تصمیم‌گیری درباره‌ی ورود به معاملات و خروج از آن‌ها، نیاز به دقت و بررسی جنبه‌های مختلف یک سرمایه‌گذاری دارد. در نهایت، همه‌ی تحلیل‌ها و بررسی‌ها برای درک میزان سود معاملات است. پس، در معاملات ارز دیجیتال، کسب سود، حرف اول را می‌زند. بنابراین، همه‌ی سرمایه‌گذاران باید بتوانند سود معاملات را محاسبه کنند. این مسئله به شما کمک می‌کند که درمورد سرمایه‌گذاری‌ها تصمیم درستی بگیرید. از طرفی، محاسبه‌ی سود، گاهی ساده است اما در بسیاری از موارد، پیچیدگی‌های زیادی دارد. به‌خاطر همین، در این مقاله به‌سراغ روش‌های گوناگون محاسبه‌ی سود و زیان معاملات ارز دیجیتال رفته‌ایم.


چرا سود و زیان کریپتو را محاسبه می‌کنیم؟

چرا سود و زیان کریپتو را محاسبه می‌کنیم؟

در بین دارایی‌های مختلف، ارزهای دیجیتال بیشترین نوسانات را دارند و قیمت این ارزها مدام تغییر می‌کند. به‌خاطر همین، سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال، نیاز به دقت بالایی دارد. اگرچه سرمایه‌گذاران حرفه‌ای، سود خوبی از این بازار کسب می‌کنند اما بسیاری از افراد هم سرمایه‌هایشان را از دست می‌دهند. این اتفاق به‌خاطر نداشتن یک استراتژی معاملاتی دقیق رخ می‌دهد. بنابراین، همه‌ی سرمایه‌گذاران باید استراتژی مناسبی داشته باشند و بر اساس آن معامله کنند.


از سوی دیگر، تنظیم استراتژی دقیق، به محاسبه‌ی سود و زیان معاملات نیاز دارد. این محاسبات باید با دقت بالایی انجام شوند تا استراتژی شما به‌درستی شکل بگیرد. این مسئله، اهمیت محاسبه‌ی سود و زیان معاملات ارزهای دیجیتال را نشان می‌دهد.چگونه سود معاملات کریپتو را محاسبه می‌کنیم؟

روش‌های گوناگونی برای محاسبه‌ی سود و زیان کریپتو وجود دارند. از طرفی، هرکدام از این روش‌های محاسباتی، کاربردهای مختلفی داشته و ویژگی‌های خاص خود را دارند. بنابراین، آشنایی با این روش‌ها، برای تمام سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال ضروری است. با شناخت شیوه‌های مختلف محاسبه‌ی سود و زیان ارزهای دیجیتال، می‌توانید بهترین روش را برای استراتژی معاملاتی خود انتخاب کنید.


تفاضل قیمت خرید و فروش

ساده‌ترین روش محاسبه‌ی میزان سود و زیان کریپتو، کم‌کردن قیمت خرید از قیمت فروش است. این روش ساده و کاربردی بوده و از گذشته‌های دور، در انواع معاملات رواج داشته است. فرض کنید که یک واحد بیت کوین را به قیمت 50000 دلار بخرید و یک ماه بعد، این بیت کوین را با قیمت 55000 دلار بفروشید. با کم‌کردن مبلغ فروش از قیمت خرید، می‌فهمیم که شما 5000 دلار سود کسب کرده‌اید.


از سوی دیگر، در نظر بگیرید که بیت کوین را با همان 50000 دلار بخرید و ماه بعد مجبور شوید که آن را 45000 دلار بفروشید. با کم‌کردن این دو قیمت از یک دیگر، عدد منفیِ 5000 دلار به دست می‌آید. بنابراین، نتیجه می‌گیریم که شما 5000 دلار ضرر کرده‌اید.


محاسبه‌ی عاقلانه‌ی تراکنش

دیدیم که با محاسبه‌ی تفاضل قیمت خرید و فروش، سود و زیان شما به دست می‌آید. با این حال، این سود و زیان محاسبه‌شده، خیلی دقیق نیست. از آنجایی که معاملات ارزهای دیجیتال، هزینه‌هایی جانبی دارند، باید این هزینه‌ها را هم در محاسبه‌ی سود و زیان در نظر بگیریم. بنابراین، در محاسبه‌ی عاقلانه‌ی تراکنش، به تمام هزینه‌های جانبی، مانند کارمزدها، هزینه‌های نقل‌و‌انتقالات و ... توجه می‌کنیم. این محاسبه، بر اساس معادله‌ی زیر انجام می‌شود:


s-c=p


در این معادله، "s" قیمت خرید و "c" تمام هزینه‌ها شامل قیمت خرید، کارمزدها و ... است. در نهایت میزان "p" به دست می‌آید که نشان‌دهنده‌ی مقدار سود شما است. مثلاً برای افرادی که تعداد معاملات زیادی را انجام می‌دهند و سود آن‌ها کم است، امکان دارد که کارمزد معاملاتشان آنقدر زیاد باشد که در نهایت مقدار p، عددی منفی شود. این مسئله‌ی نشان‌دهنده‌ی یک استراتژی معاملاتی زیان‌آور است.


محاسبه از ابتدای سال تا کنون (Year-to-Date)

در روش محاسبه‌ی "Year-to-Date" یا YTD، عملکرد سرمایه‌گذاری‌ها از ابتدای سال تا زمان حال، بررسی می‌شود. این روش برای سرمایه‌گذاران بلندمدت بسیار مناسب است. این افراد، با استفاده از روش YTD، می‌توانند سود محقق نشده یا بالقوه‌ی سرمایه‌گذاری‌هایشان را تا زمان حال محاسبه کنند. در این روش محاسبه، «طول سال» می‌تواند بر اساس تقویم باشد و یا اینکه به‌صورت سال مالی در نظر گرفته شود.


برای مثال تصور کنید که در تاریخ یکُم فروردین 1401، یک واحد اتریوم (ETH) را به قیمت 30000 دلار بخرید. در صورتی که در تاریخ یکم فروردین 1402، قیمت هر واحد اتریوم به 40000 دلار برسد، سود YTD یا بالقوه‌ی سالانه‌ی شما، برابر با 10000 دلار است. حالا اگر این مقدار، منفی باشد، یعنی اینکه در طول یک سال ضرر کرده‌اید.


محاسبه درصد سود

در روش محاسبه‌ی درصد سود (Percentage Profit) میزان سود و زیان، بر اساس درصدی از هزینه‌ی اولیه یا قیمت خرید به دست می‌آید. برای مثال، فرض کنید که یک واحد لایت کوین (LTC) را به قیمت 300 دلار بخرید. سپس این یک واحد را به قیمت 390 دلار بفروشید. برای محاسبه‌ی درصد سود، باید 390 را تقسیم بر 300 کرده و جواب را ضربدر 100 کنید. پس، در این مثال، سود شما 30 درصد خواهد بود. حالا اگر این درصد، عددی منفی باشد، درصد زیان شما به دست می‌آید.


محاسبه سود محقق نشده یا بالقوه

محاسبه‌ی سود محقق نشده (Unrealized Gains) روش بسیار خوبی برای محاسبه‌ی سود ارزهای دیجیتال است. این شیوه نه‌تنها در هنگام سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود بلکه می‌توانید با استفاده از آن، درباره‌ی انجام معاملات هم تصمیم بگیرید. با این حال، محاسبه سود محقق نشده، به دقت زیادی نیاز دارد و باید تغییرات ارزها را به‌طور مداوم زیرنظر بگیرید. بنابراین، برای پیگیری مداوم قیمت‌ها، می‌توانید اعلان تغییر قیمت ارزها را در صرافی‌ یا کیف‌پولتان روشن کنید.


در واقع، سود محقق نشده، سودی است که هنوز دریافت نکرده‌اید اما به‌راحتی با فروش دارایی‌تان، می‌توانید آن را به دست بیاورید. برای مثال، فرض کنید که یک واحد لایت کوین (LTC) را به قیمت 100 دلار خریده‌اید و در حال حاضر، قیمت آن به 150 دلار رسیده است. پس، هنوز 50 دلار را دریافت نکرده‌اید و سود محقق نشده‌ی شما محسوب می‌شود.


چگونه سود معاملات کریپتو را محاسبه می‌کنیم؟ (2)

پلتفرم‌های محاسبه سود ارز دیجیتال

استفاده از پلتفرم‌های محاسبه‌ی سود و زیان ارز دیجیتال، یکی دیگر از روش‌های مناسب محاسبه‌ی سود معاملات است. این پلتفرم‌ها، ماشین‌حساب‌های بسیار دقیقی را به شما ارائه می‌کنند. معمولاً در این پلتفرم‌های محاسباتی، سود و زیان انواع معاملات مانند اسپات، فیوچرز، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و ... محاسبه می‌شوند. این مسئله، دقت بالای این پلتفرم‌ها را نشان می‌دهد. بنابراین، با استفاده از این ابزارها، می‌توانید سرعت‌عمل خود را بالا ببرید و در زمان مناسب به خرید و فروش ارزها اقدام کنید. برخی از مهم‌ترین پلتفرم‌هایی که محاسبه‌ی سود و زیان معاملات ارزهای دیجیتال را انجام می‌دهند، عبارتند از:


  • CoinLedger.io

  • ProfitCalc App

  • Cryptoprofitcalculator.com

صفحه گسترده (Spreadsheet) معاملات کریپتو

نرم‌افزار اکسل (Excel) صفحات جدول‌بندی‌ شده‌ای را ارائه می‌کند که قابلیت محاسبات ریاضی دارند. به این ابزار، صفحه‌ی گسترده (Spreadsheet) گفته می‌شود. استفاده از این صفحات روش خوبی برای محاسبه‌ی سود و زیان معاملات ارزهای دیجیتال است. این ابزار، به‌صورت خودکار، با کم‌کردن قیمت خرید و فروش ارزها، سود شما را محاسبه می‌کند. پس، باید اطلاعات مربوط به تراکنش‌های خرید و فروش خود را از صرافی دریافت کرده و در صفحه‌ی گسترده‌ی اکسل وارد کنید. از این طریق، به‌راحتی سود و زیان شما به دست می‌آید.


سخن پایانی


محاسبه‌ی سود معاملات کریپتو، برای همه‌ی سرمایه‌گذاران ضروری است. بنابراین، با شناخت روش‌های مختلف محاسباتی، می‌توانید گزینه‌ی متناسب با استراتژی معاملاتی خود را انتخاب کنید. این محاسبات، به شما کمک می‌کنند که در زمان مناسب، به خرید و فروش ارزهای دیجیتال اقدام کنید.