اگر قصد ورود به بازارهای مالی مانند بازار ارزهای دیجیتال را دارید، پیشنهاد می‌شود تا تکنیک‌های مختلف برای کسب سود را مطالعه نمایید و با در دست داشتن اطلاعات تکمیلی و کافی، پا به چنین بازارهایی بگذارید. یکی از تکنیک‌هایی که در علم اقتصاد برای کسب سود از یک دارایی مطرح شده، آربیتراژ است.


در علم اقتصاد آربیتراژ به این شکل معنی می‌شود: "کسب سود از قیمت یک دارایی بین دو یا چند بازار در زمان مشخص". یکی از سؤالاتی که همواره برای تازه‌واردان حوزه ارزهای دیجیتال مطرح است، این است که آیا امکان آربیتراژ در دنیای رمزارزها نیز وجود دارد؟ پاسخ ما به این سؤال این است که با توجه‌ به این که ارزهای دیجیتال در صرافی‌های مختلف عرضه می‌شوند و در قیمت آنها نوسان بسیار زیادی وجود دارد، امکان استفاده از آربیتراژ در این بازار مالی نیز فراهم است. در ادامه این مطلب بنا داریم تا به طور مفصل به موضوع آربیتراژ ارز دیجیتال بپردازیم و نحوه آربیتراژ گرفتن در ارز دیجیتال را بررسی کنیم؛ بنابراین، اگر شما نیز علاقه‌مندید تا در این رابطه اطلاعاتی به دست آورید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.


آربیتراژ

آربیتراژ یا Arbitrage چیست؟

به زبان ساده، آربیتراژ به معنای خرید و فروش هم‌زمان یک دارایی در پلتفرم‌های مختلف برای کسب سود از تفاوت قیمت‌ها است. اساس سود این معامله، تفاوت قیمت محصول یا ابزار مالی یکسان در دو بازار یا پلتفرم مختلف است. بر اساس تعریفی که ویکی‌پدیا از این آربیتراژ ارائه کرده، این اتفاق تنها زمانی می‌افتد که بازار مذکور ناکارآمد باشد؛ به این معنا که اگر تمامی بازارهای مالی کاملاً کارآمد باشند، دیگر شاهد آربیتراژ در بازارهای مالی نخواهیم بود.


کاربرد آربیتراژ چیست؟

باتوجه‌به تعاریفی که در بخش‌های قبل از آربیتراژ مطرح کردیم، دریافتیم که کسب سود از طریق این روش، به این شکل است که ما به شکل هم‌زمان در دو بازار یا پلتفرم مالی حضور داریم و در یک بازار دارایی مدنظر را خریداری می‌کنیم و در بازار دیگر، همان دارایی را به فروش می‌رسانیم. برخی از کارشناسان آربیتراژ را مکانیزمی می‌دانند که باعث می‌شود تا در اثر گذشت زمان، قیمت‌ها از ارزش واقعی خود منحرف نشوند. کسب سود و همگرایی ارزش واقعی ارزها یا کالاها در بازارهای مختلف و کسب سود قابل‌توجه از این بازارها را می‌توان به‌عنوان کاربرد آربیتراژ مطرح کرد.


مثالی از آربی تراژ گیری در بازار کالا

در حالت کلی، آربیتراژ امری رایج و متداول در بازارهای مالی است و در تمامی بازارهای مالی، اعم از بازارهای خرده مانند بازار میوه‌وتره‌بار تا بازارهای بزرگ جهانی مانند ارز دیجیتال وجود دارد و بسیاری از معامله‌گران و تریدرها از این طریق کسب درآمد می‌کنند. به سودی که از طریق این روش حاصل می‌شود، سود آربیتراژی می‌گویند. به طور مثال، قیمت یک میوه مانند پرتقال در تهران به‌ازای هر کیلوگرم 20 هزار تومان و در رشت به‌ازای هر کیلوگرم 10 هزار تومان است. در چنین شرایطی معامله‌گر می‌تواند این دارایی را در شهر رشت خریداری کند و آن را در تهران به فروش برساند و به‌ازای هر کیلوگرم، 10 هزار تومان سود کند. به چنین سودی، سود آربیتراژی گفته می‌شود.


چرا اختلاف قیمت در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد؟

همان‌طور که اشاره شد، آربیتراژگیری و کسب سود از این روش، منوط به وجود اختلاف قیمت در بازارهای مالی مختلف در صرافی‌های مختلف است و اگر چنین اختلاف قیمتی در صرافی‌ها وجود نداشته باشد، امکان کسب سود از طریق آربیتراژ میسر نخواهد بود. باتوجه‌به اینکه بازار ارزهای دیجیتال، بازار جهانی و گسترده است و تعداد صرافی‌های فعال در این بازار، بسیار زیاد است؛ بدیهی است که تمامی ارزهای دیجیتال موجود در این صرافی‌ها با قیمت یکسان معامله نشوند و اختلاف قیمت در میان قیمت‌های مطرح‌شده در صرافی‌ها پدید آید. در برخی مواقع اختلاف قیمت در میان ارزهای دیجیتال در میان صرافی‌های یک کشور نیز به وجود می‌آیند و فرصت کسب سود آربیتراژی فراهم می‌شود.


در برخی شرایط، اتفاقاتی که بازار ارزهای دیجیتال را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند، باعث می‌شوند تا اختلاف قیمتی که میان صرافی‌های مختلف وجود دارد، بیش از حالت معمول عادی باشد. معامله‌گران حرفه‌ای و باتجربه از چنین شرایطی نهایت بهره را می‌برند و با استفاده از این فرصت طلایی، دارایی خود را آربیتراژ می‌کنند.


نحوه آربیتراژ گیری در ارزهای دیجیتال

حال که با مفهوم آربیتراژ آشنا شدید، قصد داریم تا این مفهوم را در بازارهای ارز دیجیتال مورد بررسی قرار دهیم. برای اینکه نحوه کسب درآمد از روش آربیتراژ در ارز دیجیتال را بهتر درک کنید، یک مثال را مورد بررسی قرار می‌دهیم. به طور مثال، قیمت یک رمزارز مانند بیت‌کوین در صرافی کوین بیس، 20000 دلار و قیمت همین رمزارز در صرافی بایننس 20100 دلار است. یک معامله‌گر حرفه‌ای می‌تواند از چنین شرایطی نهایت بهره را ببرد و با خرید بیت‌کوین در صرافی کوین بیس و فروش آن در صرافی بایننس به‌ازای هر واحد بیت‌کوین 100 دلار سود کند.


نحوه آربیتراژگیری در ارزهای دیجیتال

برای اینکه بتوانید از چنین فرصت‌های بهره ببرید، می‌بایست عمل خرید و فروش را در کم‌ترین زمان ممکن انجام دهید؛ زیرا اختلاف قیمت موجود در میان صرافی‌ها مدت‌زمان زیادی باقی نمی‌ماند. در صورتی که بتوانید آربیتراژ دارایی مدنظر را با سرعت و دقت بالا انجام دهید، می‌توانید سود قابل‌توجهی را کسب کنید.


با اینکه آربیتراژ ارز دیجیتال فرصتی برای کسب سود سرشار است؛ اما باید توجه داشته باشید که آربیتراژ، روشی ایمن و کم‌خطر محسوب نمی‌شود و پرریسک است.


ریسک‌های آربیتراژ گرفتن از ارز دیجیتال

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، این روش، روشی پرریسک است و ممکن است دارایی شما را به خطر بیندازد. ریسک‌های این روش به شرح زیر است:

ریسک‌های آربیتراژ ارز دیجیتال

  • ریسک اجرایی (Execution Risk)
  • ریسک طرف مقابل (Counterparty Risk)
  • ریسک نقدشوندگی (Liquidity Risk)
  • ریسک انتقال دارایی (Asset Transfer Risk)
  • ریسک کاهش بها (Risk of depreciation)

شروط کسب سود در آربیتراژ گرفتن

برای اینکه بتوانیم سود آربیتراژی کسب کنیم، یکی از دو شرط زیر می‌بایست در بازارهای مالی برقرار باشد.

  1. شرط لازم برای کسب سود آربیتراژی، وجود اختلاف قیمت میان پلتفرم‌های خرید و فروش است و اگر چنین شرایطی بر بازار مالی مدنظر حاکم نباشد و اختلاف میان قیمت دارایی در دو صرافی یا پلتفرم مالی وجود نداشته باشد، نمی‌توان از آربیتراژ ارز دیجیتال کسب سود کرد. پس نتیجه می‌گیریم برای اینکه یک معامله‌گر بتواند سود آربیتراژی به دست آورد، باید یک دارایی را در یک صرافی با قیمت پایین خریداری کند و در صرافی دیگری با قیمت بالاتر به فروش برساند.
  2. این شرط اغلب برای کالاهای اساسی مانند گندم، بنزین و... مطرح است و چندان در مورد سهام و ارزهای دیجیتال کاربرد ندارد. برای اینکه بتوان سود آربیتراژی به دست آورد، باید هزینه‌ها و ریسک‌های موجود برای نگهداری کالا را نیز در نظر بگیرید و محاسبه کنید که آیا با وجود این هزینه، باز هم خرید و فروش این محصول سودآور است یا خیر. باتوجه‌به اینکه امکان فروش یک کالا در حال حاضر با قیمت آن در آینده وجود ندارد، بررسی این موارد امری الزامی است.

انواع آربیتراژگیری

Simple Arbitrage (آربیتراژ ساده)

این نوع آربیتراژ، همان آربیتراژی است که در مثال‌های قبلی مورد بررسی قرار دادیم. در این نوع، با توجه‌ به اینکه یک ارز دیجیتال در چندین صرافی عرضه می‌شود، دارای چندین قیمت متفاوت خواهد بود و می‌توان با خرید و فروش یک ارز در این بازارها، کسب درآمد کرد.


Triangular arbitrage (آربیتراژ مثلثی)

هنگامی که اختلاف قیمت بین سه ارز به وجود بیاید، امکان کسب سود از طریق آربیتراژ مثلثی فراهم خواهد شد. به این معنا که هنگامی که نرخ مبادله میان سه ارز دقیقاً یکسان نیستند، شما می‌توانید با خرید و فروش این جفت‌ارزها، سود جالب‌توجهی را به دست آورید. نکته مهم در مورد این نوع آربیتراژ این است که احتمال به وجود آمدن آن بسیار پایین است و چنین شرایطی به ندرت در بازارهای مالی رخ می‌دهد. به طور مثال، برای استفاده از آربیتراژ مثلثی، سه ارز مختلف مانند بیت‌کوین، تتر و ریال را انتخاب می‌کنیم. در ابتدا با نرخی مشخص، جفت‌ارز اولیه «تتر/ بیت‌کوین» را مبادله می‌کنیم؛ سپس با استفاده از جفت‌ارز ثانویه «بیت‌کوین/ ریال»، دارایی خود را به ارز سوم تبدیل می‌کنیم. در نهایت دارایی خود را از طریق جفت‌ارز «ریال/ تتر» به ارز پایه باز می‌گردانیم. در طی این فرایند و باتوجه‌به دقیق نبودن نرخ تبدیل میان این ارزها، می‌توانیم سود قابل‌توجهی را به دست آوریم. نکته مهم در مورد آربیتراژ مثلثی این است که می‌بایست پیش از خرید و فروش ارزها، میزان کارمزدی که باید بپردازیم را محاسبه کنیم تا این فرایند بهینه و سودده باشد. با اینکه این نوع آربیتراژ ارز دیجیتال، به‌ندرت اتفاق می‌افتد؛ اما در صورتی که بتوانید از آن استفاده کنید، امکان کسب درآمد مطلوب از طریق آن فراهم خواهد بود.


Price convergence arbitrage (آربیتراژ پوشش نرخ بهره)

همان‌طور که در بخش‌های قبلی اشاره شد، سود حاصل از آربیتراژ ارز دیجیتال در بلندمدت باعث می‌شود تا ارزش قیمت‌ رمزارزها به سمت انحراف نرود و ارزش این دارایی‌ها حفظ شود. به بیانی دیگر، آربیتراژ ارز دیجیتال باعث می‌شود تا قیمت رمزارزها در بازارهای مختلف به سمت همگرایی برود. به طور مثال، اگر شما ارزی را در صرافی اول خریداری کنید و در صرافی دوم به فروش برسانید، تحت‌تأثیر این همگرایی، بازار به سمت برابری قیمت‌ها سوق داده می‌شود و این اختلاف قیمت به وجود آمده تا حد زیادی پوشش داده می‌شود.


انواع آربیتراژگیری

معرفی بهترین پلتفرم‌های آربیتراژگیری

لیست بهترین ربات‌های آربیتراژ گیری ارز دیجیتال به شرح زیر است:


1. بیتس گپ (Bitsgap)

یکی از بهترین ربات‌ها برای کسب سود از طریق آربیتراژ ارز دیجیتال، بیتس گپ یا BitsGap است. شما می‌توانید با استفاده از این ربات به کسب سود از طریق آربیتراژ ارز دیجیتال بپردازید. از جمله ویژگی‌های این ربات آربیتراژ ارز دیجیتال می‌توان به پیشنهاد انجام معامله بر اساس بودجه موجود در حساب شما، انجام معاملات آربیتراژ با ارزهای رمز پایه و ارز فیات، محاسبه هزینه‌های آربیتراژ، پشتیبانی از اغلب رمزارزهای محبوب، برخورداری از هوش مصنوعی یکپارچه و خودکار و آسان‌سازی ترید، امکان ایجاد حساب از طریق ارز فیات مانند USD و EUR، محافظت از دارایی شما از طریق API هوشمند و... اشاره کرد.


2. Arbitrage.Expert

Arbitrage.Expert را می‌توان یکی از بهترین پلتفرم‌های کسب درآمد از طریق آربیتراژ ارز دیجیتال دانست. این نرم‌افزار با هدف کسب سود از طریق انجام سفارشات خرید و فروش به شکل آنلاین طراحی شده است. در این پلتفرم از نسخه پیشرفته ربات معاملات آربیتراژ الگوریتمی استفاده می‌شود. از جمله ویژگی‌های این پلتفرم آربیتراژ ارز دیجیتال می‌توان به بهره‌گیری از اختلاف قیمت به وجود آمده در میان ارزهای دیجیتال، امکان انجام معامله بدون برداشت وجه و با استفاده از ابزار API، افزایش سرعت ترید با استفاده از این ربات آربیتراژ، پشتیبانی از رمزارزهای محبوب و... اشاره کرد.


3. گیمر (Gimmer)

یکی دیگر از ربات‌های انجام معاملات آربیتراژ ارز دیجیتال، گیمر با آدرس Gimmer.com نام دارد. GMR به‌عنوان توکن رسمی این پلتفرم شناخته می‌شود و این توکن در سیستم‌عامل‌های صرافی موجود است. این پلتفرم آربیتراژ ارز دیجیتال از برخی از رمزهای پایه پشتیبانی می‌کند. ادغام ربات‌های خودکار با تمام صرافی‌های عمده خارجی، امکان دسترسی به سطح اولیه ربات ترید خودکار به شکل رایگان، بررسی اطلاعات شما و هشدار در مورد خطرات موجود در سرمایه‌گذاری در معاملات، امکان انجام معامله به شکل تست برای درک بهتر مزایا و معایب ترید خود و... از جمله ویژگی‌های این ربات ارز دیجیتال است.


بهترین پلتفرم‌های آربیتراژگیری

استراتژی‌های کسب درآمد از طریق آربیتراژ ارز دیجیتال

برای اینکه بتوانید درآمد جالب‌توجهی را از طریق آربیتراژ ارز دیجیتال به دست آورید، می‌بایست از یکی از استراتژی‌های زیر تبعیت کنید.

  • انجام تراکنش‌های زیاد با مقادیر کم
  • انجام تراکنش‌های کم با مقادیر زیاد

معمولاً تفاوت قیمت‌های به وجود آمده در میان قیمت رمزارزها در میان صرافی‌های مختلف، عدد چندان قابل‌توجهی نیست و از این رو، اگر قصد استفاده از روش دوم را داشته باشید، می‌بایست مبلغ بسیار زیادی را برای معامله مدنظر در نظر بگیرید. باتوجه‌به اینکه در نظر گرفتن سرمایه بسیار زیاد برای این نوع ترید، چندان منطقی نیست و اغلب افراد از چنین سرمایه‌ای برخوردار نیستند، پیشنهاد می‌شود تا از روش اول استفاده کنید و با انجام تعداد تریدهای بیشتر و دریافت سود کمتر از هر معامله، به میزان سود مدنظر خود دست یابید.سخن پایانی


در این مطلب به بررسی مفهوم آربیتراژ ارز دیجیتال پرداختیم و دریافتیم با اینکه این نوع ترید پرریسک است و ‌بیشتر از طریق ربات‌ها انجام می‌شود؛ اما فرصتی طلایی برای کسب سود از بازار ارزهای دیجیتال است. در صورتی که اطلاعات کافی را در زمینه آربیتراژ ارز دیجیتال داشته باشید و بتوانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای آربیتراژگیری اقدام کنید، امکان کسب سود مطلوب فراهم خواهد بود. در این مسیر پلتفرم‌های آربیتراژ ارز دیجیتال می‌توانند به شما در کسب سود از این طریق، کمک شایان توجهی کنند؛ از این رو، به معرفی برخی از پلتفرم‌های آربیتراژگیری پرداختیم و با برخی از ربات‌های آربیتراژ ارز دیجیتال آشنا شدیم. در پایان امید است که این مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.