خرید ارز FIL فایل کوین و فروش FILECOIN با بهترین قیمت

فایل کوین (FILECOIN) یا ارز FIL با هدف فراهم آوردن فضایی برای «ذخیره‌سازی دیتا بدون واسطه» به وجود آمد. این هدف متفاوت و به دنبال آن پدیدار شدن امکانات منحصر‌به‌فرد برای کاربران رمزارزها، سبب شد که ارز فایل در مدت زمان کوتاهی محبوبیت بسیار زیادی را به دست‌ آورد.


به این ترتیب، امروزه فایل کوین در مقطعی از مسیر توسعه قرار دارد که توانسته است توجه سرمایه‌گذاران بسیاری را به خود جلب کند. تفاوت‌های زیادی بین ماهیت فایل کوین و ارزهای دیجیتال دیگر وجود دارد. به خصوص برای کسانی که در ایران حضور دارند ورود به دنیای این رمزارز با شرایط متفاوتی همراه است. به طور کلی بهتر است به عنوان یک فعال حوزه ارزهای دیجیتال، فایل کوین را بشناسیم و درباره ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن اطلاعاتی را کسب کنیم.

رمزارز فایل کوین FILECOIN چیست؟

هربار که رمزارزی چشم به جهان می‌گشاید، تقریبا تمام رسانه‌های حوزه ارزهای دیجیتال پر می‌شود از اخبار مربوط به آن رمز؛ اما درباره فایل کوین اوضاع به‌ شکل دیگری رقم خورد. پروژه فایل کوین برخلاف رمزارزهای دیگر، در سکوت و به دور از هیاهوی اخبار، متولد و وارد دنیای ارزهای دیجیتال شد.


پروژه فایل کوین اولین بار در سال ۲۰۱۴ توسط خوان بنت، در Protocol Labs آغاز شد. فایل کوین تا سال ۲۰۱۷ بدون آنکه اخباری از خود منتشر کند به فعالیت خود در امتداد اهدافش ادامه داد. در سال ۲۰۱۷ این پروژه به عنوان ICO به فعالان حوزه معرفی شد. ابتدا قرار بود که سکه‌های FIL در سال ۲۰۱۹ به بازار جهانی عرضه شوند اما این اتفاق به دلیل بروز برخی مشکلات به سال ۲۰۲۰ موکول شد.


بالاخره برای اولین بار در سال ۲۰۲۰ فایل کوین با نام اختصاری FIL به صورت رسمی وارد صرافی‌های ارزهای دیجیتال شد. فایل کوین توانست در آن زمان رکورد سریعترین جذب سرمایه را از آن خود کند، چرا که در اندک زمانی موفق به جذب ۲۵۰ میلیون دلار سرمایه شد.


بر اساس قوانین ایالات متحده آمریکا،‌ فعالیت در حوزه ICO تنها برای اشخاص با درآمد بالای ۲۰۰ هزار دلار یا شرکت‌ها و شبکه‌هایی با ارزش بالای یک میلیون دلار امکان‌پذیر بود. از این رو بسیاری از افراد نسبت به اینکه استفاده از فایل کوین برای سرمایه‌گذاران کوچک امکان‌پذیر نبود واکنش نشان دادند.


چرا FILECOIN با دیگر رمزارزها تفاوت دارد؟

فایل کوین یک وایت‌پیپر ۳۶ صفحه‌ای دارد که از سال ۲۰۱۷ تاکنون به‌روزرسانی نشده است. در این وایت‌پیپر توضیحاتی درباره هدف پیدایش فایل کوین، طریقه کار کردن آن، مخاطبین هدف پروژه و بسیاری از موارد مهم دیگر، اطلاعات کاملی درج شده است.


بر اساس این وایت‌پیپر، فایل کوین به منظور استفاده از امکان ذخیره‌سازی اطلاعات توسط بلاکچین‌ها پدید آمده است. تا پیش از پیدایش فایل کوین، رمزارزهای زیادی از دل شبکه‌های مبتنی بر بلاکچین با اهداف متفاوتی پدیدار شده بودند اما هیچ یک از آن‌ها آن‌طور که شایسته باشد به پتانسیل موجود در بلاکچین‌ها جهت ذخیره اطلاعات نپرداخته بود.


ذخیره‌سازی دیتا به صورت غیر متمرکز چه مزایایی دارد؟

ممکن است بعد از مطالعه توضیحات ارائه شده درباره فایل کوین از خود بپرسید که ذخیره‌سازی دیتا به صورت غیر متمرکز تا چه حد حائز اهمیت است که بخواهیم به خاطر محقق شدن آن نسبت به خرید فایل کوین و بهره‌مندی از امکانات آن اقدام کنیم؟


موارد زیر به شما در شناخت اهمیت ذخیره‌سازی دیتا به روش غیرمتمرکز کمک می‌کند:


۱. ذخیره‌سازی دیتا در فضاهای متمرکز ریسک بالایی دارد. احتمالا شما هم با محصولاتی نظیر Dropbox و Google Drive و سایر پلتفرم‌های فعال در این حوزه آشنا هستید. زمانی که شما اطلاعات محرمانه و حقوقی خود را در یکی از این پلتفرم‌های متمرکز ذخیره می‌کنید، در معرض آسیب‌هایی از جمله حمله هکرها هستید. افرادی که با اطلاعات و دیتا سروکار دارند، نیازمند فضای امنی هستند تا بتوانند دیتای مربوط به حساب‌های بانکی و مالی، قراردادهای مهم، رمزهای عبور و بسیار از جزئیات مربوط به کار خود را در آن ذخیره و نگهداری کنند. از این رو آسیب‌پذیر بودن این پلتفرم‌های متمرکز به تهدیدی جدی برای این افراد تبدیل شده است.


۲. ذخیره‌سازی دیتا به روش متمرکز هزینه بالایی دارد. از طرف دیگر استفاده از مزایا و امکانات پلتفرم‌هایی مثل dropbox و ابزارهای مربوط به google نیازمند پرداخت هزینه است. اگرچه کاربران به صورت عادی از مقداری فضای رایگان برای ذخیره‌سازی دیتا در این پلتفرم‌ها برخوردار هستند، اما اگر شما یک کاربر حرفه‌ای ذخیره‌سازی داده باشید،‌ باید برای دسترسی به فضای ابری بیشتر از امکاناتی استفاده کنید که رایگان نیستند. خرید اشتراک‌های سالانه، پکیج‌های سازمانی، حقیقی یا حقوقی و بسیاری از موارد دیگر همه نیازمند پرداخت هزینه‌های بالایی هستند.


۳. عدم دسترسی سریع و آسان به فایل‌های ذخیره شده به صورت متمرکز. در پلتفرم‌های ذخیره‌سازی دیتا به صورت متمرکز،‌ کاربران برای دسترسی به دیتای خود نیازمند جستجو در مسیرهای ذخیره‌سازی فایل‌ها هستند. یکی از مزایای استفاده از فضای ذخیره‌سازی غیر متمرکز فایل کوین این است که افراد با توجه به محتوای ذخیره شده می‌توانند به اطلاعات خود دسترسی داشته باشند.


فایل کوین بعد از آن که اطلاعات را از شما دریافت کرد، آن‌ها را رمزنگاری کرده و به قطعات کوچکتری تبدیل می‌کند. کلید دسترسی به این قطعات را نیز فقط در اختیار شما می‌گذارد. شما با استفاده از آن کلید خصوصی می‌توانید اطلاعات قطعه قطعه شده خود را دوباره جمع‌آوری کرده و به صورت کامل مشاهده نمایید.

معامله ارز دیجیتال فایل کوین


نحوه به اشتراک‌گذاری پرونده‌ها در بلاکچین فایل کوین

اخیرا‌ً بلاکچین فایل کوین اشتراک‌گذاری پرونده‌های ذخیره شده را توسط نرم‌افزار web3 انجام می‌دهد. نرم‌افزار web3 ضمن حذف واسطه‌ها و دور ماندن از خطر هکرها، این کار را از طریق تبدیل برنامه‌های متمرکز به برنامه‌های غیرمتمرکز انجام می‌دهد.


با توجه به تمام آنچه درباره فایل کوین توضیح داده شد باید بگوییم که به طور کلی رمزارز فایل کوین به کاربران این امکان را می‌دهد که آن میزان فضای لازم برای ذخیره‌سازی اطلاعات خود به صورت غیرمتمرکز را به وسیله پرداخت فایل کوین اجاره کنند.


خرید FIL از صرافی‌ها

استفاده از یک صرافی معتبر مانند اکسبیتو برای خرید فایل کوین به شما این امکان را می‌دهد که ضمن دسترسی به قیمت FIL و در نتیجه انجام خرید به موقع، بتوانید آن را در سریعترین زمان ممکن در کیف‌پول خود به صورت مطمئن و ایمن دریافت نمایید.


در حال حاضر کاربرانی که در شبکه فایل کوین فعالیت می‌کنند و در نتیجه نیاز دارند تا به صورت لحظه‌ای قیمت FIL را مشاهده کرده و در زمان مناسب نسبت به خرید فایل کوین یا فروش آن اقدام نمایند،‌ به ۳ دسته زیر تقسیم می‌شوند:


۱. Clients (مشتریان یا کاربران بلاکچین فایل کوین): کاربرانی که برای ذخیره‌سازی اطلاعات خود نیاز به فضای غیرمتمرکز و ایمن دارند و برای اجاره این فضا و استفاده از خدمات و امکانات آن ارز FIL پرداخت می‌کنند.


۲. Storage Miners (ماینرهایی که فضای ذخیره‌سازی ایجاد می‌کنند): کاربران دیگر بلاکچین فایل کوین، ماینرهای ذخیره‌سازی هستند. این افراد فضای ذخیره‌سازی ایجاد کرده و آن را در اختیار شبکه فایل کوین قرار می‌دهند و در ازای آن رمزارز FIL دریافت می‌کنند.


۳. Retrieval Miners (ماینرهای بازیابی اطلاعات): کاربران دسته سوم بلاکچین فایل کوین، ماینرهایی هستند که در صورت نیاز اطلاعات مشتریان را بازیابی کرده و در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. این افراد نیز در ازای خدمتی که به شبکه می‌رسانند ارز FIL دریافت می‌کنند.


هر سه دسته از کاربران شبکه FIL برای فروش یا خرید فایل کوین و آگاهی از قیمت این رمزارز نیازمند استفاده از یک صرافی معتبر مانند اکسبیتو هستند که عضو فهرست برترین صرافی‌ها با مارکت کپ بالا باشد. زیرا تنها در این صورت است که می‌توانند خرید و فروشی ایمن و آگاهانه داشته باشند.


خرید فایل کوین با بهترین قیمت

ارزان‌ترین قیمت FIL در ایران

به طور کلی تفاوت قیمت FIL در ایران به واسطه تفاوت میزان کارمزدی که صرافی‌ها دریافت می‌کنند حاصل می‌شود. صرافی اکسبیتو با دریافت پایین‌ترین میزان کارمزد به کاربران ایرانی کمک می‌کند تا به ارزان‌ترین روش ممکن نسبت به خرید فایل کوین اقدام کنند.


البته در نظر داشته باشید که برای خرید فایل کوین نیازمند استفاده از کیف‌پولی هستید که از این رمزارز پشتیبانی کند. فایل فاکس (Filfox)، کیف‌ پول مخصوص نگهداری رمزارز فایل کوین است. اگرچه این کیف پول که به آن فاکس ولت (Fox Wallet) نیز می‌گویند، کیف پول اختصاصی ارز FIL است، اما از کیف‌پول‌های دیگر مانند تراست ولت و اتمیک ولت نیز می‌توان برای نگهداری فایل کوین استفاده کرد.


از آن‌جایی که صرافی‌های خارجی برای کاربران داخل ایران خدمات و امکانات ایمنی را ارائه نمی‌دهند،‌ بهترین کار برای کاربران ایرانی استفاده از صرافی مطمئن داخلی است. با توجه به فهرست صرافی‌هایی که دارای مارکت کپ بالایی هستند، می‌توانید ارزان‌ترین کارمزد و ایمن‌ترین خدمات مدنظر خود را از صرافی اکسبیتو دریافت نمایید.


خرید فایل کوین و فروش آن به ریال و تتر در اکسبیتو

در صرافی اکسبیتو،‌ شما می‌توانید ارز فایل کوین را نیز مانند سایر رمزارزها با ریال و تتر مبادله کنید. این روزها تقریبا بیشتر افراد فعال در حوزه کریپتو در کیف‌پول خود مقداری ارز تتر نگهداری می‌کنند. هدف این افراد از خرید تتر هولد کردن، save سود، استفاده از امکانات بلاکچین این رمزارز و همچنین تبدیل آن به رمزارزهای دیگر در زمانی مناسب است. بنابراین در صورتی که مقداری تتر را برای تبدیل به رمزارز دیگری نگهداری کرده‌اید، می‌توانید پس از رصد کردن قیمت FIL در بازه زمانی کوتاهی، درست‌ترین زمان خرید فایل کوین را انتخاب کرده و این تبدیل ارز را توسط صرافی اکسبیتو انجام دهید.


همچنین اگر در نظر دارید از ریال برای خرید فایل کوین استفاده کنید، می‌توانید با مشاهده قیمت FIL در زمان مناسبی این خرید را در اکسبیتو ثبت کرده و فایل کوین خود را در کیف‌پول مدنظرتان دریافت نمایید.


پیش‌بینی FIL در سال ۲۰۲۲

درست است که هدف فایل کوین به نوعی وجه تمایز آن با سایر رمزارزها تبدیل شده است و همین امر موجب به وجود آوردن آینده‌ای درخشان برای فایل کوین می‌شود اما در نظر داشته باشید که فایل کوین در این مسیر رقبایی نیز دارد. Sia و Storj از رقبای فایل کوین هستند و درست مانند این رمزارز با هدف به وجود آوردن فضای ذخیره‌سازی دیتا به صورت غیر متمرکز پدید آمدند.


اما به طور کلی به دلیل عدم اشباع شدن مسیر این هدف و همچنین به دلیل وجود تجربه کاربری مطلوب تا به این لحظه، پیش‌بینی می‌شود که FIL در سال ۲۰۲۲ نیز طرفداران خود را داشته باشد و از آینده درخشانی برخوردار باشد.

پیش‌بینی قیمت فایل کوین در سال ۲۰۲۲


جمع‌بندی

به عنوان یک جمع‌بندی باید بگوییم که به طور کلی فایل کوین یک پلتفرم ذخیره‌سازی دیتا به صورت غیر متمرکز است که احتمال حملات هکرها به آن تقریبا وجود ندارد.


فایل کوین برای کاربرانی که قصد دارند از فضای ایمن آن برای ذخیره‌سازی اطلاعات خود استفاده نمایند، رمزارز فایل کوین را به عنوان ارز قابل استفاده در بلاکچین خود در نظر گرفته است.


کاربرانی که قصد خرید فایل کوین را دارند، می‌توانند این رمزارز را در کیف‌پول اختصاصی آن یعنی فایل فاکس استفاده کنند. همچنین سایر کیف‌پول‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری دیگری مانند:

  • Trust Wallet
  • Atomic Wallet
  • Math Wallet
  • Ledger Nano S و بسیاری موارد دیگر که از رمزارز فایل کوین پشتیبانی می‌کنند قابل استفاده هستند.