خرید ارز دیجیتال سلر نتورک | فروش Celer Network |قیمت CLER

وقتی صحبت از مشکلات بلاک چین‌ها می‌شود، مقیاس پذیری یکی از اولین مواردی است که به نظر می‌رسد. هنگامی که به‌خاطر تعدد کاربران، تعداد تراکنش‌ها در شبکه‌های بلاک چین افزایش پیدا می‌کند، مشکلاتی از قبیل کاهش سرعت پردازش تراکنش‌ها، افزایش شدید کارمزد شبکه یا چالش‌های امنیتی به وجود می‌آید. راهکارهای لایه دوم یکی از روش‌هایی هستند که مقیاس‌پذیری شبکه‌های بلاک چینی را تا حدودی افزایش داده‌اند. سلر نتورک (Celer Network) یکی از این راهکارهای لایه دوم است که بر بستر بلاک چین‌های مختلف کار می‌کند و برای افزایش مقیاس پذیری در دیفای به کار می‌رود. در این مقاله از مجله صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو، توضیح می‌دهیم سلر نتورک چیست، روند قیمت ارز دیجیتال CLER را بررسی می‌کنیم و روش خرید و فروش CLER در ایران را به شما آموزش خواهیم داد.


قیمت ارز دیجیتال سلر نتورک CLER

قیمت ارز دیجیتال سلر نتورک CLER

قیمت سلر نتورک (CLER) از ابتدای راه‌اندازی تاکنون، نوسان‌های بسیاری را تجربه کرده است. این ارز دیجیتال در ابتدا (۳۱ مارس ۲۰۲۳) با قیمت ۰.۰۲ دلار عرضه شد. اولین روندی که قیمت CLER تجربه کرد، نزولی بود و نرخ آن را به ۰.۰۰۱۳ دلار رساند. نرخ CLER تا اوایل ۲۰۲۱ در همین سطح قرار داشت. از اواخر ژانویه ۲۰۲۱، روند صعودی قدرتمندی برای این ارز دیجیتال آغاز شد که تا ۳۱ مارس ۲۰۲۱ ادامه داشت و قیمت CLER را از ۰.۰۰۶ به ۰.۰۹ دلار رساند. این مبلغ اوج نرخ مقطعی CLER بود.


بعد از این اوج قیمت مقطعی، نمودار CLER نزولی شد و تا نیمه جولای ۲۰۲۱، قیمت به ۰.۰۲ دلار رسید. نیمه دوم جولای و اوایل آگوست، روند قیمت کمی صعودی شد؛ اما جهش قیمت اصلی در سپتامبر و اکتبر ۲۰۲۱ اتفاق افتاد. اوج قیمت تاریخی CLER در تاریخ ۲۵ سپتامبر و در قیمت ۰.۱۷ دلار اتفاق افتاد.


بعد از ثبت اوج قیمت تاریخی، قیمت CLER پله پله پایین آمد. نرخ این ارز دیجیتال تا اواخر ۲۰۲۱ به ۰.۰۶ دلار رسید. سپس در سه ماهه ابتدایی ۲۰۲۲ تا ۰.۰۳ دلار پایین آمد. در آوریل ۲۰۲۲، آخرین روند صعودی CLER ثبت شد و قیمت CLER تا ۰.۰۷ دلار بالا رفت. بعد از آن، سقوط قیمت اتفاق افتاد و از آن زمان تاکنون، هر توکن CLER با قیمتی بین ۰.۰۱ تا ۰.۰۲ دلار معامله می‌شود. در زمان نگارش این مقاله (۸ نوامبر ۲۰۲۳) قیمت این رمز ارز ۰.۰۱۵ دلار است.


خرید و فروش ارز دیجیتال سلر نتورک (CLER) در ایران

خرید و فروش ارز دیجیتال سلر نتورک (CLER) در ایران

CLER جزء ارزهای دیجیتال معتبر بازار محسوب می‌شود و در لیست معاملاتی بسیاری از صرافی‌های بین‌المللی مانند بایننس، کوکوین، کوین‌بیس و کراکن وجود دارد. این ارز دیجیتال همچنین در صرافی‌های غیرمتمرکزی چون یونی سواپ و پنکیک سواپ هم خرید و فروش می‌شود؛ اما روش بهتری هم برای خرید و فروش CLER در ایران وجود دارد.


خرید و فروش CLER در صرافی‌های بین‌المللی به دو دلیل برای کاربران ایرانی چالش‌‌برانگیز است. دلیل اول اینکه باید ریال را به دلار یا تتر تبدیل کنند و سپس ارز دیجیتال مورد نظرشان را بخرند. دلیل دوم هم اینکه بعضی از صرافی‌های بین‌المللی به احراز هویت با مدارک بین‌المللی نیاز دارند یا به‌خاطر تحریم‌ها به کاربران ایرانی خدمات نمی‌دهند. بنابراین کاربران مجبور می‌شوند با مدارک و آی‌پی جعلی در این صرافی‌ها فعالیت کنند. در صورت استفاده از مدارک جعلی هم به احتمال زیاد حساب کاربری با تمام موجودی آن مسدود می‌شود.


بهترین روش برای خرید و فروش CLER در ایران، استفاده از صرافی ارز دیجیتال دانش‌بنیان اکسبیتو است. در این صرافی ارز دیجیتال می‌توانید CLER را به سه روش «خرید و فروش محدود»، «خرید و فروش فوری» و «سواپ» معامله کنید. در اکسبیتو امکان خرید CLER با ریال ایران و تتر وجود دارد و هنگام فروش CLER نیز می‌توانید در ازای توکن‌های فروخته‌شده، ریال یا تتر دریافت کنید.


سلر نتورک (Celer Network) چیست؟

سلر نتورک (Celer Network) چیست؟

سلر نتورک یک راهکار لایه دوم است که برای اجرای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بر بستر بلاک چین‌های مختلف به کار می‌رود. سلر توانسته است بین بلاک چین‌های گوناگون تعامل ایجاد کند و قابلیت همکاری در کل اکوسیستم را افزایش دهد. به عبارت دیگر می‌توان گفت شبکه سلر علاوه بر افزایش مقیاس‌پذیری، در از بین بردن ایزوله بودن بلاک چین‌ها نیز نقش داشته است.


سلر نتورک به‌عنوان یک قرارداد هوشمند کار می‌کند و به موازات ساختارهای بلاک چینی مانند اتریوم یا پولکادات قرار می‌گیرد. توسعه‌دهندگان این شبکه همچنین اپلیکیشن‌هایی را توسعه می‌دهند که با لایه دوم سلر کار می‌کنند و اکوسیستم پیشنهادی این پروژه را توسعه می‌دهند. اولین اپلیکیشنی که به این روش توسعه پیدا کرد، CelerX نام داشت و یک برنامه برای بازی و ورزش الکترونیکی بود. این تیم همچنین اولین SDK موبایل برای استفاده از مقیاس پذیری راهکارهای لایه دوم را توسعه دادند. SDK مجموعه‌ای از ابزارهای مورد نیاز برای توسعه گروه خاصی از برنامه‌ها در یک دستگاه است.


هدف از راه‌اندازی شبکه سلر، ایجاد قراردادهای هوشمند ساده و روان، افزایش سرعت تراکنش‌های بلاک چینی و ایجاد محیطی ایمن و پرسرعت برای توسعه dAppهاست. با استفاده از سلر نتورک، توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها می‌توانند برنامه‌هایشان را از طریق راهکارهای لایه دوم، مقیاس‌پذیر کنند. آن‌ها همچنین ابزارهای لازم برای از بین بردن باگ‌های قراردادهای هوشمند را در اختیار دارند.


سلر نتورک (Celer Network) چطور کار می کند؟‌

سلر نتورک (Celer Network) چطور کار می کند؟‌

پروتکل‌های لایه دوم، یکی از بهترین روش‌ها برای حل مشکل مقیاس‌پذیری هستند، زیرا نیازی به ایجاد تغییرات کلیدی در شبکه‌های بلاک چین اصلی ندارند. راهکارهای لایه دوم یک قرارداد هوشمند هستند که به موازات شبکه بلاک چین اصلی کار می‌کنند و با نام زنجیره جانبی شناخته می‌شوند. این قراردادهای هوشمند، پردازش‌های مورد نیاز برای تراکنش‌ها را در فضایی خارج از شبکه اصلی انجام می‌دهند و نتیجه نهایی را برای ذخیره به زنجیره اصلی، ارسال می‌کنند.


سلر نتورک از دو تکنولوژی «زنجیره جانبی» و «شبکه عمومی کانال وضعیت» (GSCN) استفاده می‌کند. تکنولوژی GSCN عملکرد پیچیده‌ای دارد که توضیح آن از حوصله این مقاله خارج است؛ اما برای درک عملکرد آن، می‌توانیم GSCN را با شبکه لایتنینگ بیت کوین مقایسه کنیم. شبکه لایتنینگ امکان پردازش سریع‌تر تراکنش‌های بیت کوین را فراهم می‌کند و کارمزد کمتری هم برای تراکنش‌ها می‌گیرد. در تکنولوژی GSCN نیز پردازش‌های بلاک چینی، خارج از شبکه انجام می‌شوند؛ در نتیجه سریع‌تر و ارزان‌تر هستند.


توسعه‌دهندگان سلر نتورک بر این باورند که با استفاده از این شبکه می‌توان میلیاردها تراکنش را در یک ثانیه پردازش کرد. شبکه سلر معماری منحصربه‌فردی به نام cStack دارد که از چهار لایه تشکیل شده است:


 • cApps: لایه مقیاس‌پذیر میزبان dAppهاست که حفظ حریم خصوصی کاربران را نیز برعهده دارد.

 • cRoute: این لایه برای پردازش تراکنش‌ها و انجام محاسبات پیچیده رمزنگاری بلاک چینی است. توسعه‌دهندگان مدعی هستند که این لایه امنیتی غیرقابل نفوذ دارد و تا ۱۵ برابر بیشتر از لایتنینگ مقیاس‌پذیر است.

 • cOS: این لایه چارچوب لازم برای توسعه dAppها را فراهم می‌کند. مدیریت پردازش‌ها، ذخیره‌سازی اطلاعات و سایر عملیات‌های مربوط به زنجیره جانبی در این لایه انجام می‌شود.

 • cChannel: این لایه همان زنجیره جانبی است که امکان پردازش و انتقال تراکنش‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن را فراهم می‌کند و نقدینگی را به حداکثر می‌رساند. در این لایه، تراکنش‌های برنامه‌هایی مثل بازی‌های آنلاین، صرافی‌های غیرمتمرکز، فروشگاه‌های آنلاین و فروشندگان خدمات بیمه کار می‌کنند.

بنیان‌گذاران سلر نتورک (Celer Network) چه کسانی هستند؟

بنیان‌گذاران سلر نتورک (Celer Network) چه کسانی هستند؟

سلر نتورک از سال ۲۰۱۸ کار خود را آغاز کرد. تیم بنیان‌گذار این راهکار لایه دوم شامل ۴ فرد متخصص به نام‌‌های مو دونگ (Mo Dong)، جوندا لیو (Junda Liu)، شیازو لی (Xiaozhou Li) و چینگ‌کای لیانگ (Qingkai Liang) بود. این افراد مدارک دانشگاهی خود را از مراکز مطرحی چون دانشگاه پرینستون، MIT (موسسه فناوری ماساچوست)، دانشگاه کالیفرنیا و UIUC (دانشگاه ایلینوی) دریافت کرده‌اند. هرکدام از اعضای تیم توسعه‌دهنده سلر نتورک، در زمینه توسعه نرم‌افزارهای سازمانی مانند Google Fi و Intel DPDK تجربه دارند.


دکتر مو دانگ متخصص نظریه بازی‌های الگوریتمی است. یکی از علت‌های مشهور شدن او، ارائه روشی برای انتقال داده‌های بین دو سیستم مختلف بود که تا ۱۰ برابر سریع‌تر از سایر روش‌ها عمل می‌کرد. دکتر جوندا لیو نیز راهکارهای مبتنی بر DAG (گراف جهت‌دار غیر مدور) برای انتقال داده‌ها ارائه داد تا امکان بازیابی شبکه در مقیاس زمانی نانوثانیه ایجاد شود. شیازو لی نیز مدرک PHD دارد و در زمینه توسعه الگوریتم‌های مقیاس پذیری متخصص است.


چه چیزی سلر نتورک (Celer Network) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

چه چیزی سلر نتورک (Celer Network) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

درحال‌حاضر، پروتکل‌های مختلفی به‌عنوان راهکار لایه دوم کار می‌کنند و رقبای سلر نتورک محسوب می‌شوند، اما شبکه سلر دو ویژگی منحصربه‌فرد دارد که آن را از سایر راهکارهای لایه دوم متمایز می‌کند.


ویژگی اول، قابلیت فعالیت در بلاک چین‌های مختلف است. بسیاری از راهکارهای لایه دوم، فقط برای مقیاس‌پذیری یک بلاک چین مشخص کار می‌کنند؛ اما سلر نتورک برای تمام بلاک چین‌ها کاربردی است و حتی می‌تواند بین آن‌ها ارتباط برقرار کند.


ویژگی منحصربه‌فرد دوم سلر نتورک، پشتیبانی از پردازش قراردادهای هوشمند در خارج از زنجیره است. شیوه‌ای که سلر نتورک برای پردازش اطلاعات و تکمیل قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند، باعث می‌شود ۱۵ برابر سریع‌تر از سایر راهکارهای لایه دوم باشد. سلر نتورک به عنوان اولین و تنها لایه دومی است که پردازش‌ها را به‌صورت کامل در فضای خارج از زنجیره اصلی انجام می‌دهد.


ارز دیجیتال سلر نتورک (CLER) چیست؟

ارز دیجیتال سلر نتورک (CLER) چیست؟

CLER یک ارز دیجیتال مبتنی بر اتریوم و توکن بومی پروژه سلر نتورک است. این ارز دیجیتال برای اهدافی چون پاداش دادن به کاربران و تأمین امنیت و ثبات شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. لیست کاربردهای توکن CLER در شبکه سلر عبارت است از:


 • مشارکت در مکانیزم اجماع PoLC (اثبات تعهد نقدینگی): این یک فرایند استخراج ارز دیجیتال است که نقدینگی را در بالاترین سطح نگه می‌دارد. کاربران با قفل کردن CLERهای خود در شبکه و مشارکت در مکانیزم PoLC، می‌توانند پاداش بگیرند. پاداش‌ها نیز با توکن CLER پرداخت می‌شوند.

 • وام‌دهی در شبکه (LiBA): توسعه‌دهندگان dAppهای مختلف می‌توانند از شبکه سلر نقدینگی دریافت کنند. دارندگان ارز دیجیتال CLER می‌توانند به‌عنوان تأمین‌کننده نقدینگی و وام‌دهنده، توکن‌هایشان را به عنوان وام در اختیار درخواست‌کنندگان نقدینگی قرار دهند. بازپرداخت وام برای کاربران سود دارد و نوعی درآمد غیرفعال محسوب می‌شود.

 • استفاده از سیستم امنیتی SGN: این سیستم امنیتی از اطلاعات و دارایی‌های کاربران در مواقع آفلاین بودن آن‌ها، محافظت می‌کند. کاربران می‌توانند با پرداخت هزینه برای این سیستم امنیتی، سطح امنیت اطلاعات خود را تا حد زیادی ارتقا دهند و از حملات هک و سوء‌استفاده‌های احتمالی در امان بمانند.

توکنومیک ارز دیجیتال سلر نتورک CLER

تعداد نهایی توکن‌های CLER به ۱۰ میلیارد واحد می‌رسد و در زمان نگارش این مقاله (۸ نوامبر ۲۰۲۳) ۷ میلیارد و ۷۴۳ میلیون و ۴۲۴ هزار و ۱۰۷ توکن در گردش بازار می‌باشد. توکنومیک ارز دیجیتال CLER به شرح زیر است:


 • ۲۵ درصد از توکن‌ها به ارائه پاداش به مشارکت‌کنندگان در مکانیزم اجماع PoLC تعلق می‌گیرند.

 • ۲۰ درصد از توکن‌ها به تیم توسعه‌دهنده و مشاوران اختصاص پیدا می‌کنند.

 • ۵ درصد از توکن‌های CLER به نهاد توسعه‌دهنده سلر نتورک تعلق دارند.

 • ۳۳ درصد از توکن‌ها نیز برای تأمین هزینه‌های بازاریابی و اکوسیستم صرف می‌شوند.

مزایا و معایب سلر نتورک (Celer Network) چیست؟

هر پروژه بلاک چینی مزایا و معایب مختلفی دارد و سرمایه‌گذاران هنگام بررسی فاندامنتال پروژه باید این موارد را ارزیابی کنند. با بررسی مزایا و معایب سلر نتورک می‌توانید بهترین تصمیم را درباره خرید و فروش CLER و سرمایه‌گذاری در این پروژه بگیرید. به‌طور کلی، باید گفت که راهکارهای لایه دوم جزء بهترین روش‌ها برای حل مشکلات مقیاس‌پذیری هستند. ازآنجایی‌که سلر نتورک ایده‌های جدیدی برای اجرا در لایه دوم بلاک چین دارد، احتمال می‌رود یکی از قدرتمندترین رقبای موجود در این حوزه باشد و در آینده پیشرفت کند. در ادامه جدولی از مزایا و معایب سلر نتورک ارائه می‌دهیم.


مزایا و معایب سلر نتورک (Celer Network) چیست؟

ارز دیجیتال سلر نتورک (CLER) را کجا ذخیره کنیم؟

ارز دیجیتال CLER یک توکن ERC-20 است و امکان ذخیره آن روی تمام والت‌هایی که از ارزهای دیجیتال مبتنی بر اتریوم پشتیبانی می‌کنند، وجود دارد. لیست بهترین والت‌ها برای ذخیره CLER عبارت است از:


 • تراست والت

 • ترزور

 • مای اتر والت

 • لجر نانو

 • متامسک

 • اکسودوس

 • کیف پول اکسبیتو

بهترین کیف پول برای ذخیره CLER در ایران، کیف پول ارز دیجیتال اکسبیتو است. این والت ایرانی از پروتکل‌های امنیتی پیشرفته استفاده می‌کند و به صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو متصل است. بنابراین شما از امنیت دارایی‌هایتان اطمینان خواهید داشت و می‌توانید خرید و فروش CLER را به‌سرعت و بدون نیاز به انتقال توکن‌ها به جای دیگر، انجام دهید. کیف پول اکسبیتو قابلیت‌های مختلفی دارد و هم برای ترید CLER و هم ذخیره بلند‌مدت این ارز دیجیتال مناسب است.


خرید ارز دیجیتال سلر نتورک (CLER) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال سلر نتورک (CLER) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو، خرید CLER با ریال و تتر انجام می‌شود. سرعت بالای پردازش تراکنش و ارائه بهترین قیمت، از دیگر مزیت‌های خرید CLER از اکسبیتو است. برای خرید CLER از صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو، گام‌های زیر را انجام دهید:


1_ اپلیکیشن اکسبیتو را نصب کنید یا وارد سایت اکسبیتو شوید و روی گزینه «ثبت نام» کلیک کنید.


2_ مراحل ثبت‌نام را پیش بروید؛ در هر مرحله مشخص است که چه اطلاعاتی را باید وارد کرده و یا چه مدارکی را باید بارگذاری کنید.


3_ بعد از پایان مراحل، شما در صرافی اکسبیتو یک حساب کاربری خواهید داشت.


4_ مرحله اول احراز هویت را انجام دهید. این مرحله تنها ۱ دقیقه طول می‌کشد و برای خرید CLER ضروری است. (مرحله دوم احراز هویت برای خدمات پیشرفته‌تر در اکسبیتو انجام می‌شود.)


5_ اطلاعات کارت و حساب بانکی‌ای را که به نام خودتان است، وارد کنید.


6_ اگر قصد دارید CLER را با ریال بخرید، باید از طریق درگاه‌های پرداخت، حساب اکسبیتو را شارژ کنید. اگر هم قصد دارید خرید CLER را با تتر انجام دهید و تترهایتان در کیف پول دیگری ذخیره شده، آن‌ها را به کیف پول اکسبیتو منتقل کنید.


7_ درخواست خرید CLER را ثبت کنید. بعد از پردازش و تکمیل سفارش، توکن‌ها به حساب اکسبیتو شما اضافه می‌شوند. اکنون هم می‌توانید آن‌ها را در والت اکسبیتو نگهداری کنید و هم به سایر والت‌های سرد و گرم انتقال دهید.


فروش ارز دیجیتال سلر نتورک (CLER) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال سلر نتورک (CLER) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

اگر قصد فروش CLER را دارید، در اکسبیتو می‌توانید توکن‌هایتان را با بهترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن بفروشید و در ازای آن ریال ایران یا تتر دریافت کنید. برای فروش CLER در اکسبیتو، گام‌های زیر را دنبال کنید:


1_ اپلیکیشن موبایلی اکسبیتو را نصب کنید یا وارد سایت صرافی شوید.


2_ با کلیک روی گزینه «ثبت نام» وارد فرایند ساخت حساب کاربری خواهید شد. این فرایند را تا انتها ادامه دهید و اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید.


3_ برای فروش هم مانند خرید، به مرحله اول احراز هویت در اکسبیتو نیاز خواهید داشت. احراز هویت اولیه اکسبیتو فقط ۱ دقیقه طول می‌کشد و برای کارهای ساده‌ای مثل خرید و فروش CLER یا سایر ارزهای دیجیتال کفایت می‌کند. مرحله دوم احراز هویت برای استفاده از خدمات پیشرفته‌تر اکسبیتو انجام می‌شود.


4_ شماره حساب و کارت بانکی را که به نام خودتان است را وارد کنید.


5_ اگر توکن‌های CLER شما در سایر کیف پول‌های دیجیتال ذخیره شده‌اند، آن‌ها را به والت اکسبیتو انتقال دهید.


6_ دستور فروش را ثبت کنید.


7_ بعد از پردازش سفارش و فروش توکن‌ها، حساب شما به‌اندازه معادل ریالی و یا تتری توکن‌های فروخته‌شده شارژ خواهد شد و می‌توانید درخواست تسویه حساب آنی داشته باشید.


تسویه حساب آنی سلر نتورک (CLER) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

تسویه حساب آنی سلر نتورک (CLER) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو خدمات تسویه حساب آنی را به کاربران خود ارائه می‌دهد. این صرافی با ۱۴ بانک معتبر کشور همکاری می‌کند و تسویه حساب آنی را تا سقف 50 میلیون تومان در روز انجام می‌دهد. وقتی شما درخواست برداشت وجه را در اکسبیتو ثبت می‌کنید، ۳۰ ثانیه تا ۱ دقیقه بعد از تأیید درخواست شما، مبلغ مورد نظر به حساب بانکی‌تان واریز می‌شود. این تسویه حساب سریع به زمان ثبت درخواست برداشت شما وابسته نیست؛ بنابراین، حتی در روزهای تعطیل یا نیمه‌های شب هم می‌توانید درخواست برداشت مبلغ دلخواه خود را ثبت کنید و ۳۰ ثانیه تا ۱ دقیقه بعد آن را در حساب بانکی خود داشته باشید.


اگر درباره فرایند خرید و فروش CLER یا تسویه حساب آنی صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو سوالی دارید، بخش پرسش‌های متداول اکسبیتو را مطالعه کنید. در این بخش راهنمای کامل کار با اکسبیتو ارائه شده است. اگر برای استفاده از حساب کاربری، خرید و فروش CLER، تسویه حساب آنی یا سایر موارد به راهنمایی بیشتر نیاز دارید، می‌توانید از پشتیبانی اکسبیتو کمک بگیرید. تیم کارشناسان پشتیبان اکسبیتو به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی سوالات شما هستند و راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه می‌دهند.