در دنیای ارزهای دیجیتال همیشه با اصطلاحات جدیدی روبرو می‌شویم که شاید برایمان تعجب‌آور باشند. یکی از این اصطلاحات توکن سوزی است. به خارج کردن تعدادی از ارزهای دیجیتال از بازار ارزهای دیجیتال توکن سوزی گفته می‌شود، اما می‌خواهیم بدانیم که ارزهایی مانند شیبا هم توکن سوزی دارند یا خیر؟ برای فهمیدن این موضوع با ما همراه شوید.

قیمت ارز دیجیتال شیبا به صورت لحظه ایی در حال تغییر می باشد و کاربران صرافی ارز دیجیتال اکسبیتو این امکان را خواهند داشت با بهترین قیمت خرید و یا قیمت پیشنهادی خود در بازار معاملاتی، نسبت به خرید ارز دیجیتال شیبا اقدام نمایند. در ادامه برای شما توضیح داده‌ایم که ارز شیبا اینو چیست و چگونه توکن سوزی می‌کند.


شیبا چیست؟

ارز دیجیتال شیبا اینو که با نماد SHIB در بازار معامله می‌شود، سال 2021 را بسیار خوب پشت سر گذاشت و در اواخر سال به دلیل تلاش‌های خود توجه زیادی را به سمت خود جلب کرد و در رتبه 15 بازار قرار گرفت، اما این ارز چقدر SHIB سوزانده است. بسیاری از ارزهای دیجیتال از سوزاندن توکن استفاده می‌کنند. سوزاندن توکن عمل از بین بردن توکن است که تعادل ارز را در بازار حفظ می‌کند. سوزاندن توکن باعث کمیاب شدن ارزهای دیجیتال و درنتیجه افزایش قیمت آن‌ها می‌شود. هر دو کوین زنجیره هوشمند بایننس یعنی بایننس کوین (BNB) و اتریوم (ETH) به‌طور مرتب توکن‌های خود را می‌سوزانند.


آیا شیبا توکن می‌سوزاند؟

Shiba Inu هیچ برنامه‌ریزی منظمی برای سوزاندن توکن‌های خود از طریق توکنومیکس یا WoofPaper خود ندارد، اما تیم توسعه‌دهنده این ارز دیجیتال تلاش‌های زیادی برای سوزاندن توکن‌های شیبا می‌کند. یکی از مراحل سوزاندن توکن‌های شیبا Bigger Entertainment بود که تعداد زیادی توکن در آن سوزانده شد. در این برنامه بیش از یک میلیارد از توکن‌های شیبا سوزانده شد.


درباره اقتصاد توکنی یا توکنومیکس بیشتر بدانید.

Do they burn tokens?


شیبا از چه روش‌هایی توکن می‌سوزاند؟

  • یکی از روش‌هایی که شیبا از آن برای سوزاندن توکن‌های خود استفاده می‌کند، بازی‌های NFT هستند. درست است که این بازی‌ها برای کسب درآمد طراحی شده‌اند، اما تعدادی از بازی‌های جدید آن برای سوزاندن توکن مورداستفاده قرار می‌گیرند. به‌عنوان‌مثال، بازی موبایل Travis Johnson's Bricks Burner از درآمد حاصل از تبلیغات برای ارسال SHIB به کیف پول سوخته استفاده می‌کند. این روش تاکنون بیش از 358 میلیون توکن شیبا را سوزانده است. Bricks Burner تنها بازی برای سوزاندن شیبا نیست. چندین بازی موبایل دیگر ادعا می‌کنند که توکن شیبا می‌سوزانند. شرکت Bigger Entertainment 10 بازی جدید سوزاندن شیبا را در اواسط ژانویه در وب‌سایت خود منتشر کرد. بسیاری از تلاش‌ها برای سوزاندن شیبا از طریق تیم توسعه‌دهنده و اکوسیستم شیبا در حال انجام است. مثلاً شرکت قهوه شیبا درصدی از سود خود را می‌سوزاند.
  • یکی دیگر از روش‌های سوزاندن توکن شیبا گوش دادن به موسیقی است. استیون کوپر بنیان‌گذار گروه صدور مجوز و انتشارات موسیقی Bigger Entertainment اعلام کرد که شرکت آن‌ها یک لیست موسیقی ایجاد کرده و به ازای پخش هر آهنگ 20 توکن شیبا را می‌سوزاند. البته استیون کوپر در ابتدا تصمیم داشت به ازای پخش هر آهنگ فقط یک توکن را بسوزاند، اما با اعتراض SHIBArmy مواجه شد و درنهایت تعداد را به 20 توکن افزایش داد. با در نظر گرفتن 397 آهنگ این پلی لیست که گوش دادن کل آن‌ها 23 ساعت زمان می‌برد، در صورت پخش کل آهنگ‌ها 7,940 توکن شیبا سوزانده خواهد شد که روش بسیار جالبی است. استیون کوپر قصد دارد از طریق برنامه توکن سوزی شیبا با پخش آهنگ حداقل 100 میلیون دلار از این توکن را بسوزاند.

چه مقدار شیبا تابه‌حال سوخته است؟

در کریسمس امسال (2022) تعداد 239 میلیون توکن Shiba Inu به ارزش تقریبی 9 هزار دلار در مراسمی سازمان‌دهی شده توسط استیون کوپر، مدیرعامل Bigger Entertainment، اولین ناشر موسیقی مبتنی بر ارز دیجیتال در جهان، سوزانده شد. این مراسم به‌طور زنده برای طرفداران شیبا اینو پخش شد. کوپر در 22 دسامبر اعلام کرده بود که حدود 176 میلیون توکن شیبا را جمع کرده و آن‌ها را در جشن کریسمس خواهند سوزاند.


پروژه سوزاندن توکن به حذف ارزهایی که آزادانه در بازار در گردش هستند اشاره دارد. آنچه اساساً در این پروژه‌ها انجام می‌شود این است که تعدادی از ارزهای دیجیتال به‌طور هدفمند به یک آدرس کیف پول رمزنگاری غیرقابل استفاده یا غیرفعال ارسال می‌شود تا دیگر هرگز در گردش عمومی قرار نگیرند. از طریق سه کیف پول سوخته توکن شیبا، بیش از 410.3 تریلیون شیبا سوزانده شده است که 41 درصد از کل عرضه این توکن را تشکیل می‌دهد.


بااین‌حال، بیشتر توکن‌های شیبا توسط ویتالیک بوترین سوزانده شده است. خالق اتریوم 410.24 تریلیون شیبا را در ماه مه 2021 پس از دریافت 500 تریلیون شیبا در اولین راه‌اندازی این توکن، که 50 درصد از کل عرضه را نشان می‌داد، سوزاند. سپس بوترین بقیه توکن‌های شیبا را به خیریه اهدا کرد که توسط صندوق امداد Covid Crypto در کشور هند مورداستفاده قرار گرفت.


این موضوع نشان می‌دهد که تا 18 ژانویه 2022 تعداد 59.2 میلیارد توکن شیبا به ارزش 1.63 میلیون دلار سوزانده شده است. مالکان Shiba Inu احتمالاً به دلیل کاهش قیمت این ارز دیجیتال توکن‌های خود را سوزاندند. سوزاندن شیبا که عمل از بین بردن توکن‌های شیبا اینو با ارسال آن‌ها به یک آدرس کیف پول سوخته است، به یک فعالیت اجتماعی محبوب در میان ShibArmy تبدیل شده است. با قیمت فعلی شیبا، کل SHIB سوزانده شده در هنگام نوشتن این مقاله 28525 دلار است.


صرف‌نظر از این موارد، دارندگان توکن شیبا همچنان نسبت به آینده سوزاندن این توکن خوش‌بین هستند، زیرا بسیاری از پروژه‌ها در نقشه راه شیبا اینو متعهد شده‌اند که سوزاندن مداوم را انجام بدهند. درواقع، مردم بخش بزرگی از شیبا را تشکیل می‌دهند. فقط کافی است که هر یک از هشتگ‌های پرطرفدار Shiba Inu را در توییتر جستجو کنید تا هزاران پست از کاربران با تصاویر نمایه SHIB و نام‌هایی مانند SHIB Army را ببینید. این موضوع نشان می‌دهد که شیبا حامیان و طرفداران زیادی دارد.


دارندگان توکن شیبا علاقه زیادی به این ارز دارند و می‌خواهند که این ارز رشد کند تا به سود برسند. آن‌ها منتظر هستند که شیبا به قیمت 1 دلار برسد. وب‌سایت Certik بعد از بررسی صرافی غیرمتمرکز سوشی سوآپ ایجادشده توسط سازنده شیبا اینو یک نمودار دقیق ایجاد کرد که نحوه عملکرد این صرافی را نشان می‌دهد. در این بررسی نیز وجود برنامه‌ای منظم برای توکن سوزی ارز دیجیتال شیبا اینو اثبات نشده است. بااین‌حال پیگیری‌های انجمن میلیون نفری ShibArmy برای اجرا و راه‌اندازی برنامه‌های توکن سوزی بیشتر برای شیبا اینو رفته‌رفته بهتر می‌شود و کمپین‌های متفاوتی به این منظور به وجود می‌آیند.


آیا شیبا به سوزاندن توکن‌های خود ادامه می‌دهد؟

پس از انتشار موفقیت‌آمیز Shibaswap که اولین صرافی توسعه‌دهنده توکن Shiba Inu است، این توکن به ساخت اکوسیستم خود ادامه می‌دهد و مشغول ایجاد پروژه‌های زیادی خواهد بود. آخرین اخبار میگویند که توسعه‌دهنده Shiba Inu به سوزاندن توکن‌های شیبا ادامه خواهد داد. با راه‌اندازی YahooFinance، توسعه‌دهنده SHIB قصد دارد دو توکن اصلی خود یعنی شیبا اینو SHIB و لیش Leash را در این اکوسیستم بسوزاند.

Will Shiba continue to burning tokens?

پیش‌بینی قیمت شیبا در سال 2022 بعد از سوزاندن توکن‌ها

مدت‌هاست که شیبا آرمی انتظار دارد که قیمت ارز دیجیتال شیبا به مرز 1 دلار برسد. اما به گفته کارشناسان این امر غیرممکن است، زیرا مجموع عرضه شیبا 549 میلیارد است. اگر ارزش هر توکن 1 دلار آمریکا باشد، ارزش بازار Shiba Inu marketcap از استاندارد اقتصادی جهانی عبور خواهد کرد. بااین‌حال، مردم همچنان انتظار دارند که این اتفاق بیفتد، زیرا شیبا به آن‌ها این امید را داده که یک اتفاق می‌تواند هرکسی را در بازار ارزهای دیجیتال میلیاردر کند.


البته اگر شیبا از تمام معیارهای افزایش قیمت پیروی کند می‌تواند به قیمت 0.01 دلار برسد. بااین‌حال، بازار ارزهای دیجیتال نیز باید در مسیری قرار بگیرد تا شیبا به ارزش واقعی خود دست پیدا کند. کاربران اکسبیتو میتوانند با داشتن اپلیکیشن سایت اکسبیتو در لحظه نسبت به مشاهده قیمت ارزدیجیتال شیبا اقدام نمایند.


کلام پایانی

فروش ارز دیجیتال شیبا اینو در پلتفرم معاملاتی اکسبیتو سریع، امن و ساده آست. برای خرید ارزهای دیجیتال باید در مورد اینکه آیا این ارز توکن می‌سوزاند یا خیر و همچنین میزان توکن سوزی آن اطلاعات داشته باشید، زیرا این موضوع می‌تواند به شما در مسیر انتخاب یک ارز دیجیتال مناسب برای خرید کمک کند. برای شروع معاملات خود نیاز به احراز هویت د سایت اکسبیتو دارید. همین حالا با کلیک بر روی احراز هویت در اکسبیتو معاملات خود را آغاز نمایید.