شبکه انتقال ارز دیجیتال انواع مختلفی دارد که هر یک از آن ها با هدف خاصی برای رفع نیاز های کاربران و گاهی با کارمزدهای متفاوت ساخته شده است. برای انتقال رمز ارز خود و انجام صحیح تراکنش های خود، لازم به کسب اطلاعات کامل درباره این شبکه ها ندارید ولیکن باید به نکاتی بسیار مهم که در ادامه ذکر می شوند داشته باشید. اولین نکته این است که ارز مدنظر شما بر بستر کدام بلاکچین به وجود آمده و در زمان انتقال، کیف پول مبدا و کیف پول مقصد این ارز از چه شبکه هایی پشتیبانی می کند. دومین نکته مقدار و اندازه کارمزد انتقال تحت شبکه است. به یاد داشته باشید که شبکه های انتخابی شما چه در مقصد و چه در مبدا باید یکسان باشند، اگر شبکه مقصد با مبدا و بلعکس آن، تطابق نداشته باشد دارایی شما از بین می رود.

ارزهای دیجیتال و شبکه‌های انتقال آن‌ها


شبکه های بلاکچینی بسیار زیادی وجود دارد که کاربرد آن ها در انتقال ارز دیجیتال، ذخیره اطلاعات و حل مشکلات در بستر فناوری،و بستر آماده برا ایجاد توکن های جدید، قراردادهای هوشمند و... است. بلاکچین یک مفهوم با نام استاندارد توکن دارد که در واقع هر کدام دارای فرمت خاصی هستند و به توسعه دهندگان توکن ها این اجازه را می دهند که با در نظر گرفتن این فرمت ها از شبکه های موجود استفاده کنند و دیگر نیازی به راه‌اندازی شبکه جدید برای خود را ندارند. بستر های مختلفی برای انتقال رمز ارز وجود دارد که در ادامه هر یک از آن ها را برای شما مختصر و مفید توضیح داده ایم.


 • شبکه BNB یا BEP-2
 • شبکه هوشمند بایننس یا BEP-20
 • شبکه اتریوم یا ERC-20
 • شبکه ترون یا TRC-20
 • شبکه بیت کوین BTC

شبکه BEP-2 چیست؟

در واقع استاندارد BEP-2 مبتنی بر شبکه بایننس است که توسط صرافی بایننس طراحی شده است. توکن بومی این استاندارد BNB است و کارمزد آن هم از طریق این کوین قابل پرداخت است. به عبارتی ساده‌تر یعنی برای انتقال با این شبکه باید به مقدار کارمزد تعیین شده در حساب خود BNB داشته باشید تا کارمزد آن را بتوانید پرداخت کنید. نکته جالب توجه این استاندارد، این می باشد که می توانید با استفاده از توکن های Pegged بر روی این شبکه رمز ارزهای بسیار زیادی انتقال دهید. در واقع توکن های ذکر شده ارزهایی هستند که ارزش آن ها به یک توکن دیگر و در یک شبکه دیگر مشخص می شود.

شبکه bep-2


شبکه TRC-20 چیست؟

این شبکه یا استاندارد برای توکن های سازگار با بلاکچین ترون است. از کاربرد های این شبکه می توان به سرعت بسیار بالای انتقال و کارمزد بسیار پایین آن اشاره کرد. این شبکه را به جرئت میتوان بزرگترین رقیب شبکه اتریوم دانست چون کم هزینه ترین شبکه انتقال ارز دیجیتال و تتر می باشد. از توکن های معروف این شبکه میتوان به تتر یا USDT اشاره کرد. شبکه انتقال ترون نیز در صرافی آنلاین اکسبیتو پشتیبانی میگردد.


شبکه BEP-20 چیست؟

این شبکه هم مانند BEP-2 توسط بایننس ساخته شده است و عملکردی مشابه به آن دارد. با این تفاوت که موازی آن کار می کند و در واقع بلاکچینی است که در اجرای قراردادهای هوشمند با ماشین مجازی اتریوم EVM است که انتقال توکن ها را با کارمزدی پایین‌تر انجام می دهد. شبکه بایننس اسمارت چین یا BEP20 هم اکنون در صرافی آنلاین ارزدیجیتال اکسبیتو پشتیبانی میشود.

شبکه انتقال ارز bep-20


شبکه ERC-20 چیست؟

توکن های ایجاد شده بر این شبکه از اتریوم برای انتقال و انجام تراکنش استفاده می کنند و لازم است بدانید این شبکه یک بلاکچین نسل دوم همراه با توکن بومی اتریوم است. گس فی (Gas Fee) معیاری است که برای اندازه گیری کارمزد انتقال در این شبکه به کار رفته و کاربرد آن تعیین کارمزد انتقال ارز دیجیتال است. این معیار بر اساس شلوغی شبکه متغیر است و ممکن است شبکه به حدی شلوغ باشد که کارمزد آن با کارمزد عادی برابری و یا حتی از آن هم بیشتر باشد.


شبکه بیت کوین BTC چیست؟

بیت کوین برخلاف شبکه ERC-20 که نسل دوم شبکه هاست، نسل اول شبکه بلاکچین را دارد. مقیاس پذیری آن بسیار پایین است و علت به وجود آمدن آن همتا به همتا کردن تراکنش ها و حذف واسطه و همچنین تمرکز زدایی است. مقیاس پذیری در بیت کوین به معنای تعداد تراکنش های انجام و تایید شده در ثانیه است. در بلاکچین بیت کوین به طور تقریبی هر در ۱۰ دقیقه انجام می شود.

digital-currency-transfer-network

تفاوت شبکه ERC-20 با شبکه TRC-20

این دو توکن بر دو بلاکچین متفاوت قرار دارند. ERC-20 بر روی بلاکچین اتریوم و TRC-20 بر روی بلاکچین ترون قرار دارند. همانطور که در سطرهای بالاتر ذکر شده بلاکچین اتریوم کارمزدهای بسیار زیادی دارد و معمولا شبکه شلوغی است به همین دلیل کاربرانی که قصد خرید ارز دیجیتال و یا خرید تتر (استیبل کوین) را دارند ترجیح می دهند از بلاکچین ترون برای خرید استیبل کوین استفاده کنند. به عبارتی ساده‌تر کاربر یا همان تریدر ترجیح می دهد تتر USDT-TRC-20 را داشته باشد تا تتر USDT-ERC-20 به همان علت گران بودن کارمزد و سرعت پایین انتقال که ذکر شده بود. نکته مورد توجه این است که کیف پول بلاک چین ترون معمولا با حرف T شروع میشود و فرمت آن کیف پول بلاک چین های دیگر متفاوت است.

شبکه انتقال ارز دیجیتال erc-20


تفاوت شبکه BEP-2 با شبکه ERC-20

در واقع استاندارد ERC-۲۰ برای توسعه توکن در بلاکچین اتریوم است و بلعکس استاندارد BEP-2 یزاس توسعه توکن در بلاکچین بایننس است. آدرس توکن ها با حرف اول بلاکچین خود آغاز می شوند به طور مثال شبکه BEP-2 با حرف BNB و شبکه ERC-20 با 0X شروع می شود. لازم به ذکر است بدانید شبکه بایننس از شبکه اتریم کم ترافیک تر و دارای کارمزد بسیار پایین تری است به همین دلیل محبوبیت پیدا کرده است.


شبکه انتقال رمز ارز موجود در اکسبیتو

 1. شبکه BNB یا BEP-2
 2. شبکه هوشمند بایننس یا BEP-20
 3. شبکه اتریوم یا ERC-20
 4. شبکه ترون یا TRC-20
 5. شبکه بیت کوین BTC
 6. شبکه استلار
 7. شبکه بیت‌کوین‌کش
 8. شبکه ماتیک یا Polygon
 9. شبکه پولکادات
 10. شبکه دوج کوین
 11. شبکه ریپل
 12. شبکه سولانا
 13. شبکه فانتوم
 14. شبکه کاردانو
 15. شبکه لایت‌کوین

مشاهده کارمزد شبکه‌های ارز دیجیتال در اکسبیتو

چرا شبکه انتقال ارز دیجیتال اهمیت بالایی دارد؟

جهت واریز و یا انتقال ارز دیجیتال (برداشت) به یک کیف پول دیگر نیاز است که شبکه های انتقال مبدا و مقصد را یکی کنید. به طور مثال شما میخواهید پولی را از بانک سامان تان به بانک ملت‌تان واریز کنید در این بین باید شماره کارت و یا حساب خود را انتخاب نمایید تا انتقال به درستی انجام شود در غیر این صورت واریز به حساب شما صورت نمی گیرد و ممکن است پول شما معلق شود و یا به یک حساب دیگر واریز شود. در انتقال رمز ارز هم این امر بسیار مهم است و باید به آن توجه داشته باشید که شبکه انتقال مبدا شما (کیف پولی که از آن پول برداشت می کنید) با مقصد شما (کیف پولی که ارز دیجیتال به آن واریز می شود) یکسان باشد. اما باید این نکته را در نظر داشت که الزاما یکی بودن آدرس‌ها، یکسان بودن شبکه‌ها را ثابت نمی کند.


باید در انتخاب شبکه دقت داشته باشید. این شبکه‌ها جهت افزایش سرعت انتقال و کاهش کارمزد سرمایه گذاران تعبیه شده است و این به این معنی نیست که هر زمان بخواهید با همان کارمزد های تعریف شده ی توانید انتقال انجام دهید و به همان سرعت همیشگی هم انتقال یابد. گاهی پیش می آید که کارمزدهای انتقال بالا می رود و سرعت انتقال کاهش می یابد و علت آن، این است که شبکه شلوغ است و کار به سختی پیش می رود. با کمی صبوری و انتخاب ساعات کم ترافیک در طول شبانه روز می توانید به راحتی انتقال خود را با کمترین کارمزد و در کوتاه ترین زمان انتقال دهید.


انتخاب شبکه برای شما بسیار مهم است، زیرا انتخاب اشتباه شبکه سبب واریز پول به آدرسی نامعتبر می شود و دسترسی به آن ممکن نیست. در نتیجه سرمایه شما از دست می رود.


نحوه پیگیری تراکنش انجام شده با کد رهگیری

شناسه یا هش تراکنش یا Transaction ID به کدی گفته می شود که باعث پیگیری تراکنش انجام شده شما می شود. در بانک‌ها به این صورت است که کد پیگیری خود را که سیستم متمرکز بانک بعد از انجام تراکنش در اختیار شما می گذارد به بانک اراده دهید و تراکنش انجام شده با این کد پیگیری را مشاهده کنید. در بازارهای مالی به طور حتمی این کد در اختیارتان قرار می گیرد و صرافی های ارز دیجیتال هم که در زمینه مالی هستند شامل این کد می شوند که در بالاتر اسم آن را ذکر کرده‌ایم.


برای بررسی تراکنش انجام شده با استفاده از هش تراکنش در صرافی می بایست هش خود را که دریافت کرده اید در سایت مربوط به ارز دیجیتالی که انتقال داده اید و یا دریافت کردید (هر ارزی که در تراکنش‌تان جا به جا شده است) در سایت مربوطه درج نمایید تا بتوانید رسید تراکنش خود را مشاهده کنید. برای تراکنش‌ ارزهایی چون ترون می توانید سایت مربوط به این رمزارز به نشانی https://tronscan.org باز نموده و از این طریق بررسی کنید. و همچنین برای بررسی تراکنش اتریوم می توانید به سایت https://etherscan.io و برای بایننس اسمارت چین می توانید به https://bscscan.com مراجعه کنید.


شبکه های دارای کد اختصاصی (تگ) در اکسبیتو

کاربر می بایست در هنگام انتقال، واریز و برداشت رمز ارزهایی که نیاز به تگ دارند مانند ریپل، بایننس کوین در شبکه BEP-2، استلار و ... کد اختصاصی رمز ارز که در هر صرافی متفاوت است را علاوه بر آدرس وارد نماییند و در قسمت تگ رمزارز درج نماید تا تراکنش به درستی انجام شود. به طور مثال شما در صرافی اکسبیتو هستید و میخواهید انتقال رمزارز استلار را انجام دهید وقتی شبکه مورد نظرتان را برای انتقال انتخاب کنید، می توانید کد را در قسمت مربوطه درج نمایید.

digital-currency-transfer-network

نتیجه‌گیری پایانی

هر رمزارزی که شما می شناسید شبکه اختصاصی خود و یا بلاکچین اختصاصی خود را دارا می باشد که در زمان انتقال آن ها می بایست به درستی و دقت انتخاب شوند. در صورتی که انتخاب شبکه اشتباه باشد در واقع سرمایه شما از بین می رود، با این حال باید برای انتقال ارز دیجیتال از شبکه های پشتیبانی شده آن ها و یا شبکه اصلی خودشان (برخی از ارزهای دیجیتال شبکه اصلی دارند) استفاده نمایید. همچنین به عنوان نکته آخر میتوانیم به این اشاره کنیم در زمان انتقال باید شبکه کیف پول مقصد و کیف پول مبدا یکسان باشد. در صورت بروز هرگونه سؤال درباره شبکه‌های ارز دیجیتال می توانید از طریق پشتیبانی اکسبیتو هم اقدام نمایید.