ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال یکی از مهم‌ترین روش‌های دریافت رمزارز در دنیاست. کسب درآمد از طریق استخراج ارز دیجیتال به این‌گونه‌ است که ماینرها یا همان دستگاه‌های استخراج ارز باید بتوانند معادلات پیچیده ریاضی را حل کنند تا پاداش دریافت کنند. به پاداشی که پس از حل مسئله دریافت می‌شود، پاداش بلاک می‌گویند. در این مقاله قصد داریم به طور مفصل درباره‌ی پاداش بلاک با شما صحبت کنیم.


پاداش بلاک چیست؟

پاداش بلاک مقداری از ارز دیجیتال است که پس‌ازاینکه ماینر با موفقیت بلوکی از تراکنش‌ها را به بلاکچین اضافه کرد، به حساب آن واریز می‌شود. پاداش بلاک شامل کارمزدهای پرداخت‌شده توسط آغازکننده تراکنش‌ها و کمک‌هزینه بلوکی است. یکی از بهترین روش‌ها برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال استخراج آن است، اما به دلیل این‌که استخراج، روشی زمان‌بر است و در برخی از کشورها خرید و فروش دستگاه ماینینگ غیرقانونی است، این فرآیند دشوار خواهد بود.


به همین خاطر بسیاری از سرمایه‌گذاران خرید ارز دیجیتال را به استخراج آن ترجیح می‌دهند. در صورتی که به فکر استخراج رمزارز هستید و می‌خواهید از طریق آن کسب درآمد کنید، باید ابتدا دستگاه‌های ماینینگ را تهیه کنید. همچنین برای دریافت پاداش بلاک، باید از دستگاه یا نرم‌افزارهای ماینینگ استفاده کنید. پاداش بلاک (Block Reward)، بخشی از فرآیند دریافت رمزارز است که به کاربر اختصاص داده می‌شود و به تأیید تراکنش‌ها در بلاکچین کمک می‌کند. کاربرانی که تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند، درمجموع به‌عنوان اعتباردهنده شناخته می‌شوند، اما می‌توان آن‌ها را ماینر نیز نامید. این موضوع به سازوکار اجماع مورداستفاده توسط بلاکچین بستگی دارد. به طور مثال، باید به این نکته توجه کرد که در بلاک‌چین مورد نظر از اثبات سهام استفاده شده یا اثبات انجام کار.

پاداش بلاک چیست؟

برای اینکه بلاکچین یک سیستم اقتصادی را تشکیل دهد، ایجاد یک سازوکار پاداش بلاکی برای آن مهم است. به‌این‌ترتیب، ماینرها با تولید هر بلاک از فعالیت استخراج خود سود کسب می‌کنند. پاداش بلاک مسئول معرفی ارزهای دیجیتال جدید در کل سیستم اقتصادی ارزهای دیجیتال است. پاداش بلاک با هدف ارائه انگیزه‌های اقتصادی لازم برای ماینرها، حفظ بلاک‌های ماینینگ و ایمن‌سازی شبکه ایجاد شده است. پاداش‌های بلاک برای حفظ عملکرد شبکه‌های بلاکچین ضروری هستند، اما این کار به آن سادگی که به نظر می‌رسد نیست. پاداش بلاک (Block Reward)، باید با سیستمی مطابقت داشته باشد که تولید ارزها را کنترل کند.


کاربرد پاداش بلاک

پروتکل‌ها باید پاداش‌هایی را برای کاربران داوطلب برای کشف بلاک‌های جدید به‌منظور ایمن‌سازی شبکه و اطمینان از ادامه فعالیت آن فراهم کنند. ازآنجایی‌که هیچ نهاد مرکزی روی بیت کوین (BTC) و سایر ارزهای دیجیتال نظارت نمی‌کند، پاداش‌های بلاک به‌عنوان انگیزه مالی اولیه برای افراد برای مشارکت در شبکه عمل می‌کنند. همان‌طور که گفته شد، پاداش بلاک همچنین به‌عنوان سیستم صدور انحصاری برای انتشار ارزهای تازه ضرب شده در بازار ارزهای دیجیتال عمل می‌کند.


این پاداش‌ها به هر اعتبارسنجی موفقی که بلاک‌های جدید (miner) یا پیشنهاد (staker) را کشف می‌کند، داده می‌شود. گاهی اوقات این پاداش‌ها ثابت هستند؛ به این معنی که هر بار همان تعداد توکن به‌عنوان پاداش بلوک داده می‌شود، درحالی‌که بعضی پلتفرم‌ها به‌ تدریج تعداد ارزهایی را که به‌عنوان پاداش بلوک داده می‌شوند، کاهش می‌دهند. بیت کوین تقریباً هر چهار سال یک‌بار یا 210 هزار بلاک «نصف» می‌شود. این بدان معناست که پاداش بلاکی که به ماینرها داده می‌شود، به‌طور سیستماتیک در طول عمر آن نصف می‌شود.


از آخرین نصف شدن در می 2020، ماینرهای موفق 6.25 بیت کوین برای هر بلوک کشف‌شده دریافت می‌کنند که تقریباً 10 دقیقه طول می‌کشد. این ارقام و برنامه‌های پاداش بلوک در بین پروژه‌های مختلف بسیار متفاوت هستند. پاداش بلاک بیت کوین از زمان راه‌اندازی پروتکل در سال 2009 سه بار به نصف کاهش یافته است. تا زمانی که تعداد کل بیت کوین‌های در گردش به حداکثر عرضه 21 میلیون ارز برسند، به نصف خواهد رسید. پس‌ازآن، دیگر هیچ پاداش بلاک و هیچ بیت کوین جدیدی وارد گردش نخواهد شد.


رابطه پاداش بلاک و کارمزد تراکنش

توجه به تفاوت بین پاداش بلاک و کارمزد تراکنش خیلی مهم است. به‌عنوان‌مثال، یک ماینر بیت کوین، هم پاداش بلاک و هم هر کارمزدی را که به تراکنش‌های بلوک جدید اضافه می‌کند، دریافت خواهد کرد. این دو کاملاً مجزا هستند و به‌محض استخراج بیت کوین، پیش‌بینی می‌شود که ماینرها برای حفظ عملیات خود صرفاً به کارمزد تراکنش متکی خواهند شد یا خیر. درنهایت، پاداش‌های بلاک همیشه به همان توکن‌هایی که در زنجیره بلوکی آن انجام می‌شود، تعلق نمی‌گیرند. استیبل کوین‌ها مثال رایجی از این موضوع هستند.

رابطه پاداش بلاک و کارمزد تراکنش

به‌ منظور حفظ نرخ مبادله ثابت در برابر ارز فیات، این پروتکل‌ها به‌دقت عرضه توکن را کنترل می‌کنند. بنابراین، آن‌ها اغلب به ماینرهای خود با یک توکن بومی متفاوت پاداش می‌دهند. به‌عنوان‌مثال، شبکه ترا (Terra) به ماینرها با توکن لونا (LUNA) پاداش می‌دهد، نه با توکن ترا یو اس دی (TerraUSD).


اهمیت پاداش بلاک

اهمیت پاداش یک بلاک، تولید ارزهای جدید است. درواقع، این تنها راه برای ایجاد ارزهای جدید در یک بلاکچین است. علاوه بر این، تولید و کنترل ارزهای جدید امکان ایجاد یک سیستم اقتصادی غیرمتمرکز را فراهم می‌کند، جایی که ماینرها برای افزودن قدرت محاسباتی بیشتر به استخراج بیت کوین، پول خود را سرمایه‌گذاری می‌کنند. ماینرها با سرمایه‌گذاری پولی و فناوری خود، شبکه را غیرمتمرکز و ایمن می‌کنند تا از حملات هکرها جلوگیری کنند و درعین‌حال، ارزهایی تولید می‌کنند که دیگران می‌توانند برای مبادلات خود از آن‌ها استفاده کنند.


تفاوت پاداش بلاک بیت کوین با اتریوم

اتریوم رقیب اصلی بیت کوین به‌ عنوان یک ارز دیجیتال است و برای ارائه پاداش به ماینرها، به پاداش‌های بلوک متکی است. پاداش در بلاکچین اتریوم یک توکن دیجیتالی به نام «اتر» است. هر بار که یک ماینر موفق به ارائه راه‌حل ریاضی برای حل معادلات و ایجاد یک بلاک جدید شود، پاداش دریافت می‌کند. در اتریوم هم مانند بیت کوین، ماینرها کارمزد تراکنش دریافت می‌کنند که به‌عنوان کارمزد «گس» شناخته می‌شود.


در اتریوم برخلاف بیت کوین، محدودیتی در تعداد توکن‌های قابل ایجاد وجود ندارد و آن‌ها با سرعت بسیار بیشتری استخراج می‌شوند. استخراج در اتریوم چند ثانیه بیشتر طول نمی‌کشد، اما این زمان برای بیت کوین حدود 10 دقیقه است. بنابراین تعداد کل بلاک‌ها در زنجیره اتریوم بیشتر از زنجیره بیت کوین است.


آینده پاداش بلاک بیت کوین

برای محدود کردن تورم، ساتوشی ناکاموتو که خالق بیت کوین است، این ارز دیجیتال را طوری طراحی کرد که درنهایت تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود داشته باشد. به همین دلیل است که اندازه پاداش‌های بلاک ارز بیت کوین پس از ایجاد هر 210 هزار بلاک به نصف کاهش می‌یابد. ایجاد این 210 هزار بلاک حدوداً چهار سال طول می‌کشد. در آغاز به کار بیت کوین در سال 2009، هر پاداش بلاک 50 بیت کوین ارزش داشت. در می 2020، پاداش بلاک برای سومین بار به نصف کاهش یافت و به 6.25 بیت کوین رسید و تا می 2021، 18.7 میلیون بیت کوین یا نزدیک به 90 درصد از کل عرضه این ارز دیجیتال به بازار وارد شد.

آینده پاداش بلاک بیت کوین

درنهایت، پاداش بلاک بیت کوین قرار است در ماه می سال 2140 به صفر برسد، اما استخراج، احتمالاً قبل از رسیدن به آن تاریخ دیگر برای ماینرها سودی نخواهد داشت. از آوریل 2039، حدود 99.6 درصد از بیت کوین‌ها قبلاً صادر شده و پاداش بلاک فقط 0.19531250 بیت کوین خواهد بود. در طول این مسیر انتظار می‌رود کارمزد تراکنش‌ها به انگیزه اصلی برای استخراج‌کنندگان بیت کوین تبدیل شود.