خرید ارز دیجیتال آربیتروم | فروش Arbitrum | قیمت ARB

در سال‌های اخیر، شبکه‌ی اتریوم به مهم‌ترین بستر قراردادهای هوشمند و نرم‌افزارهای غیرمتمرکز تبدیل شده است. بااین‌حال، بلاک چین اتریوم با محدودیت‌هایی، مانند مقیاس‌پذیری، سرعت و هزینه‌ی بالا، مواجه است. به همین منظور، پروژه‌های جدیدی ایجاد شده‌اند تا مشکلات شبکه‌ی اتریوم را برطرف کنند. یکی از این پروژه‌ها که با هدف بهبود مقیاس‌پذیری، افزایش سرعت و حفظ حریم خصوصی در شبکه‌ی اتریوم راه‌اندازی شده، آربیتروم (Arbitrum) با نماد اختصاری ARB است. این پروژه در مدت کوتاهی محبوبیت زیادی کسب کرده و افراد زیادی به خرید ارز دیجیتال آربیتروم علاقه‌مند شده‌اند. به‌خاطر همین، در این مقاله، بررسی می‌کنیم که آربیتروم چیست و نحوه خرید و فروش ARB در صرافی اکسبیتو چگونه است.


قیمت ارز دیجیتال آربیتروم ARB

قیمت ارز دیجیتال آربیتروم ARB

با نگاهی به تاریخچه‌ی قیمت ارز دیجیتال آربیتروم (Arbitrum) می‌بینیم که قیمت ارز ARB در مارس 2023، برابر با 1.38 دلار بود. قیمت ARB تا ماه آوریل با کاهشی 0.02 دلاری مواجه شده و در ماه مه، تا 1.1607 دلار کاهش پیدا کرد. پس از آن، تا ماه ژوئیه، روند صعودی بسیار ملایمی را در پیش گرفت و قیمت Arbitrum را در 1.1693 دلار می‌بینیم. سپس، تا ماه سپتامبر، قیمت ارز ARB روندی نزولی داشت و به 0.85 دلار رسید.


خرید و فروش ارز دیجیتال آربیتروم (ARB) در ایران

آربیتروم (Arbitrum) یکی از بهترین راه‌حل‌های لایه‌ی دوم اتریوم را ارائه می‌کند و به‌خاطر همین، شهرت بسیار زیادی کسب کرده است. این مسئله باعث شده که صرافی‌های معتبری، مانند Binance، Coinbase و Kucoin امکان خرید و فروش ARB را فراهم کنند. بااین‌حال، کشور ایران با تحریم‌های جهانی مواجه است و اغلب صرافی‌های بین‌المللی ارز دیجیتال، به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی‌کنند. همچنین، امکان خرید و فروش ریالی آربیتروم نیز در هیچ‌کدام از این صرافی‌ها فراهم نشده است.


در نتیجه، برای خرید و فروش Arbitrum به یک صرافی معتبر ایرانی نیاز دارید. در همین راستا، صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو، امکان خرید و فروش ARB را با بهترین قیمت و کمترین کارمزد برای شما فراهم کرده است. یکی دیگر از مزایای خرید و فروش آربیتروم در صرافی اکسبیتو، امکان استفاده از بازارهای ریالی و تتری است؛ بنابراین، شما می‌توانید به 3 روش «خرید و فروش محدود»، «خرید و فروش فوری» و «سواپ» ارز دیجیتال آربیتروم را در صرافی اکسبیتو معامله کنید.


آربیتروم (Arbitrum) چیست؟

آربیتروم (Arbitrum) چیست؟

آربیتروم (Arbitrum) یک راه‌حل مقیاس‌پذیر لایه‌ی دوم برای بلاک چین اتریوم است که سرعت تراکنش‌های مربوط به قراردادهای هوشمند را بالا برده و می‌تواند هزینه‌های آن‌ها را کاهش دهد. در واقع، راه‌حل‌های لایه‌ی دوم، وظایف محاسباتی پیچیده، مانند پردازش تراکنش‌ها را به لایه‌ی دوم منتقل می‌کنند تا باعث افزایش مقیاس‌پذیری لایه‌ی اول اتریوم شوند. به‌این‌ترتیب، لایه‌ی دوم وظیفه‌ی پردازش تراکنش‌ها را برعهده دارد و ذخیره‌ی اطلاعات توسط لایه‌ی اول انجام می‌شود.


پروتکل آربیتروم با مدیریت پردازش و دسته‌بندی تراکنش‌ها، ترافیک لایه‌ی اصلی اتریوم را کاهش می‌دهد. از این طریق، سرعت تراکنش‌ها بالا رفته و هزینه‌ی آن‌ها کاهش می‌یابد.


آربیتروم (Arbitrum) چگونه کار می‌کند؟

پیش از اینکه به‌سراغ نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال آربیتروم برویم، باید ببینیم که این پروتکل چگونه کار می‌کند و چه عواملی روی ارزش ARB تأثیر می‌گذارند. در حال حاضر، راه‌حل‌های اصلی لایه‌ی دوم اتریوم، از «رول‌آپ» (Rollup) برای قراردادن چندین تراکنش در یک بسته، استفاده می‌کنند. به‌این‌ترتیب، یک دسته تراکنش فشرده‌شده به لایه‌ی اول ارسال می‌شود. سپس، این دسته‌ها توسط الگوریتم اجماع اتریوم، اعتبارسنجی می‌شوند. این روش، مزایای زیر را دارد:


 • کاهش تعداد تراکنش‌ها

 • کاهش حجم موردنیاز برای ذخیره‌سازی

 • خلوت‌شدن شبکه

 • پایین‌آمدن کارمزد (گس فی)

 • افزایش توان عملیاتی

آربیتروم با استفاده از فناوری رول‌آپ، به نرم‌افزارهای غیرمتمرکز (dApps) کمک می‌کند که عملکرد کارآمدتری داشته باشند و امکان استفاده از آن‌ها، برای افراد بیشتری فراهم شود. به‌این‌ترتیب، توسعه‌دهندگان این نرم‌افزارها می‌توانند تجربه‌ی کاربری منحصربه‌فردی را ارائه کنند و هزینه‌های تراکنش‌ها را تا حد ممکن پایین بیاورند.


ساختار اکوسیستم آربیتروم (Arbitrum) چگونه است؟

ساختار اکوسیستم آربیتروم (Arbitrum) چگونه است؟

زنجیره‌ی آربیتروم (Arbitrum) یکی از سریع‌ترین راه‌حل‌های اتریوم است که تعداد توسعه‌دهندگانی که از آن استفاده می‌کنند، سالانه 50 درصد افزایش می‌یابد. با توجه به رشد و شهرت آربیتروم، در حال حاضر، این اکوسیستم از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که در این بخش، به آن‌ها می‌پردازیم.


آربیتروم وان (Arbitrum One)

آربیتروم وان (Arbitrum One) شبکه‌ی اصلی این اکوسیستم است که در 31 اوت 2021 راه‌اندازی شد. این شبکه موتور محرک کل سیستم است و تراکنش‌ها را روی ماشین مجازی اتریوم (EVM) پردازش می‌کند. در واقع، آربیتروم وان یک برنامه‌ی افزودنی سازگار با ماشین مجازی اتریوم است.


آربیتروم نیترو (Arbitrum Nitro)

آربیتروم نیترو (Arbitrum Nitro) یک ارتقای اساسی برای فناوری زیربنایی این اکوسیستم، یعنی آربیتروم وان، است. با استفاده از آربیتروم نیترو، این اکوسیستم با ماشین مجازی اتریوم سازگارتر شده و با تراکنش‌هایی ارزان‌تر و سریع‌تر مواجه خواهیم بود. نیترو با استفاده از روش‌های «اثبات تعاملی» (IZKP) که با کدهای زبان سطح پایین «وب‌اسمبلی» (Wasm) کار می‌کنند، این اهداف را برآورده کرده است.


علاوه‌بر آن، آربیتروم نیترو امکان دسترسی به زبان‌های برنامه‌نویسی بیشتری را فراهم می‌کند و به‌این‌ترتیب، توسعه‌دهندگان بیشتری می‌توانند از این اکوسیستم استفاده کنند. به همین منظور، در 31 اوت 2022، یعنی یک ‌سال پس از معرفی رسمی، آربیتروم وان به آربیتروم نیترو مهاجرت کرد.


آربیتروم نوا (Arbitrum Nova)

آربیتروم نوا (Arbitrum Nova) یک زنجیره‌ی جدید محسوب می‌شود که روی کاهش هزینه‌های تراکنش‌ها با استفاده از کاهش حجم ذخیره‌سازی، تمرکز کرده است. در واقع، برخلاف آربیتروم وان که کل اطلاعات تراکنش را روی اتریوم ذخیره می‌کرد، آربیتروم نوا فقط از امضاهای تراکنش‌ها برای ذخیره‌سازی استفاده می‌کند. البته باید به این نکته توجه داشت که این کار تا حدودی برخلاف تمرکززدایی است و به‌این‌ترتیب، کمی از امنیت اتریوم، قربانی افزایش مقیاس‌پذیری و کاهش هزینه‌ها می‌شود.


در نتیجه، آربیتروم نوا برای تراکنش‌هایی که حجم بالایی دارند؛ اما ارزش ذاتی آن‌ها بالا نیست، مانند بازی‌ها، بسیار مناسب است. برای مثال، شبکه‌ی اجتماعی "Reddit" از آربیتروم نوا برای سیستم پاداش‌دهی خود استفاده می‌کند.


پل آربیتروم (Arbitrum Bridge)

شبکه‌ی آربیتروم از قابلیت پیام‌رسانی میان‌زنجیره‌ای (Cross Chain) استفاده می‌کند. این فناوری پایه و اساسی برای ایجاد پُل توکن است. به‌این‌ترتیب، انتقال یکپارچه و کارآمد توکن‌ها از لایه‌ی اول به آربیتروم و برعکس، فراهم می‌شود و تعامل میان این زنجیره‌ها بیشتر خواهد شد. کاربرد اصلی این پل توکن، انتقال دارایی‌های قابل‌تعویض توسط توسعه‌دهندگان و کاربران، برای توسعه و استفاده از نرم‌افزارهای غیرمتمرکز است.


علاوه‌بر آن، پل آربیتروم پتانسیل بیشتری نسبت به ویژگی‌های فعلی خود دارد و در آینده، امکانات دیگری مانند امکان انتقال توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFTs) نیز از طریق این پل، فراهم خواهد شد.


ترتیب‌دهنده آربیتروم (Arbitrum Sequencer)

ترتیب‌دهنده آربیتروم (Arbitrum Sequencer) عنصر حیاتی اکوسیستم آربیتروم است که مسئولیت اصلی مرتب‌کردن تراکنش‌ها را بر اساس زمان سفارش، برعهده دارد. این ترتیب‌دهنده، تراکنش‌های متوالی را جمع‌آوری می‌کند و نتیجه را در اختیار صندوق ورودی شبکه‌ی نیترو می‌گذارد. این دسته‌بندی‌ها، سفارش قطعی تراکنش‌هایی را نشان می‌دهند که باید در لایه‌ی نیترو پردازش‌شده و سپس، به همین ترتیب، ثبت شوند.


بنیان‌گذاران آربیتروم (Arbitrum) چه افرادی هستند؟

شناخت بنیان‌گذاران این پروژه‌ی کریپتو به شما کمک می‌کند که با اهمیت و ارزش Arbitrum بیشتر آشنا شوید و برای سرمایه گذاری روی ARB تصمیم درستی بگیرید. آربیتروم توسط شرکت «آف‌چین لبز» (Offchain Labs) که یک شرکت مستقر در نیویورک است، راه‌اندازی شد. بنیان‌گذاران این شرکت، پژوهشگران سابق دانشگاه پرینستون هستند که تجربه‌ی گسترده‌ای در زمینه‌ی علوم کامپیوتر، رمزنگاری و بلاک چین دارند. این افراد عبارت‌اند از:


 • اد فلتن (Ed Felten)؛ استاد علوم کامپیوتر در پرینستون است که عنوان معاون ارشد فنی رئیس‌جمهور آمریکا، اوباما را نیز در کارنامه دارد.

 • استیون گلدفدر (Steven Goldfeder)؛ دانشمند کامپیوتر و کارآفرینی که به‌عنوان مدیرعامل شرکت آف‌چین لبز فعالیت می‌کند.

 • هری کالودنر (Harry Kalodner)؛ دانشمند کامپیوتر و دارای مدرک دکتری که مدیر ارشد فناوری آف‌چین لبز است.

چه چیزی آربیتروم (Arbitrum) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

چه چیزی آربیتروم (Arbitrum) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

ویژگی‌های آربیتروم (Arbitrum) این پروژه را از سایر راه‌حل‌های لایه‌ی دوم متمایز می‌کنند و روی ارزش ARB تأثیر می‌گذارند. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:


 • سازگاری: آربیتروم از قراردادها و تراکنش‌های ماشین مجازی اتریوم (EVM) پشتیبانی می‌کند و این قراردادها می‌توانند، بدون نیاز به تغییر، روی این اکوسیستم اجرا شوند.

 • مقیاس‌پذیری: آربیتروم از هزاران تراکنش در ثانیه پشتیبانی می‌کند. این تراکنش‌ها با سرعتی بالا و کارمزدی پایین انجام می‌شوند و امنیت بالایی دارند.

 • انعطاف‌پذیری: آربیتروم به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد که نرم‌افزارهای غیرمتمرکزی را که با زبان‌های برنامه‌نویسی گوناگونی نوشته شده‌اند، با استفاده از این اکوسیستم اجرا کنند.

 • عدم تمرکز: آربیتروم برای اجرا به هیچ اپراتور و یا ترتیب‌دهنده‌ی متمرکزی نیاز ندارد. در عوض، آربیتروم از الگوریتم اجماعی استفاده می‌کند که بر اساس توکن ARB پایه‌گذاری شده است.

ارز دیجیتال آربیتروم (ARB) چیست؟

ارز دیجیتال آربیتروم، با نماد اختصاری (ARB)، یک توکن حاکمیتی مبتنی بر استاندارد ERC-20 است. توکن ARB که ابزاری کاربردی در اکوسیستم آربیتروم محسوب می‌شود، کاربردهای زیر را دارد:


 • پرداخت کارمزدهای شبکه‌ی آربیتروم

 • استیکینگ ARB در شبکه و دریافت پاداش آن

 • مشارکت در نظرسنجی‌های حاکمیتی آربیتروم

 • انتقال ارزش

 • سرمایه گذاری روی Arbitrum

توکنومیک ارز دیجیتال آربیتروم ARB

توکنومیک ارز دیجیتال آربیتروم ARB

عرضه‌ی کل توکن آربیتروم (ARB) 10 میلیارد واحد با نرخ تورم 2 درصد در سال است؛ یعنی این توکن به‌صورت تدریجی عرضه می‌شود. البته ممکن است که نحوه‌ی توزیع، بر اساس تصمیم‌گیری کاربران، تغییر کند. به‌این‌ترتیب، این 10 میلیارد توکن به‌صورت زیر تخصیص داده می‌شوند:


 • 17.53 درصد به سرمایه‌گذاران

 • 1.13 درصد به سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز (DAOs) اکوسیستم آربیتروم

 • 11.62 درصد به کیف پول‌های فردی

 • 42.78 درصد به خزانه‌داری DAO

 • 26.94 درصد به تیم اصلی و تیم مشاوران

مزایا و معایب آربیتروم (Arbitrum) چیست؟

آربیتروم (Arbitrum) به‌عنوان یک پروژه‌ی درحال‌توسعه در کنار مزایایش، معایبی نیز دارد. اطلاع از مزایا و معایب آربیتروم، به شما کمک می‌کند که برای خرید ارز ARB و سرمایه گذاری روی آربیتروم تصمیم درستی بگیرید. این مزایا و معایب عبارت‌اند از:


مزایا و معایب آربیتروم (Arbitrum) چیست؟

ارز دیجیتال آربیتروم (ARB) را کجا ذخیره کنیم؟

برای سرمایه گذاری روی ارز آربیتروم، پس از خرید توکن ARB، به کیف پولی برای نگهداری از توکن‌های خود نیاز دارید. در انتخاب کیف پول مناسب برای آربیتروم، باید به مواردی مانند امنیت، سرعت و شبکه‌های انتقال، توجه داشته باشید. به‌خاطر همین، در این بخش، بهترین کیف پول‌های آربیتروم را به شما معرفی می‌کنیم:


 • Trust Wallet

 • MetaMask

 • TokenPocket

 • iToken Wallet

 • Ledger

 • imToken

 • Coinbase

 • Torus

علاوه‌بر این موارد، پس از خرید ارز دیجیتال ARB، می‌توانید توکن‌های خود را در کیف پول اختصاصی‌تان در صرافی اکسبیتو نگهداری کنید. کیف پول اکسبیتو امنیت بسیار بالایی دارد و به شما کمک می‌کند که هزینه‌ی انتقال ARB را کاهش دهید.


خرید ارز دیجیتال آربیتروم (ARB) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال آربیتروم (ARB) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال آربیتروم (ARB) در صرافی اکسبیتو با کمترین قیمت و با سرعت بسیار بالایی انجام می‌شود. برای خرید ARB در صرافی اکسبیتو، مراحل زیر را دنبال کنید:


1_ ثبت‌نام و ایجاد حساب کاربری در صرافی اکسبیتو


2_ ورود به حساب کاربری و تکمیل مراحل احراز هویت (احراز هویت اکسبیتو به‌سادگی و با سرعت بالایی انجام می‌شود. این احراز هویت دو مرحله دارد. مرحله‌ی اول که تنها 1 دقیقه طول می‌کشد، امکان خرید و فروش آربیتروم و سایر ارزهای دیجیتال را برای شما فراهم می‌کند. مرحله‌ی دوم نیز برای دسترسی به امکانات پیشرفته‌تر اکسبیتو است. برای کسب اطلاعات بیشتر از این مراحل، می‌توانید به بخش احراز هویت اکسبیتو مراجعه کنید.)


3_ ارائه‌ی اطلاعات مربوط به حساب یا کارت بانکی برای واریز پول (واریز پول توسط اکسبیتو به‌صورت نامحدود انجام می‌شود.)


4_ برای خرید ریالی آربیتروم باید مبلغ موردنظر را به اکسبیتو واریز کنید و برای خرید تتری ARB باید مقدار تتر مدنظرتان را به کیف پول اختصاصی خود در اکسبیتو انتقال دهید.


5_ پس از ثبت سفارش و خرید ارز دیجیتال Arbitrum، مقدار ARB موردنظرتان به کیف پول شما در اکسبیتو منتقل می‌شود.


فروش ارز دیجیتال آربیتروم (ARB) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال آربیتروم (ARB) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال آربیتروم (ARB) در صرافی اکسبیتو با بهترین قیمت فروش و به‌سرعت انجام می‌شود. پس از فروش ARB، معادل ریالی و یا تتری آن به کیف پول اختصاصی‌تان در اکسبیتو منتقل خواهد شد و شما می‌توانید با سرعت زیادی وجه خود را برداشت کنید. برای فروش آربیتروم در صرافی اکسبیتو، مراحل زیر را انجام دهید:


1_ ثبت‌نام و ایجاد حساب کاربری در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو


2_ ورود به حساب کاربری‌تان در اکسبیتو و تکمیل مراحل احراز هویت


3_ ارائه‌ی اطلاعات کارت یا حساب بانکی برای واریز پول


4_ انتقال ارز دیجیتال آربیتروم به صرافی اکسبیتو (اگر توکن‌های ARB را در کیف پول خود در اکسبیتو نگهداری می‌کنید، نیازی به انجام این مرحله ندارید.)


5_ ثبت سفارش فروش آربیتروم در صرافی اکسبیتو


6_ پس از فروش ARB، معادل ریالی و یا تتری آن به کیف پول شما در صرافی اکسبیتو منتقل می‌شود.


تسویه حساب آنی آربیتروم (ARB) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

تسویه حساب اکسبیتو، پس از فروش ARB، به‌صورت تسویه حساب آنی یا واریز آنی پول به حساب بانکی انجام می‌شود. تسویه حساب آنی اکسبیتو که تنها 3 ثانیه تا 1 دقیقه طول می‌کشد، توسط 14 بانک معتبر کشور انجام می‌شود. شما به‌صورت 24 ساعته و در تمام روزهای هفته می‌توانید تسویه حساب آنی اکسبیتو را تا سقف 50 میلیون تومان انجام دهید.


درصورتی‌که در مراحل خرید و فروش آربیتروم (ARB) و سایر ارزهای دیجیتال با مشکلی مواجه شدید، می‌توانید به بخش سوالات متداول اکسبیتو مراجعه کنید. در ضمن، همکاران ما در تیم پشتیبانی اکسبیتو، به‌صورت شبانه‌روزی و در تمام روزهای هفته پاسخ‌گوی سوالات شما هستند.