ارز دیجیتال، شکلی از ارز است که فقط به‌ صورت دیجیتال یا الکترونیکی در دسترس است. به آن پول دیجیتال، پول الکترونیک، رمزارز و... نیز می‌ گویند. ارزهای دیجیتال یا رمز ارزها، طیف وسیعی از جمله بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و کاردانو و... را شامل می‌ شوند که هر کدام ارزش‌ ها و قوانین جداگانه خود را دارد.

به منظور خرید و فروش رمز ارز می توانید از طریق پلتفرم اکسبیتو اقدام نمایید. در صورتیکه شما هم از آن دسته از کاربران می باشید که تنها قصد فروش رمزارز را دارید می بایست در اکسبیتو ثبت نام سریع و تنها در دودقیقه انجام دهید و نسبت به فروش رمزارز خود اقدام کنید. و اگر نیاز به انتقال و یا برداشت رمز ارز دارید می بایست احراز هویت تکمیلی انجام دهید. برای راهنمایی بیشتر درباره احراز هویت تکمیلی، می توانید مقاله آموزش ثبت نام و احراز هویت را مطالعه نمایید. همچنین می توانید برای آگاهی بیشتر با پشتیبانی اکسبیتو در تماس باشید.

انواع ارز دیجیتال و آشنایی با رمزارز

امروزه، ارز دیجیتال به یک موضوع رایج در بیشتر گفتگوهای مربوط به امور مالی تبدیل شده است. ارز دیجیتال به‌ آرامی شروع به پذیرش در بازارهای جهانی به‌ عنوان یک روش جایگزین برای پرداخت نقد کرده است. ارز دیجیتال نوعی پول الکترونیکی است که با استفاده از فناوری بلاکچین مدیریت می‌ شود. بلاکچین‌ ها شبکه‌ های کامپیوتری پیشرفته‌ ای هستند که با استفاده از ریاضیات و کد نویسی ایجاد می‌ شوند. برخلاف ارزهای نقدی که توسط دولت‌ ها صادر می‌ شوند و توسط مقامات بانکی تنظیم می‌ شوند، ارز های دیجیتال کاملا غیر متمرکز هستند و توسط هیچ دولت یا مرجعی صادر یا کنترل نمی‌ شوند.

ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی

کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) یک نسخه دیجیتالی از پول است که به شکل توکن یا سکه مجازی منتشر می‌ شود. می‌ توان از ارز دیجیتال برای خرید کالا یا دریافت خدمات از افراد یا شرکت‌ هایی که چنین پرداخت‌ هایی را می‌ پذیرند، استفاده کرد.

ارز های دیجیتال ویژگی فیزیکی ندارند و فقط به‌ صورت دیجیتال در دسترس هستند. تراکنش‌ های مربوط به ارز های دیجیتال با استفاده از رایانه یا کیف پول الکترونیکی انجام می‌ شود. در مقابل، ارز های فیزیکی مانند اسکناس و سکه‌ های ضرب شده، ملموس هستند، به این معنی که دارای ویژگی‌ ها و ویژگی‌ های فیزیکی مشخصی هستند. تراکنش‌ های مربوط به چنین ارز هایی تنها زمانی امکان‌ پذیر می‌ شوند که دارندگان آن‌ ها دارای مالکیت فیزیکی این ارزها باشند.

ارزهای دیجیتال دارای کاربرد مشابه ارز های فیزیکی هستند. می‌ توان از آن‌ ها برای خرید کالا و پرداخت هزینه خدمات استفاده کرد. آن‌ ها همچنین می‌ توانند استفاده گسترده‌ ای را در میان برخی از مراکز آنلاین مانند سایت‌ های بازی، پورتال‌ های مختلف یا شبکه‌ های اجتماعی، داشته باشند. ارز نقد به شکل فیزیکی وجود دارد و توسط یک سیستم متمرکز تولید و توزیع توسط، بانک مرکزی و سازمان‌ های دولتی منتشر می‌ شود. ارز های دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم نمونه‌ هایی از سیستم‌ های ارز غیر متمرکز هستند.

انواع ارز دیجیتال

تعداد ارز های دیجیتال بسیار زیاد است و امروز در این مقاله از تعدادی از آن ها برای شما رونمایی می کنیم و توضیحاتی مختصر و مقید در اختیار شما قرار می دهیم.

types-of-cryptocurrency
  1. بیت کوین با نماد BTC (Bitcoin)
  2. اتریوم با نماد ETH (Ethereum)
  3. لایت کوین با نماد LTC (Litecoin)
  4. کاردانو با نماد ADA (Cardano)
  5. پولکادوت با نماد DOT (Polkadot)
  6. استلار با نماد XLM (Stellar)
  7. دوج کوین با نماد DOGE (Dogecoin)

بیت کوین (BTC) چیست؟

بیت کوین نه‌ تنها یک روند ساز بوده و موجی از ارزهای رمزنگاری‌ شده را بر پایه شبکه غیر متمرکز ایجاد کرده است؛ بلکه به استاندارد واقعی ارزهای رمزنگاری‌ شده دیگر تبدیل شده است. بیت کوین ارز دیجیتال اصلی است و همچنان به‌ عنوان پیشرو در فضا باقی‌ مانده است. تا لحظه نگارش این مقاله، برترین ارز دیجیتال جهان، بیت کوین، بیش از 800 میلیارد دلار و قیمت هر عدد آن، بیش از 40 هزار دلار است.

بیت کوین در ژانویه 2009 ایجاد شد. ارز بیت کوین از ایده‌ هایی پیروی می‌ کند که در یک کاغذ سفید توسط ساتوشی ناکاموتو مرموز و با نام مستعار آمده است. هویت فرد یا افرادی که این فناوری را ایجاد کرده‌ اند هنوز یک رمز و راز است. بیت کوین نسبت به مکانیزم های پرداخت آنلاین سنتی، کارمزد تراکنش‌ های کمتر را می‌ خواهد و برخلاف ارز های دولتی، توسط یک مرجع غیر متمرکز اداره می‌ شود.

هیچ بیت کوین فیزیکی وجود ندارد و موجودی در یک دفتر کل نگهداری می‌ شود که همه به آن دسترسی شفاف دارند (اگرچه هر رکورد رمز گذاری شده است). تمام تراکنش‌ های بیت کوین توسط حجم عظیمی از قدرت محاسباتی از طریق فرآیندی به نام «بلاکچین» تأیید می‌ شوند. علیرغم اینکه بیت کوین در اکثر نقاط جهان وجه قانونی ندارد، اما بسیار محبوب است و باعث راه‌ اندازی صدها ارز دیجیتال دیگر شده است که در مجموع به آن‌ ها آلت کوین گفته می‌ شود. بیت کوین معمولاً هنگام معامله به‌ صورت اختصاری با نام BTC خوانده می‌ شود.

اتریوم با نماد (ETH) جیست؟

اولین جایگزین بیت کوین در لیست ما، اتریوم، یک ارز دیجیتال غیر متمرکز است که قراردادهای هوشمند و برنامه‌ های غیر متمرکز (dapps)، آن را قادر می‌ سازد بدون هیچ‌ گونه خرابی، کلاه‌ برداری، کنترل یا دخالت شخص ثالث، ساخته و مبادله شود. هدف اتریوم ایجاد مجموعه‌ ای غیر متمرکز از محصولات مالی است که هر کسی در جهان می‌ تواند آزادانه به آن دسترسی داشته باشد، صرف‌ نظر از ملیت، قومیت یا مذهب.


کاربران اکسبیتو به منظور خرید اتریوم می توانند به صورت سریع و با بهترین قیمت نسبت به خرید اتریوم در پلتفرم معاملاتی اکسبیتو اقدام نمایند. خرید اتریوم با قیمت جهانی و به صورت ۲۴ ساعته در اکسبیتو فراهم میباشد و کاربران میتوانند در هر لحظه از شبانه روز نسبت به خرید و فروش آن اقدام کنند.


اتریوم در سال 2015 راه‌ اندازی شد، در حال حاضر دومین ارز دیجیتال بزرگ پس از بیت کوین از نظر ارزش بازار است، اگرچه با اختلاف قابل‌ توجهی از ارز دیجیتال غالب یعنی ارز بیت کوین عقب‌ تر است. پس از حمله به سازمان غیر متمرکز خود مختار (DAO) در سال 2016، اتریوم به (ETH) و (ETC) تقسیم شد. در سال 2021، اتریوم الگوریتم اجماع خود را از PoW به PoS تغییر داد. این حرکت در نظر گرفته شده است تا به شبکه اتریوم اجازه دهد با انرژی بسیار کمتر و سرعت تراکنش بهتر کار کند و همچنین یک محیط اقتصادی پایدار تر را ایجاد کند. PoS به شرکت‌ کنندگان شبکه اجازه می‌ دهد تا اتریوم خود را در شبکه به «سهام» تبدیل کنند. این فرآیند به ایمن‌ سازی شبکه و پردازش تراکنش‌ های رخ داده کمک می‌ کند. کسانی که این کار را انجام می‌ دهند پاداش اتریوم دریافت می‌ کنند، مشابه حساب بهره که در بانک افتتاح می‌ شود.

لایت کوین با نماد (LTC) چیست؟

لایت کوین که در سال 2011 راه‌ اندازی شد، یکی از اولین ارز های رمز پایه ای بود که ردپای بیت کوین را دنبال کرد و اغلب از آن به‌ عنوان «نقره به طلای بیت کوین» یاد می‌ شود. این ارز توسط چارلی لی، فارغ‌ التحصیل MIT و مهندس سابق گوگل ایجاد شده است. لایت کوین مبتنی بر یک شبکه پرداخت جهانی منبع باز است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی‌ شود و از رمز گذاری به‌ عنوان اثبات کار استفاده می‌ کند که می‌ تواند با کمک CPU های مصرف‌ کننده رمزگشایی شود.

اگرچه لایت کوین از بسیاری جهات مانند بیت کوین است؛ اما نرخ تولید بلاک سریع‌ تری دارد و از این رو زمان تأیید تراکنش سریع‌ تری را ارائه می‌ دهد. به غیر از توسعه‌ دهندگان، تعداد فزاینده‌ ای از بازرگانان وجود دارد که لایت کوین را می‌ پذیرند. از نوامبر 2021، لایت کوین دارای ارزش بازار 14 میلیارد دلار و ارزش هر عدد آن حدود 200 دلار است که آن را هفدهمین ارز دیجیتال بزرگ در جهان می‌ کند.

کاردانو با نماد (ADA) چیست؟

کاردانو یا Cardano یک ارز رمزنگاری‌ شده 'Ouroboros proof of stake' است که با رویکردی مبتنی بر کار جمعی مهندسان، ریاضی دانان و کارشناسان رمزنگاری، ایجاد شده است. این پروژه توسط چارلز هاسکینسون، یکی از پنج عضو مؤسس اولیه اتریوم، تأسیس شد. پس از اختلاف نظر با مسیری که اتریوم در پیش گرفته بود، آن را ترک کرد و بعداً به ایجاد کاردانو کمک کرد.

تیم کاردانو بلاکچین خود را از طریق آزمایش‌ های گسترده و تحقیقات بازبینی شده ایجاد کرده است. محققین پشت این پروژه بیش از 90 مقاله در مورد فناوری بلاکچین در طیف وسیعی از موضوعات نوشته‌ اند. با توجه به این فرآیند سخت‌ گیرانه، به نظر می‌ رسد که کاردانو در میان همتایان خود و همچنین سایر ارز های دیجیتال بزرگ برجسته باشد.

به کاردانو لقب «قاتل اتریوم» نیز داده شده است؛ زیرا گفته می‌ شود که بلاکچین آن توانایی بیشتری دارد. در حالی که اتریوم را در مدل اجماع اثبات سهام شکست داده است، هنوز راه درازی در زمینه کاربردهای مالی غیر متمرکز دارد. از نوامبر 2021 Cardano دارای ششمین ارزش بازار بزرگ با 57 میلیارد دلار است و هر ADA حدود یک دلار معامله می‌ شود.

انواع ارز دیجیتال و آشنایی با رمزارز

پولکادات با نماد (DOT) چیست؟

پولکادات یک مدرک منحصر به‌ فرد برای اثبات سهام رمز ارز است که هدف آن ارائه قابلیت همکاری در بین سایر بلاکچین ها است. جزء اصلی Polkadot زنجیره رله آن است که امکان همکاری شبکه‌ های مختلف را فراهم می‌ کند. همچنین به «پاراچین» یا بلاکچین های موازی با توکن های بومی خود برای موارد استفاده خاص اجازه دسترسی می‌ دهد. تفاوت Polkadot با Ethereum این است که به جای اجرای برنامه‌ های غیر متمرکز، در Polkadot توسعه‌ دهندگان می‌ توانند بلاکچین خود را ایجاد کنند و در عین حال از امنیتی که کل زنجیره Polkadot ایجاد کرده نیز استفاده کنند؛ زیرا هر چه بلاکچین بزرگ‌ تر باشد، امنیت بیشتری دارد.

این مفهوم در Polkadot به‌ عنوان امنیت مشترک شناخته می‌ شود. Polkadot توسط گاوین وود، یکی دیگر از بنیان‌ گذاران اصلی پروژه اتریوم ایجاد شد که در نهایت نتوانست با آن‌ ها به توافق برسد. از نوامبر 2021 پولکادات دارای ارزش بازار تقریباً 41 میلیارد دلار است و یک DOT به قیمت 39 دلار معامله می‌ شود.

استلار با نماد XLM (Stellar) چیست؟

استلار Stellar یک شبکه بلاکچین منبع باز است که برای ارائه راه‌ حل‌ های مالی از طریق اتصال مؤسسات مالی، به‌ منظور انجام تراکنش‌ های بزرگ، طراحی شده است. تراکنش‌ های عظیم بین بانک‌ها و شرکت‌ های سرمایه‌ گذاری که معمولاً چندین روز طول می‌ کشد و شامل تعدادی واسطه و هزینه زیادی می‌ شود، اکنون تقریباً بلافاصله بدون هیچ واسطه‌ ای به لطف Stellar انجام می‌ شود و برای کسانی که معامله را انجام می‌ دهند هزینه‌ ای کم یا هیچ هزینه‌ ای ندارد.

در حالی که Stellar خود را به‌عنوان یک بلاکچین سازمانی برای تراکنش‌ های سازمانی معرفی کرده است، اما همچنان یک بلاکچین منبع باز است که می‌ تواند توسط هر کسی استفاده شود. این سیستم امکان تراکنش‌ های فرامرزی بین هر رمزارز را فراهم می‌ کند. واحد پول اصلی Stellar Lumens است. Stellar توسط Jed McCaleb یکی از اعضای مؤسس آزمایشگاه Ripple و توسعه‌ دهنده پروتکل ریپل تأسیس شد. او سر انجام شغل خود را در ریپل ترک کرد و به تأسیس بنیاد توسعه استلار ادامه داد. اکنون استلار لومن دارای ارزش بازار 8 میلیارد دلار است و از نوامبر 2021 قیمت هر عدد آن کمتر از یک دلار ارزش‌ گذاری شده است.

دوج کوین با نماد DOGE (Dogecoin) چیست؟

دوج کوین یا Dogecoin که توسط برخی به عنوان 'memecoin' نامیده می‌ شود، در سال 2021 با افزایش سرسام‌ آور قیمت سکه، سروصدای زیادی به پا کرد. این سکه که از تصویر shiba inu به‌ عنوان آواتار خود استفاده می‌ کند، توسط برخی از شرکت‌ های بزرگ از جمله Dallas Mavericks، Kronos و شاید مهم‌ تر از همه، SpaceX یک سازنده هوا فضای آمریکایی که متعلق به ایلان ماسک است، به‌ عنوان نوعی ارز دیجیتال برای پرداخت پذیرفته شده است.

انواع ارز دیجیتال و آشنایی با رمزارز

دوج کوین توسط دو مهندس نرم‌ افزار به نام‌ های بیلی مارکوس و جکسون پالمر در سال 2013 ایجاد شد. بنا بر گزارش‌ ها، مارکوس و پالمر این سکه را در ابتدا به‌ عنوان یک شوخی ایجاد کردند! قیمت DOGE در هفته‌ ای که قرار بود آلون ماسک پخش زنده تلویزیونی داشته باشد، به بالاترین حد خود یعنی 0.71 دلار رسید. از نوامبر 2021، ارزش بازار Dogecoin 29.2 میلیارد دلار است و ارزش یک DOGE اکنون حدود 0.22 دلار است که آن را به دهمین ارز دیجیتال بزرگ تبدیل می‌ کند.

نتیجه گیری


در این مقاله برخی از مهم‌ ترین ارز های دیجیتال را بررسی کردیم. با این حال، این فهرست کاملاً جامع نیست. یکی از دلایل این است که تا نوامبر 2021 بیش از 10000 نوع ارز دیجیتال تولید شده است در حالی که بسیاری از این رمز ارزها حجم زیادی از طرفداران یا معاملات را ندارند، برخی از آن‌ ها نیز فقط در میان جوامع اختصاصی و سرمایه‌ گذاران انگشت‌ شمار، استفاده می‌ شوند. فراتر از آن، حوزه ارز های رمزنگاری‌ شده دینامیک بوده و همیشه در حال گسترش است و ارز دیجیتالی بزرگ بعدی ممکن است همین فردا منتشر شود!