برای این که بتوانید یک تحلیل اصولی و تکنیکال از قیمت بیت‌کوین یا هر ارز دیجیتال و محصول دیگری داشته باشید، باید نمودار آن را در تایم‌های مختلف مورد بررسی قرار دهید. برای بررسی این نمودارها، باید برخی واژه‌ها را بدانید، نحوه استفاده از آن‌ها را فراگیرید و در نهایت بر اساس آن‌ها، تحلیل و ترید خود را انجام دهید. قطعاً با یک تحلیل مناسب، سودآوری در این بازارهای مالی می‌تواند بسیار مفید واقع شود. در این آموزش روندهای بازار و نکات مربوط به آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا به کمک آن بتوانید ترید سودآوری را تجربه کنید.


روند یا Trend چیست؟

روند یا ترند، جهت حرکت کلی بازار را تعیین می‌کند که در یک بازه زمانی مشخص در نظر گرفته می‌شود. روندها از افزایش و کاهش قیمت نشأت می‌گیرند و می‌توان به کمک آن‌ها، رفتار بازار را پیش‌بینی کرد. روندها انواع مختلفی دارند و بر اساس نوع آن می‌توان معاملات خرید یا فروش را در نظر گرفت. نکته‌ای را که در مورد ترند باید به آن توجه داشته باشید این است که هر چه بازه زمانی طولانی‌تر باشد، روندی که تشکیل شده است از اعتبار بالاتری برخوردار است. در ادامه انواع ترند یا روند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.


آموزش ویدئویی روند در تحلیل تکنیکال

قسمت اول روندها

  • بررسی گام حرکتی در روند
  • مقاومت داینامیک و استاتیک

قسمت دوم روندها

  • تشخیص خط روند اشتباه
  • رسم صحیح خط روند

انواع روند را نام ببرید و هر یک چه خصوصیتی دارند؟

روندها به سه نوع تقسیم‌بندی می‌شوند، روند نزولی، صعودی و خنثی. در روندهای نزولی، کف و در روند صعودی سقف برای ما مهم است. در اصل در روندهای نزولی، سقف و کف پایین‌تر و در روند صعودی سقف و کف بالاتر تشکیل می‌شوند. در روند‌های خنثی اما حرکت بازار جهت خاصی ندارد و بین یک سقف و کف در نوسان است. در شکل زیر بخش ۱ روند صعودی است و بخش ۲ روند نزولی را نشان می‌دهد که سقف و کف هم در آن‌ها مشخص است.

انواع روندها

روندهای فشردگی

البته همیشه این حالت شماتیک که در بالا بررسی شد وجود ندارد و ممکن است حرکت قیمت، شکل ۴ را به وجود آورد. این شکل در واقع یک لگ ریزشی است که می‌تواند در داخل همان شکل ۱ وجود داشته باشد. این روند ریز درون شکل ۴ فقط در مواقع تایم پایین ممکن است اهمیت پیدا کند و از نظر ترسیم خط روند، خیلی مهم نیست. در این شکل در اصل کف برای ما مهم است که باعث شده تا پیبوت ماژور تشکیل شود.


روندهای فشردگی

روندها تا کجا ادامه می‌یابند؟

اما ممکن است از خودتان بپرسید که یک روند تا کجا حرکت می‌کند و تا چه زمانی معتبر است؟ در روند نزولی تا زمانی که کف بالاتر از کف قبلی قیمت زده نشود روند وجود دارد. همچنین در یک لگ صعودی، قیمت تا زمانی به روند صعودی خودش ادامه می‌دهد که سقف بالاتر را بزند.


هنگامی که یک لگ اصلاحی یا پولبک داریم، قیمت حداقل باید تا یک سوم لگ صعودی اصلاح داشته باشد. اگر تا ۳۰ درصد لگ صعودی اصلاح نداشته باشیم، نمی‌توانیم بگوییم این روند را یک پیبوت ماژور بدانیم و خط روند را به جلو ادامه دهیم و برای ترید روی آن کار کنیم.


⚠️نکته: در لگ صعودی حداقل تا ۳۰ درصد لگ قبل از خود باید اصلاح داشته باشد تا بتوانیم آن را یک روند صعودی بدانیم و پیبوت را ماژور محسوب کنیم.


نقش گام‌های حرکتی در پیبوت ها و ترند

علاوه بر مواردی که ذکر شد، گام‌های حرکتی نیز مهم هستند که چه شرایطی را دارند. گام‌های حرکتی را باید با همدیگر مقیاس کنیم. این گام‌ها باید تقریباً به هم نزدیک باشند. در حالتی که پیبوت ها دارای گام‌های حرکتی غیرمشابه هستند، روند را خیلی نمی‌توان معتبر دانست و برای ترید روی آن‌ها حساب کرد.


نقش گام‌های حرکتی در پیبوت ها و ترند

نوع برخورد با حمایت یا مقاومت و بررسی ترید در روند

هنگامی که یک روند صعودی را بررسی می‌کنیم. اگر خط روند بخواهد بار سوم و چهارم به قیمت برخورد کند، برای بار پنجم این موضوع بسیار ریسک بالایی دارد. هنگامی که قیمت به یک خط روند چندین بار واکنش نشان می‌دهد، این خط به مرور اعتبار خود را از دست می‌دهد. در این شرایط، احتمال این که قیمت بخواهد این روند را بشکند و به سمت پایین حرکت کند بسیار زیاد است.


در اصل خط روند همانند یک پل یا دیوار است. هر بار که خط روند به قیمت برخورد می‌کند، تعدادی از سفارش‌ها را برمی‌دارد و شروع به حرکت مجدد به سمت بالا می‌کند. هنگامی که بالاتر می‌رود، باز سفارش‌هایی را برمی‌دارد و باعث می‌شود سفارش‌ها به مرور کمتر و کمتر شوند. همین عامل هم سبب می‌شود که شکستن خط روند برای قیمت راحت‌تر شود.


نقش شیب و نحوه حرکت در خط روند

برای تشخیص بهتر اعتبار روند و اطمینان به حرکت آن، پس از برخورد به خط روند، باید نحوه حرکت قیمت را بررسی کنیم. نکاتی را در این مورد باید در نظر بگیرید که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.


  • اگر نمودار حرکت شیب کمی داشته باشد، تقریباً خط روند در حال از بین رفتن است و اعتبار کمی دارد.
  • از طرفی، در صورتی که نمودار به صورت فشرده حرکت کند، خط روند اعتبار خود را از دست می‌دهد. پس ممکن است اصلاح‌ها عمیق‌تر شوند و ریزش بیشتری را شاهد باشیم که کاملاً خط روند را بشکند و به سمت پایین حرکت کند.
  • گاهی اوقات نیز شرایط با اصلاح‌های عمیق‌تر خود را نشان می‌دهد. هنگامی که قیمت به پایین حرکت می‌کند، درصد بیشتری از لگ صعودی را می‌گیرد. مثلاً اگر بار اول ۳۰ درصد اصلاح دهد، در مرحله بعد ۴۰، ۵۰، ۷۰ درصد خواهد بود. یعنی کندل‌های قرمز رو به پایین جان بیشتری می‌گیرد و در عوض خط روند اعتبار خود را از دست می‌دهد.

خطوط دینامیک و استاتیک

به این نوع خط روندها که قبل‌تر بررسی شد، خط حمایت یا مقاومت دینامیک می‌گوییم. هنگامی که حالت ریزشی یا افزایشی است، خط روند که دو پیبوت متوالی را به هم متصل می‌کند. یک خط روند که حمایت یا مقاومت دینامیک است، تشکیل می‌شود.


هنگامی که بازار در حال رنج زدن است، دائم در حال برخورد قیمت به حمایت و مقاومت است. به این دو خط، حمایت یا مقاومت استاتیک می‌گویند. این مقاومت یا حمایت تا زمانی ادامه می‌یابد که قیمت از بالا یا پایین، آن را بشکند و به حرکت خود ادامه دهد. در شکل اول، بخش ۳ حمایت و مقاومت استاتیک را نشان می‌دهد.


در اصل هنگامی که حمایت و مقاومت به صورت روند باشد، حمایت یا مقاومت دینامیک می‌گوییم و در شرایطی که خط حمایت و مقاومت در شرایط رنج بازار است به آن حمایت یا مقاومت استاتیک می‌گوییم.


درباره سطوح حمایت و مقاومت بیشتر بخوانید؛

فشردگی یا بی نظمی در روند قیمت

هنگامی که قیمت به صورت فشرده یا کمپرس حرکت می‌کند به آن روند نمی‌گوییم و در اصل پاکسازی سفارش است. هنگامی که قیمت بخواهد پایین‌ترین قیمت خود را بزند، قیمت با شتاب زیادی در روندهای صعودی یا نزولی حرکت می‌کند.


پس هنگامی که فشردگی یا بی نظمی در روند وجود دارد، انتقال سفارش در حال صورت گرفتن است. یعنی کسانی که در بالا خرید انجام داده‌اند، در این روند در حال تسویه هستند.


مثال ۱ بررسی قسمتی از نمودار بیت‌کوین

در تایم یک ساعته یک روند نزولی کوتاه مدت است. در حالت ۱ یک روند ترسیم کردیم. این روند با بررسی دقیق‌تر صحیح نخواهد بود. به دلایل مختلف مانند: امکان اتصال روند به قله‌ها وجود ندارد، گام‌های حرکتی اصلاً مشابه نیست و ...
اگر در برخورد سوم این خط روند، وارد معامله شویم، استاپ را می‌زد، پولبک را هم می‌زد و به سمت بالا حرکت می‌کرد. حال دلیل چیست؟ چون زمانی که قیمت به سمت پایین حرکت می‌کند، نمودار کفی که منجر به حرکت اسپایک شده است را نتوانسته است بشکند. در اصل برای ما یک مقاومت داینامیک نیست که بتوان برخورد سوم آن را ترید کرد و در اصل فشرده‌سازی است که قیمت در حال پاکسازی سفارش است تا بتواند به روند صعودی خود ادامه دهد.


مثال ۱ بررسی قسمتی از نمودار بیت‌کوین

مثال ۲

در حالت بعد بیت‌کوین در تایم فریم ۴ ساعته است. یک روند داریم که از کف شروع می‌کنیم و دو پیبوت را به همدیگر متصل می‌کنیم، خط روند خود بر روی پیبوت سوم هم قرار می‌گیرد. دلیل این که از پیبوت قبل از آن روند را نگرفتیم، این است که گام حرکتی درستی ندارد و در قسمت قبل از این روند، یک حمایت استاتیک داشتیم که بازار در حال رنج زدن بوده است، سپس قیمت بالا رفته است، در مرحله بعد قیمت صد در صد اصلاح داده است و پس از مدتی سقف بالا را زده است و به سمت بالای نمودار حرکت کرده است.


نکته‌ای در مورد ترید کردن بر روی پیبوت سوم یا چهارم

هنگامی که قیمت اصلاح می‌کند، بهتر است در لگ که به سمت بالا آمده است، یک حمایت مقاومت، گره، سقف و ... که به همدیگر تبدیل شده است پیدا کنید. مثلاً در شکل زیر، حمایت مقاومت را می‌بینیم که قیمت چند بار به آن واکنش نشان داده است. قیمت پس از چند بار پولبک زدن به آن، سقف بالاتر از خود را زده است و می‌توانید از آن به عنوان یک تأییدیه استفاده کنید. همچنین در شکل دیگر هم می‌بینید که بارها به این حمایت واکنش نشان داده شده است.

نکته‌ای در مورد ترید کردن بر روی پیبوت سوم یا چهارم

علاوه بر مواردی که ذکر شد می‌توانید از فیبوها نیز استفاده کنید. فیبوها در آموزش‌های بعدی بررسی می‌شوند. می‌توانید از ۶۱ درصد، ۳۸ درصد و ۵۰ درصد فیبوها قابل اعتماد هستند.


در قسمت بعد هم روند نداریم و همان فشرده‌سازی است. به این لگ هم لگ تسویه می‌گویند و نباید این فشرده سازی‌ها به عنوان روند در نظر گرفته شوند.


لگ تسویه

در شکل زیر هم حرکت کاملاً رنج را می‌بینیم. قیمت به سقف خورده و سپس ریزش داشتیم، فشردگی زیادی داریم و به این حالت‌ها باید از تایم‌های بالاتر نگاه کنیم.


حرکت کاملاً رنج

خط روند را از کجا شروع به ترسیم کنیم؟

اگر بخواهیم تایم بلند مدت بیت‌کوین را ببینیم، در اصل ۶۹ هزار دلار بالاترین حدی است که بیت تاکنون زده است. ما نمی‌توانیم از این قله به پیبوت‌های بعدی خط روند بگیریم. از اولین قله‌ای که تاچ شده است و قیمت به سمت پایین ریزش کرده است، این اولین قله دید اشتباه به ما می‌دهد. پیبوت اول و دوم برخورد کرده است و گام سوم اصلاً مشابه نیست و گام حرکتی آن متفاوت است. بعد از شکستن خط روند پولبک زده است و بالا رفته است. سپس با شدت شروع به ریزش کرده است.


بهتر است برای خط روند کشیدن، در هر روند خطی را پیدا کنید که از لحاظ شیب و تعداد برخورد ایمن‌ترین حالت را داشته باشد. در این مثال برای خط روند کشیدن در این ناحیه از پیبوت دوم شروع کنید و بررسی‌ها را روی آن انجام دهید و خط مقاومت دینامیک را رسم کنید. حتماً باید روی روندها تمرین کنید؛ زیرا از اهمیت بالایی برخوردارند.


باید به خط روند دقت کنید و نباید فقط سقف و کف بالاتر را ببینیم؛ بلکه باید نحوه حرکت را بررسی کنیم که با چه وضعتی به این خط روند برخورد می‌کند. هنگامی که می‌خواهد از خط روند برگردد چه حالتی دارد. سپس برای ترید تصمیم‌گیری کنید تا اطمینان بیشتری نسبت به ترید خود داشته باشید. به صورت کلی برای انجام معاملات باید خطوط روند داینامیک و استاتیک را با هم استفاده کنید و نمی‌توانید به یک تاییدیه استناد کنید.


خط روند را از کجا شروع به ترسیم کنیم؟

کلام آخر
خط روند و حمایت‌ها یا مقاومت‌ها در ترید بسیار مهم هستند. باید ابتدا نمودار را بررسی کنید، خط روندها را بر اساس نکاتی که دارند ترسیم کنید. ترند یا روند می‌تواند صعودی یا نزولی باشد و کف و سقف در آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. هر چه تعداد دفعات واکنش قیمت به خط ترند بیشتر باشد، اعتبار آن کمتر می‌شود و احتمال شکست حمایت یا مقاومت وجود دارد. سپس وارد معامله شوید. نکاتی مانند بررسی پیبوت ها، گام‌های حرکتی، نوع خط روند، نوع مقاومت یا حمایت‌ها و ... همگی در اعتبار خط روند بسیار مهم است. فشرده‌سازی و لگ‌های ناهمسان را باید نادیده بگیرید و روی آن‌ها به خصوص در تایم‌های طولانی اصلاً حساب نکنید.