علاقه به ارزهای دیجیتال از زمان معرفی بیت کوین در سال 2009 به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافته است. موفقیت بزرگترین کوین دنیای کریپتو باعث شد تا کسب‌وکارها به فکر استفاده از فناوری بلاکچین برای ایجاد آلت کوین‌ها بیفتند. از آن زمان به بعد کوین‌ها و توکن‌های جدیدی در بازار ارزهای دیجیتال به وجود آمد و این بازار چنان گسترده شد که فکرش را هم نمی‌کرد. یکی از چیزهایی که بعداً به این بازار وارد شد شت کوین است. در ادامه بیشتر درباره این ارزهای دیجیتال صحبت خواهیم کرد.


شت کوین به چه معناست؟

شت کوین (Shit coin) نوعی دارایی دیجیتال است که هدف خاصی برای ساخت آن وجود نداشته و احتمالا پروژه‌ی قدرتمندی نیست. شت‌ کوین‌ها، انواع مختلفی دارند، بعضی از آن‌ها با هدف کلاهبرداری به وجود آمده‌اند و برخی دیگر کپی ضعیفی از ارزهای دیجیتال قدرتمند بازار هستند. شت‌کوین‌هایی هم هستند که بدون هیچ هدفی و فقط با یک شوخی به وجود آمدند و وارد بازار خرید و فروش رمزارزها شدند،‌ مثل دوج‌کوین.


بیشتر بخوانید: شت کوین چیست؟


قیمت شت کوین‌ها معمولاً به علاقه سرمایه‌گذاران بستگی دارد، زیرا این ارزها با ایده مشخصی ایجاد نمی‌شوند یا قیمت آن‌ها بر اساس حدس و گمان است. به‌این‌ترتیب، این ارزها هیچ‌وقت به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری آینده دار شناخته نمی‌شوند.


ارزش شت کوین چگونه مشخص می‌شود؟

وقتی عرضه یک ارز دیجیتال ثابت است، ارزش آن با توجه به تقاضا تغییر خواهد کرد. مثلاً اگر تقاضا برای یک ارز دیجیتال زیاد باشد قیمت آن هم بالا خواهد رفت، اما ازآنجایی‌که بیشتر ارزهای دیجیتال کاربرد چندانی ندارند و خرید و فروش کالا یا خدمات با استفاده از آن‌ها هنوز خیلی رایج نیست. ارزش شت‌‌کوین‌ها بر اساس حدس و گمان مشخص می‌شود. از نظر اکثر افراد، شت کوین مانند دیگر ارزهای دیجیتال است و چون در بازار معامله می‌شود، مردم فکر می‌کنند که ارزش دارد.

ارزش شت کوین چگونه مشخص می‌شود؟ | شت کوین چیست

شناسایی شت کوین‌ها آسان است، زیرا این ارزهای دیجیتال از الگوی خاصی پیروی می‌کنند. اگرچه ممکن است در هنگام عرضه یک شت کوین علاقه خاصی به آن وجود داشته باشد، اما قیمت آن نسبتاً ثابت باقی می‌ماند. قیمت شت کوین‌ها در یک دوره زمانی کوتاه به‌طور تصاعدی افزایش می‌یابد، زیرا سرمایه‌گذاران شروع به خریدن آن‌ها می‌کنند. این روند باعث می‌شود که اصطلاح شت کوین انفجاری شکل بگیرد.


شت کوین انفجاری چیست؟

بعید است که توسعه و بازاریابی آلت کوین‌هایی که روزی شت کوین در نظر گرفته می‌شدند کاهش یابد، زیرا علاقه به ارزهای دیجیتال همچنان بالاست. برخی از دولت‌ها به‌ویژه دولت‌های کره جنوبی و چین علاقه شدیدی به متوقف کردن عملیات استخراج ارزهای دیجیتال دارند، درحالی‌که برخی دیگر از کشورها مانند ژاپن مردم را به استفاده از ارزهای دیجیتال تشویق می‌کنند.


زمانی که ارزش یک ارز دیجیتال به‌شدت افزایش پیدا می‌کند به‌اصطلاح می‌گویند که آن ارز پامپ (Pump) کرده است. در مورد شت کوین‌ها هم این اصطلاح وجود دارد. وقتی تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران به سمت یک شت کوین می‌روند و آن را خریداری می‌کنند باعث بالا رفتن قیمت آن شت کوین می‌شوند. به همین دلیل به آن ارز شت کوین انفجاری میگویند.


دوج کوین یکی از معروف‌ترین شت کوین‌ها است. این ارز دیجیتال یک میم کوین است که بر پایه یک شوخی ساده شکل گرفت، اما زمانی که ایلان ماسک در توییتر خود از این ارز دیجیتال حمایت کرد قیمت آن چندین برابر شد. بنابراین می‌توان گفت که دوج کوین هم یک شت کوین انفجاری است، زیرا ارزش آن به‌یک‌باره افزایش پیدا کرد و دارندگان آن سود زیادی بردند.


این افزایش قیمت‌ها و کاهش قیمت‌های یکهویی به یک تکنیک دست‌کاری در بازار اشاره دارد که قیمت‌ها را افزایش یا کاهش می‌دهد. این اقدام معمولاً توسط افراد سرشناس و به‌اصطلاح کله‌گنده رخ می‌دهد. این افراد ارز دیجیتال مورد نظر خود را در مقیاس انبوه می‌خرند تا قیمت آن را بالا ببرند. بنابراین تشخیص این‌گونه ارزهای دیجیتال کمی دشوار است، اما با نگاهی به روند حرکتی یک ارز کمابیش می‌توان متوجه مسیر آینده آن شد.

شت کوین انفجاری چیست؟

البته هر کسی نمی‌تواند به این موضوع پی ببرد. این کار از دست کسانی برمی‌آید که در بازار ارز دیجیتال تجربه دارند. البته اصطلاح عکس پامپ هم وجود دارد که به آن دامپ میگویند. دامپ یعنی کاهش شدید قیمت یک ارز دیجیتال در کوتاه مدت. بسیاری از سرمایه‌گذاران به دنبال خرید شت کوین‌های انفجاری هستند تا بتوانند با صعود قیمت این ارزها به نان و نوایی برسند، اما گاهی وقت‌ها دامپ اتفاق می‌افتد و آن‌ها تمام سرمایه خود را از دست می‌دهند.


از کجا یک شت کوین انفجاری پیدا کنیم؟

اگر بتوانید تشخیص دهید که یک ارز چه زمانی پامپ می‌کند و قیمتش افزایش می‌یابد می‌توانید آن را در کف قیمت بخرید و تا صعود قیمت آن را نگه‌دارید. در اینجا چند روش را به شما آموزش می‌دهیم تا بدون استفاده از نمودار و تحلیل بازار بتوانید شت کوین‌های انفجاری را پیدا کنید و آن‌ها را در قیمت پایین بخرید. برای این‌که بدانیم وقت پامپ یا صعود یک ارز دیجیتال یا شت کوین نزدیک است، سه نشانه وجود دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم.


1. افزایش حجم معاملات شت کوین


اولین چیزی که باید بدانید دلیل افزایش قیمت یک شت کوین است. هرچه تعداد افرادی که یک ارز دیجیتال را خریداری می‌کنند از افرادی که آن را می‌فروشند بیشتر باشد قیمت آن ارز بیشتر می‌شود. گاهی اوقات هیاهو در مورد افزایش قیمت ایجاد می‌شود و تبلیغات باعث می‌شوند تا مردم به سمت یک ارز خاص هجوم ببرند. مخصوصاً وقتی فومو (ترس از دست دادن یک موقعیت خرید) وجود داشته باشد. هرچه مردم بیشتر در مورد یک ارز اطلاعات داشته باشند حجم معاملات بیشتر می‌شود؛ یعنی افراد بیشتری نسبت به قبل اقدام به خرید و فروش آن ارز دیجیتال می‌کنند.


2. اخبار خوب درباره یک شت کوین


اخبار مثبت همیشه دلیلی برای به وقوع پیوستن یک افزایش قیمت هستند. این خبر می‌تواند فهرست شدن یک ارز دیجیتال جدید در یک صرافی محبوب، مشارکت‌های جدید برای پلتفرم یک ارز، توسعه ماژول‌ها و اپلیکیشن‌های جدید یا سایر اخبار مثبت از جمله اخبار کلی مربوط به بیت کوین باشد. بیت کوین رمز ارز محرک همه ارزهای دیجیتال است و هر خبری مربوط به آن می‌تواند بر روی کل بازار تأثیرگذار باشد. بسیاری از اوقات اخبار خوب می‌توانند باعث ایجاد هیاهو و افزایش قیمت یک ارز دیجیتال شوند.


3. افزایش قیمت و اصلاح قیمت‌های پی‌درپی یک ارز دیجیتال


پس‌ازاینکه قیمت یک ارز دیجیتال به‌طور ناگهانی افزایش پیدا کرد و سپس دوباره کاهش یافت و این اتفاق بارها و بارها تکرار شد، این احتمال وجود دارد که یک صعود بزرگ‌تر در راه باشد. البته در ادامه این صعود بزرگ‌تر کاهش قیمت بزرگ‌تری هم وجود خواهد داشت، اما این بار سود بیشتری عاید سرمایه‌گذاران می‌شود. پس از هر صعود متوالی یک عقب‌نشینی قیمتی وجود دارد. این امر طبیعی است، زیرا بخشی از فرآیند تثبیت قیمت یک ارز دیجیتال به شمار می‌رود. قیمت یک ارز نمی‌تواند همیشه صعودی باشد و باید اصلاح داشته باشد.

 بهترین شت کوین‌ها کدام‌اند؟ | ایپ کوین

بهترین شت کوین‌ها کدامند؟

در اینجا تعدادی از بهترین شت کوین‌ها را به شما معرفی می‌کنیم تا در مورد خرید آن‌ها بهتر تصمیم بگیرید.


دوج کوین (Dogecoin)

به‌طورکلی بهترین شت کوین برای خرید در سال 2022 دوج کوین است. دوج کوین شناخته‌شده‌ترین و بهترین شت کوین است. این ارز دیجیتال در سال 2013 از لایت کوین فورک شد و برای چندین سال مورد توجه قرار نگرفت. قیمت دوج کوین در ابتدا برای مدت بسیار طولانی کمتر از نیم سنت بود، اما بعدها به دلیل یک سری توییت‌های تایید کننده از سوی افرادی مانند ایلان ماسک، اسنوپ داگ و حتی مارک کوبان در مرکز توجه قرار گرفت و قیمت آن به‌شدت افزایش پیدا کرد. درنتیجۀ همه این اتفاقات ارزش دوج کوین در سال 2021 تنها در یک هفته از معاملات 400 درصد و طی چند ماه بعد 12 هزار درصد افزایش یافت. این اتفاق نشان‌دهنده قدرت رسانه‌های اجتماعی در مورد شت کوین‌ها بود.


دیفای کوین (DeFi Coin)

یکی دیگر از پروژه‌های جدید که ارزش توجه را در ماه‌های آینده دارد و می‌تواند یک شت کوین انفجاری باشد دیفای کوین است. این ارز که با نماد DEFC در بازار معامله می‌شود یک توکن بر پایه شبکه BEP-20 بومی صرافی غیرمتمرکز دیفای سواپ است. این صرافی به کاربران راهی برای تعویض توکن و بهره‌مندی از استخرهای نقدینگی ارائه می‌دهد. اگرچه بسیاری از شت کوین‌ها هیچ هدفی ندارند، اما این موضوع در مورد دیفای کوین صدق نمی‌کند.


در واقع دیفای کوین موارد استفاده خوبی دارد که مالیات ذاتی توکن یکی از برجسته‌ترین آن‌هاست. این مالیات به کارمزد 10 درصدی اشاره دارد که سرمایه‌گذاران باید هنگام خرید و فروش دیفای کوین بپردازند. این مبلغ مجدداً بین دارندگان این شت کوین توزیع می‌شود. این کاربرد نه‌تنها یک جریان درآمد غیرفعال منظم را فراهم می‌کند، بلکه سرمایه‌گذاران را نیز تشویق می‌کند تا ارزهای خود را برای مدت طولانی‌تری نگه دارند. این موضوع نوسانات قیمت این ارز را به‌شدت کاهش می‌دهد.

بهترین شت کوین‌ها کدم‌اند؟ | دیفای کوین

ایپ کوین (Apecoin)

ایپ کوین در سال 2022 توسط تیم سازنده Bored Ape Yacht Club راه‌اندازی شد. این پلتفرم ارز دیجیتال از 10 هزار توکن غیرقابل تعویض (NFT) کلکسیونی بی‌نظیر تشکیل شده است. این پلتفرم تعدادی از بهترین NFTها را برای خرید به کاربران ارائه می‌دهد که همگی بر پایه بلاکچین اتریوم هستند. ایپ کوین یک شت کوین مبتنی بر ERC-20 است که ویژگی‌های زیادی دارد. قیمت این شت کوین برتر زمانی که برای اولین بار در مارس 2022 راه‌اندازی شد حدود 6.50 دلار بود، اما در عرض چند ساعت قیمت آن به حدود 40 دلار رسید. ایپ کوین یک شت کوین انفجاری به‌تمام‌معنا است.

شیبا اینو (Shiba Inu)

اغلب افرادی که یکبار کلمه ازر دیجیتال را شنیده باشند، نام رمزارز شیبا یا شیبا اینو را هم شنیده‌اند. این ارز دیجیتال در یکی دو سال اخیر سود خوبی را به کاربران خود رسانده است و مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. به علت قیمت پایین شیبا نسبت به سایر ارزهای دیجیتال (حتی پایینتر از دوج کوین) داشتن تعداد زیادی دوج کوین، سود خوبی را در هنگام رشد، نصیب کاربران و نوسان گیران این ارز کند.