یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد بحث دنیای امروز، ارزهای دیجیتال هستند. ارزهای دیجیتال می‌توانند انتخاب بسیار خوبی برای سرمایه گذاری، انجام معاملات و جا به جایی ارز باشند. یکی از بهترین ارزهای موجود در بازار، ارز لایت کوین است. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی بیشتر این ارز بپردازیم، پس با ما همراه باشید.


لایت کوین چیست؟

این ارز توسط شخصی به نام چارلی لی در سال ۲۰۱۱ راه اندازی شد که از قدیمی‌ترین کوین‌های موجود درمیان کریپتوکارنسی‌ها به شمار می‌رود. چارلی لی یکی از کارمندان سابق گوگل بود که این ارز را با اهداف مختلفی به وجود آورد. برخی از اهداف اصلی به وجود آمدن لایت کوین، کاهش دادن زمان تاییدیه هر بلاک از ۱۰ دقیقه به ۲/۵ دقیقه بود.


از دیگر اهداف ایجاد این ارز می‌توان به فراهم کردن بستری که قابلیت انتقال سریع‌تر تراکنش‌ها را داشته باشد اشاره کرد. حل کردن مشکل‌های مختلف مانند مدت زمان تراکنش‌ها و هزینه‌های ماینینگ از جمله دیگر اهداف به وجود آمدن لایت کوین است. در ادامه مطالب شما اطلاعات بیشتری در مورد این ارز و جزئیات آن به دست خواهید آورد.


لایت کوین کش چیست؟

به طور کلی لایت کوین کش (Litecoin cash) یک ارز دیجیتال رمز گذاری شده است، که با نماد (LCC) نیز نشان داده می‌شود. این کوین قابل استخراج بوده و از درجه سختی بهتری برخوردار است. در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۱۸ این ارز شروع به کار کرده که الگوریتم این ارز دیجیتال SHA-256 بوده است و هدف اصلی آن بهبودی پردازش تراکنش‌ها و قابلیت استفاده کردن از سخت افزارهای قدیمی برای استخراج است.

what-is-litecoin

ارز لایت کوین کش دارای یک بلاکچین مستقل است و همچنین سرعت شبکه ارز دیجیتال آن نیز بالاست. البته لازم به ذکر است که صرافی‌های محدودی از ارز لایت کوین کش پشتیبانی می‌کنند. همچنین استخرهای این ارز نیز نسبتا محدودند. قیمت این ارز در ابتدای عرضه آن حدود یک سنت بوده اما در حال حاضر چیزی اندازه 60 دلار قیمت دارد. شما می‌توانید از دستگاه‌های ماینر و کارت‌های گرافیکی جهت استخراج این ارز استفاده کنید.


لایت کوین کش در زمان‌های مختلف دارای فراز و نشیب‌هایی بوده و اما در این میان ویژگی‌های فوق العاده‌ای نیز دارد. به طور مثال شما در قبال هر یک عدد از این ارز که در بلاک نگه می‌دارید در عوض می‌توانید ۱۰ لایت کوین کش دریافت کنید. کارمزد تراکنش‌های لایت کوین کش از لایت کوین پایین‌تر بوده و پهنای باند این ارز، سریع‌تر ارزان‌تر و بزرگ‌تر است. از جمله ویژگی‌های دیگر می‌توان به الگوریتم استخراج آن SHA256 و پشتیبانی از segwit اشاره کرد.


ارز دیجیتال لایت کوین چیست؟

این ارز دیجیتال با سازوکار همتا به همتا شکل گرفته است که می‌تواند پرداخت‌های بسیار کم هزینه و فوری را در سرتاسر جهان برای شما فراهم کند. این ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین است. شما در این سازوکار می‌توانید دارایی‌های دیجیتالی را با نام لایت کوین و یا به اختصار LTC و بدون واسطه و غیرمتمرکز در سراسر دنیا منتقل کنید. نکته قابل توجه این است که تمامی تراکنش‌های لایت کوین حدوداً ۴ برابر سریع‌تر از بیت کوین است و همچنین مشابه با بیت کوین، امنیت این شبکه با رمزنگاری و فرایند استخراج تضمین شده است.


یک فلسفه جالب در مورد به وجود آمدن این ارز وجود دارد. اگر بیت کوین طلا باشد، لایت کوین همانند لوگو خود نشان دهنده نقره است و این مفهوم را به ما می‌رساند که هدف، ایجاد ارزی برای مقصد‌های روزمره و ارزان‌تر است. میزان استخراج این ارز نیز هم مثل بیت کوین محدود است اما بر خلاف بیت کوین که فقط ۲۱ میلیون از آن قابل تولید شدن است، ارز لایت کوین می‌تواند تا ۸۴ میلیون واحد استخراج شود.


ارز لایت کوین با ایجاد تغییراتی در کدها و پروتکل‌های بیت کوین و رفع نقص‌های آن ایجاد شده. موردهای مهمی مانند هزینه‌ها و سرعت تراکنش‌ها در لایت کوین بهبود یافته است. به طور کلی ارز دیجیتال لایت کوین بسیاری از مزیت‌های بیت کوین را دارد و برخی نواقص آن را اصلاح کرده و مانند یک نقره در برابر طلا قرار گرفته است. شما می‌توانید این ارز را استخراج کنید و یا از صرافی‌های مختلف خریداری کنید. استخراج این ارز دیجیتال کاملاً غیر متمرکز و بدون کنترل و دخالت دولت‌ها و ارگان‌ها است.


برخی تفاوت‌ها/شباهت‌های لایت کوین و بیت کوین

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، گفته بودیم که این ارز به منظوری طراحی شده تا مشکلات بیت کوین را حل کند اما امروز لایت کوین هویت مستقلی پیدا کرده واز جایگاه خوبی در بازار برخوردار است. از جمله تفاوت‌های این ۲ ارز دیجیتال، می‌توان به الگوریتم استخراج آنها اشاره کرد. بیت کوین از الگوریتم SHA256 استفاده می‌کند اما لایت کوین از الگوریتم Skrypt استفاده می‌کند. از نظر سرعت معامله‌ها تفاوت‌هایی نیز وجود دارد از آنجا که سرعت معامله در بیت کوین هر ۱۰ دقیقه یکبار است. اما در لایت کوین در هر ۲/۵ دقیقه هر تراکنش تایید می‌شود.

difference between Bitcoin and Light Coin

و اما هزینه معامله‌ها در بیت کوین، بسیار بالاتر از لایت کوین است. زیرا همان‌طور که گفتیم این ارز از الگوریتم Skrypt بهره می‌برد که هزینه‌های معامله را به شدت کاهش می‌دهد. تاکنون حدود ۸۴ میلیون واحد لایت کوین عرضه شده است. مقدار این ارز دیجیتال ۴ برابر از بیت کوین بیشتر است در حالیکه بیت کوین ۲۱ میلیون واحد است. بر این اساس ارز لایت کوین می‌تواند سکه‌های بیشتری از بیت کوین ایجاد کند. این ۲ ارز دیجیتال در استخراج هم تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. از آنجا که برای استخراج بیت کوین باید از استخراج کننده‌های ASIC استفاده کنند اما برای استخراج این ارز شما می‌توانید از کارت گرافیک هم استفاده کنید.


و اما بیت کوین و لایت کوین شباهت‌هایی با یکدیگر دارند که در اینجا به آن‌ها اشاره می‌کنیم. جالب است بدانید که سه سال پس از معرفی بیت کوین، لایت کوین ابداع شد. روش‌های عرضه این دو ارز دیجیتال به شیوه استخراج بلاک جنسیس است. همچنین هر دوی آن‌ها از پروتکل بلاک چین بهره می‌برند. علاوه بر این موارد، این ارزها هم اکنون محبوب‌ترین ارزهای بازار سرمایه به شمار می‌روند. امنیت تراکنش‌های کاربران هم در این دو ارز در بالاترین سطح خود بوده و شما می‌توانید به راحتی تراکنش‌های خود را رهگیری کنید و از سوی دیگر، یک ویژگی مشترک و بارز میان این دو ارز دیجیتال در واقع قابلیت مقیاس پذیری است. با وجود این ویژگی شبکه این قابلیت را دارد تا با توجه به افزایش میزان بار کاری، پاسخگو باشد و با افزایش میزان بار کاری هیچ مشکی برای آن پیش نیاید. این موارد مهم‌ترین شباهت‌های بیت کوین و لایت کوین در حال حاضر هستند.


تراکنش‌های ارز دیجیتال لایت کوین به چه شکل کار می‌کند؟

همانطور که می‌دانید تراکنش‌های ارز دیجیتال لایت کوین مشابه دیگر ارزهای دیجیتال است و به صورت مجازی کار می‌کنند. زیرا این ارز دیجیتال وجود خارجی ندارد و کاملا مجازی است. درواقع آنها پیام‌های دیجیتالی مانند ایمیل هستند که با سایر تراکنش‌های داخل بلوک ترکیب شده و به زنجیره اضافه می‌شوند. شما می‌توانید تمامی تراکنش‌هایی که در شبکه رخ می‌دهد را در دفتر عمومی بلاک چین‌ها مشاهده کنید زیرا این تراکنش‌ها عمومی هستند.


شما برای ارسال لایک کوین به چند مورد نیاز دارید. مورد اول آدرس مورد نظری است که شما می‌خواهید به آن لایت کوین اضافه کنید و میزان لایت کوین‌هایی که می‌خواهید ارسال کنید را لازم دارید. کیف پولی که شما لایت کوین‌های خود را در آن نگهداری می‌کنید، مانند کیف پول اکسبیتو کلیدهای خصوصی را به شکل کاملا مخفی نگهداری می‌کند و شما نیازی نیست تا در این باره نگرانی داشته باشید. زیرا این کیف پول تمامی کارهای امنیتی لازم را برای شما انجام می‌دهد. عموما کلیدهای خصوصی هر شخص باید حتما در دسترس خود کاربر باشد و نباید با کاربر دیگری با اشتراک بگذارد، مگر اینکه با تمایل و خواست خودتان می‌توانید با شخص دیگری به اشتراک بگذارید تا به دارایی‌های دیجیتال شما دسترسی داشته باشد.

Light Coin Transaction Network

این گره‌ها که در بالاتر اشاره کردیم، به صورت کاملا ایمن و مطمئن سابقه‌های تمام تراکنش‌هایی که به صورت آنی و لحظه‌ای در داخل شبکه رخ می‌دهد را به صورت دقیق ذخیره کرده و آن‌ها را درون بلوک‌هایی قرار می‌دهد که درواقع این بلوک‌ها، بلاک چین را تشکیل می‌دهند. لازم به ذکر است که ارز دیجیتال لایت کوین در هر ۲/۵ دقیقه یک بلوک جدید به بلاک جین خود می‌افزاید که این بار افزوده شده، شامل همه‌ی تراکنش‌هایی است که بعد از بلوک قبلی انجام شده. همچنین یکی از بهترین و مهم‌ترین ویژگی‌های ارز دیجیتال که نقطه قوت آن محسوب می‌شود، دشوار بودن ایجاد تغییر در ساختار بلاک چین است. زیرا برای ایجاد تغییر در ساختار بلاک چین باید تک تک بلوک‌هایی که تشکیل شده‌اند تغییر کند که تا حدودی این امر را غیرممکن و بسیار دشوار می‌کند که همین مورد یکی از نقاط قوت در مقایسه با بانکداری سنتی است.


کیف پول‌های مناسب برای نگهداری لایت کوین کدامند؟

از آنجا که می‌دانید در ابتدا شما باید یک کیف پول یا همان والت امن و مطمئن برای نگهداری از دارایی‌های دیجیتال خود مانند ارز دیجیتال لایت کوین انتخاب کنید. درواقع کیف پول این اجازه را به شما می‌دهد تا بتوانید به رمز ارزهای خود دسترسی داشته باشید بنابراین بسیار مهم است که کیف پول شما مورد اطمینان هست یا خیر. شما توسط کیف پول خود می‌توانید در هر زمان تراکنش انجام دهید و موجودی حسابتان را چک کنید. در اینجا ما بهترین کیف پولی که شما می‌توانید به کمک آن ارزهای دیجیتال خود را نگهداری و حفظ کنید را به شما معرفی می‌کنیم تا با خیالی راحت و بدون نگرانی معاملات خود را پیش ببرید.


کیف پول اکسبیتو بهترین انتخاب برای کاربران ایرانی

کیف پول اکسبیتو امروزه بهترین گزینه‌ای است که شما می‌توانید برای نگهداری و دسترسی به ارزهای دیجیتال خود، انتخاب کنید. تیم پشتیبانی ۲۴ ساعته اکسبیتو در همواره تلاش می‌کند همیشه در دسترس و پاسخگو شما کاربران باشد تا در صورت بروز هرگونه مشکل احتمالی، در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگو شما باشد. پشتیبانی این والت در ۲۴ ساعت شبانه روز در خدمت شما بوده و یکی از ویژگی‌های متمایز کننده نسبت به سایر کیف پول‌ها، در نظر گرفتن کارمزدها در سطوح مختلف بوده و کاربرانی که در سطوح بالاتر قرار دارند کارمزد کمتری به آنها تعلق می‌گیرد و کارمزدها را رقابتی‌تر می‌کند.


درنهایت یک کیف پول مناسب نگهداری لایت کوین باید اجازه کنترل کلیدهای خصوصی را به کاربر بدهد و همچنین با سیستم عامل‌ها و دستگاه‌های مختلف سازگار باشد تا استفاده برای عموم راحت باشد. قابلیت بک‌آپ گیری و پشتیبانی از ضروریات کیف پول مناسب است که باید به این نکات توجه کافی داشته باشید. ما در این بخش سعی کردیم ویژگی‌های یک کیف پول مناسب را به شما بازگو کنیم تا با توجه به این موارد بهترین کیف پول را انتخاب کنید. همچنین مناسب‌ترین کیف پول هم برای شما در این بخش کامل معرفی شد امیدواریم که بهره کافی برده باشید.

litecoin wallet

کلام آخر

ارز دیجیتال لایت کوین از جمله ارزهای دیجیتالی است که پتانسیل بالایی برای رشد و گسترده شدن دارد. امروزه معاملات ثابت کرده که روند صعودی آن‌ها طی چند ماه می‌تواند کاملا تغییر کند. پس بهتر است با آگاهی و اطلاعات کامل معاملات خود را انجام دهید. زیرا داشتن دانش و اطلاعات در این حوزه اهمیت زیادی دارد که شما باید به آن توجه کنید.


به طور کلی لایت کوین از دل بیت کوین بیرون آمد و به دلیل سرعت تراکنش بیشتر و کارمزد کمتر مورد توجه کاربران قرار گرفت. این ارز دیجیتال توسط کارشناسان یک پلتفرم پرداختی شناخته می‌شود که شرکت‌های بسیار زیادی پشتیبانی خود را برای امکان پرداخت این ارز دیجیتال اعلام کرده‌اند. در کل از میان تمامی این سیستم‌ها به نظر می‌رسد این ارز دیجیتال شانس زیادی برای پیشرفت داشته باشد زیرا به دلیل کارمزد پایین و سرعت بالا جز اصلی‌ترین گزینه‌ها در امور پرداختی است. ما در این مقاله سعی کردیم تمامی موارد مربوط به این ارز دیجیتال و جزئیات آن را به شما انتقال دهیم امیدواریم که بهره کافی از این مطالب را برده باشید.