غیرمتمرکز (Defi) ناشی می‌شود. اگرچه ارزش ذاتی با قیمت بازار این ارز مشخص نمی‌شود؛ اما به‌طور مستقیم می‌تواند روی آینده‌ی قیمت ارز دیجیتال آوالانچ تأثیر بگذارد.


ارز دیجیتال آوالانچ (AVAX) را کجا ذخیره کنیم؟

برای سرمایه گذاری روی آوالانچ، پس از خرید AVAX به کیف پولی برای نگهداری از آن نیاز دارید. در انتخاب کیف پول مناسب برای آواکس، باید به مواردی مانندی امنیت، شبکه‌ی انتقال و کارمزد توجه داشته باشید. به‌خاطر همین، در این بخش، بهترین کیف پول‌های مناسب برای آوالانچ را به شما معرفی می‌کنیم:


 • Avalanche Wallet

 • Atomic Wallet

 • YouHodler

 • Trust Wallet

 • MathWallet

 • Exodus

 • Infinity Wallet

 • Guarda

 • Coinomi

علاوه‌بر این موارد، پس از خرید ارز آوالانچ، می‌توانید AVAX را در کیف پول اختصاصی خود در اکسبیتو نگهداری کنید. این کیف پول کاربردی، امنیت بالایی دارد و به شما کمک می‌کند که هزینه‌ی انتقال ارزها را کاهش دهید.


خرید ارز دیجیتال آوالانچ (AVAX) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال آوالانچ (AVAX) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز آوالانچ (AVAX) در صرافی اکسبیتو با کمترین قیمت و به‌سرعت انجام می‌شود. برای خرید AVAX در اکسبیتو، مراحل زیر را انجام دهید:


1_ ثبت‌نام و ایجاد حساب کاربری در اکسبیتو


2_ ورود به حساب کاربری اکسبیتو و تکمیل مراحل احراز هویت (احراز هویت در اکسبیتو سرعت بالایی دارد و در دو مرحله انجام می‌شود. مرحله‌ی اول که تنها 1 دقیقه طول می‌کشد، به شما امکان خرید و فروش آواکس و سایر رمزارزها را می‌دهد. مرحله‌ی دوم نیز برای دسترسی به امکانات پیشرفته‌تر است. در ضمن، برای اطلاع از این مراحل، می‌توانید به بخش احراز هویت اکسبیتو مراجعه کنید.)


3_ ارائه‌ی اطلاعات حساب یا کارت بانکی برای واریز پول (واریز پول توسط اکسبیتو به‌صورت نامحدود انجام می‌شود.)


4_ برای خرید ریالی AVAX باید مبلغ موردنظر را به اکسبیتو واریز کنید و برای خرید تتری آواکس، باید مقدار تتر مدنظرتان را به کیف پول خود در اکسبیتو انتقال دهید.


5_ پس از ثبت سفارش و خرید ارز دیجیتال اوالانچ، مقدار AVAX موردنظر به کیف پول شما در اکسبیتو منتقل می‌شود.


فروش ارز دیجیتال آوالانچ (AVAX) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال آوالانچ (AVAX) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال آوالانچ (AVAX) در صرافی اکسبیتو با کمترین قیمت فروش و با سرعت بالایی انجام می‌شود. پس از فروش AVAX، معادل ریالی و یا تتری آن به کیف پول شما منتقل می‌شود و می‌توانید به‌سرعت وجه خود را برداشت کنید. برای فروش آواکس در صرافی اکسبیتو، مراحل زیر را دنبال کنید:


1_ ثبت‌نام و ایجاد حساب کاربری در صرافی اکسبیتو


2_ ورود به حساب کاربری و تکمیل مراحل احراز هویت


3_ ارائه‌ی اطلاعات حساب یا کارت بانکی برای واریز پول


4_ انتقال ارز دیجیتال آوالانچ به کیف پول خود در اکسبیتو (اگر ارز آواکس را در کیف پول اکسبیتو نگهداری می‌کنید، نیازی به انجام این مرحله ندارید.)


5_ ثبت سفارش فروش ارز دیجیتال AVAX در صرافی اکسبیتو


6_ پس از فروش ارز اوالانچ، معادل ریالی و یا تتری آن به کیف پول شما در اکسبیتو منتقل می‌شود. حالا به‌راحتی و با سرعت زیاد می‌توانید وجه خود را از اکسبیتو برداشت کنید.


تسویه آنی آوالانچ (AVAX) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

تسویه حساب ریالی پس از فروش ارز دیجیتال آوالانچ (AVAX) و سایر رمزارزها در صرافی اکسبیتو به‌صورت تسویه حساب آنی یا واریز آنی پول به حساب بانکی انجام می‌شود. پس از فروش AVAX در صرافی اکسبیتو، می‌توانید به‌راحتی و با سرعت زیاد، تسویه حساب آنی را انجام دهید. تسویه حساب آنی آوالانچ و سایر رمزارزها در صرافی اکسبیتو، توسط 14 بانک معتبر کشور و تا سقف 50 میلیون تومان انجام می‌شود. همچنین، تسویه حساب آنی اکسبیتو تنها 3 ثانیه تا 1 دقیقه طول می‌کشد و در تمام ساعات شبانه‌روز انجام می‌شود.


در صورتی که در مراحل خرید و فروش ارز دیجیتال آوالانچ و سایر رمزارزها با مشکلی مواجه شدید، می‌توانید به بخش سوالات متداول اکسبیتو مراجعه کنید. در ضمن، همکاران ما در تیم پشتیبانی اکسبیتو، به‌صورت 24 ساعته و در تمام روزهای هفته پاسخ‌گوی سوالات شما هستند.