فناوری بلاک چین امکان ایجاد توکن‌ها و کوین‌های متنوعی را فراهم کرده است. یکی از جذاب‌ترین دارایی‌هایی که با استفاده از این فناوری ساخته می‌شود، توکن غیرقابل تعویض (NFT) است. ان اف تی‌ها توکن‌هایی غیرمثلی هستند که در حکم مالکیت یک دارایی منحصربه‌فرد دیجیتالی عمل می‌کنند. قابلیت یکتایی NFTها باعث شده است که بسیاری از هنرمندان، کلکسیونرها و توسعه‌دهندگان به این توکن‌ها علاقه‌مند شوند. ازاین‌طریق، آن‌ها می‌توانند آثار هنری و دارایی‌های دیجیتالی‌شان را بر روی بلاک چین ثبت کرده و به خرید، فروش و مدیریت آن‌ها اقدام کنند.


یکی از مشهورترین مجموعه‌های توکن‌های غیرقابل تعویض متعلق به اکوسیستم Bored Ape Yacht Club یا BAYC است. NFTهای این مجموعه به‌شکل میمون‌ها کِسل و خسته‌ای هستند که اخیراً طرف‌داران بسیار زیادی پیدا کرده‌اند و حتی افراد مشهوری مانند امینم و جاستین بیبر هم به آن‌ها علاقه‌مند شده‌اند. از طرفی، توکن بومی این اکوسیستم، ایپ کوین (ApeCoin) نام دارد و با نماد اختصاری APE به بازار عرضه شده است. ارتباط نزدیک ایپ کوین با میمون‌های کسل و همچنین، نقش این توکن در حوزه وب 3 (Web 3)، باعث شده که سرمایه‌گذاران زیادی به خرید APE علاقه‌مند شوند. به‌خاطر همین، در این مقاله، به‌سراغ وایت پیپر ایپ کوین (ApeCoin) رفته‌ایم تا شما را با این ارز دیجیتال آشنا کنیم.


ایپ کوین (ApeCoin) چیست؟

ایپ کوین (ApeCoin) چیست؟

ایپ کوین (ApeCoin) با نماد اختصاری APE توکنی با استاندارد ERC-20 محسوب می‌شود که بر بستر بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شده است. این توکن در سال 2022، توسط «یوگا لبز» (Yuga Labs) راه‌اندازی شد. بنیان‌گذاران یوگا لبز، همان تیم موسس اکوسیستم BAYC هستند. به‌این‌ترتیب، ایپ کوین به‌عنوان توکن بومی BAYC پذیرفته شد و ارتباط نزدیکی با میمون‌های کسل پیدا کرد.


ازآنجایی‌که ایپ کوین به‌صورت یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز، با عنوان ایپ کوین دائو (ApeCoin DAO)، راه‌اندازی شده است، به‌طور کامل توسط کاربران اداره می‌شود. ازاین‌طریق، تمام دارندگان توکن APE می‌توانند در تصمیمات حاکمیتی ایپ کوین مشارکت داشته باشند.


علاوه‌بر آن، پشتیبانی یوگا لبز از ایپ کوین، یکی دیگر از نکات بارز این پروژه است؛ به‌خاطر اینکه یوگا لبز دو مجموعه‌ی قدرتمند دیگر توکن‌های غیرقابل تعویض را با نام‌های CryptoPunks و Meebits در اختیار دارد و این مسئله باعث پررنگ‌تر شدن نقش ایپ کوین در بازار NFTها خواهد شد.


مقدمه وایت پیپر ایپ کوین (ApeCoin)

مقدمه وایت پیپر ایپ کوین (ApeCoin)

نسل جدید اینترنت (وب 3) از حوزه‌های مختلفی مانند بازی‌، هنر، سرگرمی و رویدادهای مختلف استفاده کرده تا فرهنگ جدیدی را پایه‌گذاری کند. همچنین، پیش‌بینی می‌شود که فناوری بلاک چین اثر شگفت‌انگیزی بر مقوله‌ی فرهنگ بگذارد و تغییرات بنیادینی را در این زمینه ایجاد کند. در همین راستا، توکن APE برای فرهنگ آینده پایه‌گذاری شده است. این توکن توسط جامعه‌اش مدیریت می‌شود تا بتواند خود را با تغییرات فرهنگی آینده سازگار کند.


بیشتر بدانید: قیمت تتر لحظه‌ای در صرافی اکسبیتو

بنیاد ایپ (The APE Foundation)

وظیفه‌ی نظارت بر توکن APE بر عهده‌ی بنیاد ایپ (The APE Foundation) است. این بنیاد فقط یک ناظر نیست؛ بلکه به‌صورت بستری طراحی شده تا دارندگان ایپ کوین بتوانند سازمان خودمختار ایپ یا ایپ کوین دائو (ApeCoin DAO) را روی آن بسازند. ازاین‌طریق، بنیاد ایپ حاکمیت غیرمتمرکز این ارز دیجیتال را تسهیل می‌کند.


علاوه‌بر آن، این بنیاد تصمیمات نهایی ایپ کوین دائو را تأیید می‌کند تا مطمئن شود که این تصمیمات واقعی هستند و باعث پیشرفت پروژه می‌شوند. در ضمن، مدیریت روزانه، حساب‌داری و سایر فرایندهای این پروژه نیز بر عهده‌ی بنیاد ایپ قرار دارند. هدف این بنیاد رشد و توسعه اکوسیستم ایپ به‌روشی منصفانه و فراگیر است. این بنیاد از یک کیف پول «چند امضایی» (Multisig) برای محافظت از دارایی‌های پروژه استفاده می‌کند و به دارندگان APE اجازه می‌دهد که از طریق فرایندهای حاکمیتی باز و بدون مجوز با یکدیگر تعامل داشته باشند.


سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO)

سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO)

ازآنجایی‌که مدیریت غیرمتمرکز برای ایپ کوین (ApeCoin) اهمیت دارد، این توکن به‌صورت یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) اداره می‌شود. مدیریت غیرمتمرکز توسط کاربران ایپ کوین در سراسر جهان، عنصری حیاتی در این اکوسیستم است. ازاین‌طریق، دارندگان توکن APE می‌توانند به یکی از اعضای ApeCoin DAO تبدیل شده و برای مسائل زیر تصمیم‌گیری کنند:


 • نحوه تخصیص بودجه اکوسیستم

 • قوانین حاکمیتی

 • پروژه‌ها

 • مشارکت‌ها

و...


در ضمن، عضویت در DAO برای تمام دارندگان APE مجاز است.


وظایف شورای ویژه (The Special Council)

شورای ویژه بنیاد ایپ، به دستور اعضای ایپ کوین دائو، سرپرستی و نظارت بر بنیاد را بر عهده می‌گیرد. در واقع، وظیفه‌ی اعضای شورای ویژه، تلاش برای رسیدن به چشم‌انداز مورد نظر ایپ کوین دائو است. این وظایف شامل موارد گوناگونی می‌شوند که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:


 • انجام بررسی‌های دقیق روی پروپوزال‌های حاکمیتی (AIPs) بر اساس اولین پروپوزال حاکمیتی (AIP-1)

 • اطمینان از اجرای دقیق خواسته‌های ایپ کوین دائو بر اساس قوانین ذکرشده در AIPها

 • برقراری ارتباط بین اعضای جامعه و بنیاد ایپ کوین

 • نظارت بر عملکردهای مدیران بنیاد و سایر شرکا

 • اطمینان از اینکه وظایف شورا به‌درستی و مطابق با اهداف دائو انجام شوند

پروتکل ایپ کوین (APECOIN Protocol)

پروتکل ایپ کوین (APECOIN Protocol)

ایپ کوین (ApeCoin) یک رمزارز حاکمیتی مبتنی بر استاندارد ERC-20 است. این توکن به اکوسیستم ایپ کمک می‌کند تا به‌صورت یک سیستم غیرمتمرکز جامعه‌محور در خط مقدم وب 3 (Web 3) قرار بگیرد. به‌عنوان یک لایه‌ی منبع‌باز از این اکوسیستم، ایپ کوین چندین هدف را دنبال می‌کند. در این بخش از وایت پیپر ایپ کوین، به این اهداف می‌پردازیم.


حاکمیت (Governance)

ایپ کوین (ApeCoin) نشان حاکمیتی این اکوسیستم است و به دارندگان این توکن اجازه می‌دهد که به یکی از اعضای ApeCoin DAO تبدیل شوند.


یکپارچه‌سازی هزینه (Unification of Spend)

ایپ کوین (ApeCoin) توکن کاربردی این اکوسیستم بوده و ارز دیجیتال یکسان و مشترکی را در اختیار تمام اعضای جامعه قرار می‌دهد. به‌این‌ترتیب، همه‌ی اعضا می‌توانند به‌صورت آزادانه در اقتصاد اکوسیستم ایپ کوین مشارکت داشته باشند.


دسترسی (Access)

ایپ کوین (ApeCoin) به کاربران اجازه می‌دهد که به بخش‌های خاصی از این اکوسیستم دسترسی پیدا کنند. این بخش‌ها شامل مواردی مانند بازی‌های انحصاری، محصولات، رویدادها و... هستند. دسترسی به این بخش‌ها تنها از طریق توکن APE امکان‌پذیر است.


ایجاد انگیزه (Incentivization)

ایپ کوین (ApeCoin) می‌تواند به‌عنوان ابزاری در اختیار توسعه‌دهندگان قرار بگیرد. این افراد به‌وسیله‌ی ادغام ایپ کوین با خدمات، بازی‌ها و پروژه‌های خود، برای کاربرانشان انگیزه ایجاد می‌کنند و مشارکت آن‌ها را افزایش می‌دهند.


نحوه تخصیص ایپ کوین (APECOIN ALLOCATION)

نحوه تخصیص ایپ کوین (APECOIN ALLOCATION)

عرضه‌ی کل ایپ کوین (ApeCoin) به‌طور ثابت برابر با 1 میلیارد واحد است. هیچ روشی برای ضرب کردن این توکن تعریف نشده؛ بنابراین، عرضه‌ی کل آن هرگز افزایش نخواهد یافت. همچنین، هیچ روشی هم برای سوزاندن APE تعیین نشده است؛ در نتیجه، عرضه‌ی کل هم کاهش پیدا نمی‌کند.


مطابق با رویکرد رایج دنیای کریپتو، در ابتدا، بخشی از توکن‌ها در خود پروژه قفل می‌شوند. این توکن‌ها طبق برنامه‌ای از پیش تعیین‌شده، از تاریخ 17 مارس 2022، در یک دوره‌ی 48 ماهه عرضه خواهند شد. توکن APE بین 4 گروه اصلی توزیع می‌شود که این گروه‌ها در جدول زیر معرفی شده‌اند.توضیح برخی از نام‌ها

در این بخش از وایت‌پیپر ایپ کوین (ApeCoin) درباره برخی از نام‌هایی که در این مقاله آمده‌اند، توضیحاتی را ارائه می‌کند:


 • Yuga Labs: یوگا لبز یک شرکت وب 3 است که بیشتر به‌خاطر ایجاد Bored Ape Yacht Club شناخته می‌شود. یوگا لبز یکی از اعضای انجمن در ApeCoin DAO خواهد بود و از توکن APE در پروژه‌های جدید خود استفاده خواهد کرد.

 • Bored Ape Yacht Club: «میمون‌های کسل» یا BAYC مجموعه‌ای از هنرهای دیجیتالی محسوب می‌شود که به‌صورت توکن‌های غیرقابل تعویض (NFTs) ساخته شده است.

اعضای بنیاد ایپ کوین چگونه انتخاب می‌شوند؟

اعضای بنیاد ایپ کوین چگونه انتخاب می‌شوند؟

با برخی از اعضای جامعه‌ی کریپتو که سابقه‌ی عملیاتی گسترده‌ای در این زمینه دارند، در مورد بنیاد ایپ کوین مشورت شد و بعضی از این افراد تمایل خود را برای عضویت در بنیاد اعلام کردند. اعضای بنیاد موظف هستند که تصمیمات اتخاذ‌شده توسط ایپ کوین دائو را عملی کنند. مدت خدمت اعضای بنیاد 6 ماه خواهد بود.


اعضای جدید چگونه انتخاب خواهند شد؟

پس از گذشت 6 ماه، اعضای DAO درباره‌ی ادامه‌ی فعالیت اعضای بنیاد تصمیم‌‌گیری کرده و درباره پیوستن اعضای جدید نیز رأی خواهند داد. علاوه‌بر آن، دارندگان توکن APE، هر وقت که بخواهند، می‌توانند با رأی اکثریت، برخی از اعضا را حذف و یا دوباره منصوب کنند.


تخصیص ایپ کوین به خیریه به چه منظوری است؟

بخشی از عرضه‌ی توکن APE به بنیاد «میراث جین گودال» اختصاص پیدا می‌کند. این بنیاد می‌تواند از توکن APE برای تأمین پروژه‌های زیر استفاده کند:


 • پژوهش‌های بلندمدت در مرکز تحقیقات تانزانیا

 • بازسازی و آموزش در حوزه آبریز دریاچه تانگانیکا که زیستگاه میمون‌ها در شش کشور آفریقایی است

 • برنامه‌ریزی برای آموزش و پرورش نوجوانان و جوانان کشورهای مختلف در زمینه‌ی محافظت از محیط زیست

سخن پایانی


ایپ کوین (ApeCoin) توکنی کاربردی در حوزه‌ی وب 3 است و می‌تواند تعامل کاربران را با توکن‌های غیرقابل تعویض (NFTs) بهبود ببخشد. این توکن با پروژه‌های مختلفی ادغام می‌شود و به اقتصاد این پروژه‌ها کمک می‌کند. کاربردهای گوناگون ارز دیجیتال APE باعث شده است که افراد زیادی به سرمایه‌گذاری روی این توکن علاقه‌مند شوند. به‌خاطر همین، در این مقاله، وایت پیپر ایپ کوین را به‌دقت و با زبانی ساده بررسی کردیم تا با این پروژه بیشتر آشنا شوید و در مورد سرمایه‌گذاری روی آن تصمیم درستی بگیرید.