بیت کوین کش (BCH) یک ارز دیجیتال از خانواده‌ی بیت‌ کوین است. ارز دیجیتال بیت کوین کش، بسیاری از ویژگی‌های اولین رمزارز بازار یعنی بیت کوین (BTC) را داراست، اما درعین‌حال تغییراتی کرده و ویژگی‌هایی دارد که این دو را از هم متمایز می‌کند. در ادامه در مورد این ارز دیجیتال، ویژگی‌های آن و همچنین تفاوت آن با ارز بیت کوین با شما صحبت می‌کنیم.


معرفی ارز دیجیتال بیت کوین کش

بیت کوین کش (BCH) یک شبکه بلاکچین اثبات کار و یک ارز دیجیتال است که در اوت 2017 ایجاد شد. استفاده از بیت کوین کش سریع‌تر و ارزان‌تر از بیت کوین (BTC) است. این دارایی، از طریق هارد فورک شبکه بلاکچین بیت کوین ایجاد شد و از آن زمان جامعه خود را توسعه داده است. بیت کوین کش مانند بیت کوین در برخی از بازرگانی‌ها به‌عنوان روشی برای پرداخت پذیرفته می‌شود، مثلاً می‌توان با این ارز دیجیتال در PayPal پرداخت انجام داد.


بیت کوین کش قرار بود بسیاری از مشکلات قدیمی بیت کوین را حل کند، اما چنین راه‌حلی باعث شکاف در جامعه رمزنگاری شد. درحالی‌که این دو به‌راحتی می‌توانند با یکدیگر همزیستی داشته باشند، بسیاری از افراد در مورد اینکه کدام یک از این دو ارز آینده بهتری خواهند داشت، بحث می‌کنند. بیت کوین کش اندازه بلوک‌های بلاکچین بیت کوین را افزایش داد، امکان پردازش تراکنش‌های بیشتری را فراهم کرد و مقیاس‌پذیری را بهبود بخشید. ارز دیجیتال بیت کوین کش، در نوامبر 2018 دچار فورک دیگری شد و به بیت کوین کش ABC و بیت کوین کش SV (Satoshi Vision) تقسیم شد.


تاریخچه بیت کوین کش

اولین بلوک بیت کوین به‌طور رسمی در 3 ژانویه 2009 استخراج شد. از آن زمان، این دارایی دیجیتال به یک انفجار در میان مردم تبدیل شد. بااین‌حال، بیت کوین که اولین ارز دیجیتال جهان است هنوز از مشکلات مقیاس‌پذیری و زمان طولانی تراکنش رنج می‌برد. اینجاست که بیت کوین کش وارد عمل می‌شود. ایده بیت کوین کش در سال 2017 به‌عنوان راه‌حلی برای مشکلات سرعت تراکنش بیت کوین مطرح شد.


بیت کوین کش یک هارد فورک از بلاکچین بیت کوین است؛ به این معنی که شبکه در یک بلوک به دو قسمت تقسیم می‌شود. در هارد فورک بیت کوین کش بلوک 478558 به دو قسمت تبدیل شد. این بلوک دارای یک تغییر پروتکل اساسی است که تمام بلوک‌های قبلی را باطل می‌کند و برای ادامه استفاده از آن، گره‌ها باید ارتقا پیدا کنند.

تاریخچه بیت کوین کش

این اتفاق اساساً یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری عظیم است که از طریق آن شبکه قبلی در جهتی جدا از شبکه جدید حرکت می‌کند. در این مورد، شبکه قبلی موردنظر بیت کوین است. تصمیم فورک بیت کوین کش توسط ماینرها و توسعه‌ دهندگان مختلف در شبکه بیت کوین گرفته شد که امیدوار بودند از محدودیت‌های این بلاکچین خلاص شوند. به‌هرحال، بسیاری تصور می‌کنند بیت کوین برای تراکنش‌های دیجیتالی به‌جای ذخیره ارزش استفاده می‌شود. اگر تراکنش‌های گفته‌شده چند دقیقه یا حتی ساعت‌ها طول بکشند، چگونه بیت کوین می‌تواند یک دارایی جذاب باشد؟


بااین‌حال، کسانی که در مقابل این هارد فورک ایستادند چند دلیل برای این کار داشتند. به‌عنوان‌مثال، بیت کوین کش بلوک‌های بزرگ‌تری دارد که مستلزم فرآیند استخراج پیچیده‌تری است، بنابراین کار را برای استخراج‌کنندگان سخت می‌کند. این هارد فورک به‌نوعی برای استخراج‌کنندگان بزرگ مانند شرکت‌ها خوب است، زیرا آن‌ها قدرت بیشتری برای استخراج ارزهای دیجیتال دارند. کسانی که بیت کوین را در زمان فورک در اختیار داشتند نیز به همان مقدار بیت کوین کش دریافت کردند. این یک اتفاق رایج در هارد فورک است، اما برخی ادعا می‌کنند که این اقدام یک طرح برای سریع پولدار شدن است.


بیت کوین کش چگونه کار می‌کند؟

ازنظر فنی بیت کوین کش دقیقاً مانند بیت کوین کار می‌کند. بیت کوین و بیت کوین کش هر دو حدوداً ۲۱ میلیون دارایی دارند، از گره‌ها برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها استفاده می‌کنند و از الگوریتم اثبات کار PoW بهره می‌برند. PoW به این معنی است که ماینرها تراکنش‌های کامپیوتری را تأیید می‌کنند و برای مشارکت در پلتفرم پاداش می‌گیرند. بیت کوین کش سریع‌تر عمل می‌کند و چون بلوک بزرگ‌تری نسب به بیت کوین دارد، کارمزد تراکنش نیز در آن کمتر است. بیت کوین کش برای تراکنش‌های کوچک‌تر، مانند خرید یک فنجان قهوه با ارز دیجیتال، گزینه مناسب‌تری است.


بیت کوین کش از قراردادهای هوشمند و برنامه‌هایی مانند CashShuffle و CashFusion پشتیبانی می‌کند. دارندگان بیت کوین کش که از کیف پول‌های خاصی استفاده می‌کنند، می‌توانند از CashShuffle لذت ببرند. این پلتفرم یک ابزار ترکیب ارز است که بیت کوین کش شما را قبل از انجام معامله با بیت کوین کش سایر کاربران ترکیب می‌کند. درنتیجه، با توجه به اینکه بیت کوین کش یک دفتر کل عمومی است، تراکنش‌های شما خصوصی می‌شوند و ردیابی آن‌ها بسیار سخت‌تر خواهد بود.

بیت کوین کش چگونه کار می‌کند؟

آیا بیت کوین کش با بیت کوین متفاوت است؟

بیت کوین کش به‌عنوان فورک بیت کوین در نظر گرفته می‌شود. پس‌ازاینکه شرکت‌کنندگان در اکوسیستم بیت کوین نتوانستند در مورد روش‌های مقیاس‌پذیری ارز دیجیتال به توافق برسند، بیت کوین کش ایجاد شد. نکته اصلی بحث اندازه بلوک بود که به حجم تراکنش‌هایی که می‌توان در هر ثانیه پردازش کرد مرتبط است. ازآنجایی‌که تراکنش‌ها از داده‌ها تشکیل شده‌اند، اندازه بلوک بزرگ‌تر امکان گنجاندن تراکنش‌های بیشتری در هر بلوک را فراهم می‌کند و درنتیجه توان عملیاتی بالاتر می‌رود.


پروتکل بیت کوین سال‌ها اندازه هر بلوک را به 1 مگابایت محدود کرده بود. با افزایش تعداد کاربران بیت کوین، رقابت برای اندازه بلوک به‌تدریج منجر به افزایش کارمزد تراکنش‌ها و طولانی شدن زمان تسویه‌حساب شد. در این شرایط، درحالی‌که بیت کوین ابزار خود را برای تسویه تراکنش‌های با ارزش بالا و یا تراکنش‌هایی که سرعت کمتر داشتند حفظ کرد، بسیاری از کاربردهای خود را به‌عنوان وسیله مبادله برای خریدهای کم‌ارزش که در آن کارمزدها و زمان تسویه اهمیت دارند، از دست داد.


در مواجهه با چالش افزایش مقیاس‌پذیری بیت کوین، یک طرف نیاز به حفظ اندازه بلوک 1 مگابایتی را احساس می‌کرد. طرف مقابل می‌خواست اندازه بلوک را افزایش دهد و امکان تراکنش‌های بیشتری در هر بلوک را فراهم کند. این ارتقاء فوری به‌عنوان یک روش ساده برای سریع‌تر و قابل‌اعتمادتر کردن تراکنش‌ها و همچنین کاهش کارمزدها شناخته می‌شد. ازآنجایی‌که جامعه بیت کوین نتوانست بر روی این تغییر به توافق برسد، نتیجه یک «هارد فورک» بود که دو نسخه بیت کوین را از هم جدا کرد. نسخه‌ای که شامل ارتقاء اندازه بلوک بود بیت کوین کش نام گرفت. درحالی‌که نسخه بدون تغییر، نام بیت کوین را حفظ کرد.

آیا بیت کوین کش با بیت کوین متفاوت است؟

قیمت بیت کوین کش

قیمت ارزهای دیجیتال همیشه نوسان دارد. برای اینکه از قیمت لحظه‌ای بیت کوین کش مطلع شوید می‌توانید این ارز دیجیتال را در صرافی ایرانی اکسبیتو جستجو کرده و قیمت لحظه‌ای آن را ببینید. برای خرید بیت کوین کش هم می‌توانید از طریق همین صرافی اقدام کنید. قیمت ارز دیجیتال بیت کوین کش در زمان نگارش این مقاله 345.89 دلار است. تعداد 21 میلیون ارز دیجیتال بیت کوین کش در جهان وجود دارد که 19.039.100 عدد از آن در بازار در حال گردش است. این ارز دیجیتال با ارزش بازار حدود 6.60 میلیارد دلار در رتبه 25 بازار قرار دارد.


پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال بیت کوین کش

اگر ماه‌های آغازین سال 2022 هم مانند سال 2021 باشد، قیمت بیت کوین کش ممکن است افزایش قابل‌توجهی داشته باشد. قیمت بیت کوین کش احتمالاً از مقاومت سطح بالایی در حدود 650 و 769 دلار عبور می‌کند و به‌زودی از مرز 1000 دلار نیز خواهد گذشت. از سوی دیگر، طبق پیش‌بینی‌های انجام‌شده اگر دارایی از روند معمولی خود پیروی کند، تا پایان سال 2022 به قیمت 700 دلار می‌رسد. بقیه زمان سال این ارز شاهد نوسانات کوتاه‌مدت خواهد بود. حتی در برخی موارد قیمت بیت کوین کش ممکن است به پایین‌تر از 300 دلار نیز برسد.


در ابتدای سال جاری، تلاش‌های زیادی از سوی توسعه‌دهندگان جامعه بیت کوین کش برای از بین بردن مشکلات صورت گرفت. تیم‌هایی از Anyhedge، Electron Cash و شرکت‌های مختلف دیگر در تلاش هستند تا این شبکه را قابل‌اعتمادتر و کاربرپسندتر کنند. اگر شبکه با موفقیت این کار را انجام دهد، ممکن است بازار ارز دیجیتال در آینده به نفع بیت کوین کش تغییر کند و باعث شود قیمت این ارز دیجیتال در مدت کوتاهی به بالاترین سطح خود یعنی 3666.73 دلار برسد.

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال بیت کوین کش

کلام آخر

وقتی صحبت از آینده ارزهای دیجیتال به میان می‌آید، بیت کوین کش مطمئناً جایگاه خوبی در آینده خواهد داشت. بسیاری از افراد به این ارز دیجیتال علاقه‌مند هستند، زیرا با گذشت زمان بازرگانی‌های بیشتری این دارایی را به‌عنوان روشی برای پرداخت می‌پذیرند. از این گذشته، نمی‌توان انکار کرد که BCH یک شبکه بسیار سریع‌تر و ارزان‌تر از بیت کوین است.


بااین‌حال، بیت کوین کش با پروژه‌های مشابهی رقابت می‌کند. در صدر جدول رقبا ارز لایت کوین (LTC) قرار دارد که معمولاً ازنظر ارزش بازار دقیقاً در کنار بیت کوین کش است. با این اوصاف، ویژگی‌های لایت کوین با ویژگی‌های بیت کوین کش متفاوت است و مزایا و معایب خاص خود را دارد. آینده این ارزهای دیجیتال به این بستگی دارد که کدام پلتفرم نیازهای یک کاربر خاص را برآورده می‌کند و کدام پلتفرم ویژگی‌هایی را ارائه می‌دهد که بیشتر موردعلاقه عموم مردم است.