کیف پول ارز دیجیتال، یک نوع کیف نرم افزاری است. از این نوع کیف پول دیجیتالی برای نگه داری ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین استفاده می‌شود. امروزه ارزهای دیجیتال و فعالیت در فضای آن محبوبیت زیادی پیدا کرده است. کیف پول ارز دیجیتال ابزار مورد نیاز برای معامله و سرمایه گذاری در زمینه ارزهای دیجیتال است. استفاده از این ابزار امروزه محبوبیت زیادی پیدا کرده است. با خواندن این مطالب ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که از این نوع کیف پول چگونه استفاده می‌ شود؟ به طور کلی هدف از استفاده آنها چیست؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد و دانستن پاسخ سوالات تا پایان مقاله با ما همراه باشید.


کیف پول های دیجیتالی شما در اکسبیتو، در واقع همان پروفایل شماست، برای ساخت پروفایل و ثبت نام در سایت، می توانید بر روی لینک ثبت نام و احراز هویت در اکسبیتو کلیک نمایید تا به صورت مستقیم وارد صفحه ثبت نام شوید. در غیر این صورت می توانید وارد صفحه اصلی سایت اکسبیتو شوید و در بالای سایت سمت چپ بر روی دکمه ثبت نام کلیک نمایید. اگر درباره ثبت نام و احراز هویت کامل در سایت به هر مشکلی برخورد کردید، می توانید از طریق مقاله آموزش احراز هویت اقدام نمایید تا پاسخ سوالات خود را دریافت کنید. همچنین لازم است بدانید که میتوانید در زمانی کوتاه احراز هویت تکمیلی خود را انجام دهید تا بتوانید رمز ارز های خود را برداشت کنید. اکسبیتو همواره در تلاش است که استفاده از سایت را برای شما آسان تر کند، از همین رو مقالات آموزشی بسیاری را در قسمت بلاگ سایت قرار داده است که می توانید به آن مراجعه نمایید و مقالات آموزشی درباره کار با سایت اکسبیتو را مطالعه نمایید.

digital-currency-wallet


کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

به بیان ساده در پاسخ به این سوال که کیف پول ارز دیجیتال چیست می‌توان گفت، به نوعی یک کیف پول نرم افزاری است. این نوع کیف پول نرم افزاری شامل کلیدهای عمومی و خصوصی مرتبط با بلاک چین است. کاربرد اصلی کلیدهای عمومی و خصوصی گفته شده دریافت و ارسال داده‌های دیجیتالی در بلاک چین است.


لازم به توضیح است که مورد گفته شده تنها کاربرد آنها نیست. علاوه بر این از آنها برای ردیابی مانده حساب ارزهای دیجیتالی نیز استفاده می‌شود. برای فعالیت در فضای ارزهای دیجیتال و داشتن ارز دیجیتال نظیر بیت کوین (BTC)، تتر (USDT)، بایننس کوین (‌BNB)، ریپل (XRP) و... باید کیف پول ارز دیجیتال داشته باشید. با وجود اینکه میلیون‌ها انسان با این نوع کیف پول آشنایی دارند و از آن استفاده می‌کنند، باز هم در مورد آن و چگونگی استفاده سردرگمی هایی وجود دارد‌. برای مشاهده دیگر ارزها، به جز ارز های لینک شده در سطر بالا،‌ می توانید وارد صفحه بازار اکسبیتو شوید و رمز ارزهای دیگر را مشاهده نمایید.


در این قسمت لازم به توضیح است که برخلاف کیف پول‌های معمولی که در آنها ارز فیزیکی وجود دارد، در کیف پول‌های دیجیتالی هیج ارز فیزیکی نیست! بهتر است بدانید که این نوع کیف پول هیچ مبلغ فیزیکی ندارد. همه اطلاعات آن از جمله تراکنش‌ها در بلاک چین ذخیره می‌شوند. کیف پول‌های مخصوص ارزهای دیجیتالی با داشتن کلیدهای عمومی و خصوصی رابط بین شما و بلاک چین‌های مختلف هستند. به همین ترتیب با استفاده از این قابلیت کاربران می‌توانند میزان ارز دیجیتال باقی مانده خود را بررسی کنند. علاوه بر این، امکان ارسال و دریافت ارز و انجام سایر تراکنش‌های دیگر نیز برای کاربران فراهم است. در توضیح بیشتر این موضوع بهتر است بدانید که هنگامی که یک شخص برای شما ارز دیجیتال ارسال می‌کند. به عبارتی دیگر مقداری ارز دیجیتال را به کیف پول شما می‌فرستد، مالک مبلغ ارز دیجیتال موجود در کیف پول شما هستید.

digital-currency-wallet


برای اینکه ارسال و دریافت ارز دیجیتال بین کاربران به درستی و بدون خطا انجام شود، وجود یک سری شرایط لازم و ضروری است. از جمله شرایط لازم می‌توان به این مورد اشاره کرد که باید کلید‌های خصوصی که در کیف پول دیجیتالی متعلق به شما ذخیره شده است، با آدرس‌های عمومی که متعلق به ارزهای شما است همخوانی داشته باشند. لازم به یاداوری است که تراکنش‌های گفته شده هیچ کدام تراکنش‌های فیزیکی نیستند. همه این موارد در فضای دیجیتالی به وقوع می‌پیوندند. تراکنش‌های مورد نظر به صورت یک گزارشی از تراکنش‌ها بر روی بلاک چین ذخیره می‌شوند. در نهایت تغییرات ایجاد شده به واسطه انجام این تراکنش‌ها در باقی مانده ارز دیجیتالی که در کیف پول است، قابل بررسی است.


انواع کیف پول دیجیتالی:

به طور کلی دانستید که کیف پول دیجیتالی به منظور نگهداری ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه انواع مختلفی از این کیف پول‌ها در دسترس است. تفاوت آنها با یکدیگر هم در نوع ذخیره سازی و دسترسی به ارزهای دیجیتال است. به بیانی دیگر نوع نگه داری ارز دیجیتال در آنها متفاوت است. کیف پول‌های دیجیتالی موجود را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم کرد. این سه دسته عبارتند از کیف پول سخت افزاری، نرم افزاری و کاغذی. علاوه بر این دسته بندی کیف پول دیجیتالی نرم افزاری نیز به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. نوعی که به عنوان برنامه‌ای بر روی لپتاب یا کامپیوتر شما (دستکاپ) قابل نصب است و نوع دیگر آن که روی تلفن همراه شما نصب می‌شود و به صورت آنلاین در دسترس است. در ادامه به توضیح بیشتر در مورد انواع کیف پول دیجیتالی می‌پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد تا پایان با ما همراه باشید.


  • دسکتاپ:

در این نوع کیف پول دیجیتالی، شما به آسانی می‌توانید کیف پول را دانلود و بر روی کامپیوتر یا لپتاب خود نصب کنید. پس از نصب بر روی کامپیوتر یا لپتاب به آسانی قابل استفاده است. در خصوص این نوع کیف پول دیجیتالی لازم به توضیح است که تنها بر روی یک سیستم مشخص قابل اجرا هستند. ممکن است این سوال ایجاد شود که سیستم مشخص مورد نظر چه نوع سیستمی است؟ در پاسخ باید گفت منظور از وجود سیستم مشخص برای اجرای این نوع کیف پول دیجیتالی، همان سیستمی است که برنامه از طریق آن دانلود و نصب شده است.


اگر از کیف پول دستکاپ استفاده می‌کنید، بهتر است بدانید که این نوع کیف پول دیجیتالی از امنیت بالایی برخوردار است و برای کاربران خود فضای ایمنی را فراهم کرده. لازم به توضیح است که با وجود بالا بودن امنیت استفاده از دستکاپ در صورتی که کامپیوتر یا لپتابی که از آن استفاده می‌کنید ویروسی یا هک شود، احتمال از دست رفتن سرمایه‌ای که در کیف پول مورد نظر از آن نگهداری می‌کرده‌اید، وجود دارد.


  • آنلاین:

همانطور که از نام این نوع کیف پول دیجیتالی قابل حدس است، این کیف پول در بستر آنلاین اجرا می‌شود. این ویژگی آنلاین بودن این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا در هر کجا که هستند و با هر دستگاهی که در دسترس شما است، به صورت آنلاین به کیف پول خود دسترسی داشته باشند. در این خصوص لازم به توضیح است که در کیف پول آنلاین ارزهای دیجیتالی با وجود آسان بودن دسترسی به آنها، کلیدهای خصوصی مربوط به آن به صورت آنلاین و توسط برنامه‌های شخص ثالث ذخیره می‌شوند. وجود ویژگی فوق در کیف پول‌‌های آنلاین سبب شده تا با وجود راحتی دسترسی به آنها به دلیل آنلاین بودن، در مقابل دزدی و هک شدن بسیار ضعیف و آسیب پذیر باشند.


لازم به ذکر است که در این کیف پول تگ هایی برای واریز و برداشت رمز ارز وجود دارد که درج نکردن هر یک از آنها توسط شما، سبب از بین رفتن سرمایه شما می شود. به عنوان مثال می خواهید واریز و برداشت استلار، ریپل، بایننس کوین و.. انجام دهید. زمانی که میخواهید عملیات واریز و یا برداشت را انجام دهید، تگی را مشاهده می کنید که معمولا به شکل عدد است و باید آن را درج نمایید.


  • موبایل:

یکی دیگر از انواع کیف‌ پول‌های دیجیتالی که در این قسمت به توضیح بیشتر در مورد آنها می‌پردازیم. کیف پول دیجیتالی موبایلی است. این نوع کیف پول‌های دیجیتالی قابل نصب و اجرا شدن بر روی موبایل یا همان تلفن همراه را دارا هستند. این ویژگی سبب شده تا بسیار کاربردی باشند. استفاده از موبایل برای اجرای کیف پول دیجیتالی سبب شده تا در هر مکانی که هستید، از جمله مغازه، خانه و... به آسانی بتوانید از آنها استفاده کنید. در خصوص تفاوت این نوع با نوع دستکاپی لازم به توضیح است که کیف پول دیجیتالی موبایلی در مقایسه با کیف پول دیجیتالی دستکاپ کم حجم تر است. علاوه بر این کاربری ساده‌تری نیز دارند. حجم کمتر و کاربری آسان‌تر به این دلیل است که تلفن همراه در مقایسه با دستکاپ فضای محدودتری دارد.


  • سخت افزاری:

یکی دیگر از نمونه‌های کیف پول دیجیتالی، کیف پول سخت افزاری است. علت نامگذاری این نوع کیف پول به سخت افزاری این است که کلیدهای خصوصی کاربران را در فضای سخت افزاری نگه‌داری می‌کنند. از این جهت کیف پول دیجیتالی سخت افزاری با نمونه‌های نرم افزاری موجود، تفاوت‌هایی دارند. در این نوع کیف پول دریافت اطلاعات مربوط به تراکنش‌های انجام شده به صورت انلاین اتفاق می‌افتد. ناگفته نماند که ذخیره سازی اطلاعات در آنها به صورت آفلاین است. این اتفاق در کیف پول سخت افزاری سبب شده تا امنیت آنها افزایش پیدا کند.


از دیگر ویژگی‌های مثبتی که در مورد کیف پول سخت افزاری وجود دارد، می‌توان به این نکته اشاره کرد که در این نوع کیف پول‌های دیجیتال سازگاری با انجام رابط‌های کاربری تحت وب وجود دارد. علاوه بر این مورد کیف پول سخت افزاری از بسیاری از ارزهای دیجیتالی موجود در فضای دیجیتالی پشتیبانی می‌کند. این موضوع بیشتر با ارز دیجیتالی و رابط کاربری که کاربران از آن استفاده می‌کنند، مرتبط است. برای این منظور کاربران به ساده‌ترین روش می‌توانند دستگاه را به یک کامپیوتر متصل به اینترنت وصل کنند. پس از آن با وارد کردن رمز به ساده‌ترین روش می‌توانید تراکنش‌های مورد نظر خود از جمله انتقال ارز را انجام دهید و تایید تراکنش انجام شده را دریافت کنید. افلاین نگه داشتن پول‌ها در این نوع کیف پول دیجیتالی سبب می‌شود تا امنیت آنها افزایش پیدا کند. علاوه بر مورد گفته شده امکان انتقال ارزها نیز به آسانی فراهم است. در این نوع کیف پول به راحتی می توانید در سریعترین زمان ممکن تراکنش انجام دهید. به طور مثال می خواهید واریز و برداشت بیت کوین انجام دهید، در این نوع ارز دیجیتال شما امنیت دارد و به هیچ عنوان هک نمی شود و واریز و برداشت بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال در این نوع کیف پول آفلاین و سریع است.


  • کاغذی:

در توضیح کیف پول دیجیتالی کاغذی می‌توان گفت، این نوع کیف پول بالاترین امنیت را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. علاوه بر امنیت بالا استفاده از آنها بسیار آسان است. در خصوص توضیح علت نامگذاری این نوع کیف پول دیجیتالی لازم به توضیح است که در این نوع کیف پول دیجیتالی، کلیدهای خصوصی کاربران بر روی کاغذ چاپ می‌شود. ناگفته نماند که این نوع کیف پول‌های دیجیتالی در واقع نرم افزار هستند. کاربرد اصلی آنها برای این منظور است که چندین کلید را بر روی کاغذ چاپ کنند. استفاده از این نوع کیف پول بسیار آسان و کاربردی است.


برای انتقال ارزهای مختلف با استفاده از این کیف پول نیاز به داشتن آدرس‌های عمومی دارید. این آدرس‌های عمومی بر روی کیف پول دیجیتالی کاغذی وجود دارند. برای خرج کردن ارزهای دیجیتالی موجود هم تنها کافیست که آنها را از کیف پول کاغذی به کیف پول نرم افزاری انتقال دهید. این کار را در فضای ارزهای دیجیتال به نام وایپ می‌شناسند. برای انجام دادن آن روش‌های مختلفی وجود دارد از جمله این روش‌ها می‌توان به انتقال به روش دستی، انتقال با استفاده از وارد کردن کلیدهای دیجیتالی و اسکن کردن کیوآرکد روی کیف پول مورد نظر اشاره کرد.

digital-currency-wallet


امنیت کیف پول دیجیتالی چگونه است؟

سوالی که برای بسیاری افرادی که از کیف پول دیجیتالی استفاده می‌کنند مطرح است، این سوال است که امنیت این کیف پول‌ها به چه صورت است. در خصوص امنیت کیف پول دیجیتالی لازم به توضیح است که کیف پول‌های دیجیتالی امنیت‌های متفاوتی دارند. از نظر امنیت درجه بندی می‌شوند. مهمترین عامل در تعیین کردن امنیت کیف پول دیجیتالی، نوع کیف پولی است که از آن استفاده می‌کنید و شرکت ارائه دهنده آن. به عنوان مثال یک سروری که تحت وب قرار دارد در مقایسه با نمونه‌های آفلاین از امنیت کمتری برخوردار است.


به طور کلی کیف پول‌های آنلاین در معرض خطرهای گوناگونی قرار دارند. علت این امر این است که آنلاین بودن این نوع کیف پول دیجیتالی سبب شده تا در معرض هک شدن توسط هکرها قرار داشته باشند. در کیف پول‌های افلاین شرایط متفاوت است. محدود بودن دسترسی آنها به اینترنت سبب شده تا دسترسی هکر‌ها به آنها نیز محدود شده باشد. این نوع کیف پول‌ها به هیچ شخص ثابثی ارتباط ندارند.


به طور کلی تجربه افرادی که از کیف پول‌های آنلاین استفاده می‌کنند، نشان دهنده این موضوع است که کیف پول دیجیتالی آنلاین بیشتر در معرض آسیب‌هایی نظیر هک شدن قرار دارد. همه شرکت‌های ارائه دهنده کیف پول‌های دیجیتال باید اقدامات لازم برای افزایش امنیت کیف پول دیجیتال را انجام دهند. ناگفته نماند که جدای از بحث امنیت کیف پول اگر کیدهای خصوصی خود را به هر دلیلی از دست بدهید، این موضوع به معنای از بین رفتن سرمایه دیجیتالی شما است.

برای تجربه امنیت بالای کیف پول اکسبیتو همین حالا اقدام کنید. کیف پول امن اکسبیتو به گونه ای برنامه ریزی شده است که هکرها به راحتی به آن دسترسی پیدا نمی کنند و خود شما که از آن استفاده می کنید برای ورود باید مراحل امنیتی بسیاری را بگدرانید. برای شروع ساخت کیف پول اکسبیتو کافیست در سایت ثبت نام نمایید و بعد از شارژ ریال کیف پول و شارژ دلار (تتر) کیف پولتان در اکسبیتو، معاملات خود را آغاز نمایید. برای راهنمایی بیشتر شارژ کیف پول در اکسبیتو مقالات آموزشی که به صورت لینک قرار گرفته اند را مطالعه کرده و سپس نسبت به واریز هر رمز ارزی نظیرواریز و برداشت بیت کوین در کیف پولتان اقدام نمایید.


علاوه بر این در صورت هک شدن یا انجام تراکنش اشتباه سرمایه شما قابل پیگیری نیست. در نتیجه در این مقاله به توضیح بیشتر در مورد کیف پول ارز دیجیتال اکسبیتو و نگه داری ارز دیجیتال در کسف پول اکسبیتو پرداختیم. دانستید که کیف پول دیجیتالی یک ابزار مهم و کاربردی در فضای ارزهای دیجیتالی است. و می توانید از آن برای واریز و نگهداری ارزهای دیجیتال خود نظیر واریز بیت کوین استفاده کنید.