وقتی که می‌خواهید یک ارز دیجیتال را به‌خوبی بشناسید و بدانید که با چه هدفی ایجاد شده، اولین و مهم‌ترین گام، خواندن وایت‌پیپر (White paper)، کاغذ سفید یا سپیدنامۀ آن ارز است. وظیفۀ هر وایت پیپر این است، که اهداف اصلی پروژه‌ای را توضیح دهد، که آن ارز را به‌وجود آورده است. در این مقاله می‌خواهیم با هم وایت‌پیپر ارز مشهور دوج‌کوین (Dogecoin) را بخوانیم؛ تا بیش‌تر با آن آشنا شویم، و بتوانیم قیمت دوج‌کوین را با ارزش ذاتی آن مقایسه کنیم. این وایت‌پیپر از سایت اصلی دوج‌کوین دانلود شده است. به‌همین‌خاطر گام‌به‌گام با بخش‌های مختلف وایت پیپر دوج‌کوین پیش می‌رویم و تمام جزئیات را با زبانی ساده توضیح می‌دهیم.


دوج‌کوین چیست؟

دوج‌کوین چیست؟ (چنین کوینی)

در این بخش، وایت‌پیپر به ما می‌گوید، که دوج‌کوین (Dogecoin) به‌خاطر استفاده از روش اجماع اثبات کار (POW) شبیه به بیتکوین (Bitcoin) است. یعنی برای تأیید اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها، از روش استخراج ارز استفاده می‌کند. بعد توضیح می‌دهد که برای حل مشکلات مربوط به POW، با تأثیر گرفتن از شبکه‌های لایت‌کوین (Litecoin) و تنبریکس (Tenebrix)، از روش الگوریتم اسکریپت (Skrypt) استفاده کرده است. پس می‌فهمیم که دوج‌کوین روش اجماع خودش را ساده‌تر کرده است، که مزایای زیر را دارد:


 • پیچیدگی کمتر برای استخراج

 • کاهش مصرف انرژی

 • کاهش کارمزد تراکنش‌ها

 • افزایش سرعت استخراج تا چهار برابر بیتکوین

 • افزایش امنیت اطلاعات

مجوز دوج‌کوین (مجوزهای زیاد)

مجوز دوج‌کوین (مجوزهای زیاد)

دوج‌کوین تحت لایسنس یا پروانۀ MIT است. این پروانه به‌عنوان محبوب‌ترین مجوز حوزۀ نرم‌افزار توسط موسسۀ فناوری ماساچوست (MIT) صادر می‌شود. این پروانه بسیار انعطاف‌پذیر است و مجوزهای زیر را به توسعه‌دهندگان می‌دهد:


 • نیاز به عمومی کردن کدها نیست.

 • برای تغییرات بعدی می‌توانند از لایسنس دیگری استفاده کنند.

 • محدودیتی برای جابه‌جایی بین شبکه‌های مختلف ندارند

و ...


توسعه‌ و مشارکت (خدای من چه توسعه‌دهندگانی!)

توسعه‌ و مشارکت (خدای من چه توسعه‌دهندگانی!)

می‌دانیم که دوج‌کوین در ابتدا با یک شوخی ایجاد شد. به‌همین‌خاطر به آن محبوب‌ترین میم‌کوین (Memecoin) بازار ارزهای دیجیتال هم می‌گویند. میم‌کوین‌ها ارزهایی هستند، که در آغاز برای طنز و شوخی به‌وجود آمده‌اند. همین مسئله را در جاهای مختلف وایت‌پیپر دوج هم می‌شود دید، برای مثال به عبارت «خدای من چه توسعه‌دهندگانی!» توجه کنید. معرفی این ارز توسط افراد معروفی مثل «ایلان ماسک» و «اسنوپ داگ» باعث شد، که خرید دوج کوین رایج شود؛ تا جایی‌که بسیاری از افراد پیگیر آخرین اخبار دوج‌کوین و ایلان ماسک بودند.


در بخش توسعه و مشارکت به ما می‌گوید، که دوج‌کوین هنوز درحال توسعه است و هر برنامه‌نویسی که بخواهد می‌تواند در این پروژه مشارکت کند. این افراد درصورتی‌که پیشنهادی در مورد کدهای نرم‌افزاری داشته باشند و یا مشکلی را شناسایی کنند، می‌توانند آن را به بقیۀ مشارکت‌کنندگان بگویند، تا پس از تأیید، اعمال و اصلاح شود.


استراتژی نسخه

استراتژی نسخه

دربارۀ استراتژی نسخۀ فعلی نرم‌افزاری دوج‌کوین، گفته است که این نسخه از سه عامل Major، Minor و Patch استفاده می‌کند. این سه واژه، مخصوص برنامه‌نویسان هستند؛ و برای بیان ورژن یا نسخۀ یک نرم‌افزار هر سه با هم به‌کار می‌روند.


 • Major: ماژور مشخص کنندۀ نسخه اصلی نرم‌افزار است.

 • Minor: مینور نشان‌دهندۀ نسخۀ فرعی است.

 • Patch: این عدد مربوط به زمانی است، که یک باگ در سیستم شناسایی شود. با برطرف کردن باگ، این عدد یک واحد زیاد می‌شود.

شاخه‌ها (2)

شاخه‌ها

توضیحات تکمیلی دربارۀ ورژن نرم‌افزاری اعلام می‌کند، که در تعیین نسخه سه شاخه وجود دارد:


 • اصلی: نشان‌دهندۀ آخرین ورژن است، که از دو عدد ماژور و مینور پشت سر هم درست شده.

 • متن باز: عددی متغیر است و نشان می‌دهد که نسخۀ مورد استفاده، اصلاح شدۀ ورژن قبلی است. این عدد بعد از اعداد مربوط به شاخۀ اصلی قرار می‌گیرد.

 • توسعه: منظور این است که نسخۀ مورد نظر هنوز ارائه نشده است، و متخصصان درحال کار برروی آن هستند.

نسخه‌هایی که شامل ورژن اصلی یا متن باز هستند، فقط پس از انتشار قابل تغییرند؛ اما نسخۀ توسعه را می‌شود قبل از ارائه تغییر داد. این نسخه‌ها آزمایشی هستند و دراختیار مشارکت‌کنندگان قرار می‌گیرند، تا با استفاده از پیشنهادات و انتقادات‌شان بهترین ورژن ارائه شود.


مشارکت

مشارکت

وایت‌پیپر دوج‌کوین از برنامه‌نویس‌هایی که در پروژه مشارکت دارند، دعوت کرده است، تا کدهای اختصاصی خود را بنویسند و برای‌شان ارسال کنند. این کار باعث می‌شود، که مشکلات نرم‌افزاری برطرف شود و فناوری دوج‌کوین پیشرفت کند. کدهای هر برنامه‌نویس باید توسط متخصصان دیگر بررسی شود، تا مشکلی ازنظر امنیت اطلاعات پیش نیاید. اگر بررسی این کدها پیچیده باشد، نسخه‌ای آزمایشی براساس آن کد طراحی و دراختیار مشارکت‌کنندگان دیگر قرار می‌گیرد، تا آن را بررسی کنند.

سوالاتی که زیاد پرسیده می‌شود

سوالاتی که زیاد پرسیده می‌شود

در این قسمت از وایت‌پیپر، به سوالات متدوالی که برای کاربران پیش می‌آید پاسخ داده شده است.

1- چه‌ تعدادی دوج می‌تواند وجود داشته باشد؟ (کلی توله‌سگ)

در ادامۀ شوخی‌های‌شان در این وایت‌پیپر، در پرانتز از واژۀ توله‌سگ استفاده کرده‌اند، که اشاره دارد به نماد دوج‌کوین و نام آن که از یک سگ گرفته شده است. در ادامه می‌گوید که تعداد واحدهای این ارز تا سال 2015، یعنی یک سال و نیم بعد از عرضه، به 100 میلیارد توکن می‌رسد. تعداد واحدهای دوج‌کوین در سال 2023 (زمان نگارش این مقاله) به 123 میلیارد واحد هم رسیده است. در ادامه می‌گوید، که می‌خواهند برای تولید هر بلوک به ماینرها 10 هزار دوج پاداش بدهند، تا آن‌ها را به استخراج بیش‌تر تشویق کنند. ازطرفی این قضیه باعث می‌شود که این ارزها در گسترش و تأمین شبکه مشارکت کنند؛ و جای ارزهایی را بگیرند که افراد مختلف با ساخت کیف‌پول دوجکوین از آن‌ها نگه‌داری می‌کنند.


2_ چطور دوج‌کوین کسب کنیم؟ (با رفتن به ماه!)

روشی که برای به‌دست آوردن این ارز بیان کرده، استخراج است و دربارۀ نحوه خرید دوج‌کوین صحبتی نمی‌کند. به‌همین‌خاطر با اشاره به روش اثبات کار Scrypt توضیح می‌دهد، که می‌توانید این ارز را با استخراج به‌دست بیاورید. اما در ادامه با بیان تعداد زیادی عدد و رقم توضیح می‌دهد، که چطور بعد از استخراج مقداری دوج، کوین‌ها نصف می‌شوند و براساس یک الگوریتم مقدار پاداش استخراج کاهش می‌یابد. توضیحاتی که در وایت‌پیپر ارائه شده، مربوط به زمان انتشار آن است و درحال‌حاضر بابت هر بلوک 10 هزار دوج پاداش داده می‌شود. به این مسئله در وایت‌پیپر شبکۀ دوج یعنی دوج‌چین هم اشاره شده است، که برخلاف بیتکوین تعداد واحدهای استخراج شده، کم نمی‌شود.


سخن پایانی


نگارش وایت‌پیپر دوج با همین دو سوال تمام می‌شود؛ و فقط در انتها بخشی وجود دارد، که با کمی توضیحات تخصصی به برنامه‌نویسان گفته است، که کدهای برنامه‌نویسی دوج‌کوین چگونه کار می‌کند. در مجموع مطالعۀ وایت‌پیپر یک ارز دیجیتال برای شناخت بهتر آن بسیار مهم است؛ و به شما کمک می‌کند که قیمت دوج‌کوین در آینده را پیش‌بینی کنید. این اطلاعات اگر درکنار نمودار قیمت دوج قرار بگیرد، تحلیل خوبی را به شما می‌دهد. دوج‌کوین یکی از ارزهای پرطرف‌دار سال‌های اخیر است و اگر شما می‌خواهید روی این ارز سرمایه‌گذاری کنید، مطالعۀ این مقاله انتخاب درستی بوده است.