برای استفاده و فعال‌سازی اعتبار سنجی دو مرحله‌ای در سایت اکسبیتو، کافیست آموزش فعال و یا غیر فعال کردن تاییدیه دو مرحله‌ای را بخوانید. رمز یک‌بار مصرف یا به اصطلاح گوگل آتنتیکیتور (Google Authenticator) یا رمز دو مرحله‌ایی (Two Step Verification) به رمزی گفته می‌شود که به صورت مجزا از رمز اول، به منظور افزایش امنیت حساب های کاربری در اپلیکیشن و سیستم‌های مالی استفاده می‌شود.

کاربران اکسبیتو بهتر است برای حفظ امنیت حساب کاربری خود، نسبت به فعال سازی رمز یکبار مصرف یا اعتبارسنجی دو مرحله‌ای، اقدام کنند. با فعال سازی رمز یکبار مصرف در هنگام ورود و برداشت وجه از شما رمز یکبار مصرف خواسته می‌شود. این رمز باید از گوگل آتنتیکیتور گرته و در محل رمز درج شود. لازم به ذکر است در زمانی که این تاییدیه غیر فعال باشد شما فقط پیامکی حاوی یک کد ۶ رقمی دریافت می کنید که به آن رمز یکبار مصرف می‌گویند.

تفاوت رمز یکبار مصرف و رمز دو مرحله‌ایی

در رمز یکبار مصرف یک پیامک حاوی کد 6 رقمی برای شماره موبایل ثبت شده در حساب کاربری شما ارسال می‌شود و اختلالات سراسری و مشکلات شبکه تلفن‌های همراه ممکن است سبب تاخیر و منقضی شدن کد ارسال شده به شما شود. ولی در رمز دومرحله‌ایی کاربر به صورت آنلاین امکان دریافت کد را خواهد داشت و می‌تواند در هر دقیقه کد جدیدی را داشته باشد.

فعال سازی اعتبار سنجی دو مرحله ای

جهت فعال سازی اعتبار سنجی دو مرحله ای می بایست اول بررسی کنید که در حساب کاربری شما، این مرحله فعال می باشد یا خیر،‌و در نهایت برای فعال سازی و یا غیر فعال سازی اقدام کنید. در صورتیکه قبلا نسبت به فعال سازی رمز دومرحله ایی اقدام کرده ایید میبایست برای دریافت کد به اپلیکیشن مربوطه مراجعه نمایید.

برای مرحله اول باید وارد سایت اکسبیتو شوید تا حساب کاربری خود را بررسی کنید. بعد از ورود اطلاعات حساب کاربری خود، در مرحله رمز دو مرحله ای یا یکبارمصرف قرار می گیرید که از طریق پیامک برای شما کد ۶ رقمی ارسال می شود و بعد از ورود کد وارد حساب خود می شوید. با توجه به اینکه اپلیکیشن اکسبیتو یک نرم افزار مالی میباشد نکات امنیتی در آن کاملا رعایت شده است و این کد نیز به منظور افزایش امنیت حساب کاربران در نظر گرفته شده است.

2fa

بعد از انجام این مرحله شما وارد حساب کاربری خود می شوید و صفحه ی پیش خوان را مشاهده می کنید.

2fa

در قسمت منو که در سمت راست سایت وجود دارد، شما به طور پیش فرض بر روی پیشخوان قرار دارید. برای آنکه بتوانید اعتبارسنجی دو مرحله ای را فعال کنید می باست وارد قسمت امنیت در منوی سمت چپ شوید.

2fa

در این مرحله وارد قسمت امنیت شده اید و یک زیر منو در قسمت جلویی منوی قبلی مشاهده می کنید. در منوی دوم میبایست گزینه اعتبار سنجی دو مرحله ای را بررسی کنید که آیا فعال و یا غیرفعال است. به طور پیش فرض تاییدیه دو مرحله غیر فعال است. برای فعال سازی بر روی آن کلیک کنید.

2fa

سپس مراحل فعال سازی را در قسمت بالایی سایت با عنوان های نصب اپلیکیشن،‌ فعال سازی اپلیکیشن،‌ وارد کردن کد فعال سازی و گرفتن پشتیبان مشاهده می کنید. در این قسمت نیاز است که یکی از اپلیکیشن های زیر را برای ساخت رمزدومرحله ایی دانلود کرده و بعد از ورود به نرم افزار، بتوانید وارد حساب کاربری خود همراه با اعتبارسنجی دو مرحله ای شوید. توصیه میشود از اپلیکیشن Google Authenticator استفاده نمایید و در صورتیکه قبلا بر روی سیستم خود آن را نصب کرده ایید از آن عبور نمایید. بعد از نصب نرم افزارهای امنیتی باید مرحله بعد را انتخاب کنید تا بتوانید مراحل را تکمیل نمایید.

فعال سازی اپلیکیشن اعتبار سنجی دو مرحله ای:

در مرحله بعدی شما وارد فعال سازی اپلیکشن شده اید. و میبایست QR Code که برای شما ساخته شده است را با استفاده از برنامه گوگل آتنتیکیتور اسکن کنید تا ارسال کد اکسبیتو برای شما فعال شود.

نکته مهم: حتما کد بک اپ ارائه شده را در یک جای امن نگه داری کنید تا در صورت مسائلی از قبلی سوختن گوشی، حذف اپلیکیشن از روی موبایل، ریست فاکتوری، سرقت، امکان دسترسی مجدد به حساب کاربری برای شما فراهم گردد. در غیر این صورت به دلیل مسائل امنیتی اکسبیتو موظف است پس از احراز هویت کامل شخص مجدد نسبت به غیر فعال سازی رمزدومرحله ایی و با دستورالعمل مشخص اقدام نماید.

2fa
2fa
2fa

بعد از فعال سازی اپلیکیشن و دریافت کد برای سایت اکسبیتو، باید بر روی دکمه مرحله بعد کلیک نمایید تا بتوانید کد دریافت شده را وارد نمایید تا گزینه اعتبار سنجی دو مرحله ای برای شما فعال شود.

2fa

بعد از این مرحله شما مشاهده می کنید که مراحل تکمیل شده و تاییدیه دو مرحله ای شما فعال شده است.

2fa

خواهشمند است همانطور که در بالا تاکیید شد حتما از کیوآر کد و هم چنین عبارت ارائه شده بک آپ و پشتیبان تهییه نمایید و در محلی ایمن نگه داری کنید تا در صورت لزوم مجدد به آن دسترسی داشته باشید.

2fa
2fa

غیر فعال سازی اعتبار سنجی دو مرحله ای

نکته مهم: غیر فعال سازی حساب کاربری شما میتواند عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد و اکید توصیه میشود به منظور حفظ امنیت رمزدومرحله ایی خود را همواره فعال نگه داری نمایید.

برای غیرفعال سازی اعتبار سنجی دو مرحله ای کافیست وارد حساب کاربری خود در سایت اکسبیتو شوید. (طبق مراحل بالا برای ورود به سایت) حال بر روی گزینه امنیت کلیک کنید و اعتبار سنجی دو مرحله ای که فعال است را باز کنید. برای ورود مستقیم به صفحه کاربری سایت اکسبیتو بر روی لینک حساب کاربری اکسبیتو کلیک نمایید.

2fa

در این قسمت باید بر روی دکمه غیر فعال کردن اعتبار سنجی دو مرحله ای کلیک کنید. اما به یاد داشته باشید انجام این کار ریسک بسیار بزرگی است و ممکن است حساب کاربری شما در خطر بی افتد و یا در تراکنش های خود به مشکل بر بخورید. بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که تا حد امکان اعتبار سنجی دو مرحله ای فعال داشته باشید. در مرحله بعد از کلیک بر روی دکمه غیر فعال سازی، باید رمز عبور حساب کاربری خود، و رمز عبوری که از طریق اپلیکیشن های رمز ساز که قبلا بر روی گوشی خود نصب کرده ایید ارسال می شود را استفاده کنید.

2fa
2fa
بعد از تکمیل بر روی گزینه غیر فعال کردن رمز دو مرحله ای کلیک کنید. سپس هرگاه از این کار مطمئن بودید بر روی گزینه بله، غیر فعال کردن کلیک کنید. (طبق عکس زیر)
2fa

حال حساب کاربری شما غیر فعال شده است و در منو گزینه غیر فعال را مشاهده می کنید. (همانند عکس زیر)

2fa

لازم به ذکر است مجموعه اکسبیتو برای راهنمایی شما کاربران عزیز از اپلیکیشن گوگل آتنتیکیتور استفاده کرده است.