خرید و فروش ارز دیجیتال ایپ کوین | نگهداری Ape coin

بعد از بازار صعودی که در پایان سال ۲۰۲۱ شاهد بودیم، سال ۲۰۲۲ برای ارزهای دیجیتال سال خوبی نبود و شروع یک زمستان سرد به شمار می‌آمد. در این میان ارز دیجیتال ایپ کوین در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ سر و صدای زیادی به پا کرد و افراد زیادی در مورد آن صحبت می‌کردند. ایپ کوین (ApeCoin) ارز دیجیتال بومی “باشگاه قایقرانی میمون‌های کسل” است. باشگاه میمون‌های کسل (Bored Ape Yacht Club) که به اختصار BYAC نامیده می‌شود، یک کالکشن NFT معروف و گران‌قیمت است که توسط تیم یوگا لبز (Yuga Labs) ایجاد شده‌است. اگر در بازار ارزهای دیجیتال گشت و گذار کرده باشید، حتما نام این کالکشن NFT به گوشتان خورده و سر و صدای زیادی که به پا کرده‌است را شنیده‌اید. هنرمندان معروفی مانند امینم و جاستین بیبر، از این کالکشن با قیمت‌های نجومی خرید کرده‌اند و هرکدام از این میمون‌های کسل با چند هزار دلار خرید و فروش می‌شدند. در این مقاله قصد داریم شما را با توکن بومی این کالکشن معروف آشنا کنیم و با نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال ایپ کوین در ایران و در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو آشنا شویم.


ارز دیجیتال ایپ کوین (APE) چیست؟.png

ارز دیجیتال ایپ کوین (APE) چیست؟

ارز دیجیتال ایپ کوین (ApeCoin) یک توکن با استاندارد ERC-20 روی بلاک چین اتریوم است. بعد از اینکه کالکشن NFT میمون‌های کسل وکالکشن میمون‌های جهش یافته (Mutant Ape Yacht Club) یا MAYC وارد بازار شدند، این توکن به دارندگان این کالکشن‌ها ایردراپ شد. توکن ایپ کوین (APE) مستقیما به کیف‌پول‌های اتریومی سرمایه‌گذاران واریز می‌شد. این ایردراپ، یکی از بزرگترین و پرسودترین ایردراپ‌های تاریخ ارزهای دیجیتال بود. هرکسی که در آن زمان یکی از میمون‌های کسل یا جهش یافته را در کیف پول خود داشت، می‌توانست تا ۱۰۰ هزار دلار توکن ایپ کوین دریافت کند. این ایردراپ هیجان زیادی را به بازار ارزهای دیجیتال وارد کرد و افراد زیادی حسرت خوردند که چرا قبل از آن یکی از میمون‌های کسل را نخریده‌بودند.


در ابتدا بعضی از فعالان بازار توکن ایپ کوین را یک میم کوین (Meme Coin) می‌دانستند، اما این ارز دیجیتال موارد استفاده‌ای دارد که آن را در اکوسیستم میمون‌های کسل باارزش می‌کند. با هولد کردن توکن ایپ کوین، سرمایه‌گذاران می‌توانند بخشی از دائوی این ارز دیجیتال باشند و در تصمیمات و طرح‌های توسعه آن رای دهند.(دائو (DAO) سازمان خودگردان و غیرمتمرکز نامیده می‌شود که در آن هیچ قدرت مرکزی وجود ندارد و قدرت تصمیم‌گیری بین همه اعضای آن تقسیم شده‌است.)


علاوه بر نقش حاکمیتی، توکن ایپ کوین یک توکن کاربردی نیز به شمار می‌آید. با گسترده‌تر شدن فضای کالکشن NFT میمون‌های کسل، می‌توان از توکن ایپ کوین به عنوان یک ارز برای مبادله NFT ها و آیتم‌ها در بازی‌ها و متاورس وب ۳ استفاده کرد.


ارز دیجیتال ایپ کوین و کالکشن میمون‌های کسل.png

ارز دیجیتال ایپ کوین و کالکشن میمون‌های کسل

کالکشن NFT میمون‌های کسل توسط شرکت یوگا لبز به وجود آمد. این شرکت در ماه فوریه سال ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹ ) ایجاد شد و سه کالکشن مهم و محبوب NFT را به بازار معرفی کرد:


1_ کالکشن باشگاه قایقرانی میمون‌های کسل BAYC

که در ماه آوریل سال ۲۰۲۱ لانچ شد و ۱۰ هزار NFT میمون کسل را روی بلاک چین اتریوم ایجاد کرد. هرکدام از این میمون‌ها استایل و قیافه تازه‌ای دارند که با قیمت‌های متفاوتی در بازار خرید و فروش می‌شوند.


2_ کالکشن باشگاه قایقرانی میمون‌های جهش یافته MAYC

این کالکشن به تعداد ۲۰ هزار میمون جهش یافته از کالکشن اصلی میمون‌های کسل ایجاد شد. با افزایش تعداد NFT ها، امکان ورود افراد و سرمایه‌گذاران جدید به باشگاه میمون‌های کسل فراهم شد و ۱۰ هزار عدد از آنها هم به هولدرهای قبلی BAYC ایردراپ شد.


3_ کالکشن سگ‌های Bored Ape Kennel Club

کالکشن سگ‌های BAKC در تاریخ ۲۵ ژوئن سال ۲۰۲۱ وارد بازار شد. این کالکشن جدید هم به اعضای قبلی و دارندگان کالکشن اصلی میمون‌های کسل داده شد و هر‌کدام از آنها می‌توانستند به صورت رندوم یکی از این سگ‌های نگهبان را از آن خود کنند. این سگ‌های نگهبان برای دارندگان NFT میمون‌های کسل هزینه‌ای نداشتند و فقط باید هزینه گس یا کارمزد شبکه را می‌پرداختند.


این کالکشن‌های NFT درآمد ۱۲۷ میلیون دلاری را برای یوگا لبز به ارمغان آوردند. در ماه مارس سال ۲۰۲۲ توکن ایپ کوین به کمک سازمان خودگردان و غیرمتمرکز ایپ (ApeDAO) وارد بازار شد. این سازمان توسط هولدرهای ایپ کوین اداره می‌شود و تصمیمات حاکمیتی به صورتی کاملا غیرمتمرکز در آن گرفته می‌شوند. توزیع ایپ کوین‌ها در همان زمان بین هولدرهای کالکشن‌ NFT، خزانه ApeDAO، تیم یوگا لبز و بنیاد ایپ (APE) صورت گرفت. بنیاد ایپ نیز نقش مهمی در اکوسیستم ایپ کوین به عهده دارد. این بنیاد بر اجرای تصمیماتی که توسط دائوی ایپ کوین (ApeCoin) گرفته می‌شود نظارت دارد تا به درستی اجرا شوند. یوگا لبز که به عنوان خالق کالکشن‌های NFT میمون‌های کسل شناخته می‌شود، کنترلی بر ارز دیجیتال ایپ کوین (ApeCoin) ندارد اما سهم زیادی از عرضه ایپ کوین را به خود اختصاص داد.


نحوه توزیع توکن‌های ایپ کوین (APE) برای هولدرهای کالکشن NFT به شکل زیر بود:


 • هولدرهای دو کالکشن‌ میمون‌های کسل (BAYC, MAYC) در حدود ۱۰۰۹۴ عدد ایپ کوین را دریافت کردند.

 • اگر این هولدرها، کالکشن NFT سگ‌های نگهبان (Bored Ape Kennel Club) را هم در کیف پول خود داشتند، تعداد توکن دریافتی به ۱۰۹۵۰ عدد می‌رسید.

 • هولدرهایی که فقط کالکشن میمون‌های جهش یافته (MAYC) را خریده بودند، تعداد نسبتا کمتری از این توکن‌ها را به اندازه ۲۰۴۲ عدد دریافت می‌کردند.

 • با داشتن کالکشن میمون‌های جهش یافته (MAYC) و کالکشن سگ‌های نگهبان (BAKC) تعداد توکن‌های دریافتی به ۲۹۸۹ عدد می‌رسید.

کاربرد ارز دیجیتال ایپ کوین APE.png

کاربرد ارز دیجیتال ایپ کوین APE

توکن ایپ کوین (APE) یک توکن با استاندارد ERC-20 است که روی بلاک چین اتریوم قرار دارد. این مساله به توکن ایپ کوین امکان می‌دهد تا هم به عنوان یک توکن حاکمیتی و هم به عنوان یک ارز در اکوسیستم ایپ کوین ایفای نقش کند. نقش ایپ کوین و کاربردهای آن را می‌توان به صورت زیر برشمرد:


 • نقش حاکمیتی: هولدرهای توکن ایپ کوین می‌توانند در دائو یا سازمان غیرمتمرکز و خودگردان ایپ (ApeDAO) شرکت کنند و در مورد آینده ایپ کوین، تخصیص منابع مالی، توسعه اکوسیستم ایپ کوین و موارد دیگر تصمیم بگیرند.

 • یکسان‌سازی مخارج: توکن ایپ (APE) به عنوان یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز در شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد و مراودات مالی توسط آن و روی بلاک چین اتریوم انجام می‌شوند.

 • دسترسی به فرصت‌های جدید: با داشتن توکن ایپ (APE) کاربران می‌توانند به فرصت‌های جدید مانند ایردراپ کالکشن‌های NFT و رویداد‌های مختلف دسترسی پیدا کنند.

 • مشوق توسعه‌دهندگان: توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان پروژه‌های بلاک چینی جدید مانند بازی‌ها و متاورس می‌توانند از ارز دیجیتال ایپ کوین در پروژه‌های خود استفاده کنند و با این کار وارد اکوسیستم میمون‌های کسل شوند.

علاوه بر این، ارز دیجیتال ایپ کوین به گونه‌ای طراحی شده‌است که بتواند در پروژه‌های متاورسی و وب ۳ زیادی مورد استفاده قرار بگیرد. یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین این پروژه‌ها، زمین‌های متاورسی “Otherside” است که به صورت NFT عرضه می‌شوند. این متاورس مربوط به کالکشن NFT میمون‌های کسل است که از حدود ۵۵ هزار زمین متاورسی تشکیل شده‌است. این زمین‌ها با ارز دیجیتال ایپ کوین قیمت‌گذاری شده‌اند و یوگا لبز توانسته از طریق فروش این زمین‌ها به درآمد ۳۰۰ میلیون دلاری برسد.

سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال ایپ کوین.png

سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال ایپ کوین

آیا ایپ کوین بخریم؟

ارز دیجیتال ایپ کوین یک ارز دیجیتال کامیونیتی محور است و از ابتدا به گونه‌ای توزیع شده که در اختیار جامعه فعالان و هولدرهای کالکشن NFT قرار بگیرد. این مساله آن را از دیگر توکن‌ها جدا می‌کند اما از طرف دیگر فرصت‌های سرمایه‌گذاری زیادی را پیش روی معامله‌گران قرار می‌دهد. گیمرها، کسانی که به متاورس علاقه دارند و اقلام و زمین‌های متاورسی را خرید و فروش می‌کنند و هنرمندان از این ارز دیجیتال استفاده خواهند کرد. همچنین فروش زمین‌های متاورسی به افزایش قیمت آن کمک زیادی می‌کند.


ارز دیجیتال ایپ کوین به عنوان یک سیستم پرداختی نیز می‌تواند فرصت تازه‌ای برای سرمایه‌گذاران باشد. پاداش کالکشن NFT که به هولدرها داده می‌شود و دسترسی به امکانات اکوسیستم ایپ کوین نیز دلایل دیگر برای خرید این ارز دیجیتال هستند. البته وابستگی ایپ کوین به کالکشن‌های NFT، قیمت آن را تحت تاثیر کالکشن NFT قرار می‌دهد و ممکن است نوسان قیمت را به آن تحمیل کند. در نتیجه باید این فاکتور را در خرید و فروش ایپ کوین در نظر گرفت.


توکنومیک ارز دیجیتال ایپ کوین

ارز دیجیتال ایپ کوین دارای سقف عرضه مشخص یک میلیارد عددی است، یعنی بیشتر از یک میلیارد توکن ایپ وارد بازار نخواهد شد. در قرارداد هوشمندی که روی بلاک چین اتریوم برای توکن ایپ منعقد شده، آمده که توکن جدیدی صادر نمی‌شود و توکنی هم سوزانده نخواهد شد. دانستن توکنومیک و میزان عرضه یک ارز دیجیتال، یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که باید نظر گرفته شود. میزان عرضه یک ارز دیجیتال، تورمی بودن یا غیرتورمی بودن آن را مشخص می‌کند و همچنین نشان می‌دهد که چقد متمرکز یا غیرمتمرکز است. هرچه یک ارز دیجیتال بیشتر در دسترس عموم قرار بگیرد غیرمتمرکزتر است و کنترل تیم توسعه‌دهنده و سرمایه‌گذاران اصلی بر آن کمتر است.عرضه توکن ایپ کوین (APE) به شکل زیر است:


 • ۱۵ درصد از توکن‌های ایپ کوین در زمان صدور، به هولدرهای کالکشن‌ NFT میمون‌های کسل اختصاص یافته‌است.

 • ۴۷ درصد از ایپ کوین‌ها به خزانه دائوی ایپ کوین واریز شده است.

 • ۱۵ درصد نیز به یوگا لبز پرداخت شده

 • ۱۴ درصد هم برای سرمایه‌گذاران و مشارکت کنندگان در پروژه در نظر گرفته شده‌است.

۳۰ درصد از کل ایپ کوین‌ها در زمان لانچ، قفل شده‌اند. بقیه ایپ کوین‌ها نیز کم کم در ۴۸ ماه بعد تا سال ۲۰۲۶ وارد بازار خواهند شد.


خرید و فروش ارز دیجیتال ایپ کوین (APE) در ایران.png

خرید و فروش ارز دیجیتال ایپ کوین (APE) در ایران

ارز دیجیتال ایپ کوین (ApeCoin) با نماد اختصاری APE در بازار ارزهای دیجیتال معامله می‌شود. این ارز در ماه فوریه سال ۲۰۲۲ (بهمن ۱۴۰۰) با قیمت ۷.۸ دلار وارد بازار شد. ایپ کوین توانست دو ماه بعد به بالاترین قیمت خود در ۲۵ دلار برسد. ارز دیجیتال ایپ کوین در صرافی‌های متمرکز مهم و معروف سراسر دنیا مانند بایننس و کوین بیس و همچنین صرافی‌های غیرمتمرکز مانند سوشی سواپ معامله می‌شود. در ایران نیز ایپ کوین، ارزی محبوب و معروف است و طرفداران زیادی دارد، اما به دلیل محدودیت‌ کاربران ایرانی، بهترین انتخاب برای خرید و فروش، صرافی ارز دیجیتال ایرانی است.


برای خرید و فروش ایپ کوین (APE) در ایران، صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو معالاتی راحت و امن را برای شما فراهم می‌کند. صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو‌، امکان معامله ارز دیجیتال ایپ کوین (APE) را با بهترین قیمت و کمترین کارمزد در اختیار شما قرار می‌دهد. در اکسبیتو می‌توانید هم در بازار ریالی و هم در بازار جهانی، به ریال و تتر ارز دیجیتال ایپ کوین را معامله کنید. معامله ایپ کوین در اکسبیتو به دو حالت خرید و فروش محدود و خرید و فروش فوری انجام می‌گیرد. علاوه بر این کیف پول صرافی اکسبیتو در اختیار شماست تا ارزهای خود را در جای امنی نگهداری کنید و با انتقال ارزهای خود در درون صرافی کارمزد کمتری بپردازید.


با نگهداری ارز دیجیتال خود در کیف پول اکسبیتو، هم کارمزد کمتری خواهید پرداخت و هم جابه جایی و خرید و فروش ارزهای شما با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. درواقع معاملات ارزهای دیجیتال با استفاده از کیف پول اکسبیتو و در درون صرافی، با کارایی و سرعت بیشتری انجام می‌شود و شما نیازی به پلتفرم‌های گوناگون و پرداخت کارمزد بیشتر برای معاملات خود نخواهید داشت. کارمزدها در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو بر اساس سطوح کاربری معامله‌گران محاسبه می‌شود. هرچه کاربران معاملات بیشتری داشته باشند، کارمزد کمتری نیز خواهد پرداخت.


خرید ارز دیجیتال ایپ کوین (APE) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو.png

خرید ارز دیجیتال ایپ کوین (APE) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

خرید و فروش ارز دیجیتال ایپ کوین (APE) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو بسیار راحت و با سرعت انجام می‌شود. با احراز هویتی سریع و آسان وارد پنل خرید و فروش می‌شوید و به معامله ارز دیجیتال مورد نظر خود می‌پردازید. برای خرید ارز دیجیتال ایپ کوین (APE) طی کردن مراحل زیر نیاز است:


1_ ثبت نام در سایت اکسبیتو و ساخت حساب کاربری


2_ ورود به حساب کاربری و تکمیل فرایند احراز هویت (احراز هویت در صرافی اکسبیتو بسیار سریع و در دو سطح انجام می‌گیرد. در سطح اول احراز هویت سریع و یک دقیقه‌ای است و شما می‌توانید به معامله ارز دیجیتال مورد نظر خود بپردازید، اما امکان برداشت ارز وجود ندارد. در سطح دوم، دسترسی به امکانات بیشتری برای شما فراهم می‌شود. برای اطلاع بیشتر از این فرایند، به بخش احراز هویت اکسبیتو مراجعه کنید.)


3- وارد کردن اطلاعات کارت یا حساب بانکی برای واریز پول (در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو می‌توانید به صورت نامحدود پول واریز کنید.)


4_ برای خرید ارز دیجیتال ایپ کوین (APE)، می‌توانید هم از بازارهای ریالی و هم از بازارهای تتری (جهانی) استفاده کنید. برای خرید به ریال، لازم است که مبلغ مورد نظر را به صرافی اکسبیتو واریز کنید. برای خرید تتری ارز دیجیتال ایپ کوین نیز، مقدار تتر مورد نیاز را به کیف پول صرافی اکسبیتو انتقال دهید.


5_ پس از تکمیل مراحل خرید و ثبت سفارش، مقدار ارز ایپ کوین (APE) مورد نظر به کیف پول شما منتقل خواهد شد. صرافی اکسبیتو دارای کیف پول اختصاصی نیز هست و می‌توانید ارز ایپ کوین خود را به صورت امن در کیف پول صرافی نگهداری کنید.


فروش ارز دیجیتال ایپ کوین (APE) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو

فروش ارز دیجیتال ایپ کوین با بهترین قیمت و سرعت بالا در صرافی اکسبیتو انجام می‌شود و معادل ریالی یا تتری آن به کیف پول شما واریز خواهد شد. برای فروش ارز ایپ کوین (APE) در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو طی کردن مراحل زیر الزامی است :


۱ـ ثبت نام در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو و ساخت حساب کاربری


۲ـ ورود به حساب کاربری خود و تکمیل مراحل احراز هویت


۳ـ وارد کردن اطلاعات حساب بانکی یا کارت بانکی


۴ـ انتقال ارز دیجیتال ایپ کوین (APE) به آدرس صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو در صورتی که ارز شما در کیف پول صرافی اکسبیتو نگهداری نمی‌شود.(با نگهداری ارز خود در کیف پول صرافی، می‌توانید با سرعت بیشتر و کارمزد کمتر خرید و فروش کنید.)


۵ـ ثبت سفارش فروش ارز دیجیتال ایپ کوین و واریز وجه حاصل از فروش به کیف پول شما به صورت تتر یا ریال (واریز وجه در صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو از طریق ۹ بانک به صورت آنی صورت می‌گیرد.)


در صورت داشتن هرگونه سوال یا مشکلی در فرایند خرید و فروش، می‌توانید به بخش سوالات متداول خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی اکسبیتو یا پشتیبانی ۲۴ ساعته صرافی اکسبیتو مراجعه کنید. همکاران ما به صورت ۲۴ ساعته و در هفت روز هفته همراه شما خواهند بود.