با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال، روزبه‌روز افراد بیشتری به سرمایه‌گذاری در بازار کریپتوکارنسی ترغیب می‌شوند. اغلب کسانی که می‌خواهند روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند، ارزهایی معتبر و آینده‌دار را انتخاب می‌کنند. برای رسیدن به شناخت کافی از یک ارز و پیش‌بینی آینده‌‌اش ، باید اهداف و دلایل پیدایش آن ارز را بررسی کنیم. یکی از بهترین روش‌های بررسی بنیادین ارزهای دیجیتال، مطالعه‌ی دقیق و تحلیلی وایت پیپر (Whitepaper) یک ارز است. وایت پیپر یا سپیدنامه در واقع متنی است که توسط بنیان‌گذاران یک ارز ارائه می‌شود و به‌عنوان شناسنامه‌ی آن ارز در نظر گرفته می‌شود.


یکی از ارزهایی که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه سرمایه‌گذاران و فعالان بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته، بیت کوین کش (Bitcoin Cash) است. این ارز در سال 2017 و با یک انشعاب از شبکه بلاک چین بیت کوین (Bitcoin) ایجاد شد. بیت کوین کش با نماد اختصاری BCH معروف‌ترین انشعاب بیت کوین محسوب می‌شود. بنیان‌گذار بیت کش، راجر ور (Roger Ver) که در ابتدا از حامیان اصلی بیت کوین بود، بعدها گفت: «در حال حاضر بیت کوین کش، با اهداف اصلی بیت کوین سازگاری بیشتری دارد.» به همین خاطر در این مقاله به‌ سراغ وایت پیپر این ارز رفته‌ایم تا با بررسی دقیق آن، ببینیم که بیت کوین کش چیست، برنامه بیت کش چگونه خواهد بود و تاریخچه بیت کوین کش چیست. این مسئله به شما کمک می‌کند که با درک ارزش و ارزیابی قیمت بیت کوین کش، آینده این ارز را پیش‌بینی کنید.


بیت کوین یک سیستم پرداخت الکترونیک همتا‌به‌همتا.png

بیت کوین: یک سیستم پرداخت الکترونیک همتا‌به‌همتا

وایت پیپر بیت کش با عنوان «بیت کوین: یک سیستم پرداخت الکترونیک همتا‌به‌همتا» منتشر شده است و در ابتدا درباره‌ی شیوه‌ی مبادله‌ی همتابه‌همتا (P2P) صحبت می‌کند. یک نسخه‌ی همتابه‌همتا از پول نقد الکترونیکی این امکان را در اختیار ما می‌گذارد، که بدون نیاز به شخصی ثالث یا مراجعه به موسسات مالی با یکدیگر به معامله بپردازیم.


امضای دیجیتال (Digital Signatures) تا حدودی این روش معامله را فراهم می‌کرد. امضای دیجیتال مکانیزمی برای رمزنگاری اطلاعات دیجیتالی است. این مکانیزم به امضاهای دست‌نویس ما شباهت دارد، اما در سطحی بسیار پیچیده‌تر انجام می‌شود. مشکل اساسی امضای دیجیتال این است که هنوز به شخص ثالث برای تایید صحت اطلاعات نیاز دارد. بنابراین مزایای موردنظر ما از دست می‌رود.


برنامه بیت کوین کش برای رمزنگاری اطلاعات، مشابه ارز بیت کوین، یعنی استفاده از تابع هش (Hash) است. در این سیستم، اطلاعات در خانه‌های بلاکچین ذخیره می‌شود و هر خانه آدرس مشخصی با عنوان تابع هش دارد. این تابع توسط فرمول‌های پیچیده‌ی ریاضی به‌دست می‌آید و به هر خانه آدرسی منحصربه‌فرد می‌دهد. بنابراین کاملاً امن بوده و امکان تکرار آن وجود ندارد. شبکه‌هایی مثل بیت کوین و بیت کش برای رمزنگاری اطلاعات از مکانیزم اثبات کار (Proof of Work) یا PoW استفاده می‌کنند. در این مکانیزم افراد مختلف، سخت‌افزار کامپیوتری‌شان را به شبکه متصل می‌کنند. شبکه با توجه به قدرت این سخت‌افزارها تابع هش را حل کرده و خانه‌های بلاک چین را با هش جدید ایجاد می‌کند. هر کاربر با توجه به سهمی که در انجام اثبات کار داشته است، پاداشی از واحد بیت کوین کش می‌گیرد. به این روش کسب درآمد ماینینگ (Mining) یا استخراج بیت کوین کش با موبایل یا کامپیوتر می‌گویند.


بیت کوین کش چیست؟.png

بیت کوین کش چیست؟

در این بخش از وایت پیپرِ بیت کش به مشکلات سیستم‌های سنتی مالی می‌پردازد و برنامه بیت کش را برای جبران این مشکلات بیان می‌کند. تجارت و تبادلات مالی در سطح اینترنت تقریباً به‌طور اختصاری متکی به موسسات مالی است. این موسسات مالی به‌عنوان شخص ثالث قابل‌اعتماد به افراد کمک می‌کنند که با یکدیگر به معامله بپردازند. اگرچه این سیستم پرداخت تا حدود زیادی موفق عمل می‌کند، اما کاملاً قابل‌اعتماد نیست. موسسات مالی با توجه به پایبندی به قوانین نظارتی، مجبورند که بر تراکنش‌ها نظارت کنند و در صورت شکایت یکی از طرفین معامله، امکان بازگرداندن وجه و لغو معامله وجود دارد. بازگشت‌پذیر بودن معاملات، یکی از مشکلات اساسی سیستم پرداخت مبتنی بر موسسات مالی است.


میانجی‌گری موسسات مالی، معایب زیر را برای کاربران به‌همراه دارد:


  • هزینه‌ی تراکنش‌ها بسیار افزایش پیدا می‌کند.

  • حداقل میزان انجام تراکنش‌ها را محدود می‌کند؛ یعنی نمی‌توان با مقدار کمی پول به معامله پرداخت.

  • تراکنش‌های کوچک تصادفی را محدود می‌کند و به افراد اجازه نمی‌دهد که با کاربران مختلفی از سطح دنیا به‌صورت تصادفی معامله کنند.

  • در خدماتی که غیرقابل بازگشت هستند، بازگشت‌پذیری معاملات، مشکل‌ساز است.

برای حل این مشکلات به یک سیستم رمزنگاری‌شده‌ی مبتنی بر مکانیزم اثبات کار نیاز داریم. این سیستم پرداخت به دو طرف معامله اجازه می‌دهد که بدون نیاز به شخص ثالث به معامله بپردازند و تراکنش‌ها برگشت‌ناپذیر نخواهد بود. این روش رمزنگاری اطلاعات از کاربران در برابر تقلب و افراد تبهکار محافظت می‌کند.


معاملات بیت کوین کش چگونه است؟

در این بخش از وایت پیپر، بیت کوین کش را به‌عنوان زنجیره‌ای از امضاهای الکترونیکی معرفی می‌کند. مالک هر واحد بیت کوین کش با استفاده از امضای دیجیتالی هش تراکنش قبلی و کلید عمومی مالک بعدی(آدرس انتقال به کیف پول خریدار) و متصل‌کردن این داده‌ها به انتهای اطلاعات هر واحد بیت کش، آن را به نفر بعدی منتقل می‌کند.


معاملات بیت کوین کش چگونه است؟.png

در این فرایند، مشکل این‌جاست که مالک دوم نمی‌تواند بفهمد که مالک قبلی یک کوین را به دو نفر منتقل نکرده باشد. بنابراین شبکه‌ی صادرکننده‌ی بیت کش با آنالیز تاریخچه تراکنش بیت کش، هر واحد را تا اولین تراکنش بررسی می‌کند. این مسئله کمک می‌کند که هیچ مالکی نتواند یک واحد بیت کوین کش را به دو نفر انتقال دهد.


زمان نقل‌و‌انتقال بیت کش

بررسی یک واحد بیت کش از ابتدا تا کنون بسیار وقت‌گیر و هزینه‌بر است. بنابراین شبکه‌ی این ارز، راه‌حلی را با عنوان برچسب زمانی (Timestamp) پیشنهاد می‌کند. این شبکه به هر تراکنشی که انجام می‌شود، یک برچسب زمانی متصل می‌کند. این فرایند باعث می‌شود که تنها تراکنش‌هایی که زودتر انجام شده‌اند، بتوانند در خانه‌های بلاکچین ذخیره شوند.


زمان نقل‌و‌انتقال بیت کش.png

مکانیزم اثبات کار بیت کوین کش

گفتیم که کاربران برای استخراج بیت کوین کش با موبایل یا کامپیوتر، سخت‌افزار خود را به شبکه متصل کرده و تابع هش را حل می‌کنند. برنامه بیت کش به این صورت عمل می‌کند که در هنگام تولید هر تابع هش، یک برچسب زمانی هم به آن اختصاص می‌دهد، تا هر تراکنش فقط یکبار امکان ثبت‌شدن داشته باشد. این مسئله جلوی تقلب و فروش دوباره‌ی هر واحد بیت کوین کش را می‌گیرد.


مکانیزم اثبات کار بیت کوین کش.png

از طرفی مکانیزم اثبات کار به افراد متقلب اجازه نمی‌دهد که در اطلاعات شبکه خراب‌کاری کنند. در این مکانیزم هر شخصی که در کار حل‌کردن تابع هش مشارکت می‌کند، به‌عنوان یک گره یا نود (Node) در نظر گرفته می‌شود. این گره‌ها به‌صورت خودکار صحت اطلاعات را تایید کرده و در کار اعتبارسنجی تراکنش‌ها مشارکت می‌کنند. در زمان انجام هر تراکنش، به‌طور همزمان تعداد زیادی از گره‌ها به شبکه متصل هستند و می‌توانند در کار اعتبارسنجی شرکت کنند. بنابراین اگر کسی بخواهد در اطلاعات شبکه دستکاری کند، باید نسبت به اعتبارسنج‌ها، گره‌های بیشتری را به شبکه متصل کند. این کار برای هکرها و تبهکاران مقرون‌به‌صرفه نیست.


شبکه بیت کوین کش چگونه کار می‌کند؟

در این بخش از وایت پیپر به چگونگی عملکرد شبکه بیت کش می‌پردازد. مراحل کار این شبکه به شرح زیر است:


1_ اطلاعات تراکنش‌های جدید در اختیار همه‌ی گره‌ها قرار می‌گیرند.


2_ هر گره تراکنش‌های جدید را در یک بلوک جمع‌آوری می‌کند.


3_ هر گره با مکانیزم اثبات کار تلاش می‌کند که با حل‌کردن تابع هش، یک امضای جدید تولید کند.


4_ گره‌ها تنها زمانی یک بلوک را تأیید می‌کنند که تمام تراکنش‌های ثبت‌شده در آن یکتا باشند و قبلاً در هیچ بلوکی ثبت نشده باشند.


5_ هنگامی که یک گره زودتر کد هش را تولید کند، اطلاعات آن را به گره‌های دیگر مخابره می‌کند.


6_ در صورت تایید بلوک، گره‌ها با استفاده از کد هشِ این بلوک به کار تولید امضای بلوک بعدی مشغول می‌شوند.


گره‌ها همیشه طولانی‌ترین زنجیره را در نظر می‌گیرند و روی ادامه‌دادن بلوک‌های آن تمرکز می‌کنند. اگر دو گره به‌طور همزمان تابع هش را حل کرده و به نتیجه برسند، گره‌های دیگر اطلاعات هر دو گره را دریافت می‌کنند. در این صورت کد هش آن گرهی را می‌پذیرند که زودتر به دستشان رسیده است. اما اگر این دو کد را به‌طور همزمان دریافت کنند، تنها زنجیره‌ی بلندتر را برای امتداد تأیید خواهند کرد.


نیازی نیست که برای ثبت‌شدن تراکنش‌های جدید، همه‌ی گره‌ها در دسترس باشند. بنابراین اگر اطلاعات به تعداد زیادی از گره‌ها ارسال شود، بلوک جدید تشکیل خواهد شد. از طرفی اگر گرهی اطلاعات بلوکی را دریافت نکند، پس از دریافت بلوک بعدی، می‌فهمد که بلوکی را از دست داده و اطلاعات آن را دریافت و ثبت خواهد کرد.


پاداش استخراج بیت کوین کش چقدر است؟

در این بخش به محاسبه بیت کوین کش برای پرداخت پاداش به ماینرها می‌پردازد. این شبکه به هر سازنده‌ی بلوک جدید، یک واحد بیت کوین کش به‌عنوان پاداش پرداخت می‌کند. این مسئله باعث ایجاد انگیزه در استخراج‌کنندگان می‌شود و با افزایش تعداد گره‌ها امنیت اطلاعات تامین خواهد شد. از طرفی چون هیچ مرکزی برای عرضه‌ی این ارز وجود ندارد، استخراج بیت کوین کش با موبایل و کامپیوتر باعث انتشار کوین‌های جدید می‌شود. همان‌طور که استخراج طلا به صرف‌کردن انرژی و انجام کار نیاز دارد، در استخراج بیت کش هم به برق، زمان و سخت‌افزار کامپیوتری نیاز است.


از سوی دیگر در هنگام انجام تراکنش‌ها از کاربران کارمزدی دریافت می‌شود و این مبلغ به پاداش ماینرها اضافه خواهد شد. در صورتی که این کارمزدها به استخراج‌کنندگان اختصاص پیدا کند، با کم‌شدن نقدینگی بیت کش در معاملات روزانه، از تورم جلوگیری می‌شود.


شبکه بیت کش چگونه فضای هارد دیسک را بازیابی می‌کند؟

همان‌طور که دیدیم در استخراج بیت کوین کش با موبایل و کامپیوتر بخشی از سخت‌افزار کامپیوتری افراد در اختیار شبکه قرار می‌گیرد. در نتیجه برای حل‌کردن مجدد تابع هش، نیاز به خالی‌کردن فضای هارد دیسک است. به همین خاطر وقتی که آخرین تراکنش در یک بلوک ذخیره شود، اطلاعات تراکنش‌های قبلی از حافظه‌ی سخت‌افزاری پاک می‌شود، تا فضا برای حل‌کردن مجدد تابع هش فراهم شود. اطلاعات تراکنش‌های قبلی در درخت مرکل (Merkle Tree) حفظ می‌شود.


درخت مرکل نموداری از اطلاعات است که مانند یک درخت، اطلاعات تراکنش‌ها را در شاخه‌های خودش ذخیره می‌کند. بنابراین با استفاده از درخت مرکل، بدون ذخیره‌شدن تمام اطلاعات در هارد دیسک، می‌توان کد هشی را تولید کرد که اطلاعات تراکنش‌های قبلی را هم شامل می‌شود.


شبکه بیت کش چگونه فضای هارد دیسک را بازیابی می‌کند؟.png

تأیید تراکنش‌ها در شبکه بیت کش چگونه است؟

افرادی که در کار اعتبارسنجی تراکنش‌های بیت کش مشارکت می‌کنند، نیازی ندارند که به تمام اطلاعات موجود در شبکه دسترسی داشته باشند. این گره‌ها تنها با استفاده از درخت مرکل می‌توانند در کار ساخت بلوک جدید مشارکت کرده و پاداش دریافت کنند. این مسئله باعث می‌شود که در هنگام استخراج بیت کوین کش با موبایل و کامپیوتر به فضای کمتری نیاز داشته باشند و کار ماینینگ راحت‌تر شود.


تأیید تراکنش‌ها در شبکه بیت کش چگونه است؟.png

بنابراین تا زمانی‌که شبکه توسط اعتبارسنج‌ها بررسی می‌شود، امنیت تراکنش‌ها تأمین خواهد شد؛ اما کم‌شدن حجم اطلاعات با استفاده از درخت مرکل کار را برای خراب‌کاران هم ساده‌تر می‌کند. راهکاری که شبکه بیت کش برای حل این مشکل استفاده می‌کند، به این صورت است که اگر گره‌ها یک بلوک نامعتبر را شناسایی کنند، اطلاعات را در اختیار شبکه قرار می‌دهند. شبکه آن بلوک را مورد بررسی قرار می‌دهد تا در صورت وجود خراب‌کاری جلوی آن را بگیرد.


ترکیب تراکنش‌ها با یکدیگر در هنگام ثبت اطلاعات.png

ترکیب تراکنش‌ها با یکدیگر در هنگام ثبت اطلاعات

اگرچه می‌توان مبادله‌های هر کوین را به‌صورت جداگانه بررسی و اعتبارسنجی کرد، اما این کار نیاز به صرف زمان و انرژی بسیار بالایی دارد. بنابراین معمولاً گره‌ها، تراکنشی شامل تعداد زیادی واحد بیت کوین کش را بررسی کرده و یا چندین تراکنش کوچک‌تر را در کنار یکدیگر قرار داده و اعتبارسنجی می‌کنند.


حفظ حریم خصوصی در شبکه بیت کش چطور است؟

در این بخش از وایت پیپر بیت کش به بحث حریم خصوصی این شبکه می‌پردازد. شبکه بیت کش مانند بانک‌داری سنتی با محدود کردن دو‌طرف یک معامله و وجود شخص ثالث قابل‌اعتماد، به سطح مناسبی از امنیت دست پیدا می‌کند. با اینکه بلاک چین‌ها بر اساس شفافیت اطلاعات بنا شده‌اند، اما شبکه بیت کوین کش با محافظت از کلید عمومی و کلید خصوصی، که اطلاعات مهم تراکنش و کیف‌پول افراد هستند، امنیت دارایی و اطلاعات کاربران را تأمین می‌کند.


افرادی که اطلاعات شبکه را مشاهده می‌کنند، می‌فهمند که تراکنشی انجام شده است، اما از مبدا و مقصد آن مطلع نمی‌شوند. این سطح از شفافیت اطلاعات، مشابه کاری است که در بورس‌ها انجام می‌شود، یعنی حجم معاملات مشخص است، اما کسی از اطلاعات معامله‌گران چیزی نمی‌داند. از طرفی این شبکه برای افزایش امنیت، به هر تراکنش، یک جفت کلید جدید اختصاص می‌دهد، تا پس از انجام هر تراکنش تنها یک مالک جدید وجود داشته باشد.


محاسبات شبکه بیت کش به‌ چه ‌شکل است؟

شبکه بیت کش این احتمال را در نظر می‌گیرد که فرد مهاجم بخواهد زنجیره‌ای را سریع‌تر از زنجیره‌ی اصلی ایجاد کند. در نتیجه هرگز گره‌های اعتبارسنج، تراکنش تقلبی و بلوک حاوی تراکنش‌های غیرواقعی را تأیید نمی‌کنند. تنها کاری که یک مهاجم می‌تواند انجام دهد این است که تراکنش خودش را تغییر دهد، تا مبلغی را که هزینه کرده، پس بگیرد. در ادامه‌ی این بخش از وایت پیپر بیت کوین کش، با ارائه‌ی فرمول‌های ریاضی اثبات می‌کند که هرگز یک مهاجم نمی‌تواند در کار شبکه اختلال ایجاد کند.


نتیجه‌گیری وایت پیپر بیت کوین کش

در انتهای وایت پیپر بیت کش نتیجه می‌گیرد که بیت کوین کش سیستم پرداختی الکترونیکی را بدون نیاز به شخصی ثالث پایه‌گذاری کرده است. این شبکه بر اساس روش راه‌اندازی ارزهای دیجیتال بنا شده و امنیت دارایی افراد را تضمین می‌کند. در کنار این مزیت، یکی از اهداف اصلی مدیران بیت کوین کش کاهش هزینه‌ی تراکنش‌ها بوده است. برای رسیدن به این هدف، شبکه بیت کوین کش از مکانیزم اثبات کار استفاده می‌کند، که امنیت اطلاعات را هم با استفاده از اعتبارسنج‌ها، تضمین کرده است.


گره‌هایی که در کار اعتبارسنجی مشارکت می‌کنند، نیازی به شناسایی ندارد؛ به این خاطر که فقط اطلاعاتی در اختیارشان قرار می‌گیرد که به ساخت بلوک‌های جدید کمک می‌کند. این گره‌ها در هر زمانی که بخواهند می‌توانند از کار استخراج دست بکشند و در زمان بازگشت، دوباره اطلاعات کامل زنجیره را دریافت کنند. این افراد با توجه به قدرت سخت‌افزار کامپیوتری خود در کار ساخت بلوک‌های جدید مشارکت کرده و بابت آن پاداش دریافت خواهند کرد.


سخن پایانی


افرادی که می‌خواهند روی ارزهای دیجیتال گوناگون سرمایه‌گذاری کنند، باید با بررسی فاندامنتال یا بنیادین ارز مورد نظرشان، جنبه‌های مختلف پیشرفت آن را در نظر بگیرند. به همین خاطر در این مقاله به مطالعه‌ی دقیق وایت پیپر ارز دیجیتال بیت کوین کش پرداختیم تا بدانید که بیت کوین کش چیست و هر واحد بیت کوین کش چه ارزشی دارد. تحلیل بیت کش به شما کمک می‌کند که با پیگیری اخبار بیت کوین کش، قیمت روز این ارز را با ارزش واقعی آن بسنجید، تا بتوانید آینده بیت کوین کش را پیش‌بینی کنید.