از بدو تولد بیت کوین و شروع به کار بازار ارزهای دیجیتال، اصطلاحات جدید زیادی در اکوسیستم ارزهای دیجیتال پدیدار شده‌اند. یکی از این اصطلاحات که این روزها زیاد می‌شنویم، شت کوین (ShitCoin) است. شت کوین اصطلاحی است که سرمایه‌گذاران رمزارزی برای کم‌اهمیت جلوه دادن بسیاری از ارزهای دیجیتال جایگزین بیت کوین یا آلت کوین‌ها استفاده می‌کنند.


بسیاری از سرمایه‌گذاران در حوزه ارزهای دیجیتال از اصطلاح «شت کوین» راضی نیستند، چون روی خیلی از این ارزها که برچسب کم‌اهمیت بودن دارند، سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در اینجا قصد نداریم سرمایه‌گذاران رمزارزی را به چالش بکشیم و یا کسی را نقد کنیم، سوالی که در این مقاله قصد پاسخ دادن به آن را داریم این است که واقعاً شت کوین به چه معناست و چرا از آن استفاده می‌شود؟


معرفی شت کوین بین ارزهای دیجیتال

اصطلاح شت کوین یکی از بحث‌برانگیزترین اصطلاحات در دنیای ارزهای دیجیتال است، زیرا برای توصیف تحقیرآمیز بعضی از پروژه‌های ارز دیجیتال استفاده می‌شود. حتی بسیاری از پروژه‌های ارزهای دیجیتال که «شت ‌کوین» نامیده می‌شوند، کپی‌هایی از ارز بیت کوین هستند که هیچ چیز جدیدی را ارائه نمی‌کنند. این پروژه‌ها، فناوری‌هایی که برای کار کردن یا کلاهبرداری از آن‌ها استفاده می‌کنند را بهبود نمی‌بخشند.


اصطلاح شت کوین به تمام ارزهای دیجیتال کم‌ارزشی اشاره می‌کند که در بازار وجود دارند. شت‌‌کوین‌ها رمزارزهایی هستند که بدون هدف مشخص ایجاد شده‌اند، با قیمت‌های سوداگرانه عرضه می‌شوند یا هیچ فایده‌ای ندارند، زیرا کپی بی‌ارزشی از پروژه‌های دیگر هستند. بنابراین، این یک اصطلاح ذهنی است که هر فرد می‌تواند آن را به ارزهای دیجیتالی که در نظر می‌گیرد نسبت دهد. شما باید بدانید که ارزهای دیجیتال پوچ در بازار وجود دارند. ارزهای دیجیتالی که فقط با هدف کلاه‌برداری از مردم ایجاد شده‌اند و هیچ کاربرد نوآورانه یا هیچ پیشرفتی ندارند. درک این موضوع به شما کمک می‌کند که پول خود را از دست ندهید.

معرفی شت کوین بین ارزهای دیجیتال


صدها هزار یا میلیون‌ها ارز دیجیتال و توکن وجود دارند، اما کدام‌یک از آن‌ها شت کوین محسوب می‌شود؟ خب حقیقت این است که خیلی از ارزهای دیجیتال شت کوین به‌حساب می‌آیند. با رشد، توسعه و محبوبیت بیت کوین، پروژه‌های جدید ارزهای دیجیتال راه‌اندازی شدند. برخی از آن‌ها به دنبال تکرار سیستم بیت کوین و بهبود مشکلات آن بودند یا می‌خواستند یک پروژه کاملاً جدید و پیشرفته مانند اتریوم راه‌اندازی کنند. بعضی از این پروژه‌ها که شروع به ظهور کردند هیچ توسعه، پیشرفت یا ارزشی برای فناوری که بیت کوین پیاده‌سازی کرده بود، به همراه نداشتند. پروژه‌هایی که صرفاً نسخه‌ای یکسان از وایت پیپر بیت کوین بودند و اهداف روشنی نداشتند، شت کوین نام‌گذاری شدند.


چگونه یک شت کوین را شناسایی کنیم؟

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که هر ارز دیجیتالی به‌جز بیت کوین یک شت کوین است. به نظر شما آیا این موضوع صحت دارد؟ همان‌طور که گفتیم این موضوع تا حدودی به افراد بستگی دارد که چگونه در مورد یک ارز دیجیتال فکر می‌کنند. در مقاله ارز دیجیتال چیست اشاره کردیم که ارز دیجیتال یک ابزار دیجیتال، رمزگذاری شده و غیر متمرکز برای مبادله رمزارزهاست. در دنیای ارزهای دیجیتال، زمانی که یک پروژه جدید ساخته و راه‌اندازی می‌شود، ویژگی‌های جدید یا خاصی به آن اضافه می‌شود که آن پروژه را قابل‌اطمینان و امن می‌کند.


اگر یک پروژه نوید تغییرات بزرگ و انقلابی را در صنعت ارزهای دیجیتال بدهد، اما نتواند آن انتظارات را برآورده کند عملاً به یک شت کوین تبدیل می‌شود. بله، گفتنش سخت به نظر می‌رسد، اما این موضوع حقیقت دارد که اکثر پروژه‌های ارز دیجیتال به روشی کاملاً منطقی شت کوین در نظر گرفته می‌شوند. امروزه با پیشرفت‌های مداوم تکنولوژی، دریافت اعلان یا تبلیغات روزانه در مورد راه‌اندازی پروژه‌های جدید که ادعای نوآوری و سودآوری دارند بسیار رایج است. بااین‌حال، برای اینکه گول ادعاهای این پروژه‌ها را نخورید باید موارد زیادی را در نظر بگیرید.


معمولاً ارزهای دیجیتال جدید با یک ICO یا همان عرضه اولیه معرفی می‌شوند. عرضه اولیه همیشه با هدف تبلیغ و ایجاد یک جایگاه خوب برای ارز دیجیتال راه‌اندازی می‌شود و به دنبال جذب سرمایه‌گذارانی است که به خرید ارزهای دیجیتال علاقه دارند. البته ICOها همیشه قابل‌اعتماد یا امن نیستند. رونق عرضه اولیه ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۷مشکلات کلاهبرداری شدیدی را برای جامعه ارزهای دیجیتال به وجود آورد. ما در بلاگ اکسبیتو به این مسائل خواهیم پرداخت.

چگونه یک شت کوین را شناسایی کنیم؟ | شت کوین دوج کوین


بنابراین، برای شناسایی یک شت کوین باید موارد زیر را در نظر بگیرید:


  • اگر وایت پیپر یک ارز، با یک پروژه شناخته‌شده دیگر کاملاً یکسان باشد و یا یک پروژه اصلاً وایت پیپر نداشته باشد شک نکنید که شت کوین است.

  • تیم توسعه‌دهنده پروژه گروه کوچکی از افراد ناشناس باشد که پشت عکس‌ها و نام‌های جعلی پنهان می‌شوند. هیچ‌چیز به اندازه گروهی از افراد ناشناس که برای تحقق پروژه‌ای که از هیچ به وجود آمده درخواست پول می‌کنند، مشکوک نیست.


  • وب‌سایتی که پروژه در آن ارائه می‌شود فاقد اصالت و طراحی درست است و یا از دامنه‌های رایگان استفاده می‌کند.

  • به‌طورکلی پروژه ادعا می‌کند که هزاران مزیت و ویژگی دارد، اما چگونگی دستیابی به این ویژگی‌ها را مشخص نمی‌کند.

  • برنامه کاری یا نقشه راه پروژه با اهداف مشخص و تعریف‌شده که توسعه پروژه را در آینده تضمین کند ارائه نمی‌شود.

  • پروژه به‌سادگی با تغییر برخی ویژگی‌های یک پروژه از قبل موجود یک فورک از آن (معمولاً بیت کوین) ایجاد می کند و هیچ نوآوری دیگری ندارد.

در تمام این موارد، توسعه‌دهندگان یک پروژه را ایجاد و راه‌اندازی می‌کنند، آن را در بازار تبلیغ می‌کنند و پس‌ازاینکه توانستند آن را به فروش برسانند و سود کنند پروژه را رها می‌کنند. این روند باعث ایجاد یک شت کوین می‌شود که هیچ کمکی به سیستم نمی‌کند.


کدام ارزهای دیجیتال شت کوین هستند؟ | شیبا اینو

کدام ارزهای دیجیتال شت کوین هستند؟

بسیاری از شخصیت‌های تأثیرگذار در اکوسیستم ارزهای دیجیتال، تمام ارزها به‌جز بیت کوین را به‌عنوان شت کوین فهرست می‌کنند. اما این دیدگاه خیلی هم قابل‌قبول نیست، زیرا ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم (ETH)، ایاس (EOS)، ارز لایت کوین (LTC)، مونرو (XMR) و نِیم کوین (NMC) ثابت کرده‌اند که مفید هستند. در توسعه و پذیرش فناوری بلاکچین مؤثر بوده‌اند و همچنین قابلیت‌های جدید ارائه کرده‌اند.


بارزترین مثال اتریوم است که امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را به سیستم بلاکچین معرفی کرد. قراردادهای هوشمند نشان داده‌اند که برای ایجاد یک اکوسیستم غیرمتمرکز که بر تکامل و قوی‌تر شدن تمرکز دارد حیاتی هستند. مثال‌های دیگر مونرو (Monero)، گرین (GRIN) و زی کش (ZCash) هستند. این ارزهای دیجیتال ثابت کرده‌اند راه‌های بهتری برای حفظ حریم خصوصی و حتی ناشناس ماندن وجود دارد.


از سوی دیگر، ارزهای دیجیتال دیگری مانند دنت (DENT)، بیت تورنت (BTT)، ترون (TRX) و دوج کوین (DOGE) از نظر برخی از کارشناسان شت کوین‌های واقعی هستند. توکن بیت تورنت (BTT) در چندین نوبت به سرقت ایده‌ی اولیه‌اش متهم شده است، اتهاماتی که به ترون (TRX) هم وارد شده است. بااین‌حال، باید دوباره تأکید کنیم که نظر هر فرد در مورد ارزهای دیجیتال متفاوت است. به‌عنوان‌مثال، جان مک‌آفی، که اخیراً دیدگاه منفی خود نسبت به بیت کوین را بیان کرده معتقد است که این ارز دیجیتال به یک شت کوین تبدیل شده است.


طرز فکری که خیلی‌ها با آن مخالف هستند. به همین ترتیب، سایر ارزهای دیجیتال مفید هم توسط افرادی با دیدگاه‌های خاص به‌عنوان شت کوین در نظر گرفته می‌شوند. بنابراین، همیشه ممکن است که این بحث بین افراد وجود داشته باشد که کدام ارز مفیدتر است.

کدام ارزهای دیجیتال شت کوین هستند؟ | بیت تورنت


توصیه‌هایی هنگام انتخاب ارزهای دیجیتال

قبل از انتخاب یا سرمایه‌گذاری در یک ارز دیجیتال باید ویژگی‌ها و مزایایی که آن ارز ارائه می‌دهد را در نظر گرفت. به همین ترتیب، باید در نظر بگیرید که آیا ارز دیجیتال یا توکن مورد نظر شما در آینده سود می‌دهد یا خیر. همچنین بررسی اینکه آیا ارز دیجیتال یا توکن تأییدیه قانونی و واقعی شرکت‌های شناخته‌شده را دارد از اهمیت زیادی برخوردار است.


خب، پروژه‌های زیادی وجود دارند که پشت پروژه‌های محبوب و کاربردی خود را پنهان می‌کنند. سطح توسعه پروژه همچنین یک جنبه مهم برای بررسی رمزارزهاست. اگر پروژه‌ای پیشرفته نباشد، اما تبلیغات زیادی انجام دهد و فقط به دنبال سرمایه‌گذار باشد احتمالاً یک شت کوین است.