باگذشت زمان شاهد گسترش و بزرگ شدن بازار ارزهای دیجیتال هستیم. در بازار ارزهای دیجیتال هرروز ارزهای جدیدی متولد می‌شوند که اگر در مورد آن‌ها اطلاعات نداشته باشید، ممکن است سرمایه خود را از دست بدهید. اگر با دنیای رمزارزها آشنایی داشته باشید، حتما تابحال با استلار مواجه شده‌اید و از خود پرسیده‌اید که استلار چیست؟ در جواب ساده باید گفت که استلار ارز دیجیتال است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد ارز دیجیتال استلار اطلاعات جامعی کسب کنید.


استلار

استلار درواقع یک ارز دیجیتال نیست. استلار شبکه‌ای است که خودش یک ارز دیجیتال اختصاصی دارد. شبکه استلار یک سیستم مبتنی بر بلاکچین است که بانک‌ها، ابزارهای خدمات پرداخت و مردم از آن برای معاملات و نقل و انتقال دارایی‌هایشان استفاده می‌کنند.


شبکه استلار یک پروتکل غیرمتمرکز و منبع باز یا اوپن سورس است که سرعت تراکنش‌ها در آن بالا است و از آن برای معاملات ارزهای دیجیتال به‌صورت بین‌المللی استفاده می‌شود. در بلاک چین استلار از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps) هم پشتیبانی می‌شود.


استلار با ریپل بسیار شبیه هستند، زیرا کسی که استلار را به وجود آورد، یکی از مؤسسان ریپل نیز بود. استلار هم مانند ریپل، یک سیستم پرداخت است که از آن برای انجام معاملات بین‌المللی توسط بانک‌ها و مؤسسات مالی استفاده می‌شود. این شبکه در هزینه و زمان صرفه‌جویی زیادی می‌کند. در ریپل و استلار در ابتدا از یک شبکه برای انجام این کار استفاده می‌شد، اما بعدها هرکدام شبکه اختصاصی خود را تاسیس کردند.


البته ریپل و استلار تفاوت‌هایی هم دارند؛ مثلا ریپل یک پروتکل بسته است درحالی‌ که استلار یک پروتکل منبع باز به‌ حساب می‌آید. ارز دیجیتال اختصاصی شبکه استلار لومن نامیده می‌شود که نماد اختصاری آن XLM است. این ارز دیجیتال در صرافی‌های مختلف بازار معامله می‌شود.

what-is-stellar

ارز دیجیتال استلار (XLM) چیست؟

ارزهای دیجیتال به پول‌هایی گفته می‌شود که برای تجارت در شبکه‌های غیرمتمرکز به نام بلاکچین ایجاد می‌شوند. آن‌ها مثل پول‌های معمولی قابل‌لمس نیستند و همین موضوع باعث می‌شود تا از جعل شدن آن‌ها جلوگیری به عمل آید. همچنین شما نمی‌توانید آن‌ها را مانند پول معمولی به‌ سرعت خرج کنید!


ارزهای دیجیتال مانند پول‌های فیات نیستند که دولت آن‌ها را منتشر کند. درروند معاملات ارزهای دیجیتال دولت هیچ نقشی ندارد و در این معاملات دخالت نمی‌کند. بیتکوین اولین ارز دیجیتالی بود که به بازار آمد و زمانی که در سال 2009 به موفقیت دست‌یافت، ارزهای دیجیتال دیگری هم به بازار آمدند. ارز دیجیتال لومن که ارز اختصاصی استلار است هم پس از موفقیت بیتکوین به بازار آمد.


ارز استلار

شبکه استلار با نام کوین بومی آن استلار لومنز (XLM) نیز شناخته شده است. حال که با تعاریف ارز استلار و ارز دیجیتال آشنا شده‌اید، لازم است بگوییم که ارز دیجیتال استلار چیست؟ همان‌طور که گفتیم، لومن ارز دیجیتال اختصاصی شبکه استلار است. در کل حدود 50 میلیارد ارز دیجیتال لومن وجود دارد که 22.5 میلیارد آن در بازار در حال گردش است. در ابتدا بیش از 100 میلیارد ارز لومن در بازار وجود داشت، اما توسعه‌ دهندگان استلار حدودا نیمی از این ارز را سوزاندند و از بازار خارج کردند.


این موضوع باعث شد تا قیمت XLM برای مدت کوتاهی افزایش پیدا کند، اما این افزایش قیمت دوام چندانی نداشت. سوزاندن ارز دیجیتال به این معنی است که توسعه‌دهندگان این ارز کنترل زیادی بر روی آن دارند. قرار است که سیستم‌های غیرمتمرکز امکان سوزاندن ارزها را غیرفعال کنند.


تاریخچه استلار

همان‌طور که اشاره کردیم، استلار و ریپل شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند. برای پی‌بردن به تاریخچه استلار باید به بنیان‌گذران آن اشاره کرد. در سال ۲۰۱۴ یکی از بنیان‌گذاران ارز دیجیتال ریپل به نام مک کالب تصمیم گرفت تا یک ارز دیجیتال دیگر را ایجاد کند. او شروع به کد نویسی کرد و در سال 2015 یک ارز دیجیتال جدید به نام استلار را به وجود آورد. چون او از بنیان‌گذاران ریپل بود، این دو ارز دیجیتال بسیار شبیه به هم بودند.


به همین علت مالکان ریپل از این موضوع ابراز نارضایتی کردند و یک مشکل جدید بین مالکان ریپل و مک کالب به وجود آمد. بعدها مک کالب کدهای استلار را بازنویسی کرد تا دیگر شباهت زیادی به ریپل نداشته باشد. مدتی بعد استلار توسعه یافت و به یک پروتکل غیرمتمرکز تبدیل شد و ارز دیجیتال اختصاصی آن لومن نام‌گذاری شد.


استلار ارز دیجیتال

توسعه‌دهندگان پروتکل استلار این شبکه را اداره می‌کنند. این شبکه یک سازمان خصوصی به‌حساب می‌آید که در ابتدا هزینه‌های آن توسط یک اپلیکیشن پرداخت به نام Stripe تأمین می‌شد. البته شرکت‌هایی مانند BlackRock، Google و FastForward هم به استلار کمک‌های مالی فراوانی کردند و در شکل‌گیری این شبکه نقش مهمی داشتند. این شبکه از مردم مالیات دریافت کرده و هزینه‌های خود را از این طریق تامین می‌کند. تیم استلار در سال 2018 قراردادی را با TransferTo امضا کردند. طبق این قرارداد استلار امکان انتقال پول به‌صورت بین‌المللی به بیش از 70 کشور را به دست آورد.


شبکه استلار چطور کار می‌کند؟

تا اینجا که آمده‌ایم، حال نویت این است که بگوییم، شبکه استلار چطور کار می‌کند؟ استلار که یک شبکه غیرمتمرکز است، مانند باقی شبکه‌های غیرمتمرکز کار می‌کند. در استلار چند شبکه غیرمتمرکز به یک دفتر کل منتقل می‌شوند. این دفتر کل هر 2 الی 5 ثانیه به‌روزرسانی می‌شود تا شبکه‌هایی که به آن منتقل می‌شوند را بررسی کند.


همه تراکنش‌هایی که در شبکه استلار انجام می‌شوند، در این دفتر کل ثبت شده و کنترل می‌شوند. از همه این تراکنش ها یک کپی هم در هر شبکه‌ای که به دفتر کل منتقل می‌شود وجود خواهد داشت. افراد مختلف می‌توانند نسبت به ایجاد یک شبکه کوچک در شبکه استلار اقدام کنند. درواقع شبکه استلار از همین زیر شبکه‌ها ایجاد می‌شود. هر چه تعداد این زیر شبکه‌ها بیشتر باشد استلار هم قدرت بیشتری خواهد داشت.


شبکه استلار برای تأیید تراکنش‌های انجام‌شده از ماینر استفاده نمی‌کند. استلار به‌جای ماینر از توافقنامه بیزانس فدرال (FBA)ستفاده می‌کند. این توافقنامه تعهد دارد که سرعت تراکنش‌ها را افزایش بدهد. طبق این توافقنامه، استلار از quorum slices برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کند.


در شبکه استلار چند نود Node وجود دارد که هرکدام به یک نود دیگر متصل است و به ترتیب تراکنش‌ها را کنترل می‌کنند. وقتی یک تراکنش توسط تمام نودهای شبکه استلار تأیید شود، یعنی کلاً تأییدشده به‌حساب می‌آید. سرعت شبکه استلار بسیار زیاد است، به‌طوری‌که در هر ثانیه حدود هزار تراکنش انجام می‌دهد و آن‌ها را کنترل می‌کند.


استلار چگونه فرآیند انتقال پول بین‌المللی را تسریع می‌کند؟

فرآیند انتقال پول در سطح بین‌المللی فرایندی سخت و زمان‌بر است. برای این کار بانک‌هایی که می‌خواهند پول جابجا کنند باید در کشور مقصد هم حساب داشته باشند. فرآیند انتقال پول به‌طورمعمول از طریق روشی به نام Nostro-Vostro انجام می‌شود. این روش از ارزهای فیات استفاده می‌کند که این فرآیند را بسیار طولانی می‌کند. شبکه استلار برای انتقال پول از روش اعتبار سنجی هم‌زمان استفاده می‌کند که در وقت و هزینه صرفه‌جویی زیادی می‌شود. استلار برای انتقال پول از ارز دیجیتال لومن هم استفاده می‌کند که فرآیند انتقال پول را به‌شدت سرعت می‌بخشد.

stellar-xlm-lumens-price-prediction.jpg

قیمت استلار

قیمت استلار مانند سایر ارزهای دیجیتال باتوجه به شرایط بازار روز دچار نوسان می‌شود. قیمت استلار به‌طور زنده و لحظه‌ای به همراه چارت قیمت، آخرین اخبار و معرفی این ارز در سایت‌ خبری و تحلیلی حوزه ارز دیجیتال و بلاکچین اکسبیتو وجود دارد. اگر می‌خواهید در بازار ارز استلار فعالیت داشته باشید باید به‌ روز باشید و تحلیل‌های تکنیکال را دنبال کنید. گاهی با کاهش اندک قیمت ارز نباید ترسید. شناخت این بازار نیاز به پیگیری و مطالعه دارد.


در مورد قیمت ارز استلار بهتر است بدانید که، در ماه مه سال 2020 قیمت ارز دیجیتال لومن بسیار کاهش پیدا کرد و دارندگان این ارز دیجیتال بسیار نگران شدند. بااین‌حال، این ارز دیجیتال یکی از پرطرفدارترین آلت کوین ها به‌ حساب می‌آید و در رتبه یازدهم در لیست برترین ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. ارزش بازار این ارز دیجیتال در مارس 2021 معادل 8.3 میلیارد دلار بوده است.


نمودار استلار

شبکه استلار بیشتر بر روی انتقال پول و خدمات بانکی تمرکز دارد. استلار برای انجام این خدمات هیچ‌گونه هزینه‌ای از بانک‌ها و یا مردم عادی دریافت نمی‌کند و آن‌ها فقط باید کارمزد تراکنش‌ها را پرداخت کنند. استلار که درزمینه نقل‌وانتقال پول در سطح بین‌المللی فعالیت دارد، ارتباط بین بانک‌ها و مؤسسات مالی مختلف را تسهیل می‌کند و هزینه و زمان انتقالات را به‌ طور قالب ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد.


استلار در سال 2014 از فورک شدن ریپل به وجود آمد و پروتکل اجماع استلار (SCP) را ایجاد کرد. بعد از آن هم استلار به یک پروتکل منبع باز تبدیل شد. در حال حاضر قیمت هر لومن ۰.۲۱۸۲۲۷ دلار است. حجم مبادلات روزانه این ارز دیجیتال ۲۸۹.۶۵ میلیون دلار است. فعال‌ترین صرافی که لومن در آن معامله می‌شود، صرافی Binance.KR با سهم ۲۵.۳۹ درصد از حجم معاملات روزانه است. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که ارز دیجیتال استلار یعنی لومن می‌تواند روند صعودی داشته باشد.


اگر شرایط بازار پایدار باشد و اتفاق خاصی رخ ندهد، قیمت لومن تا 5 سال آینده از مرز 5 دلار عبور خواهد کرد. بااین‌حال کارشناسان و تحلیلگران در سایت Cryptogroud بر این باورند که قیمت ارز دیجیتال لومن در سال 2025 به 0.74 دلار می‌رسد. آن‌ها قیمت 5 دلار را یک پیش‌بینی خوش‌بینانه و دست‌نیافتنی می‌دانند.


کلام پایانی

همان‌طور که اطلاع دارید، هرروزه ارزهای دیجیتال جدید وارد بازار می‌شود که معاملات و سرمایه‌گذاری را سخت می‌کنند. برای اینکه بتوانیم یک ارز دیجیتال خوب و قدرتمند را در بازار پیدا کنیم باید به تاریخچه و سابقه ارز دیجیتال موردنظر رجوع کنیم. ارز دیجیتال لومن و شبکه استلار هم که تاریخچه پرفرازونشیبی داشته و باقدرت توانسته موانع را پشت سر بگذارد، یکی از ارزهای دیجیتال آینده دار خواهد بود که در سال‌های آینده بیشتر در مورد آن خواهید شنید.


برای سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال لازم است آن‌ها را تحلیل کنید و با دقت نسبت به خرید هرکدام از آن‌ها اقدام نمایید. در این مطلب سعی کردیم درباره عبارات استلار چیست؟ ، ارز دیجیتال استلار چیست؟ ، تاریخچه استلار و شبکه استلار چطور کار می‌کند؟ بپردازیم. امیدوارم با خواندن این مطلب حالا در مورد استلار توضیحات شفافی داشته باشید.