خرید ارز دیجیتال رپد بیت کوین | فروش Wrapped Bitcoin | قیمت WBTC

بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان یک نقطه ضعف بزرگ دارد؛ اینکه در بلاک چین بیت کوین ایزوله است و نمی‌توان آن را در سایر زنجیره‌های بلاک چینی خرید و فروش کرد. این نقطه ضعف، زمانی پررنگ‌تر می‌شود که قصد داشته باشید از برنامه‌های دیفای در بلاک چین اتریوم استفاده کنید؛ اما نتوانید از بیت کوین برای پرداخت بهره ببرید! توسعه‌دهندگان ارزهای دیجیتال برای حل این مشکل، ارز دیجیتالی به نام رپد بیت کوین را با نماد WBTC راه‌اندازی کرده‌اند تا کاربران بتوانند با استفاده از بیت کوین در بلاک چین اتریوم تراکنش داشته باشند. در این مقاله، رپد بیت کوین را هم از نظر توکنومیک و قیمتی بررسی می‌کنیم و هم روش کار آن را توضیح می‌دهیم. همچنین، درباره روش خرید و فروش رپد بیت کوین در صرافی اکسبیتو نیز صحبت خواهیم کرد.


قیمت ارز دیجیتال WBTC

قیمت ارز دیجیتال WBTC

wBTC نسخه‌ای از بیت کوین است که بر بستر بلاک چین اتریوم کار می‌کند؛ بنابراین، یا هم‌قیمت بیت کوین است یا در حد چند دلار، اختلاف قیمت دارد. رپد بیت کوین از اوایل سال ۲۰۱۹ وارد بازار شد و مورد استفاده قرار گرفت. برای اولین‌بار، این ارز دیجیتال با قیمتی در حدود ۳۵۴۰ دلار خرید و فروش شد و هم‌قیمت بیت کوین بود. wBTC به‌همراه بیت کوین رشد کرد و در اواخر سال ۲۰۲۱، اوج قیمت ۶۷ هزار دلار را تجربه کرد؛ البته، اوج قیمت بیت کوین بیشتر از wBTC بود و تا نزدیکی ۶۸ هزار و ۸۰۰ دلار هم بالا رفت. در زمان نگارش این مقاله، در ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۲، رپد بیت کوین با قیمت ۲۶ هزار و ۵۳۱ دلار خرید و فروش می‌شود؛ اما قیمت خود بیت کوین ۲۶ هزار و ۴۸۶ دلار است.


خرید و فروش ارز دیجیتال wBTC در ایران

wBTC یکی از توکن‌های مشهور و معتبر بازار است که در لیست معاملاتی اکثر صرافی‌های بین‌المللی وجود دارد. بعضی از صرافی‌های بین‌المللی به کاربران ایرانی هم خدمات ارائه می‌دهند و بعضی دیگر، از تحریم‌ها پیروی می‌کنند و آی‌پی ایران را مسدود کرده‌اند.


به‌طور کلی خرید و فروش ارز دیجیتال wBTC در صرافی‌های بین‌المللی برای کاربران ایرانی چندان ساده نیست؛ زیرا ابتدا باید ریال ایران را به دلار یا تتر تبدیل کنند و برای آن کارمزد بپردازند. بعد از آن، امکان خرید ارز دیجیتال wBTC را خواهند داشت. بااین‌حال، اگر برای خرید رپد بیت کوین از یک صرافی معتبر ایرانی استفاده کنید، دیگر نیازی نیست که برای تبدیل ریال به تتر، کارمزد بپردازید و می‌توانید به‌صورت مستقیم wBTC را با ریال ایران بخرید. صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو خدمات خرید و فروش wBTC را به 3 روش «خرید و فروش محدود»، «خرید و فروش فوری» و «سوآپ» ارائه می‌دهد. همچنین، شما می‌توانید رپد بیت کوین را در بازارهای ریالی و تتری اکسبیتو، معامله کنید.


رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin) چیست؟

رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin) چیست؟

Wrap در زبان انگلیسی به معنی پیچیدن چیزی در لفافه‌ای از چیز دیگر است. Wrapped Bitcoin هم بیت کوینی محسوب می‌شود که در لفافه‌ای از استاندارد ERC-20 پیچیده شده تا در بلاک چین اتریوم قابل استفاده باشد.


اتریوم بزرگ‌ترین بلاک چین میزبان نرم‌افزارهای غیرمتمرکز (dApps) و اکوسیستم دیفای است. بسیاری از پروژه‌های دیفای بر بستر اتریوم و زنجیره‌های جانبی آن فعالیت می‌کنند. مشتریان برای استفاده از خدمات پروژه‌های دیفای، به توکن‌های دارای استاندارد ERC-20 نیاز دارند. این الزام باعث شده که دارندگان بیت کوین برای استفاده از خدمات دیفای با مشکل مواجه شوند و برای پرداخت‌هایشان به تبدیل بیت کوین به اتر یا سایر توکن‌های ERC-20 نیاز داشته باشند؛ اما رپد بیت کوین راهکار ساده‌تری ارائه کرده است تا انزوای بیت کوین را از بین ببرد و امکان استفاده از بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا را در سایر بلاک چین‌ها فراهم کند.


رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin) چطور کار می کند؟‌

رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin) چطور کار می کند؟‌

برای ضرب‌ کردن wBTC باید واسطه‌ای وجود داشته باشد که معمولا آن را با نام مرچنت (merchant) می‌شناسند. مرچنت می‌تواند یک صرافی ارز دیجیتال باشد یا یک پروژه دیفای مبتنی بر اتریوم که درخواست صدور توکن wBTC را ثبت می‌کند. مرچنت باید پیش از توزیع wBTC، کاربرانی را که از این توکن استفاده می‌کنند، احراز هویت کند و فرایند KYC را انجام دهد تا مطمئن شود که کاربر از wBTC در جهت کارهای خلاف مقررات، مانند پول‌شویی، استفاده نخواهد کرد.


درحال‌حاضر، کمپانی BitGo، متولی wBTC محسوب می‌شود و وظیفه ضرب‌ کردن این توکن‌ها را بر عهده دارد. به‌این‌ترتیب، مرچنت باید وثیقه و درخواست صدور wBTC را به BitGo ارسال کند.


در مرحله بعدی، شما به‌عنوان کاربر باید یک بیت کوین را به مرچنت بدهید و در ازای آن، توکن رپد شده بیت کوین را بگیرید. این تراکنش هم می‌تواند در بستر یک صرافی ارز دیجیتال متمرکز انجام شود و هم به‌صورت همتابه‌همتا در بستر یک صرافی غیرمتمرکز صورت بگیرد. دقت داشته باشید که تراکنش بین شما و مرچنت با استفاده از یک قرارداد هوشمند انجام می‌شود. بعد از نهایی‌شدن این معامله، شما مالک یک بیت کوین رپد شده هستید و می‌توانید از آن در پروژه‌های مختلف مبتنی بر اتریوم استفاده کنید.


وقتی کارتان با wBTC تمام شد، می‌توانید دوباره با مرچنت وارد معامله شوید، بیت کوین رپد شده را بدهید و بیت کوین اصلی خود را پس بگیرید. برای این کار، باید به مرچنت درخواست ارسال نمایید و مانند قبل، طی یک معامله در صرافی متمرکز یا غیرمتمرکز، بیت کوین رپد شده را با بیت کوین اصلی معاوضه کنید. در نهایت، شما BTC خود را خواهید داشت و مرچنت هم wBTC را که از شما تحویل گرفته می‌سوزاند.


بنیان‌گذاران رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin) چه کسانی هستند؟

توسعه‌دهندگان Wrapped Bitcoin، شرکت‌های BitGo ،Kyber Network و Ren protocol هستند. این کنسرسیوم، وایت پیپر رپد بیت کوین را در ۲۴ ژانویه ۲۰۱۹ منتشر کرد و خود توکن هم در ۳۱ ژانویه به بازار عرضه شد. در ابتدا، تعداد مرچنت‌هایی که امکان درخواست تبدیل BTC به wBTC را داشتند، ۸ عدد بود و سایر مرچنت‌ها به مرور زمان به لیست اضافه شدند.


رپد بیت کوین توسط یک سازمان دائو (DAO) مدیریت می‌شود که در زمان نگارش این مقاله، ۱۷ عضو به نمایندگی از بخش‌های مختلف اکوسیستم دیفای دارد. این اعضا امکان مدیریت کیف پول چندامضایی رپد بیت کوین را دارند و می‌توانند به تغییرات مختلف در این پروژه رأی دهند.


چه چیزی رپد بیت کوین (wBTC) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

چه چیزی رپد بیت کوین (wBTC) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

⚠️همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، یکی از مهم‌ترین نقاط ضعف BTC، ایزوله‌بودن آن در بلاک چین بیت کوین است و امکان معامله این ارز دیجیتال در سایر بلاک چین‌ها وجود ندارد. بنابراین، ویژگی منحصربه‌فرد wBTC، ازبین‌بردن این محدودیت و ایجاد ارزش برای کاربران دیفای و نرم‌افزارهای غیرمتمرکز است.

جالب است بدانید که wBTC تنها توکن رپد شده بیت کوین نیست؛ نسخه‌های دیگری از بیت کوین رپد شده نیز برای بلاک چین‌های دیگر وجود دارند تا امکان معامله این ارز دیجیتال در سایر زنجیره‌ها نیز فراهم شود. به‌عنوان مثال Sollet Bitcoin با نماد SOBTC، بیت کوین رپد شده‌ای است که در بلاک چین سولانا مورد استفاده قرار می‌گیرد.


ارز دیجیتال رپد بیت کوین (wBTC) چیست؟

ارز دیجیتال رپد بیت کوین (wBTC) چیست؟

ارز دیجیتال wBTC، توکن رپد شده‌ای است که Bitgo در ازای درخواست مرچنت‌ها ضرب می‌کند. مرچنت‌ها نیز بعد از دریافت این توکن، با کاربران وارد معامله می‌شوند و به مقداری که درخواست داده بودند، wBTC را در اختیارشان قرار می‌دهند. هر توکن wBTC ارزشی برابر با یک بیت کوین واقعی دارد و می‌تواند نقدینگی بیت کوین را به زنجیره اتریوم انتقال دهد.


توکنومیک ارز دیجیتال رپد بیت کوین wBTC

توکنومیک ارز دیجیتال رپد بیت کوین wBTC

همان‌طور که در روش کار رپد بیت کوین توضیح دادیم، این ارز دیجیتال در ازای درخواست کاربران ضرب می‌شود و بعد از پایان کاربری هم سوزانده خواهد شد. بنابراین توکنومیک این ارز دیجیتال با سایر توکن‌ها متفاوت است. به‌عنوان مثال نمی‌توان عددی را به‌عنوان حداکثر تعداد توکن‌های قابل عرضه به بازار، تعیین کرد.


سایر اطلاعات مربوط به توکنومیک wBTC عبارت‌اند از:


  • ارزش بازار: ۴ میلیارد و ۳۲۴ میلیون دلار

  • حجم توکن‌های در گردش در ۲۵ شهریور ۱۴۰۲: ۱۶۲ هزار و ۹۷۵ wBTC

  • حجم معاملات روزانه در ۲۵ شهریور ۱۴۰۲: ۱۸۷ میلیون و ۴۴۹ هزار دلار

مزایا و معایب Wrapped Bitcoin چیست؟

با توجه به اطلاعاتی که تا این بخش از مقاله ارائه دادیم، احتمالا متوجه شده‌اید که رپد بیت کوین تا چه اندازه کاربردی است و می‌تواند چه مشکلاتی را از پیش رو بردارد؛ اما بیایید مزایا و معایب این ارز دیجیتال را با دقت بیشتری بررسی کنیم.


مزایا و معایب Wrapped Bitcoin چیست؟

ارز دیجیتال wBTC را کجا ذخیره کنیم؟

wBTC یک توکن دارای استاندارد ERC-20 است که می‌توان آن را روی ولت‌های اتریوم ذخیره کرد. در انتخاب کیف پول مناسب برای wBTC باید به مواردی مانند امنیت، شبکه‌های انتقال و کارمزدها توجه داشته باشید. به‌خاطر همین، در این بخش، بهترین کیف پول‌های مناسب برای رپد بیت کوین را معرفی می‌کنیم:


  • MetaMask

  • Ellipal

  • Trust Wallet

  • Argent

  • Coinbase

  • کیف پول اختصاصی اکسبیتو

علاوه‌بر کیف پول‌های فوق، پس از خرید wBTC، می‌توانید از کیف پول اختصاصی‌تان در صرافی اکسبیتو، برای نگهداری از رپد بیت کوین استفاده کنید. کیف پول اکسبیتو امنیت بسیار بالایی دارد و به شما کمک می‌کند که هزینه نقل‌و‌انتقال wBTC را کاهش دهید.


خرید ارز دیجیتال رپد بیت کوین (wBTC) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید ارز دیجیتال رپد بیت کوین (wBTC) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

صرافی ارز دیجیتال ایرانی اکسبیتو خدمات خرید wBTC را به کاربران ایرانی ارائه می‌دهد. شما می‌توانید با ریال ایران و یا تتر رپد بیت کوین را در صرافی اکسبیتو بخرید و به هر آدرسی که می‌خواهید، انتقال دهید. برای خرید ارز دیجیتال wBTC در صرافی اکسبیتو، گام‌‌های زیر را طی کنید:


1_ وارد سایت یا اپلیکیشن اکسبیتو شوید. روی گزینه ثبت‌نام کلیک کرده و اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید.


2_ برای خرید و فروش wBTC، احراز هویت اولیه لازم است که تنها 1 دقیقه طول می‌کشد. با احراز هویت اولیه، امکان خرید و فروش رپد بیت کوین را خواهید داشت. مرحله دوم احراز هویت نیز برای دسترسی به امکانات پیشرفته‌تر اکسبیتو است.


3_ اطلاعات حساب یا کارت بانکی خود را برای واریز پول، ارائه دهید. (واریز پول توسط اکسبیتو، به‌صورت نامحدود انجام می‌شود.)


4_ حساب خود را به اندازه معادل ریالی رپد بیت کوین‌های مورد نیاز شارژ کنید و اگر قصد دارید با تتر خرید کنید، مقدار تترهای مورد نیاز را به آدرس کیف پولتان در اکسبیتو، انتقال دهید.


5_ دستور خرید wBTC را ثبت کنید و منتظر بمانید. بعد از پردازش سفارش، رپد بیت کوین به کیف پول شما در اکسبیتو اضافه خواهد شد.


فروش ارز دیجیتال رپد بیت کوین (wBTC) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال رپد بیت کوین (wBTC) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش رپد بیت کوین (wBTC) در صرافی اکسبیتو به‌راحتی و با سرعت بالایی انجام می‌شود. پس از فروش wBTC، معادل ریالی و یا تتری آن به کیف پول شما در اکسبیتو منتقل خواهد شد. سپس، شما می‌توانید با سرعت زیادی وجه خود را از اکسبیتو برداشت کنید. برای فروش رپد بیت کوین در اکسبیتو، مراحل زیر را انجام دهید:


1_ در صرافی اکسبیتو ثبت‌نام کرده و حساب کاربری‌تان را ایجاد کنید.


2_ مرحله‌ اول احراز هویت اکسبیتو را انجام دهید.


3_ اطلاعات کارت یا حساب بانکی‌تان را برای واریز پول ثبت کنید.


4_ رپد بیت کوین‌هایتان را به کیف پول اکسبیتو انتقال دهید.


5_ درخواست فروش wBTC را در اکسبیتو ثبت کنید.


6_ پس از فروش رپد بیت کوین، معادل ریالی و یا تتری آن‌، به کیف پول اختصاصی‌تان در اکسبیتو انتقال داده خواهد شد. حالا می‌توانید به‌راحتی و با ارائه‌ی درخواست تسویه حساب آنی، وجه خود را برداشت کنید.


تسویه حساب آنی رپد بیت کوین (wBTC) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

در صرافی اکسبیتو، بعد از فروش دارایی‌ها، امکان تسویه حساب آنی وجود دارد و به‌محض فروش رپد بیت کوین، می‌توانید هزینه آن را از حساب اکسبیتو به حساب بانکی خود انتقال دهید. اکسبیتو با ۱۴ بانک کشور همکاری دارد و طی ۳ ثانیه تا ۱ دقیقه، مبلغ مورد نظرتان را به حساب بانکی شما واریز خواهد کرد. خدمات تسویه حساب آنی اکسبیتو محدودیت زمانی ندارد و در هفت روز هفته، به‌صورت شبانه‌روزی، مبلغ تعیین‌شده را به‌سرعت به حساب بانکی شما واریز می‌کند.


در اکسبیتو لیستی از سوالات متداول کاربران نوشته شده است که مشکلات احتمالی شما در مسیر خرید و فروش wBTC را حل می‌کند. همچنین اگر در فرایند خرید و فروش یا تسویه حساب آنی، سوالی دارید، می‌توانید با پشتیبانی آنلاین اکسبیتو ارتباط برقرار کنید. تیم پشتیبانی اکسبیتو به‌صورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته، آماده پاسخ‌گویی به سوالات شماست.