خرید ارز دیجیتال فرکس شیر | فروش Frax Share | قیمت FXS

از زمان پیدایش فناوری بلاک چین، ارزهای دیجیتال مختلفی با اهداف گوناگونی به بازار کریپتو معرفی شده‌اند. برخی از این ارزهای دیجیتال، استیبل کوین‌هایی (Stablecoin) هستند که قیمتی برابر با دلار، یورو، پوند، طلا و... دارند. این استیبل کوین‌ها با هدف ارائه‌ی جایگزینی پایدار برای دارایی‌های قابل‌معامله به بازار ارائه شده‌اند. اصولاً این ارزها از پشتوانه‌ای مانند ارزهای فیات یا فلزات گران‌بها استفاده می‌کنند تا قیمت خود را برابر با دارایی موردنظر نگه دارند. حالا پلتفرم فرکس (Frax) با هدف ارائه‌ی روشی نوین برای پشتوانه‌ی استیبل کوین‌ها راه‌اندازی شده است. این پلتفرم از دو توکن FXS و FRAX استفاده می‌کند تا یک استیبل کوین کسری-الگوریتمی را به کاربران کریپتو ارائه کند. به‌خاطر همین، در این مقاله به‌سراغ این پروژه‌ی ارز دیجیتال رفته‌ایم تا با ارزش Frax Share آشنا شویم و همچنین، نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال فرکس شیر (FXS) را در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو یاد بگیریم.


قیمت ارز دیجیتال فرکس شیر FXS

قیمت ارز دیجیتال فرکس شیر FXS

با نگاهی به تاریخچه‌ی ارز دیجیتال فرکس شیر، اولین قیمت FXS در تاریخ 1 دسامبر 2021، برابر با 39.258 دلار است. بااینکه این عدد، اولین قیمت ارز فرکس شیر محسوب می‌شود؛ اما در واقع بالاترین قیمت Frax Share نیز هست و بعد از آن، هرگز این ارز نتوانسته به قله‌ی اولیه‌ی خود بازگردد. در نتیجه، قیمت فرکس شیر در عرض یک ماه و تا ژانویه‌ی 2022، کاهش پیدا کرده و به 21.525 دلار می‌رسد. سپس، تا آوریل همان سال، در آن محدوده نوسان می‌کند و قیمت 23.525 را نشان می‌دهد. در ماه‌های بعد، قیمت FXS سیر نزولی را پیش می‌گیرد و در دسامبر 2022، 4.125 دلار را ثبت می‌کند. سپس، قیمت فرکس شیر کمی رشد می‌کند و تا فوریه‌ی 2023، به 11.415 دلار می‌رسد. در نهایت، در ژوئیه‌ی 2023، شاهد رسیدن این ارز به 6.435 دلار هستیم.


خرید و فروش ارز دیجیتال فرکس شیر (FXS) در ایران

پلتفرم فرکس (Frax) یکی از پروژه‌های معتبر کریپتوکارنسی است و به‌خاطر همین، امکان خرید و فروش FXS در اغلب صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز جهان فراهم شده؛ بنابراین، خرید ارز فرکس شیر برای کاربران خارج از ایران، از طریق این صرافی‌ها، کار ساده‌ای است. بااین‌حال، به‌خاطر تحریم‌های جهانی، اغلب این صرافی‌ها به کاربران ایرانی خدماتی ارائه نمی‌کنند. حتی اگر با تغییر آی‌پی (IP) هم به این صرافی‌ها متصل شوید و برای خرید Frax share اقدام کنید، همچنان در خطر ازدست‌دادن دارایی‌هایتان قرار دارید. از طرفی، هیچ‌کدام از این صرافی‌ها، خدمات ریالی را به کاربران خود ارائه نمی‌کنند.


در نتیجه، برای خرید فرکس شیر (FXS) به یک صرافی ایرانی نیاز دارید. در همین راستا، صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو امکان معامله FXS را با بهترین قیمت و کمترین کارمزد برای شما فراهم کرده است. برای سرمایه گذاری روی فرکس شیر، می‌توانید این ارز را با یکی از دو روش «خرید و فروش محدود» و «خرید و فروش فوری» در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو معامله کنید. از سوی دیگر، امکان خرید و فروش FXS به‌صورت ریالی و تتری در صرافی اکسبیتو فراهم شده است.


فرکس (Frax) چیست؟

فرکس (Frax) چیست؟

فرکس (Frax) اولین پروتکل استیبل کوین است که بر اساس یک الگوریتم کسری (Fractional Algorithm) کار می‌کند. این پلتفرم بدون‌مجوز، منبع‌باز و کاملاً به‌صورت آنچین (On-chain) یا روی زنجیره‌ی بلوکی طراحی شده و در حال حاضر، با استفاده از فناوری میان‌زنجیره‌ای (Cross chain) بر روی بلاک چین اتریوم پیاده‌سازی شده است. هدف اصلی این پروژه ارائه‌ی پولی الگوریتمی و مقیاس‌پذیر بوده که بتواند جایگزین مناسبی برای دارایی‌های دارای عرضه‌ی ثابت، مانند بیت کوین (BTC)، باشد.


پروتکل فرکس دارای دو توکن کاربردی است:


 • FRAX: استیبل کوین پلتفرم فرکس است که همیشه قیمتی برابر با 1 دلار دارد.

 • FXS: ارز دیجیتال فرکس شیر است که نوسانات قیمتی دارد و به‌عنوان توکن بومی این پلتفرم، در مواردی مانند کارمزدها، ارزش افزوده‌ی وثیقه و... به کار می‌رود. در این مقاله، تمرکز ما روی معرفی ارزش FXS است تا با این توکن آشنا شوید و درباره‌ی خرید FXS تصمیم درستی بگیرید.

فرکس شیر (Frax Share) چگونه کار می‌کند؟

پیش از اینکه به سراغ خرید و فروش FXS برویم، باید ببینیم که فرکس شیر چگونه کار می‌کند. پلتفرم فرکس (Frax) استیبل کوینی منحصربه‌فرد را ارائه کرده است که توسط سیستم وثیقه و بخش‌هایی از الگوریتم عرضه پشتیبانی می‌شود. در واقع، نسبت میان وثیقه و الگوریتم عرضه در پشتیبانی از این استیبل کوین، به قیمت‌گذاری ارز دیجیتال FRAX در بازار بستگی دارد. درصورتی‌که قیمت هر واحد این استیبل کوین در بازار بیش از 1 دلار معامله شود، پروتکل به‌صورت خودکار نسبت وثیقه را کاهش می‌دهد و همچنین، اگر FRAX با قیمتی کمتر از 1 دلار معامله شود، پروتکل نسبت وثیقه را بیشتر می‌کند.


در نتیجه، این پلتفرم از الگوریتمی مستقل و بدون نیاز به مدیریت فعال استفاده کرده است تا نظارت شخص ثالث را به حداقل برساند و استیبل کوینی کاملاً غیرمتمرکز را پایه‌گذاری کند. از طرفی، نسخه‌ی اول فراکس (Frax v1) از اوراکل‌های Uniswap و Chainlink استفاده می‌کند تا قیمت‌های بازار را در اختیار قراردادهای هوشمند خود بگذارد.


بنیان‌گذاران فرکس شیر (Frax Share) چه افرادی هستند؟

بنیان‌گذاران فرکس شیر (Frax Share) چه افرادی هستند؟

شناخت بنیان‌گذاران این پروژه‌ی کریپتوکارنسی، به شما کمک می‌کند که با اعتبار و ارزش ارز دیجیتال فرکس شیر آشنا شوید و درباره‌ی سرمایه گذاری روی FXS تصمیم درستی بگیرید. نکته‌ی جالب درباره‌ی پلتفرم فرکس (Frax) این است که این پروژه در سال 2019، توسط یک توسعه‌دهنده و برنامه‌نویس ایرانی-آمریکایی، به نام سام کاظمیان، پایه‌گذاری شد. در واقع، سام کاظمیان مشاهده کرد که استیبل کوین‌های مختلفی به بازار کریپتو راه پیدا کرده‌اند؛ اما هیچ‌کدام از سیاست‌های الگوریتمی و وثیقه پیروی نمی‌کنند. در نتیجه، ایده‌ی راه‌اندازی استیل کوین FRAX به ذهن او رسید. از طرفی، تراویس مور (Travis Moore) و جیسون هوان (Jason Huan) نیز، به‌عنوان تیم مهندسی پروژه، سام کاظمیان را در راه‌اندازی این پلتفرم، همراهی کرده‌اند.


ارز دیجیتال فرکس شیر (FXS) چیست؟

فرکس شیر (FXS) توکن ناپایدار (غیر استیبل) و کاربردی پلتفرم فرکس است. در واقع، فرکس شیر دارای نوسانات قیمتی بوده و برای تصمیم‌گیری‌های حاکمیتی و عملکرد صحیح پلتفرم استفاده می‌شود. از طرفی، فرکس به‌جای اینکه به یک سازمان غیرمتمرکز خودگردان (DAO) با مدیریت کاربران تبدیل شود، می‌خواهد که حاکمیت را به توکن FXS محدود کند تا این توکن با استفاده از موارد زیر، مدیریت پلتفرم را برعهده داشته باشد:


 • تنظیم استخرهای وثیقه

 • متعادل‌کردن کارمزدهای مختلف

 • به‌روزرسانی نسبت وثیقه

عرضه‌ی کل ارز دیجیتال فرکس شیر FXS

عرضه‌ی اولیه‌ی ارز دیجیتال فرکس شیر (FXS) محدود به 100 میلیون توکن بود؛ اما امکان کاهش مقدار توکن در گردش این ارز وجود دارد. ازآنجایی‌که پلتفرم فرکس (Frax) از سیاست پولی الگوریتمی-کسری استفاده می‌کند، عرضه‌ی استیبل کوین FRAX حالتی پویا داشته و با افزایش تقاضا برای FRAX، با توجه به الگوریتم پلتفرم، عرضه‌ی توکن FXS کاهش می‌یابد. تغییرات نسبت میان عرضه‌ی FXS و تقاضا برای FRAX، به استیبل کوین این پلتفرم کمک می‌کند که در قیمت 1 دلار ثابت بماند.


توکنومیک ارز دیجیتال فرکس شیر FXS

همان‌طور که گفتیم، تعداد کل واحدهای FXS برای با 100 میلیون توکن است که این توکن‌ها به‌صورت زیر اختصاص داده می‌شوند:


 • 65 درصد به جامعه‌ی فرکس

 • 35 درصد به تیم اصلی و سرمایه‌گذاران

چه چیزی پلتفرم فرکس (Frax) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

چه چیزی پلتفرم فرکس (Frax) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

پلتفرم فرکس (Frax) استیبل کوینی مبتنی بر جامعه و منحصربه‌فرد را ارائه کرده است. سیاست پولی الگوریتمی-کسری این پلتفرم و استفاده از دو ارز دیجیتال FXS و FRAX نقطه‌ی تمایز فرکس با سایر ارزهای دیجیتال مشابه بوده و می‌تواند روی ارزش و قیمت ارز دیجیتال فرکس تأثیر بگذارد.


مزایا و معایب فرکس شیر (Frax Share) چیست؟

آشنایی با مزایا و معایب این پروژه‌ی کریپتو به شما کمک می‌کند که برای سرمایه گذاری روی FXS تصمیم درستی بگیرید.


مزایای فرکس شیر (Frax Share)

مزایای پلتفرم Frax Share عبارت‌اند از:


 • حق رای: دارندگان توکن FXS می‌توانند در تصمیمات حاکمیتی این پلتفرم شرکت داشته باشند و درباره‌ی آینده‌ی این پروژه تصمیم بگیرند.

 • تنوع در عملکرد: پلتفرم فرکس شیر از دو توکن FRAX و FXS برای ایجاد یک استیبل کوین جدید استفاده می‌کند. همچنین، روش مدیریت قیمت FRAX نیاز دارای تنوع خوبی است.

 • عرضه‌ی محدود: عرضه‌ی کل توکن FXS به 100 میلیون واحد محدود شده است و احتمال کاهش آن نیز وجود دارد. این مسئله می‌تواند روی ارزش و قیمت FXS تاثیر بگذارد.

معایب فرکس شیر (Frax Share)

همه‌ی پروژه‌های کریپتو در کنار مزایایشان، معایبی نیز دارد. معایب فرکس شیر نیز عبارت‌اند از:


 • جنجال استفان مور: یکی از بنیان‌گذاران فرکس شیر، به نام استفان مور، نوشته‌هایی منفی درباره‌ی زنان منتشر کرده است و این مسئله می‌تواند روی دیدگاه کلی کاربران نسبت به فرکس شیر تاثیری منفی بگذارد.

 • وابستگی به استیبل کوین: توکن FXS به عملکرد توکن FRAX وابسته است و فقط در صورت موفقیت این استیبل کوین می‌تواند به رشد خود ادامه دهد.

ارز دیجیتال فرکس شیر (FXS) را کجا ذخیره کنیم؟

ارز دیجیتال فرکس شیر (FXS) را کجا ذخیره کنیم؟

پس از خرید Frax Share به کیف پولی برای ذخیره کردن این ارز نیاز دارید. در انتخاب کیف پول مناسب، مواردی مانند کارمزدها، شبکه‌های انتقال، امنیت و... اهمیت زیادی دارند؛ بااین‌حال، ما در اینجا بهترین کیف پول‌هایی را که برای ارز دیجیتال FXS مناسب هستند، به شما معرفی می‌کنیم:


 • Trust Wallet

 • Atomic Wallet

 • MyEtherWallet

 • Ledger

خرید ارز دیجیتال فرکس شیر (FXS) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال فرکس شیر (FXS) در صرافی اکسبیتو بسیار آسان است و با سرعت بالایی انجام می‌شود. برای خرید FXS در اکسبیتو، کافی است که مراحل زیر را دنبال کنید:


1_ ثبت‌نام و ایجاد حساب کاربری در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو


2_ ورود به حساب کاربری و انجام مراحل احراز هویت (احراز هویت در صرافی اکسبیتو بسیار ساده است و سرعت بسیار بالایی دارد. احراز هویت در اکسبیتو در دو مرحله انجام می‌شود. مرحله‌ی اول، فقط 1 دقیقه طول می‌کشد و به شما امکان خرید و فروش FXS و سایر رمزارزها را می‌دهد. مرحله‌ی دوم برای دسترسی به امکانات پیشرفته‌تر است. در ضمن، برای اطلاع از این مراحل، می‌توانید به بخش احراز هویت اکسبیتو مراجعه کنید.)


3_ ارائه‌ی اطلاعات مربوط به حساب یا کارت بانکی برای واریز پول (واریز پول در اکسبیتو به‌صورت نامحدود انجام می‌شود.) برای خرید ارز دیجیتال فرکس شیر (FXS) می‌توانید از بازارهای ریالی و تتری در صرافی اکسبیتو استفاده کنید. اگر می‌خواهید FXS را با پرداخت ریالی بخرید، باید مبلغ موردنظر را به اکسبیتو واریز کنید و برای خرید فرکس شیر با تتر، باید مقدار تتر مدنظرتان را به کیف پول خود در اکسبیتو منتقل کنید.


4_ پس از تکمیل مراحل ثبت سفارش و خرید FXS، مقدار ارزی که خریده‌اید به کیف پول شما در صرافی اکسبیتو منتقل می‌شود. در ضمن، می‌توانید FXS را در کیف پول شخصی خود در اکسبیتو که یک کیف پول ایمن و کاربردی است نگهداری کنید.


فروش ارز دیجیتال فرکس شیر (FXS) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال فرکس شیر (FXS) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال فرکس شیر (FXS) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو، با بهترین قیمت فروش و همچنین، با سرعت بالایی انجام می‌شود. پس از فروش فرکس شیر، می‌توانید به‌سرعت معادل ریالی یا تتری آن را به کیف پول خود منتقل کنید. در نتیجه، برای فروش FXS در اکسبیتو، مراحل زیر را دنبال کنید:


1_ ثبت‌نام و ایجاد حساب کاربری در اکسبیتو


2_ ورود به حساب کاربری خود در اکسبیتو و تکمیل مراحل احراز هویت


3_ ارائه‌ی اطلاعات حساب یا کارت بانکی برای واریز پول


4_ انتقال ارز FXS به کیف پولتان در صرافی اکسبیتو (درصورتی‌که ارز فرکس شیر را در کیف پول خود در اکسبیتو نگهداری می‌کنید، نیازی به انجام این مرحله ندارید.)


5_ ثبت سفارش فروش FXS در صرافی اکسبیتو


6_ پس از فروش FXS، معادل ریالی و یا تتری آن به کیف پول شما در اکسبیتو منتقل می‌شود. سپس، می‌توانید به‌راحتی و با سرعت زیاد، وجه خود را از اکسبیتو برداشت کنید. (واریز وجه در اکسبیتو به‌صورت آنی و توسط 14 بانک معتبر انجام می‌شود.)


تسویه حساب آنی فرکس شیر (FXS) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

تسویه حساب فرکس شیر (FXS) و سایر رمزارزها در صرافی اکسبیتو، به‌صورت آنی ریالی یا انتقال آنی به حساب بانکی انجام می‌شود. پس از فروش FXS در صرافی اکسبیتو، می‌توانید به‌سرعت و به‌راحتی درخواست برداشت آنی را در اکسبیتو ثبت کنید. صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو تسویه حساب فرکس شیر و سایر ارزهای دیجیتال را تا سقف 50 میلیون تومان، به‌صورت آنی انجام می‌دهد. تسویه حساب آنی اکسبیتو از طریق 14 بانک معتبر کشور و در تمام ساعات شبانه‌روز انجام می‌شود و فقط 3 ثانیه تا نهایتاً 1 دقیقه طول می‌کشد که وجه شما به حسابتان واریز شود.


درصورتی‌که در مراحل خرید و فروش فرکس شیر (FXS) و سایر رمزارزها به مشکلی برخوردید و یا اینکه هرگونه سوالی داشتید، می‌توانید به بخش سوالات متداول در صرافی اکسبیتو مراجعه کنید. علاوه‌بر آن، همکاران ما در تیم پشتیبانی اکسبیتو، به‌صورت 24 ساعته و در تمام روزهای هفته پاسخ‌گوی سوالات شما هستند.